Drogi Wykopowiczu
w załączonym linku do Polityki Prywatności przypominamy podstawowe informacje z zakresu przetwarzania danych osobowych dostarczanych przez Ciebie podczas korzystania z naszego serwisu. Zamykając ten komunikat (klikając w przycisk “X”), potwierdzasz, że przyjąłeś do wiadomości wskazane w nim działania.
+118
pokaż komentarz
To jest esencja. Uwielbiam filmy gdzie wiedza przekazywana jest szybko, bez zbędnego gadania bo dzięki temu jest lepiej przyswajalna. Podejrzewam, że zrobiony przez Amerykanina. Oni są dobrzy w robieniu filmów technicznych.
+125
pokaż komentarz
@NiezajebywalnyNiesporczak: Na temat i bez zbędnego p#!!%?%enia, no i jeszcze nie widać twarzy, co w polskich naukowych tubach jest nie do pomyślenia i przez 3/4 filmu widzisz gadającą głowę :/
-32
pokaż komentarz
Podejrzewam, że zrobiony przez Amerykanina. Oni są dobrzy w robieniu filmów technicznych.
@NiezajebywalnyNiesporczak:
Ale przecież oni nie wiedzą gdzie leży Polska i jakie misto jest stolicą Białorusi.
-1
pokaż komentarz
@GCHQ: Minsk.
+11
pokaż komentarz
@Iceash: Moskwa
-6
pokaż komentarz
@iron_fox2 tak k#?@a, i Putinowi dal ziemniaki. Predzej TelAviv.
+8
pokaż komentarz
@Iceash: TelAviv to stolica Bangladeszu, nieuku.
-2
pokaż komentarz
@Michael_Proteins: https://pl.wikipedia.org/wiki/Tel_Awiw-Jafa
+6
pokaż komentarz
@Iceash: Jakiś błąd... przecież wiki piszą zwykli ludzie, nikt tego nie sprawdza o.O Konkretne źródło z opracowaniem naukowym albo nie ma tematu... ( ͡° ͜ʖ ͡°)
+1
pokaż komentarz
@GCHQ: Minusują a ciśniesz oczywistą bekę. Ale jak ktoś na serio tak mówi to pokazuje mu mapę stanów i pytam gdzie jest Oregon.
+47
pokaż komentarz
nowoczesne żyroskopy pracujące w układach mems a właściwie układy zawierajace:
akcelerometr, żyroskop, magnetometr, barometr, termometr w jednym krzemie wielkości małego paznokcia
mają równie ciekawą konstrukcję
źródło: DDA6A7D8-0EE3-4AEB-AC94-7FDEC8CF98A9.jpeg
+46
pokaż komentarz
@bizn: wygląda jak plac jakieś 6 Rzeszy nieokreślonego kraju
+1
pokaż komentarz
mają równie ciekawą konstrukcję
@bizn: I tyle z ciekawostek, bo są c?#!#we jak nieszczęście. Zmiany temperatury potrafią wprowadzić bardzo duże błędy, główną ich zaletą jest natomiast cena.
Obecnie jedyne sensowne "żyroskopy" do zastosowań profesjonalnych, lub tam gdzie bezpieczeństwo jest najważniejsze to FOG - fiber optic gyro.
źródło: youtube.com
+4
pokaż komentarz
@bizn: Czy jako żyroskop pracuje tam obracająca się masa, czy to jakoś inaczej jest zrealizowane? Wikipedia podaje, że żyroskop elektroniczny to tak naprawdę przeliczone wartości z trzyosiowego akcelerometru. To musi mieć straszny dryft.
+4
pokaż komentarz
@bizn: czyli takie żyroskopy można spotkać w smartfonach z żyroskopem?
Zauważyłem że coraz więcej nowych telefonów już nie posiada tego modułu a jedynie magnetometr. Coś musiało chyba być powodem, może awaryjność?
+5
pokaż komentarz
@S0Cool: aby otrzymać kąt z takiego elektronicznego modułu, trzeba zsyntezować informacje ze wszystkich tych modulików. Ostatcznie chcemy mieć kąty względem położenia zerowego na każdej z osi. Akcelerometr może podać poprawny kat w jakimśtam zakresie przy nieruchomym urządzeniu, żyroskop tylko przy urządzeniu w ruchu. Magnetometr przy obrocie względem osi Z. Termometr służy do kompensacji, gdy telefon np mocno się zagrzeje podczas grania. Barometr kompensuje wysokość.
Cały układ oscyluje, a względne przemieszczenia tych elementów zmieniają rezystancje i pojemność przez to zmienia się odczyt RAW.
Ciekawy artykulik: http://x-io.co.uk/open-source-imu-and-ahrs-algorithms/
+1
pokaż komentarz
@Nizax: tak, smartfony maja takie moduły mems w sobie. Zupełne minimum to akcelerometr (odczyt wychylenia) i żyroskop (odczyt prędkości kątowej)
0
pokaż komentarz
@bizn: no to ciekawe czemu wiekszosc telefonow z sredniej półki ma tylko akcelerometr
+4
pokaż komentarz
@Nizax: to, że nie masz dostępu, nie znaczy, że żyroskopu tam nie ma, może jest niewdoczny dla warstwy software a wszystko jest załatwiane sprzętowo
0
pokaż komentarz
@bizn: też tak myślałem ale nie rozumiem jaki mieliby w tym interes aby tą funkcję ukryć?
Założyli że jeśli jest skok na trendy VR to raptem każdy zacznie oblegać telefony z żyroskopem? Ktoś kto nie jest w temacie (jak ja byłem parę lat temu) to może mylić akcelerometr z żyroskopem i myśleć że to jest jedna i ta sama rzecz :P
Więc na 100% muszą być jakieś inne powody niż ukrycie przez system
0
pokaż komentarz
@Nizax: nie wiem, to jest tak tanie i wytwarzane w jednym krzemie ze nie ma powodu żeby nie dawać dostępu do tych danych
+1
pokaż komentarz
@Nizax: Obecnie wszystkie smartfony z wysokiej/premium półki posiadają żyroskop. Jest on standardem.
+2
pokaż komentarz
Czy jako żyroskop pracuje tam obracająca się masa, czy to jakoś inaczej jest zrealizowane? Wikipedia podaje, że żyroskop elektroniczny to tak naprawdę przeliczone wartości z trzyosiowego akcelerometru. To musi mieć straszny dryft.
@S0Cool: Jakieś głupoty piszą na tej wikipedii. Nie wiem, w jaki niby sposób na podstawie wskazań akcelerometru miałaby być wyznaczona prędkość kątowa? W MEMSach masz czujniki prędkościowe - znana jest tylko prędkość kątowa, a nie kąt bezwzględny, jak w "zwykłym" żyroskopie. Działają na zasadzie drgającej masy
https://elektronikab2b.pl/technika/12098-zyroskopy-i-akcelerometry-mems-w-elektronice-uzytkowej
Tak w zasadzie to nazwą żyroskop zwykło się po prostu nazywać inercyjne czujniki prędkości kątowej, chociaż z żyroskopem w bardziej tradycyjnym znaczeniu tego słowa nic wspólnego nie mają.
Aha, no i po polsku mówi dryf, a nie dryft ( ͡° ͜ʖ ͡°)
0
pokaż komentarz
@FightMaker: Nigdzie tego nie zanegowałem. Ciekawi mnie dlaczego tylko te z górnej półki mają żyroskop i niektóre z niższych?
0
pokaż komentarz
Nie wiem, w jaki niby sposób na podstawie wskazań akcelerometru miałaby być wyznaczona prędkość kątowa?
@Alpherg: Jeśli akcelerometr potrafi zmierzyć przyspieszenie kątowe, to całka z tej wartości powinna dać prędkość kątową. A z tym "dryftem" to faktycznie pojechałem :)
0
pokaż komentarz
@bizn: aż chciałoby się być takim elektronem przemierzającym te ścieżki ( ͡° ͜ʖ ͡°)
0
pokaż komentarz
Jeśli akcelerometr potrafi zmierzyć przyspieszenie kątowe, to całka z tej wartości powinna dać prędkość kątową
@S0Cool: Zgadza się. Z tym jednym ale, że akcelerometr nie potrafi zmierzyć przyspieszenia kątowego, tylko liniowe. W jakimś szczególnym przypadku, gdyby na przykład ten akcelerometr był umieszczony na jakimś obracającym się ramieniu, którego długość byśmy znali, to wtedy na podstawie przyspieszenia liniowego dałoby się obliczyć przyspieszenie i prędkość kątową. Ale w ogólnym przypadku jest to niemożliwe.
+10
pokaż komentarz
Świetna prezentacja! Takie coś w szkołach powinno być!
-4
pokaż komentarz
Kola w roweze to takie zyroskopy dlatego da sie na tym jezdzic.
+7
pokaż komentarz
@Iceash nie wiem czemu Cię minusują, bo to oczywiście prawda. Gdy koła się nie kręcą rower przewraca się, gdy się kręcą można go nawet puścić bez człowieka na nim i pojedzie jakiś odcinek przed siebie.
Swoją drogą nauczyłem się tego z materiałów na YT, które podrzuciły mi pomocne Mirki ( ͡° ͜ʖ ͡°)
0
pokaż komentarz
@Iceash: pdk
+5
pokaż komentarz
@BaZyL4: to nie do końca jest powód czemu rower się nie przewraca, znaczenie ma tutaj także fakt ze widelec jest pod kątem
0
pokaż komentarz
@bizn to jeszcze trochę bardziej złożone, bo dochodzi jeszcze fakt, że przednie koło się obraca (w dwóch osiach), nie zmienia to faktu, że rower korzysta z tych samych praw fizyki co żyroskop
0
pokaż komentarz
@BaZyL4: Na YT są filmiki gdzie domontowano drugie koło obracające się w drugą stronę i niwelujące siły żyroskopowe i rower nadal jedzie prosto. Siła żyroskopowa w kołach to tylko dodatek.
+1
pokaż komentarz
a żyroskop w teleskopie hubbla jak wygląda,działa?
+5
pokaż komentarz
@stukniety_mlotek:
źródło: asd.gsfc.nasa.gov
0
pokaż komentarz
@Niukron: taka mała pierdółka a tyle bałaganu narobi gdy sie popsuje :(