•  

  pokaż komentarz

  Profesor, jego specjalnością są podatki, kawał życia spędził studiując zagadnienia fiskalne, powszechnie ceniony i uznawany ale... Przeciwnicy polityczni mówią, że nie uda się, nie da się, to nie realne bo nie. Pani w tvn lub TVP powtórzy i ludzie zaczną powtarzać.

  •  

   pokaż komentarz

   @Raa_V: dlatego trzeba wszystkim mówić, że telewizja kłamie i że się da :)

  •  

   pokaż komentarz

   @Raa_V: Za wypowiedź o aborcji odpuszczam głosowanie. Dlaczego wolnościowcy nie mogą trzynmać się tematów gospodarczych? Każdy musi mieć włączony protokół 1%?

  •  
   D....r

   +120

   pokaż komentarz

   @Raa_V: myślę, że jakby się skupił na kwestiach rynkowych, to by więcej ugrał. Otwieranie buzi w takich sprawach jak aborcja to przepis na 4.76.
   A już to zrobił. Do kampanii ludzie zapomną, ale jak wyjedzie z czymś podobnym drugi raz, to zrazi sobie pół elektoratu do siebie, sondaże pójdą w dół, następna połowa zrezygnuje "bo nie chcę zmarnować głosu" i znów pis przyj?@!# większość.

  •  

   pokaż komentarz

   @Defter: @zoru: śledząc go od dawna widzę, że jego opinie ideologiczne nie zajmują dużo miejsca. Skupia się na kwestiach gospodarczo systemowych. Być może to znak, że skupi się na reformowaniu u podstaw a sprawy ideologiczne zostawi pod referenda.

  •  
   D....r

   +63

   pokaż komentarz

   @Raa_V: Jednak w radiu dał się podpuścić i puścił parę z ust na temat aborcji. Jak chce coś ugrać w wyborach to nie może tego zrobić. Zbyt wrażliwy temat.

  •  

   pokaż komentarz

   Za wypowiedź o aborcji odpuszczam głosowanie

   @zoru: I tak byś na niego nie zagłosował. Jesli jakiś liberał gospodarczy odrzuca mozliwośc zagłosowania na jakiegoś w końcu sensownego liberała gospodarczego BO ABORCJA- to nie jest żadnym liberałem, tylko durnym pajacem udającym liberała gospodarczego.

   Takich jak ty już tu widziałem co najmniej kilkunastu, "Gwiazdowski super pomysły na gospodarkę - no ale ABORCJA", no więc:
   https://www.youtube.com/watch?v=_zgOua4Ixjk#t=5m45s

  •  

   pokaż komentarz

   @Raa_V:

   Gdy w grę wchodzi kilkadziesiąt miliardów PLN które pozostałoby w kieszeniach podatników, ale o tyle mniej do defraudacji i redystrybucji, nagonka przez aparatczyków głównych partii i ich prostytutek w mediach będzie biblijnych proporcji.

  •  

   pokaż komentarz

   @senkjuwerymacz

   to nie jest żadnym liberałem, tylko durnym pajacem udającym liberała gospodarczego.
   Nie każdy musi być konserwatystą. Może jest bardziej liberalny światopoglądowo, niż ty?

  •  

   pokaż komentarz

   @Raa_V: Jak mam poważnie traktować kolesia, który zarzuca Konstytucji z 97r, że miała dwa błędy, a sam w swoim projekcie ma ich masę? Jak mam go traktować poważnie, jak proponuje JOWy i głosowanie przez rodziców za swoje dzieci poniżej 18 rż? Jak mam go postrzegać w kategorii rozsądnego polityka, skoro ma taki a nie inny stosunek do aborcji? Sorry, ja tego nie kupuję.

  •  

   pokaż komentarz

   @zoru: A co takiego powiedział niby, że się wstrzymujesz?

  •  

   pokaż komentarz

   Profesor, jego specjalnością są podatki, kawał życia spędził studiując zagadnienia fiskalne, powszechnie ceniony i uznawany ale...

   @Raa_V: Zapomniałeś o jego pracy w ZUS. Jakoś się tam nie spisał ten ekspert. xD

  •  

   pokaż komentarz

   głosowanie przez rodziców za swoje dzieci poniżej 18 rż?

   @ZbrodniarzWojenny: O sk%$#ensyn, o tym nie słyszałem.

   @zoru: I tak byś na niego nie zagłosował. Jesli jakiś liberał gospodarczy odrzuca mozliwośc zagłosowania na jakiegoś w końcu sensownego liberała gospodarczego BO ABORCJA- to nie jest żadnym liberałem, tylko durnym pajacem udającym liberała gospodarczego.

   @senkjuwerymacz: xD tak, będę się poświęcał żeby zrobić dobrze reszcie społeczeństwa (zliberalizowanie gospodarki) a osobiście doj@!@# mnie jaką aborcją. Na co mi to? Kwestie światopoglądowe są po prostu bliższe człowiekowi. Pieniądze i tak trzeba jakoś zarobić niezależnie od systemu.

  •  

   pokaż komentarz

   @zoru spytam tak: jak powinien wolnościowiec odpowiedzieć na pytanie dziennikarza: "jaki ma pan stosunek do aborcji?", żebyś na niego z czystym sumieniem zagłosował?

  •  

   pokaż komentarz

   Być może to znak, że skupi się na reformowaniu u podstaw a sprawy ideologiczne zostawi pod referenda.

   @Raa_V: oby, marzenie

  •  

   pokaż komentarz

   jak powinien wolnościowiec odpowiedzieć na pytanie dziennikarza: "jaki ma pan stosunek do aborcji?"

   @Bartpabicz: Ja bym oczekiwał czegoś w stylu: "Pozostawię kwestie światopoglądowe zainteresowanym". W tym przypadku kobiecie ¯\_(ツ)_/¯

  •  

   pokaż komentarz

   @puszkapandory aaaaa widzisz, na to dziennikarz: "czyli jest pan zwolennikiem legalizacji i dekryminalizacji, tak?"

  •  

   pokaż komentarz

   @Bartpabicz: Tak dokładnie, ludzie muszą wziąć swoje sprawy we własne ręce. Nie wiem gdzie tu widzisz problem dla liberała?

   Nawet u Gwiazdowskiego będą jakieś podatki dlatego priorytetem jest dla mnie jednak żeby mi nikt nie mówił jak mam żyć i nie mieszał w życiu osobistym.

  •  

   pokaż komentarz

   @puszkapandory zwracam uwagę, że w temacie takim jak aborcja nie ma stanowiska neutralnego, które wydajesz się sugerować. Jesteś albo za albo przeciw. To z kolei może być odbierane przez ludzi pokroju @zoru za "protokół 1%".

  •  

   pokaż komentarz

   @Bartpabicz: No to już musi zdecydować do jakiego elektoratu startuje. Najszerszy elektorat jednak tak wstępnie jest za obecnym kompromisem, z tym że ich można przekonać w jedną bądź drugą stronę. Dosyć szeroki jest za liberalizacją prawa do aborcji, albo nie mający z tym problemów (myślę, że do 10% na lekko). Za całkowitym zakazem jest najwęższy, do tego mało liberalny na polu gospodarki. Wszyscy twardzi liberałowie uparli się właśnie na ten najwęższy i się dziwią czemu nie mogą przebić 5%.

  •  

   pokaż komentarz

   @Bartpabicz: Prawdziwy wolnościowiec jest za... wolnością wyboru.

  •  

   pokaż komentarz

   @Bartpabicz: Dla mnie ten konserwatywny liberalizm jest trochę jak mieszkanie z rodzicami. Niby pracujesz i możesz robić ze swoimi pieniędzmi co chcesz, ale ciągle ktoś nad tobą mówi ci jak żyć i uważa, że wie lepiej. Dla mnie to aberracja wolności.

  •  

   pokaż komentarz

   @Trias abstrahując zupełnie od moich poglądów - czy wolnościowiec jest za wolnością wyboru czy człowieka można, na przykład, pobić? Każdy wolnościowiec w naszym rozumieniu tego słowa stwierdzi, że wolność jest bardzo mocno osadzona w prawie i nie ma nic wspólnego z anarchią. Jeśli zatem pozostaje niewyjaśnioną granica od kiedy zarodek jest człowiekiem, to jest to otwarte na osobiste interpretacje. I nie ma to nic wspólnego z byciem wolnościowcem/klasycznym liberałem

   Wołam też Ciebie @puszkapandory bo zakładamy chyba oboje, że kandydat mówi co myśli naprawdę, a nie "startuje" do "elektoratu"

  •  

   pokaż komentarz

   @puszkapandory bardzo ciekawa analogia, ale klasyczny liberalizm to nie jest anarchia

  •  

   pokaż komentarz

   Profesor

   @Raa_V: Doktor habilitowany. Tytułu naukowego profesora nie posiada, choć wiele osób mu to przypisuje.

  •  

   pokaż komentarz

   @Bartpabicz: No nie startuje dla elektoratu dlatego już jakiś czas temu odpuściłem sobie wpieranie Korwina, bo jakby nawet dostali się do sejmu to prędzej dogadają się z innymi konserwami światopoglądowymi niż znajdą zwolenników twardego liberalizmu gospodarczego. A więc wyjdzie mieszanka najgorsza z możliwych. Liberałowie wyrażają tylko swoje poglądy, a że są w większości konserwatywni to nie bardzo jest tam na kogo głosować. Z kolei na lewicy liberalizm gospodarczy nie jest aż tak twardy, a nawet postuluje rozwiązania socjalne. Dla liberałów niby niedopuszczalne, ale przynajmniej realne do zrealizowania. Pewne rozwiązania socjalne są nieuniknione więc wole przynajmniej odrobiny liberalizmu niż latami czekać aż wreszcie Korwinowi się uda (a potem będzie i tak, że coś nie wyszło, to nie prawdziwy liberalizm itd.).

   Jasne, że wolność jest osadzona w prawie, tylko tak na dobrą sprawę to prawo może nie mieć nic wspólnego z wolnością. Kara śmierci nie ma w sobie nic wolnościowego a jednak liberałowie (Korwin szczególnie) są za. Ja prawie jestem za ale nie ufam na tyle wymiarowi sprawiedliwości (i chodzi bardziej o zwykłe ludzkie błędy niż celowe działania).

   Zarodek nie jest osobnym organizmem bo potrafi jeszcze podtrzymywać własnych funkcji życiowych. Funkcje te pełni na jego rzecz organizm kobiety dlatego to jej przysługuje prawo decyzji. Tak to na dzień dzisiejszy widzę.

   Ale jako były Korwinista jestem też odrobinę darwinistą. Nie moje dziecko, nie zamierzam na nie płacić, nie obchodzi mnie.

  •  

   pokaż komentarz

   @vitek6: Ale on powiedział przecież, że nie będzie postulował o zmianę obecnego prawa, pomimo że sam osobiście jest przeciw aborcji.

  •  

   pokaż komentarz

   @Raa_V: do tego był prezesem rady nadzorczej ZUS. On doskonale wie, co tam nie działa.

  •  

   pokaż komentarz

   myślę, że jakby się skupił na kwestiach rynkowych, to by więcej ugrał. Otwieranie buzi w takich sprawach jak aborcja to przepis na 4.76

   @Defter: widać to zwłaszcza w przypadku PiS, co nie?

  •  
   D....r

   +4

   pokaż komentarz

   @Strzelec_Kurpiowski: no właśnie, większość takiego elektoratu siedzi już w PiSie, a jeśli ktoś głosuje na PiS w 2019 roku, to nie zmieni swojego głosu, a już na pewno nie na jakiegoś Gwiazdowskiego. Resztę elektoratu do siebie zrazi i skończy z wynikiem <1%. Czego tutaj nie rozumiesz?

  •  

   pokaż komentarz

   @Sowiet_Kusy: no i to jest złe bo prawo należy zmienić na takie aby była wolność.

  •  

   pokaż komentarz

   że jest przeciwny aborcji.

   @vitek6: Dobrze że nie spytali go jaką zupę lubi bo jak zalewajkę to następna połowa elektoratu w p!$#u by poszła...

  •  

   pokaż komentarz

   xD tak, będę się poświęcał żeby zrobić dobrze reszcie społeczeństwa (zliberalizowanie gospodarki) a osobiście doj$%!@ mnie jaką aborcją

   @puszkapandory: Zakładam, że ktoś kto siebie okresla per "liberał gospodarczy" nie jest p@%@?@@nięty. Ty możesz oczywiście podnieść kwestię aboorcji do najważniejszego problemu w tym państwie i od tego uzależniać na kogo zagłosujesz, ale prawdziwy liberał gospodarczy jednak głosuje rozumem a nie dupą.

  •  

   pokaż komentarz

   @zoru: ch?% z podatkami, nie zagłosuję na niego, bo nie podoba mi się jego podejście do aborcji xD No tak, bo to najważniejsza akurat aktualnie kwestia - aborcja.

  •  

   pokaż komentarz

   @zoru: no właśnie aborcja strasznie mnie odrzuciła....

  •  

   pokaż komentarz

   @Raa_V: Następny "Zbawiciel". Petru też obiecywał, ekonomista związany z Balcerowicz em. No i co? Trzaskowski wybuduję wam 4 i 5 linię metra w obietnicach wyborczych, gdy wygrywa wybory mówi nie ma pieniędzy. Dodam, że z całą pewnością wiedział jaki jest stan finansów miasta, bo robił kampanię wyborczą HGW.

  •  

   pokaż komentarz

   @Defter :)

   źródło: 1548752465429.jpg

  •  

   pokaż komentarz

   @senkjuwerymacz: ty glupi jestes czy uposledzony? nie chodzi o to, ze jakis liberal-gospodarczy na niego nie zaglosuje tylko o to, ze NAM bedzie teraz ciezej przekonac znajomych do glosowania na niego... tak ciezko zrozumiec? Przeciez wiekszosc ludzi, ktora zna Korwina i chciala na niego glosowac ma w dupie co on tam czasem jebnie pod nosem - w dupie natomiast nie maja ludzie niezdecydowani i ci, ktorych mozna by bylo podebrac innym partiom...

  •  

   pokaż komentarz

   @soSNax: Chyba nie zrozumiałeś mojej narracji, więc ci wyjaśniam: wyśmiewam wypokowych łżeliberałów gospodarczych, dla których jak się okazuje temat aborcji jest najważniejszym kryterium do podjęcia decyzji na kogo głosować :)

   Przedtem mówili "zagłosowałbym na Korwina, no ale zawsze coś pieprznie o Hitlerze albo inwalidach" a teraz mówią "zagłosowałbym na Gwiazdowskiego - ale jest przeciwnikiem aborcji". Przy Korwinie jakoś podejście do aborcji im nie przeszkadzało :)

   To nie są żadni liberałowie gospodarczy, tylko pewnie w większosci gimboateistyczne lewactwo, które lubi się udrapować w piórka liberała gospodarczego - bo to fajnie wygląda i jest na wypoku akceptowane.
   I tyle.

  •  

   pokaż komentarz

   Profesor, jego specjalnością są podatki, kawał życia spędził studiując zagadnienia fiskalne, powszechnie ceniony i uznawany ale... Przeciwnicy polityczni mówią, że nie uda się, nie da się, to nie realne bo nie.

   @Raa_V: Ekonomia to nie jest nauka ścisła, że skoro jest profesorem to wie wszystko. Zawsze znajdzie się inny profesor, który się z nim nie zgodzi.

  •  

   pokaż komentarz

   @PowiemCiPa: i dobrze, to część ewolucji. Niech znawcy tematu dyskutują.

   Problem jest wtedy gdy przykładowy polityk o zerowych kompetencjach realizuje propagandę partyjna odcinajac mądrzejszy od widowni.

  •  

   pokaż komentarz

   @Raa_V wychodzi na to, że każdy polityk na świecie ma zerowe kompetencje. Nie słyszałem o kraju bez podatku dochodowego.

  •  

   pokaż komentarz

   To nie są żadni liberałowie gospodarczy, tylko pewnie w większosci gimboateistyczne lewactwo,

   @senkjuwerymacz: Po prostu liberałowie gospodarczy w stylu Korwina to garstka, a większość to zwykli liberałowie, ludzie ceniący sobie wolność na wszystkich płaszczyznach.

   Ludzie głosowali na Korwina żeby pokazać, że jest grupa ludzi oczkująca rozwiązań liberalnych w gospodarce. Tylko to niestety przynosi skutek kompletnie odwrotny od zamierzonego i liberalizm zostaje ośmieszony, przyszyty do całej gamy oszołomskich poglądów. Nie da się traktować poważnie człowieka, który promuje jednocześnie wolność i dorzuca, że Putin jest dobry dla swoich obywateli. A jak widzę, jego klakierów którzy każdej głupoty bronią a nawet w nią wierzą to już zdecydowanie uważam go i całe to środowisko za skrajnie szkodliwe dla idei liberalizmu w Polsce.

   dla których jak się okazuje temat aborcji jest najważniejszym kryterium do podjęcia decyzji na kogo głosować
   Tak, bo jak widzę takie poglądy to wiem, że Ci ludzie mają jakiś skrywany problem z wolnością jednostki.

  •  

   pokaż komentarz

   Po prostu liberałowie gospodarczy w stylu Korwina to garstka, a większość to zwykli liberałowie, ludzie ceniący sobie wolność na wszystkich płaszczyznach.

   @puszkapandory: Nie, jesli ktoś mówi o sobie "liberał gospodarczy" to nie ma prawa powiedzieć że nei zagłosuje na w zasadzie jedynego sensownego liberała gospodarczego tylko dlatego, że nie podoba mu się podjeście kandydata do aborcji. Zwłaszcza że innego wyboru nie ma (PO? Nowoczesna? bądźmy poważni, to tacy gospodarczy liberałowie jak PiS).

   Dla gospodarczego liberała temat aborcji jest na jakimś tam przedostatnim miejscu w hierarchii wartości.
   Np. mnie tak naprawdę jest kompletnie obojętne czy będzie 100% aborcja na życzenie, czy 100% zakaz aborcji czy zostanie utrzymane status quo. To jest temat poboczny, ważny dla kogoś, dla kogo z kolei podatki, sprawy gospodarcze, jakość państwa są na dalszych miejscach.

   Reasumując: nie pisz o sobie per "liberał gospodarczy", bo samego siebie wprowadzasz w błąd.

   Tak, bo jak widzę takie poglądy to wiem, że Ci ludzie mają jakiś skrywany problem z wolnością jednostki.
   Moze po prostu opacznie definiujesz wolność jednostki bo zastosowałeś duze stężenie relatywizmu moralnego. Wolność jest od a nie do czegoś. Czyli np. wolność OD zabijnia a nie wolność DO zabijania.

   Relatywizm moralny widać było pięknie w przypadku jęków o odstrzał dzików. Nagle wielkie halo bo mysliwi będa zabijać cieżarne lochy z "małymi dziikami". To było wręcz popisowe zastosowanie relatywizmu moralnego :D :D :D

  •  

   pokaż komentarz

   @puszkapandory: a dlaczego tylko kobiecie? Dziecko ma dwoje rodziców

  •  

   pokaż komentarz

   Zarodek nie jest osobnym organizmem bo nie potrafi jeszcze podtrzymywać własnych funkcji życiowych. Funkcje te pełni na jego rzecz organizm kobiety dlatego to jej przysługuje prawo decyzji. Tak to na dzień dzisiejszy widzę.

   @Japanski:

  •  

   pokaż komentarz

   Zarodek nie jest osobnym organizmem bo nie potrafi jeszcze podtrzymywać własnych funkcji życiowych. Funkcje te pełni na jego rzecz organizm kobiety dlatego to jej przysługuje prawo decyzji.

   @puszkapandory: Za to osoba, którą rzeczona kobieta poda jako ojca będzie ponosił wiele lat skutki jej decyzji - albo w postaci wychowywania albo alimentów (pół biedy jesli zarodek będzie jego). Dlatego decyzja o aborcji powinna należeć również do współdawcy materiału genetycznego - a ja tak to widzę na dzień dzisiejszy

  •  

   pokaż komentarz

   Za to osoba, którą rzeczona kobieta poda jako ojca będzie ponosił wiele lat skutki jej decyzji - albo w postaci wychowywania albo alimentów (pół biedy jesli zarodek będzie jego).

   @Japanski: To wynika z umowy społecznej, prawo kobiety z czystej biologii. Prawo biologiczne mężczyzny kończy się zwyczajnie trochę wcześniej niż kobiety, później wyłączne prawo ma kobieta a na koniec oboje są zobowiązani przez państwo do opieki. I ja wcale nie twierdzę, że z alimentami jest wszystko w porządku ale nie znam szczegółów żeby ocenić na ile są krzywdzące a na ile właściwe.

  •  

   pokaż komentarz

   @puszkapandory: > No to już musi zdecydować do jakiego elektoratu startuje. Najszerszy elektorat jednak tak wstępnie jest za obecnym kompromisem, z tym że ich można przekonać w jedną bądź drugą stronę. Dosyć szeroki jest za liberalizacją prawa do aborcji, albo nie mający z tym problemów (myślę, że do 10% na lekko). Za całkowitym zakazem jest najwęższy, do tego mało liberalny na polu gospodarki. Wszyscy twardzi liberałowie uparli się właśnie na ten najwęższy i się dziwią czemu nie mogą przebić 5%.

   W punkt. @Bartpabicz Dla mnie wystarczyłoby, żeby nie ruszał kompromisu. Jak dla mnie może sobie wyznawać Boga katolickiego i żyć zgodnie z jego przykazaniami albo w latającego potwora. Prawdziwy wolnościowiec nie powinien mieszać swojego światopoglądu do spraw ogółu społeczeństwa.

  •  

   pokaż komentarz

   @zoru zgadzam się, ale w takim razie pytam: co jeśli ktoś go o to spyta? Wtedy wyjdzie, że ma jakiś pogląd na tą sprawę. Co więcej, mając np. pełnię władzy musiałby zdecydować co wpisać do konstytucji. Wpisanie czegokolwiek, nie wpisanie niczego czy przepisanie tego, co jest, jest mieszaniem światopoglądu do spraw ogółu społeczeństwa

   Taka natura problemów pokroju aborcji.

  •  

   pokaż komentarz

   @Raa_V: żeby się tylko nie pokłócili i stworzyli prawdziwa silna prawicowa partie to chętnie zagłosuje

  •  

   pokaż komentarz

   @Trias: “: Prawdziwy wolnościowiec jest za... wolnością wyboru.” Dokladnie Tak, wolnosc wyboru dla nienarodzonych dzieci.

 •  

  pokaż komentarz

  Nie jest problemem obniżyć podatki. Problemem jest odebrać przywileje i stłumić strajki.

 •  

  pokaż komentarz

  żydzi go przekupią albo zagrożą że mu rodzinę wytłuką jak nie zmieni poglądów

 •  

  pokaż komentarz

  Wytłumaczcie temu panu, że aby cokolwiek zrobić, musi wprowadzić do sejmu 230 osób, które będą się z nim zgadzać i które wcześniej przekonają do siebie wyborców w całej Polsce.

  •  

   pokaż komentarz

   @El_Polaco: Lepiej tłumaczyć innym ludziom żeby na niego głosowali, niż jemu że zabraknie mu głosów :)

  •  

   pokaż komentarz

   @Radikesz: a to on ma zamiar na prezydenta kandydować? Bo wydawało mi się, że chce wejść do sejmu i rządzić, a jeśli tak, to większość ludzi nawet nie będzie miała możliwości na niego głosować. I sorry, ale nie zagłosuję na pierwszego lepszego lokalnego idiotę z Bezpartyjnych Samorządowców tylko dlatego, że gdzieś tam w ramach tego samego ruchu kandyduje Gwiazdowski, bo później będzie jak z Kukizem - w najlepszym razie wejdzie ich garstka, a i tak się między sobą nie dogadają. Jak pan Gwiazdowski chce robić wielką politykę, to niech założy partię, zbuduje struktury terenowe, przedstawi program i zgromadzi elektorat, bo inaczej to jest tylko czcza paplanina.

 •  

  pokaż komentarz

  Sam nic nie zrobi. Nawet jeśli dołączy do niego kilka rozsądnych osób to za mało, aby oderwać pozostałych od koryta.
  Druga sprawa. Kto na niego zagłosuje? Liczy się duży elektorat, a tutaj są problemy z rozumieniem praw ekonomii. Po za tym każdy chce lekko żyć, socjal jest fajny, emerytury też, urzędnicy lubią swoje stołki. Nikt nie chce słuchać, że ZUS jest bankrutem, że aby dostać kasę trzeba ją najpierw zarobić.
  Życzę mu wszystkiego najlepszego, będę mu kibicował, ale optymistą nie jestem.

  •  

   pokaż komentarz

   @zlp-: ludzie rozumieją jak dostaną pieniądze od urzędniczki z okienka. Natomiast że jest obniżka dochodowego i dzięki temu większa wypłata? To jest zbyt abstrakcyjne. Nie mówiąc o magii która by się zadziała przy obniżce VATu.