•  

  pokaż komentarz

  Proszę Państwa widzimy tutaj przykład tego jak wygląda dana generacja naukowców i nie jest to nic nadzwyczajnego. W naukach humanistycznych 99% uczonych to wyrobnicy korzystający z dokonań poprzedników. Tak naprawdę 1% wybitnych popycha daną dziedzinę do przodu.

 •  

  pokaż komentarz

  Myślę, że odnieść to można do większości nauk społecznych czy nawet ekonomii.

  Przy czym sama teza artykułu jest bardzo słaba argumentowana. W pięciuset losowo wybranych artykułach wyszukano słowo „replikacja” i tylko 1.6% z nich zawierało to słowo. Na tej podstawie stwierdzono, że mamy upadek psychologii, bo nie da się powtórzyć badań psychologicznych. Oczywiście nie ma nawet zająknięcia o tym, że może np. dużo łatwiej dostać granty na nowe badanie niż na powtarzanie innego czy chociażby to, że każdy woli odkryć coś nowego i się wypromować/rozwinąć nową gąłąź niż wałkować coś co już ktoś zrobił wcześniej.

  Do tego jeszcze przywalono 4 przypadki oszustw, komentarz Witkowskiego oraz związaną z gender studies(przecież to psychologia) prowokacje, na ostateczne potwierdzenie tezy artykułu.

  Normalnie upadek dziennikarstwa.

  •  

   pokaż komentarz

   @pilnik:
   To o czym piszesz wymagałoby przeprowadzenia porządnych badań, a nie od tego jest dziennikarz. Jeśli takie badania były - ale ich nie przytoczył to wtedy jest nierzetelne dziennikarstwo.
   Jeśli nie było - to musiał się powołać na jakieś wyniki i rzucić jakieś przypadki, to czego brakuje natomiast to brak opinii drugiej strony. Bo jak słuchasz jednej strony to i nawet fizykę by można "zeszmacić".

 •  

  pokaż komentarz

  Polecam przeczytać całość artykułu, bo sam tytuł jest bardzo mylny.

  Autor wcale nie przedstawia upadku psychologii, tylko jego błędy i manipulacje, jednocześnie powtarzając, że psychologia jest przydatną dziedziną nauki, która dosyć dużo zdziałała, mocno się rozwinęła i tworzy poprawne metodologicznie eksperymenty. Jedynie podkreśla, że jest kilka rzeczy, na które warto zwrócić uwagę i zmienić.

 •  
  brasselOverload

  +1

  pokaż komentarz

  Lewoskrętnie zaangażowana strona krytykuje gender studies.
  No, ciekawe.