•  

  pokaż komentarz

  "Ukarany nauczyciel geografii został uznany za winnego sprowadzenia niebezpieczeństwa utraty zdrowia i życia wielu osób i skazany na dwa lata więzienia w zawieszeniu. Nie  miał bowiem uprawnień do prowadzenia górskich wycieczek dzieci"

  - jest wina, jest kara

 •  

  pokaż komentarz

  Kilka lat temu rozmawiałem o tym wypadku z TOPRowcem. Ta wycieczka była podzielona na dwie tury. Pierwsza poszła pierwszego dnia na Rysy, dobre warunki (jak na północną stronę Rysów), wszyscy bezpiecznie wrócili. Druga tura poszła następnego dnia.
  W nocy jednak drastycznie zmieniły się warunki. Nauczyciel wiedział pewnie, bo każdy TOPRowiec o tym mówi, że ryzyko jest, bo jest ZAWSZE jak jest śnieg.
  Nie wiedział jednak, a tym bardziej uczniowie, że warunki zmieniły się aż tak bardzo.
  Lawina oderwała się tuż pod szczytem, co spowodowało, że porwała za sobą większość śniegu poniżej, łącznie 1200m długości. Była tak ogromna i potężna, że połowa śniegu wbiła się pod powierzchnię Czarnego stawu pod Rysami. Pokrywa jego lodu w tamtym okresie to wg szacunków nawet do 100cm. Warto dodać, że lód o grubości 40cm jest w stanie utrzymać TIRa na powierzchni. Były to bardzo nieszczęśliwe zbiegi okoliczności. Możemy my jako obserwatorzy być mądrzejsi po szkodzie. Szkoda, że nie było jakichś obowiązkowych OC itd.
  Żal dzieciaków i rodziców, oby to się nie powtórzyło.

  •  

   pokaż komentarz

   @tezeten: Dokładnie, a takie "odszkodowanie po 16 latach to nic innego jak żerowanie na śmierci i nieszczęściu innych ludzi w dodatku własnych dzieci, totalna żenada w wykonaniu rodziców.

  •  

   pokaż komentarz

   @tezeten:
   I tego nauczyciela też...
   Los jest myśliwym.

  •  

   pokaż komentarz

   @tezeten: o ile pamiętam, w nocy napadalo dużo nowego śniegu przy ujemnej temperaturze. W związku z tym nowy śnieg nie był związany z tym co już leżał. Rysy to wystawa polnocna, co oczywiscie nie pomogło całej sytuacji. Zagrożenie lewicowe zostało podniesione z 1 ( w dniu pierwszym) do 2 w dniu następnym. Co oznacza 2 lawinowa? Ze strony topr:

   Wyzwolenie lawiny jest możliwe zwłaszcza przy dużym obciążeniu dodatkowym**, przede wszystkim na stromych stokach*.

   Poruszanie się wymaga umiejętności oceny lokalnego zagrożenia lawinowego i odpowiedniego wyboru trasy szczególnie na wszystkich stromych stokach* oraz na stokach średnio stromych* szczególnie wskazanych pod względem wystawy i wysokości.
   http://lawiny.topr.pl/grades

   Świetne warunki i trasa do zabrania ze sobą dużej grupy niedoświadczonych uczniów. Kara mu się należy i to bardzo surowa. Po to żeby nikomu nie przyszło do głowy tego powtórzyć.

  •  

   pokaż komentarz

   "odszkodowanie po 16 latach

   @publiczny2010: 16 lat trwało rozpatrywanie tej sprawy

   totalna żenada w wykonaniu rodziców.

   żenujące jest to, ze sprawa ciągnęła się tak długo i za ta żenadę odpowiadają polskie sady, nie zas ojciec który słusznie domagał się sprawiedliwości

   na marginesie - jesteś totalnym dzbanem

  •  

   pokaż komentarz

   @tezeten: Dobrze to opisałeś. Zrobili nawet film, który opowiada o tych wydarzeniach, co prawda mocno wybiela zachowanie i decyzje tego nauczyciela, ale tak czy inaczej - ten człowiek zwyczajnie nie ogarniał tematu zimowych wyjść w Tatry. Czytam często kronikę TOPR i wiem, że zimą nie pójdę na Rysy nawet przy lawinowej jedynce, po prostu statystycznie ryzyko lawiny jest tam za duże. Nie pojmuję tego, jak dużo ludzi pcha się na ten szczyt zimą, większość bez lawinowego ABC. Jest wiele bezpieczniejszych szczytów Tatr, na które można iść zimą, Świnica, Kozi Wierch od strony Piątki, Tatry Zachodnie (Bystra, Starorobociański, Wołowiec itd.), miejscami mogą przydać się raki i czekan, więc jest przygoda, ale Rysy? Nie, dziękuję. A jeszcze brać tam licealistów to już kompletna głupota. Latem spoko, zimą nie.

  •  

   pokaż komentarz

   Zagrożenie lewicowe

   @odczepciesie: wiem ze korekta, a temat powazny, ale prychlem mimo wszystko.

  •  

   pokaż komentarz

   nie zas ojciec który słusznie domagał się sprawiedliwości

   @rol-ex: Sprawiedliwości? za złe warunki pogodowe? niech idzie do matki natury po odszkodowanie, ani do kolesia co ich dzieci zabrał na wycieczkę, najlepiej siedzieć w domu całe życie i być bezpiecznym.

  •  

   pokaż komentarz

   @publiczny2010: nie za złe warunki pogodowe, ale za złe warunki odpowiedzialnościowe i umysłowe. Podobne jak w twoim przypadku. ¯\_(ツ)_/¯

   Ojciec stracił przez tego idiotę dwóch synów.

  •  

   pokaż komentarz

   @pawel-niczyporek: jak tysiące innych ojców i matek rocznie, którzy nie domagają się absurdalnego odszkodowanie za wypadek, to nie nauczyciel ich zabił, tylko lawina nie zabierał ich tam siłą tylko szli dobrowolnie za zgodą RODZICÓW!
   RODZICE !!! mogli się zapytać czy ma UPRAWNIA, jakoś wcześniej im to nie przeszkadzało.
   A jak do wypadku doszło to wszyscy najmądrzejsi i szukają kozła ofiarnego i jeszcze kasę sępić na trupach dzieci.

  •  

   pokaż komentarz

   jak tysiące innych ojców i matek rocznie,

   @publiczny2010: nie słyszałem o tych tysiącach wypadków lawinowych... Może ty wiesz coś więcej ? ¯\_(ツ)_/¯

   którzy nie domagają się absurdalnego odszkodowanie za wypadek
   Powiedz ojcu, który w jednej chwili stracił dwóch synów przez debila, że odszkodowanie jest absurdalne.... Jest absurdalne dla ciebie, bo sobie siedzisz spokojnie w piwnicy i POJĘCIA NIE MASZ, jak to jest stracić dziecko i nic cię to nie obchodzi. Za 10 sekund poscrolujesz dalej, a ten ojciec do końca życia będzie odczuwał stratę.

   to nie nauczyciel ich zabił

   @publiczny2010: ale przez swoją lekkomyślność i bezmyślność wprowadził dzieciaków w niebezpieczny teren. Kurde, przecież wina jego jest oczywista - masz kłopoty z myśleniem?

   ich tam siłą tylko szli dobrowolnie za zgodą RODZICÓW!
   RODZICE !!! mogli się zapytać czy ma UPRAWNIA, jakoś wcześniej im to nie przeszkadzało.


   @publiczny2010: co ty pieprzysz, chopie? ( ͡° ʖ̯ ͡°) Większych bzdur nie czytałem. Co ty, gimbusem jesteś? Jak młodzież jedzie na wycieczkę, to rodzice mają się pytać, czy:
   - na basenie ratownik ma uprawnienia,
   - w górach przewodnik ma uprawnienia,
   - kierowca autokaru, a na miejscu kierowcy autobusów mają odpowiednie uprawnienia,
   - autobusy w górach mają przeglądy techniczne?
   Jak ty to sobie wyobrażasz, od strony organizacyjnej? Skąd rodzice mogli wiedzieć, czy dzieciaki wybiorą się na basen, na Rysy, czy też na ściankę wspinaczkową (gdzie instruktor też powinien mieć uprawnienia)? Rodzice tego nie wiedzą - z tego powodu ODPOWIEDZIALNOŚĆ przejmuje za młodzież nauczyciel. Co ty, życia nie znasz, z Marsa tu przybyłeś przed chwilą? ( ͡° ʖ̯ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   nie słyszałem o tych tysiącach wypadków lawinowych... Może ty wiesz coś więcej ? ¯_(ツ)_/¯

   @pawel-niczyporek: inteligencją nie grzeszysz.

  •  

   pokaż komentarz

   @publiczny2010: za to ty nią błyszczysz, pisząc, że to nie nauczyciel zabił uczniów tylko lawina. Według twojej błyskotliwej inteligencji jeśli kierowca jedzie autem z kołami bez bieżnika i na zakręcie wpadnie w poślizg, to winnym wypadku jest zakręt, a nie kierowca?

   Cała ta twoja dyskusja i obrona nauczyciela to jeden wielki stek bzdur. ( ͡° ʖ̯ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @pawel-niczyporek:ZA TO według twojej teorii jeśli jedzie autokar i nagły podmuch wiatru zrzuca go w przepaść to winna kierowcy, albo najlepiej NAUCZYCIELA bo nie przygotował się na taką okoliczność.
   NO BRAWO!

  •  

   pokaż komentarz

   @publiczny2010: Ty jednak masz kłopoty z myśleniem i jasno to teraz pokazałeś. Nie odróżniasz wypadku, którego nie można przewidzieć (podmuch wiatru) od wypadku, który można przewidzieć (lawina w lawiniastym terenie).

   Za głupi jesteś do tej dyskusji. Dzbanie. ¯\_(ツ)_/¯

  •  

   pokaż komentarz

   @pawel-niczyporek: Tak k@!$a, przewidział lawinę i poszedł tam specjalnie , jebnij się ty w czoło.

  •  

   pokaż komentarz

   @publiczny2010: Kurde, idź do lekarza, bo masz chyba raka mózgu, który ci przeszkadza w logicznym myśleniu.

   Nigdzie nie napisałem, że przewidział lawinę, dzbanie. Dostał karę za to, że zlekceważył myśl albo w ogóle nie pomyślał, że w zimowych górach pełnych śniegu może po nachylonym zboczu zejść śniegowa lawina prosto na jego głupi łeb. ¯\_(ツ)_/¯

  •  

   pokaż komentarz

   @pawel-niczyporek:

   Nigdzie nie napisałem, że przewidział lawinę, dzbanie.

   wyżej pusty dzbanie napisałeś

   Nie odróżniasz wypadku, którego nie można przewidzieć (podmuch wiatru) od wypadku, który można przewidzieć (lawina w lawiniastym terenie).

   sam nie wiesz o czym piszesz, a potem odwracasz kota ogonem Jak jesteś taki metrolog to idź i przewiduj lawiny.

  •  

   pokaż komentarz

   @publiczny2010: ty naprawdę jesteś jakiś nienormalny. Nigdzie, głupi ośle, nie napisałem tego, co mi wciskałeś:

   Tak k@?@a, przewidział lawinę i poszedł tam specjalnie

   Napisałem, że mógł i powinien przewidzieć, że w zimowych górach, pełnych śniegu, na zaśnieżonym zboczu, MOŻE zejść lawina.

   Podmuchu spychającego z drogi autokar nie da się przewidzieć w Polsce, natomiast każdy przeciętnie inteligentny człowiek (a więc nie ty) z łatwością przewidzi, że zimą w górach schodzą lawiny.

   Czego tu, dzbanie, nie rozumiesz? ¯\_(ツ)_/¯

  •  

   pokaż komentarz

   MOŻE

   @pawel-niczyporek: słowo KLUCZ "MOŻE", jutro też możesz dostać doniczką z 7 piątra i wygrać w lotto. MOŻE ! co nie oznacza, że trzeba siedzieć w piwnicy lub grać w lottka, bo to się przytrafi.

   Może to nie WIEDZIEĆ! WYPADEK TO NIE MORDERSTWO,
   A KASA, TO NIE REKOMPENSATA ZA CZYJEŚ ŻYCIE.

  •  

   pokaż komentarz

   @publiczny2010: tak, idioto, słowo MOŻE jest kluczowe.

   Twoja głupota polega na tym, że nie odróżniasz różnych stopni prawdopodobieństwa, opisywanych słowem "może".

   Prawdopodobieństwo, że dostaniesz doniczką z 7-piętra jest bardzo małe w porównaniu do prawdopodobieństwa, że w zimowych górach zejdzie ci na ten twój głupi, pusty łeb lawina.

   Innymi słowy - może dostaniesz cegłówką i może zejdzie lawina. Ale prawdopodobieństwo tych zdarzeń nie jest takie same.

   Poza tym nie da się nie wychodzić z domu ze względu na spadające cegłówki, ale jak najbardziej można zrezygnować się z pchania w lawiniaste partie gór.

   Podsumowując - wymyślasz jakieś bzdurne argumenty, że rodzice powinni się dopytać o wszelkie uprawnienia wszystkich ludzi, z którymi ich dzieci będą miały do czynienia na wycieczce. Później piszesz bzdury, że to lawina a nie nauczyciel są winni śmierci dzieci. (Może lawinę podać do sądu?) Na końcu znowu pieprzysz bzdety, że nie da się przewidzieć, że w górach schodzą lawiny. ¯\_(ツ)_/¯ Serio, zbadaj sobie mózg, bo chyba rak ci go zżera.

  •  

   pokaż komentarz

   @publiczny2010: P.S. Nikt, oprócz ciebie, dzbanie, nie uważa wypadku za morderstwo.

   Tego pajaca obwinia się i za to dostał karę, że lekkomyślnie i bezmyślnie naraził młodzież będącą pod jego opieką na śmierć. A mógł i powinien łatwo to przewidzieć i tego uniknąć.

   I tak, dzbanie, kasa jest zadośćuczynieniem za utracone życie i nie taki głupi dzban jak ty będzie decydował, że nie jest.

  •  

   pokaż komentarz

   woja głupota polega na tym, że nie odróżniasz różnych stopni prawdopodobieństwa, opisywanych słowem "może

   @pawel-niczyporek: A prawdopodobieństwo, że zginiesz przygnieciony lawina jest 100x mniejsze niż wypadek autokarowy jadąc w góry, nawet zakładając, że idziesz w czasie 2 stopnia lawinowego.

   Problem z ludźmi twojego typu jest taki, że zakładają, że są nie omylni i nikt nie ma prawa popełnić błędu, a kasa jest zadośćuczynieniem kiedy jest potrzebna materialna pomoc, jak komuś spali się dom, jest chory i potrzebuje na leczenie, a nie k!#!a dla rodzica co w wypadku zginęło jego dziecko i potrzebuje na wycieczkę na teneryfę.

  •  

   pokaż komentarz

   @publiczny2010: no właśnie ten głupi dzban myślał dokładnie tak jak ty, głupi dzbanie - że jakoś się uda. Kosztowała ta bezmyślność życie kilkorga cudzych dzieci. I za to dostał karę, i za to teraz musi płacić odszkodowanie.

   Różnica między nim a tobą jest taka, że on prawdopodobnie by już nie powtórzył tej swojej zbrodniczej bezmyślności, natomiast ciebie ten wypadek niczego nie nauczył i nadal jesteś głupim dzbanem. ¯\_(ツ)_/¯

   pokaż spoiler Głupi dzbanie.

  •  

   pokaż komentarz

   A prawdopodobieństwo, że zginiesz przygnieciony lawina jest 100x mniejsze niż wypadek autokarowy jadąc w góry, nawet zakładając, że idziesz w czasie 2 stopnia lawinowego.

   @publiczny2010: bzdury piszesz. Akurat na północnym stoku Rysów lawiny schodzą bardzo często, a wypadki autokarowe zdarzają się rzadko. Nie mówiąc już o tym, że łatwo można zrezygnować z wyprawy zimowej na Rysy, natomiast dojazd w góry autokarem jest częścią normalnego trybu życia w górach.

   Podsumowując - pieprzysz bzdury, dzbanie.

  •  

   pokaż komentarz

   a nie k?%!a dla rodzica co w wypadku zginęło jego dziecko i potrzebuje na wycieczkę na teneryfę.

   @publiczny2010: nie będziesz, głupi dzbanie, dyktował osobie, która straciła dziecko przez głupotę innej osoby, na co ma przeznaczać pieniądze i jakie ma mieć potrzeby.

   Problem z ludźmi twojego typu jest taki, że zakładają, że są nie omylni i nikt nie ma prawa popełnić błędu, a kasa jest zadośćuczynieniem kiedy jest potrzebna materialna pomoc,

   @publiczny2010: a problem z ludźmi twojego typu jest taki, że wszystko jest dla was zaskoczeniem i niespodzianką. Lawina śnieżna w górach zimą? - olaboga, no kto by się tego spodziewał? ¯\_(ツ)_/¯

   Każde, dosłownie każde zdanie twojego komentarza, jest dowodem twojej bezmyślności i głupoty. Dawno nie dyskutowałem z tak głupią i upierającą się przy swojej głupocie osobą. ( ͡° ʖ̯ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @pawel-niczyporek: ło k$$$a jakiś ty mądry... jak dziesięciu głupich.

   Akurat na północnym stoku Rysów lawiny schodzą bardzo często
   w dotaku ekspert od lawin i wysadków autokarowych

  •  

   pokaż komentarz

   @publiczny2010: ekspertem od lawin nie jestem, podobnie jak ty i ten pajac. Różnica między mną a wami jest taka, że właśnie z tego powodu nie powiódłbym zimą grupy licealistów na Rysy. A ty nie widzisz w tym nic złego. Bo - olaboga, wypadki się zdarzają, nie da się tego przewidzieć. Bezmyślne dzbany.

   No i tak, na pewno jestem mądrzejszy od takiego pustego dzbana jak ty, co pisze same bzdury.

  •  

   pokaż komentarz

   Różnica między mną a wami jest taka, że właśnie z tego powodu nie powiódłbym zimą grupy licealistów na Rysy

   @pawel-niczyporek: różnica jest taka, że ty boisz się pierdnąć, żeby ci tej sztywnej dupy ie rozerwało. Co najbardziej szalonego zrobiłeś w życiu? jeździsz rowerkiem bez kółek bocznych?

   Osobiście bym chciał żeby swojego czasu nauczyciel zabierał mnie na wycieczki w rysy, a nie siedział cały czas w szkole.

  •  

   pokaż komentarz

   @publiczny2010: dobra, ale skończ już pieprzyć. Idź gdzieś na forum madek albo Sebixów, tam znajdziesz ludzi na odpowiadającym tobie poziomie.

   Każdy, kto prześledzi naszą dyskusję, łatwo sobie wyrobi opinię o tym, kto tutaj jest normalną, myślącą osobą, a kto głupim dzbanem wymyślającym jakieś beznadziejnie głupie, bezmyślne argumenty. Mnie się już nie chce, psychiatrą ani neurologiem nie jestem, by utrzymywać kontakty z osobami, które mają kłopoty z myśleniem. Nara. ( ͡° ʖ̯ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @pawel-niczyporek: ty nie jesteś myślący, tylko żyjący emocjami i emocje rządzą twoim tokiem rozumowania. Jeśli kasa rekompensuje ci śmierci bliskich to szkoda nawet gadac

  •  

   pokaż komentarz

   @publiczny2010: @Kazorek: @odczepciesie:
   Uważam jednak, że powinien ponieść karę. Nie wiem czy finansową, ale jeśli się czyjegoś dzieciaka doprowadzi do śmierci to jednak kara musi być. Osobiście uważam, że powinno się jakoś też wycenić czas i pieniądze, które rodzice poświęcają. Wychowanie dzieciaka do 16-18 lat to jest mnóstwo kasy i czasu. Temat na osobną dyskusję. Teraz wszyscy są mądrzy, tak jak są mądrzy po kryzysie, tak jak po aferach z upadającymi deweloperami albo escape roomami. Ale mało kto jest mądry przed szkodą.
   Wracając do warunków. TOPR ogłasza stopień, ale to wcale nie oznacza, że tak jest w całych Tatrach. Na jednej górze w zależności od wystawy, nachylenia i pory zimy można mieć lawinowe 1, 2 i 3.
   I chyba ostatnie grosze. Mimo, że w zimie w Tatrach byłem już z 15 razy, w tym Świnica, 2 razy Kozi Wierch i też sporo innych, to np raczej nigdy nie pójdę na Rysy. Właśnie, ze względu na warunki lawinowe. To jest trochę loteria. Jedyne czego można być pewnym, że jak zejdzie lawina jak ta i przez 2 dni będzie dobra pogoda, to potem jest w miarę bezpiecznie. Innych rzeczy nie da się przewidzieć, bo nawet jak śnieg ma miesiąc to jest ryzyko, że pod spodem ma niezwiązane warstwy i można wywołać lawinę typu deska.
   I chyba ten brak wyobraźni, bardzo działa na niekorzyść nauczyciela. Nie wiem co on sobie myślał. Może winni też są rodzice, że nie sprawdzili co ten gość wie. Np. mogliby ustalić, że to TOPR daje zielone światło.

 •  

  pokaż komentarz

  Powiem wam jedno: gdybym był nauczycielem, to za cholerę nie zorganizowałbym wycieczki nigdzie, nawet do Sosnowca. Po co mi kłopoty?

  •  

   pokaż komentarz

   @milo1000: bez przesady, wystarczy przestrzegać prawa, np. Poprzez wynajęcie specjalistów w górach. OC to też nie są duże pieniądze

  •  

   pokaż komentarz

   wystarczy przestrzegać prawa

   @qj0n: Nie, nie wystarczy. Raz, że nigdy nie wiesz, czy jakichś przepisów nie łamiesz i czy wszystko dopilnowane. Dwa, że w sądzie i z OC to też może różnie być, chyba, że ślepo wierzysz w uczciwość i sprawiedliwość. Trzy to nerwy i kac moralny. Z dorosłymi jest prosto: chcącemu nie dzieje się krzywda. Z dziećmi to co innego.

  •  

   pokaż komentarz

   @milo1000: sam organizowałem kilka obozów i naprawdę jak się trochę człowiek zainteresuje to nie jest to jakieś bardzo trudne. Ale jak pisałem - na zajęcia specjalistyczne ściąga się specjalistów i jest spokój.
   Oc chroni przed odpowiedzialnością cywilną - oczywiście jest też karna, ale do niej trzeba rażącego niedbalstwa (jak pójście w góry bez przewodnika)

  •  

   pokaż komentarz

   @milo1000: I masz rację kolega na studiach jeździł na kolonie jako wychowawca. Nie miał w tamtych czasach ubezpieczenia OC, dziecko skaleczyło sobie w strumyku nogę rozbitym szkłem do kości wytoczyli mu proces musiał 5000 płacić odszkodowania plus koszta sądowe i chyba adwokatów tych rodziców. Nie polecam.

  •  

   pokaż komentarz

   @Triptiz: W gimnazjum grupa chłopaków na wycieczce robiła sobie nasiadówki do północy z alko zakupionym Bóg jeden wie gdzie i kiedy. Jasne, była cisza nocna, patrole na korytarzu i co jeszcze, więc żeby nie było przypału obchodzili zakaz bardzo inteligentnie - przechodząc z pokoju do pokoju po balkonach. Na trzecim piętrze. Oblodzonych, bo to zima w Wiśle.

 •  

  pokaż komentarz

  Panowie i panie, to jest nielegalny proceder, rozejść się!

  art. 57 kodeksu wykroczeń
  § 1. Kto organizuje lub przeprowadza publiczną zbiórkę ofiar na uiszczenie grzywny orzeczonej za przestępstwo, w tym i przestępstwo skarbowe, wykroczenie lub wykroczenie skarbowe albo nie będąc osobą najbliższą dla skazanego lub ukaranego uiszcza za niego grzywnę lub ofiarowuje mu albo osobie dla niego najbliższej pieniądze na ten cel,
  podlega karze aresztu albo grzywny.
  § 2. Podżeganie i pomocnictwo są karalne.
  § 3. Zebrane ofiary lub pieniądze uzyskane za zebrane ofiary w naturze a także pieniądze wpłacone na poczet grzywny lub ofiarowane na ten cel podlegają przepadkowi.
  § 4. Przedmioty, co do których orzeczono przepadek, należy przekazać instytucji pomocy społecznej lub instytucji kulturalno-oświatowej.

 •  

  pokaż komentarz

  A w komentarzach perełka:

  Wypadki się zdarzają. Tragedia jest wielka. Ale zarabianie na niej jest niegodziwe i nie przywróci życia tym dzieciom.

  •  

   pokaż komentarz

   @ortofosforan: Nie wiem, kto był taki mądry i taki bzdet napisał, ale sądzę, że rodzic zamiast tych 140 tysięcy zdecydowanie bardziej wolałby mieć dzieciaka. Więc o jakim "zarabianiu" mowa?

  •  

   pokaż komentarz

   @Erie: no jakaś ameba uważa za skandaliczne, że ojciec chce zadośćuczynienia za śmierć dwójki dzieci. Nawet jakby miał sobie za to po tylu latach cierpienia lecieć na roczne wakacje, to mu się należy jak psu buda.

  •  

   pokaż komentarz

   @ortofosforan: Nie jestem sobie w stanie wyobrazić jak można być aż taką amebą umysłową jak autor tego cytowanego wpisu, a mam cholera całkiem sporą wyobraźnię. Ech... stopień zidiocenia społeczeństwa jest ogromny.

  •  

   pokaż komentarz

   @ortofosforan: kto normalny po stracie dzieci myśli o tym żeby dostać za to jakieś pieniądze? Dwa na jakiej podstawie została wyceniona wartość tych dzieci? X zł za kg, za każdy punkt ilorazu inteligencji, czy może na podstawie wyników w nauce?

  •  

   pokaż komentarz

   @Sydica: Kto normalny myśli by ukarać winnego śmierci własnych dzieci? Chyba każdy.
   Jedyna różnica jest taka, że rodzic "ukarał" winnego tak jak prawo mu na to pozwalało, zamiast na przykład pójść do niego i zatłuc młotkiem.
   Może rodzic nie ma poczucia, że nauczyciel został ukarany? W końcu dostał wyrok w zawiasach, czyli nic.

   Co do wyceny to są specjalne tabelki na takie sprawy. Jak widać zbyt niskie.

  •  

   pokaż komentarz

   @Murgenpl:

   Jedyna różnica jest taka, że rodzic "ukarał" winnego tak jak prawo mu na to pozwalało
   tak pokarał że na tym zarobił, chyba nie na tym polega wymierzanie sprawiedliwości jeżeli chodzi o śmierć. "Zadośćuczynienie" za śmierć ma jaki cel? Zwrócenie kosztów utrzymania dziecka? Skoro i tak nie żyje to może warto wyjść na 0? Dodatkowo zwróć uwagę na czas jaki upłynął od tej tragedii, jeżeli ktoś po takim czasie domaga się jakichkolwiek pieniędzy za śmierć dzieci to jest to zwykły skok na kasę, a smutek po stracie dzieci to tylko średnio wyglądająca przykrywka do golenia jelenia, bo jak można wyczytać ani stowarzyszenia, ani gminy nie udało się wydoić.

  •  

   pokaż komentarz

   a mam cholera całkiem sporą wyobraźnię

   @Erie:
   Jakoś tego nie widać ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @Kazorek: Po prostu mnie nie doceniasz ;).

  •  

   pokaż komentarz

   A w komentarzach perełka:

   @ortofosforan: i co w tym nie prawdy? po 16 latach kasy żądają szmatławce, na śmierci własnych dzieci, debile chcą sie dorobić.
   Żenada jakich mało na świecie. Zadość uczynienia czego?

  •  

   pokaż komentarz

   @Sydica: Dużo zakładasz, a czy wiesz jakie są okoliczności?
   Kiedy oryginalny pozew został złożony?
   Czy rodzina zdawała sobie sprawę wcześniej z przysługujących im praw?
   Może z rozpaczy zaczęli chlać, stracili cały majątek na psychiatrów itd?
   Myślisz, że rodzice po 10 czy ilu latach nagle już są z czymś takim pogodzeni?
   Hasło, że czas leczy rany to tylko takie powiedzenie, a nie prawda objawiona.

   A co do pozwu na stowarzyszenie i gminę, to może być tylko jeden winny w danej sprawie? Co mieli wybrać najbardziej winnego i reszcie miało się upiec? Piszę tu oczywiście z teoretycznej perspektywy rodzica, który winni tego człowieka i te organizacje za swoją stratę.

   Tak przy okazji, to jak na razie nie "zarobił" bo przecież nauczyciel pieniędzy nie ma, stąd chyba ta zrzutka prawda? To jaki jest powód tego pozwu wiedzą tylko ci co go złożyli. Może koszty psychiatry ich finansowo wykończyły, a może zobaczyli nauczyciela na mieście i wk?#!iło ich to, że on żyje i ma się dobrze, tymczasem ich dzieci nie żyją.

   Jak chcesz wiedzieć jaki ma sens zadośćuczynienie (w sensie prawnym) to wystarczy wpisać to w google i pojawia się przepis i jego cel.

   Na koniec co ma tu do rzeczy sprawiedliwość? Sąd mógł się nią kierować ale rodzice nie. Ja na ich miejscu w dupie bym miał pojęcie "sprawiedliwości" wolałbym "zemstę". Może świadomość, że "winny" śmierci ich dzieci będzie zdychał z głodu pozwala im zasnąć. Nie wiem jak to u nich jest ale nie upraszczałbym tego do chęci "golenia jelenia", nie znająt tych ludzi.

  •  

   pokaż komentarz

   przykrywka do golenia jelenia,

   @Sydica: Dodaj jelenia, który poprowadził nieletnich na śmierć( ͡° ʖ̯ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   na śmierci własnych dzieci, debile chcą sie dorobić.
   Żenada jakich mało na świecie.


   @publiczny2010: sam jesteś debil, a twoje komentarze to jedna wielka żenada..

   zadośćuczynienie to nie tylko rekompensata poniesionych strat, ale tez dodatkowa kara dla sprawcy (któremu w zasadzie się upiekło, bo w sprawie karnej dostal tylko zawiasy); pieniądze życia chłopcom nie wrócą, ale mogą np. pomoc uczcić ich pamieć

  •  

   pokaż komentarz

   @Murgenpl Nie wiem, co ten rodzic tym zyskał. Ten nauczyciel i tak miał i ma zdrowo przej...ane, i nie wiem czy dowalił mu jeszcze bardziej tą grzywną. Czytałem dzisiaj wywiad z ojcem Janusza Kuliga, który wybaczył kobiecie, która nieumyślnie doprowadziła do śmierci jego syna. Tu mamy podobną sytuację i człowieka, który chce jeszcze bardziej dopiero...olić komuś kto i tak już sporo wycierpiał. Strata dwójki dzieci jest czymś, co trudno sobie wyobrazić, ale nie zmienia to faktu, że jego zachowanie mi się nie podoba.

  •  

   pokaż komentarz

   @lukas850430: Nie musi ci się ono podobać,
   Nie wiem ile wycierpiał ten nauczyciel ale widać nie dość zdaniem rodzica.
   Gdybym miał się postawić w butach rodziców, nie wiem czy wyrok w zawieszeniu i strata pracy (zakładam, że osoba karana nie może nauczać) byłaby w moich oczach wystarczającą karą.

   Co do Kuliga to śmiem twierdzić, że śmierć jego była mniej "tragiczna" (oczywiście teoretyzuję tu) dla rodzica.

   Po pierwsze tam zginęli nastolatkowie, a Kulig miał 35 lat. Miał już własne życie i rodzinę, dawno temu "wyleciał z gniazda".
   Po drugie rodzice nastolatków mogli zostać całkowicie osamotnieni, a Kulig pozostawił po sobie dzieci, czyli ojciec Kuliga wciąż jest jeszcze dziadkiem i ma lepszy "łącznik" z pamięcia o synu niż kupka przedmiotów jaka została rodzicom nastolatków.
   Z tej perspektywy zakładam, że rodzice nastolatków mogą być bardziej zgorzkniali i mniej otwarci na wybaczanie.

  •  

   pokaż komentarz

   @rol-ex: sprawców? koleś sam szedł z tą wycieczką, dla debili może i owszem najbezpieczniej siedzieć w domu, bo każde wyjście poza dom = ryzyko

  •  

   pokaż komentarz

   dla debili może i owszem najbezpieczniej siedzieć w domu, bo każde wyjście poza dom = ryzyko

   @publiczny2010: Jak ktoś idzie z wycieczką zimą na Rysy bez uprawnień, bez przewodnika, olewa radę od doświadczonego taternika, że jest ryzyko lawiny to może rzeczywiście lepiej, żeby w góry się nie pchał...

  •  

   pokaż komentarz

   @Murgenpl Jeśli jego głównym motywem była zemsta, to chyba mu się nie udała. Całą sumę zbiorą pewnie jego byli uczniowie i ten nauczyciel może się nawet poczuć lepiej przez to, że jego byli uczniowie okazali mu solidarność. Co w takiej sytuacji zrobi ten ojciec, żeby się ostatecznie zemścić? Nawet staram się go nie oceniać, bo z taką stratą nie można się pogodzić. Nie rozumiem tylko postronnych ludzi, którzy okazują zadowolenie z tego, że ten nauczyciel został dodatkowo ukarany

  •  

   pokaż komentarz

   dla debili może i owszem najbezpieczniej siedzieć w domu

   @publiczny2010: własnie przez debila, który zignorował ostrzeżenie doszło do tragedii... zresztą po co ja ci to tłumacze, skoro z tego co piszesz wynika, ze sam, jesteś debilem

  •  

   pokaż komentarz

   @lukas850430: Co zrobi, czy nie zrobi ten ojciec to się okaże później. Może wykorzysta te pieniądze by uprzykrzyć życie nauczycielowi. Zemsta nie zawsze jest racjonalna.

   Co do postronnych ludzi to zakładam, że tak samo nie rozumieją oni tych ludzi, którzy okazują niezadowolenie z kary dla nauczyciela. Może wielu z nich uważa, że mu się upiekło skoro dostał wyrok w zawieszeniu i w ich poczuciu sprawiedliwości to zbyt mało. Oczywiście tylko tu teoretyzuję.