•  

  pokaż komentarz

  Nasłuchałem się za małego szczyla jaki to skur****yn i złodziej, a prawdopodobnie to mimo wszystko dzięki niemu nie jesteśmy dziś na poziomie Ukrainy. Przy tych wszystkich patałachach z POPiSu i "Wiosny" Leszek błyszczy jak perła w kupie gnoju.

  •  

   pokaż komentarz

   Komentarz usunięty przez moderatora

  •  

   pokaż komentarz

   @juesend_ej: Dobrze powiedziane ziomeczku, ale komu u nas to tłumaczyć? Nawet taki Pan redaktor co tam siedzi powinien rozumieć, że wpadanie w spiralę zadłużenia i robienie ludziom sieczki z mózgu dla słupków sondażowych to nie jest prawie dla nikogo z nas korzystne, a co dopiero gadać takie rzeczy 'zwykłym ludziom'. Potem się dziwią, że premier pełza przed żydami na salonach bo przecież te 40 mld co brakuje w budżecie co roku to jest pewnie pokrywane z prywatnych oszczędności Jarosława Kaczyńskiego.

  •  

   pokaż komentarz

   @positive_mental_attitude: Z Balcerowiczem i jego planem w swoich książkachnie zgadzali się między innymi Kołodko (Świat na wyciągnięcie Myśli), Urban (Jaja kobyły) czy Kieżun (Patologia Transformacji), a to tylko autorzy których pamiętam z brzegu. Więc ludzie z różnych stron barykady, ale na ekonomii też się znają. Sprowadzanie tego do podziału elita/hołota jest po prostu płytkie, zwłaszcza że nie ma jak poznać skuteczności alternatywnych dróg.

  •  

   pokaż komentarz

   @positive_mental_attitude: Słuchanie większości Polaków w tematach gospodarczo-ekonomicznych grozi zepsuciem sobie rozumu bzdurnymi historiami o zarzynaniu polskiego przemysłu i innych foliarskich teoriach z kosmosu wykładanych na uniwersytecie chłopskiego rozumu pod patronatem populistycznych postaci polityki.

  •  

   pokaż komentarz

   mimo wszystko dzięki niemu nie jesteśmy dziś na poziomie Ukrainy.

   @positive_mental_attitude: A co takiego dobrego zrobił? Miller tez potrafi gadac na emeryturze

  •  

   pokaż komentarz

   Sprowadzanie tego do podziału elita/hołota jest po prostu płytkie, zwłaszcza że nie ma jak poznać skuteczności alternatywnych dróg.

   @Usmiech_Niebios: Z jednym zastrzeżeniem - część alternatywnych dróg i ich skutki widać po naszych sąsiadach. A Polska od upadku komuny zrobiła największy postęp w poziomie życia obywateli i rozwoju gospodarczego ze wszystkich państw post-komunistycznych naszego regionu.

   Dumać, że to czy tamto zrobiłoby się lepiej niż Balcerowicz to każdy może, problem jest w tym że nikomu się jeszcze nie udało pokazać, że to było możliwe.

  •  

   pokaż komentarz

   A co takiego dobrego zrobił?

   @lastro: Przeczytaj sobie o tzw. planie balcerowicza na wikipedii, to dowiesz się co takiego i ile dobrego zrobił. Akurat gdyby nie tacy ludzie jak Wilczek czy Balcerowicz dzisiaj bylibyśmy w potężnej dupie. Balcerowicz był jednym z najlepszych specjalistów w naszym kraju na odpowiednim dla siebie stanowisku i w odpowiednim czasie. No ale, że plebs wtedy szczekał bo zaorał PGRy czy państwowe konglomeraty i ludzie musieli wziąć się do pracy to efektem jest dzisiejsza świadomość jaką ty prezentujesz czyli żadna.

   Można się nie zgadzać z jego poglądami, można krytykować styl w jakim zmiany wprowadzał ale jednak trzeba być zupełnym ignorantem by nie doceniać jego pozytywnego wkładu zwłaszcza z perspektywy dzisiejszych możliwości oceny jego działań.

  •  

   pokaż komentarz

   a prawdopodobnie to mimo wszystko dzięki niemu nie jesteśmy dziś na poziomie Ukrainy.

   @positive_mental_attitude: Serio tak myślisz? Jeżeli porównasz kraje, które również były komunistyczne i osiągnęły podobny wzrost - ale nie miały Barlcerowicza, to jak to wyjaśnisz?

   Bo dla mnie to zwykłe budowanie pomnikowej roli przez mass media wybranym przez siebie osobom. Przysposabianie kogoś do bycia autorytetem. Tak samo robiono z Palikotem, tą Panią od tramwajów z Gdańska, tą Panią co się zastrzeliła kiedy przyszło ABW, żoną tragicznie zmarłego prezydenta Gdańska itd. Jak dla mnie, to zwykła propaganda skierowana dla pospólstwa.

  •  

   pokaż komentarz

   @Gleba_kurfa_Rutkowski_Patrol: Tak k#%!a można sie nie zgadzać z "poglądami". kttore spowodowały w latach 90-91 PKB spadek pkb o 18%, w ciągu 2 lat bezrobocie wzrosło do ponad 2 mln. W pierwszych latach wynagrodzenia spadły o 25%. Około 30% ludności żyło poniżej minimum csocjalnego, radykalny spadek produkcji, spadek liczby wybudowanych mieszkań, wzrost liczby samobójstw. Więc tak, to wymysł plebsu, ktoremu nie chciało sie pracować

   W 97 drugimm gdy wrocił, znowu zrobił duzo dobra - spadek wzrostu pkb, znowu wzrost bezrobocie, wzrost ubustwa, wzrost osob żyjących ponizej ubustwa (o jakies 5-6%), Za jego kadencji wzrostlo też w 4 lata zadluzenie krajowe z 22 do 25,6%, deficyt wzrosl z 2,9 do 5,1%. Same k#%!a pozytywy. Ale przecież ta cała nagonka na balcerowicza, to wymysł plebsu, ktory musiał pracować. Nizego pozytywnego w sektorze finansowym ani społecznym nie przyniosły te zmiany.jego reformy wcale nie były koneiczne

   Sam jesteś plebs. Ciekawe, czy byłbyś taki ważniak, gdyby przyszło ci żyć jak przecietny polak w tych czasach

   Sąd wziąłeś tą swoją "świadomosć"?

  •  

   pokaż komentarz

   @Szanowny_Panie: Jakie to niby kraje miały podobny wzrost? Polska zanotowała największy wzrost gospodarczy w całej Europie w ciągu ostatnich 29 lat i jedynie Słowacja osiągnęła podobny wzrost.

  •  

   pokaż komentarz

   kttore spowodowały w latach 90-91 PKB spadek pkb o 18%, w ciągu 2 lat bezrobocie wzrosło do ponad 2 mln. W pierwszych latach wynagrodzenia spadły o 25%. Około 30% ludności żyło poniżej minimum csocjalnego, radykalny spadek produkcji, spadek liczby wybudowanych mieszkań, wzrost liczby samobójstw. Więc tak, to wymysł plebsu, ktoremu nie chciało sie pracować

   Nizego pozytywnego w sektorze finansowym ani społecznym nie przyniosły te zmiany.jego reformy wcale nie były koneiczne

   @lastro: Na tym polegał plan naprawy i terapia szokowa która jak widać zadziałała, bo każdy kraj bloku wschodniego może nam zazdrościć pozycji w jakiej się teraz znajdujemy. Wzrost bezrobocia był kosztem który musieliśmy ponieść, bo pewne sektory gospodarki nie były konkurencyjne i nigdy by nie były bez planów pomocowych europy zachodniej (na które wtedy nie mieliśmy szans gdy UE się tworzyła a hajs został wyj!#?ny wcześniej na plany marshala) Ty serio myślisz, że wyhamować hiperinflację i zmienić system z komunistycznego na zupełnie inny w ciągu paru lat możnabez żadnych kosztów? Nie. Gospodarka to nie jest gierka w simsy, że jednym kliknięciem można zmienić losy rodzin bez żadnych efektów ubocznych. Poczytaj o terapii szokowej promowanej przez takich szanowanych ludzi jak Friedman czy Sachs bo to nie był pomysł Balcerowicza. Zadziałało to we wschodnich Niemczech, Boliwii, Chile zadziałało w Polsce hamując hiperinflację. Dzięki temu przeskoczyliśmy Ukrainę o lata świetlne choć byliśmy w gorszej od niej pozycji.
   Bezrobocie urosło? Jasne, ale było wiadome, ze ludzie nie przebranżowią się w 2 miesiące. Zresztą bezrobocie w PRL jakie było niskie to każdy wie. Jak wyobrażasz sobie utrzymywanie PGRów i przerośniętych zakładów państwowych nie mających żadnej szansy by utrzymać konkurencyjność w postkomunistycznym świecie? Mało tego. Powinni jeszcze więcej zaorać robiąc porządek jak Tatcher z górnikami. Bezrobocie w 2-3 lata po transformacji było wysokie, ale nadal było dużo niższe niż jest np dzisiaj w Hiszpanii. Po 4 latach znowu zaczęło maleć. 4 lata. Nawet nie wiesz jak to jest mało na przemiany gospodarcze na taką skalę. PKB też zmalało dużo. Spadło na... 1 rok. By w 91 wystrzelić w górę i zwolnić dopiero w 2009 w czasie największych efektów kryzysu. A teraz spójrz sobie w dane europejskie i zobacz co nam dały te reformy w stosunku do innych krajów z bloku wschodniego. I przestań pierdzielić, że tamtejsze reformy można by było zrobić lepiej. Bo nie, nie można było. Chyba, że liczysz na cudy których w ekonomii nie ma, że da się ratować gospodarkę i przesterować ją na zupełnie drugi biegun w całkowicie bezbolesnym procesie bez żadnej straty.

   Poświęcenie wtedy krótkoterminowych celów było najlepszym sposobem by w długim terminie osiągnąć lepsze korzyści. A krytykę zbierał od takich tuzów ekonomicznych jak np Lepper, który w sferze gospodarczej był zwykłym lewakiem i populistą krzyczącym to co lud chciał usłyszeć a nie to co było potrzebne. Tak jak Tatcherowa musiała zaorać górnictwo by jej kraj poszedł do przodu tak i my wtedy musieliśmy zaorać przestarzałe, centralnie sterowane sektory gospodarki, bo w nowym świecie do którego szybko musieliśmy się dostosować po prostu nie byliśmy konkurencyjni. No chyba, że wierzysz w bajki, że Polonezami i resztą tego komunistycznego szrotu jakbym nasz swoiecki know - how moglibyśmy konkurować na dłuższą metę z Niemcami, Brytolami, Francuzami czy Amerykańcami

   źródło: a.png

  •  

   pokaż komentarz

   @lastro: nie wypowiadaj się na tematy o których nie masz pojęcia

  •  

   pokaż komentarz

   @positive_mental_attitude

   dzięki niemu nie jesteśmy dziś na poziomie Ukrainy

   Nie dzięki ale pomimo. Przypomnij sobie co ta kanalia wyrabiała będąc ministrem finansów i wicepremierem od gospodarki za czasów rządu AWS-UW w latach 1997-2001.

  •  

   pokaż komentarz

   @lastro: recesji transformacyjnej w żadnym kraju postsocjalistycznym nie dało się uniknąć, doucz się a potem gadaj.

  •  

   pokaż komentarz

   @Willy666

   Przypomnij sobie co ta kanalia wyrabiała będąc ministrem finansów i wicepremierem od gospodarki za czasów rządu AWS-UW w latach 1997-2001.

   Co wyprawiała?

  •  

   pokaż komentarz

   @Maliszak świadome i celowe hamowanie wzrostu gospodarczego. W czasie, gdy nie byliśmy jeszcze skrępowani członkowstwem w UE.

  •  

   pokaż komentarz

   @Willy666 W jaki sposób hamował ten rozwój gospodarczy? Chętnie zapoznam się z konkretami.

  •  

   pokaż komentarz

   @Maliszak wygugluj sobie pod hasłem studzenie (albo chłodzenie) gospodarki

  •  

   pokaż komentarz

   @lastro: Dodaj do tego jeszcze sprzedanie niemal całej gospodarki Polski. Rzekomo pieniądze miały isć na spłatę długów, jednak kasa nigdy tam nie dotarła.

  •  

   pokaż komentarz

   Jeżeli porównasz kraje, które również były komunistyczne i osiągnęły podobny wzrost - ale nie miały Barlcerowicza, to jak to wyjaśnisz?

   @Szanowny_Panie: Magia Panie. Magia
   A tak na poważnie to polecam poczytać o sytuacji gospodarczej krajów satelickich. Myślę że dosyć szybko dostrzeżesz różnice

  •  

   pokaż komentarz

   Z jednym zastrzeżeniem - część alternatywnych dróg i ich skutki widać po naszych sąsiadach. A Polska od upadku komuny zrobiła największy postęp w poziomie życia obywateli i rozwoju gospodarczego ze wszystkich państw post-komunistycznych naszego regionu.

   @Ilythiiri: Tylko czy Ci sąsiedzi nadal są właścicielami tego "rozwoju gospodarczego" tak jak Polacy skolonizowani dość poważnie przez zachód.

  •  

   pokaż komentarz

   Balcerowicz był jednym z najlepszych specjalistów w naszym kraju na odpowiednim dla siebie stanowisku i w odpowiednim czasie

   @Gleba_kurfa_Rutkowski_Patrol: i dlatego Sachs mu musiał dyktować co ma robić - xD

   Z Balcerowiczem i jego planem w swoich książkachnie zgadzali się między innymi Kołodko (Świat na wyciągnięcie Myśli), Urban (Jaja kobyły) czy Kieżun (Patologia Transformacji), a to tylko autorzy których pamiętam z brzegu.

   @Usmiech_Niebios: Taa. Przecież Kołodko sam krytykował poszczególne elementy planu

   Do najczęściej krytykowanych (głównie przez Grzegorza Kołodkę) elementów towarzyszących wprowadzeniu planu należą:
   - Ustawa o uporządkowaniu stosunków kredytowych (z grudnia 1989), dzięki której z rynku miał być ściągnięty „nawis inflacyjny”. Uchylono postanowienia umów kredytowych dotyczących przywilejów i preferencji w zakresie dostępu do kredytów i ich oprocentowania poniżej inflacji. Wprowadzało „zmienne” progi oprocentowania zamiast umownych (w już zawartych umowach kredytowych) – w rezultacie, w warunkach istniejącej hiperinflacji, banki z dnia na dzień mnożyły swoje wierzytelności wobec kredytobiorców.

   - Utrzymanie przez okres kilkunastu miesięcy (styczeń 1990 – maj 1991) stałego kursu dolara (9500 zł za dolara) – tak zwana kotwica antyinflacyjna. Skutkiem ubocznym był spadek siły nabywczej oszczędności i zadłużenia w dolarach oraz możliwość zysku inwestorów zagranicznych z wysokiego oprocentowania oszczędności w złotych (ograniczona prawem dewizowym oraz płynnością walutową gospodarki)....
   Szczególnie ten drugi punkt który pozwolił drenować to co zostało z polskiej gospodarki.

  •  

   pokaż komentarz

   @ediz4: no ale wymieniłem go wśród tych którzy się nie zgadzali, może ten brak odstępu przed "nie" Cię zmylił ;)

  •  

   pokaż komentarz

   @Herubin: No ale w Słowacji w pewnym momencie wprowadzono podatek liniowy i ludzie zaczęli się bogacić...

  •  

   pokaż komentarz

   @Kaczus2B: Trochę nie rozumiem co to ma do mojego posta. Słowacja wprowadziła liniowy koło 15 lat po upadku komuny gdy u nas rządził PiS (wtedy większość Europy Środkowej wprowadziła liniówki) gdy już Balcerowicz dawno nie miał na nic wpływu.

  •  

   pokaż komentarz

   @lastro: ubustwo.. chłopie ortografii nie znasz do końca a się za ekonomie bierzesz

  •  

   pokaż komentarz

   @Herubin: To poprawiło sytuację Słowacji + przejście na euro. Niektórzy będą psioczyć, że wtedy tam podrożało, co jest nieprawdą, podrożało wcześniej, po otwarciu granic, bo jeżdżę tam co najmniej raz w roku od bardzo dawna i widziałem kiedy wszystko drożało. Teraz kolejna fala podwyżek, ale to odczuwają głównie turyści. A kilka lat temu rozmawiając z jednym Słowakiem, stwierdził, że może im szkoda trochę własnej waluty, ale teraz przynajmniej politycy nie moga juz aż tak kraść, bo jest większa kontrola międzynarodowa.

   Co do reform, to takie prawdziwe były w 98 roku w Słowacji. Reformy moze były mniej dotkliwe, niż te Balcerowicza, ale wprowadzanie były w czasie koniunktury...

  •  

   pokaż komentarz

   @positive_mental_attitude: faktycznie patriota, który pozwolił na to aby polskie spółki wykupili za bezcen inni, tylko po to aby dobić potencjalną konkurencje. Ile to razy słyszałem, że zakład był nowoczesny i w jednym miesiącu jechały pociągi z maszynami a w następnym miesiącu te same maszyny jechały w drugą stronę... Taki to cud na wisłą... żeby rozp@?%%ić w drobny mak polski przemysł. To szczyt obłudy aby tego gamonia ze szkoły chicagowskiej nazywać perłą

  •  

   pokaż komentarz

   @oremi: Potencjalną konkurencje xD Wstawaj zesrałeś się.

  •  

   pokaż komentarz

   Tylko czy Ci sąsiedzi nadal są właścicielami tego "rozwoju gospodarczego" tak jak Polacy skolonizowani dość poważnie przez zachód.

   @ediz4: Umiesz skonkretyzować swoje pytanie ? Co znaczy być właścicielem "rozwoju gospodarczego" ? Bo brzmi jakbyś nie rozumiał o co pytasz.

  •  

   pokaż komentarz

   @Ilythiiri: Hmm. Skonkretyzujmy - czy firmy składające się na PKB nalezą do Polaków, Czechów, Słowaków czy np. do Niemców i to oni na tym zarabiają. To tak jakbym postawił fabrykę w Wietnamie, płacił pracownikom miskę ryżu a na wietnamskim wykopie by pisali że rząd Wietnamu jest zarąbisty bo wzrosło PKB

  •  

   pokaż komentarz

   i dlatego Sachs mu musiał dyktować co ma robić - xD

   @ediz4: Wg ciebie współpraca dwóch ekonomistów gdzie jeden daje ogólny zarys, wiedzę, doradza a drugi przekłada tę wiedzę na lokalne warunki i zajmuje się wdrożeniem to dyktowanie debilowi co ma robić? Weź już się nie pogrążaj. Praca w zespole jest popularna w każdej branży gdy chodzi o coś troszkę bardziej skomplikowanego. Twoje twierdzenia nie dość, że są nieprawdziwe to jeszcze groteskowe.

  •  

   pokaż komentarz

   @Gleba_kurfa_Rutkowski_Patrol: iksdee
   https://www.rp.pl/Plus-Minus/312019896-Jak-pisano-plan-Balcerowiczowi.html

   Kuracja Sachsa-Liptona przejdzie potem do historii pod nazwą „terapii szokowej" lub też „Big Bank Approach". Polska i Węgry miały być pierwszymi państwami komunistycznymi, laboratoriami dla tejże, niesprawdzonej jeszcze kuracji. Sachs przyznawał w swoim planie – przedstawionym również urzędnikom administracji George'a Busha – że: „Sytuacja w Izraelu była daleko mniej tragiczna niż w Polsce i rozmiar środków koniecznych do zastosowania jest również mniejszy od tego, co potrzebne będzie w wypadku Polski. Polska gospodarka jest zdecydowanie większa od izraelskiej.
   Balcerowicz tylko wprowadzał to co opracował Sachs ze swoimi ludźmi

  •  

   pokaż komentarz

   Balcerowicz tylko wprowadzał to co opracował Sachs ze swoimi ludźmi

   @ediz4: Jakby miał wprowadzać tylko jego opracowania to czemu Sachs tu przyjeżdżał z nim pracować zamiast mu wysłać listę to do?

   Weź już się nie pogrążaj.

  •  

   pokaż komentarz

   @Gleba_kurfa_Rutkowski_Patrol: No i to jest dowód że to plan Balcerowicza bo Sachs tu przyjeżdżał - TOP KEK

  •  

   pokaż komentarz

   @ediz4: @ediz4: Cały świat pisze, że to plan Balcerowicza ale wykopek gówno wiedzący o ekonomii wie lepiej, że nie xD

   Nikt nie przeczy, że plan Balcerowicza był stworzony na koncepcjach opracowanych przez Sachsa i że ten przyjeżdżał jako doradca.

   Nie zmienia to faktu, że autorem planu i jego głównym twórcą był Balcerowicz. To on przełożył postulaty Sachsa na naszą gospodarkę, to on opracował plan wdrożenia ich w życie, to on zaadaptował teorię do naszych realiów.

   https://en.wikipedia.org/wiki/Shock_therapy_(economics)

   Nie jest możliwe, by obcy ekonomista nie znający realiów danej gospodarki i jej specyfiki wdrożył swoją teorię i odniósł przy tym założony cel mówiąc tylko co ma robić gościowi który jest ekspertem i rozumie funkcjonowanie gospodarki danego państwa lepiej niż on. To nie jest gra komputerowa typie w której wydajesz polecenia i odnosisz sukcesy.

   By program, teoria się przyjeła trzeba ją przełożyć na lokalne warunki i dostosować do istniejących uwarunkowań. A tego Sachs nie mógł sam zrobić.

 •  

  pokaż komentarz

  Pamiętacie jak ten łaskawca "studził" polską gospodarkę aby się nie przegrzała?

  •  

   pokaż komentarz

   @wiecejszatana: Ja pamiętam, że w 1990 roku Polska i Ukraina były na tym samym poziomie gospodarczym i że Ukraina nie miała nigdy swojego Balcerowicza. Nie znam się dobrze na ekonomii, być może Balcerowicz popełnić w niektórych miejscach błędy. Ale pamiętajmy jednak, że to jedyny w historii współczesnej minister finansów, który wprost mówił, w jakim gównie stoi Polska i że jego pomysły na poprawę sytuacji wymagają chwilowego zaciśnięcia pasa, by później odbić z dołku i zacząć naprawdę się rozwijać.

  •  

   pokaż komentarz

   @Erland_Rudholm: olska była na wyższym poziomie gospodarczym nie tylko niż Ukraina ale także niż Chiny. Tyle że Chiny nie miały swojego Balcerowicza.

  •  

   pokaż komentarz

   @wiecejszatana: Tak nam ostudził gospodarę, że po upadku ZSRR Polska jest krajem, który najbardziej poszedł do przodu we wzroście gospodarczym. Ukraina dałaby się pokroić za takiego gościa u siebie X lat temu.

  •  

   pokaż komentarz

   @DanielAquarius: I wszystko on jeden. Powinniscie byc teraz dalej niz Chiny ktore jezdzily na osiolkach i nie mialy zadnej infrastruktury i przemyslu (technologie Mao im cofnal do poczatkow 19 wieku) oraz prawie polowa ludnosci byla analfabetami. A jestescie bantustanem ktory kazdy kopie w dupe i aspirujecie do wyscigu z upadlym krajem takim jak Urkaina. Gratulacje. Wysoka poprzeczka to podstawa.

  •  

   pokaż komentarz

   @ArpeggiaVibration: Chiny... mityczna kraina w wyobrażeniach wykopków, gdzie wszystko jest możliwe, a gdzie zwykły szaraczek ma PKB na łepek chyba wciąż niższe od Bułgarii. Wspaniały Szanghaj, Pekin, Shenzhen i w p@#$u zapadłych wioch w zachodnich Chinach, gdzie ludzie żyją w drewnianych szopach i ledwo wiążą koniec z końcem.
   Wspaniały przykład.

  •  

   pokaż komentarz

   @DanielAquarius: Pojedz do Chin w takim razie i sie przejedz ich wlasnej produkcji pociagiem - zajmie ci to max 2 godziny by dotrzec na te teoretyczne zapadle wiochy bo wyciaga ponad 300km/h i zobaczysz tez przy okazji jakies miasto i jak w ogole miasto w dwudziestym pierwszym wieku powinno wygladac a nie skansen jak w Polscie - gdzie przecietna osoba na podobnym stanowisku zarabia dwa razy tyle co Polak i to w wartosciach bezwzglednych bo wartosc nabywcza pieniadza jest oczywiscie jeszcze wyzsza.

  •  

   pokaż komentarz

   Pamiętacie jak ten łaskawca "studził" polską gospodarkę aby się nie przegrzała?

   @wiecejszatana: @Erland_Rudholm: pamiętamy

   źródło: i.redd.it

  •  

   pokaż komentarz

   @DanielAquarius
   @Erland_Rudholm podajecie przykład Ukrainę bo gorszego gamonia już nie ma. Zobaczcie sobie na Czechy lub Hiszpanie - tą druga mimo kryzysu finansowego nadal jest i będzie sporo do przodu przed nami.

  •  

   pokaż komentarz

   @Erland_Rudholm: nie jedyny był jeszcze Hausner ze swoim planem.

  •  

   pokaż komentarz

   @Erland_Rudholm: porownywac sie do panstwa ktore pierwszy raz w ogole uzyskalo niepodleglsoc samemu majac tysiacletnia historie samodzielnej panstwowosci, to moze zacznijmy sie porownywac do postkolonialnych panstw afrykanskich skoro celujemy juz tak zenujaco nisko ?

  •  

   pokaż komentarz

   @vipuser: Między Czechami a Polską różnica poziomu życia była jak między Niemcami a Polską teraz. Obecnie Czechy są minimalnie bogatsze a średnia pensja jest praktycznie taka sama.

   Hiszpania nigdy nie miała komunizmu, więc nie wiem o czym pieprzysz przytaczając ją tutaj. Ciężko by kraj tak znacznie bogatszy 25 lat temu nagle miał stać się biedniejszy. Taka Portugalia i Grecja już jednak stały się biedniejsze od Polski, mimo że w 90 były znacznie bogatsze.

   W samym bloku wschodnim zresztą Węgry był znacznie bogatsze od Polski, a teraz to Polska jest bogatszym krajem.

  •  

   pokaż komentarz

   @wiecejszatana: Studzenie gospodarki zbiegło się z Azjatyckim Kryzysem Finansowym w 1997, bankructwem Rosji w 1998 oraz pęknięciem bańki dot-comów w 2000. Co zrobił Balcerowicz? Ciął wydatki budżetowe zamiast finansować wzrost gospodarczy poprzez zaciąganie kredytu w sytuacji gdy kapitał wycofywał się z byłych demoludów i krajów azjatyckich. Trudno się dziwić, skoro te kryzysy powaliły większych graczy jak Tajlandia, Japonia, Malezja czy Rosja to na papierze jakie szanse miała Polska? Ogółem polityka zadziałała i mieliśmy "tylko" stagnację gospodarczą z wysokim bezrobociem zamiast pękającego w szwach budżetu przy pełnoprawnym kryzysie gospodarczym. Zwróciło się nam to zaledwie parę lat później, gdy doszło do kryzysu w 2008 i późniejszej "Wielkiej Stagnacji" z której globalna gospodarka wyszła w 2013-2014 roku.

  •  

   pokaż komentarz

   Ja pamiętam, że w 1990 roku Polska i Ukraina były na tym samym poziomie gospodarczym i że Ukraina nie miała nigdy swojego Balcerowicza.

   @Erland_Rudholm: Polska za to nie nie była częścią imperium Sowieckiego i dlatego wyjście z komuny nie wiązało się u nas z zerwaniem ogromnych powiązań gospodarczych.

   Ja wiem że można Ukrainy i Ukraińców nie lubić, ale pisanie że sami są sobie winni nie będąc tam gdzie Polska to mocna przesada.

   Gospodarka Ukrainy była mocno wyspecjalizowana i produkowała podzespoły i żywność dla całego ZSRR.

   Po upadku ZSRR Ukraina straciła głównego odbiorcę swoich produktów i dlatego jest tam taka bieda. Nawet gdyby mieli Balcerowicza niewiele im by to pomogło.

  •  

   pokaż komentarz

   @Strzelec_Kurpiowski: Kraje bałtyckie też były członkiem ZSRR a wyszły na prostą.

  •  

   pokaż komentarz

   @Erland_Rudholm: nie jego pomysły tylko USA. Przecież Balcerowicz był na smyczy u amerykanów u M. Friedmana i chicago boys. Robił to co mu do głowy wbili amerykanie. Po to by właśnie polskę skolonizować.

  •  

   pokaż komentarz

   Pamiętacie jak ten łaskawca "studził" polską gospodarkę aby się nie przegrzała?

   @wiecejszatana: A pamiętacie jak USA nie "studziło" rynku kredytów hipotecznych a wręcz jeszcze dowaliło do pieca?

  •  

   pokaż komentarz

   @DanielAquarius: Dokładnie. Notujemy koło 28 lat nieustannego rozwoju gospodarczego, gdzie OIDP rekord Australii to koło 29 lat. Oczywiście baza porównawcza jest inna, ale my wolniej lub szybciej, ale gonimy najbogatsze państwa. Nie było u nas żadnej recesji a jeśli już to spowolnienia były konsekwencją tego co na świecie(kryzys rosyjski, recesja w 2009), ale jakoś dawaliśmy sobie radę.

  •  

   pokaż komentarz

   Kraje bałtyckie też były członkiem ZSRR a wyszły na prostą.

   @krdk: jak wyszły? Straciły w wyniku emigracji prawie 1/3 ludności, a poza tym żaden z nich nie miał specjalistycznej produkcji jak Ukraina.

  •  

   pokaż komentarz

   @Erland_Rudholm: Ukraina to nigdy nie wyszła ze szponów Moskwy więc to porównanie jest kompletnie bez sensu.

  •  

   pokaż komentarz

   @pyzdek: fajnie tak wrzucać tabelkę o wzroście za czasów innych ministrów. Po odejściu Balcerowicza tam dopiero rośnie ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @ediz4: Reformy Balcerowicza miały właśnie efekty gdy już nie urzędował.
   @Strzelec_Kurpiowski: Które kraje byłego ZSRR poradziły sobie lepiej niż bałtyckie?

  •  

   pokaż komentarz

   @krdk: No jo. To tak z obecnym wzrostem najwyższym od x lat - to efekty działań platformy. Róbcie dalej z Balcerowicza guru

  •  

   pokaż komentarz

   @ediz4: No a nie? Dopiero pod koniec rządów PiSu zaczniemy widzieć efekty gospodarcze.

  •  

   pokaż komentarz

   @krdk: A zapodasz jakąś publikację wskazującą na 3-4 letni poślizg efektów w porównaniu do przyjętych ustaw w sferze gospodarki?

  •  

   pokaż komentarz

   @ediz4: Nie chcę mi się szukać.

   Ale wydaje się być dość naiwnym żeby oczekiwać natychmiastowych efektów po na przykład przeznaczeniu pieniędzy na budowę autostrad. Efekty widać dopiero po zbudowaniu.

   Analogicznie z reformami Balcerowicza. Trzeba czasu aż prywatne firmy się rozwiną.

  •  

   pokaż komentarz

   Które kraje byłego ZSRR poradziły sobie lepiej niż bałtyckie?

   @krdk: Żadne, bo żadne nie weszły do UE, ani nie były tak małe.

  •  

   pokaż komentarz

   Ale wydaje się być dość naiwnym żeby oczekiwać natychmiastowych efektów po na przykład przeznaczeniu pieniędzy na budowę autostrad. Efekty widać dopiero po zbudowaniu.

   @krdk: W sensie gospodarczym? To Balcerowicz rozdawał pieniądze czy może PO wydawała na autostrady a PIS nie? Pierwsze efekty przy tego typu budowie już możesz mieć po miesiącu - firma budującą wystawia pierwsze faktury za usługi lub kupuje materiały które inna firma wyprodukowała. W dłuższym okresie możesz mieć wzrost wynikający z łatwiejszego transportu tą autostradą.

   Analogicznie z reformami Balcerowicza. Trzeba czasu aż prywatne firmy się rozwiną....
   Jeśli się startuje od zera to można oczekiwać efektów już po miesiącu. Wszak firma zaczyna działalność i produkuje towary bądź usługi więc zwiększa PKB kraju a wzrost gospodarczy jest mierzony w PKB. Dlaczego miałbym czekać 3 czy 4 lata skoro firma już po miesiącu działalności ma jakieś efekty? Weźmy np. pakiet ustaw PIS związanych z uszczelnieniem rynku paliwowego. W krótkim okresie Orlen wykazał ogromny wzrost dochodów co oczywiście wpływa na PKB. Dlaczego miałbym teraz czekać 3 czy 4 lata aby ocenić wpływ tego pakietu ustaw na wzrost PKB?

  •  

   pokaż komentarz

   @ediz4: PiS wydał hajs na socjal a mógłby na inwestycje. Można spodziewać się przez to w przyszłości wolniejszego wzrostu gosp.

   To jest jednorazowy wzrost dochodów. Trwały wzrost jest tylko dzięki inwestycjom które to też Orlen realizuje.

  •  

   pokaż komentarz

   @krdk:

   To jest jednorazowy wzrost dochodów....
   W jaki sposób jednorazowy? Powiedzmy że Orlen sprzedaje za 1 mld - ograniczamy szarą strefę i ci co przemycali paliwo kupują w Orlenie - dochody rosną do 1,1 mld. W przyszłym roku nie spadną z powrotem do 1mld.

   Można spodziewać się przez to w przyszłości wolniejszego wzrostu gosp....
   Z jakiego powodu? Pis wydał hajs na socjal a ten hajs został wydany zwiększając PKB i wracając częściowo w formie podatków do budżetu. Zawsze można wydać pieniądze lepiej ale nie demonizowałbym całkowicie 500+. Wszak ma pozytywne skutki jak np. gigantyczne zmniejszenie niedożywionych dzieci. A to też pieniądze które nie zostały na to wydane z budżetu MOPS.

  •  

   pokaż komentarz

   @ediz4: Jednorazowy bo każdy kolejny rok ma tyle samo.

   Równie dobrze można powiedzieć że pieniądze które zostałyby w szarej strefie napędzały by gospodarkę bo przecież też byłyby wydawane xd

  •  

   pokaż komentarz

   Równie dobrze można powiedzieć że pieniądze które zostałyby w szarej strefie napędzały by gospodarkę bo przecież też byłyby wydawane xd

   @krdk: Hmm. mafiozi to głównie wydają ukradzione pieniądze czy je ukrywają aby organy ścigania się nimi nie zainteresowały. Czy z pieniędzy z nielegalnie sprzedanego paliwa odprowadza się podatki?

  •  

   pokaż komentarz

   A jestescie bantustanem ktory kazdy kopie w dupe i aspirujecie do wyscigu z upadlym krajem takim jak Urkaina. Gratulacje.

   @ArpeggiaVibration: a ty kim jestes?

  •  

   pokaż komentarz

   @ediz4: >A zapodasz jakąś publikację wskazującą na 3-4 letni poślizg efektów w porównaniu do przyjętych ustaw w sferze gospodarki?

   Poszukaj terminu "time lag" na przykład w polityce monetarnej, pamiętaj również, że patrzenie na wzrost gospodarczy bez uwzględnienia cyklów koniunkturalnych nie odzwierciedla rzeczywistości. To, że za czasów PiSu wzrost gospodarczy jest większy niż za PO nie oznacza, że PiS rządzi lepiej od PO.

  •  

   pokaż komentarz

   @xstempolx: ja jestem osoba ktora probuje wam przemowic do rozumu sprowokowac pojawienie sie jakichkolwiek ambicji wiekszych niz ciepla woda w kranie. Macie wybor w tym roku i akurat teraz waza sie wasze losy. Jak tego nie zrozumiecie to bedziecie musieli wtedy zjesc bez zadnej dyskusji to co zescia sami sobie przez 30 lat nawazyli.

  •  

   pokaż komentarz

   Komentarz usunięty przez autora

  •  

   pokaż komentarz

   @xstempolx: dla przecietnego widza tvn lub tvp na pewno tak bo to co sie w przeciagu 2 lat stanie jest oczywiste dla innych ludzi a szczegolnie tych z zewnatrz widzacych co zagraniczna prasa pisze. Oprocz obywateli Polin gotujacych sie powolutku zywcem jak ta zaba z eksperymentu.

  •  

   pokaż komentarz

   @ArpeggiaVibration: aha już poznaję, emigrant z małym ego wymagającym pompowania w internecie ( ͡° ͜ʖ ͡°)
   pozdrawiamy z zaścianku o oświecony, wskaż nam drogę! ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   To, że za czasów PiSu wzrost gospodarczy jest większy niż za PO nie oznacza, że PiS rządzi lepiej od PO.

   @eriaxy: to również nie oznacza że obecny rozwój to zasługa PO

   polityce monetarnej...
   od tego jest NBP

  •  

   pokaż komentarz

   to również nie oznacza że obecny rozwój to zasługa PO
   @ediz4:
   Oczywiście. Polityka monetarna to był tylko przykład, w polityce fiskalnej zjawisko to też występuje.

  •  

   pokaż komentarz

   Zobaczcie sobie na Czechy lub Hiszpanie - tą druga mimo kryzysu finansowego nadal jest i będzie sporo do przodu przed nami.

   @vipuser: Sam jesteś gamoń, w 1993 roku przeciętny Czech był dwa razy bogatszy od przeciętnego Polaka. Po niecałych 30 latach przeciętny Czech zarabia 30-40% więcej od przeciętnego Polaka. Dystans wyraźnie się zmniejszył. Co w tym dziwnego, że Polska i Czechy rozwijają się gospodarczo? Skoro oni nie stoją w miejscu, to nie ma co się dziwić, że ich gospodarka nadal jest lepiej rozwinięta. Grunt, że odległość się zmniejsza.

   Hiszpania z kolei nie miała narzuconego komunizmu, także z czym ty wyjeżdżasz? U nich reformy wolnorynkowe zapoczątkował już Franco w latach 60., ale prawdziwy rozwój pojawił się po jego śmierci w latach 70.

  •  

   pokaż komentarz

   Ja wiem że można Ukrainy i Ukraińców nie lubić, ale pisanie że sami są sobie winni nie będąc tam gdzie Polska to mocna przesada.

   @Strzelec_Kurpiowski: Według mnie w większości są jednak winni. Litwini, Łotysze i Estończycy mieli o wiele gorszą sytuację, ale wyszli na prostą. Tak więc można.

  •  

   pokaż komentarz

   porownywac sie do panstwa ktore pierwszy raz w ogole uzyskalo niepodleglsoc samemu majac tysiacletnia historie samodzielnej panstwowosci, to moze zacznijmy sie porownywac do postkolonialnych panstw afrykanskich skoro celujemy juz tak zenujaco nisko ?

   @asurbanipal_: Naucz się czytać ze zrozumieniem. Porównałem tylko dwa kraje, które w pewnym momencie były na takim samym poziomie gospodarczym. Jeden kraj przeprowadził reformy gospodarcze, a drugi nie. I teraz je porównywanie wyników. Nigdzie nie napisałem, że Polska jest super, bo na Ukrainie to gówno i syf, tylko, że dzięki odpowiednia polityka procentuje.

  •  

   pokaż komentarz

   nie jego pomysły tylko USA. Przecież Balcerowicz był na smyczy u amerykanów u M. Friedmana i chicago boys. Robił to co mu do głowy wbili amerykanie. Po to by właśnie polskę skolonizować.

   @mikka22: Jak już pieprzymy teorię spiskowe to cieszę się, że mieszkam w amerykańskiej kolonii. Rosyjska przyniosła upodlenie narodu.

  •  

   pokaż komentarz

   Porównałem tylko dwa kraje

   @Erland_Rudholm: nie porownales zadnych krajow tylko to co po zsrr dostala "niepodlegla ukraina" i nastepnie jak tym "nieumiejetnie" zarządzała.

  •  

   pokaż komentarz

   Jak już pieprzymy teorię spiskowe to cieszę się, że mieszkam w amerykańskiej kolonii. Rosyjska przyniosła upodlenie narodu.

   @Erland_Rudholm: Tak bo poza opcją neoliberalizmu a radziecką rosją nie ma już żadnych innych modeli gospodarek. No ja jednak wolałbym nie mieszkać w żadnej kolonii tylko u siebie. No ale gdzie komu wygodniej..

 •  

  pokaż komentarz

  Komentarz usunięty przez moderatora

 •  

  pokaż komentarz

  Z dużą przyjemnością wysłuchałem Balcerowicza. Po prostu mówi jak jest, nie tylko zresztą o Biedroniu - także ogólnie o tym, jak powinno się prowadzić politykę, a także o błędach popełnionych przy Brexicie oraz w Wenezueli. Polecam wysłuchać całość, bo warto, nawet jeśli ktoś go nie lubi.

  Natomiast co do Kraśki, to totalna porażka. Ten człowiek wybitnie działa mi na uzębienie. Co to za wykrzykiwanie, co za wchodzenie w słowo zaproszonemu gościowi i pieprzenie od rzeczy, kiedy Balcerowicz właśnie mówił coś ważnego, czego widz chciałby wysłuchać? No przecież tylko złapać ćwoka za wsiarz i w wulgarnych słowach poinformować, że nie za to mu płacą żeby przeszkadzał gościowi się wypowiedzieć i robił za gwiazdę tego show. Balcerowicz kulturalnie zwrócił mu uwagę już na początku rozmowy, ale do tego zakutego łba nie dotarło. Nawet ten ton, jakim mówi, wyjątkowo mnie drażni - taki egzaltowany, ze specyficzną intonacją jakby mówił coś ważnego i podniosłego, kiedy właśnie zachowuje się jak cham, a treść jego wypowiedzi jest na poziomie niezbyt rozgarniętego wsiowego cwaniaczka.

  I to jest jeden z najlepiej rozpoznawanych i popularnych prezenterów w Polsce. Mój Boże...
  To telewizja na co dzień tak wygląda? I ktoś dobrowolnie ogląda takie gówno?

  •  

   pokaż komentarz

   @xniorvox: Ja miałem wrażenie, że Kraśko próbował prowadzić merytoryczną dyskusję, gdzie mógłby zagiąć Balcerowicza trudnymi pytaniami i obserwacjami. A tutaj dupa, bo okazało się, że dzienni... a właściwie to prezenter nic nie wie i wtrącając się gada bez sensu. Niech wraca do Rusin i śniadaniówki, bo pasuje do żenującego poziomu Dzień dobry TVN.