•  

  pokaż komentarz

  Macie to w formie pisanej? Niestety jestem z pokolenia, ktore jeszcze uczylo sie czytac i wole zrobic szybki oglad tekstu w kilka minut niz meczyc sie z ogladaniem/sluchaniem calego wywodu. Gdybu chociaz dalo sie to na predkosci 2x puscic to ewentualnie...

 •  

  pokaż komentarz

  TLDW; Gwiazdowski mowi o tym jak wladza PiS ma w dupie jego ekspertyzy i porady w strefie podatkowo-budzetowej.

  Polecam, dobry material, bardzo luzny.

  •  

   pokaż komentarz

   @sxty: A wspomniał może o tym, że chciałby JOW-ów w Polsce czyli de facto wprowadzenia systemu dwupartyjnego?

   Chcemy rozbić koalicję PO-PiS dlatego proponuję wprowadzenie JOW-ów. Niezłe robienie k*rwy z logiki.

   źródło: image1.PNG

  •  

   pokaż komentarz

   @panczekolady: o JOW'ach bardzo krotko. Ktos z publicznosci rzucil haslo JOWy, powiedzial tak ale mowil ze sa zle i w UK po 300 latach dopiero doszli do tego wniosku. Generalnie stwierdzil ze gorzej byc nie moze wiec by je wprowadzil.

  •  

   pokaż komentarz

   @sxty: moze byc gorzej wlasnie przez JOWy - czyli tak jak mamy obecnie w senacie. Strasznie glupie podejscie i nieodpowiedzialne. Z reszta nie tylko to. Podatek obrotowy, socjal obywatelski - masa glupich rozwiazan ktore jak zostana wprowadzone skompromituja wolnosciowcow - tak jak PiS skompromitowal np. Pojecie Boga i patriotyzm. Taka wolnosc gospodarcza mielismy juz za Balcerowicza i Unii Wolnosci. Nam jest potrzebna nomokracja i ustawa Wilczka 2.0 a nie wiecej demokracji i eksperymenty na narodzie, promowanie patologii i przewalanie rubryczek w tabelach.

  •  

   pokaż komentarz

   @panczekolady: @sxty: @ArpeggiaVibration:
   Co do JOWów - dlaczego pomijacie kwetię odpowiedzialności przed wtyborcą? Teraz trzeba się przymilać szefostwu partii a dopiero później wyborcom. W JOWach po 1 kadencji może być po polityku, a tak dojrzewa sobie na szczcycie listy jeśli ma dobre układy z partią. Po drugie to małe społeczności w tych okręgach to zweryfikują i będzie się głosować na człowieka a nie na partię.

  •  

   pokaż komentarz

   @Bushi13: Przy JOW-ach marnuje się najwięcej głosów wyborców, więc nie ma żadnego sensu głosować na niezależnych kandydatów nie mających odpowiednich środków na kampanię. To o czym piszesz to utopia. JOW-y nigdzie nie działają tak jak w założeniach, lecz zabetonowują całą scenę polityczną i prowadzą do systemu dwupartyjnego. Kandydaci dalej są zależni od swoich partii bo skądś potrzebują środków na kampanię. W wyborach do brytyjskiego House of Commons w 2015 roku UKIP zdobył 12,6% głosów (prawie 4 MILIONY głosów). Wiesz na ile miejsc to się dla nich przełożyło? 1. JEDNO j?#!ne miejsce na 650. To jest sprawiedliwy system?

  •  

   pokaż komentarz

   @Bushi13 nie ma czegos takiego jak odpowiedzialnosc przed wyborca - w zadnym kraju. Sa to jakies fantasmagorie religii o nazwie demokratyzm. Istnieje tylko I wylacznie odpowiedzialnosc przed prawem.

  •  

   pokaż komentarz

   Przy JOW-ach marnuje się najwięcej głosów wyborców

   @panczekolady: Co to znaczy "zmarnowane głosy"?

  •  

   pokaż komentarz

   Taka wolnosc gospodarcza mielismy juz za Balcerowicza i Unii Wolnosci

   @ArpeggiaVibration: W czym konkretnie skompromitował Balcerowicz wolnościowców? Szedł często na kompromisy z różnymi rządami, ale inaczej nic by się nie udało zrobić.

   Nam jest potrzebna nomokracja i ustawa Wilczka 2.0

   I tego chce Gwiazdowski.

   a nie wiecej demokracji i eksperymenty na narodzie, promowanie patologii i przewalanie rubryczek w tabelach.

   JOWy są mało demokratyczne.

  •  

   pokaż komentarz

   @Grewest: W tym, że rządy UW byłu strzałem w kolano dla wolnego rynku i bogaceniem się ludzi - to podczas ich rządów pojawiły się hasła 'komuno wróć'.

   Nie, Gwiazdowski chce więcej demokracji w demokracji - jego reformy to nie są reformy państwa prawa - i więcej kasy do budżetu w sposób zmniejszenia kosztów obsługi przewalając je na obywateli. Jest to przeciwskuteczne i po prostu głupie - bo to państwo jest dla obywateli a nie obywatele dla państwa. On chce zarządzać państwem jak prywatną firmą i konkurować o kasę i wygodę z ludźmi ich kosztem. Dlatego bliżej mu do Balcerowicza niż ekonomistów szkoły austriackiej a ustrojowo i poglądami jest miksem Gowina Kukiza i Tuska. Do Korwina czy Brauna faktycznie mu daleko.

   JOWy są idiotyczne - szczególnie jeżeli sugeruje się że są potrzebne by znieść monopol dwóch partii. Gwiazdowski wierzy w demokrację i mądrość tzw. ludu bardziej niż w Boga. Jest po prostu fantastą na co wskazuje też pomysł głosowania za swoje dzieci. To jest człowiek bez kręgosłupa ideowego wymyślający na poczekaniu głupoty 'bo będą lepsze' a tak naprawdę będą tragedią jeżeli zostaną wprowadzone.

  •  

   pokaż komentarz

   W tym, że rządy UW byłu strzałem w kolano dla wolnego rynku i bogaceniem się ludzi - to podczas ich rządów pojawiły się hasła 'komuno wróć'.

   @ArpeggiaVibration: UW to UW tego nie będę bronić. Balcerowicz miał niskie pole do popisu w tej formacji . Skoro storpedowano jego pomysł na podatek liniowy

   Nie, Gwiazdowski chce więcej demokracji w demokracji - jego reformy to nie są reformy państwa prawa - i więcej kasy do budżetu w sposób zmniejszenia kosztów obsługi przewalając je na obywateli. Jest to przeciwskuteczne i po prostu głupie - bo to państwo jest dla obywateli a nie obywatele dla państwa. On chce zarządzać państwem jak prywatną firmą i konkurować o kasę i wygodę z ludźmi ich kosztem. Dlatego bliżej mu do Balcerowicza niż ekonomistów szkoły austriackiej a ustrojowo i poglądami jest miksem Gowina Kukiza i Tuska. Do Korwina czy Brauna faktycznie mu daleko.

   A co jest złego w upraszczaniu systemu podatkowego? Gwiazdowski wspomina o tym że nie podobają mu się licencje, pozwolenia, kodeks pracy itp. Miejmy nadzieję że pojawi się to w jego oficjalnym programie.

   > JOWy są idiotyczne - szczególnie jeżeli sugeruje się że są potrzebne by znieść monopol dwóch partii. Gwiazdowski wierzy w demokrację i mądrość tzw. ludu bardziej niż w Boga. Jest po prostu fantastą na co wskazuje też pomysł głosowania za swoje dzieci. To jest człowiek bez kręgosłupa ideowego wymyślający na poczekaniu głupoty 'bo będą lepsze' a tak naprawdę będą tragedią jeżeli zostaną wprowadzone.

   Mi się JOWy również nie podobają.

  •  

   pokaż komentarz

   @Grewest dzieki UW potem wygral Kwach i SLD. Dzieki Gwiazdowskiemu gdy jego program w calosci zostanie wprowadzony na bank wygra Razem. Dla panstwa nic zlego nie jest w upraszczaniu systemu podatkowego wrecz przeciwnie. A ty potem sie mecz z obrotowym i innymi wynalazkami i licz czy starczy ci dochodu na oplacenie podatku. Jak ci sie JOWy podobaja to nic na to nie powadze. Niektorym podobaja sie kobiety co maja minimum 300kg wagi i tez nic na to nikt nie poradzi.

  •  

   pokaż komentarz

   @ArpeggiaVibration: JOWy mi się nie podobają. Uważam że są złym rozwiązaniem . Ile jeszcze mam powtarzać? xD

 •  

  pokaż komentarz

  TLDR:
  PRACA
  - Praca nie powinna być opodatkowana, żeby ludzie nie musieli pracować, tylko chcieli
  - Opodatkowana praca źle wpływa na demografie, według statystyk, kobiety gdyby miały wybór, wolałyby zajmować się dziećmi
  - Ludzie wyjeżdżają za granicę po u nas praca jest za bardzo opodatkowana
  - Liczy na 16,5 mln pracowników - jeśli będzie tworzyć rząd, pracownicy z 3 tys, które obecnie dostają na rękę, natychmiast dostaną 3,5 tys. na początek.
  - Liczy na 3 mln pracodawców - zapłacicie trochę więcej ale za likwidację kontroli i szybszy okres przedawnienia (z 5 na 3 lata).
  - Jawność wynagrodzeń? Nie jest za jawnością wynagrodzeń.

  EMERYTURA
  - W ZUSie nic nie ma, jest świetne oprogramowanie, które potrafi wyliczyć coś z niczego.
  - Jeśli ktoś nie może pracować z powodu choroby (obojętnie czy jakaś choroba, lub choroba związana z wiekiem), Państwo nie może zostawić go samego.
  - Przede wszystkim każdy ma pomóc najpierw sam sobie, po drugie rodzina, po trzecie wspólnota, a dopiero na samym końcu Państwo.
  - Jak wszyscy skończą określony wiek, otrzymają taką samą niską emeryturę.

  PODATKI
  - W ZUSie zamiast 45 tys. pracowników, będzie 45-ciu. Pozostali będą kontrolować czy przedsiębiorcy rozliczają VAT i akcyzę.
  - VAT i akcyza to są podatki istotne w budżecie Państwa, to są podatki na których można oszukiwać.
  - Przedsiębiorcy nie będą gnębieni. Zapłacą więcej, ale nie będą kontrolowani. Państwo będzie sprawdzało tylko przychód i ile przedsiębiorca ma zapłacić i tyle. Nie przyjdzie do przedsiębiorcy kontrola, że zastosowali np. 5 lat temu stawkę VAT 5% zamiast 23% i trzeba dopłacić 100mln z odsetkami karnymi.
  - VAT będzie jeden z jedną stawką.
  - Zamiast ZUSu i PITu - podatek od funduszu wynagrodzeń. Pracodawca sprawdzi tylko ile łącznie płaci za pracowników i jednym przelewem łącznie zapłaci z tego 25 lub 27%
  - Drugi podatek - przychodowy od działalności gospodarczej. Przedsiębiorcy obecnie płacą pół procenta ze stawki 19% ze swoich przychodów i połowa tylko płaci, bo druga połowa wykazuje straty. Jak ktoś chce prowadzić działalność w Polsce, to ma zapłacić 1,5% od przychodów. Według danych, duże firmy płacą obecnie tylko 0,5%, a małe firmy około 4%.
  - Opodatkowanie emerytury, czy z wynagrodzenia ze sfery budżetowej (pielęgniarki, lekarze, nauczyciele, czyli wszyscy ci co dostają pieniądze z podatków) to szaleństwo. Podobno gdy pytał w '91, po co to, to mówili, żeby ludzie mieli poczucie, że płacą, że to taka więź między obywatelem a Państwem.
  - Z czego finansowane mają być samorządy? Obecnie działa to tak, że tyle ile ma uprawnień samorząd, tyle pieniędzy. W planach samorządy będą miały więcej uprawnień, w związku z powyższym będą miały więcej pieniędzy.
  - Podatek katastralny - to samorządy zdecydują czy taki podatek wprowadzić. Prezydent miasta zdecyduje o tym oraz o stawce.
  - Jako rząd nie będzie czegoś takiego, że boi się związków zawodowych, więc samorządy mają utrzymywać np. kartę nauczyciela. Że to rząd ma ustalać ile samorządy mają płacić.
  - Bon oświatowy - jest za. Bon oświatowy służy temu, że to rodzice decydują gdzie płacą. Rodzice decydują, czy ma być religia w szkole, czy nie. Czy ma być angielski, albo czy francuski, czy dzieciaki mają mieć pracę domową zadawaną czy nie - rodzice decydują a nie ministerstwo.
  - Spółki skarbu państwa - powszechne uwłaszczenie. Obywatele otrzymają akcje spółek skarbu państwa, na rachunek inwestycyjny Banku Gospodarstwa Krajowego. Np. Orlen ma 120 mln akcji, dla każdego po 3 akcje. Z mężem więcej, a z dziećmi jeszcze więcej. Obywatele posiadający akcje będą mogli głosować przez internet za składem rady nadzorczej, za polityką dywidendową itd. Akcje mogą być zbywalne, ale może ustąpić by były niezbywalne. Obecnie spółki skarbu państwa to instrument korupcji politycznej i zatrzeciewienia politycznego. Politycy głównie się kłócą o to, kto będzie powoływał prezesów.
  - Służby scepcjalne są potrzebniejsze od urzędów zatrudnienia. Przed korupcją mają chronić ludzi służby specjalne.
  - Zarządzanie krajem - orientujmy się na budżet zrównoważony. Nie można tego zrobić od najbliższego budżetu. Gdybyśmy to od razu zrobili, to rozchody były by większe od wydatków. Budżet zrównoważony jest jak ideał, a ideały są jak gwiazdy - nie można ich osiągnąć, ale można się wobec nich orientować.
  - Podatek liniowy jest sprawiedliwy, ale można go w ogóle zlikwidować i wprowadzić podatek u źródła.
  - Podatki dla kościoła - składki na tace.
  - Nie będzie podatku dochodowego.

  •  

   pokaż komentarz

   @zakaz_palenia: POLITYKA
   - Startuje do polityki, bo jak mówił do polityków to samo, to go nie słuchali. Uważa, że jako polityk, będą musieli się do tego ustosunkować. Uważa, że pozycja z której się mówi jest istotna.
   - System prezydencki czy kanclerski? - Prezydencki. Dzisiejsza sytuacja jest absurdem. Mając partię, lepiej jest układać listę kandydatów, którzy będą posłuszni prezesowi, niż mających większy autorytet.
   - Tak, JOWy. JOWy są złe, ale na pewno są lepsze niż obecne.
   - Pomysł by w Warszawie decydowano o tym ile ma zarabiać np. prezydent Bolesławca jest dowodem "aberacji". Jakby to od niego zależało, to radni mają zdecydować ile prezydent danego miasta ma zarabiać.
   - Sposób przeprowadzenia w Polsce prywatyzacji, zniechęcił ludzi do prywatyzacji. Nie zrobią prywatyzacji, bo niema ku temu atmosfery.
   - Państwo ma zajmować się obroną zewnętrzną (czyli wobec wrogich państw) oraz obroną wewnętrzną (czyli ściganie przestępców), oraz infrastrukturą
   - Ile powinien zarabiać premier - obecnie zarabia 12 tys zł (Gwiazdowski mówi, że nie może być premierem bo nie stać go by było na alimenty). Jakby to od niego zależało, to premier dostałby tak z 50 tys. zł.
   - Ideologia - wolność, równość wobec prawa i szans (nie społeczna) i sprawiedliwość komutatywna a nie rozdzielcza. Sprawiedliwość komutatywna - zostawiamy każdemu co mu się należy - należy mu się tyle, ile on sam sobie zarobił.
   - Liberalizmowi jest blisko do katolickiej nauki społecznej. Różnica jest taka, że będąc katolikiem jak robisz źle, to idziesz do piekła, zamiast do więzienia.
   - Korwin dla liberalizmu zrobił parę rzeczy niedobrych. Korwin z narodowcami idzie i mówi Polexit, a on jest temu przeciwny.
   - Pozostać przy PLN nie przyjmować EUR. Wspólna waluta ma sens w strefie, która jest podobna gospodarczo. Jakie stopy procentowe przyjąć we wspólnej walucie? Średnią ważoną czy takie jakie są dobre dla Niemiec?
   - To nie jest dobre osłabiać PLN by poprawić eksport, zwłaszcza, że EUR będzie przeżywało coraz większe problemy
   - Dostęp do broni w domu/mieszkaniu - bez ograniczeń. Każdy może zostać pozbawiony prawa do posiadania broni wyrokiem sądowym. Inne przypadki posiadania broni określa ustawa.
   - Kara śmierci - sprawa unijna, w Polsce jej nie zmienimy. Osobiście jest za karą śmierci.
   - Jeśli dostaną się do parlamentu EU to stworzą partię.

   POLITYKA SPOŁECZNA
   - 500+ nie będzie likwidowane, mimo, że jest przeciwny. Gdyby miał wybór, obniżyć opodatkowanie pracy czy 500+, wybrałby obniżenie opodatkowania. Z drugiej strony, gdyby wybrał nie robić nic czy 500+, wybrałby 500+ bo przynajmniej część oddają.
   - Mówi, że można sobie sprawdzić, czy możliwe jest zmniejszenie opodatkowania pracy do tego stopnia jak mówi. Wystarczy sobie sprawdzić program, wziąć kalkulator i wyliczyć.
   - Służba zdrowia - bon i dopłacanie. Państwo nie ma być właścicielem łóżka, nici, czy skaplela, tylko ma zorganizować ubezpieczenie. Trzeba zlikwidować korupcję. Państwo jest lepsze od prywatnej służby zdrowia. Państwo jako wielki ubezpieczyciel, może zapłacić z podatków które ściąga za jakiś pakiet świadczeń, problem polega na tym, że to fachowcy mają określić jaki to jest pakiet. Każdemu obywatelowi Państwo będzie finansowało taki sam poziom świadczeń medycznych.
   - Związki zawodowe - problem z nimi polega na tym, że dostały szczególne przywileje od Państwa, kosztem pracodawców. Pracownicy, tak jak pracodawcy, mogą się zrzeszać.
   - Różnice społeczne są rzeczą naturalną, problemem jest to z czego wynikają. Jeśli ktoś zarabia dużo bo tak go rynek wycenił - to proszę bardzo. Jeśli zarabia za dużo w spółce skarbu państwa - to coś jest nie tak.

  •  

   pokaż komentarz

   @zakaz_palenia: WYMIAR SPRAWIEDLIWOŚCI
   - Wybory sędziów to jest jedyny sposób przywrócenia autorytetu sędziów po tym co się stało. Należy zmienić wymiar sprawiedliwości, a nie je zawłaszczyć.
   - Zlikwidować trybunał konstytucyjny, bo jemu nie przywróci się autorytetu żadnego. Można sądownictwo konstytucyjne przełożyć sądowi najwyższemu.
   - Prezesa SN powinien powoływać prezydent (ponieważ prezydent cieszy się największym zaufaniem) za zgodą senatu (tak jak w USA), kadencja jego jest dożywotnia. Pierwszy skład SN to 44 sędziów (to może być inna liczba), na których kandydować mogą: którzy mają 45 lat, 15 lat doświadczenia w zawodzie (sędziego, prokuratora, adwokata, albo nauczyciela akademickiego w szkole mającej prawa nadawania stopnia doktora habilitowanego). Odbywane są przesłuchania publiczne (jak w senacie USA), kandydaci muszą się wyspowiadać ze wszystkiego i następnego dnia jest głosowanie, obywatele wybierają sędziów.
   - Sędziowie pokoju też powinni być wybierani.

   POLITYKA ZAGRANICZNA

   - Unia Europejska - jest za zwolennikiem UE a nie Unii Eurokratycznej. Niestety ponieważ jesteśmy między Rosją a Niemcami i musimy gdzieś być, a poza UE gdzie?
   - Trójmorze - świetna idea. Ale najpierw trzeba zapytać Słowaków, Czechów, czy wolą zastąpić UE w której rządzą Niemcy, unią którą rządzi Polska - Uważa, że się nie zgodzą.

   SPORT
   - Sport - jak będzie dobrze zorganizowany, to znajdą się sponsorzy. U nas nikt nie zainwestuje w kiboli, Wisła Kraków jest tego najlepszym przykładem. Świetnym przykładem jest Polska Siatkówka.

  •  

   pokaż komentarz

   jest za zwolennikiem UE

   @zakaz_palenia: Standardowe "jeśli nie unia to co?" (w domyśle "pewnie białoruś, hehe"). Ciekawe jak on chce się poruszać w TEJ unii ze swoim programem godzącym w jej fundamenty.

 •  

  pokaż komentarz

  STV lepsze niż JOWy.
  Może jeszcze zmieni zdanie, oby.

  •  

   pokaż komentarz

   @Tumurochir: lepszy, ale wciąż działa to na podobnej zasadzie. To co mamy jest wg. ok, nie ma co tego zmieniać. Jedynie próg wyborczy można by lekko obniżyć.

  •  

   pokaż komentarz

   @SpokojnyLudzik: Zawsze mnie bawią te magiczne postulaty typu zmiana ordynacji wyborczej. Kilka lat temu jowy były takie super hur dur... aż tu nagle ktoś wstawił filmik o STV i wszystkie alternatywne mireczki podczepiły się pod nowy bandwagoning.

   A moim zdaniem to w tym fetyszu zmiany ordynacji chodzi tylko o łatwe usprawiedliwienie swojej bierności - no bo jak co wybory się nie zaangażują, jak co wybory wynik będzie nie odpowiadał, a na koniec zawsze można zwalić wszystko na system wyborczy ( ͡° ͜ʖ ͡°)

   A tak na marginesie, moim zdanie ta straszna ordynacja proporcjonalna, daje największe możliwości zmiany/wprowadzenia nowej klasy politycznej. Tylko trzeba chcieć, a niektórzy wolą narzekać

  •  

   pokaż komentarz

   @przegryw_przegryw: mi się podoba to co jest... tylko ludzie po prostu wolą socjalizm niż wolny rynek.

  •  

   pokaż komentarz

   Zawsze mnie bawią te magiczne postulaty typu zmiana ordynacji wyborczej.

   @przegryw_przegryw: No właśnie. Ta po korwinowsku proste i miłe odpowiedzi na trudne pytania, na które prawidłowa odpowiedź jest złożona i niemiła. To nie ordynacja jest zła, to polska kultura polityczna jest zła. Dlaczego jest zła? Bo społeczeństwo ma taką a nie inną kulturę ogólną i mentalność - Nie ufamy sobie na wzajem, nie umiemy współpracować, słabo dbamy o dobro wspólne, pojęcie kompromis zawsze występuje w parze z przymiotnikiem "zgniły", jakby wykuwanie konsensusu między grupami interesu było czymś gorszym niż zwycięstwo jednej i narzucenie swojej woli pozostałym za pomocą bata.

  •  

   pokaż komentarz

   @SpokojnyLudzik: Raczej zlikwidować próg, jeśli wybory są proporcjonalne, próg powinien zostać zniesiony.

  •  

   pokaż komentarz

   Raczej zlikwidować próg,

   @Sanus7: Ale nie można tak, za dużo partii by w sejmie by było zapanował by nieporządek chaos. Demokracja, demokracją ale ktoś tym musi rządzić ( ͡° ͜ʖ ͡°)

   Tworząc ten próg uzasadniali to tym że rządy będą stabilniejsze. Ale to może przecież robić prezydent.

  •  

   pokaż komentarz

   @Grewest: Śmieszny wniosek i jeszcze śmieszniejsze argumentowanie.

   Jaki nieporządek i chaos? Bo jest więcej ugrupowań i trzeba dzielić się władzą, żeby realnie wpływać na kierowanie państwem? Przypominam, że tacy ludzie muszą sformować rząd w określonym czasie pod groźbą ponownych wyborów.

   Teraz hipotetyczna sytuacja - 10 milionów głosów, 6 ugrupowań z wynikiem 4,5% - efekt: 2,7 mln (~25%) wyborców bez swoich reprezentantów w sejmie. Za to szur partia dostaje te mandaty bo przekroczyła próg i zostają rozdzielone. Zajebisty biznes, teraz właśnie widzę tą stabilność, jedna partia ma większość i rucha nas jak chce, byle do wyborów.

  •  

   pokaż komentarz

   Jaki nieporządek i chaos? Bo jest więcej ugrupowań i trzeba dzielić się władzą, żeby realnie wpływać na kierowanie państwem? Przypominam, że tacy ludzie muszą sformować rząd w określonym czasie pod groźbą ponownych wyborów.

   @Sanus7: W tej części sobie po prostu żartowałem :D

  •  

   pokaż komentarz

   @Grewest O sory, nie skleiłem, bo tekstu o demokracji użył Braun w kampanii prezydenckiej. A jego i ostatnio całej ferajny z koalicji wolnościowej trudno brać na poważnie ostatnio.

  •  

   pokaż komentarz

   O sory, nie skleiłem, bo tekstu o demokracji użył Braun w kampanii prezydenckiej. A jego i ostatnio całej ferajny z koalicji wolnościowej trudno brać na poważnie ostatnio.

   @Sanus7: O to trochę chodziło trochę zmiksowałem kilka wypowiedzi z którymi się spotkałem. Mogłem w sumie dodać jeszcze jakąś wzmiankę o partii przyjaciół piwa xd

   Sam jestem zwolennikiem demokracji jak w Szwajcarii.

  •  

   pokaż komentarz

   @SpokojnyLudzik: ...uważam że CAŁE ZŁO bierze się z tego że szefowie partii układają listy. Stąd TE SAME MORDY od kilkudziesięciu lat, plus tylko 2 kadencje !

  •  

   pokaż komentarz

   @romani: kompletnie się nie zgadzam z tym co napisałeś. Ludzie przecież sami wybierają partię na którą głosują więc lud chce tego co widzisz w sejmie. Bardzo dobrze, że lider układa listy, bo on w sumie najlepiej wie kogo chce w partii i kto najlepiej będzie mu służyć (ma takie same poglądy). Kadencyjność jest bez sensu, bo kosi dobrych polityków po 2 kadencjach. To ludzie muszą przestać głosować na partie, których my nie lubimy, system jest zrobiony w miarę ok.

 •  

  pokaż komentarz

  Mam tylko nadzieje, że nie stoją za nim służby