•  

  pokaż komentarz

  A po co Łukaszenka wysłał zaufanego człowieka do Warszawy? Białorusini wydawali pieniądze w Polsce, a mają je wydawać u siebie, bo traci na tym białoruska gospodarka.

  Antypolski rząd dba o interesy wszystkich sąsiadów tylko nie o własnych obywateli.

  pokaż spoiler pis peło jedno zuo.

  •  

   pokaż komentarz

   @patriota-gospodarczy:

   pis peło jedno zuo.

   Wkurza mnie takie podejscie- przy każdej kompromitacji obecnego rządu - znajdą się obrońcy PiSu (inaczej się tego nazwac nie da) że za PO było tak samo.
   Po pierwsze - NIE BYŁO!
   Po drugie - PiS szedł do wyborów z bardzo mocnymi hasłami "Polska w ruinie", "Wstawanie z kolan", "Walka z nepotyzmem i kolesiostwem" itp.itd.
   Więc serio - wszyscy obrońcy PiSu powinni ze wstydem trzymać mordy w kubłach a nie rzucać hasła w stylu "a bo Peło"...

  •  

   pokaż komentarz

   @tomski84: Nigdy nie głosowałem ani na pis, ani na peło. Ci pierwsi ssą pałę Amerykańcom, a drudzy to zadeklarowani folksdojcze. Jedni i drudzy solidarnie szkodzą Polakom. Zmieniają się tylko przy korycie co jakiś czas dla niepoznaki.

   Jak ci się tak folksdojcze podobają to po prostu wyjedź do Niemiec i weź partyjnych kolegów ze sobą.

  •  

   pokaż komentarz

   @tomski84: Pierwsza zasada to nie przejmuj sie zdaniem jakiegoś nołnejma trolla z internetu. Wiekszość to typowi prowokatorzy bez pojęcia o czymkolwiek robiący gównoburzę i na tym koncząc.

  •  

   pokaż komentarz

   Pierwsza zasada to nie przejmuj sie zdaniem jakiegoś nołnejma trolla z internetu. Wiekszość to typowi prowokatorzy bez pojęcia o czymkolwiek robiący gównoburzę i na tym koncząc.

   @FeyNiX: napisał jeden płatny trol do drugiego XD

  •  

   pokaż komentarz

   @patriota-gospodarczy to samo przecież pisowska bandyterka zrobiła z wizami dla Rosjan z Kaliningradu i położyli handel w rejonie przygranicznym. To dokładnie tymczasowa decyzja Macierewicza która trwa do dziś.

  •  

   pokaż komentarz

   @FeyNiX: Ale po co? Zawsze mnie zastanawia po co to robią, o i,e rozumiem płatnych troli wszelakich lub zindoktrynowanych imbecyli to nie jestem w stanie zrozumieć gościa co zamiast robić coś miłego to odp$?!#?@a takie farmazony...

  •  

   pokaż komentarz

   @patriota-gospodarczy może i patriota, ale nie gospodarczy, bo o gdpodarce pojęcia nie masz.
   PiS jest szkodnikiem i tyle!

  •  

   pokaż komentarz

   @Mam_cie_w_dupie: czekaj, czekaj. Ty próbujesz zrozumieć trolla? Zresztą z kim ja gadam, z kolesiem który ma nick wskazujący, że ma mnie w dupie?

  •  

   pokaż komentarz

   @Mam_cie_w_dupie: bo to idioci którym się nudzi lub inni psychole

  •  

   pokaż komentarz

   @tomski84: Proszę pana ale te same "szklane głowy" od 30 lat co zmiana "naprawiają" szkody po poprzednikach. Ci Naprawiacze coraz bardziej szkodzą i powinni na kilka lat mieć przerwy, bo nie są w stanie wyobrazić sobie polityki bez siebie i patrzą te miernoty ze swojej perspektywy (małej,miernej, zaściankowo-osiedlanej) albo tam gdzie ich pogłaszczą. Najgorzej, że instytutcji państwowej i prawnej używają pod siebie lub przeciw innym a nie dobrze wszystkim.

  •  

   pokaż komentarz

   @Wolrad: co drugi z tych twoich niby kupców był pracownikiem rosyjskich służb...od kilku lat mieli za zadanie rozpracować topograficznie wszystkie zmiany w obiektach na terenie strefy przygranicznej...kilku wpadło więc teraz wiesz dlaczego?

  •  

   pokaż komentarz

   @Brother_of_Steel: Nie ciebie, to jest skierowane do jednego z modow który zaciekle bronił żydów nawet jak się o nich prawdę pisało, adresat doskonale wie do kogo to jest. Kiedyś miałem bardziej przyjazny nick.

  •  

   pokaż komentarz

   @Brother_of_Steel: Hm... w sumie, ale mnie zbanował jakieś 5vm2t czy jakoś takoś.

  •  

   pokaż komentarz

   @Wolrad:
   I tak,i nie.Z wizami,zacznijmy od tego nie zrobiliśmy nic.Jest to co zawsze było.
   Polska natomiast zablokowała im możliwość posługiwania się kartami małego ruchu granicznego.Duża ilość ich je miała,bo dawano je na minimalnych wymogach (ale strefa była ograniczona za to),no i plusem było,że nie trzeba było paszportów wymieniać jak zabrakło miejsca na pieczątki.Wizy jednak są jakie były,i większość się po prostu przestawiła z wyjątkiem najbiedniejszych.Tym bardziej,że na wizach mogą jeździć wszędzie po UE,a nie tylko po Pomorzu i Mazurach.Handel jednak i tak kwitnie o czym świadczy skala przemytu polskiego żarcia.Tam nie ma problemu kupna "zaprieszczonki".Niektóre sklepy obchodzą sankcje,inni sprzedają z bagażników,jeszcze inni sami sobie przywożą,bo na "własne potrzeby" sankcje nie obowiązują.

  •  

   pokaż komentarz

   @tomski84: nie kurde, nie było xd za peło było lepiej xd BYŁO TAK SAMO CZYLI c%$%?WO sprany mozgu, masz tam papkę zamiast zwojow.

  •  

   pokaż komentarz

   @tomski84: Było takie samo tylko chodziło na smyczy niemiec i rosji

  •  

   pokaż komentarz

   @tomski84: oczywiście że jedni i drudzy to samo zło, służą tylko komu innemu, ale na pewno nie Polakom.

  •  

   pokaż komentarz

   @DumnyzbyciaPolakiem nie wiem skąd bierzesz dane , ja je znam i z autopsji bo widzę co się dzieje na granicy i mam klientów sporo z Kaliningradu. Zdunek szef serwisu BMW powiedział znamienne słowa . Mając kartę małego ruchu granicznego za 20 euro na 2 lata przyjeżdżali do mnie ludzie na przegląd samochodu w tym czasie jechali na obiad i zakupy. Nikt natomiast nie będzie robił wizy za 800zl aby przyjechać na wymianę filtrów i oleju. Zresztą to co mówią Rosjanie czy z Kaliningradu , Moskwy czy Władywostoku z którymi handluje. Łatwiej im o wiele zrobić wizę do Francji Włoch czy Niemiec niż do Polski mimo że to na bezczela prawdziwi Polacy klienci HURTOWI a nie drobnica. Klienci z którymi działam od 10 lat potrafią dostać wizę na 3 miesiące !!!! Gdy prosze o 3 letnią , Ci co jeżdżą zamawiać i odbierać towar dostają na rok, a np. małżonek co czasem do towarzystwa pojedzie dostaje na 2 lata. Efekt jest taki że coraz częściej zdarza się że nawet w piątek autobusy zakupowe nie wyjeżdżają z Kaliningradu bo nie ma nawet 7 osób chętnych. Za czasów MRG sam serwis BMW w Gdańsku miał 10% klientów z obwodu , dziś to już pojedyncze osoby. Do tego bezczelne zablokowanie granicy przez polskie służby. Stoi klienta od 3 godzin po polskiej stronie 10 aut do szlabanu a za nią sznur samochodów za szlabanem kolejka (Whatsapp) do stanowisk odprawa z prędkością i to nie jest żart 1 auto na 20minut. Oczywiście połowa nieczynna. Dzwonię do kierownika zmiany a on "to Rosjanie blokujo ! U nas od szlabanu nie ma żadnego auta ! My wszystko na bieżąco ". Sk%!?iele mają prikaz z Warszawy aby zdusić przepływ na tej granicy. Do mnie klienci nie mogą przyjechać złożyć zamówienia bo wiąże się to z 2 dniową wyprawą a nie jednodniową jak kiedyś.jak nie ma zamówienia to nie mam produkcji albo mam bardzo ostrożne zamówienia na podstawie wysyłanych im zdjęć . Ogólnie c?$??wo

  •  

   pokaż komentarz

   @patriota-gospodarczy za peo zrobiono MRG który dał Polakom dodatkowy potencjalny milion klientów dla całej biednej Warmii i Mazur . Ludzie zamiast przemytem zaczęli zajmować się handlem. Przyszło PiS i Macierewicz kazał zamknąć i zamknęli. Ludzie zostali z kredytami , tragedie rodzinne biznesy pod klienta którego państwo polskie pogonilo na 4 wiatry

  •  

   pokaż komentarz

   @Wolrad: Peło to folksdojcze, którzy Niemcom oddali naszą gospodarkę. Oby nigdy nie wrócili do władzy.

   pokaż spoiler Pislamiści to też szkodniki antypolskie.

  •  

   pokaż komentarz

   @Wolrad:

   Zdunek szef serwisu BMW powiedział znamienne słowa . Mając kartę małego ruchu granicznego za 20 euro na 2 lata przyjeżdżali do mnie ludzie na przegląd samochodu w tym czasie jechali na obiad i zakupy. Nikt natomiast nie będzie robił wizy za 800zl aby przyjechać na wymianę filtrów i oleju.

   Ma rację,zgadzam się z tym.U nich nawet gdzieś czytałem,choć i u nas się zdarza.

   https://ro.com.pl/rosjanie-z-kaliningradu-w-tym-roku-zrobili-wieksze-zakupy-w-polsce-niz-w-2016-roku-celnicy-odprawili-10-procent-wiecej-rosjan/01370557

   Nie mówię,że zakupy dupę urywają,tylko,że nie ma tak,że jest cały czas spadek.Spadło do jakiegoś poziomu,zatrzymało się zaczęło wzrastać.A że nie do poziomu kiedy był MRG to inna rzecz.

   Łatwiej im o wiele zrobić wizę do Francji Włoch czy Niemiec niż do Polski

   Z tym też różnie bywa.Wg tego co czytałem kiedyś na ich forach,to owszem,wizy dają,ale nie na poziomie rozdawnictwa na jakim my dawaliśmy Białorusinom.Warunki trzeba było spełnić.I dlatego oni zazwyczaj idą po wizy do nas,albo do Litwinów.Zresztą w ogóle nie ma reguły na to na ile dostaniesz.
   Tu facet o tym mówi na swoim przykładzie.Niemiecka wg niego o wiele droższa niż polska czy litewska.Facetowi Słowacy dali 6 miesięcy pierwszą wizę,Niemcy na rok,i musiał tak jak u nas pokazywać rezerwację hotelu chyba,kiedyś starczyło zdjęcia nawet pokazać,ale Niemcy zaostrzyli wymagania.Drugą kolesiowi dali na dwa lata,ale tylko jemu,zona dostała na rok,bo co ciekawe wizy dają tak,że mąż z żoną mogą dostać wizy na dwa lata a dzieci na pół roku na przykład.I tak robią chyba wszyscy.

   https://youtu.be/PAeEigRNCEo?t=124

   Ci co jeżdżą zamawiać i odbierać towar dostają na rok, a np. małżonek co czasem do towarzystwa pojedzie dostaje na 2 lata.

   Wyżej o tym napisałem.To nie nasza domena tylko,robią to samo nawet Niemcy.Koleś o tym mówi w filmie instruktażowym dla przesiedleńców do Kaliningradu z innych rejonów Rosji.I jak pisałem wyżej liczą sobie drożej,koleś podaje ceny w rublach.

   Do tego bezczelne zablokowanie granicy przez polskie służby. Stoi klienta od 3 godzin po polskiej stronie 10 aut do szlabanu a za nią sznur samochodów za szlabanem kolejka (Whatsapp) do stanowisk odprawa z prędkością i to nie jest żart 1 auto na 20minut.

   Nie wiem czy to prawda,bo nie rezyduję na przejściu granicznym,ale faktem jest,że skargi na to są u ruskich na forach masowe.Że u nich 5 minut a u nas tak jak piszesz.Inna rzecz,że na wyjeździe jest zawsze łatwiej i kontrola jest pobieżna,bo i ruscy i nasi mają w dupie co od nich wyjeżdża jeśli to nie są jakieś dzieła sztuki czy gruba kasa.To na wjeździe się bardziej pilnuje.Nawet sami ruscy pisali wielokrotnie,że na wyjeździe szło czasem błyskawicznie (może żeby się ich szybciej z Polski pozbyć).

  •  

   pokaż komentarz

   @DumnyzbyciaPolakiem te statystyki wywozowe towaru dotyczą tylko towaru zgłoszonego w ramach tax free a to są sprzęt elektroniczny, biżuteria i takie tam. Nie wchodzi w to np. spożywka czy usługi. I większość małych firm tego nie robi. Teraz w Elblągu chciałem z klientka kupić meble ratując ją jako tłumacz ale sklep meblowy duży nie ma systemu taxi free. A przy meblach za 10.000 to 2000 różnicy . Więc wyjadą z Polski także z wartością eksportu 0zł. A ile ja towaru wyeksportowalem na 22% VAT to nawet wolę głośno nie mówić a to zanim ogarnąłem technicznie i logistycznie eksport. Co do usług mój przyjaciel. Kaliningradu jak jedzie do Gdańska na zakupy to nawet do fryzjera idzie , klinika im vitro Invicta to też swego czasu co druga osoba w korytarzu na wizycie to Rosjanie. Tego statystyki nie ujmują właśnie. Bo telewizor jeden przywieziesz na parę lat ale po ciuchy , buty , usługi i hotele to się jeździ czesto i śladu nie ma. Tą granice to znam od podszewki kiedyś sprowadzałem towar z Rosji do Polski ( legalny ) , i jeździłem autobasmi , pociągiem który polskie służby regularnie dewastowaly więc go zamknęli i na koniec własnym samochodem, stałem po 15min i po 8 godzin ale ogólnie jak o rosyjskich służbach mogę mówić pozytywnie że są pomocni i idą na rękę , tak polscy pogranicznicy to aż mnie mierzi. Jest ciut lepiej niż było ale chamstwo jest ogromne. Per pan to mówią tylko najwyżej do Polaków , do obcokrajowców jak do śmieci , pamiętam jak kobiecie z dzieckiem Rosjance kazali na mrozie czekać 30min bo sprawdzali autobus i nie mogła iść ani do toalety ani do autobusu ani do pomieszczenia z malutkim dzieckiem ! Bo pan i władca mógł ją wywalić w nocy na wyjściu z przejścia bez dachu nad głową . To że wszyscy czekaliśmy to norma ale nikt się nie stawiał bo wtedy brali na rewizję albo na rozbieranie pojazdu. Czy deszcz czy mróz stój póki kontrola, U Rosjan było ciepłe pomieszczenie . dużo historii ale ogólnie różnica w poziomie zachowania to przepaść. Idąc do sedna. Kiedyś kolejki były bo było dużo samochodów i jedno przejście koło Braniewa , dziś są 2 przejścia wielokrotnie mniej samochodów i zasadniczo dłuższe kolejki. Kiedyś liczyłem zawsze 2 godziny na postój na granicy do Polski , dziś to często 4 albo więcej . Tak wygląda przejście gdy jedzie się 6 godzin do Polski a tyle samochodów co widać to godzina czekania.

 •  

  pokaż komentarz

  Od roku 1989 nie było jeszcze tak skrajnie szkodliwej, niekompetentnej i kompromitującej się na każdym polu ekipy w obsadzie MSZ. Naprawdę, czasem mam wątpliwości, od kogo ci ludzie biorą pieniądze.

 •  

  pokaż komentarz

  I tak głównie zakupy, których dokonywali opierały się o zwrot podatku TaxFree. Białorusini zostawiali miliard rocznie w podlaskim, ale kupując w np. w MediaMarkt, korzystając z taxfree, znikoma część przychodu z zakupu zostawała.
  MediaMarkt swój zysk wyprowadzi, bo nie jest Polskie
  Białorusin otrzyma zwrot podatku (czyli państwo nie otrzyma vatu)
  Jedyne plusy, że ktoś miał pracę w tym Media Markt i że Media płaci za wynajem Galerii Białej.

  To było sztucznie napędzone i do przewidzenia, że będzie komuś z czasem przeszkadzało.

  •  

   pokaż komentarz

   @eastbors: Masz rację, ale i tak znikoma część ludzi to pojmuje :(. Z zakupów, które kończyły się zwrotem VAT praktycznie nic nie zyskiwaliśmy, a nawet na tym jako kraj traciliśmy, gdyż duża część tych "zakupów" to była fikcja, aby właśnie dostać zwrot VAT.

  •  

   pokaż komentarz

   @Erie: ale przecież teraz podobno wzięli się za ten VAT, więc .?

  •  

   pokaż komentarz

   @eastbors: Vat a marża to dwie różne sprawy. Sklep zarabia na marży i nie ważne czy media markt czy inny. Ogólnie jakby nie patrzeć daje to zatrudnienie dla dużej ilości ludzi. A to gdzie są wyprowadzane pieniądze to juz interes firm. Mówisz że Polska traci na VAT może i traci ale nie dokłada do tego bo zwraca coś co sama nałożyła. ty też możesz jechać po za unię i wziąć kupić bez vat. Dla mnie większą niesprawiedliwością jest to dlaczego sklepy powierzchniowe są zwolnione z podatków przez długie lata.

  •  

   pokaż komentarz

   @UFC_Jest_W_Dupie: Bo vat placisz tam gdzie skonsumujesz produkt

  •  

   pokaż komentarz

   Jedyne plusy, że ktoś miał pracę

   @eastbors: to w sumie całkiem spory plus jeżeli weźmiemy pod uwagę że nic nas to nie kosztuje. Mądre kraje chętnie biorą kasę z zagranicy, głupie wolą kasę za granicę wyprowadzać...

  •  

   pokaż komentarz

   @UFC_Jest_W_Dupie @silver2004 bo to jest traktowane jako eksport towarów, który co do zasady nie jest obciążony vatem. Białorusin po powrocie do swojego kraju płaci tam cło i ichniejszy vat.

  •  

   pokaż komentarz

   @UFC_Jest_W_Dupie: Białoruś nie jest w UE, więc jej obywatele nie płacą polskiego VATu.

  •  

   pokaż komentarz

   @silver2004 a vat to jedyny podatek? A jak media Markt ma większy dochód to większych podatków nie płaci?

  •  

   pokaż komentarz

   Masz rację, ale i tak znikoma część ludzi to pojmuje :(. Z zakupów, które kończyły się zwrotem VAT praktycznie nic nie zyskiwaliśmy, a nawet na tym jako kraj traciliśmy, gdyż duża część tych "zakupów" to była fikcja, aby właśnie dostać zwrot VAT.

   @Erie: Bo żeby to pojąć, trzeba przyjąć z d.. założenie, że kasa netto za każdy towar który kupujesz w sklepie wyjeżdża z Polski bez śladu, poza tym co idzie na VAT.
   Przy takiej logice konsekwencją jest wniosek, że abyśmy się jako naród wzbogacili musimy mieć VAT 100%.

  •  

   pokaż komentarz

   @teiksef: Właśnie takich debilizmów się spodziewam po wykopowiczach. Gówno wiesz, ale się wypowiadasz. Ja akurat miałem do czynienia z handlem hurtowym z Białorusią (tak naprawdę to cały ten sprzęt kupują Rosjanie via Białoruś) i doskonale widziałem jakie przekręty robiły firemki tworzone na słupa - sprzedawały całe wirtualne palety towarów, odzyskiwały VAT z faktur bez pokrycia (bo przecież ta wirtualna sprzedaż była taxfree) i znikały jak kamfora. Potem się tylko dzielili odpowiednio ze swoimi wspólnikami z Białorusi. Z tego między innymi powstawała wielka luka w VAT, jaką jako Polska mieliśmy.

   Więc jak się ma Twoje pieprzenie o VAT 100% do tego? A kasa netto niemal w całości ze sprzedaży elektroniki idzie właśnie za granicę, bo to nie polskie firmy są producentami tej elektroniki, tylko np. Apple, Samsung itd. Marża na tym sprzęcie jest minimalna, więc jak powyżej.

  •  

   pokaż komentarz

   @Willy666: Z tym płaceniem na Białorusi tych podatków i cła to bym nie przesadzał. Towar (ten niewirtualny do wyłudzeń VAT) magicznie znika po przekroczeniu granicy i nie ma czego clić i opodatkowywać ;). Z tym, że to już akurat problem Białorusi.

  •  

   pokaż komentarz

   @Erie: OK, tyle że robisz dwa uogólnienia: na podstawie swoich doświadczeń z patologią i oszustwami opisujesz (tego na szczęście już nie ma, jeśli wierzyć rządzącym, dobrze że tak szybko podnieśli nasze państwo z ruiny), że to całość obrotu, a na podstawie elektroniki ogłaszasz, że wszystko poza VAT wypływa za granicę (z równą pogardą traktując marżę, jak i transport oraz wynagrodzenie pracowników). Z takimi założeniami masz oczywiście rację, i uwagi innych tu o jakichś hotelach czy sklepikach i punktach usługowych najwyraźniej wynikają z braku zrozumienia sprawy (i wniosku pt. zamknijmy granice, to nam kasa przestanie uciekać).
   Ale cieszę się, że spełniłem Twoje oczekiwania co do poziomu wypowiedzi.

  •  

   pokaż komentarz

   @Erie: to problem chyba każdego kraju, zwłaszcza na wschód od Odry. A spróbuj zacząć to ukrócać, to zrywa się gównoburza - przykładem choćby nasze osławione paczki z Ali

  •  

   pokaż komentarz

   @teiksef: Ech, hoteliki, sklepiki - super, zarobią kilkadziesiąt złotych na pojedynczym kliencie zza Buga, w tym samym czasie Polska straci na podatkach parę tysięcy, ale sklepik zarobił... wspaniale, powinniśmy się cieszyć jak cholera. Wszyscy jak jeden radujmy się, bo pan Heniu zarobił na hoteliku, czy tam sklepiku. Pieprzyć, że nie ma za co wypłacać emerytur, pieprzyć i to, że nie ma na drogi, nie ma na edukację, nie ma na służbę zdrowia, ale przecież pan Heniu zarobił, więc jest cudownie. A jakieś luki VAT to olać, bo przecież jesteśmy bogatym narodem, prawda?

   A może patrz panie Heniu ciut dalej niż czubek własnego nosa? Fajnie, że zarabia pan Heniu, pani Grażynka, pani Basia itd. ale równocześnie może trochę się zastanowić co z tego wynika. Więc skoro rządzący (obojętnie z jakiej partii) widzą, że wycieka tam kasa w dużej ilości to niestety poświęcają pojedyncze mróweczki, aby próbować ratować mrowisko. Przykre, ale niestety tak to wygląda - z punktu widzenia państwa my pojedyncze mróweczki nie jesteśmy istotne - ważna jest trwałość mrowiska.

   PS I prosiłbym Cię nie wkładaj mi w usta swoich interpretacji moich słów jako to co wypowiedziałem.

  •  

   pokaż komentarz

   Masz rację, ale i tak znikoma część ludzi to pojmuje :(

   @Erie: Ja dalej nie pojmuje. Wcześniej nie dostawaliśmy VATu ale sklepy miały obrót i zatrudniały ludzi. Teraz nie mamy VATu a sklepy mają dużo gorszy obrót. Teraz mi powiedź gdzie ten zysk z obecnej sytuacji?
   Tym co ta sytuacja przeszkadzała wydaje się chyba że sklepy w Polsce istnieją tylko po to aby państwo dostało swój VAT

  •  

   pokaż komentarz

   @ipkis123: Już napisałem powyżej - państwo jako całość musi wybrać: sklepiki zarabiają n złotych (a państwo ma z tego swój procent w postaci pit i vat), w tym samym czasie państwo traci duużo więcej na vat czy zlikwidować dziurę w VAT, ale stracą na tym sklepiki.

   Jeśli porównać wielkie liczby to dostaje się odpowiedzi i tak to działa - poświęcają mróweczki i tyle. Przykre, ale pragmatyczne.

  •  

   pokaż komentarz

   w tym samym czasie państwo traci duużo

   @Erie: jak? Wytłumaczysz mi? Nie za bardzo potrafię sobie to wyobrazić

  •  

   pokaż komentarz

   @Erie: Przychylam się do pytania @ipkis123. Zakładamy, że Polacy w Białymstoku kupią X telewizorów z VAT, a Białorusini Y telewizorów bez VAT. Marża sklepu, transportu etc jest za X+Y telewizorów (przy okazji kupując więcej u źródła mamy zwykle lepsze warunki niż detalem). VAT za X.
   (nie piszemy o wersji z patologią, bo wtedy straty łatwo dowieść, tak ja na "bez paragonu poproszę")
   W drugiej wersji Polacy kupują X telewizorów z VAT, Białorusini 0 telewizorów. Marże są z X telewizorów.
   Ale ministerstwu zgadza się ilość sprzedanych TV z ilościa "paczek" 23% VAT które zostały odprowadzone. Więc można ogłosić, że się zamknęło kolejną dziurę w VAT?

  •  

   pokaż komentarz

   @UFC_Jest_W_Dupie oni płacą vat, ale później go odbierają. Nie są mieszkańcami uni europejskiej i to taka zacheta....

  •  

   pokaż komentarz

   @adi_1233

   @eastbors: "A to gdzie są wyprowadzane pieniądze to juz interes firm."
   Interes firm, ale niewielki dla Polski.
   Jeżeli to były by głównie Polskie firmy, to niech to działa. Jak zagraniczne to profit z tego dla kraju jest ułamkiem zysku.
   Nie twierdzę, że to jest złe, ale operowanie kwotą miliarda zł jest wyolbrzymione.

  •  

   pokaż komentarz

   @adi_1233:
   Niezupełnie.Oficjalnie możesz,a nie oficjalnie nie możesz.
   Ta sama sytuacja jest i z Kaliningradem.
   Oni kupują/kupowali wszystko bo potrafiło być tańsze (szczególnie kiedyś) o dwa, czy trzy razy (kilka razy czytałem,że pampersy nawet o osiem razy).Teraz do tego dolicz sobie,że jako rosjanin kupujesz o prawie jedną trzecią dodatkowo taniej,bo Polska ci zasponsoruje 23% zwrotu VAT-u.

   A teraz co ty możesz kupić w Rosji skoro tam wszystko nawet ze zwrotem ich odpowiednika VAT-u czyli NDS będzie lub może być droższe niż u nas??
   A już pomijam fakt,że ich VAT to chyba 18% a nie 23%.

   Prędzej czy później dojdziesz do wniosku,że będą to papierosy albo paliwo.
   No dobra,kup to i weź Tax Free.Tylko pamiętaj,że to trzeba na granicy pokazać,by ci zwrócono różnicę.Zrobisz kilka kursów i zrobią ci nalot w domu i znajda te beczki z paliwem które miałeś na lewo zachomikowane by sprzedać albo cło naliczą.
   Albo papierosy przemycane zadeklarujesz?

   Efekt jest taki,że Tax Free jest de facto pomocą finansową dla mieszkańców Kaliningradu,Ukrainy i Białorusi.
   Z naszej strony nie mamy z tego nic,bo nie opłaca się po prostu tego robić.
   Dość,że czytałem jakiś artykuł o tym w ruskich mediach i jeśli dobrze pamiętam,ich celnikom zgłoszono 16.Słownie:szesnaście faktur za cały rok dotyczących zwrotu podatku.W drugą stronę my dotujemy na dziesiątki jeśli nie setki milionów.Tak ja to widzę.
   Ta zasada w teorii działa w obie strony,a w praktyce może tylko w jedną.

  •  

   pokaż komentarz

   Efekt jest taki,że Tax Free jest de facto pomocą finansową dla mieszkańców Kaliningradu,Ukrainy i Białorusi.
   Z naszej strony nie mamy z tego nic,bo nie opłaca się po prostu tego robić.


   @DumnyzbyciaPolakiem: Taka fajna matematyka. Jak od 0 odejmiemy 0 to bedziemy stratni,,,

   To nie jest tak ze jak Bialorusin kupi pralke za 1000zl i dostanie zwrot VAT, 200, to ktokolwiek bedzie biedniejszy o te 200zl.

   Bo przeciez nie jest tak ze wszystkie te pralki kupia polacy ktorzy ten VAT zaplaca.
   Sklaep inkasuje VAT, wplaca w odpowiednie miejsce, a to miejsze wplaca zpowrotem na konto kienta z bialorusi. W polsce zostaje marza. Jak handel graniczny zostanie zamkniety, to marzy nie bedzie...

  •  

   pokaż komentarz

   @JayCube:
   To prawda,że mechanizmy finansowe są skomplikowane,ale oni tak to widzą.
   Jako wsparcie i pomoc dla domowych budżetów,bo więcej zostanie w portfelu,i jako mechanizm łatwego zarobku.Przyzwoita kasa ,minimalnym wysiłkiem.
   W Obwodzie Kaliningradzkim to samo.Teraz już mniej,ale jak zamiast po 15 to złotówka była po 10 rubli to była inwazja.W 2013 roku pisali nawet takie komentarze - tu rusek z Kaliningradu.

   Покупал технику. Может кому пригодиться. Телевизор Самсунг диагональ 46 3D и все дела в польше 37000р (у нас самая низкая цена по которой нашел 48000). Телевизор Самсунг диагональ 25, 8000р ( 13000р). Индукционная панель Бош 13700р (22500р). Духовка Бош 14300р (21000р). Вытяжка Самсунг 4500р (11000р). От цены Польши возврат 17%. Вот такая экономия. В Польше 77500р -17%=64325р Вышла покупка. В Калининграде тот же товар 115500р. 50000 р. на дороге не валяются.

   Kupował "technikę"(elektronikę i AGD).Napisał:"Może się komuś przyda".Na przykładzie telewizorów Samsung 46 cali 3D,Samsung 25 cali,Kuchence indukcyjnej Bosch (panel i piekarnik), i coś tam jeszcze.W nawiasie ceny w rublach w Rosji,przed nawiasem w przeliczeniu z polskich.Na końcu napisał,że zaoszczędził na tym 50 tys rubli. 64325 w Polsce,115500 u nich.Tylko w Tax Free chyba pomieszał jak liczył,bo policzył 17% zwrotu,( ͡° ͜ʖ ͡°)
   Oczywiście sytuacja sprzed kilku lat co najmniej,kurs rubla się zmienił....

  •  

   pokaż komentarz

   @eastbors: @Erie: wytłumaczcie jeszcze raz, dokładnie mechanizm oszustw na vacie, bo to trochę nie jasne jest, a okazuje się, że to jest istota problemu.

  •  

   pokaż komentarz

   @eastbors: Stary jak niewielki? Sklepy robią obrót i zatrudniają więcej pracowników. Ci pracownicy majaą pracę zarabiają i dodatkowo dostają premie za więcej sprzedanego towaru (przykład Mediamarkt ta tu lubiany). Dodam że nie wszystko się kręci w okół MediaMarkt, Auchn i Kaufland. Są też takie firmy (polskie) jak Euro Agd RTV, Mediaexpert. Białorusini przyjeżdżają też na giełdę rolną, rynek (kawaleryjska, madro). Kupują też w galeriach (oczywiście nie wszystko jest polskie ale jak patrzę po ulicach to kupujemy dużo aut z niemieckiego koncernu i nikt du*y nie drze). Ci ludzie zarabiają (nawet mało ale zarabiają) i to powoduje że się jakoś kręci w tym mieście. Tak powiecie ale ludzie z rynku nie płacą podatków i vatu w większości. Osobiście uważam że w przez to że w naszej kwocie wolnej od podatku zapomnieli jednego 0 to nie płaczę. Białorusini mają rynek u siebie że wszytko ssie jak my kiedyś jak jeździliśmy do niemiec (i też nam VAT zwracano). Łukaszenka nie chce żeby gospodarka na Białorusi się bardziej rozwijała i wewnętrzny handlowiec sprzedał. On trzyma tam zamordyzm i właśnie dlatego stara się blokować. U nas jest teraz socjalizm na 102 i szukaja pieniędzy i jest ogólnie kreatywna księgowość żeby nie dodrukowywać za dużo. Pamiętaćie jak kiedyś początki 90 u nas wsztystko schodziło? cokolwiek miałeś czy ciężarówke żużlu czy jabłek to wszystko znikało. to samo jest na białorusi. Popatrzcie zarobki jakie są tam i że dzięki temu ludzie też mogą zarobić żeby żyć. Nasz kraj nic na tym nie traci a zyskuje a tylko zyskuje!!!! tak zyskuje. Jak tej pralki bez vat nie kupi białorusin to będzie stała i nikt nie zarobi. jak sprzedawca zarobi a państwo nie zarobi z vat to i tak dalej zarobi. Jak???

   Podatek dochodowy od sprzedanego towaru..... podatek dochodowy od osoby zatrudnionej (co jest najobrzydliwszą metoda aby karać za pracę)....

   To tyle.

 •  

  pokaż komentarz

  Ja pier....
  Wiele już lat temu słyszałem o tym że do nas przyjeżdżają po elektronikę.

  Mało tego, ok. 10 lat temu ktoś z Białorusi chciał ode mnie kupić laptop Compaq Armada M700 lub samą baterię do niego.
  Do biura graficznego.
  Zmartwiłem się w duchu, że graficy takiego starego sprzętu tam używają.

  Ale do sedna! Co jest z tym polskim rządem?!
  Nowy Jedwabny szlak? udupić.
  Handel w niedziele? Udupić.

  Teraz handel z Białorusinami? Udupić.
  Mają od Rosjan brać zamiast od nas??

  Dlaczego rząd nas zubaża?

  Mamy się stać zamkniętą biedną Koreą Północną?
  No to mam złą wiadomość. Nie mamy bomby atomowej.

 •  

  pokaż komentarz

  i jednocześnie robimy loda z połykiem Ukraińcom

  Gdzie tu sens i logika?