•  

  pokaż komentarz

  Ktoś może ogarnia temat pomp ciepła ? Opłaca się ? Nie opłaca się ? Coś o uszy obiło mi się też o jakiś pompach wody, że niby się głęboko wierci (coś jak geotermia ?). Z góry dziękuje za informacje.

  •  

   pokaż komentarz

   @Porewit: z doplatami pewnie sie oplaca ;) - jest duzo stronek z analizami uzywania w domach, w zimie podobno trzeba dogrzewac

  •  

   pokaż komentarz

   @Porewit: @cukroszczur: To jest przypadek indywidualny.
   1. Jeżeli rzadko bywasz w domu to taka pompa powietrze - woda to może być strzał w dychę.
   2. Kluczowe pytanie nr 1: ile chce Ci sie p#%%@?!ić z ogrzewaniem, szukać drewna, rąbać sezonować itd,
   3. Masz dostęp do gazu?
   4. Ile metrów chata, jakie zapotrzebowanie na ciepłą wodę?
   5. Ile masz hajsu na inwestycję i jakie masz podejście do ekologii?
   Bo pompa ciepła jest trochę jak Tesla: Jeden powie że ekstrawagancja, nigdy się nie zwróci itd, lepiej passata w LPG - wyjdzie taniej, drugi powie że jak się pojeździ Teslą to już się do kopcenia nie wraca...

   jest duzo stronek z analizami uzywania w domach, w zimie podobno trzeba dogrzewac
   To z reguły jakieś strony powiązane z dealerami, a ich analizy opierają się o wyimaginowane prawa fizyki... Ale tak czy siak zimy coraz słabsze, a zamiast kotłowni można spiżarnie zrobić, suszarnie, pralnie albo pędzić bimber ;)

  •  

   pokaż komentarz

   @ZostaneMistrzem: @Porewit: @cukroszczur: byłem osobiście w takim domku https://www.homekoncept.com.pl/produkt/projekt-domu-homekoncept-44/#additional_information wybudowany systemem kanadyjskim. Zasilany pompa ciepła powietrzna - firmy Daiken czy jakoś tak. Cały dom na podłogówkę z temperatura 30 stopni, woda użytkowa 51 stopni. W miesiącu styczniu (w łódzkim zimny miesiąc był) pompa wzięła 515kwh. Jak dla mnie bomba. Nie było nic dogrzewane bo nie ma innego źródła energii. Z ciekawości sprawdzałem ile płace za prąd, podzieliłem ilość kilowatów przez cenę na rachunku - mi wyszło 0,67 groszy ze wszystkimi przesyłami itp.

  •  

   pokaż komentarz

   @Porewit Tak jak ktoś napisał jak często w domu trzeba dogrzewać, a i prądu też trochę zjada.