•  

  pokaż komentarz

  'Hej Gorti, daj krótkie streszczenie wybranych fragmentów dla tych co nie mogą chwilowo obejrzeć'
  Grecki wynalazca Filon z Bizancjum ok. 220 r.p.n.e. wykonał model humanoidalnego robota-kobiety. W prawej dłoni robot trzymał dzbanek z winem. Kiedy ktoś umieszczał kubek w jej lewej dłoni, robot natychmiast nalewał tam wina, a potem wodę, aby uzyskać właściwy miks. Zarówno wino, jak i woda były przechowywane w metalowych dzbankach zawieszonych w jej klatce piersiowej. Robot ten został zrekonstruowany przez Kostasa Kotsanasa, założyciela muzeum greckiej technologii w Atenach. Zmyślny wynalazek Filona z Bizancjum to kolejny przykład interesujących rozwiązań technologicznych ze starożytności.

  źródło: robott.jpg

 •  

  pokaż komentarz

  zastanawiające ze tylu ludzi korzystało z pary od niepamiętnych czasów a dopiero w XIX wieku ktoś zaprzągł ją do pracy zamiast zwierząt. Ciekawe co to by było gdyby starożytni odkryli elektryczność w takiej formie jaka my ja znamy, czy to w ogóle było możliwe bez całej tej matematyki która powstawała rownolegle.

 •  

  pokaż komentarz

  Inne ciekawostki:
  Heron z Aleksandrii potrafił zbudować mechaniczne teatry, w których poruszane skomplikowanymi systemami przekładni figurki-roboty same odgrywały przedstawienia. Na potrzeby teatrów Heron konstruował nawet urządzenia wydające odgłosy piorunów. Dźwięk piorunów powstał w wyniku mechanicznego zrzucania metalowych kulek na ukryty bęben. Jego kolejnym wynalazkiem były automatycznie otwierające się drzwi do świątyni. Po zapaleniu ognia ofiarnego powietrze w automacie zwiększając swoją objętość wskutek ogrzania wypierało wodę ze specjalnego zbiornika i przelewało do innego. Pod wpływem ciężaru przelanej wody, naczynie przesuwało się w dół i obracało słupy, na których zawieszone były drzwi świątyni.

  Inny wybitny wynalazca z Grecji, Archytas z Tarentu ok. 420 r.p.n.e. skonstruował z kolei drewnianego gołębia, który potrafił latać. Wynalazek ten zapewnił Grekowi tytuł ojca mechaniki. Latający ptak był rodzajem zabawki napędzanej parą i potrafił przelecieć nawet 200 metrów. Podobny wynalazek miał stworzyć chiński rzemieślnik Lu Ban.

 •  

  pokaż komentarz

  Ja nie rozumiem jednego, skoro w starożytnej Grecji mieli takie wynalazki to czemu dziś nie mamy już baz na Marsie? ;) co poszło nie tak

 •  

  pokaż komentarz

  W 1495 roku projekt humanoidalnego robota wykonał Leonardo da Vinci. Robot ten jest rycerzem zakutym w niemiecko-włoską średniowieczną zbroję. Ze szkiców Leonarda wynika, że robot ten wykonywał kilka wzorowanych na ludzkich ruchów takich jak siadanie, poruszanie ramionami, szyją oraz anatomicznie poprawną szczęką.

  300 lat wcześniej muzułmański wynalazca Al-Dżazari skonstruował kilkadziesiąt interesujących maszyn, w tym także roboty. Jednym z takich wynalazków był humanoidalny robot, który pełnił funkcję sługi podającego wodę, herbatę oraz napoje.

  Al-Dżazari skonstruował także mechanicznych muzyków, którzy pływali w łodzi po jeziorze aby zabawiać gości zgromadzonych na królewskim przyjęciu. Mechanizm odpowiedzialny za muzykę był automatem perkusyjnym z kołkami, które zderzają się z małymi dźwigniami sterującymi perkusją. Każdy z 4 robotów mógł zostać zmuszony do grania różnych rytmów i różnych wzorów perkusyjnych, jeśli kołki zostały przeniesione.