•  

  pokaż komentarz

  Ale jak to? Socjalizm nie działa? xD

 •  

  pokaż komentarz

  Nie wiem co to ma wspólnego z wolnym rynkiem, ale Taiwan zawdzięcza swój dobrobyt gospodarce centralnie planowanej.

  •  

   pokaż komentarz

   @kamil-wasniewski: Pewnie takie firmy jak Asusa i Acera państwo tam założyło? xD

  •  

   pokaż komentarz

   @kamil-wasniewski: Tajwan zawdzięcza swój dobrobyt temu, że nawet jeśli żyjesz w j!?#nym kołchozie to może on działać... jeśli ludzie szanują pracę, nic nie robią tylko pracują i całe życie podporządkowują pracy. Gdyby w PRL-u zapita hołota tak dobrze pracowała jak kradła i chlała, a w pracy siedziałaby po 14h dziennie... to też byśmy za Gierka mieli dobrobyt.

   Niestety w większości miejsc na świecie kultura jest inna i mogą działać tylko systemy w których pracownik pracuje na siebie a nie na kolektyw.

   Moim zdaniem prezentujesz bydlęcą mentalność bo na przykład w USA jest kapitalizm, ludzie oprócz pracy mają jeszcze swoje życie... a są tak samo bogaci. Wcale do tego nie trzeba być robotem i żyć w kraju totalitarnym. Ba, w większości wypadków korelacja jest negatywna bo ludzie są z natury leniwi.

  •  

   pokaż komentarz

   @Drakii: Nie znam początków powstania tych firm... Ale jak masz więcej wiedzy na ten temat to możesz się podzielić.
   Podobnie do Tajwanu, potoczyło się w Korei południowej.
   W Korei południowej to junta wojskowa zadecydowała o rozwoju gospodarki i państwo wciąż jest udziałowcem w takiej firmie jak Samsung.
   Całkiem możliwe że gdyby nie gospodarka centralnie planowana to w tych krajach wciąż była by bieda i ludzie zajmowaliby się rolnictwem i drobnym handlem na bazarach.

   @juesend_ej: Poniekąd się zgodzę że zależy to od mentalności i warunków panujących w danym kraju. Mimo że wszyscy jesteśmy ludźm,i to ciężko jest przełożyć rozwiązania z jednego kraju 1:1 tak aby zadziałały. Sukces USA polega na prowadzeniu udanej polityki zagranicznej i eksportowaniu swojej kultury w każdy zakątek świata. Z drugiej strony mamy Japonię z ich korporacjonizmem, w którym pracownicy oddają swoje życie pracy właśnie dla kolektywu (firmy).

  •  

   pokaż komentarz

   @juesend_ej No niewiem czy w tym USA jest tak kolorowo...

  •  

   pokaż komentarz

   @Kejran: Masz racje, w USA jest megac#!@!wo, wszyscy stamtąd chcą sp@?@!?!ać, aż Trump musi mur budować, żeby zatrzymać uciekinierów.

  •  

   pokaż komentarz

   @senkjuwerymacz:
   Jak piszą często na wykopie to wszystko z powodu braku ZUSu i NFZ.
   Ludzie są tam tak biedni a jak zachorują na serce to musza sprzedać nerkę albo odwrotnie.

  •  

   pokaż komentarz

   Gdyby w PRL-u zapita hołota tak dobrze pracowała jak kradła i chlała, a w pracy siedziałaby po 14h dziennie... to też byśmy za Gierka mieli dobrobyt.

   @juesend_ej:
   I dziwnym zrządzeniem losu twoja teoryja nie działa w Korei Północnej gdzie ludzie zapieprzają roboty a wywodzą się z tego samego kręgu kulturowego co ich sąsiedzi z południa czy Japończycy .

  •  

   pokaż komentarz

   @ultra: Z Koreą Północną to izolacjonizm w dużym stopniu ich blokuje oraz sposób rządzenia społeczeństwem. Władzy tam obecnej nie opłaca się dążyć do rozluźnienia w społeczeństwie, bo mogłoby to doprowadzić do rewolty i utracenia władzy przez kastę sprawująca władzę.

  •  

   pokaż komentarz

   Nie wiem co to ma wspólnego z wolnym rynkiem, ale Taiwan zawdzięcza swój dobrobyt gospodarce centralnie planowanej.

   @kamil-wasniewski: 13 miejsce https://en.wikipedia.org/wiki/Index_of_Economic_Freedom chciałbym taki socjalizm

  •  

   pokaż komentarz

   @guest: czy ty masz rozum i godność człowieka? Kompletnie mieszasz pojęcia i nawet nie jestem pewien czy posiadasz jakąkolwiek wiedzę na temat historii.

  •  

   pokaż komentarz

   @kamil-wasniewski: oświeć mnie w takim razie bo na wiki czytam to:

   W latach 50. XX wieku między Republiką Chińską na Tajwanie a ChRL trwała otwarta wojna. Po samoizolacji Chin w latach 60. Tajwan większą uwagę mógł skupić na gospodarce, w której przyjęto politykę liberalną. Dużą rolę, zwłaszcza w latach 50. XX w., odegrała pomoc Stanów Zjednoczonych.
   (..)
   Wykorzystując potencjał odziedziczony po Japończykach (przemysłowy i edukacyjny) Tajwańczycy rozwinęli gospodarkę i wkrótce weszli w skład tzw. 4 azjatyckich tygrysów. Rozbudowano przemysł lekki, stalowniczy i petrochemiczny. Od lat 80. XX w. zaczęto rozwijać przemysł komputerowy i zbrojeniowy. Dzięki pomocy gospodarczej Stanów Zjednoczonych i Japonii dochód narodowy brutto w 1988 był znacznie wyższy niż w kontynentalnych Chinach. Ścisłe związki ze Stanami Zjednoczonymi potwierdzał układ obronny z 1954.

  •  

   pokaż komentarz

   @senkjuwerymacz: W tym USA jest tak zajebiście, że przedsiębiorcy muszą do Irlandii i Chin sp%@@%@%ać, że aż Trump musi cłami j!@%ć XD

  •  

   pokaż komentarz

   @guest: https://en.m.wikipedia.org/wiki/Economy_of_Taiwan
   Mam nadzieję że czytasz po angielsku...

   Nigdzie nie wspominałem o socjalizmie we wcześniejszych postach, tylko gospodarce planowanej. Ale możliwe że nie wiesz co znaczy ani jedno ani drugie

  •  

   pokaż komentarz

   @kamil-wasniewski: a wskażesz chociaż akapit? wkleisz konkret? i tak dobrze że nie dałeś http://lmgtfy.com/?q=economy+of+taiwan

  •  

   pokaż komentarz

   @kamil-wasniewski: @Drakii: @juesend_ej: @kamil-wasniewski: Według mnie w Polsce są dobre że tak powiem "społeczne" zalążki do bycia krajem bardzo szybko rozwijającym się. To nie jest do końca tak że ludzie nie chcą ciężko pracować albo że nie są przedsiębiorczy, problemem jest to że państwo nie wspiera naszej kreatywności. Ludzie nie chcą rozwijać swoich własnych biznesów, bo rzucane są im kłody pod nogi, dodatkowo nasz debilny socjalizm wręcz wprost pokazuje że nie warto pracować, a narobić dzieciaków, zbierać zapomogi, mieszkanie od państwa. Po co pracować 8h dziennie za 2000, skoro można przeżyć nie robiąc zupełnie nic! To jest prosta matematyka dla wielu osób. Do tego od 20 lat wszystko dąży tylko w tym kierunku aby wspierać tych nierobów, ludziom przedsiębiorczym najzwyczajniej na świecie się nie chcę pracować na kogoś widząc ile zostaje w kieszeni po tych wszystkich dniach ciężkiej pracy. Uważam że jakby nasz system podatkowy był przynajmniej taki jak w UK (czyli nie kompletny kapitalizm, powiedziałbym że system oparty na wolności gospodarczej, dużym wsparciu małych firm i ludzi najbiedniejszych) to nasze państwo w ciągu następnych kilku lat by wystrzeliło niesamowicie do przodu. Dodatkowy problem jest taki że trzeba się najpierw przebić z tymi postulatami i odciągnąć od koryta te świnie, które zaszczepiają nam lenistwo od upadku komuny, gadam trochę jak korwin teraz ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @guest: Do 1987 roku gospodarka była centralnie planowana i skierowana na rozwój wysokich technologii. Dopiero po wytyczeniu kursu ekonomicznego Taiwan rozpoczął prywatyzację, dzięki czemu ich gospodarka mogła utrzymać szybki długofalowy wzrost.

  •  

   pokaż komentarz

   @guest: Dał Ci artykuł z wiki. Jak masz tak wielkie problemy z czytaniem, to Ci wyszczególnię kilka zdań:

   It also, with the help of USAID, created a massive industrial infrastructure, communications, and developed the educational system. Several government bodies were created and four-year plans were also enacted.

   The government also carried out an import substitution policy, taking what was obtained by agriculture to give support to the industrial sector, trading agricultural product exports for foreign currency to import industrial machinery, thus developing the industrial sector.

   The government raised tariffs, controlled foreign exchange and restricted imports in order to protect domestic industry.

  •  

   pokaż komentarz

   @maciek-rudol: i gdzie tu jest cokolwiek o gospodarce centralnie planowanej? Przecież tam tylko jest o tym, że tajwan utworzył struktury i plany typowe dla rządu czyli organizacje zarządzające komunikacją i transportem, systemem edukacji itp.
   @kamil-wasniewski: @maciek-rudol:
   https://www.lindenwood.edu/files/resources/167-169.pdf
   Czytać i nie p%$@%@@ić głupot.

   tl;dr Sukces zawdzięczają restrukturyzacji z centralnie planowanej do otwarto rynkowej

  •  

   pokaż komentarz

   @Windows98: Jeśli dla Ciebie nakładanie ceł importowych to jest stosowanie rozwiązań otwarto rynkowych, to muszę Ci przyznać, że masz swoją własną, osobistą szkołę wolnorynkową ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @aiker: Zgodzę się, że nie jest to wina ludzi, ale nasza gospodarka potrzebuje silnych fundamentów pod wzrosty i by zapewnić pracę ludzią. Potrzebny jest długofalowy plan na przyszłość. Potrzeba nam firm które mogą rywalizować na rynkach międzynarodowych.
   Jeżeli będziemy mieli duże firmy w dobrej kondycji to przełoży się to również na dobrą koniunkturę dla małych i średnich przedsiębiorstw

  •  

   pokaż komentarz

   @maciek-rudol: Gdzie w twoim cytowaniu jest potwierdzenie słów o które @guest pytał? Nagle temat zmieniasz?

   Jeśli dla Ciebie nakładanie ceł importowych to jest stosowanie rozwiązań otwarto rynkowych to muszę Ci przyznać, że masz swoją własną, osobistą szkołę wolnorynkową
   gdzie ja tak napisałem? Co ty w ogóle próbujesz udowodnić? że wszyscy są głupsi od ciebie i każdemu będziesz kit wciskać?

  •  

   pokaż komentarz

   @Windows98: no wytłuszczony fragment przez @maciek-rudol c#?%$ znaczy. Czy jak ustale 5 letni plan budowy el. Atomowej w Polsce to też będzie wielki centralnie planowany plan? Albo plan rozbudowy sieci autostrad?

   Odróżniajmy inwestycje rządowe od centralnego planowania które mieliśmy w tym czasie np. w Polsce ludowej...gdzie decydowali o produkcji wszystkiego..

  •  

   pokaż komentarz

   Gdyby w PRL-u zapita hołota tak dobrze pracowała jak kradła i chlała, a w pracy siedziałaby po 14h dziennie... to też byśmy za Gierka mieli dobrobyt.

   @juesend_ej: Wystarczyłoby 8h. Gdybyśmy tylko mogli wymyślić jakiś sposób by ludziom chciało się efektywnie pracować 8h dziennie ( ͡°( ͡° ͜ʖ( ͡° ͜ʖ ͡°)ʖ ͡°) ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @ultra: Przecież to prawda. Opieka zdrowotna to patologia w USA. Byłeś kiedyś? Pracowałeś?

  •  

   pokaż komentarz

   Z drugiej strony mamy Japonię z ich korporacjonizmem, w którym pracownicy oddają swoje życie pracy właśnie dla kolektywu (firmy).

   @kamil-wasniewski: To nie korporacjonizm, tylko konfucjanizm i tyczy się to niemal wszystkich krajów dalekiej azji, jak Chiny (Tajwan), Japonia, Korea itd. Kultura ich pracy nie pojawiła się 50 lat temu, tylko kilka tysięcy. Według nauk Konfucjusza najważniejszymi wartościami była lojalność i użyteczność wobec państwa i społeczeństwa. Ich nie trzeba zmuszać do pracy, bo mają to w genach. Cała cywilizacja dalekiego wschodu tak funkcjonuje od tysięcy lat.
   @lonegamedev: @guest:

  •  

   pokaż komentarz

   Ich nie trzeba zmuszać do pracy, bo mają to w genach.

   @FanNWO: Tak, oni mają coś lepszego niż bat #pdk

 •  

  pokaż komentarz

  Tajwan to jest świetny przykład, jak fetysz PKB per capita nie ma odzwierciedlenia w rzeczywistości. Tajwańskie PKB per capita jest teoretycznie dwukrotnie wyższe niż w Polsce, ale poziom życia jest podobny jeśli nie niższy:

  - średnia pensja na Tajwanie to zaledwie 46.542 TWD miesięcznie (5600 zł), czyli niewiele więcej niż w Polsce (5300 zł)
  - bezrobocie wśród osób młodych wynosi 12,5%, podczas gdy w Polsce 12,3%
  - bezrobocie ogółem wynosi 3,7%, podczas gdy w Polsce 5,7% (wg GUS) i 3,8% wg Eurostatu
  - stawka podatkowa dla osób prawnych jest nieznacznie niższa (17% do 19%), ale dla osób fizycznych wyższa (dwie stawki: 40% i 45%)
  - życie jest na Tajwanie o średnio połowę droższe niż w Polsce, a nieruchomości (wynajem i kupno) nawet o 60% droższe
  - ma to odzwierciedlenie w np. Total Fertility Rate, które na Tajwanie jest jedno z najniższych na świecie (1,13), podczas gdy w Polsce jest na niskim, ale nie dramatycznym dla świata rozwiniętego poziomie 1,42.

  •  

   pokaż komentarz

   @szyy: cicho paróweczki Korwina, kibelek nie potrzebny, idziesz i stawiasz swoją budę, najlepiej centralnie na parkingu biedronki i warzywniaka otwierasz
   XDDDDD

  •  

   pokaż komentarz

   @szyy: Duże, międzynarodowe korporacje sztucznie podbijają PKB, jak w Irlandii.

  •  

   pokaż komentarz

   @panczekolady Albo w USA, które jest oczywiście bogate, ale nie aż tak bogate, jak sugerują liczby (że niby poziom Norwegii). Największe konglomeraty świata jednak ostro to wszystko windują.

  •  

   pokaż komentarz

   @szyy: Mieszkam i pracuję na Tajwanie więc trochę sprostuję:

   bezrobocie wśród osób młodych wynosi 12,5%, podczas gdy w Polsce 12,3%

   Trochę poznałem te truskaweczki już (https://en.wikipedia.org/wiki/Strawberry_generation) i większość z nich siedzi w domu na garnuszku rodziców, bo "w pracy za duży stres a szef na mnie krzyczy i chce, żebym pracował". Jak ktoś chce to pracy jest tutaj od cholery tylko trzeba pracować, a nie wysyłać naklejki na Line cały dzień ( ͡° ͜ʖ ͡°)

   dla osób fizycznych wyższa (dwie stawki: 40% i 45%)

   Tak zgoda tylko zobacz od jakiego progu zarobków. Jak ktoś w Polsce zarabia takie pieniądze to i tak jedzie na własnej działalności, tutaj tak samo. Prawda jest taka, że ogromna większość Tajwańczyków płaci rocznie tyle podatku ile Polak w tydzień.

   życie jest na Tajwanie o średnio połowę droższe niż w Polsce

   To zależy jak kto żyje, jedne rzeczy są droższe inne tańsze. Powiedziałbym, że koszta są porównywalne na poziomie klasy średniej, ale na najniższym poziomie na Tajwanie można przeżyć za mniejsze pieniądze niż w Polsce.

   nieruchomości (wynajem i kupno) nawet o 60% droższe

   Wynajem (porównuję z moim rodzinnym Krakowem) jest nawet minimalnie tańszy za ten sam standard. Kupno niestety 2,3 razy drożej niż w Polsce. Ogólnie jest ogromna bańka na nieruchomościach, ale to znaczy, że są ludzie, których wciąż stać, żeby kupować takie drogie mieszkania.

   Total Fertility Rate, które na Tajwanie jest jedno z najniższych na świecie (1,13)

   Tutaj znowu punkt pierwszy i moje kochane truskaweczki. Mam znajomego, który ma 2 swoje mieszkania, kilka na wynajem i płacze, że jest biedny i ledwo może utrzymać jedno dziecko. Prawda jest taka, że w ogóle się tym dzieckiem nie zajmuje, nawet z nim nie mieszka i sam w wieku 40 lat jest dalej wielkim rozpieszczonym bachorem i nigdy nie powinien zakładać rodziny. Rozpuszczone przez rodziców dzieciaki nie chcą zakładać rodzin i mieć dzieci, bo to by wymagało minimum wysiłku i poświęcenia, może nawet musieliby zacząć pracować, a nie tylko udawać pracę ( ͡° ͜ʖ ͡°) Mam wrażenie, że całe to pokolenie urodzone w czasie boomu gospodarczego jest tak rozpieszczone przez rodziców, że nasi Milenialsi przy nich to odpowiedzialni, dorośli i samodzielni ludzie ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @szyy: Ludzie w Polsce musza zyc za 1600/mc co na Tajwanie jest nie do pomyslenia. Zwykly kelner tutaj moze miec na reke ok. 30 000 NTD co w przeliczeniu daje 3600zl.

   30 000 NTD. Najtanszy pokoj znajdziesz juz za 3500, jedzenie okolo 6000. Zostaje 20500 na transport, zdrowie itd.

  •  

   pokaż komentarz

   @UFC_Jest_W_Dupie: to tak jak z tym kawałem gdzie wysłano dwóch ludzi by sprzedali buty w jakimś afrykańskim kraju. I jeden chciał by go zabrano, bo nikt nie nosił butów a drugi się cieszył bo rynek otwarty i wolny. Wystarczy wcisnąć potrzebę.

  •  

   pokaż komentarz

   @szyy: kolega z Tajwanu już Cię trochę naprostował, ja dodam tylko, że co do tych pensji to podałeś kwoty brutto. Porównaj sobie opodatkowanie pracy na Tajwanie a w Polsce i wylicz ile Polakowi zostaje "na rękę" a ile Tajwańczykowi. Wtedy zobaczysz różnicę :) A samo TFR to raczej kwestia kulturowa, nie ekonomiczna. Zobacz ile dzieci rodzi się w biednych państwach afrykańskich, a ile w bogatej, zachodniej Europie. Nie świadczy to o wyższości Afryki i jej poziomu życia, nieprawdaż?

 •  

  pokaż komentarz

  Tajwan ma bardzo rozbuchane podatki progresywne, od 5 do 45 %, a CIT 17 %. Tak więc PIT jest tam większy niż w Polsce, a CIT podobny.

  Do tego średnia pensja brutto to 46k NTD czyli jakieś 5500 zł i jest zbliżona do polskiej.

  Jedynie VAT jest tam niższy, bo wynosi 5%, ale Tajwan może sobie na to pozwolić, bo jest silnie subsydiowany przez Chiny kontynentalne, które sprzedają Tajwanowi towary często poniżej kosztów produkcji, a kupuje ich towary znacznie drożej niż wynosi cena rynkowa, żeby w razie czego mieć możliwość zdestabilizować też wazny geopolitycznie region (największa wyspa u wybrzeży ChRL, mogąca służyć jako baza wypadowa dla USA do ataku na ten kraj) przez nagłe podniesienie cen i zatrzymanie importu z Tajwanu, które bardzo obniżą poziom życia mieszkańców.

  Gdy ChRL zrobi taki manewr, to nie dość, że Tajwan straci ogromne zyski z eksportu, to jeszcze będzie miał znacznie droższe towary z importu, a poziom życia zostanie tam zajechany na dwa baty przez spadek zarobków i wzrost cen jednocześnie.

  Mówienie o sukcesie "parówek Korwina" wszędzie tam gdzie parę straganów stoi, bez sprawdzania realnych danych na temat życia w danym miejscu jest bardzo dziecinne.

  No ale wszędzie dobrze tam gdzie nas nie ma, zwłaszcza jeśli te miejsce jest tak daleko, że znamy je tylko z bajek i obrazków.

 •  

  pokaż komentarz

  Widokowo przypomina mi Polskę, lata 90-te. Kiedy byłem piękny i młody, w Polsce był krótki okres kapitalizmu, a targ w Nowym Targu czy Jabłonce sięgał horyzontu.