•  

  pokaż komentarz

  Może mi ktoś wytłumaczyć dlaczego oni tak nap$!!$?#ają w ten Jemen? I to w cywilów?

  Chodzi o kasę? Ropę? Jakieś etniczne konflikty?
  Poważnie pytam.

  •  

   pokaż komentarz

   @goomowy: Też się chętnie dowiem. Proszę o zawołanie.

  •  

   pokaż komentarz

   Chodzi o kasę? Ropę? Jakieś etniczne konflikty?

   @goomowy: @klocus: Wojna Religijna. To nie tak że Saudowie sami z siebie zaatakoowali Jemen. W Jemenie od dawna toczą się konflikty religijne. Na południu szalała Sunnicka Al-Kaida, na północy Szyiccy Houthi. Wiadomo przyszła Arabska Wiosna, rząd osłabł, Houthi wykorzystali okazje i zrobili rewolucje, zamach stanu i ogłosili się panami Jemenu i terytoriów na którymi nie panowali. Sunnickie plemiona oczywiście się na to nie zgodzili i wystąpiłi zbrojnie w ramach tego że popierają legalnego prezydenta. Do wojny wmieszała się lokalna Al-Kaida i ISIS co jeszcze bardziej zaostrzyło konflikt.

   Więc Arabia Saudyjska w tym konflikcie wspiera Sunnitów co za tym idzie LEGALNĄ WŁADZĘ W JEMENIE. Iran wspiera swoich Szyickich pobratymców z klanu Houthi. No i tak już się biją od dawna o tą władzę. Ciężko wskazać kto jest dobry kto jest zły, ale to Szyici rozpoczęli pełno-skalowy konflikt razem z zamachem stanu. Nie mam wiedzy żeby dokładnie powiedzieć jakie jest backstory tego powstania.

   Polecam filmy z tego konfliktu z perspektywy Houthi bo oni osiągnęli memiczny poziom wśród obserwatorów konfliktów blisko wschodnich. Jak banda typków z zardzewiałymi kałachami i rozwalonymi klapkami spuszcza niemiłosierny wp##@@%#, jednej z najnowocześniejszych armii świata. Typy robią rzeczy niesamowite, odpalają jakieś stare radzieckie rakiety w Saudyjskie bazy, nawet im się chyba udało strzelić w jakiś okręt USA. Strach pomyśleć co by było gdyby mieli coś więcej niż zardzewiały sprzęt i rozpadające się obuwie xD

  •  

   pokaż komentarz

   @KochanekAdmina: dziękuję za super wyczerpująca wypowiedź. Szkoda, że jak zwykle cierpią na tym zwykli zjadacze chleba i dzieci ( ͡° ʖ̯ ͡°)

   Widzę, że w miarę temat ogarniasz to powiedz mi różnica pomiędzy szyitami a sunnitami jest taka jak pomiędzy prawosławiem a rzymskokatolickim czy jakaś głębsza?
   Bo oni się nie lubią odkąd pamiętam. Jeszcze w Iraku za Saddama były między nimi spory, ludobójstwa itd.

  •  

   pokaż komentarz

   Widzę, że w miarę temat ogarniasz to powiedz mi różnica pomiędzy szyitami a sunnitami jest taka jak pomiędzy prawosławiem a rzymskokatolickim czy jakaś głębsza?

   @goomowy: To jest właściwie to samo xD Tak w skrócie tutaj cytat
   "Rozłam islamu na sunnitów i szyitów nastąpił po śmierci Mahometa, czyli w roku 632 n.e. Jako że nie zostawił on męskiego potomka, doszło do sporu między wiernymi, a jego tematem było przejęcie schedy po Wysłanniku Allaha. Jedni z nich uważali, że następcą powinien zostać najszlachetniejszy z towarzyszów Mahometa, a drudzy postać tę widzieli w Alim. Ali ibn Abi Talib był bratem stryjecznym, przybranym synem i zięciem Mahometa. Doszło wtedy do wielu walk, a rodzina Alego (wraz z nim) została wymordowana. Kolejnym kalifem został Mu’awija I, którego nie zaakceptowała część wiernych – nazywana dzisiaj szyitami. Za prawowitych następców Mahometa uznają oni jedynie potomków Alego i Fatimy, natomiast sunnici nie odrzucili następnych kalifów i to w nich widzą kontynuatorów..."

   Więc można rzecz że różnic jest o wiele mniej niż między Katolikami i Prawosławnymi. Oni wzajmnie oskarżają się o przeniewierzenie się Islamowi, a wiadomo jaka za to jest kara xD (oczywiście wśród radykałów z dziur zabitych dechami i piaskiem, większość Muzułmanów ma wyj@?@ne tak jak spory między Chrześcijanami).

  •  

   pokaż komentarz

   @KochanekAdmina: Dobry początek xD :)

   Dzięki za odpowiedź :)

 •  

  pokaż komentarz

  No co, jak kiedyś w końcu wjadą z Amerykanami do AS zaprowadzać demokrację, to dobrze, żeby sprzęt który przejmą był serwisowany w ASO. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

 •  

  pokaż komentarz

  Niestety BAE jest głęboko zamieszane w handel z Saudami. No, ale kasa musi się zgadzać.

 •  

  pokaż komentarz

  A tymczasem w Polsce niejaka Ochojska, Owsiak i reszta uczestniczy w reklamie nawołujacej do zbierania pieniędzy dla ofiar wojny w Jemenie