•  

  pokaż komentarz

  Władze wisły nie zdają sobie sprawy że lecąc do żydów z kasą, zamiast z przeprosinami tylko utrwalaja negatywne stereotypy co do zachłanności żydów?

  •  

   pokaż komentarz

   @chew_fatman: "Kibice" Wisły nie zdają sobie sprawy, że robiąc takie "przysługi" klubowy nie tylko pogarszają jego sytuację materialną ale także odstraszają potencjalnych inwestorów. Widzę walka o IV lige trwa.

  •  

   pokaż komentarz

   Komentarz usunięty przez moderatora

  •  

   pokaż komentarz

   @D3nat: ale wiesz, że wśród śpiewających na trybunie był zbawca Wisły - Jaro Królewski? ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @D3nat: A niby czemu klub ma odpowiadać za piosenki kibiców?

  •  

   pokaż komentarz

   Władze wisły nie zdają sobie sprawy że lecąc do żydów z kasą, zamiast z przeprosinami tylko utrwalaja negatywne stereotypy co do zachłanności żydów?

   @chew_fatman: Ciekawe czy za np antypolicyjne przyśpiewki też wpłacają kasę na policję. Jakoś przypadkiem zawsze tylko do żydów leci się z pieniędzmi.

  •  

   pokaż komentarz

   Władze wisły nie zdają sobie sprawy że lecąc do żydów z kasą, zamiast z przeprosinami tylko utrwalaja negatywne stereotypy co do zachłanności żydów?

   @chew_fatman: przekazujac dobrowolnie 50 tys. maja nadzieje ze nie dostana 200 tys. kary.

   To jest biznes, a ideologia prawakow i wykopkow nie gra tutaj zadnej roli.

   A niby czemu klub ma odpowiadać za piosenki kibiców?

   @wscieklazielonka: bo sa organizatorem imprezy za ktora biora pieniadze i w ich obowiazkach lezy to zeby impreza przebiegala spokojnie bez lamania prawa.

   Jak zrobisz u siebie domowke i ludzie dra ryja przez cala noc to rowniez Ty dostaniesz mandat/ pouczenie, a nie ci ktorzy dra ryja.

  •  

   pokaż komentarz

   @wscieklazielonka: dodatkowo czemu klub ma odpowiadać za piosenki, które nie są antysemickie. Kiedy w końcu wszyscy zrozumieją, że z ust kibica Wisły słowo 'żyd' oznacza kibica Cracovii. Mówiąc 'j3bać żydów' nikt nie ma na myśli czy to wyznawców religii mojżeszowej czy też obywateli państwa Izrael. Kolejna sprawa, jeśli używanie tego określenia w takim kontekście jest antysemityzmem to w takim razie czekam na wpłaty innych klubów na schroniska dla psów za zwroty 'j3bać psy' w stosunku do kibiców Wisły. Dzięki wrzutom na Lecha powinniśmy natomiast mieć kasę na kolej szybkich prędkości, natomiat dzięki wrzutom na Legie to że, Stare K...wy będą mieć zapewniony osobny budżet na godziwą emeryturę... ( ͡° ͜ʖ ͡°)

 •  

  pokaż komentarz

  ale g xD
  Takie przyśpiewki są od zawsze. Nie chodzi o Żydów, tylko o kibiców Cracovii, którzy mają bojówkę "Jude Gang", śpiewają: "naród wybrany, cracovia pany", wieszają flagi Izraela, ogólnie sami mówią o sobie żydzi xD
  Jarosław Królewski to idiota.

  W Wiśle parę lat temu grali prawdziwi Żydzi np. Melikson. Myślicie, że nie śpiewaliśmy na derbach? Oczywiście, że śpiewaliśmy, piłkarze nie byli urażeni, bo wiedzieli, że nie chodzi o nich i ich braci, tylko kibiców sąsiadki.

  Zaczyna się poprawność polityczna. Pfu.

 •  

  pokaż komentarz

  Liczę na to że Cracovia przy następnych derbach wpłaci coś na schronisko dla psów.

 •  

  pokaż komentarz

  Kibice Cracovii sami określają siebie Żydami. Ich bojowka to Jude gang, więc o jakim antysemityzmie tutaj mówimy?

  •  

   pokaż komentarz

   @Glivicius: w Łodzi Widzew nazywa Żydami eŁKSę i odwrotnie.
   Stąd ekipy wizytujące śpiewają: Jude Jude Jude - cała Łódź.

  •  

   pokaż komentarz

   @Glivicius: Wisła od zarania dziejów określa Cracovię "Żydami", dlatego prześmiewczo nazwali się Jude Gang.

  •  

   pokaż komentarz

   @ejrafi: obawiam się że sprawa jest bardziej złożona i pierwotnie nie ma aż tak wiele wspólnego z Wisłą.

   btw. kibice Wisły i Cracovii mogli by wiele się nauczyć od tych ludzi co reprezentowali te kluby w latach `20
   Wtedy niektórzy działacze, a nawet piłkarze Cracovii mogli aktywnie działać na rzecz szeroko pojętej tolerancji - głownie przeciw antysemityzmowi, wyraźnie podkreślać swoje korzenie i zbierać naprawdę spore wsparcie od strony działaczy Wisły. Podobnie działało to w drugą stronę. Kibice Cracovii mieli olbrzymi szacunek do ludzi takich jak Henryk Reyman (za zasługi dla państwa Polskiego).

   Wtedy to wszystko działało na innych zasadach.

   ---
   Potem się może trochę popsuło, ale tak naprawdę twarde animozje pomiędzy tymi klubami zaczynają się w latach 80, a eskalują w 90.

   ----
   Dzisiaj żyjemy w durnych czasach gdzie banda kretynów pozakładała takie gangi jak "Jude Gang", "Sharksi". Prowadzą szeroko zakrojony handel narkotykami i bronią, zabijają się i co najgorsze te przygłupy maja czelność podpinać się pod kibiców i szerzyć propagandę. Do tego dochodzą pseudodziennikarze którzy cieszą sie z ich działalności, pragną eskalacji konfliktu i zbijają kapitał dziennikarski. Do tego próbują wmieszać wszystkich kibiców i bezmyślnie wrzucić watek antysemicki...

   Nawet te przygłupy potrafią zalożyć na internecie witryny szkalujące drugą stronę i siejąc kłamliwą propagandę (zarówno kibce Cracovii jak i Wisły mają swoje "wiki" gdzie 70% artykułów to same kłamstwa)

 •  

  pokaż komentarz

  Cały paradoks tej sytuacji polega na tym, że nikt z kibiców Wisły wbrew pozorom nie śpiewał antysemickich przyśpiewek. Twierdzę wręcz, że większość kibiców nawet nie jest antysemicka. W Wiśle Kraków nie tak dawno, grał Maor Melikson, Dudu Biton, którzy byli z Izraela. Nikt z tego powodu nie miał problemów, mało tego sami zawodnicy zawsze chwalili sobie atmosferę w klubie, a także kibiców Wisły.

  Problem polega na tym, że kibice różnych drużyn w Polsce mają swoje przydomki. Kibice Pogoni Szczecin to Paprykarze, Arki Gdynia - Śledzie, Górnika Zabrze - Żabole, a Cracovii - Żydzi. Tekst "Żydy się palą" nie odnosi się więc do narodu hebrajskiego, tylko do kibiców Cracovii, którzy chwilę wcześniej rozpalili sobie ognisko na trybunach Wisły Kraków. Swoją drogą zdemolowali stadion, aktualnie trwa szacowanie strat. Kibice Cracovii - a dokładniej ich bojówka (kibole, którzy biorą udział w tak zwanych ustawkach) sami nazywają się - Jude Gang.

  Zaraz ktoś powie, no ale jak to? Śpiewają, że "Żydzi się palą?", ale wcale nie mają na myśli ludzi z Izraela? Postronnym trudno to zrozumieć, ale właśnie tak jest.

  Niestety jeśli taka wiadomość, przekaz pójdzie w świat - tego typu tekst pojawi się w zachodnich mediach, na dodatek tłumacząc to dosłownie np. jako "Jews burn" - nikt nie będzie wnikał w kibicowski świat, tylko zostaniemy, my jako Naród okrzyknięci antysemitami.

  Byłem na tym meczu. Szczerze mówiąc nawet nie pamiętam tej przyśpiewki. Musiała trwać bardzo krótko, bądź była śpiewana tylko przez niewielką część kibiców. Temat antysemityzmu w mediach po tym meczu to też próba odwrócenia uwagi od kibiców Cracovii, którzy wywiesili dyskryminujące flagi (kibice Wisły nie wywiesili żadnych flag) oraz używali niezgodnej z regulaminem pirotechniki oraz głośnych petard. Palili również krzesełka, wyrywali kaloryfery, niszczyli cała infrastrukturę.

  Mało tego, nawet część kibiców Cracovii na wieść o porównaniu tekstu z trybun "Żydy się palą" do holokaustu zareagowało z zażenowaniem i marnej próby zdyskredytowania Wisły przez marnych dziennikarzy po przegranych derbach.

  Reakcja Królewskiego jest moim zdaniem prawidłowa. Mimo iż, być może nie do końca rozumie on specyfikę kibiców, zachował się przyzwoicie. Raz, że sam sobie buduje PR w kontekście relacji biznesowych, które przeprowadza w Ameryce, dwa daje jasny sygnał, że przedstawiciele klubu są przeciwko dyskryminacji, w szczególności przeciwko antysemityzmowi.

  Dziennikarz RMF też nie jest do końca poinformowany. Królewski nie przekaże 50 tysięcy złotych na muzeum Polin, tylko do pięciu wybranych przez kibiców instytucji. Są to też właściwie jego pieniądze, które owszem mógł poświęcić klubowi, ale jego decyzją prawdopodobnie zrobi inaczej.