•  

  pokaż komentarz

  Dziękuję za rozmowę. Musimy kończyć, a ja muszę zdążyć na spotkanie w Błoniu i się nie spóźnić - piątkowy wyjazd z Warszawy ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  Może na niektóre pytania uda się jeszcze odpowiedzieć w innym terminie.

 •  

  pokaż komentarz

  Jakie jest Pana zdanie o Brexicie? Czy wyjście UK będzie znaczące w relacji UE-PL (w sensie, czy wtedy Unia nie stanie się mniej wyrozumiała dla zachowania Polskiego rządu)?

  •  

   pokaż komentarz

   @WiejskieChipsy:

   Nie to nie ma znaczenia. Brexit jest niedobry zarówno dla Wielkiej Brytanii, jak i dla UE, ale to Brytyjczycy zagłosowali.

   Ważne jest, żeby Brexit nie odbył się w chaosie, czyli żeby była podstawa do porozumienia się co do przyszłych relacji UK-UE, a także co do tego 2/3-letniego okresu przejściowego. O tym było to porozumienie z listopada. Piłka po stronie Brytyjczyków. Nie ma już daty 29. marca: albo 12. maja albo ??

 •  

  pokaż komentarz

  Co pan sądzi panie pośle o populistycznych i homofobicznych planach pewnej siły politycznej, której członkowie proponują karanie homoseksualistów?

 •  

  pokaż komentarz

  Jakie są Pana prognozy w sprawie tegorocznych wyników do europarlamentu oraz do parlamentu polskiego? Pytam też o nowe formacje na polskiej scenie politycznej, takie jak Wiosna Biedronia, Konfederacja z Korwinem i RN, czy też Polskę Fair Play Roberta Gwiazdowskiego. Co pan sądzi o programie i poglądach Roberta Gwiazdowskiego?

  •  

   pokaż komentarz

   @PoncjuszPijak:

   Pamiętam początek transformacji i różne rozmowy z Robertem Gwiazdowskim, w niektórych sprawach patrzyliśmy na niektóre rzeczy wspólnie, w wielu odmiennie. Partia Korwina nie jest niczym nowym, bo zawsze staje przy wszystkich wyborach. Pomysł Gwiazdowskiego jest nowy - i zobaczymy. Jeśli to się ułoży racjonalnie, to za każdą racjonalność trzymam kciuki.

   Co do Biedronia, to myślę, że pokazał, że masz już miejsce na polskiej scenie politycznej. Wybory do PE pokażą czy ono będzie kilkuprocentowe (do 10%) czy inne. Na pewno w niektórych miastach kandydaci Wiosny wejdą do PE.

   Sądzę jednak, że Koalicja Europejska wygra i że będzie to dobry znak dla wyborów jesiennych w Polsce.

 •  

  pokaż komentarz

  Jak zmieniły się realia działania Platformy Obywatelskiej odkąd stery przejął Grzegorz Schetyna?

  •  

   pokaż komentarz

   @Majk_: Tak naprawdę, gdyby nie Schetyna po przegranych wyborach w 2015 roku, Platforma by się rozpadła. Jego determinacja i twardość spowodowały, że przeobraziliśmy się z partii, która była partią rządzenia, w partię walki, co wymaga zupełnie innych cech. W pierwszych miesiącach 2016 roku tylko część posłów była gotowa jeździć po kraju i mimo porażki przekonywać ludzi do spraw platformy obywatelskiej i walki o demokrację w Polsce. Sam, w swoim regionie uczestniczyłem w wielu takich spotkaniach. Dzisiaj robią to wszyscy z energią. Nie tylko chcemy walczyć, ale umiemy walczyć. Symboliczna walka o prezydenturę w Warszawie jest tego dobrym przykładem. I dodatkowo na spotkaniu klubu obywatelskiej w marcu 2016 było 8 osób. 3 tygodnie temu na takim spotkaniu było przeszło 80 osób, to świadczy o mobilizacji.