•  

  pokaż komentarz

  Zwykle rozwiązaniem problemu słabego sygnału radiowego jest znalezienie mocniejszego sygnału, na przykład poprzez wybranie innej stacji radiowej lub przeniesienie się na drugą stronę pomieszczenia.
  Co jednak, gdybyśmy potrafili słuchać uważniej?

  Słabe sygnały radiowe, to wyzwanie nie tylko dla osób próbujących znaleźć ulubioną stację radiową, ale także dla skanerów rezonansu magnetycznego (MRI) w szpitalach, a także dla teleskopów, za pomocą których naukowcy badają kosmos.
  Badając problem "kwantowego skoku" w wykrywaniu częstotliwości radiowych, naukowcy z grupy prof. Gary'ego Steele'a w Delft zademonstrowali nowe możliwości w wykrywaniu fotonów lub kwantów energii, najsłabszych sygnałów dozwolonych przez teorię mechaniki kwantowej.

  Jednym z "dziwnych" założeń mechaniki kwantowej jest to, że energia jest dostarczana w małych porcjach zwanych kwantami. Co to oznacza?

  "Powiedzmy, że popycham dziecko huśtające się na huśtawce", mówi główny badacz Mario Gely.
  "W klasycznej teorii fizyki, jeśli chcę, aby dziecko bujało się trochę szybciej, mogę dodać mu małe popchnięcie, nadając mu większą prędkość i więcej energii.
  Natomiast mechanika kwantowa mówi coś innego: mogę zwiększyć energię dziecka tylko o jeden "krok kwantowy" na raz. "Mniejsze/słabsze pchnięcie", a raczej zwiększenie pędu i energii o połowę tej wartości nie jest możliwe".

  Dla dziecka na huśtawce, te kwantowe kroki są na tyle małe, że nie można ich zauważyć.
  Do niedawna to samo dotyczyło fal radiowych. Jednak zespół badawczy w Delft opracował obwód, które mogą faktycznie wykryć te niepodzielne kawałki energii w sygnałach radiowych, otwierając potencjał do wykrywania fal radiowych na poziomie kwantowym.

  Poza zastosowaniami w kwantowym pomiarze, grupa w Delft jest zainteresowana przeniesieniem mechaniki kwantowej na następny poziom: masę.
  Podczas gdy teoria elektromagnetyzmu kwantowego została opracowana prawie 100 lat temu, fizycy wciąż zastanawiają się, jak dopasować grawitację do mechaniki kwantowej.

  "Korzystając z naszego radia kwantowego, chcemy spróbować słuchać i kontrolować kwantowe wibracje "cięższych" obiektów i eksperymentalnie zbadać, co się dzieje, gdy miesza się mechanikę kwantową z grawitacją", powiedział Gely.

  "Takie eksperymenty są trudne, ale gdyby nam się powiodło, bylibyśmy w stanie zbadać, czy potrafimy dokonać kwantowej superpozycji samej czasoprzestrzeni, nową koncepcję, która przetestowałaby nasze rozumienie zarówno mechaniki kwantowej, jak i ogólnej teorii względności".

  P.S.
  Dla kolegów pytających "A co to nam daję?" ( ͡º ͜ʖ͡º)

  Wykrywanie słabych pól elektromagnetycznych o niskiej częstotliwości radiowej odgrywa decydującą rolę w wielu dziedzinach, od radioastronomii po magnetyczny rezonans jądrowy.
  W optyce kwantowej limitem słabego pola jest jeden foton.
  Wykrywanie i sterowanie pojedynczymi fotonami przy częstotliwościach megahercowych jest zadaniem złożonym, ponieważ nawet przy temperaturach kriogenicznych fluktuacje termiczne są znaczne.
  W przyszłości kiedy na oparciu na takich technologiach powstaną komputery optyczne, będziecie mieli lepszą grywalność w CS-a :)

  ZDJĘCIE:
  Obraz z mikroskopu elektronowego obwodu kwantowego zbudowanego przez naukowców.
  Szerokość obrazu odpowiada tylko jednej trzeciej milimetra. Kredyt: TU Delft

  Jeśli chcesz być na bieżąco z najlepszymi znaleziskami to zapisz się na MikroListę.
  https://mirkolisty.pvu.pl/list/56Bf7jbXdbGvM2NK i dodaj Swój nick do listy #swiatnauki.

  #swiatnauki #gruparatowaniapoziomu #liganauki #ligamozgow #fizyka #fizykakwantowa #ciekawostki #technologia #komputery #mikroreklama

  źródło: listeningtoq.jpg

 •  

  pokaż komentarz

  Ile taki odbiornik będzie miał czułości w uV dla 20 dB SINAD?

 •  

  pokaż komentarz

  Taka będzie sieć 8G ( ͡° ͜ʖ ͡°)