•  
  b...............n

  -320

  pokaż komentarz

  @tomasztomasz1234: Pobyt w wojsku ma przygotować do działania pod presją fizyczną i psychiczną. Powinno to przygotować żołnierza do sytuacji ekstremalnych, na które możesz nie być przygotowany. W twoim przypadku na przykład: brak wifi, rurki nie w tym kolorze co trzeba, brak miejsca na apkę w telefonie.

  •  

   pokaż komentarz

   @bardzodziwnylogin To nie presja, to sadyzm. ( ͡º ͜ʖ͡º)

  •  

   pokaż komentarz

   W twoim przypadku na przykład: brak wifi, rurki nie w tym kolorze co trzeba, brak miejsca na apkę w telefonie.

   @bardzodziwnylogin: o nie, jego pokolenia żyje w innej rzeczywistości niż twoje i ma inne problemy. Jak on śmie.

  •  

   pokaż komentarz

   @bardzodziwnylogin: dokaładnie, A opis "Największej patologii zapewne nie filmowano" patologią tu to jest opis .

  •  

   pokaż komentarz

   @framugabezdrzwi: problem jest taki sam tylko wasze myślenie jest błędne. Oczekujesz od innych by ciebie chronili a sam nie dajesz nic w zamian. Nikt nie będzie pytał czy może ciebie zabić i czy czujesz się dziś kobietą czy może tramwajem. Problemy dzisiejszej młodzieży są inne ale realia wojny są takie same...wojna, wojna nigdy się nie zmienia...

  •  

   pokaż komentarz

   @axxamith: tak z ciekawości to w ilu wojnach już walczyłeś? ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @CapaldiTheDoctor: byłeś kiedyś na Antarktydzie by móc mówić że jest tam zimno?

  •  
   b...............n

   +44

   pokaż komentarz

   @szunis: Nie. No jasne. Podczas wojny, wróg z pewnością będzie łagodniejszy..

  •  
   b...............n

   -30

   pokaż komentarz

   @framugabezdrzwi: Tym komentarzem właśnie chciałem mu uświadomić że żyje w innej rzeczywistości i zaznaczyć, że jego opis do znaleziska jest mało obiektywny i niesprawiedliwy.

  •  

   pokaż komentarz

   @bardzodziwnylogin: Tak, pranie mózgu jest nieodłącznym elementem szkolenia nowoczesnego wojska, tylko że to też trzeba umieć zrobić, samo głodzenie, bicie i poniżanie zamiast posłusznych żołnierzy zrobi tylko głupią bandę kalek

  •  
   b...............n

   -13

   pokaż komentarz

   @Idi0ta: No jak masz słaby mózg to mogą ci go wyprać w szkole, albo kościele. Wojsko z filmu zdecydowanie nie jest wojskiem nowoczesnym.

  •  

   pokaż komentarz

   @axxamith: no tak, bo fakt zimna jest tak samo przewidywalny jak to, jak wygląd wojny. Bo wcale współczesna wojna nie opiera się bardziej na technologii niż ta dwadzieścia czy czterdzieści lat temu. Wiesz ile byłby warty pluton żołnierzy po przeszkoleniu obowiązkowym jakie było praktykowane? Mniej niż jeden dron. No ale zabierajmy ludziom czas na bezsensowne szkolenia bo ,,wojna nigdy się nie zmienia"

  •  

   pokaż komentarz

   @bardzodziwnylogin: O, znowu rurki! Ten legendarny argument podejmowany w każdej dyskusji o wojsku.

  •  

   pokaż komentarz

   @bardzodziwnylogin: znajomy opowiadal jak byl w wojsku. Niski chlopak ale krępy i bitny. Dobral sie z takim drugim i znecali sie fizyczie i psychicznie na kolegach. Opowiadal to z uśmiechem na twarzy. Tak wygladala patologia w wojsku poborowym

  •  

   pokaż komentarz

   @bardzodziwnylogin: W wojsku nie byłem, ale z tego filmiku nie wygląda to tak żle wcale.

  •  

   pokaż komentarz

   Problemy dzisiejszej młodzieży są inne ale realia wojny są takie same...wojna, wojna nigdy się nie zmienia...

   @axxamith: posłuchaj sobie wykładu Bartosiaka z AWL i dowiesz się, czemu się mylisz (✌ ゚ ∀ ゚)☞ Ja wiem, że to tylko hasełko z Fallouta ale akurat wojna się zmienia, ostatnio nawet bardzo się zmieniła. I na tej zmienionej wojnie raczej nie ma miesjca na poborowych (chyba, że do rozminowywania przemarszem :D ).

  •  

   pokaż komentarz

   @bardzodziwnylogin: ale do czego ma mnie niby przygotować, jak nie mam zamiaru walczyć z nikim o nic :D

  •  

   pokaż komentarz

   @framugabezdrzwi

   W twoim przypadku na przykład: brak wifi, rurki nie w tym kolorze co trzeba, brak miejsca na apkę w telefonie.
   @bardzodziwnylogin: o nie, jego pokolenia żyje w innej rzeczywistości niż twoje i ma inne problemy. Jak on śmie.

   Problemy??? To nie są żadne problemy. To niedoj@#!nie mózgowe.

  •  

   pokaż komentarz

   @bardzodziwnylogin: nie wiem, ale moim zdaniem więcej w tym darcia mordy, gejostwa i robienia wszystkiego byle jak niż poprawnie i optymalnie wykonywanego treningu, hartowania ciała i ducha do wojny...
   bardziej produkcja tępego mięsa armatniego

  •  

   pokaż komentarz

   @bardzodziwnylogin: Ale komu dzisiaj jest to potrzebne gdy 3/4 kraju by zdezerterowało i osrało ciepłym moczem wielką ojczyznę? :D 1/4 to zakochani w gównokraju patryjoci którzy zostaliby odj??@ni w pierwszej linii gdzie generałowie siedzieliby cieplutko na uchodźstwie.

  •  

   pokaż komentarz

   @bardzodziwnylogin: Na wypoku tego nie widać, ale na fejsie zawsze takie komentarze piszą dwa typy ludzi:
   -Grażynki które i tak nigdy do wojska brane nie były
   -Typowe janusze z brzuchem piwnym i wąsem.
   Nigdy nikt kto wygląda na osobę która odniosła w życiu sukces

  •  

   pokaż komentarz

   @bardzodziwnylogin Skad cokolwiek o nim wiesz ?
   I na ilu wojnach walczyłes ?

  •  

   pokaż komentarz

   @bardzodziwnylogin: dziadek, chyba cię zahibernowali na 5 ostatnich lat skoro dalej o rurkach p%%$@#%isz xD

  •  

   pokaż komentarz

   @Niech_moc_bedzie_z_toba: To była fala i zrobili z tym porządek pod koniec lat 90.

  •  

   pokaż komentarz

   @bardzodziwnylogin: presja, stres. Ech. Wszyscy używają tych samych haseł. Mireczku, myślisz że nie ma różnicy pomiędzy stresem bojowymi a stresem powiązanym z przemocą psychiczną? Przemoc ma zupełnie inny cel. Odpowiednio wykorzystana ma stworzyć żołnierza posłusznego. Niekwestionującego żadnych rozkazów. Nie zdolnego do krytycznego myślenia. Ten sam mechanizm budowania posłuszeństwa znajdziecie w każdej przyzwoitej sekcie ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @zapatrzon_w_grunt: W dzisiejszych czasach najlepiej to widać w sekcie LGBT i feministkach

  •  

   pokaż komentarz

   @bardzodziwnylogin: co to za przygotowanie skoro w czasie wojny za spust w kluczowych sytuacjach odważy się pociągnąć jakieś 20% żołnierzy ( ͡° ʖ̯ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   To nie presja, to sadyzm.

   @szunis: brednie - byłem i przeżyłem. Zaciskasz zęby i tyle. W życiu codziennym jest masę bezsensownych sytuacji i nikogo nie interesuje Twoje narzekanie. W Wojsku nie chodziło o 5 raz z rzedu mycie tego samego korytarza, wycieranie sznurówkami schodów, zamiatanie trocin z mydlinami itd - tylko o uświadomienie młodemu chłopakowi że gadanie nic nie da - trzeba to zrobić i tyle.

  •  

   pokaż komentarz

   @bardzodziwnylogin: jestes taki niepostępowy, co prawda turcy, ruscy i reszta ferajny normalnie ostro szkolą bezwzględnych żołnierzy, ale nie znaczy, że musimy umieć się bronić.. Żyjemy przecież w niezniszczalnej utopii( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   W twoim przypadku na przykład: brak wifi, rurki nie w tym kolorze co trzeba, brak miejsca na apkę w telefonie

   @framugabezdrzwi: Rozp$$?!!$a mnie jego myślenie bo Ci którzy faktycznie ginęli na wojnie pewnie robili to z nadzieją że przyszłym pokoleniom będzie lepiej i będzie czas i na wygłupy.

  •  

   pokaż komentarz

   byłeś kiedyś na Antarktydzie by móc mówić że jest tam zimno?

   @axxamith: To trochę kiepski argument, zwykłemu człowiekowi trudno wyobrazić sobie arktyczne zimno. Są pozornie nieistotne aspekty, których na filmach nie widać, a w książkach geograficznych i encyklopediach się nie pisze. Np. oddychanie, poruszanie się, załatwianie potrzeb fizjologicznych, higiena, zmiana odzieży.

  •  

   pokaż komentarz

   @Syskiev: @Niech_moc_bedzie_z_toba: @bardzodziwnylogin: @framugabezdrzwi: Tak sobie czytam was w przerwie pracujac w city London juz od lat i przekladam w lokalny anglosaski pejzarz, ktory wyksztaltowal ostatnie pokolenie pracownikow:

   Skala mikro:
   "sluzba ma przygotowac , zolnierz ma potrafic ..." = system ma dobrze dzialac, projekt ma byc na czas.
   "o nie, jego pokolenia żyje w innej rzeczywistości.." = jak to ma dzialac? na czas? ja mam daleko i dzieci do odebrania.

   Skala makro:
   Izrael = sprawdzamy DNA kandydatow na obwatela, nie mieszamy sie.
   Reszta = tolerancja, rownosc , sprawiedliwosc.

  •  

   pokaż komentarz

   Pobyt w wojsku ma przygotować do działania pod presją fizyczną i psychiczną

   @bardzodziwnylogin: dokładnie, natomiast to co się działo w tamtych czasach nie było najlepszym szkoleniem. Skutek jest taki, że wiele osób z tamtych czasów zostało uwarunkowane strachem przed przełożonym. Kto wie ilu obecnych pracowników wojska woli się nie angażować, czy przemilczeć wiele problemów w jednostkach, w obawie przed irracjonalnymi atakami na siebie za wszystko co zrobili i czego nie zrobili. Takie ataki przecież pamiętają z młodości.

   Prosiłbym o wypowiedź psychologa ale wydaje mi się że działa to tak. Skoro wtedy dostawali baty za wszystko, tj to co zrobili i tego co nie zrobili, to teraz lepiej się nie odzywać, nie angażować. To powoduje, że narastają nierozwiązane problemy w jednostkach, które to problemy tworzą napięcia, frustracje, pociąg to alkoholu. Z drugiej strony negatywne wzorce przenoszone są na najbliższych. Dla przykładu w załączniku trening podstawowy w armii amerykańskiej, myślę że obecnie w erze unifikacji, podobnie to wygląda na całym świecie.

   Owszem można powiedzieć że tamte czasy tworzyły twardszych ludzi ale tworzyły też masę ludzi z problemami. Druga sprawa czy to co było kiedyś na pewno dziś jest potrzebne.

   źródło: youtube.com

  •  

   pokaż komentarz

   Oczekujesz od innych by ciebie chronili a sam nie dajesz nic w zamian.

   @axxamith: Ja jednak uważam że szkolenia z tamtych czasów były złe. Żołnierz dostawał op!!$@@% za wszystko co zrobił i czego nie zrobił. Skutek jest taki, że obecnie szeregowy boi się mówić o problemach przełożonemu. Jak już się odważy, to często jego przełożony zatrzyma te problemy dla siebie i nie poinformuje swoich wyżej postawionych przełożonych w obawie o oskarżenia, że źle zajmuje się jednostką.
   Wszyscy w tym łańcuszku są ofiarami irracjonalnego strachu przed op!!$@@%em za wszystko, którego doświadczali w młodości. Owszem tworzyło się wtedy twardych ludzi ale uważam, że było ich niewiele i to byli ludzie od początku z predyspozycjami. .

  •  

   pokaż komentarz

   @bardzodziwnylogin: Nie tłumacz, nie zrozumieją. To ludzie wychowani w pokoju, którzy nie znają bólu i cierpienia innego niż ich własna mentalność.

  •  

   pokaż komentarz

   @bardzodziwnylogin: Gdybym był dowódcą przeciwnika a ty wystawił byś mi taką sterroryzowaną hołotę i socjopatów, którzy zrobili z tego ideologię i ich terroryzują, zrobił bym im takie działania psychologiczne, że sami by się po miesiącu zaczęli zabijać, a ja wpadł bym tylko podobijać resztki.

  •  

   pokaż komentarz

   ludzie wychowani w pokoju, którzy nie znają bólu i cierpienia innego niż ich własna mentalność

   @dolOfWK6KN: z drugiej strony w latach powiedzmy 80/90tych mentalność w ogóle nie przeszkadzała ludziom. Nie przejmowali się tak bardzo niemoralnymi postępowaniami, mieli siłę na wszystko.
   Pytanie skąd bierze się ta nadwrażliwość w mentalności w obecnej młodzieży. Moja odpowiedź, przeszkadza im to co kiedyś było uznawane za normę. Odbierają to jako niemoralne, nie w porządku. Nawet rzeczy które dla nas wydają się śmieszne. Nie są zbytnio w stanie żyć w takich warunkach, dlatego nie mają siły na nic. Tacy są, kolejne pokolenie będzie jeszcze bardziej wrażliwe na tzw drobnostki, widząc w nich ważne rzeczy do wyprostowania. Jaki świat stworzą to na dziś dzień nawet nie odważę się zastanawiać, choć myślę że może to być coś pozytywnego.

  •  

   pokaż komentarz

   @bardzodziwnylogin: jak bedzie wojna to będziemy uzywac takich januszy jak ty jako pancerz reaktywny dla czołgów

  •  

   pokaż komentarz

   @framugabezdrzwi: To nie kwestia innych problemów ale tego, że są one zwyczajnie śmieszne. Nie powiesz mi chyba, że stawiasz znak równości między brakiem internetu, a ciężkim życiem za PRL czy na wojnie.

  •  

   pokaż komentarz

   @dolOfWK6KN: kurde powiem ci gościu, że nieźle się trzymasz, po wypowiedzi wnoszę, że zostałeś wychowany w czasie wojny, znasz ból i cierpienie, jesteś więc w okolicach 90 ! i cyk mirkujesz ! dać Ci namiar na mojego dziadka ? pogadacie sobie o starych czasach ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @axxamith: Otóż właśnie zmienia się. Aktualnie podlatujesz dronem, detonujesz ładunek i cały tuzin świetnie wyszkolonych wojaków leży rozczłonkowany na obszarze 100m2, i to wszystko z wygodnego fotela na drugim końcu świata.

  •  

   pokaż komentarz

   @amath: Zajebiście się trzymam, dziękuję. Klawo jak cholera.

  •  

   pokaż komentarz

   @nikifor: Zmieniła się forma prowadzenia wojen, zmieniła się technologia i używana broń. To co pozostało takie same w wojnach to ludzie. Najlepsze formacje, czy armie, które przeszły do historii były najczęściej tymi najbardziej zdyscyplinowanymi i zorganizowanymi. Dyscypliny nie da się zaprowadzić miłą rozmową przy ciepłej herbatce.
   Wiesz przy pomocy czego wygrywa się wojny? Przy pomocy strachu. Trzeba po prostu sprawić by przeciwnik się przeraził, zwątpił i przystąpił do odwrotu. Bez znaczenia czy użyjesz słoni bojowych, kawalerii, czołgów czy dronów. Przeciwnik ma po prostu uznać, że nie ma szans na wygraną, że nie ma po co walczyć. Dlatego szkoląc żołnierzy trzeba iść przycisnąć, utwardzić aby byli odporni psychicznie i łatwo nie pękali. Tego się nie da zrobić w miły i delikatny sposób. Gdyby się dało to sądzę, że już dawno ktoś by to zrobił. Jednak historia jasno pokazuje, że się nie da.

  •  

   pokaż komentarz

   Oczekujesz od innych by ciebie chronili a sam nie dajesz nic w zamian.

   @axxamith: Ochrony przed czym? Przed interesami bogatych panów?
   W razie jakiegokolwiek konfliktu ja stad spadam, ten kraj nie ma mi nic do zaoferowania poza społecznością która mówi po Polsku. Jeszcze żeby tutaj był jakiś system polityczny który bym wspierał czy coś, ale na dziś dzień nie ma tutaj nic o co bym walczył.

  •  

   pokaż komentarz

   @czlowiekzcegla: No właśnie nie. O to teraz chodzi w nowym rodzaju wojny, że przeciwnikiem rzadko staje się twarzą w twarz. Jeśli już to robią to np. specjalsi a nie poborowi. Straszenie skrzydłami już nie zadziała. Straszyć można jedynie na poziomie strategicznym czy wręcz geopolitycznym.

  •  

   pokaż komentarz

   @nikifor: Sądzisz, że w przypadku dużego konfliktu na skalę Europy, czy świata wszystkie strony ograniczą się tylko do używania specjalsów? Koniec końców specjalsi również spełniają funkcje wywoływania strachu u wroga, chodzi o to żeby nie czuł się zbyt bezpiecznie nawet daleko za linią frontu. Żeby żył ze świadomością, że bez względu gdzie się znajduje może mu wpaść do domu oddział świetnie wyszkolonych i uzbrojonych facetów, którzy władują mu kulkę w głowę. To samo dotyczy snajperów, dronów i innych podobnych oddziałów czy broni. Zawsze w wojnie chodzi o strach i złamanie morale wroga, bez względu czy ten wróg siedzi w okopie, sztabie dowodzenia czy w pałacu prezydenckim.

  •  

   pokaż komentarz

   Koniec końców specjalsi również spełniają funkcje wywoływania strachu u wroga, chodzi o to żeby nie czuł się zbyt bezpiecznie nawet daleko za linią frontu. Żeby żył ze świadomością, że bez względu gdzie się znajduje może mu wpaść do domu oddział świetnie wyszkolonych i uzbrojonych facetów, którzy władują mu kulkę w głowę. To samo dotyczy snajperów, dronów i innych podobnych oddziałów czy broni. Zawsze w wojnie chodzi o strach i złamanie morale wroga, bez względu czy ten wróg siedzi w okopie, sztabie dowodzenia czy w pałacu prezydenckim.

   @czlowiekzcegla:Ale to nie będą poborowi! Film przedstawia szkolenie poborowych - przymusowo wcielonych do wojska randomów! Czego Ty tu nie czaisz?

  •  

   pokaż komentarz

   @nikifor: W przypadku dużego konfliktu armie z poboru wrócą. W końcu ochotnicy zaczną odnosić rany, ginąć, więc ktoś będzie musiał ich zastąpić. Będzie również potrzeba zwiększenia ilości oddziałów, więc pobór jak najbardziej się przyda. Myślisz, że dlaczego istnieje w tym kraju coś takiego jak kwalifikacja wojskowa? Mało tego Polska nie zlikwidowała poboru, tylko go zawiesiła, to spora różnica.

  •  
   cirrus_logic

   +5

   pokaż komentarz

   @framugabezdrzwi: Dodalbym: wlasnie po to walczono, zeby pozniej mozna bylo nosic rurki w takim kolorze jaki pasuje. To sie nazywa wolnosc.

  •  

   pokaż komentarz

   @MirkobIog: zgadza się. Widać to po Ukrainie, Syrii, Afganistanie...

   Kogo te drony zabijają?

  •  

   pokaż komentarz

   @bardzodziwnylogin: W pełni się zgadzam.
   Do tego dzisiejszejszej młodzieży imponuje jakiś patus biorący w dupę patyk na żywo (dzisiejsza główna wypoka), i wpada w depresję bo nie może dobrać skarpetek do koloru rurek i ma zbyt małą lajków na fejsie.

  •  

   pokaż komentarz

   'posłuchaj sobie wykładu Bartosiaka z AWL'
   @nikifor: Mógłbym prosić o ten wykład?

   Od siebie polecam film jest na cda: "Drony śmierci"

  •  

   pokaż komentarz

   @framugabezdrzwi:

   ma inne problemy. Jak on śmie.

   To są problemy, serio? nic dziwnego, ze tyle samobójów, jak dla Ciebie jest problemem jest brak wifi, a musztra patologią. Spytaj się kogokolwiek kto odbył służbę zasadniczą czy uważa to za patologie.

   NIedług dla takich jak wy chodzenie do pracy, szkoły, albo odpowiedzialność za siebie i innych będzie patologią,

  •  

   pokaż komentarz

   @CapaldiTheDoctor: @bardzodziwnylogin: @szunis: prawda jest taka, ze to jest potrzebne tam gdzie powinno byc czyli w faktycznm zawodowym wojsku w momencie gdy ktos tam idzie bo chce i jest dorosly i swiadomy i jest to jakas mega zdyscyplinowana jednostka, ktos kto poleci odbijac zakladnikow, ktos kto leci na wojne sie przedzierac lub polowac na kogos. Tam sie liczą stalowe jaja, zelazna dyscyplina, wytrzymalosc psychiczna, sila, spryt i wytrzymalosc fizyczna. Robienie czegos takiego mlodym ludziom to jest patologia i kaleczenie im glowy bo czym to sie rozni od takiego zachowania gdyby to robil powiedzmy ojciec w domu? Tylko tym, ze to legalne, masowe i przymusowe. Ktos moze chciec, ktos moze byc obojetny a ktos moze nie chciec i przezywac takie rzeczy. Nie kazdy musi byc zolnierzem. Gdyby kazdy na swiecie byl koksem i kozakiem to nikt by nie był. Nie ktorzy są silni po to zeby inni byli słabi. A to, ze problemy sie zmieniają z czasem no to jest prawda ale nie znaczy, ze jedne są gorsze od drugich. Dla nas nie jest problemem to, ze mamy susze i będzie brak wody tylko to, ze np. odpieli nam internet albo prąd na jeden dzien. Punkt widzenia zalezy od punktu siedzenia. Po co mamy traktowac ludzi wg standardow ktore byly potrzebne powiedzmy 50 lat temu skoro dzis potrzebne jest co innego?

  •  

   pokaż komentarz

   @Tomek_93: Trepy przy kamerach nie pokazały całego swojego oblicza. k%%$ienie za byle gówno, bluzgi, poniżanie, 5 stołków w 20 osobowej izbie, na łóżku siedzieć ci nie wolno bo op%@$@$@ i "samolocik", więc albo siedzisz na podłodze, albo zmieniacie się co 20 minut. Do tego okropna nuda, siedzisz w tej izbie w tym cuchnącym mundurze w którym biegasz, czołgasz się, w tej cuchnącej bieliźnie( wymianka raz na tydzień, dwie pary kalesonów, i dwie koszulki, podobnie jak prysznic), gdzie twoi wątpliwi koledzy cuchną równie jak ty.Ćwiczenia były wybawieniem z tego marazmu. Najgorsza była niedziela.Totalny brak zajęcia,z nudów zapisywałem się na wyjazd do kościoła. Ale tylko na unitarce( ci na filmie też są na unitarce), później było w miarę normalnie ( w miarę). Aha, mundur ćwiczebny był tylko jeden, więc jak trochę popadało, a pan plutonowy miał kiepski humor i chciał się zabawić, to kazał ci się czołgać po tej mokrej trawie. No ale wojna to nie zabawa.

  •  

   pokaż komentarz

   wojna, wojna nigdy się nie zmienia...

   @axxamith: wiecej nie trzeba mowic. cytat z gry, ale na ten temat wiecej nie trzeba mowic.
   jestem z rocznika, ktory sie lapal na zasadnicza sluzbe.
   patola w wojsku byla fala, ktora prowadzila do skrajnych sytuacji. najgorsze, ze kadra czesto nic z tym nie robila - tolerowala. traktowano to jako czesc szkolenia i czesto przez to nie miala kontroli 'bo za moich czasow nic sie nie stalo'.
   pobor wojskowy to bardzo trudny temat. moze niektorym ludziom sie wydawac, ze to za duzo. szczegolnie tym, ktorzy nie przezyli wojny.
   sugerujac sie chocby szkoleniem wojsk amerykanskich, gdzie to mocno rozwinieta dziedzina, przyzwyczajenie do presji psychicznej i fizycznej daje duzo wieksze szanse przezycia w warunkach wojny.
   moze sie wydawac, ze to nie jest ludzkie, ale na wojnie nie ma za duzo miejsca na ludzkie odruchy. na wojnie dobrze byc przygotowanym na najgorsze. czlowiek, ktory sie zalamie w trakcie akcji wojennej to najgorsze co moze spotkac jego samego i jego kompanow. zeby sie nie lamac trzeba byc przygotowanym, przyzwyczajonym do presji. nawet najciezsze szkolenia daja tylko zblizone warunki do tych realnej wojny.
   to trudne, ale potencjalnych zolnierzy trzeba lamac psychicznie przed wojna, zeby mieli wieksza szanse przezycia i zeby swoja ocena sytuacji nie zabili innych.
   niestety w trakcie szkolenia zdazaja sie wypadki (skrajnie - samobojstwa). nie da sie wszystkich przygotowac i takich ludzi powinni wychwytywac psycholodzy. niestety sprawe wychwycenia slabych jednostek utrudniaja symulanci, ktorzy czasem sa mocno przekonujacy w zachowaniu.
   ten temat dobrze opisuje kilka filmow. amerykanie, pomimo ze zyja z wojny to wypuscili kilka filmow, ktore dobrze odzwierciedlaja warunki wojenne. pierwszym, ktory mi sie nasuwa to 'full metal jacket'. mysle, ze nie ma lepszego o tej tematyce (lacznie z problemem szkolenia zolnierzy).

  •  

   pokaż komentarz

   @nocny_lotnik: no ja się z Tobą zgadzam w całej rozciągłości. Ja również służyłem i to w Żaganiu lesie...problemem na wojnie jest odporność psychiczna żołnierza. Zarówno gdy kompan ginie jak i wtedy gdy musi zabić. Szkoleniea do tego przygotować. Nie na darmo tak się szkoli. Ale ludzie będą udawać że teraz wszystko się zmieniło i że to drony walczą a operator po zbombardowaniu wioski idzie na kremówki z kolegami. Pytanie: to kto ginie na takiej wojnie i gdzie taka wojna trwa. Krzyczą Afganistan! Ale o żołnierzach amerykańskich w Afganistanie nikt nie wspomina. Czym jest wojna dla żołnierzy może świadczyć fakt że w Iraku zginęło mniej żołnierzy amerykańskich niż z powodu samobójstwa w domu...ale to chyba tylko drony są...

  •  

   pokaż komentarz

   @bardzodziwnylogin: Wojsko miało nauczyć dyscypliny i posłuszeństwa, a nie bycia gladiatorem, od tego są jednostki specjalne. Żołnierz z zwykłej normalnej jednostki do w każdej armii jest tylko mięso.

  •  

   pokaż komentarz

   Ale ludzie będą udawać że teraz wszystko się zmieniło i że to drony walczą a operator po zbombardowaniu wioski idzie na kremówki z kolegami. Pytanie: to kto ginie na takiej wojnie i gdzie taka wojna trwa. Krzyczą Afganistan! Ale o żołnierzach amerykańskich w Afganistanie nikt nie wspomina.

   @axxamith: To co piszesz przywodzi mi na mysl, ze sterowanie opinia publiczna jest obusieczne w skutkach. Z jednej strony panstwa staraja sie zalagodzic sytuacje, a z drugiej ja zaognic.

  •  

   pokaż komentarz

   @nocny_lotnik @axxamith Też się łapałem, ale mnie "ominęło". Staruchy jesteśmy i nie rozumiemy pokolenia chowanego na tabletach ;)
   A tak bardziej serio, miałem okazję latami pracować blisko wojska i zakumplować się z ludźmi min. po misjach w Afganistanie. Jak się zobaczy pewne rzeczy z bliska i do tego miało się to szczęście/nieszczęście (niewłaściwe skreślić) dorastać w czasach z filmu o poborowych, to moim zdaniem perspektywa jest inna a i same realia filmu tak nie szokują.
   Z drugiej strony ciężko mieć pretensje do młodszych mirków, że wierzą w wojnę "dron-dron" i zasypują minusami powyżej.

  •  

   pokaż komentarz

   @bardzodziwnylogin: Dokładnie tak to pamiętam. Do tego za dnia trzeba było być ślepo posłusznym kompletnym idiotom zawodowym a wieczorami godzinami dawać się poniżać idiotom starszym rocznikiem. Oprócz tego złodziejstwo na każdym kroku zwane dla niepoznaki "ambą" Niczego się nie nauczyłem a już napewno nie tego jak być żołnierzem. Stracone 20 miesięcy. Szczęściem tylko 20 bo mi już skrócili służbę w 90 roku. Tamtego wojska NIE DA SIĘ OBRONIĆ a porównać można jedynie z domem wariatów gdzie wariaci mają nad tobą władzę absolutną.

 •  

  pokaż komentarz

  Tak wyglądała smutna

  Smutna? - czegoś się nauczyli i nie zostali życiowymi przegrywami!

 •  

  pokaż komentarz

  Ale się zebrało zwolenników prawdziwej męskości.

  Pewnie, że szkolenie wojskowe to nie może być pokaz savoir vivre, pewnie że ma przygotować na określone sytuacje itd. Tyle, że absurdem i patologią jest wymagać od każdego, żeby to przechodził. Nie w dzisiejszych czasach. Dla ochotników jak najbardziej.

  •  

   pokaż komentarz

   @jamtojest: A tam - powinieneś się raczej cieszyć że jest ich tak dużo. Lepiej się śpi wiedząc, że jest aż tylu chętnych, którzy z takim entuzjazmem rzucić się do maszynki do mięsa (✌ ゚ ∀ ゚)☞

  •  

   pokaż komentarz

   @ChochlikLucek: hahaha dokładnie, dadzą czas na ewakuację normalnym ludziom ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @jamtojest: tak a teraz zawodowe wojsko jest od 9 do 17 potem z munduru w cywilne ciuchy i domku, a jednostki po godzinach pilnują emeryci/renciści z prywatnej firmy ochroniarskiej. Co też jest patologią.

  •  

   pokaż komentarz

   @galicjanin: Zawsze zawodowi po służbie ubierali się w cywilne ciuchy i do domu. Przecież to normalna praca, ci ludzie mają rodziny itd.

  •  

   pokaż komentarz

   @galicjanin: Patologią to jest to że państwa w ogóle potrzebują wojsk.

  •  

   pokaż komentarz

   @jamtojest: jak już to powiem że właśnie każdy powinien to przechodzić, tylko w jakiejś krótszej i sensowniejszej formie (np. miesiąc w wakacje na studiach i nie ma że boli i nie pójdziesz, bo inaczej roku nie zaliczysz). Albo w sumie jeszcze lepiej - obowiązkowe wojo wraz z obowiązkową maturą.

   Właśnie powszechność byłaby pewną nadzieją, świadomość że spotkasz tam normalnych ludzi jak ty, a nie tak jak było kiedyś, że była to zbieranina największych durniów którzy się od służby nie wymigali.

  •  

   pokaż komentarz

   hehe. Kiedyś po tym co mi ziomki opowiadały to nie chciałem bardzo iść do wojska. Bardzo niewiele treningów miało cokolwiek wspólnego z wojną, większość to jak załatwić flaszkę wieczorem - lubię piwo, ale nie nawidzę wódki - nie poradził bym sobie w wojsku przez to.
   Od strony wojska to były treningi hotelarstwa albo taneczne(chodzenia w szyku) - sprzątanie łóżek, mycie powierzchni płaskich, kręcenie się w rządku z drącym się nadzorcą, który wszystko przewraca aby wyczyścić od nowa..........

  •  

   pokaż komentarz

   @jamtojest: po to że żyjemy w takim a nie innym miejscu kuli ziemskiej i w czasach które wbrew pozorom stawiają przed całym krajem poważne niebezpieczeństwa. Dlatego dobrze by było, żeby - na wszelki wypadek - każdy jednak wiedział jak się strzela, jak działać w drużynie, jak zachować się w sytuacjach kryzysowych, co przyda się na wszelkie okoliczności - czy to W, czy to choćby powódź albo zwykłe udzielenie pierwszej pomocy po wypadku drogowym.

  •  

   pokaż komentarz

   @klaun-szyderca: Retoryka z czasów zimnej wojny. Dla mnie abstrakcja, chyba że takie przeszkolenia by były ponawiane obowiązkowo co np. 2 lata. Wtedy jest szansa, że faktycznie jakieś umiejętności pozostaną. Trudno oczekiwać, że cokolwiek da miesięczne szkolenie odbyte 30 lat wcześniej.

   I w takim razie kobiety też powinny iść obowiązkowo, opanować np. podstawy opatrywania ran czy coś.

  •  

   pokaż komentarz

   @jamtojest: wiem ale w mojej wypowiedzi chodziło o to że wojsko działa te 8 godzin, a potem całego tego majdanu pilnują dziadki z firm ochroniarskich

  •  

   pokaż komentarz

   Tyle, że absurdem i patologią jest wymagać od każdego, żeby to przechodził. Nie w dzisiejszych czasach. Dla ochotników jak najbardziej.

   @jamtojest: Dlatego zrezygnowali z obowiązkowej służby.

   Ale po co?

   Żebyś wiedział co robić i nie zawracał dupy tym co wiedzą. Wystarczy?

  •  

   pokaż komentarz

   @jamtojest:

   Nie w dzisiejszych czasach.
   W dzisiejszych czasach kilkaset kilometrów od ciebie na wschodzie trwa regularna wojna domowa na której giną ludzie, a na zachodzie francja jest na skraju rewolucji.
   Nasze społeczeństwo boryka się z problemem patologicznej młodzieży, mało zaradnego nowego pokolenia, które bez internetu nie jest wstanie sobie z niczym poradzić i otyłości.
   Mam wzrost samobójstw, ludzie nie sa odporni na stres i trzeba się z nimi obchodzić jak dzieci.
   W dzisiejszych czasach poborowa służba zdrowia jest nie tyle co dobra ale konieczna jak nigdy wcześniej.

  •  

   pokaż komentarz

   @dolOfWK6KN: a nie przychodzi ci do głowy, że może w ogóle nie będzie pytał tylko zawinie się i będzie obserwował jak zgraja idiotów ginie przez ambicje polityków :D ?

  •  

   pokaż komentarz

   @amath: Nie tylko przyszło mi to do głowy, co jestem pewien że tak postąpi. Ale uciec z terenów okupowanych też trzeba umieć, bo nie wystarczy zabukować sobie podróż w smartfonie, wsiąść do Ubera i odjechać w siną dal. Serio, przeraża mnie to podejście obecnej młodzieży.

   Wiem, że zgraja idiotów będzie ginęła przez ambicje polityków i Tobie to nie pasuje. Tyle że wróg się tym nie przejmie.

  •  

   pokaż komentarz

   @ChochlikLucek: *rzucić Cię do maszynki do mięsa. Dziwnym trafem największymi zwolennikami przywrócenia poboru są nplostalgiczni janusze i ludzie których by nie objął

  •  

   pokaż komentarz

   Dlatego dobrze by było, żeby - na wszelki wypadek - każdy jednak wiedział jak się strzela

   @klaun-szyderca: Tak tak.. I potem z kbk akms z demobilu oraz hełmie wz. 67 poszedł dać się poszatkować pierwszemu lepszemu przeciwnikowi który nie był z łapanki xDDD

   Widać w Polsce radzieckie taktyki

   zalewamy napastnika potokiem swoich ludzi uzbrojonych w gówno na patyku, bo prędzej czy później wrogowie będą musieli przeładować
   wciąż w modzie...

  •  

   pokaż komentarz

   @amath: Pytanie gdzie się będziesz ewaukować normalny człowieku ?

  •  

   pokaż komentarz

   @ModeratorSadistica: po pierwsze w europie nie będzie żadnej wojny :) są za duże zależności gospodarcze i w sumie jest pozamiatane, nikomu by się to nie opłacało, teraz tłuką się w innych krajach, których zniszczenie nie ma znaczenia dla stron :)

   poza tym z kim ta wojna by miała być ? o co ? :D

   a jeśli już to na zachód lub całkiem za ocean:)

 •  

  pokaż komentarz

  Jednego raczej możemy być pewni. Żodyn z nich nie nosi rurek.

1 2 3 4 5 6 7 ... 22 23 następna