•  

  pokaż komentarz

  Znakomity artykuł, celnie pokazujący że wokół blockchaina jest obecnie więcej szumu marketingowego i hype'u napędzanego ignorancją niż krytycznej analizy samej technologii.

  •  

   pokaż komentarz

   @comrade:
   Problem w tym, że coraz więcej branż działa na blockhainach, w tym bankowość.

  •  

   pokaż komentarz

   @comrade: wokół blockchaina i sztucznej inteligencji.
   @27er: raczej nie, banki są strasznie zapóźnione technologicznie w większości.

  •  

   pokaż komentarz

   raczej nie, banki są strasznie zapóźnione technologicznie w większości.
   @angor86:
   BH to nie tylko krypto.
   https://kryptowaluty.info.pl/pierwszy-bank-w-polsce-wdrozyl-technologie-blockchain-na-duza-skale/

  •  

   pokaż komentarz

   @27er: przecież to bzdura, która ma niewiele wspólnego z blockchainem. Klucz publiczny, suma kontrolna i wersjonowanie plików (regulaminu).

  •  

   pokaż komentarz

   @szopa123:
   Dlaczego, elementy poprawiajaće bezpieczeństwo jak najbardziej mogą korzystać ze zdecentralizowana i rozproszenia baz danych, a to włąśnie istota BCH.

  •  

   pokaż komentarz

   @27er: tak? To powiedz mi 'miszczu', kto będzie utrzymywał tą infrastrukturę? Która w przypadku setek tysięcy transakcji, będzie puchła szybciej niż balon pompowany balon. I gdzie jest te bezpieczeństwo w giełdach BTC, które zostały 'złamane'? Idea to jedno, a życie to szybko weryfikuje.

  •  

   pokaż komentarz

   @szopa123:
   Mylisz mozliwość włamania na konto poprzez standardowe łamanie haseł, z bezpieczeństwem przesyłu danych czy włamania na serwer.
   Nie mówiąc już o tym, że sporo tych przekrętów nie było z żadnego włamania, tylko z celowej zagrywki właścicieli, którzy byli po prostu oszustami.

  •  

   pokaż komentarz

   @27er:
   Przecież zarówno to, co zostało opisane w artykule, jak i zdecentralizowane bazy danych, to są rzeczy, które znamy oraz wykorzystujemy już od całych dziesięcioleci. Pierwsze to, jak @szopa123 wspomniał, zwyczajne podpisywanie plików, a zdecentralizowane bazy danych oraz dystrybucja plików to chociażby sieci P2P. I faktycznie, np. wiele linuksów jest dystrybuowanych poprzez P2P, bo dzięki temu obciążenie sieci jest rozproszone, a w dodatku plik przeżyje pad serwera. Nic nowego, robimy to wszystko od bardzo dawna bez żadnego magicznego blockchaina. Blockchain dał nam tę unikatową właściwość, że baza danych może być w sposób rozproszony nie tylko pobierana, ale i modyfikowana praktycznie przez każdego. Jednak jakoś nie wydaje mi się, aby to było uznawane za zaletę w przypadku dystrybucji regulaminu banku ;-)

   Jeśli zlinkowany artykuł nie pomija czegoś istotnego, to jest on dla mnie właśnie przykładem/dowodem na to, o czym piszę. Zrobił się boom na blockchaina, więc wszyscy chcą go mieć, banki się prześcigają w wymyślaniu zbędnych rozwiązań tylko po to, aby być nowoczesnymi, przy tym stare i znane technologie również nazywają blockchainem - a co! Mnie osobiśćie ciężko wymyślić jakieś sensowne przykłady na wykorzystanie blockchaina poza kryptowalutami. Z pewnością jakieś zastosowania istnieją, ale to są raczej jakoś bardzo specyficzne i przeważnie niszowe przypadki.

  •  

   pokaż komentarz

   https://kryptowaluty.info.pl/pierwszy-bank-w-polsce-wdrozyl-technologie-blockchain-na-duza-skale/
   @27er: Ale co rozwiązania opisane w artykule mają wspólnego z Blockchainem? Przecież suma kontrolna to technologia stara jak Internet i aż dziwne, że PKO dopiero ją teraz wdraża (I co zabawne mówią o tym jakby to nie wiadomo jakie rocket science było). A to, że według nich i tego "poważnego" portalu to BC tylko pokazuje jakimi ignorantami są fani "nowinek". Zero zrozumienia, tylko powtarzanie buzz wordów.

   Swoją drogą byłem raz na Hackathlonie organizowanym przez bank i tak to właśnie wyglądało. Przemówienie prezesika na początku to rzucanie hasłami, których nie rozumiał. Nie wiem, mieliśmy grać w buzz word bingo czy co? A jak z wygranymi? A daj Pan spokój... Tematem była "ocena potencjału firm rozpoczynających działalność". Pobraliśmy firmy z KRS, crawlowaliśmy różne portale w poszukiwaniu danych o nich, napisaliśmy pod nie jakąś heurystykę. I co? I przegraliśmy z czymś co było w zasadzie chmurą tagów naniesioną na mapę (-‸ლ)

   Za cel wybrali sobie restauracje. Wzięli liczbę komentarzy z Google'a, nawet nie scrapowali tylko ręcznie przepisali do bazy, a potem nanieśli na mapę jako "zasięg" przybytku na zasadzie "1 komentarz = 1 metr zasięgu". Dwie godziny roboty, ale mniejsza, bo kazdy kto miał jakiekolwiek pojęcie widział jakie to naiwne i bezsensowne, ale bankster się nie zna. Dla niego to wygląda fajnie i mądrze, więc dał nagrodę ¯\_(ツ)_/¯

  •  

   pokaż komentarz

   Dwie godziny roboty, ale mniejsza, bo kazdy kto miał jakiekolwiek pojęcie widział jakie to naiwne i bezsensowne, ale bankster się nie zna.

   @Nicolai: a wiesz że proste rozwiązania są najlepsze? Najlepszy interes się robi na dużych słomianych inwestycjach, chyba tak to szło( ͡° ͜ʖ ͡°). Większość biznesów tak na prawdę nie potrzebuje żadnych rocket science żeby robić dobre pieniądze, potrzebne są tylko wydmuszki marketingowe które ładnie brzmią. Masa konsumecka nie kupuje dlatego że "cudna technologia" tylko że "ładnie się nazywa". ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @27er:

   przecież to bzdura, która ma niewiele wspólnego z blockchainem. Klucz publiczny, suma kontrolna i wersjonowanie plików (regulaminu).

   Ma wiele wspólnego. Blockachain spełnia nie tylko role rozproszonej bazy danych. Sprawdza się też świetnie jako nośnik trwały, polecam doczytać na ten temat zanim napiszesz komentarz.

   tak? To powiedz mi 'miszczu', kto będzie utrzymywał tą infrastrukturę? Która w przypadku setek tysięcy transakcji, będzie puchła szybciej niż balon pompowany balon. I gdzie jest te bezpieczeństwo w giełdach BTC, które zostały 'złamane'? Idea to jedno, a życie to szybko weryfikuje

   Kto będzie utrzymywał to zależy od rodzaju blockchainu. Istnieją inne rodzaje sieci blockachainowych, nie tylko Bitcoin/Ethereum. I jak ktoś napisał już wyżej, złamanie giełdy to co innego niż złamanie blockchaina. Smutne, że tyle plusów dostajesz za te populizmy...

  •  

   pokaż komentarz

   @angor86: tylko, że sztuczna inteligencja znajduje zastosowanie w wielu branżach :)

  •  

   pokaż komentarz

   @karololo: tyle tylko, że jakieś 95% artykułów o dokonaniach AI to po prostu uczenie maszynowe albo statystyka.
   "Prawdziwego" AI (takiego, w którym program analizuje problem) jest tyle co kot napłakał.

  •  

   pokaż komentarz

   Mnie osobiśćie ciężko wymyślić jakieś sensowne przykłady na wykorzystanie blockchaina poza kryptowalutami.

   @Brut_all: e-voting ? Może być ? Chciałbyś za pomocą hasha z własnego głosu na bierząco sprawdzać czy nikt nie majstrował przy wyborach ? No i oczywiście wyniki wyborów na bierząco ? Co słabe ?? Jest wiele zastosowań blockchain'a i wiele z nich zmieni świat. Będą to powolne zmiany i to bardzo dobrze w przeciwnym wypadku skończyłoby się to katastrofą na ogromną skalę. A może któregoś dnia ktoś zauważy porządek w liczbach pierwszych i cały blockchain pójdzie w las. Co myślicie ?

  •  

   pokaż komentarz

   @szopa123: No jak to kto? Miszczowie decentralizacji powołają scentralizowanego zarządce ¯\_(ツ)_/¯
   Jak zapytałem takiego jednego o tą kwestię to usłyszałem, że każdemu w domu będzie się opłacało trzymać serwer do tego... tak więc...

  •  

   pokaż komentarz

   Problem w tym, że coraz więcej branż działa na blockhainach, w tym bankowość.

   @27er: przykłady?

  •  

   pokaż komentarz

   @Ranger: W Polsce? PKO BP ma system komunikacji z klientami oparty o Blockchain. Credit Suisse wprowadził system audytujący przelewy międzybankowe oparte o blockchain. TO u nas z już działających od jakiegoś czasu. Santander się przymierza. Jeden z ubezpieczycieli wprowadza właśnie blockchainowy system obiegu dokumentów.

   Poza Polską? To już jest masakra np. Brytyjska Unia Kredytowa używa BC do przechowywania dokumentów, a to tylko wierzchołek góry lodowej gdzie stosuje się blockchain.

  •  

   pokaż komentarz

   @szopa123: Ten problem został już rozwiązany w swarmie. Szyfruje się jedynie jsony ze wskaźnikami do zasobów, koszt operacji i przyrost bazy przyzerowy. Są też rozwiązana rolowane jak np. w IOTA, po co komu historia od początku świata? Jest już multum projektów które sobie z tym poradzily.

   pokaż spoiler Ale żeby to wiedzieć trzeba być kimś nieco więcej niż wykopowym 'ekspertem'

  •  

   pokaż komentarz

   A może któregoś dnia ktoś zauważy porządek w liczbach pierwszych i cały blockchain pójdzie w las.

   @tomos16: A co ma blockchain do liczb pierwszych?

  •  

   pokaż komentarz

   @tomos16: To jest już dziś możliwe w ethereum, ethereum to krypto plus platforma do pisania zdecentralizowanych programów.

   Mnie osobiśćie ciężko wymyślić jakieś sensowne przykłady na wykorzystanie blockchaina poza kryptowalutami.

   @Brut_all: Ethereum zostało stworzone właśnie w myśl pisania kontraktów, czyli zdecentralizowanych programów. Twórca może napisać dowolny ciekawy program, np. Głosowanie, jakiś własny token, przekazywanie obowiązków, do firmy to jest super rozwiązanie. Zmianę w funkcjach wprowadzane są poprzez funkcje, a płaci się etherem.

  •  

   pokaż komentarz

   A co ma blockchain do liczb pierwszych?

   @FredOnizuka: współczesna kryptografia jest o nie oparta.

  •  

   pokaż komentarz

   Blockchain dał nam tę unikatową właściwość, że baza danych może być w sposób rozproszony nie tylko pobierana, ale i modyfikowana praktycznie przez każdego. Jednak jakoś nie wydaje mi się, aby to było uznawane za zaletę w przypadku dystrybucji regulaminu banku ;-)

   @Brut_all: Dał też inną zaletę - każdy może potwierdzić czy ktoś coś modyfikował. I ma to taką zaletę, że bank nie zmodyfikuje regulaminu i nie powie że było inaczej.

  •  

   pokaż komentarz

   @tomos16: Blockchain, przynajmniej ten, którego używa Bitcoin, opiera się o krzywe eliptyczne, które nie korzystają z liczb pierwszych.

  •  

   pokaż komentarz

   tak? To powiedz mi 'miszczu', kto będzie utrzymywał tą infrastrukturę? Która w przypadku setek tysięcy transakcji, będzie puchła szybciej niż balon pompowany balon.

   @szopa123: Właściciele kopalni jeżeli używamy tego modelu. Jedyny powód dla którego bitcoin ma problemy z przepustowością sieci to zły design i grupa ludzi która nie chce doprowadzić do zwiększenia limitów. Inne waluty nie mają tego problemu.

   I gdzie jest te bezpieczeństwo w giełdach BTC, które zostały 'złamane'? Idea to jedno, a życie to szybko weryfikuje.

   @szopa123: Co 'złamanie' giełd ma wspólnego z bezpieczeństwem BTC? Pewnie masz na myśli te giełdy co upadły z powodu "ataku hakerskiego". Powiem ci sekret: nie było żadnych ataków. To właściciel zwiną się z całym hajsem a to wszystko jest zupełnie niezależne od waluty jaka jest tam używana. Równie dobrze mógłby zrobić to z prawdziwymi pieniędzmi, co się zresztą dzieje (Amber Gold).
   Bezpieczeństwo BTC nie zostało złamane przez żaden atak. Po prostu nie trzymaj pieniędzy(krypto i nie) u kogoś komu nie ufasz.

   tyle tylko, że jakieś 95% artykułów o dokonaniach AI to po prostu uczenie maszynowe albo statystyka.

   @angor86: Uczenie maszynowe to część zagadnień sztucznej inteligencji. Masz chyba na myśli silną sztuczną inteligencje, ale to co innego niż sztuczna inteligencja jako dziedzina nauki.

  •  

   pokaż komentarz

   @DisasterMaster: masz rację. Tyle tylko, że określanie uczenoa maszynowego mianem sztucznej inteligencji jest najzwyczajniej w świecie chwytem marketingowym.
   Ot, zaimplementujesz sobie algorytm propagacji wstecznej i już masz - według mediów - sztuczną inteligencję.

  •  

   pokaż komentarz

   @27er: twój stary działa na blockchainie ty imbecylu xD nie pozdrawiam

  •  

   pokaż komentarz

   @27er:

   Problem w tym, że coraz więcej branż działa na blockhainach, w tym bankowość.

   1) Dla osoby realizującej transakcję to bank jest "Trusted Third Party".
   2) Baza danych banku ma jednego writera. Jest nim sam bank.
   3) Baza danych banku jest prywatna.

   Banki nie mają zadnej potrzeby używania publicznego blockchaina jako backendu bazy danych, co jest oczywiste dla każdego kto wie jak ten software działa. Nawet prywatny zcentralizowany blockchain nie ma większego sensu dla banku, prościej użyć klasycznego sprawdzonego dojrzałego storage enginu (jakiejś bazy SQL).

  •  

   pokaż komentarz

   @JestemD:

   W Polsce? PKO BP ma system komunikacji z klientami oparty o Blockchain. Credit Suisse wprowadził system audytujący przelewy międzybankowe oparte o blockchain. TO u nas z już działających od jakiegoś czasu. Santander się przymierza. Jeden z ubezpieczycieli wprowadza właśnie blockchainowy system obiegu dokumentów.

   I to są publiczne blockchainy do których zrobienie updejtu wymaga wykopania bloku przez randomowych chińczyków (co dzieje się raz na 10 minut)? Serio pytam. Bo jak nie, to czym te prywatne wewnątrzkorporacyjne blockchainy różnią się od prywatnych wewnątrzkorporacyjnych systemów klient-serwer gdzie baza stoi sobie na SQLu?

  •  

   pokaż komentarz

   @comrade: Oczywiście, że są to sieci prywatne. Nikt o zdrowych zmysłach nie wystawiłby ich publicznie! A rózni się to tym, że wciąż są rozrposzone np. pomiędzy odziałami, centrami danych itd., wciąż dodanie wpisu wymaga zgody/consensus zależnie od metody (najczęściej PoI), wciąż można prześledzić pełną historię będąc pewnym, że każdy etap jest zgodny z prawdą. Zamknięte sieci blockchain mają wiele zalet (np. brak konieczności kopania w celu wykonania pracy, pomijając proof of interest to pracę można wykonać inaczej. Idea blockchain nie ma nic wspólnego z tym, że sieć musi być publiczna. Nie każda musi, nie każda powinna. Sieć blockchain ma być trudna (bo nie ma nic niemożliwego) do edycji - zwłaszcza danych historycznych - i to zapewniają także zamknięte sieci. Amazon wystawia już taką gotową usługę dla firm: https://aws.amazon.com/managed-blockchain/ -> sami korzystamy z tego w firmie do kontroli obiegu dokumentów (co jest chyba najpopularniejszą opcją). I właściwości sieci blockchain da się oddać na innych topologiach, ale wymaga to masę nadprogramowywania tego co tu jest domyślnie dostępne.
   Bo z drugiej strony ludzie przypisują blockchainowi masę cech, których nie posiada:
   a to zwykła rozrposzona rejestrowa baza danych z automatycznym wersjonowaniem i kontrolą niezmienności wersji.
   Systemy działające podobnie już istniały, ale były bardzo dedykowane. Architektura blockchain pozwala po prostu na dużą elastyczność w implementacji dzięki czemu można pokryć dużo przypadków użycia.

  •  

   pokaż komentarz

   @Koryntiusz:

   Dał też inną zaletę - każdy może potwierdzić czy ktoś coś modyfikował. I ma to taką zaletę, że bank nie zmodyfikuje regulaminu i nie powie że było inaczej.

   Nie, nie dał tego - to dała kryptografia. Bank podpisał regulamin, więc każdy może mu udowodnić, że wcześniej plik wyglądał inaczej.

   @tomos16
   E-voting to niegłupi przykład, sam się nad nim zastanawiałem. Intuicyjnie blockchain wydaje się pasować idealnie, bo daje transparentność oraz odbiera kontrolę rządzącym. Gdy się jednak nad tym zastanowiłem głębiej, to nie widzę korzyści względem scentralizowanego systemu opartego o kryptograficzne podpisywanie swojego głosu. Jeśli baza takiego systemu będzie dostępna publicznie, jak w blockchainie, to każdy będzie mógł zarówno policzyć samemu głosy, jak i sprawdzić, czy ich głos jest widoczny. Nie będzie też możliwe dodanie głosów znikąd. Nie przekreślam pomysłu, trzeba się jednak zastanowić, co blockchain mógłby nam tu dać.

  •  

   pokaż komentarz

   @JestemD: @comrade
   Jeszcze jedno: relacyjne bazy danych służą do przechowywania danych i relacji między nimi. Grafowe bazy danych służa do przechowywania relacji w inny sposób. NoSQL bazy danych służą głównie do przechowywania danych. Blockchain służy głównie do rejestrowania przepływów -> zwróć uwagę, że sieć bitcoin nie wie ile masz w portfelu. Wie tylko ile z niego wyszło i ile weszło.

  •  

   pokaż komentarz

   @JestemD:

   Ponawiam pytanie, czym prywatny blockchain różni się od prywatnego enginu SQLa, który ma izolację transakcji, integralność, atomowość? Który daje dalece większą elastycznośc w kształtowaniu modelu danych i dostępu do nich. Który ma za soba 20 lat rozwoju, jest dojrzałym zaawansowanym systemem, który można elegancko fine tuningować, który zna i który umie obsłużyć, skonfigurować, setki razy więcje ludzi na rynku? Pod który jest na rynku masz kilkaset razy więcej softu towarzyszącego: connectorów, API, klientów, bibliotek, ORMów, frameworków, k@!@a no wszystkiego czego normalny programista potrzebuje żeby z bazą danych po ludzku pracować.

   SQL sie nie podoba? Ten sam Amazon prócz wszystkich wariantów SQLa na świecie oferuje ci całą masę różnych storage enginów do masy celów: S3, MongoDB, Glacier, ElastiCache, RedShift, CloudFront i tak dalej i tak dalej. W zależności od celu jaki chcesz osiągnąć (klasyczny data warehouse, caching, content delivery, itd. itd) możesz wybrać któryś z nich i użyć go prywatnie i będzie miał dalece więcej ficzerów niż twój prywatny blockchain.

   Dlatego ja nie ogarniam tego hype'u wokół prywatnego blockchaina, wydaje się że po prostu ludzie nie wiedzą jakie istnieją inne systemy i co potrafią. Nie potrafię nawet wymyślić biznesowego use-case'a gdzie blockchain jako prywatny storage engine lepiej by się sprawdził niż któryś z wyżej wymienionych enginów.

  •  

   pokaż komentarz

   @comrade:
   Ponawiam pytanie, czym prywatny blockchain różni się od prywatnego enginu SQLa, który ma izolację transakcji, integralność, atomowość?
   Ponawiam odpowiedź: to nie jest relacyjna baza danych. To rozproszony rejestr przepływów.

  •  

   pokaż komentarz

   @JestemD:

   Jeszcze jedno: relacyjne bazy danych służą do przechowywania danych i relacji między nimi. Grafowe bazy danych służa do przechowywania relacji w inny sposób. NoSQL bazy danych służą głównie do przechowywania danych. Blockchain służy głównie do rejestrowania przepływów -> zwróć uwagę, że sieć bitcoin nie wie ile masz w portfelu. Wie tylko ile z niego wyszło i ile weszło.

   Co za nonsens, sieć bitcoin doskonale zna aktualne saldo na adresie, inaczej adres mógłby wysłać więcej hajsu niż posiada!!

   Mam ci na kartce narysowac prosty datamodel implementujący na relacyjnym SQLu konta bankowe i napisać kwerendy które pokażą każdy przepływ dokładnie tak samo? A nawet lepiej, bo na SQLu mogę łączyć po kluczach dodatkowe dane, tabele, budować znacznie bardziej skomplikowane modele danych niż tylko in/out z konta na konto.

   O czym my tu w ogóle rozmawiamy??!

  •  

   pokaż komentarz

   @comrade: hjahahha. Staaary. A wiesz, że bc możesz kopać bezpośrednio do swojego portfela? I tak masa kasy zaginęła? https://money.cnn.com/2018/09/11/investing/bitcoin-crash-victim/index.html Ty nie wiesz o czym piszesz. Pieniądze mogą nigdy nie opuścić portfela do którego zostały wykopane - wtedy sieć nie ma o nich pojęcia. Potem saldo może ustalić tylko na podstawie przepływów które zna. Doucz się PODSTAW.
   Poza tym co tym z tym sql? Wszystko sql? Grafowe dane też mysql? kartotekowe też? Czyste bez relacji też? Po to są różne odmiany baz danych, aby korzystać z nich tam, gdzie nadają się najlepiej. Z mojej strony eot, i co ja tam wiem - ja tylko pracuję w angielskim banku przy blockchainie :D

  •  

   pokaż komentarz

   @JestemD:

   A wiesz, że bc możesz kopać bezpośrednio do swojego portfela? I tak masa kasy zaginęła?

   Mówisz o szczególnym (rzadkim w praktyce) przypadku na PUBLICZNYM blockchainie, podczas gdy dyskusja cały czas dotyczy PRYWATNEGO i zcentralizowanego blockchaina na którym w ogóle nie ma idei kopania. Zapytałem co niby taki prywatny i zcentralizowany blockchain ma czego nie ma prywatny SQL czy inny storage engine i nie portafiłeś odpowiedzieć nic na ten temat.

   Ty nie wiesz o czym piszesz.

   Jasne....

   Z mojej strony eot.

   Raczej rage quit :)

  •  

   pokaż komentarz

   @Brut_all: Faktycznie ciekawy przykład, który trzeba dobrze przemyśleć. Wydaje mi się, że w scentralizowanym przypadku nie będzie pewności o integralności bazy - co spowoduje, że aby ją poprawnie zweryfikować głosowanie nie będzie mogło być anonimowe. Ale muszę się nad tym naprawdę mocno zastanowić. Jeśli jednak się nie mylę, graf z opisu tego znaleziska można wywalić do kosza.

  •  

   pokaż komentarz

   @JestemD:

   a to zwykła rozrposzona rejestrowa baza danych z automatycznym wersjonowaniem i kontrolą niezmienności wersji.

   Jeśli tylko te powyższe identyfikują coś jako blockchain, to jak to się ma do wszelkich gitów, mercuriali, itp.? Jest to baza grafowa, rozproszona, jest niezmienialna, jedynie przyrostowa, każdy rejestr odnosi się do poprzedniego, itd. Nie ma rozproszonego potwierdzania stanu faktycznego, ale na cholerę nam to w przypadku, który opisujemy, gdzie wszystkimi stronami jest bank?

  •  

   pokaż komentarz

   @comrade: W CZYM MASZ PROBLEM ? Szefostwo kazało wam znaleźć zastosowanie dla blockchain'a i przyszedłeś robić dymy bo nic poza sql-em nie rozumiesz ? Czy to zwykłe trolowanie ? Jeśli pytałeś o różnice między prywatnym sql'em a ktoś ci odpisuje ze to ROZPROSZONY rejestr to ty beczysz, że chcesz prywatny zcentralizowany.

  •  

   pokaż komentarz

   @tomos16:

   Jeśli pytałeś o różnice między prywatnym sql'em a ktoś ci odpisuje ze to ROZPROSZONY rejestr to ty beczysz, że chcesz prywatny zcentralizowany.

   "Rozproszenie" dla celów bycia trustless to nie to samo co "rozproszenie" dla celów wydajnościowych czy celowej redundancji kiedy NIE MUSISZ być trustless. Jak nie musisz być trustless bo twoja baza jest prywatna to praktycznie kazdy jeden poważny engine bazodanowy czy to SQLowy czy noSQLowy daje ci mozliwość "rozproszenia" twoich danych (i to nierzadko na różne sposoby). Więc przestańcie wszyscy pierdolić.

   W CZYM MASZ PROBLEM ?

   W waszym kolektywnym nieczytaniu ze zrozumieniem tego co piszę. A po drugie w ignorowaniu treści znaleziska pod którym dyskutujemy, które znakomicie opisuje piętrowe nieporozumienia wokół zakresu stosowalnosci blockchaina jako storage enginu do projektów IT.

   Szefostwo kazało wam znaleźć zastosowanie dla blockchain'a i przyszedłeś robić dymy bo nic poza sql-em nie rozumiesz ? Czy to zwykłe trolowanie ?

   Jakiś czas temu jak bitcoiny jeszcze szalały jeden mój klient rzucuł ideę adaptacji blockchaina do pewnego modułu systemu płatności ktory realizowaliśmy, spytałem go grzecznie czemu nie zostać przy klasycznej klasycznej bazie danych skoro i tak wszystko jest prywatne i zcentralizowane, na normalnej bazie wszystko ogarniemy lekko łatwo i szybko, iks razy taniej dla nich. On w przypływie szczerości powiedział że zdaje sobie sprawę że to nie ma technologicznego sensu w naszym przypadku ale chodzi o hype, bo firmy które puszczą newsa o "adaptacji blockchaina" stają się "trendy" i przyciągają zainteresowanie inwestorów, mogą dostać kasę itd.

   Historia autentyczna. I teraz odpowiedz sobie kto trolluje a kto jest trollowany, kto rucha a kto jest ruchany :))

  •  

   pokaż komentarz

   A po drugie w ignorowaniu treści znaleziska pod którym dyskutujemy, które znakomicie opisuje piętrowe nieporozumienia wokół zakresu stosowalnosci blockchaina jako storage enginu do projektów IT.

   @comrade: Nie ignoruję treści znaleziska ale przypuszczam, że prowadzi do błędnych wniosków. Poczytaj wyżej jest opisany przeze mnie przykład e-votingu odnośnie którego widać, że graf ze znaleziska sugeruje obranie błędnej implementacji, gdyż nawet w środowisku gdzie wszyscy są zaufani blockchain daje tą przewagę iż zapewnia spójność danych z perspektywy każdego użytkownika a nie wyłącznie z perspektywy zarządzającego bazą.

  •  

   pokaż komentarz

   Komentarz usunięty przez autora

  •  

   pokaż komentarz

   @tomos16: Musielibyśmy wejść w szczegóły jak taki proces e-votingu ma wyglądać i jakie dokładnie chcesz mieć ficzery? Na pierwszy rzut oka - weryfikację danych zapewniają mechanizmy kryptograficzne a to czy przechowujesz dane na prywatnym blockchainie czy na prywatnym SQLu nie powinno mieć znaczenia?

  •  

   pokaż komentarz

   @comrade: Powiem ci tak: nie masz racji. W niektórych dyskusjach pomijasz ważne aspekty a w innych takie aspekty dokładasz a w kilku swoich wypowiedziach zachowałeś się jak gówniarz stąd też nie mam zamiaru wyprowadzać Cie z błędu. EOT

  •  

   pokaż komentarz

   @tomos16:

   Wystarczyło napisać który dokładnie bloczek w tym schemacie blokowym z artykułu jest niepoprawny i dlaczego. Jednak nikt tego nie napisał.

 •  

  pokaż komentarz

  to będzie rok linuxa oraz blockchaina xD

 •  

  pokaż komentarz

  Mam bekę za każdym razem, gdy słyszę, jak ktoś mówi o rewolucji blockchainowej, która się rozleje na niemalże cały świat IT. Świetne i interesujące narzędzie dla tego 1% przypadków, do których się akurat nadaje. I tyle.

  •  

   pokaż komentarz

   @Brut_all: Dla mnie BTC ma jedno zastosowanie, do którego idealnie się nadaje.

  •  

   pokaż komentarz

   @CherryJerry to chyba bardziej kryptowaluty, a nie blockchain ( ͡º ͜ʖ͡º)

  •  

   pokaż komentarz

   @CherryJerry: BTC i krypto to aktualnie ułamek zastosowania bc, Microsoft nawet ułatwia swoją platformą BC wprowadzanie go do firm. No ale wirtualny pieniądz tanieje xDDD

  •  

   pokaż komentarz

   @Brut_all: Silk Road było fajne. Wchodzisz elegancko na stronkę, kupujesz narkosy i dostajesz je kurierem do domku :D Nie musisz się zadawać z jakąś szemraną patolą, nie zadłużysz się u mafii, same k%?#a korzyści. Po co oni z tym tak walczą.

  •  

   pokaż komentarz

   @liga: BTC to chyba skrót od bitcoina (kryptowaluty), a nie blockchaina, ale może się mylę? ( ͡º ͜ʖ͡º)

  •  

   pokaż komentarz

   @Brut_all: dlaczego 1%? skąd taka liczba? Po to, żeby móc obśmiewać i przyklaskiwać temu artykułowi?
   Blockchain z powodzeniem może zostać użyty do wielu rzeczy oprócz kryptowalut (jeszcze nie teraz, ale za ok. 5 lat pewnie tak):
   - pożyczki wzajemne
   - bukmacherstwo
   - hazard, kasyna online (jaką masz teraz pewność, że online kasyno nie oszukuje?)
   - gry komputerowe
   - wszelkie losowe skrzynie z przedmiotami do gier
   - inwestowanie w nieruchomości
   - inwestowanie w firmy
   - mikropłatności
   - bezpieczne dzielenie się plikami
   - systemy głosowania
   - zbiórki charytatywne (obecnie ~50% hajsu danego na organizacje jest zjadane przez nie)

   Ale oczywiście łatwiej napisać 1% ( ͡~ ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @piekarinnio: racja, przeczytałem ten komentarz w kontekście tematu artykułu pomijając skrót "BTC" :) w takim razie totalnie się z tym zgadzam.

  •  

   pokaż komentarz

   Po co oni z tym tak walczą.

   @Antorus: Bo służby są powiązane z handlem narkotykami, a to czego nie mogą kontrolować jest im nie na rękę

  •  

   pokaż komentarz

   @ArturEsportivo:
   1% oczywiście wzięty z czapy - przecież wiadomo, o co mi chodzi. Natomiast tymi przykładami mnie zaintrygowałeś. Możesz rozwinąć? Weźmy jako przykład te pożyczki. Rozumiem, że pożyczkobiorca podpisuje kryptograficznie, że przyjął pożyczkę oraz że zobowiązuje się ją zwrócić do określonej daty. Co dalej, gdzie tu użyć blockchain? Identycznie z bukmacherstwem. Przykładu kasyna w ogóle nie rozumiem - w jaki sposób blockchain miałby rozwiązać ten problem? Na bezpieczne dzielenie się plikami znamy duuuużo prostsze i bardziej praktyczne rozwiązania.

   Może wybierz jakiś przykład, gdzie jesteś przekonany, że z blockchainem da się go zrealizować, a bez blockchaina nie bardzo lub trudno i przybliż go w detalach. Tylko niech nie dotyczy płatności/inwestowania/zbiórek, bo to wszystko to kryptowaluty, do których faktycznie blockchain się nadaje.

   edit: Aha, najlepiej niech nie dotyczy też systemów głosowań, bo akurat na tym polu dostrzegam pewien potencjał.

  •  

   pokaż komentarz

   @liga: W sumie dla mnie to samo, choć faktycznie BTC to tylko jedno z zastosowań blockchaina. Było chyba ... Strimi?

  •  

   pokaż komentarz

   @Brut_all: Weźmy przykład kasyna: Załóżmy, że dzisiaj chcesz zagrać w jakąś grę losową. Udajesz się więc do kasyna internetowego, które działa w sposób zcentralizowany. Oznacza to tyle, że wchodząc do kasyna operator dokładnie wie kim jesteś oraz w jaki sposób grasz. Bardzo możliwe jest więc "sterowanie" grą losową tak by nie była do końca losowa. Kod źródłowy może ulegać zmianie w niekontrolowany przez postronne osoby sposób. Poza tym nie ma pewności, że aplikacja "wie" co zaznaczyłeś i bierze to pod uwagę przy pokazywaniu wyników. Ten problem z zaufaniem wobec kasyn rozwiązuje się bardzo drogimi licencjami dzięki czemu niby maleje ryzyko, że jakiś Janusz założy kasyno i będzie robił Cie w konia.

   Tymczasem w oparciu o smart contracts i platformę Ethereum można stworzyć grę hazardową z otwartym kodem źródłowym gdzie mógłbyś "skontrolować" (wykazać i udowodnić matematycznie), że gra działa losowo i nikt nie może gmerać przy tym kodzie, bo on po prostu jest wdrożony "w blockchainie" na stałe i będzie tam na zawsze. Masz wtedy pewność, że gra jest "czysta". Dodatkowo łatwo można ustalić kto i ile wpłaca do takiego smart contract'u (nie można wtedy np. lecieć w uja przy podatkach od takich wygranych)

   Jeżeli chodzi o inwestowanie / udzielanie pożyczek to poczytaj sobie o tokenizowaniu i jak może ono działać w przypadku pożyczek lub inwestowania w dzieła sztuki. To też w dużej mierze działa w oparciu o smart contracty, które są przechowywane wewnątrz blokchaina.

  •  

   pokaż komentarz

   @ArturEsportivo:
   Przykład z kasynem ciekawy. Zastanawia mnie jedynie, jak można udowodnić matematycznie, że coś jest losowe. Czy losowość nie jest wręcz z definicji nieweryfikowalna?

  •  

   pokaż komentarz

   @Brut_all: Czułem w kościach, że lepiej nie pisać losowość. Oczywiście miałem na myśli pseudo-losowość jak w całym programowaniu. Bardziej chodziło mi o sprawdzenie poprawności algorytmu smart contract'a i wykazanie, że nie jest możliwe "obejście" go jakimś sposobem.

  •  

   pokaż komentarz

   @ArturEsportivo:
   Ale ja się tutaj nie czepiam słówek, czy coś. Serio, w jaki sposób Ethereum/smart contracty mogą weryfikować, że na pewno został odpalony podany kod, jeśli wynik obliczeń ma być z założenia losowy? W BTC mieliśmy do czynienia z problemem matematycznym, który jest weryfikowalny, a tutaj każdy może podać dowolny wynik i twierdzić, że to efekt odpalenia kodu. Pytam jako laik, wiedzę o Ethereum mam powierzchowną.

  •  

   pokaż komentarz

   @Brut_all: Kod smart contractu jest odpalany na wirtualnej maszynie Ethereum przez kilka node'ów, które walczą o zdobycie prowizji od wykonania danej operacji. Bardzo ciężko byłoby zrobić atak, w którym wiedziałbyś dokładanie kto wykona dany kod na EVM (jako osoba która korzysta ze smart contractu Ty jako Ty nie wykonujesz kodu, ty zgłaszasz chęć otrzymania wyniku, a ten oblicza inny node z sieci). Jeżeli zaś chodzi o generowanie pseudolosowych liczb przez smart contract, to jest na to parę sposobów. Nie są one idealne, ale jednym z nich jest projekt RANDAO (https://github.com/randao/randao). Obecnie głównym problemem takiego kontraktu do losowania liczb jest fakt, że jest on wolny i przy dużej ilości graczy by się pewnie zadławił. Jestem jednak optymistą i wierze, że w ciągu 1-2 lat uda się rozwiązać problem losowości w kontraktach jeszcze lepiej.

  •  

   pokaż komentarz

   @ArturEsportivo:
   Hmm... jest to jakiś pomysł. Zastanawiam się jedynie, ile w tym przykładzie zostało z samego blockchaina, bo brzmi to trochę jak takie SETI@home z VMką i dostarczaniem kodu. Co nam tutaj daje blockchain? To, że nikt nie jest w stanie kontrolować, który node wykona obliczenia (w przeciwieństwie do SETI, gdzie byłby jakiś punkt centralny, który by o tym decydował)? Jeśli tak, to punkt dla Ciebie - przyznaję, dostarczanie transparentnej, trudnej do kontrolowania losowości może być dobrym zastosowaniem dla blockchaina.

   Pozwolę sobie jeszcze przez chwilę wierzyć, że jest to po prostu kolejny wyjątek ;-) Rozpiszesz jeszcze jakiś przykład? Dzięki za poświęcony czas :-)

  •  

   pokaż komentarz

   @Brut_all: Mam takiego kolegę, a właściwie dwóch, którzy są zafascynowani blockchainem. Ten pierwszy jest charyzmatyczny, ale techniczny z niego nieogar. Drugi kumaty, ale tak ślepo zapatrzony w pierwszego, że to wręcz kuriozalne, jak nie widzi dziur logicznych w wywodach pierwszego. Już po minucie rozmowy wyszło, że ten pierwszy myli zwyczajną kryptografię z blockchainem i nie rozumie podstaw blockchaina. Naoglądał się YouTubowych "specjalistów" i wierzy, że na bitcoinie zarobi miliony. Zaczął w niego inwestować w najgorszym możliwym momencie, czyli na górce w lutym 2018 i na początku nawet chwalił się wszystkim na około, że w parę tygodni zarobił parę tysięcy. Potem zaczęło to wszystko spadać, a on zamiast sprzedawać, twardo trzymał. Stracił na tym kilkanaście, albo kilkadziesiąt tysięcy. Żeby się odbić i pokazać, jaki to z niego znawca zaczął nawet inwestować w giełdy lewarowe kryptowalut (jeszcze głupszy pomysł), oczywiście na tym też stracił. Byłoby mi go nawet szkoda, gdyby nie był tak butny - bo on dalej uważa się za specjalistę w tej dziedzinie, udaje że na tym zarobił i jeszcze ciągnie w dół swojego naiwnego kolegę. Pozdrawiam Was Danielku i Grzesiu ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @kjubb:
   Aktualne problemy z kryptowalutami nie są żadnym argumentem za bądź przeciw blockchainom. Natomiast co do obserwacji "fanatyków blockchaina" się zgadzam i stąd właśnie mój sceptycyzm względem entuzjazmu innych ludzi. Blockchain wykorzystuje pod spodem parę technologii lub koncepcji, które są znane od wielu, wielu lat. Są to m.in.: krypto asymetryczne, rozproszone bazy danych, pełna transparentność bazy danych. Mam wrażenie, że bardzo dużo ludzi nie odróżnia jednego od drugiego i rzuca przykładami np. z transparentności, nie zauważając, że blockchain nie jest konieczny, aby istniała transparentność. Jeszcze gorzej jest z tym krypto, bo ono samo w sobie jest dość magiczne, więc jeśli ktoś się nigdy z tym nie spotkał, to teraz całą zasługę tej magii przypisuje blockchainowi, zupełnie nie rozumiejąc tematu.

   Staram się mówić swoje, jednocześnie uważnie słuchając. Powyżej padł przykład tej losowości, która naprawdę zdaje się mieć sens. Wciąż jednak wydaje mi się, że zdecydowana większość (nie napiszę, że 90% procent, bo @ArturEsportivo się przyczepi ;-) ) zastosowań, o których ludzie dyskutują, jest zupełnie nieadekwatnych i wynika z niewiedzy.

  •  

   pokaż komentarz

   @ArturEsportivo:

   Kasyna to zły przykład bo oni i tak używają 3rd party API, gdyż prawdziwą losowość można uzyskać w zasadzie wyłącznie ze sprzętowych generatorów szumu, są na to w tym biznesie specjalne certyfikacje i inne pierdoły.

   Generalnie myslalem kiedys nad tymi smartkontraktami ale strasznie malo zastosowan widze do tego wlasnie ze wzgledu na to ze jesli nie musisz byc publiczny i jesli uzywasz trusted third party (albo wręcz sam jestes takim TTP) to blockchain ci jest tak potrzebny jak rybie rower. O tym zreszta jest ta praca naukowa z artykulu pod ktorym dyskutujemy.

   Blockchain nadaje się tam gdzie chcesz żeby baza danych była publicznie otwarta do zapisu i nie możesz ufać stronom które wykonują na niej te operacje zapisu. Największym błędnym mniemaniem dotyczącym publicznego blockchaina (np. bitcoina) jest przekonanie że podstawową ideą tej technologii jest decentralizacja danych. To jest jedno wielkie gigantyczne nieporozumienie. Podstawową ideą publicznego bitcoina NIE JEST decentralizacja danych. Podstawową ideą publicznego blockchaina typu bitcoin jest decentralizacja zasobów wydatkowanych na zdobycie uprawnienia do dokonywanie operacji na danych. Ale to zamyka całą masę zastosowań dla bitcoina w realnym świecie i realnym biznesie.

  •  

   pokaż komentarz

   @Brut_all: W swoich komentarzach głównie mam na myśli blockchain Ethereum, bo ten w miarę "ogarniam". Tam dokładnie dzieje się to co napisałeś czyli nikt nie jest w stanie kontrolować jaki node wykona daną operacje. Teoretycznie da się wykonać tak zwany atak 51%, w którym "zalewasz" sieć swoimi node'ami w dużej ilości. Taki atak jednak jest bardzo kosztowny (musisz mieć miliony $ na gas czyli prowizję od transakcji + w cholerę duże zasoby do "kopania" transakcji). Koszt wykonania tego ataku z roku na rok rośnie.

   @comrade: Dlaczego kasyno to zły przykład? Co mnie interesuje jakieś 3rd party API, które ma certyfikaty i inne pierdoły jak nie wiem gdzie to jest hostowane oraz kto i kiedy ma do tego dostęp? Taki TTP to tylko jeszcze jeden element zcentralizowanej układanki. Jak mam smart contract to jego kod jest "wyryty w kamieniu". Dopóki dopóty mam dostęp do sieci Ethereum mogę korzystać z tego kodu i weryfikować czy sie nie zmienił. Nie bardzo rozumiem argument za TTP. Z poziomu użytkownika/developera takie TTP to jest czarna skrzynka do której coś wchodzi i coś wychodzi, a Ty nie masz nad tym żadnej kontroli. Jedyne co Ci pozostaje to ufać certyfikacji cholera wie czyjej i za czyje pieniądze.

  •  

   pokaż komentarz

   @ArturEsportivo: Chodziło mi o to że w przypadku kasyn rdzeniem jest losowość a prawdziwej losowości nie da się wygnerować z kodu, więc "wyrycie w kamieniu" nic nie daje. Do prawdziwej losowości potrzebujesz sprzętowego generatora szumu odbieranego ze środowiska.

 •  

  pokaż komentarz

  Biorąc pod uwagę, że blockchain Bitcoina ma dziś wielkość około 20 GB, nie sposób twierdzić, że jest to kwestia błaha.

  Zgubione zostało chyba jedno zero

 •  

  pokaż komentarz

  Ale jak to blokchain się nie udał? To stwórzmy nowy blokchain, tym razem lepszy. To się musi udać.