•  

  pokaż komentarz

  TLDR;W 2012 serwis w swojej misji miał dzielenie się ze znajomymi i promowanie wolności na całym świecie (oraz zbieranie informacji o ludziach). Wielu pracowników w to wierzyło, traktując kwestie prywatności jako mniejsze zło na drodze do szlachetnych celów. Dopuszczano wszystkie treści, w tym agresywne i kontrowersyjne, o ile tylko nie podżegały do przemocy. Innymi słowy kulturowa norma wolności słowa cywilizacji zachodniej. Zmieniać zaczęło się w 2016 roku, kiedy nadszedł czas wyborów prezydenckich w USA. Zbiegło się to w czasie z nową polityką wewnętrzną Facebooka która zachęcała pracowników żeby nie wstydzili się wyrażać swoich poglądów w pracy. Żeby byli sobą. Tymczasem demografia Seattle, w którym serwis ma swoją siedzibę, była skrajnie anty-konserwatywna, szczególnie wśród młodych ludzi związanych z branżą technologii. No i się zaczęło. Mała grupa lewicowych ekstremistów dostała wiatru w żagle. Z czasem biura zostały powyklejane plakatami propagandowymi Hillary Clinton, akcji #metoo oraz #blacklivesmatter, zaczęło się prześladowanie pracowników o konserwatywnych poglądach. Na tolerancję liczyć nie mogła nawet wierchuszka - na cotygodniowych spotkaniach z Zuckerbergiem publicznie pytano dlaczego Peter Thiel nie został jeszcze zwolniony z rady nadzorczej za to że nie popiera lewicy. Założyciel firmy robiącej VR - Oculus Rift, kupionej przez Facebooka, też stał się ofiarą polowania na czarownice. Poddany wewnętrznemu śledztwu następnie zwolniony za to że kiedyś przekazał pieniądze na kampanię polityczną 'złego' kandydata. Wielu innych również wyleciało w ramach czystek ideologicznych. Dziwnym zbiegiem okoliczności właśnie wtedy Facebook zmienił swoje podejście do wolności słowa i nową jej definicję oparł na pojęciu mowy nienawiści. Do tego momentu ludzie, którzy mieli jakiekolwiek odchyły od linii politycznej zwolnili się, wylecieli, lub byli skutecznie zastraszeni. Efekt był taki, że firma zamknęła się w małej bańce informacyjnej promującej jedną, bardzo konkretną ideologię - podobnie jak dzieje się to w sektach religijnych. Publiczne wychylenie się poza programową linię miało złe skutki dla kariery. Podsumowując, z tej relacji widać, że nie jest to odgórnie sterowany proces, tylko że szefostwo stało się jakby zakładnikiem podjudzonego tłumu. W Europie dobrze wiemy z historii co może ze społeczeństwem zrobić mała, dobrze zorganizowana, grupa fanatyków ideologicznych. Niech to będzie przestroga dla firm (pozdro Białek) jak może się skończyć trzymanie w firmie aktywistów politycznych.

  •  

   pokaż komentarz

   @przesympatyczny_pan: Ciekawe, czy z Googlem było podobnie. Pracujący tam twierdzą, że lewicowość jest nakazem od góry, a na niskich szczeblach jest jeszcze trochę wolności.

  •  

   pokaż komentarz

   @przesympatyczny_pan: Teraz odpowiednim krokiem byłoby wywalenie kont w FB, przestać korzystać z tego śmietnika, nagły spadek użytkowników poskutkuje spadkiem ofert reklamowych, wartych nie raz dziesiątki tysięcy dolców.

   Bez reklam, bez wpływów, firma zacznie zwalniać ludzi, aby utrzymać jakoś poziom finansowy, szefostwo jest niby zastraszane, bo pracownicy chcą tak a nie inaczej i biedni nic nie zrobią, lepiej powiedzieć coś takiego aniżeli że im się nie chce i póki leci hajs, to mogą równie dobrze sprzedawać dzieci na czarnym rynku.
   Podczas gdy znacząco spadnie im ilość ofert, spadnie płynność finansowa a firma zacznie podupadać, to zwolnią kogo trzeba i lewicowy FB stanie się znów neutralny, w tym wypadku szefostwo znajdzie odwagę.

   Drugą sprawą jest to iż wg. mnie FB upada, mimo że ludzie zostają w tej samej firmie, to jednak człon FB spada w użytkowaniu, wypiera go Instagram (który rzekomo ma łączyć się z FB) sam kiedyś korzystałem z FZB, głównie z messengera (wtedy był wbudowany w FB) do komunikowania się z znajomymi, teraz wolę SMS albo Discord.
   Na FB wchodzę raz na 1/2 dni, sprawdzić czy nie mam jakiś wiadomości nieprzeczytanych, ewentualnie zapiszę sobie piosenkę poprzez udostępnienie, na swoim profilu mam jedynie muzykę i nic poza tym.

   Słuchając znajomych także rezygnują z tego śmietnika, mało kto już u mnie siedzi na FB nałogowo, więc jak dla mnie ten lewicowy śmietnik może upaść.

   Zalecam także z własnego doświadczenia, mały detoks od tego ścieku, dla przykładu Ja raz miesięcznie wyłączam FB na 4dni, pod rząd, ostatnio zwiększam dawkę, na 7 dni, potem na 10.
   Doszło do tego iż z FB korzystam 20min raz na 1/2 dni.
   Nagle znalazłem masę czasu na inne czynności

  •  

   pokaż komentarz

   @Deadlyo: Ja usunąłem facebooka właśnie w okolicach 2016 kiedy zaczęli odwalać te dziwne akcje cenzurując treści. Zdecydowanie polecam, nie traci się czasu, lepsze samopoczucie. Nie brakuje mi niczego, tym bardziej że coraz mniej ludzi korzysta z serwisu.

  •  

   pokaż komentarz

   @przesympatyczny_pan:
   Czasu po usunięciu FB jest mnóstwo, zorientowałem się z tym, 2 lata temu w lato, nie wystarczało mi czasu na nic, po zablokowaniu FB nagle znalazłem czas na aktywności sportowe, czas na gry komputerowe, na hobby na wszystko.
   Także samopoczucie się poprawiło, dłużej utrzymywał się u mnie dobry humor, miałem mniej stresu.

   Także teraz staram się ograniczać go maksymalnie, po ostatnich aferach z zbieraniem danych jeszcze mniej korzystam, doszło do tego że na mojej tablicy od założenia konta jest z 10 rzeczy, 1 życzenie urodzinowe z 2018r, 1 album z moimi rysunkami, 2 zdjęcia aby nikt nie zapomniał jak wyglądam, oraz kilka piosenek.
   Poza tym nic, FB używam jedynie ze względu że da się tam coś fajnego wyłapać.

   Jakieś Fanpage, kody bonusowe, promocyjne, jakieś limitowane oferty, jak ostatnio prawo jazdy przecenione o 350zł.
   Bez FB tego bym nie znalazł, więc to jest jedyna nić, która mnie tam trzyma.

  •  

   pokaż komentarz

   odpowiednim krokiem byłoby wywalenie kont w FB, przestać korzystać z tego śmietnika, nagły spadek użytkowników

   @Deadlyo: nie widzę tego. Zrób kampanię, konta usunie może kilkadziesiąt tysięcy osób. To wcale nie tak dużo, patrząc na całego facebooka. Nawet tego nie odczują.

   Ja też praktycznie nie korzystam z FB - najwięcej z messengera, bo mam tam dużo osób, a z samego fb, to tyle tylko żeby sprawdzić powiadomienia, napisać coś na grupie klasowej albo zrobić prywatne wydarzenie o wyjściu na browara.

  •  

   pokaż komentarz

   @Bielecki: Nie sugeruj się liczbami typu "posiadamy milion użytkowników" 10% z tego już nie używa kont, drugie 10% używa go tak jak My, kolejne 10% to multikonta.

   Gdyby akcję załapał wykop, reddit i 4chan, uwierz że z dziesiątki tysięcy zrobi się setka.
   A gdy reklamodawcy zobaczą że FB w szybkim tempie stracił 1/5 ludzi, to nie kupi tam reklam a łańcuch zdarzeń sam się nakręci.
   Bojkot EA się udał, Bojkot Bethesda się udał, Bojkot PayPal się udał, wystarczyło że lawina sięgała poza granice jednego kraju

  •  

   pokaż komentarz

   @Deadlyo: za co bojkotowano paypala i jaki był tego efekt?

  •  

   pokaż komentarz

   @zbierski9: Spadek akcji PayPal, długie problemy, stara mnóstwa kont i przy tym pieniędzy.

   Wikileaks nie otrzymało wsparcia od PP za jakieś skrajne wiadomości/teksty, więc ludzie (ThePirateBay) oburzyli się, że czemu PP blokuje konta za poglądy, wezwali do bojkotu i wyszła spora afera z tego.

   Masz 2 linki, masz tam efekt i przyczynę
   https://www.chip.pl/2011/07/anonimowi-wzywaja-do-bojkotu-paypala/
   https://www.bankier.pl/wiadomosc/Piraci-wzywaja-do-bojkotu-systemu-platnosci-PayPal-2254935.html

   Efektem był spadek akcji o 3% w krótkim czasie, nie wiem jak to wyglądało miesiące po, ale zapewne odczuli efekt swojej decyzji

  •  

   pokaż komentarz

   @Deadlyo: No i co to dało? Wczoraj widziałem tu znalezisko o zablokowaniu konta PP za prawicowe poglądy. Czyli jednak niczego ich nie nauczyło to o czym piszesz.

  •  
   brasselOverload

   +30

   pokaż komentarz

   @przesympatyczny_pan: mnie jednak najbardziej zszokował fragment, w którym autor wskazał na charakter zmian w zasadach dotyczących „mowy nienawiści”. Teraz nie jest tym już jakieś nawoływanie do przemocy, lecz dowolna forma atakowania konkretnych grup. Kiedy dana grupa jest atakowana? Wtedy, kiedy twierdzi, że jest atakowana.

   Ostatnio w Polsce modny jest temat „mowy nienawiści”. I są ludzie, którzy opowiadają się za zmianami, nieraz mając w głębi serca dobre intencje. Ten tekst powinien być przestrogą dla nich.

  •  

   pokaż komentarz

   @brasselOverload: Tak, to jest osobny temat którego praktycznie nie poruszyłem bo za dużo na raz. Ten artykuł to złoto, można z niego zrobić jeszcze kilka znalezisk.

  •  

   pokaż komentarz

   @Deadlyo: > Czasu po usunięciu FB jest mnóstwo, zorientowałem się z tym, 2 lata temu w lato, nie wystarczało mi czasu na nic, po zablokowaniu FB nagle znalazłem czas na aktywności sportowe

   Hahaha xD sugerujesz że brak twojego czasu na sport to wina facebooka a nie twoja bo nie umiesz z umiarem korzystać z portalu i zarządzać czasem? No większej bzdury to chyba dzisiaj nie przeczytam xD

  •  

   pokaż komentarz

   @Wredot: Tak właśnie jest. Usuń konto z facebooka to od razu schudniesz. Dodatkowo jak usuniesz konto z wykopu, schudniesz podwójnie. Polecam ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @przesympatyczny_pan:
   dodam do tego, ze olbrzymia czesc pracownikow tych firm it stanowia emigranci, dla ktorych polityka otwartych granic jest kluczowa, korpo nie wspieraja tych ruchow z sentymentów a dla kasy. Tak lewica p?%#$%?i o ronosci ludzi walce z rasizmem, jednak korpo ma to w dupie.
   Dla korpo istotne jest, ze ma dostep do taniej sily roboczej, jak myslisz co sie dzieje z takim emigrantem na wizie turystycznej, mowicie o wykluczaniu konserwatystow czy klasycznych liberalow. Ok ale taka konserwa z USA po prostu pojdzie do innej firmy w USA. Jednak pracownik na wizie pracowniczej, zamknie morde nie bedzie sie wychylal bedzie wzorowao zap%@@%$#a, bo jak nie to mu odbiora wize jeszcze wpisza do papierow emigracyjnych w efekcie wroci do swojego kraju bez szansy na wjazd do USA.
   Wiec lewak p?%#$%?acy o walce z rasizmem, to tak naprawde naganiacz tanich pracowników, którzy beda przykuci do biurka. Kolejna sprawa to wlenie w c$?@# z podatkami, apple, google, facebook, nie placa podatkow, apple placi okolo 1-1.5% kwoty podatku w Irlandii, ok dla irlandi to spoko fajna kasa. Jednak dyma w ten sposob kilkadziesiat krajów.
   Wiectakie apple dajác lewicy dotacje na LGBT+, trans, feministki, walkke z nazizmem ma zagwarantowane, ze lewica bedzie biegala za nic nie znaczacymi bzdurami zostawiajac w spokoju prawdziwe waly.
   Dodatkowo inwestorzy w te firmy, posiadaja takze mase mediów starego typu, a media spolecznosciowe zaczely zarzynac stare media, wiec trzeba media spolecznosciowym przyciac piórka - stad walka z fake news i ciagle bany.
   Olbrzymia kasa byla zainwestowana w propagande starego typu, nikt nie zrezygnuje z takiej politycznej sily.
   Wiec lewicowe drony mysla ze zbawiaja swiat, tak naprawde tworza gigantyczna zaslone dymna, dla prawdziwego wyzysku, rasizmu, brutanego koprporacjonizmu. Te korpo bezpardonowo wykorzystują surowce i zasoby biednych krajó afryki czy azji, ale dzieki przekierowaniu uwagi w inne rejony, moga grac tych pro społecznych.

   nowy korporacjonizm, w odróżnieniu od starego nazistowskiego, nie opiera sie na kraju czy zwiazku panstw o podobnej rasie. Opiera sie na globalizmie. Gratulacje dla lewicy jesteście wzorowymi żołnierzami w walce o globalny nazizm, na sterydach z uśmiechem na ustach.

  •  

   pokaż komentarz

   stanowia emigranci, dla ktorych polityka otwartych granic jest kluczowa,

   @mobilisinmobile: Dobre podsumowanie. Dodam jeszcze, że oficjalną strategią Demokratów w USA jest wprowadzanie jak największej liczby imigrantów, bo imigranci z pierwszego i drugiego pokolenia zwykle popierają właśnie ich partię i pomogą im wygrać wybory. Zmieni się także struktura całej populacji na ich korzyść.

  •  

   pokaż komentarz

   @przesympatyczny_pan: ale wlasnie dlatego republikanie juz nie ida na kompromisy. Republikanie stworzyli bogactwo kaliforni, gdzie regan byl gubernatorem, pozniej regan jako prezydent poszedl na kompromis i pozwolił naturalizowac nielegalnych emigrantow z meksyku, w efekcie stracili kalifornie, która stala sie bastionem lewicy.

  •  

   pokaż komentarz

   @przesympatyczny_pan: Miałem przyjemność pracować w siedzibie Facebooka. Oto przykłady plakatów propagandowych.

  •  

   pokaż komentarz

   Niech to będzie przestroga dla firm (pozdro Białek) jak może się skończyć trzymanie w firmie aktywistów politycznych.

   @przesympatyczny_pan: NEUROPA moderatorstwo. Ale szefostwo nie zawsze chce widzieć ten problem. Kto wie, może godzą się na to bo przecież FB pomimo ostrego skrzywienia nadal jest na topie.

  •  

   pokaż komentarz

   @Niekam: Próbowałeś tam przykleić może jakieś plakaty z wartościami prezentowanymi przez partię Republikańską? Albo widziałeś takie? ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   Teraz odpowiednim krokiem byłoby wywalenie kont w FB, przestać korzystać z tego śmietnika, nagły spadek użytkowników poskutkuje spadkiem ofert reklamowych, wartych nie raz dziesiątki tysięcy dolców.

   @Deadlyo: nie poniewaz, kasa reklamodawców pojdzie do starych mediów, a głównymi udziałowcami tych korporacji sa ci sami ludzie. ok spadnie kasa w facebooku, ale odrobia to na wzroscie w CNN czy FOX

   zreszta to jest wlasnie forma nacisku, ruper murdoch, tak walczyl z youtube na tym polegala jego kampania
   znalezli youtuber, pozbierali jego gupie arty, rozkrecili kampanie, nazizmu i biaej supremacji na youtubie - adpocalypse spowodowali wycofanie 800 mln dolarów z google. Murdoch nie jest ani prawicowcem ani lewicowcem, ma wásna firme reklamowa. Jednak wykorzysta lewicowe drony, do walki z white supremacy, nazizm i co tam chcesz. W efekcie sypniesz groszem, lewicy troche já nakrecisz a ta, zaczaea masowo atakowac reklamodawcow, instytucje publiczne ktore w efekcie wycofaly reklamy.
   Wiec pacac drobne na waciki kilku dziennikarza i lewicowym fanatyka udao mu sie zadac straty finansowe warte kilka set milionów.
   Zreszta to nie tylko murdoch, cala stara oligarchia medialna, walczy z nowymi mediami. Dlatego cnn bedzie wrzeszczal o fake news spisku rosjan, nazistach w internecie, to tlumaczac na rynek finansowy, oznacza presje na reklamodawców by przeszli sie reklamowac do nich.

   Dlatego np. MUSK jest tak atakowany w mediach, poniewaz koncerny samochodowe placa olbrzymie pieniadze na reklame, MUSK mia na to wyj@!#ne on oparl sie calkowicie na Internecie. Wiec media atakujac go po prostu naciskaja na niego by przyszedl i po bozemu umiescil reklamy u nich wtedy dadza mu spokoj.

   kasa, jest najwazniejsza, lewicowe drony to narzedzie neonazistów (globalnych koropracjonistow)

   źródło: m.youtube.com

  •  

   pokaż komentarz

   @przesympatyczny_pan: Z drugiej strony dodam, ze raz ktos wrzucil na facebookowy intranet (taki facebook w facebooku) plakaty przedstawiajace Maryje i Jezusa stylizowanych na ikony pop kultury - chyba chodzilo o jakas akcje, czy sprzedaz tych plakatow. Po interwencji jednej osoby, ze obraza to jego uczucia religijne, szybko to zniknelo i pojawily sie przeprosiny. Takze nie tylko tresci obrazajace muzulmanow sa usuwane.

  •  

   pokaż komentarz

   @przesympatyczny_pan: a kto by chcial z konserwami pracowac ? :) Jak bym mial firme tez bym wybieral ludzi najpierw po inteligencji, a pozniej po charakterze i szukal ludzi podobnych do siebie.

  •  

   pokaż komentarz

   @przesympatyczny_pan: Nie probowalem, myslo ze ktos by sie oburzyl :) W facebooku sa rozne grupy wewnetrzne, cos w stylu grup Facebookowych dostepnych publicznie. I jedna z grup to "Blacks @ Facebook", sprobuj sobie wyobrazic jakbym chcial stworzyc grupe "Whites @ Facebook" - od razu zostaloby to potraktowane jako rasizm i wywyzszanie sie (w mojej opinii). Troche to wyglada tak, ze tworzac takie grupy sami dziela sie na rasy.

  •  

   pokaż komentarz

   Jak bym mial firme

   @azi90: sądząc po tym jakimi kryteriami się kierujesz to nigdy nie będziesz miał firmy więc spokojnie ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @azi90: klasyfikując najpierw po inteligencji miałbyś potem problem ze znalezieniem podobnych do siebie ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @IlllI: @zbierski9: ah, dobrze, ze na wykopie sami madrzy ludzie, lubie sie otaczac madrymi ludzmi. A tak swoja droga, dlaczego konserwy nie mogly przejac rynku mediow i wtedy wszystko byloby po prawicowemu ?

  •  

   pokaż komentarz

   @przesympatyczny_pan a jak sobie radzić gdy jest się szczutym w pracy z powodów ideologicznych?

  •  

   pokaż komentarz

   @DJ_turboKoza: to złożony temat, coś jak byś się pytał jak wygrać jakąś wojnę ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @przesympatyczny_pan no ale są podręczniki jak prowadzić i wygrywać wojny, jak np sztuka wojny sun tzu, ale czy są jakieś materiały jak rozwiązać konflikt ideologiczny w pracy?

  •  

   pokaż komentarz

   @DJ_turboKoza: moim zdaniem jako takiego konfliktu ideologicznego nie da się rozwiązać bo nie zmienisz poglądów u innych ludzi. Możesz za to spróbować spowodować żeby nastąpiło zawieszenie broni albo za pomocą negocjacji albo za pomocą siły. Do wyboru masz cały zbiór różnych strategi... które są podobne jak w polityce czy na wojnie która jest przedłużeniem polityki. Możesz poszukać natchnienia np w tej książce albo w tej. Oczywiście trzeba będzie się wykazać inwencją i dostosować taktykę do sytuacji. Po polsku nic nie znam.

  •  

   pokaż komentarz

   @przesympatyczny_pan:

   z tej relacji widać, że nie jest to odgórnie sterowany proces, tylko że szefostwo stało się jakby zakładnikiem podjudzonego tłumu
   Może nie z góry cukrowej ale jednak z jakiejś góry. Gdzieś ten tłum został wpierw podjudzony ¯\_(ツ)_/¯

  •  

   pokaż komentarz

   Zaczęło się to wcześniej, jakoś w 2014 - Wtedy zacząłem zauważać jak regulamin i co za tym idzie - algorytm, stają się bardziej restrykcyjne. Jak myślicie dlaczego puchałke jebło mi z facebooka? To co kiedyś nie przeszkadzało, zaczęło przeszkadzać i nie dało się nadążyć za coraz to nowszymi obostrzeniami.

  •  

   pokaż komentarz

   Pracujący tam twierdzą, że lewicowość jest nakazem od góry, a na niskich szczeblach jest jeszcze trochę wolności.

   @Antyradek: może po to by odsiewać niedoświadczonych nowicjuszy. Myślą, że to to wolność a to tworzenie list proskrypcyjnych ;)

  •  

   pokaż komentarz

   @przesympatyczny_pan: jak usunąłeś fb w 2016 to czemu wciąż działa? Coś ściemniasz ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @siepan: mieli backup niestety ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   . Z czasem biura zostały powyklejane plakatami propagandowymi Hillary Clinton, akcji #metoo oraz #blacklivesmatter, zaczęło się prześladowanie pracowników o konserwatywnych poglądach. Na tolerancję liczyć nie mogła nawet wierchuszka - na cotygodniowych spotkaniach z Zuckerbergiem publicznie pytano dlaczego Peter Thiel nie został jeszcze zwolniony z rady nadzorczej za to że nie popiera lewicy. Założy

   @przesympatyczny_pan: gówno prawda... jakby prezes chciał coś z tym zrobić to by zrobił. to jest prywatna firma. jemu to po prostu pasuje

  •  

   pokaż komentarz

   gówno prawda... jakby prezes chciał coś z tym zrobić to by zrobił. to jest prywatna firma. jemu to po prostu pasuje

   @dawid19791: nie.

  •  

   pokaż komentarz

   @mobilisinmobile: to nie do końca tak. W latach 70-tych i 60-tych nastąpiła wielka reorganizacja priorytetów zarówno partii republikańskiej jak i demokratycznej. W rezultacie te partie w zasadzie zamieniły się poglądami.

   Przykładem może być aborcja. Jako gubernator Kalifornii Reagan wprowadził w tym stanie aborcje na życzenie. Dziesięć lat później jako prezydent USA próbował zabronić jakiejkolwiek aborcji. Inny przykład to inwestycje infrastrukturalne. Od lat 50-tych partia republikańska mocno je wspierała, Eisenhower budował system Interstate, a Reagan w Kalifornii dorzucił swoje trzy grosze expresswayami. Dzisiaj partia republikańska jest przeciwko wielkim inwestycjom infrastrukturalnym finansowanym z budżetu federalnego. Wierzą w to, ze takie inwestycje wybuduje kapitał prywatny.

  •  

   pokaż komentarz

   Dzisiaj partia republikańska jest przeciwko wielkim inwestycjom infrastrukturalnym finansowanym z budżetu federalnego. Wierzą w to, ze takie inwestycje wybuduje kapitał prywatny.

   @szyy: no jasne, ale zaraz infrastruktura to by punkt programu trumpa.
   systemy autostrad w USA okazaly sie bardzo kosztowne i spowodowały poszatkowanie kraju odcinajac wiele regionow, teraz trzeba lozyc olbrzymie srodki na utrzymanie. Wiec, przewaza opinia ze lepiej byo to zostawic stanom, a tylko koordynowac by system byl podobny.
   Brzmi jak by regan wdrażał aborcje, tak nie bylo zgodzil sie na jej wprowadzenie, ale to byly lata 70 california szczyt hipi, wolnej milosci itp, od tego czasu spoleczenstwo sie zmienilo.

   nie bylo reorganizacji priorytetow
   - republikanie, mały rzad wysoka wolnosc osobista
   - demokraci rozrosniety rzad wysoka kontrola panstwowa,

   autostrady byly systemem obrony, byly budowane do szybkiego przemieszczania wojsk i ewakuacji w razie wojny.

   wielkie inwestycie rzadowe sa pralnia pieniedzy, od new deal Roosevelta sluzylu do wyprowadzenia kasy i pasienia pasozytow i korpo. Dlatego nie tyle rzadzacy republikanie, a republikanscy wyborcy ich nie lubia,
   obecnie silnym zapleczem trumpa sa libertanie i rand paul,

  •  

   pokaż komentarz

   @mobilisinmobile:

   No jednak nie przygotowałeś się do tej dyskusji ;)

   1. Republikanie nie chcą przerzucać inwestycji infrastrukturalnych na stany, tylko na prywatne firmy. Republikanie kochają system Interstate, ale jednocześnie nie chcą go finansować, idealny przykład matrixu, w którym żyją.

   2. Reagan wdrażał aborcję. Z resztą nie on jeden, większość republikanów wtedy aborcje popierała (inny przykład to Rockerfeller w NY), za to przeciwko niej byli demokraci, ktorzy byli wtedy z reszta przeciwko wszystkim progresywnym ruchom (np. emancypacji czarnych), ponieważ ich baza byli religijni mieszkańcy południowych stanów.

   3. Reorganizacja priorytetów w latach 60-tych i 70-tych to tak znany fakt i tak podstawowa wiedza z zakresu historii politycznej USA, ze nawet nie wiem, jaki jest sens kontynuowania dyskusji. Weź sobie choćby mapy wyborcze, dzisiejsza mapa to lustrzane odbicie takiej z lat 50-tych.

  •  

   pokaż komentarz

   1. Republikanie nie chcą przerzucać inwestycji infrastrukturalnych na stany, tylko na prywatne firmy. Republikanie kochają system Interstate, ale jednocześnie nie chcą go finansować, idealny przykład matrixu, w którym żyją.
   nie chca finansowac kolejnych defraduacji demokratów, krorzy wyciagaja coraz bardziej absurdalne sumy, a infrastruktura jest w coraz gorszym stanie. oczywiscie ze chca prywatnych firm bo panstwowe sa niewydolne

   2. Reagan wdrażał aborcję. Z resztą nie on jeden, większość republikanów wtedy aborcje popierała (inny przykład to Rockerfeller w NY), za to przeciwko niej byli demokraci, ktorzy byli wtedy z reszta przeciwko wszystkim progresywnym ruchom (np. emancypacji czarnych), ponieważ ich baza byli religijni mieszkańcy południowych stanów.
   co znacza wtedy, regan wdrazal aborcie gdy byla podstawa platformy demokratów, demokraci byli przeciw aborcji 30 lat wczesniej.

   3. Reorganizacja priorytetów w latach 60-tych i 70-tych to tak znany fakt i tak podstawowa wiedza z zakresu historii politycznej USA, ze nawet nie wiem, jaki jest sens kontynuowania dyskusji. Weź sobie choćby mapy wyborcze, dzisiejsza mapa to lustrzane odbicie takiej z lat 50-tych.
   @szyy:
   podstawowa wiedza, wdrozona przez demokratów, po wojnie byli parta do zaorania, dlatego musieli zmienic platforme. republikanie przegrali z czarnymi, bo od czasów rosvelta demokraci zaczeli socjalem kupowac glosy czarnych, republikanie nie byli wstanie im tego ofiarowac, bo tak jak wtedy tak jak teraz sa za wolnym rynkiem i kapitalizmem

   tak po wojnie, demokraci zaadoptowali platforme demokratów z polnocy, którzy dzieki wspieraniu ruchów robotniczych dostawali sie do wladzy, spowodowalo to, ze zdominowali i zniszczyli wielkie osrodki przemyslowe, detroit za republikanow byla potega ekoomiczna, a obecnie pod zarzadem demokratow jest czarna dziura

   no to szok, ze republikanie, nawiedzeni konstycjunalisci, przywracaja stan z czasow konstytucji, podwazajac zmiany demokratów, a zmiany które demokraci wprowadzili, by móc wykorzystac, miliony imortowanych z zagranicy uchodzców.

  •  

   pokaż komentarz

   @mobilisinmobile:

   1. Nikt nie mówi o budowaniu przez prywatne firmy, tylko o finansowaniu z podatków. Republikanie wierzą, ze prywatny kapitał zbuduje drogi, a potem rząd federalny, stany lub finalni konsumenci (toll roads) spowodują zwrot tej inwestycji. Czyli innymi słowy pompowanie publicznych pieniędzy w prywatne firmy.

   2. Aha, czyli Reagan był gubernatorem z ramienia partii demokratycznej? XD

   3. Oczywiście, ze byli partia do zaorania, bo mieli poglądy dzisiejszych republikanów. Co pozwala nam wrócić do pytania, dlaczego republikanie przejęli wszystkie najgorsze cechy dawnej partii demokratycznej.

   4. Republikanie stracili głosy czarnych dopiero w latach 60-tych, kiedy nastąpiła ta reorganizacja postulatów i idei. Wcześniej czarni wspierali republikanów właśnie jako partie za wolnym rynkiem, indywidualizmem i progresywnymi poglądami. Od lat 60-tych jednak republikanie przesunęli się na pozycje merkantylizmu, oligarchizacji, wspierania wielkich koncernów kosztem obywateli i małych biznesów, a przede wszystkim zaliczyli zwrot na pozycje konserwatywne zarezerwowane dawniej do najbardziej zatwardziałych demokratów. Z kolei partia demokratyczna przesunęła się na poprzednie pozycje republikanów.

   5. Detroit nie jest ciemna dziura z powodu związkow zawodowych (czy Sttutgart jest tez ciemna dziura?) tylko z powodu otwarcia się USA na handel z Azją, którego czampionami był nie kto inny jak republikanie. Konkretnie powodem był kryzys paliwowy, kiedy okazało się, ze wielkie amerykańskie samochody można jednak zastąpić równie komfortowymi, a prawie nic nie palącymi autami japońskimi.

  •  

   pokaż komentarz

   1. Nikt nie mówi o budowaniu przez prywatne firmy, tylko o finansowaniu z podatków. Republikanie wierzą, ze prywatny kapitał zbuduje drogi, a potem rząd federalny, stany lub finalni konsumenci (toll roads) spowodują zwrot tej inwestycji. Czyli innymi słowy pompowanie publicznych pieniędzy w prywatne firmy.
   pomyliles republikanów z libertarian

   2. Aha, czyli Reagan był gubernatorem z ramienia partii demokratycznej? XD
   nie ale rzadzil w okresie, hipi wolnosci seksualenj itp, polityka polega na kompromisie

   3. Oczywiście, ze byli partia do zaorania, bo mieli poglądy dzisiejszych republikanów. Co pozwala nam wrócić do pytania, dlaczego republikanie przejęli wszystkie najgorsze cechy dawnej partii demokratycznej.
   a to akurat opinia twoja i demokratów, która wasnie jest orana, to wrzask by zaguszyc wasne winy, t

   4. Republikanie stracili głosy czarnych dopiero w latach 60-tych, kiedy nastąpiła ta reorganizacja postulatów i idei. Wcześniej czarni wspierali republikanów właśnie jako partie za wolnym rynkiem, indywidualizmem i progresywnymi poglądami. Od lat 60-tych jednak republikanie przesunęli się na pozycje merkantylizmu, oligarchizacji, wspierania wielkich koncernów kosztem obywateli i małych biznesów, a przede wszystkim zaliczyli zwrot na pozycje konserwatywne zarezerwowane dawniej do najbardziej zatwardziałych demokratów. Z kolei partia demokratyczna przesunęła się na poprzednie pozycje republikanów.
   bzdura, czarni zaczeli przechodzic do demokratów od new deal rosvelta,po latach 60 to przyspieszylo, obecnie mamy odwrotny kierunek. na starcie trump mial poparcie 11% czarnych teraz ma 26%, dlatego demokraci sa tak obsrani.
   demokraci to korpo socjalizm

   5. Detroit nie jest ciemna dziura z powodu związkow zawodowych (czy Sttutgart jest tez ciemna dziura?) tylko z powodu otwarcia się USA na handel z Azją, którego czampionami był nie kto inny jak republikanie. Konkretnie powodem był kryzys paliwowy, kiedy okazało się, ze wielkie amerykańskie samochody można jednak zastąpić równie komfortowymi, a prawie nic nie palącymi autami japońskimi.
   jest w dupie przez zwiazki zawodowe ale i otwarcie usa na handel z azja, kprpo socjalizm, wysokie podatki wymuszone przez demokratów, majace na celu zmuszanie korpo USA do inwestowania za granica, zasoby USA staly sie mięśniem globalizmu, to wspóne dzieo neo liberaów, jak busch czy clinton.

   @szyy:

  •  

   pokaż komentarz

   @przesympatyczny_pan: k$@!a jakbym czytał dochodzenie nazistów do władzy. To jest już ekstremizm i należy jasno nazywać to odradzającym się faszyzmem.

  •  

   pokaż komentarz

   @Niekam:

   Miałem przyjemność pracować w siedzibie Facebooka.

   Ten w środku to kolorystyka anarchistów, czyli lewacki chaos... im tylko chodzi o jedno - wypie#@$%@#rolić stolik do góry nogami. Młodzi ludzi, zmanipulowani przez nakręcane propagandowo urojenia. Spędy takie jak LGBTQWERTVAGD podgrzewają im resztki oleju w łbach a oni działają jak trybiki w machinach. Oni jako same machiny są nieświadomi że są tylko pionkami, pożytecznymi idiotami w rękach polityków.
   Dodatkowo są to często gęsto zdewastowane mentalnie i moralnie jeszcze dzieciaki. Buntownicy...
   Jedno jest pewne, żyjemy w ciekawych czasach.

   Pozdrawiem

 •  

  pokaż komentarz

  Neuropa pisząca "prywatna firma" za 3... 2... 1...

 •  

  pokaż komentarz

  Odrażający, cuchnący barbarzyńcy. Wolność słowa jest wartością nadrzędną, która definiuje zachodnią cywilizację. Ideologiczni fundamentaliści powinni skończyć z wilczym biletem.

  Nigdy nie było (i nie będzie) jedynej słusznej ideologii, dla której warto poświęcać nasze wolności i wartości. Piękne słówka i proste rozwiązania zawsze kończą się dystopią.

  •  

   pokaż komentarz

   @Camilli: przypomnę tylko że niczym nieskrępowana wolność słowa to m.in. polish jokes i inne aktywności dotykające Polaków na całym świecie (np. holenderski portal "zgłoś Polaka w okolicy")

  •  

   pokaż komentarz

   @Luki_78: Czy pisałem coś przeciw temu? Jeżeli Polacy zachowują się tam jak zwierzęta to powinno ich się wydalić (z żalem, w Polsce też bydła nie chcemy).

   Mam w dupie narodowość/wyznanie/płeć. Jeżeli ktoś nie potrafi się zachować/popełnia czyny zabronione to powinien być sądzone*. Za kogo mnie masz? Rasistę z Black Lives Matters, którzy notorycznie wstawiają się za kryminalistami, insynuując brutalność policji?

   "zgłoś Polaka w okolicy" też nie wzięło się z powietrza. Widocznie nasi ziomkowie nie potrafili się zachować.

  •  

   pokaż komentarz

   @Luki_78: odpowiedzią na polish jokes może być tylko zorganizowana odpowiedź przez polonię również w warstwie informacyjnej

   nie ma zgody na odgórne kneblowanie ust, z tego powodu, że zawsze istnieje osoba która ma oceniać gdzie postawić granicę i o czym wolno mówić a o czym nie

   i o ile wszyscy mogą się zgodzić że podżeganie do przemocy jest groźne, to nie wszyscy się zgadzają co do tego czy polish jokes takie są. podobnie w innych kwestiach.

  •  

   pokaż komentarz

   @Luki_78: Zresztą "szkalowanie" osób pochodzących z Europy Wschodniej to krzyk rozpaczy tamtejszych społeczeństw. Za inną narodowość/wyznanie mieliby problemy z ichniejszymi Urzędami Bezpieczeństwa, czy jak to się nazywa. Dalej: problemy z kredytem, wypowiedzenie umowy o pracę, ostracyzm i inne formy opresji*.

   Czyli pi razy oko co stało się z pracownikami Facebooka, którzy mieli inne poglądy niż "linia partyjna".

  •  

   pokaż komentarz

   @Luki_78: Ktoś zdrowy nie bierze do siebie takich żartów. Obejrzyj sobie jakieś amerykańską komedię z lat 80. Jak dobrze trafisz to zobaczysz dużo naturalnego luźnego żartu, łącznie z żartami na temat murzynów, o które nikt się nie obrażał itp. To dowód na to, że kiedyś lewicowa rewolucja nie miała takiego nasilenia jak teraz. Unabomber zdiagnozował lewactwo już w latach 80, ciekawe co myśli widząc co się dzieje dzisiaj.

  •  

   pokaż komentarz

   Wolność słowa jest wartością nadrzędną, która definiuje zachodnią cywilizację.

   @Camilli: Dodać można jeszcze różne pomysły na ograniczanie innych wolności. Zaglądanie ludziom do komputerów jako walka z pedofilią, przymusowe procedury medyczne, walka z gotówką, wprowadzanie demokracji siłą itd. Drobnymi kroczkami pod różnymi szlachetnymi hasłami ta wolność nam ucieka. Dzięki temu, że odbywa się to powoli, wielu ludzi przyjmuje te usprawiedliwienia. Tymczasem wolności nie da się tak samo wprowadzać bo bez radykalnej zmiany myślenia wszystko wróci do punktu wyjścia.

  •  

   pokaż komentarz

   Wolność słowa jest wartością nadrzędną, która definiuje zachodnią cywilizację

   @Camilli: od kiedy ?

  •  

   pokaż komentarz

   Ktoś zdrowy nie bierze do siebie takich żartów (...) Jak dobrze trafisz to zobaczysz dużo naturalnego luźnego żartu, łącznie z żartami na temat murzynów, o które nikt się nie obrażał itp.

   @Manah: Czyżby ? No to murzyni widać mają zajebiste poczucie humoru skoro się nie obrażali a może i zaśmiewali do łez. To na odwrót niż z Polakami których reklama Tigera doprowadziła do furii takiej że nawet ogólnopolska telewizja wylewała napój na ziemię w tzw. prime time. Poza tym to że Ciebie nie obrażają napisy "polish vermin go home" przed Brexitem to nie znaczy że mnie nie obrażają. Dlatego w normalnych i zdrowych społeczeństwach unika się publicznego dojebywania KOMUKOLWIEK a w szczególności całym nacjom, rasom czy religiom. Wy nie chcecie "wolności słowa" - wy chcecie żeby można było szydzić z murzynów, arabów, gejów i żydów, coś pominałęm ?

   @Camilli Jeżeli Polacy zachowują się tam jak zwierzęta to powinno ich się wydalić (z żalem, w Polsce też bydła nie chcemy).
   Tak. Wydalić z kraju i kropka . A nie robić kabarety z motywem przewodnim Polaków jedzących szczury bo 99,99% nie ma w zwyczaju spać w publicznym kiblu zagryzając szczura na śniadanie. I wtedy jest to hate-speech a nie "niewinny żarcik". Gdzieś musi być granica.

  •  

   pokaż komentarz

   od kiedy ?

   Od czasów Sokratesa, gdy po skazaniu go na śmierć, lud Aten spostrzegł jaki błąd popełnił. Europa to prawo rzymskie, kultura grecka, moralność chrześcijańska i myśl liberalna (indywidualno-wolnościowa, (łac. liberalis – wolnościowy, od łac. liber – wolny) ). Ot kolejno: Kapitol, Akropol, Golgota i Gilotyna.

   Tak. Wydalić z kraju i kropka . A nie robić kabarety z motywem przewodnim Polaków jedzących szczury bo 99,99% nie ma w zwyczaju spać w publicznym kiblu zagryzając szczura na śniadanie. I wtedy jest to hate-speech a nie "niewinny żarcik". Gdzieś musi być granica.

   Nie widzę problemu w polish jokes i kabaretach. Albo mamy wolność słowa, albo jej nie mamy. Nie jest ona idealna, ale próby jej ograniczania nieuchronnie prowadzą do cenzury, co zresztą dzisiaj widzimy. Chcąc uniknąć wyboru mniejszego zła pakujemy się w absurd, który prowadzi do dystopii.

   @dymitrop:

  •  

   pokaż komentarz

   @Camilli: Błąd. Grecja i Rzym nie miała jednolitego systemu myślenia przez cały okres swojego istnienia. Chcesz mi powiedzieć, że Rzym w okresie cesarstwa był oazą wolności? Z resztą jak był republiką to też na to często pluto. Podobne w Europie - ktoś obraził Feudała to śmierć, krótko i na temat. Kult wolności w Europie to dopiero od XVIII wieku, a więc wciskanie komuś, że wolność jest podstawą naszej cywilizacji to zwyczajne kłamstwo

  •  

   pokaż komentarz

   @dymitrop: W każdym okresie od czasów Sokratesa gdzieś w Europie istniał pierwiastek wolności. Czy to pod postacią zgromadzenia ludowego Aten, czy princepsa senatu (do czasów Dominatu, Senat potwierdzał każdego cesarza), wiecu plemiennego, czy zgromadzeń stanowych.

   I co najważniejsze - z całej naszej historii to pierwiastek wolności okazał się najsilniejszy. Nie zawsze był dominujący, ale to on był dłutem przy rzeźbieniu Europejczyka.

  •  

   pokaż komentarz

   @Camilli: " gdzieś w Europie" - czyli jeśli GDZIEŚ w Arabii Saudyjskiej istnieje pierwiastek wolności, to znaczy że cała Arabia Saudyjska wolnością stoi?

   a senat był kompletną marionetką od czasów Sulli, a wcześniej tam była taka "wolność" jak dzisiaj, jeśli nie gorzej

  •  

   pokaż komentarz

   @Manah: fajnie ze przytoczyles ta postac (unabombera), szkoda ze tak niewiele osob zna ta historie... Choc z oczywistych powodow nie zgadzam sie z metoda "walki" ktora przyjal, jednak czytalem jego manifest i niesamowite jest, jak trafnie potrafil w tamtym czasie ocenic zjawisko, ktore wtedy jeszcze nie mialo takiej sily i dopiero zaczynalo sie rozrastac... Jego opis pogladow z ktorymi sie nie zgadzal, oraz to, do czego beda prowadzily wskazuje na nie dosc ze naprawde wielka inteligencje (mimo pewnych zaburzen psychicznych ktore zapewne mial, wynikajacych chocby z jego doswiadczen zyciowych), to na niesamowita umiejetnosc ich analizy oraz ich skutkow - co mozna aktualnie zaobserwowac w otaczajacym nas swiecie...
   Moim zdaniem kazdy, kto potrafi zaobserwowac te niezdrowe dla spoleczenstwa tendencje ktore aktualnie maja miejsce powinien to przeczytac, zadziwi was pewnie jak celnie opisal chocby "definicje lewactwa, czy lewaka", natomiast ci ktorzy tworza ta druga strone - nie, gdyz nic to nie zmieni w ich pogladach i wszystko zaneguja, zapewne i tak przestana czytac po pierwszym slowie "lewak" w tekscie, lub jesli nie uwazaja sie za "lewaka", a z tekstu bedzie wynikalo ze przyswiecaja im te same idee - poczuja sie urazeni i nazwa tekst stekiem bzdur i urojen rasistowskiego prawaka...
   A wniosek z tego tekstu jest jeden - bedzie tylko gorzej i nie wyniknie z tego nic dobrego.

 •  

  pokaż komentarz

  nie mam konta na tym napletkowym portalu