•  

  pokaż komentarz

  Na warsztatach samochodowych takie piece sa batdzo czesto spotykane. Moze to legalne skoro sie produkuje takie piece?

  •  

   pokaż komentarz

   @pimp88: Zobacz produkty firmy Clean Burn Nazywają to kotłami multiolejowymi Spala to to wszystko co wlejesz.

  •  

   pokaż komentarz

   @Kaszpir77 u starego na warsztacie kiedys byl taki na przepalony olej i wszystko gralo, z komina jakies niewidoczne opary, zero dymu. Ludzie chyba mysla, ze przepalony olej silnikowy to nie wiadomo co, a to zwykla pochodna ropy naftowej, podobna do benzyny czy oleju napedowego. Tak samo olej silnikowy to przeciez tez glownie baza olejowa z ropy plus dodatki. Oczywiscie przepalony ma pelno zanieczyszczen, ale wlas ie wiekszosc tego syfu sie spala w kotle i mamy opary jak z pieca grzanego olejem opalowym.

  •  

   pokaż komentarz

   @pimp88 ludzie myślą, że dym z komina = palenie śmieciami, niestety najczęściej tak twierdzą bananowe oskarki, które węgiel i piec widziały tylko na zdjęciu w artykule o smogu, a z węgla też czasem jest gęsty dym

  •  

   pokaż komentarz

   przepalony olej silnikowy to nie wiadomo co, a to zwykla pochodna ropy naftowej

   @pimp88: Tak samo jak opony i butelki.

   z komina jakies niewidoczne opary, zero dymu.
   To, że czegoś nie widać to jeszcze nie oznacza, że jest nieszkodliwe.

   wiekszosc tego syfu sie spala w kotle i mamy opary jak z pieca grzanego olejem opalowym.

   No to w końcu się spala czy paruje? Aby się to wszystko spaliło całkowicie, to ten piec musiałby spalać olej silnikowy w temperaturze ponad 1100C a w takim piecu warsztatowym to jest max kilkaset stopni.

  •  

   pokaż komentarz

   @zwirz nie powiedzialem, ze nieszkodliwe. Podczas spalania czegokolwiek zawsze wytarzaja sie szkodliwe opary, ale nie wiem czy akurat przepalony olej silnikowy jest czyms na afere.

  •  

   pokaż komentarz

   @pimp88: Stary co Ty fanzolisz? W przepracowanym oleju masz całą tablice mendelejewa z metalami ciężkimi na czele. Kadm, ołów, arsen, bar i chrom.
   Co innego rafinowany olej specjalnie przystosowany aby uzyskać w miarę czyste spalanie a co innego taka samowolka i palenie przepracowanym.
   To powinno być karalne surowiej niż posiadanie.sprzedaż narkotyków!

  •  

   pokaż komentarz

   Ludzie chyba mysla, ze przepalony olej silnikowy to nie wiadomo co, a to zwykla pochodna ropy naftowej, podobna do benzyny czy oleju napedowego. T

   @pimp88: jak się zawiezie ten olej do miejsca utylizacji to i tak go spalą, tylko pytanie czy piec który ci ludzie mieli spełniał jakieś tam normy

  •  

   pokaż komentarz

   @pimp88: "Na warsztatach samochodowych"
   Widziałem bardzo dużo warsztatów samochodowych, ale na żadnym z nich nie stał piec o którym mówisz. Zazwyczaj położona była jakaś blachodachówka.

  •  

   pokaż komentarz

   @pimp88 jednak odwołuję to co napisałem. Oto jak się utylizuje olej:

   Regeneracja jest podstawowym, najbardziej racjonalnym sposobem odzysku olejów odpadowych. Jest to proces, w którym poprzez rafinację olejów odpadowych, a w szczególności przez usunięcie z nich zanieczyszczeń, produktów utleniania i dodatków, uzyskiwane są oleje bazowe.

   Jeżeli regeneracja olejów odpadowych jest niemożliwa, oleje powinny być poddawane innym procesom odzysku – dopuszcza się wówczas ich unieszkodliwianie.

   Konsorcjum Olejów Przepracowanych – Organizacja Odzysku z siedzibą w Jedliczu jest jedną z organizacji odzysku, które realizują ustawowy obowiązek odzysku i recyklingu olejów odpadowych w imieniu producentów i importerów olejów smarowych. W Rafinerii Nafty Jedlicze SA zbudowano zespół nowoczesnych instalacji bazujący na technologii termicznego odasfaltowania i dwustopniowej hydrorafinacji. Wstępnie oczyszczone oleje przepracowane są poddane redestylacji przy obniżonym ciśnieniu, a uzyskane destylaty są rafinowane z udziałem wodoru.

   W pierwszym etapie, który zachodzi na złożu katalizatora o wysokorozwiniętej powierzchni, odbywa się adsorpcja metali i odmetalizowanie surowca. Następnie na specjalnym katalizatorze w wyniku procesu uwodornienia następuje redukcja koksu, wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych, poprawiają się właściwości termooksydacyjne, następuje polepszenia barwy. Stosowana technologia umożliwia obniżenie zawartości siarki w destylatach. Produktami finalnymi tego procesu są oleje bazowe – regeneraty – służące do wytwarzania olejów smarowych oraz frakcje paliwowe, służące do komponowania paliw. Instalacja hydrorafinacji pozwala uzyskać oleje bazowe regenerowane o jakości porównywalnej z olejami bazowymi uzyskiwanymi z ropy naftowej.

   Kompleks Hydrorafinacji Olejów Przepracowanych Rafinerii Nafty Jedlicze składa się z następujących instalacji współpracujących ze sobą: Instalacja Wytwarzania Wodoru, Instalacja Hydrorafinacji Olejów Przepracowanych, Instalacja Regeneracji Aminy, Instalacja Odzysku Siarki oraz Instalacja Stripingu Wód Kwaśnych.

  •  

   pokaż komentarz

   @zwirz:
   Właśnie w profesjonalnych piecach przystosowanych do spalania oleju ( i innych paliw) są temperatury powyżej 1100 stopni i kontrola spalin. Oczywiście w że w małych warsztacikach na taki piec nie ma pieniędzy, a moc jest za duża.Właśnie tam pali się wszystko kopciuchami bez żadnej kontroli.A nawet opony palone w dobrych warunkach są lepszym paliwem niż węgiel.Tyle te kłopoty z dawkowaniem- i mocą...
   Niestety, propaganda powoduje, że ludzie reaguję na hasła. Na myślenia nie ma czasu.

  •  

   pokaż komentarz

   @pimp88: @Kaszpir77: Produkcja i sprzedaż nie jest zakazana. Spalanie oleju już tak. Ot luka prawna

  •  

   pokaż komentarz

   @mjxxx1:

   Widziałem bardzo dużo warsztatów samochodowych, ale na żadnym z nich nie stał piec o którym mówisz.

   Warsztat "silesia" na ulicy oleskiej w Opolu. Tam mozesz taki zobaczyć

  •  

   pokaż komentarz

   @grandmasterb: posiadanie i sprzedaz narkotykow wogole nie powinno hyc karane...

  •  

   pokaż komentarz

   @pimp88: @Kaszpir77:

   Wdychanie dymu z przepracowanego oleju ma wyjątkowo negatywny wpływ na układ nerwowy (w szczególności w przypadku kadmu i ołowiu). Chrom oraz substancje z grupy wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych mają działanie rakotwórcze. Związki z grupy dioksyn zaburzają gospodarkę hormonalną i płodność u osób dorosłych.

   Zużyty olej silnikowy zawiera metale ciężkie, m.in. kadm, ołów, arsen, bar i chrom. Ich obecność sprawia, że w procesie spalania takiego oleju powstają bardzo szkodliwe dla zdrowia ludzkiego związki chloroorganiczne i bromoorganiczne, w tym związki z grupy dioksyn. Może również wydzielać się żrący i szkodliwy gaz - chlorowodór. Spalanie przepracowanego oleju silnikowego oznacza także wysoką emisję wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych oraz pyłu zawieszonego.

   Przez tępotę i cwaniactwo tego narodu mamy najwyższą umieralność na raka w Europie w najmłodszym wieku.

   Spala taki nieuczony baran zużyty olej silnikowy lub śmieci, a potem się dziwi, czemu mu się upośledzone dziecko rodzi. Żeby zaoszczędzić trochę pieniążków, które i tak wyda na leczenie, nic mu to nie da i zdechnie przed 60.

  •  

   pokaż komentarz

   @pimp88: Ale jak spalasz rope w samochodzie to na samym koncu co masz? Katalizator, prawda? No chyba ze wyciales bo padl. Ale byc powinien i wylapuje szkodliwe substancje ze spalin. A na kominie od pieca w ktorym chcesz palic olejem katalizator zalozyles? czy leci to na okolice bez zadnej kontroli i pozniej jesz ty, albo sasiad pyszne warzywka z wlasnego ogrodka z wielka iloscia metali ciezkich?

  •  

   pokaż komentarz

   @verul: czytanie ze zrozumieniem sie klania. napisalem na poczatku, ze kiedys byl tam taki piec. na obecna chwile nie wiem co tam jest, bo warsztat sprzedany z 10 lat temu. ktalizator w aucie mam, na kominie raczej nie bylo i nie ma.

  •  

   pokaż komentarz

   No to w końcu się spala czy paruje? Aby się to wszystko spaliło całkowicie, to ten piec musiałby spalać olej silnikowy w temperaturze ponad 1100C a w takim piecu warsztatowym to jest max kilkaset stopni.

   @zwirz: Nawet jeżeli spalisz w wysokiej temperaturze czy przy udziale katalizatorów to nie oznacza że będzie to zdrowe. Słusznie przypomniał @grandmasterb: że w oleju jest mnóstwo metali ciężkich. Część z nich to specjalne dodatki do oleju, część pochodzi ze zużycia silnika a część przedostała się z paliwa.

   W wysokiej temperaturze zredukujesz co najwyżej wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne (szkodliwe) ale w żaden sposób nie zredukujesz metali ciężkich. Co najwyżej utlenisz i w postaci gazu wydalisz do atmosfery. A potem to będzie truło ludzi i przyrodę.

   Taki piec może nie dymić ale to tylko oznacza, że nie produkuje pyłów (PM). Poza tym, spalanie przepracowanego oleju to nie jest efektywny sposób pozbywania się go. To jest surowiec wtórny, jego powinno się przetworzyć na inne produkty @etimeel: już doczytał jak ;-)

  •  

   pokaż komentarz

   @North_Pole: potwierdzam, pół roku przepracowałem w takim zakładzie w Trzebinii. Zakład zajmował się oczyszczaniem głównie fizycznym i usuwaniem wody, więc to BASIC BASIC było. A i tak, nagrzany olej j@@!ł tak, że można było się porzygać. O produktach destylacji w niskim ciśnieniu nie wspomnę, bo tam j@@!ło jeszcze mocniej.
   Mimo tego, że syfu wyciąganego było naprawdę sporo i szedł on w tony miesięcznie, to i tak ten olej był tak gówniany, że nie chciały go nawet wspomniane Jedlicze, będące największym w kraju zakładem przetwórczym.

   A ci tu będą pisać że taki olej się nadaje do spalania. Chyba jak chcesz się k#!!a rozłożyć totalnie przed 40 na raka. Wtedy jak najbardziej. A już stwierdzenia, że to nieszkodliwe to ultra top kek, popatrz sobie na skład zwykłego oleju silnikowego, ile tam jest uszlachetniaczy na bazie np molibdenu, chromu czy manganu. Ich związki przedłużają życie silnika który jest odpowiednio używany, ale zalecenia, ikonki i teksty na butelkach nie są dla fanaberii, drogi Panie.
   No ale może kiedyś to zrozumiesz, jak się okaże za X lat, że albo sąsiedzi chorują na raka, albo ty albo kumple z pracy się przenieśli do ziemi.

  •  

   pokaż komentarz

   Ludzie chyba mysla, ze przepalony olej silnikowy to nie wiadomo co, a to zwykla pochodna ropy naftowej, podobna do benzyny czy oleju napedowego.

   @pimp88:
   Podstawowa sprawa jest taka, że ten "olej przepracowany" to nie tylko olej, a wszystkie płynne odpady z warsztatów samochodowych.
   To jest zanieczyszczone wszystkim co tylko możliwe - z płynem hamulcowym, glikolem, wodą, alkoholem, masą zanieczyszczeń stałych.
   Również same oleje domieszkowane są różnymi związkami, które niekoniecznie spalą się w palniku (w samochodzie dopalane są w katalizatorze).
   Wymieszane rozmaite frakcje, o różnych właściwościach fizycznych i chemicznych.

   Spalanie tego w sposób prawidłowy wymaga skomplikowanej instalacji, której koszt przekracza sensowność używania takiego paliwa na niewielką skalę.

   Owszem kiedyś był to popularny sposób ogrzewania warsztatów, można takim syfem palić w zasadzie w każdym piecu na olej opałowy (po dołożeniu większego filtra ciał stałych), jednak spaliny to straszny syf.

  •  

   pokaż komentarz

   @verul:
   Katalizator nie wyłapuje metali ciężkich - one go uszkadzają. Katalizator termicznie rozbija bardzo szkodliwe tlenki azotu, powstające przy spalaniu w wysokim ciśnieniu panującym w komorze spalania silników benzynowych i diesla w zwykłym piecu nie ma on zastosowania. Tlenki azotu tworzą przy kontakcie z wodą kwas azotowy lub azotawy, także dzięki wycinającym katalizatory, może on powstawać bezpośrednio w naszych płucach...

  •  

   pokaż komentarz

   @Endrius: Czyli spalanie w piecu oleju silnikowego nie jest szkodliwe dla otoczenia?

  •  

   pokaż komentarz

   @verul:
   Jest szkodliwe - i to jak. Tylko z innych powodów niż spalanie zwykłych paliw. Taki piec nie spala tego efektywnie i w całości, więc cała ta niedopalona smoła idzie w atmosferę. No i dochodzą metale ciężkie, siarka - które są w składzie olejów silnikowych i innych.

 •  

  pokaż komentarz

  "Staż miejska informuje, że nałożyła na właściciela ośrodka najwyższą możliwą karę. Nie chce podać jednak szczegółów,"
  pewnie 500zł...

  •  

   pokaż komentarz

   @Phate77:
   Najwyższa możliwa kara? Znaczy się - zastrzelili na miejscu? Bo kurde... powinni.

  •  

   pokaż komentarz

   @Phate77: pińcyt złotych pinky kawalerze!

   Niestety 500zł to maksymalna kara jaką może straż wiejska wystawić, z tego co mi wiadomo :/

  •  

   pokaż komentarz

   @Phate77: taki piec na olej jest bardziej eco niż wszystkie stare piece palone węglem, afera z dupy. a jak już ktoś ma taki piec komorą i palnikiem gdzie ustawiasz dawkę powietrza i paliwa, to już w ogóle rewelacja.
   W takich piecach można też palić pyrolizą gdzie jest ona legalna, ale powoduje dużo więcej smrodu niż zużyty olej

  •  

   pokaż komentarz

   @pies_harry trudno uwierzyć, że jeszcze 8 (póki co) innych baranów uważa, że takie wykroczenie powinno się karać śmiercią

  •  

   pokaż komentarz

   "Staż miejska informuje, że nałożyła na właściciela ośrodka najwyższą możliwą karę. Nie chce podać jednak szczegółów,"
   pewnie 500zł...

   @Phate77: Bo to debile są, dodatkowi poborcy podatkowi.
   Gdyby faktycznie dbali o interes ludzi to sprawę skierowaliby od razu do sądu ( tam za wykroczenie może być do 5k, a kto wie czy nie może i wyżej z innych paragrafów)

  •  

   pokaż komentarz

   taki piec na olej

   @publiczny2010: Skoro palili tak czysto i ekologicznie, to jak sąsiedzi ten olej wywąchali? Czyżby jednak j%$#ło olejem na całą okolicę?

  •  

   pokaż komentarz

   @zwirz: "nie wywąchali" tylko ktoś pewnie podpatrzył z takiego pieca naprawdę w ogóle nic nie czuć.

  •  

   pokaż komentarz

   ł z takiego pieca naprawdę w ogóle nic nie czuć.

   @publiczny2010: A wiesz w jakim piecu palili, że taki jesteś pewny? Jeśli to był przerobiony piec na olej opałowy, to jednak mógł wcale tak czysto nie spalać.

  •  

   pokaż komentarz

   @zwirz: w stanach i Australii piece na przepracowany olej to normalna forma utylizacji odpadów. Fakt że wynika to po części z odległości i problemów z odbiorem ale jest to w 100% legalna forma pozbycia się oleju.

  •  

   pokaż komentarz

   @publiczny2010: z artykułu wynika, że to bardzo szkodliwe, a skoro dostali mandat, to pewnie jeszcze nie zgodne z prawem.

  •  

   pokaż komentarz

   @zundapp: Ja tam nie jestem przekonany, że powinniśmy brać przykład z USA w kwestiach dbania o środowisko.Miejsca u nich dużo, to mogą sobie pozwolić na zatrucie całych regionów i przez lata tak właśnie robili.

   https://allthatsinteresting.com/polluted-ghost-towns

   @publiczny2010:

   "nie wywąchali" tylko ktoś pewnie podpatrzył z takiego pieca naprawdę w ogóle nic nie czuć.

   W linkowanym tekście jak wół stoi:

   Straż Miejska w Warszawie została wezwana przez mieszkańców do ośrodka sportowego w dzielnicy Wawer, zaniepokojonych dobywającym się z budynków smrodem.

  •  

   pokaż komentarz

   @Phate77: że coś jest nie zgodne spawem, nie oznacza, że jest bardziej szkodliwe niż rzeczy zgodne z prawem,

  •  

   pokaż komentarz

   @zwirz: aż poszukałem i w stanach trzeba niby przebadać próbkę oleju. Jeżeli mieści się w normie możesz palić.
   https://www.oregon.gov/deq/FilterDocs/UsedOilBurning.pdf

  •  

   pokaż komentarz

   @publiczny2010: Afera nie jest po to,że to się źle spala.Afera jest bo nie odprowadzili akcyzy od tego paliwa.

  •  

   pokaż komentarz

   @Bartpabicz:
   Nie, no raczek jest spoczko. Jak Ci ktoś z rodziny umrze na raka płuc może zrozumiesz. Ale na raze dla Ciebie to tylko wykroczenie. Takie nic. Może tylko skazać na śmierć i przedwcześnie zakończyć życie bliżej nieokreślonej liczby osób. Powolną, makabryczną śmierć.

   Ale wiesz co? Przez takich baranów jak Ty, jest przyzwolenie. Widzisz, zastrzelić kogoś - to zabójstwo. Ale uwolnić do atmosfery rakotwórczy, toksyczny gaz czy pył? Wykroczonko. Nic się k#$#a nie stało. A na coś trzeba umrzeć. Jak będzie w końcu ten rak to cóż - peszek, było się urodzić z lepszymi genami........ ALBO k#$#A W KRAJU GDZIE SIĘ NIE OLEWA WYWALANIA TOKSYCZNYCH ODPADÓW GDZIE POPADNIE!

  •  

   pokaż komentarz

   @pies_harry

   Wykroczonko. Nic się k?@%a nie stało. A na coś trzeba umrzeć. Jak będzie w końcu ten rak to cóż - peszek, było się urodzić z lepszymi genami

   Delikatnie przypomnę, że to Ty zaproponowałeś karę śmierci za takie przestępstwo - ja nie gustuję w przesadach i dla mnie 500 zyli mandatu (jeśli taka była kara) jest smieszne. Z tym, że ja chętnie bym porozważał jaką z całej skali wlepić karę, Ty natomiast chciałbyś takich ludzi fizycznie eliminować. To nie jest już nawet ekstremizm, to brak którejś klepki. Zdajesz sobie sprawę co by się działo w państwie, w którym karą śmierci się szafuje nawet za mniejsze przewinienia? Interesowałeś się choć odrobinę skutkami tego, co proponujesz?

  •  

   pokaż komentarz

   @Bartpabicz:
   Nie, ja tylko żartowałem. Nie bierz wszystkiego w Internetach na serio. Ale chciałem zwrócić tylko uwagę, że problem trucia jest cholernie poważny. To jest traktowane przez państwo jako jakieś drobne wykroczenie, tymczasem tu chodzi o zabijanie ludzi i to w paskudny sposób.

   Coraz więcej ludzi choruje na raka. Dziwnie powiązane jest to z alarmami smogowymi i coraz gorszą jakością powietrza. Tak, wiem, że ludzie niby żyją dłużej i stąd więcej zachorowań na raka też. Ale chyba rozumiesz, o co chodzi z truciem. Niemcy kiedyś gazowali ludzi, a teraz Polacy Polaków gazują. Tylko oczywiście nie chodzi tutaj o celową eksterminację, to jest nieumyślne powodowanie ciężkich chorób i śmierci, ale tu nie powinno być ani przyzwolenia, ani pobłażliwości.

   Jak ktoś niechcący po pijaku kogoś zabije samochodem to sprawa jest poważniejsza niż mandat.

   Ja żartowałem z tą karą śmierci i bardzo się dziwię, że bierzesz to serio. Ale nie żartowałem z tym, że kary za trucie powinny być bez porównania większe. W zasadzie coś jak za nieumyślne powodowanie śmierci czy przykładowo "spowodowanie zagrożenia w ruchu lądowym". To są poważne rzeczy. A nie mandacik jak za wyrzucenie śmieci.

  •  

   pokaż komentarz

   @pies_harry w internecie obowiązują pewne zasady dotyczące żartów, a na wykopie szczególnie. To środowisko skrajnie skrzywione w kierunku zawiści, mściwości i nienawiści, dlatego jeśli chcesz żartować w sposób, który jest równoległy do poważnych wypowiedzi innych wykopków, używaj emotikon lub hashtagów.
   A już na pewno nie mów "przecież tylko żartowałem" w trzeciej odpowiedzi, zamiast od razu.

  •  

   pokaż komentarz

   @Bartpabicz:
   Dobrze, masz rację, będę lepiej oznaczał. Widzisz, moja pierwsza odpowiedź odnosiła się do sformułowania "najwyższa możliwa kara", którą ktoś (nie bez powodu) uznał za zabawną. Więc jak już odpowiadałem, to myślałem, że ironia będzie tu oczywista w tym kontekście, ale cóż...

   Jeśli wkurzają Cię nienawistne komentarze, to w sumie jesteśmy po tej samej stronie, mnie też wkurzają. A najbardziej, jak ktoś zginie w wypadku drogowym, a są tacy co się cieszą. Albo życzą komuś, co wypadek przeżył, żeby się zabił w innym. Niby tylko takie gadanie, ale strasznie mnie irytuje.

  •  

   pokaż komentarz

   @Phate77 Na plocie było DUPA napisane . Chciałem pomagać i drzazga wbiła mi się w palec. Jak ktoś czytać a nie mysli to takie są skutki

 •  

  pokaż komentarz

  Spalanie oleju silnikowego we właściwy sposób może (nie musi) generować znacznie mniej zanieczyszczeń niż spalanie węgla. czekam na minusy ( ͡° ͜ʖ ͡°)

 •  

  pokaż komentarz

  Wiecie doskonale, że chodzi o siano i napędzacie ten trend.
  Poniżej macie "zły" palnik na olej przepracowany i "dobry, święty węgiel" dla porównania.

  źródło: youtube.com