•  

  pokaż komentarz

  Co za durny tytuł : Typhoon Eurofighter to projekt i produkcja Niemiec, Włoch, Anglii i Hiszpani a żabojady to Dassault Rafale. Niemcy realizują swoje zobowiązania zakupu samolotu który opracowano wspólnie z partnerami wśród których Francja nie jest.

  •  

   pokaż komentarz

   @malcolmmcv:
   Autorowi pewnie pomerdały się dwa wątki. Ten o zakupie następcy Tornad z tym o FCAS. Mają punkty wspólne, o ile kojarzę.

  •  

   pokaż komentarz

   @sidhe: Jak widać żeby pisać nie trzeba się wcale znać :D albo choć sprawdzić co się pisze, a potem idzie to w eter i pomieszanie z poplątaniem staje się faktem. Jeśli mowa o następnym samolocie nowej generacji który pewnie powstanie po 2040 - stym albo później to na razie jest to pisanie palcem po piasku i strategia Niemiec jest dobra bo biorą udział w programach tego typu np z Francją na równych prawa raz rozwijają swój potencjał a dwa wyrabiają sobie pozycję i pewnie kolejna zachęta ze strony USA do wejścia do ich programu będzie bardziej daleko idąca ;-)

  •  

   pokaż komentarz

   @malcolmmcv:
   No nie do końca jest to nieprawdziwy tytuł. Jak w arcie czytamy:

   W artykule podkreślono, że F-35 przewyższa wszystkie pozostałe typy przewijające się w dyskusji – zarówno Eurofightera, jak i Super Horneta, nie tylko dzięki cechom obniżonej wykrywalności, ale także dzięki zapewnianej pilotowi świadomości sytuacyjnej (z której w pewnym zakresie mogą korzystać także piloci innych, reprezentujących starsze generacje, maszyn sojuszniczych). Ponadto zwrócono uwagę, że na zakup F-35 zdecydowało się już osiem krajów NATO (w tym sąsiedzi Niemiec), toteż Luftwaffe wyposażona w F-35 mogłaby korzystać z dużo szerszej interoperacyjności.

   Zatem można w tym kontekście takowy tytuł dać. Bo o FCAS, francusko-niemieckim właśnie, także jest w nim mowa. A jeśli FCAS, to na F35 zabraknie zwyczajnie kasy. Ot, taki skrótowiec kilku wątków.

  •  

   pokaż komentarz

   @sidhe: Autor nie ma pojęcia o czym pisze totalnie bo jeśli o przyszłym, który powstanie za kilkadziesiąt lat (za 20 co najmniej) to co to ma wspólnego z F-35? Poza tym kwestie geopolityczne, posiadanie własnej technologii, rozwój wielu dziedzin gospodarki przy okazji i intratny eksport. Mieszanie pojęć, pomieszanie z poplątaniem byle by na siłę coś o koalicji niemcy-francja przciw USA napisać. Za chwilę zrobi art o ogórkach, burakach czy wykałaczkach z podobnymi tezami.
   Już pomijam porównywanie trochę na poziomie bełkotu martetingowego. F-35 jest małowykrywalny pod kilkoma warunkami jak nie przenoszenie uzbrojenia i wyposażenia na zewnętrznych podwieszeniach co znacznie ogranicza możliwości np w stosunku do F18 SuperHornet. Do tego ta "niewykrywalność" to dotyczy radarów bardzo starej technologii. Zauważ też że F35 ma niższy pułap, prędkość wznoszenia, ma też gorszą manewrowość do konkurentów chyba że się wyciągnie charakterystyki z róznych wersji i pomanipuluje. ..

   Niemcy nigdy w programie JSF chyba nie uczestniczyły więc dlaczego nagle miały by to zmieniać i to rezygnując z nowej generacji samolotu który wejdzie do służby za kilkadziesiąt lat na rzecz zakupu samolotu wobec posiadania technologii i zdolności produkcyjnych porównywalnego?

  •  

   pokaż komentarz

   F-35 jest małowykrywalny pod kilkoma warunkami jak nie przenoszenie uzbrojenia i wyposażenia na zewnętrznych podwieszeniach co znacznie ogranicza możliwości np w stosunku do F18 SuperHornet

   @malcolmmcv:
   Holahola...
   Konkretniej, to raz. Jest stealth, jeśli nie przenosi na zewnętrznych. I tyle. Że to ogranicza? Wiadomo. Ale że w porównaniu z F18? Który przenosi TYLKO na zewnętrznych i nie ma stealth? Coś ci się pospieszyło zbyt myślenie...
   Art jest na bazie ogólnego zachodniego opracowania dotyczącego całości zagadnienia, stąd owo "pomieszanie z poplątaniem".
   Z reszta twoich uwag na temat F35 niezbyt chce mi się polemizować, jego obecnosć w arcie jest jednak jakoś uzasadniona. Po co tracić czas ( a i tak coś z Tornadami trzeba zrobic ) na niepewne projekty, skoro jest gotowiec?

   na rzecz zakupu samolotu wobec posiadania technologii i zdolności produkcyjnych porównywalnego?
   Niemcy posiadają takowe technologie?
   Tuś mnie lekko zastrzelił. O ile wiem, ten ich pomysł - niemiecko francuski, zwany FCAS, to dopiero w postaci wizualizacji jest. Same technologie jako takie to awionika i inne pierdy które im po wspólnym projekcie drona zostały. a to trochę mało w porównaniu z F35. Ciekawe, ile będzie kosztowało ich opracowanie.

  •  

   pokaż komentarz

   @malcolmmcv:
   i jeszcze jeden argument, o którym zapomniałeś.

   Jednocześnie, Ministerstwo Obrony przyznaje, że zgodnie z rekomendacjami niemieckich lotników, siły powietrzne powinny korzystać z dwóch różnych typów maszyn. Zalecenia te nie miały jednak stanowić „wiążących wytycznych”. Oświadczenie to pojawiło się w odpowiedzi na pytanie ze strony Zielonych, a dokładnie Tobiasa Lindnera. Polityka interesowało stanowisko resortu, dotyczące tzw. strategii dwóch typów, która miałaby zapewnić zdolność do kontynuowania operacji w przypadku uziemienia całej floty.

  •  

   pokaż komentarz

   @sidhe: I dla tego u nas mają MiG29 i starsze konstrukcyjnie F16 - dwa zupełnie różne drzewa technologiczne o zupełnie innych rozwiązaniach więc nie ma szans że uziemiając jeden typ będzie trzeba drugi a w przypadku samolotów z jednego bloku to tak jednoznaczne nie jest np z uwagi na wspólne podzespoły.. chcąc spełnić w 100% wymóg dwóch typów powinni kupic samolot od ruskich lub chińczyków :D

  •  

   pokaż komentarz

   chcąc spełnić w 100% wymóg dwóch typów powinni kupic samolot od ruskich lub chińczyków :D
   @malcolmmcv
   Ciekawa koncepcja..tylko po co reanimowac trupa w technologii nieosiagalnej, bo z obozu potencjal wroga?
   Skoro trza nam szturmowca, stawialbym na EF lub Grppena. Ten ostatni moj ulubiony, P11c tez polowo startowaly..

  •  

   pokaż komentarz

   onkretniej, to raz. Jest stealth, jeśli nie przenosi na zewnętrznych. I tyle.

   @sidhe: Widzę że pojęcie o stealth to masz jak autor wykopanego artykułu czyli żadne ( ͡° ͜ʖ ͡°).

   Obecnie nawet kraje jak Białoruś mają radary pracujące w paśmie milimetrowym więc coś na coś kiedyś ktoś wydał setki mld żeby było stealth dziś widoczne jest na radarze jak latarnia lub księżyc w pełni. A do ataku w wojnie asymetrycznej stealth jest zbędny a np zewnętrzne belki na których można podwiesić bomby, zbiornik paliwa czy zasobnik ze sprzętem jest jak najbardziej porządany. Więc koncepcja F35 czy F22 które nie moga przenosić uzbrojenia na zewnętrznych podwieszeniach żeby nie świecić trochę się zdewaluowała. F35 z belkami świeci jak F16. Między innymi dlatego inne konstrukcje aż takiej wagi do stealth nie przywiązują bo to ślepa uliczka. Nie mówiąc już o radarach typu PCL/PET ..

  •  

   pokaż komentarz

   Widzę że pojęcie o stealth to masz jak autor wykopanego artykułu czyli żadne ( ͡° ͜ʖ ͡°).

   Obecnie nawet kraje jak Białoruś mają radary pracujące w paśmie milimetrowym więc coś na coś kiedyś ktoś wydał setki mld żeby było stealth dziś widoczne jest na radarze jak latarnia lub księżyc w pełni.
   @malcolmmcv
   Wostok D?
   Buhahahahahhhh...
   Prosze cie...poczytaj, co toto "moze"

  •  

   pokaż komentarz

   A do ataku w wojnie asymetrycznej stealth jest zbędny a np zewnętrzne belki na których można podwiesić bomby, zbiornik paliwa czy zasobnik ze sprzętem jest jak najbardziej porządany.
   @malcolmmcv
   Stad USeje wciaz rozwijaja Tucano, F18, A10.
   O smiglowcach jeszcze bardziej w takich konfliktach uzytecznych z litosci nie wspomne.

  •  

   pokaż komentarz

   .."pane komandir, zaswiecilo sie...o, gdzies tu..."
   Ciekawe jak dlugo poswieci, zanim z HAARM dostanie..

  •  

   pokaż komentarz

   Wostok D?
   Buhahahahahhhh...
   Prosze cie...poczytaj, co toto "moze"


   @sidhe: Białoruś to przykład że każdy może skonstruować radar wykrywających "niewidzialne" samoloty. Poczytaj choćby o polskich radarach PCL/PET a my tez krajem o mega budżecie i nieograniczonym dostępie do technologii nie jesteśmy..

  •  

   pokaż komentarz

   @malcolmmcv co ci po radarze podajacym jedynie kierunek? Cos leci..chyba..przedzial od 20 do 12000m..baja

  •  

   pokaż komentarz

   ..Raczej nie kaczka, bo ma cos kolo 1MA...

  •  

   pokaż komentarz

   co ci po radarze podajacym jedynie kierunek?

   @sidhe: Szkoła podstawowa się kłania. 2 radary pokazujące kierunek z którego zbliża się obiekt i masz położenie, prędkość etc. .. a na ogół to pracuje cały system w sieci.

  •  

   pokaż komentarz

   2 radary pokazujące kierunek z którego zbliża się obiekt i masz położenie, prędkość etc. .. a na ogół to pracuje cały system w sieci.
   @malcolmmcv
   W tej bajce byly nie 2, a 3. Nazywa sie toto triangulacja i wciaz dziala jedynie w 2 wymiarach.
   Ntety, przy predkosciach rzedu ok 1000km/h to mozesz sobie tak lapac UFO.

  •  

   pokaż komentarz

   @malcolmmcv
   System w sieci...
   Tja..
   Tez czytalem toto, czarna seria AiB.
   Niczegose pomysl, tyle ze to fikcja literacka.
   JEDYNE zestrzelenie stealtha mialo miejsce na Balkanach. Bo se pilot ta sama trase ukochal

 •  

  pokaż komentarz

  Kapitał nie ma narodowości... :) Może niech kupią coś od hyundaia. :) Eh. Zobaczcie jak robią to Niemcy. Doskonale wiedzą jaka to extra wartość kupić u siebie. A Polaczki no cóż... Będziemy biedni jeśli się tego nie nauczymy.

 •  

  pokaż komentarz

  Protesty źółtych kamizelek przeniosą się za chwilę z Francji do Niemiec.

 •  

  pokaż komentarz

  Ja wiem, że "Luftwaffe" znaczy dosłownie "broń powietrzna" alei tak trąci Adolfem :D

 •  

  pokaż komentarz

  Czemu nie wspominają o czwartej opcji, czyli jakieś kukuruźniki od swoich przyjaciół ruskich ? Ruskie mają chyba coś już oblatanego piątej generacji a współpraca wojskowa ma wielkie tradycje.