•  

  pokaż komentarz

  Pamiętamy, ale Iran jako samoistne państwo nie był na mapach ówczesnego świata. Zdaje się że to angole wtedy tam zarządzali. Ps. nie mam nic do Persów, poprostu bądźmy zgodni z historią.

  •  

   pokaż komentarz

   @profos72:
   Gdyby nagle Polska znalazła się w kotle koalicji przeciwko Węgrom, to też napisałbyś, że w trakcie II Wojny Światowej byli sprzymierzeńcem Niemców?

   1. Już w kwietniu 1939 szef węgierskiej dyplomacji Istvan Csaky w liście do posła Villaniego pisał, że w czasie ewentualnej wojny przeciw Polsce Węgry nie mogą w niej wziąć udziału. „Nie jesteśmy skłonni brać udziału ani pośrednio, ani bezpośrednio w zbrojnej akcji prze­ciw Polsce. Przez «pośrednio» rozumiem tu, że odrzucimy każde żądanie, które prowadziłoby do umożliwienia transportu wojsk niemieckich pieszo, pojazdami mechanicznymi czy koleją przez węgierskie terytorium dla napaś­ci przeciw Polsce. Jeżeli Niemcy zagrożą użyciem siły, oświadczę katego­rycznie, że na oręż odpowiemy orężem.”Csaky podkreślił również fakt, że sympatia wobec Polaków jest na Węgrzech tak duża, że jakiekolwiek, pośrednie bądź bezpośrednie, wystąpienie Węgier przeciw Polsce mogłoby doprowadzić do niepokojów społecznych w jego kraju. Stwierdził, że „Jeślibyśmy zaś pozwolili Niemcom – czy to bez żadnego sprzeciwu, czy po ewentualnym proteście – na to, aby z naszego terytorium walczyli przeciw Polsce, wybuchłaby tu rewolucja i nastąpiłby taki wstrząs moralny, że stracilibyśmy wiarę w siebie”.

   2. Premier Węgier Pál Teleki stanowczo odmówił Adolfowi Hitlerowi możliwość dokonania inwazji na Polskę z terytorium Węgier. W depeszy premiera Pala Telekiego do Adolfa Hitlera z 24 lipca 1939, czytamy iż Węgry „nie mogą przedsięwziąć żadnej akcji militarnej przeciw Polsce ze względów moralnych”. List ten wywołał wściekłość kanclerza Trzeciej Rzeszy. Premier Węgier w porozumieniu z regentem Miklosem Horthym nakazał zaminowanie tuneli na trasie linii kolejowej i ich wysadzenie w powietrze w przypadku próby sforsowania siłą przez Niemców.

   3. Po inwazji niemieckiej na Węgrzech znalazło schronienie ponad sto tysięcy polskich uchodźców, otwarto również szkoły dla polskich dzieci. Mimo nacisków niemieckich rząd Horthy’ego do końca listopada 1940 zezwalał na oficjalne funkcjonowanie poselstwa polskiego w Budapeszcie i przyjmował posła polskiego Leona Orłowskiego. Z Węgier do Francji, przy czynnym udziale polskiego poselstwa i potajemnej aprobacie władz węgierskich, ewakuowano do maja 1940 około 35 tysięcy żołnierzy Wojska Polskiego, oficjalnie internowanych we wrześniu 1939 co miało istotne znaczenie w utworzeniu Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie.

   "Węgrzy na ogół nie kryli się ze swymi sympatiami dla walczącej Warszawy i ludność Ursynowa wysłuchała ze wzruszeniem nabożeństwa polowego, po którym orkiestra 5 węgierskiej dywizji rezerwowej odegrała polski hymn narodowy" — Lesław Bartelski, Mokotów 1944, MON Warszawa 1986, ISBN 83-11-07078-4

   4. W czasie powstania warszawskiego węgierskie jednostki stacjonujące w Warszawie, jako część sił sprzymierzonych z Niemcami, otrzymały rozkaz zakazujący im walki po stronie polskiej, gdyż zachodziło takie prawdopodobieństwo. Ci Węgrzy, którzy wzięli udział w powstaniu po stronie niemieckiej, często oferowali Polakom broń i żywność. 15 sierpnia 1944 nastąpiły tajne pertraktacje pomiędzy dowództwem II węgierskiego korpusu rezerwowego gen. Beli Lengyela, byłego attaché wojskowego w Warszawie, a szefem mokotowskiego BIPu płk. Janem Stępniem „Szymonem”. Ku zdumieniu powstańców Węgrzy zaoferowali przejście ok. 20 tys. wojsk węgierskich znajdujących się na terenie okupowanej Polski na polską stronę oraz militarne wsparcie Armii Krajowej w akcji Burza. Według planu przedstawionego przez Węgrów przedstawiciel KG AK miał polecieć samolotem do Budapesztu w przebraniu węgierskiego oficera aby na ten temat rozmawiać bezpośrednio z Horthym, który chciał wykorzystać kontakty Polaków do przejścia na stronę aliantów. Podczas kolejnego spotkania między gen. Lengyelem i gen. Szabo płk Stępień oświadczył, że AK nie może udzielić żadnych gwarancji co do powodzenia rozmów z aliantami, ponieważ równie trudna jest sytuacja Polaków. Wobec tego dowództwo węgierskie zaoferowało transport przedstawiciela AK własnym samolotem do Londynu w celu przeprowadzenia trójstronnych rozmów na ten temat z przedstawicielami aliantów. O rokowaniach dowiedział się niemiecki wywiad, który odwołał węgierskie dywizje z frontu nad Wisłą. Mimo to zanotowano kilka przypadków walki Węgrów po polskiej stronie podczas powstania.

   Polityka polityką, ale zwykli Persowie byli po prostu nastawieni do nas przyjacielsko: https://www.wykop.pl/link/4802071/w-iranie-czulysmy-sie-jak-w-domu/

  •  

   pokaż komentarz

   @profos72: Jeżeli mówimy, że Irańczycy nas przyjmowali, to bądźmy konsekwentni i mówmy, że konferencję w Teheranie też oni organizowali ( ͡° ͜ʖ ͡°)
   Byli wtedy pod okupacją brytyjską i to jest fakt, ale faktem jest też to, że ludzie byli dla Polaków tam życzliwi i za to należy się wdzięczność.

  •  

   pokaż komentarz

   @profos72: do czego to doszło, że w 100% się zgadzamy.

  •  

   pokaż komentarz

   @trumnaiurna: Zdaje się że znalezisko jest o Iranie, a nie o Węgrach. Wszyscy w domu zdrowi? :))

  •  

   pokaż komentarz

   @FrasierCrane: Że też chce ci się pisać takie głupoty. Persowie za 2Ww mieli tyle do powiedzenia, co żydzi za okupacji.

  •  

   pokaż komentarz

   ale zwykli Persowie byli po prostu nastawieni do nas przyjacielsko

   @trumnaiurna: tak
   ale w tytule mowa jest o Iranie
   który jako państwo wtedy nie był samodzielnym krajem

  •  

   pokaż komentarz

   @profos72:
   Alegoria.
   Węgry były sojusznikiem Niemców, ich rząd wspierał Hitlera.
   Nie przeszkadzało to jednak samym Węgrom okazywania braterskiej wręcz pomocy Polakom.
   Iran był pod rządami Wielkiej Brytanii.
   Nie miało to jednak wpływu na okazywanie bardzo życzliwej pomocy Polakom przez samych Persów.
   Polityka polityką, ale wiesz ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @profos72: ja trochę nie rozumiem, przecież Iran mimo wszystko nic nie znaczy dla Polski, Iran ma sztame z Rosją, więc zakładając najgorsze wojnę polsko-rosyjska Iran będzie nas miał w dupie

  •  

   pokaż komentarz

   @trumnaiurna: Oj tam, taka jest historia i pokrętna droga Polaków którzy ratowali się, czy to od sowietów, czy Niemców

  •  

   pokaż komentarz

   @FrasierCrane: brytyjską i radziecką a ZSRR jeszcze w 1946 roku chciało w północnym Iranie tworzyć oazy socjalistycznego szczęścia.

  •  

   pokaż komentarz

   @FrasierCrane: Że też chce ci się pisać takie głupoty. Persowie za 2Ww mieli tyle do powiedzenia, co żydzi za okupacji.

   @profos72: widzę poziom rozumienia tekstu czytanego poniżej gimnazjum

  •  

   pokaż komentarz

   @u8t3io3p: , Iran ma sztame z Rosją, więc zakładając najgorsze wojnę polsko-rosyjska Iran będzie nas miał w dupie...... co nie oznacza że mamy sobie robić nowych wrogów i angażować się w wojnę po stronie Żydowsko- amerykańskiej. Co więcej, jest dobry moment by odświeżyć relacje z ruskimi (tak robi Orban i źle na tym nie wychodzi) i postawić się Usa. Takie jest moje skromne zdanie :))

  •  

   pokaż komentarz

   @FrasierCrane: Ale zdajesz sobie sprawe, ze gora sobie moze, a zwykly czlowiek i tak zrobi swoje? Tak jest do dzisiaj. Niemiec potraktuje CIe zwyczajnie jak szmate (Po za poludniowymi landami), Wloch jak czlowieka, Poludniowcy zazwyczaj tez. Pojedziesz do Turcji lub krajow bylego ZSRR i wiekszosc przywita Cie jak czlowieka. Nie ma znaczenia czy to nasza znienawidzona Ukraina, Bratnia Bialorus czy Kazahstan.

  •  

   pokaż komentarz

   @FrasierCrane: A gdzie napisałem że jestem profesorem UJ i wykładam polonistykę. Jestem zwykłym Polakiem :))

  •  
   Aeny

   +4

   pokaż komentarz

   @FrasierCrane: @TwojStaryToKorniszon: @bijotai: Nie do końca, tak brytyjskie//rosyjskie zaatakowały Iran po tym jak ogłosił neutralność w wojnie, i nie zgodził się na stacjonowanie wojsk, ale w zasadzie jedyna tego realna konsekwencja to zmiana władzy z Ojca na Syna i obecność wojsk, w zasadzie bardziej aby nadzorować transporty wojskowe do ZSRR i upewnić się że nie zaczną handlować ropą z Niemcami//Włochami//Japonią.

   Pod względem zarządzania własnym krajem miał na pewno więcej do powiedzenia niż Palestyńczycy który bez problemu do końca drugiej wojny hamowali wszelkie możliwości powstania Izraela, a UK bojąc się rozruchów i niestabilności w regionie na pewno nie ryzykowało by dalszych problemów, dla paru Polaków, podobnie jak kiedyś dla paru żydów.

   Choć w tym wszystkim rodzi mi się pytanie, biorąc pod uwagę że obecni fanatycy obalili władzę Szacha który nas przyjmował, to czy de facto oni nie są naszymi "wrogami" dla tego że obalili tego co nam pomagał ?

  •  

   pokaż komentarz

   @profos72: @trumnaiurna: nie dość, że to brytyjczycy byli odpowiedzialni za przyjęcie Polaków, to od tamtego czasu w Iranie zmieniło się o wiele więcej, to tak jakby uznawać obecną Polskę za kontynuatorkę PRL-u:

   https://pl.wikipedia.org/wiki/Ira%C5%84ska_rewolucja_islamska
   https://www.wykop.pl/link/2877871/jak-wygladalo-zycie-w-iranie-przed-islamska-rewolucja/

  •  

   pokaż komentarz

   Komentarz usunięty przez moderatora

  •  

   pokaż komentarz

   @profos72:

   Pamiętamy, ale Iran jako samoistne państwo nie był na mapach ówczesnego świata.
   Co to ma do rzeczy?

   Zdaje się że to angole wtedy tam zarządzali.
   Czyli Angole byli gościnni czyjąś gościnnością? ( ͡° ͜ʖ ͡°)
   Liczy się sam fakt przyjęcia uchodźców. Z tego co wiem, Polacy nie byli w Iranie traktowani źle.

  •  

   pokaż komentarz

   @zbiff: Ma i to dużo, byli pod okupacją angielską. Tak jak my pod niemiecką i sowiecką. Mam nadzieje że pomogłem.

  •  

   pokaż komentarz

   @trumnaiurna Nie no to jakieś chyba nieporozumienie. Pierdzielnąłeś "rozprawkę" o Węgrach - dzięki, może kiedyś. Co mają Węgry z czasów II WŚ do tego, że Iran jako państwo nie występował na mapach ówczesnego świata?

 •  

  pokaż komentarz

  Iranu wtedy nie istniał samodzielnie. Polaków przyjęła Wielka Brytania. Tak czy siak, należy się wdzięczność.

  •  

   pokaż komentarz

   @FrankTheTank:
   "(...) Ciekawą i godną uwagi kwestią, podnoszoną przez wielu polskich wychodźców jako ich niezatarte wspomnienie z pobytu w Iranie, jest życzliwość i gościnność tamtejszych mieszkańców. Tak swój pobyt w Iranie wspomina Polka, dziś już w starszym wieku, a w tamtych czasach młoda dziewczyna: …byliśmy grupą bezradnych i słabych istot ludzkich, które z głodu, niedożywienia i rozmaitych chorób znajdowały się na skraju śmierci. Kiedy dotarliśmy do Bandar Azali w Iranie, wokoło nas zebrali się miejscowi ludzie i przynosili nam jedzenie, ubrania i buty, a nawet słodycze i owoce.

   Wielu z nich uśmiechało się też do nas. Irańczycy zaakceptowali nas takimi, jakimi byliśmy, nie pytali o nasze matki i ojców. Nie pytali, w co wierzymy, ani skąd przybywamy. Wiedzieli, że potrzebujemy pomocy i ją nam ofiarowali. W podobny sposób opisywane jest przybycie polskich wychodźców w 1942 roku z Aszchabadu do nadgranicznego regionu Badżgiran w północno wschodnim Iranie, którym okoliczni mieszkańcy, zgodnie z tradycyjną irańską gościnnością, przygotowali specjalne przyjęcie.

   Z uwagi na brak możliwości zakwaterowania w pobliżu granicy zaprosili przybyłych Polaków do własnych domów, udzielając im tam schronienia i karmiąc ich do czasu zaistnienia warunków dla ich przeniesienia do Meszhedu, a później do Isfahanu. Warto może też wspomnieć, że pewien irański niedźwiedź, któremu później nadano imię Wojtek, w czasie II wojny światowej został symbolem 22. baterii artylerii polskiej.

   Niedźwiedź ten, zakupiony przez polskich żołnierzy w czasie przemarszu przez miasto Hamadan (w zachodniej części Iranu), towarzyszył polskim żołnierzom na froncie w czasie batalii o Monte Cassino, gdzie zajmował szczególną pozycję wśród wojskowych tej jednostki. Po zakończeniu II wojny światowej i demobilizacji 22. baterii artylerii jej byli żołnierze zakupili działkę w pobliżu ambasady Iranu w Londynie, na której wznieśli budynek będący obecnie muzeum mieszczącym pamiątki po pobycie Polaków w tym kraj. (...)"
   Źródło: https://kresy24.pl/historia-wygnancow-polskich-w-iranie/

  •  

   pokaż komentarz

   życzliwość i gościnność tamtejszych mieszkańców.

   @trumnaiurna: nikt tego nie neguje :D

  •  

   pokaż komentarz

   Iranu wtedy nie istniał samodzielnie. Polaków przyjęła Wielka Brytania. Tak czy siak, należy się wdzięczność

   @FrankTheTank: do ale widzisz, że do tej pory tam żyją i nikt ich stamtąd nie wyrzuca

  •  

   pokaż komentarz

   @Pawel993: @trumnaiurna Nigdzie nie napisałem nic o tym, jak byli/są traktowani.

 •  

  pokaż komentarz

  kto organizował (personalnie) tą żenującą antypolską konferencje?
  chyba powinien zostać poddany publicznemu biczowaniu, a zaraz po nim uczestniczący w nim politycy: duda, morawiecki ....

 •  

  pokaż komentarz

  Rozumiem rozgoryczenie konferencją i wk@!? na Netanyahu, ale nie szerzmy nieprawdy. Po pierwsze, nie bezinteresownie, po drugie, współczesny Iran nie ma nic wspólnego z tamtym Iranem i teokraci z Teheranu stanowczo się od dziedzictwa Szacha odcinają, po trzecie nie Iran podjął o tym decyzję tylko Wielka Brytania, no i po czwarte - co mnie obchodzi, że jakieś państwo nam kiedyś pomogło? Pojęcie wdzięczności w słowniku realpolitik nie istnieje.

 •  

  pokaż komentarz

  Iran znajdował się pod okupacją Wlk. Brytanii a Polska zapłaciła za ich pobyt. A tak na marginesie, to wojna z Iranem jest wbrew polskiemu interesowi. Mam dość wylewania polskiej krwi za interesy obcych mocarstw

Dodany przez:

avatar trumnaiurna dołączył
4053 wykopali 77 zakopali 16.9 tys. wyświetleń
Advertisement