•  

  pokaż komentarz

  Sąd podkreślił w wyroku, że stopień społecznej szkodliwości czynów był znaczny, ponieważ celem działania obwinionej było uzyskanie dochodu ze sprzedaży

  No faktycznie, przedsiębiorca osiągający dochód i zatrudniający innych to prawdziwy wrzód na zdrowej tkance społecznej.

 •  

  pokaż komentarz

  nie jestem za zakazem handlu, ale za pracę w soboty i niedziele nic się więcej nie dostaje do tego coraz częściej wolne jest tylko na tygodniu. Mają w dupie zatrudnianie nowych osób i płacenie. W tym kraju jedna głupota goni drugą.

  •  

   pokaż komentarz

   @Qullion:
   Lepsze wolne w tygodniu niż w niedzielę, bo przynajmniej do lekarza podejdziesz albo do urzędu.

  •  

   pokaż komentarz

   @Qullion: A dlaczego miałoby się dostawać więcej za pacę w soboty i niedziele? Dzień jak co dzień. Każdy ma inne potrzeganie tygodnia i wiele osób woli mieć 2 dni wolnego np. w środę i czwartek.
   Jeśli ktoś nie chodzi do kościoła to te 2 dni to dni jak każde inne.

  •  

   pokaż komentarz

   @Arrival ja nie chodzę i nie są to dni takie jak inne, bo moje dzieci mają wolne od szkoły.

  •  

   pokaż komentarz

   @taktoto: wow, czyli przez Twoje dzieci, studenci dzienni mają być pozbawieni możliwości pracy w niedzielę. Super, niech gniją.

   Protip: jeśli coś Ci się nie podoba w pracy to spróbuj zmienić jej warunki z przełożonym, a jeśli to nie działa, to zmień pracę.

  •  

   pokaż komentarz

   @Qullion: A ja, i wielu innych ludzi, chcemy pracować w niedzielę. Nie rozumiem dlaczego pracodawca miałby mi czy komuś płacić za taki dzień więcej? Więcej się staram czy co?

   Student dzienny praktycznie może dorobić tylko w sobotę i w niedzielę.

  •  

   pokaż komentarz

   @Ranger a co mnie to obchodzi, co studenci. Zresztą to samo można wziąć w drugą stronę, że przez studentów wszyscy mają pracować w weekend.
   Odniosłam się tylko do tego, że niby tylko dla tych chodzących do kościoła to są inne dni. Czytania ze zrozumieniem uczą przed studiami.

  •  

   pokaż komentarz

   za pracę w soboty i niedziele nic się więcej nie dostaje

   @Qullion: dawno nie pracowałem w soboty czy niedziele na UoP, więc nie wiem jak to obecnie wygląda, ale za moich czasów to płacili dodatkowo nawet drugie tyle. jeśli teraz tego nie ma to powinni to przywrócić zamiast zakazywać pracy.

  •  

   pokaż komentarz

   @taktoto: No widzisz, a ja lubię pracę w weekend bo wtedy mogę się porządnie na niej skupić po moje dziecko może być np. u dziadków.

   Własnie o to tu chodzi, że każdy ma inne potrzeby. I dopasowanie jakiegoś zakazu do jednej grupy osób z całkowitym pominięciem potrzeb innych grup to paranoja.

   Jeśli z jakiegoś powodu szukasz pracy od poniedziałku do piątku to powinnaś móc taką znaleźć. Jeśli ktoś inny szuka od Soboty do Środy to też mu na to pozwólmy. Nie róbmy z soboty i niedzieli jakiejś świętości. Mamy 5 dniowy tydzień pracy, a to jak te 5 dni zostanie ułożone to powinna być sprawa tylko i wyłącznie pomiędzy dwiema stronami transakcji i nie powinna interesować nikogo innego.

  •  

   pokaż komentarz

   @Arrival mnie tam pikuś czy niedzielę są pracujące czy nie. Wnerwia mnie wpychanie do każdego tematu kościoła. To nie są i nie będą takie same dni jak każdy inny, jeśli szkoły, przychodni i urzędy będą zamknięte w weekend. Tylko o to mi chodzi. To gadanie przeciwników zakazu handlu o kościółku i księdzu proboszczu tylko rozmywa problem a osoby takie zaczynają być postrzegani jako "gimboateiści" co rzutuje wizerunek na wszystkich niewierzących.

  •  

   pokaż komentarz

   @ksawery2001 Nie ma żadnego dodatkowego płacenia za soboty i niedziele, bo są różne tryby pracy. Jeśli twój tryb przewiduje pracę też w weekend, to masz standardowe wynagrodzenie i wolne w inny, wybrany przez pracodawcę dzień (za każdym razem może być inny).

  •  

   pokaż komentarz

   @taktoto: Jedyny powód tego zakazu handlu to jest ciśnienie kościoła. Nie jestem gimboateista, moja rodzina jest z
   kościołem mocno związana. Wpycham temat kościoła jeśli rzeczywiście istnieje. W przypadku zakazu handlu jest to uzasadnione. Jeśli nie widziałaś np. tego wywiadu to polecam:
   https://www.youtube.com/watch?v=RIrLS8BN3wk fajnie się można pośmiać widząc prezydenta 40 milionowego kraju, który aspiruje do miana europejskiej potęgi, kalającego się przed jakimś księdzem jak uczeń przed dyrektorem szkoły.

   "Tradycyjny" weekend (czyli wolna sobota i niedziela) dotyczy tylko urzędów i szkół, nikogo więcej. Przychodnie są otwarte przez cały tydzień (może gdzieś na wiosce zamykają, nie wiem). Wiele branż dla wygody daje też wtedy wolne, ale to nie tak, że nagle np. całe IT zamiera w sobotę i niedzielę czy, że nie mogę zadzwonić do prawnika "bo weekend" :D

   Jeśli jednak w Twojej okolicy np. urzędy czy przychodnie są pozamykane w weekend to nie wolałabyś pracować w niedzielę, żeby mieć jeden dzień w "tradycyjnym" tygodniu na to, żeby iść do lekarza czy urzędu? Kiedy w takim razie załatwiasz jakieś sprawy skoro w tygodniu pracujesz w godzinach pracy urzędów czy lekarzy? Jak funkcjonować w takim świecie?

  •  

   pokaż komentarz

   @ksawery2001: nic nie powinno być płacone dodatkowo. Niedziela powinna przestać być ustawowym dniem wolnym od pracy i być dniem jak każdy inny.

  •  

   pokaż komentarz

   @vitek6 Dokładnie. Rozładowało by to korki. Zresztą wakacje też powinny być ruchome tak jak urlopy. Rozładowało by to ścisk w szkołach i na uczelniach.

  •  

   pokaż komentarz

   @Arrival dlatego argumentacja przeciw powinna być tego pozbawiona, bo reprezentuje ten sam poziom. Zwłaszcza w "katolickim kraju" nie znajdziesz z takimi argumentami wielu zwolenników.

  •  

   pokaż komentarz

   @Qullion: niedziela jest świętem wiec dostajesz bonus

  •  

   pokaż komentarz

   @VeleiN Nie. Tylko wtedy, gdy nie ma możliwości oddania dnia wolnego. To pracodawca wybiera, czy wolne, czy dodatek.

  •  

   pokaż komentarz

   @taktoto: Ale jak dyskusja na temat wymuszenia zmian w prawię przez organizację X ma być pozbawiona wspomnienia o organizacji X?

   Ten kraj może być "katolicki", ale jest też "wolny". I katolickość nie wadzi nikomu tak długo póki jest dobrowolna. Przez tę ustawę przestała być.

  •  

   pokaż komentarz

   @Arrival to zależy od tego, czy chcemy zmianę wprowadzić, czy tylko skończyć na gadaniu. Oczywiście można dalej gadać tylko o proboszczu, biskupie i chodzeniu do kościółka. Czy to coś dało?

  •  

   pokaż komentarz

   @taktoto:

   Zresztą wakacje też powinny być ruchome

   #suchar
   - Kowalski, lubicie ciepłą wódkę?
   - Nie
   - A spocone baby?
   - Też nie
   - No to dostaniecie urlop w listopadzie

  •  

   pokaż komentarz

   @Willy666 no właśnie. Dzieciaki i studenci to samo. Teraz ferie zimowe są ruchome i jakoś to działa.

  •  

   pokaż komentarz

   @Qullion: a ja zdecydowanie wolę pracować np. w niedzielę.
   Dlaczego?
   - jadąc do pracy 0 korków, o 7 rano to praktycznie brak aut na drodze.
   - mały ruch, wszystko na spokojnie, większość dnia to przegadam / oglądam seriale
   - rosół i pyszny polski schabowy na stołówce
   - mniej godzin do zrobienia (12) a dniówka liczona jak w tygodniu (15)
   - dział faktur w niedziele nie pracuje - nie muszę się użerać że coś źle

  •  

   pokaż komentarz

   No widzisz, a ja lubię pracę w weekend bo wtedy mogę się porządnie na niej skupić po moje dziecko może być np. u dziadków.

   @Arrival: Moze jeszcze jakis przyklad? Czy tez w kazdy weekend wysylalbys dzieci do dziadkow, a w tygodniu do szkoly?
   Dobrze ze nie masz dzieci, a przyklady wysnuwasz z d...

   a ja zdecydowanie wolę pracować np. w niedzielę.

   @flito: To pracuj. Przeciez nie ma zakazu pracy w niedziele.

  •  

   pokaż komentarz

   @mibmib2 pracuje 10 dni w miesiącu więc niedziela mi nie robi różnicy

  •  

   pokaż komentarz

   Moze jeszcze jakis przyklad? Czy tez w kazdy weekend wysylalbys dzieci do dziadkow, a w tygodniu do szkoly?
   Dobrze ze nie masz dzieci, a przyklady wysnuwasz z d...


   @mibmib2: https://www.wykop.pl/wpis/30048453/a-niech-ma-cos-z-wykopu-pijemy-kompot-za-nowa-mira/ mam

   Podałem po prostu swój przykład. Tak mi jest teraz wygodniej. Póki dziecko nie chodzi do szkoły to wolę z nim spędzać czas w tygodniu niż w weekendy, a w weekendy pracować. Mam do tego prawo tak samo jak ktoś inny ma prawo robić dokładnie odwrotnie.
   Zakaz handlu zaburza to prawo.

   Jest zakaz pracy w niedziele dla osób chcących pracować w handlu. Gdybym pracował w biedronce na etacie to chciałbym pracowac w sobotę i w niedzielę. żeby mieć dwa "normalne" dni wolne. W naszym kraju dzień jak sobota czy niedziela nie ma żadnej "wartości". Nic wtedy nie jesteś w stanie załatwić, a w ostatnim czasie nawet kupić. Po co mi aż dwa wolne dni, w których nie pójdę do urzędu czy do sklepu? Jasne, wiem. Mam spędzać czas z rodziną. A w wolny czwartek już nie mogę z nią posiedzieć?
   Mając wolny np. czwartek i piątek mam ten wybór czy siedzę z rodziną, czy idę do urzędu a może zrobię wielkie zakupy. Mając wolną niedzielę jestem pozbawiony tego wyboru.

  •  

   pokaż komentarz

   @Arrival poczekaj aż twoje dziecko pójdzie do szkoły a nie będzie siedziało cały czas w domu i jeszcze nie orientuje jaki jest dzień tygodnia.

  •  

   pokaż komentarz

   @mabb: @Arrival: Dlatego na zachodzie masz większe stawki za pracę w niedzielę, bo zwyczajowo to jest jedyny okres kiedy dorośli ludzie mogą spotkać się ze znajomymi. Skoro muszą z tego zrezygnować to się w to jakiś sposób wynagradza.

   Wiadomo, jak się jest raczej antysocjalną osobą to ciężko to zrozumieć ale większość taka jednak nie jest.

  •  

   pokaż komentarz

   Dlatego na zachodzie masz większe stawki za pracę w niedzielę, bo zwyczajowo to jest jedyny okres kiedy dorośli ludzie mogą spotkać się ze znajomymi

   @DiscoKhan: może ja mam jakichś dziwnych znajomych, ale wszyscy wolą się spotykać w piątek wieczorem lub w sobotę.

  •  

   pokaż komentarz

   @ksawery2001: sporo firm, które pracują w niedzielę oddaje pracownikom wolne na tygodniu. Co mi z tego, że mam wolne na tygodniu jeżeli to praktycznie zmarnowany czas. Przeważnie to tak jest, że z obiecanek nic nie wychodzi i trzeba tyrac w każdy weekend, więc o wyjazdach i zrobieniu koło domu czegoś konkretnego można zapomnieć.
   Ani ja ani żona nie pracujemy w weekend i nie zamierzamy, przerabialem już to i pierdziele.

  •  

   pokaż komentarz

   @moocker: ...

   Jeżeli spotykasz się w sobotę to może się zdarzyć, że w niedzelę rano do niczego się nie nadajesz. Rozumiem, że nie każde spotkanie musi się skończyć jakimś pijaństwem ale znowu odwołując się do szerszego ogółu wychodzi, że wolna jest dla większości wygodna. Przy czym proszę tego nie rozumieć jako popierania tego zakazu tylko raczej jako uzasadnienie lepszych stawek w ten dzień.

   Pewnie kwestia też źle dobranych słów, bo zdecydowanie na myśli nie miałem samej niedzieli a raczej weekend.

  •  

   pokaż komentarz

   @DiscoKhan: no to chyba najlepsze rozwiązanie - sobota na spotkania, niedziela na kaca ;)
   Ale myślę, że przy stawkach np 200% za soboty i 300% za niedziele chętni do pracy zawsze by się znaleźli.

  •  

   pokaż komentarz

   @Arrival: mam gdzies pracę w soboty i niedzielę, pracowałem tak i żeby pojechać gdzieś z żoną musiałem kilka miesięcy czekać bo zawsze robota. Ze znajomymi to dopiero po roku udało się wyskoczyć na 1 dzień. Naprawdę bardzo fajnie posiedzieć w domu samemu na tygodniu. Nie mam praktycznie nic do roboty na tygodniu.

  •  

   pokaż komentarz

   @Qullion: ale wywołałeś burzę pod komentarzem. Wylew samolubnego jadu. To jest straszne jak teraz ludzie patrzą tylko na koniec swojego nosa i ani milimetr dalej.

   Odgórny zakaz handlu w niedzielę to jedna z najgłupszych ustaw którą ten zasrany PIS wypuścił ale to nie znaczy, że bez niej jest całkiem dobrze. Wiele jest miejsc pracy gdzie cię pografikują na wszystkie weekendy w miesiacu a dni wolne dadzą gdzieś rozsiane na tygodniu i nawet nie po sobie, będziesz się bujać z takimi jednodniowymi wolnymi przez kilka tygodni z rzędu. I za te wszystkie weekendowe zmiany złamanego grosza dodatku.

   W mojej obecnej firmie już jest nieco lepiej, bo w dni weekendowe oraz świąteczne jest taksówka za darmo w obydwie strony, nieważne na którą godzinę. Normalnie jest tylko w godz 22:00 - 6:00 (tzn. na nockę w dwie strony, na rano i popołudnie w jedną stronę, na zmiany typowe dzienne wcale). Zawsze to coś, zwłaszcza dla osób z daleka albo takich co się dupcą z komunikacją (dla mnie akurat żadna róznica bo mam auto i zaledwie 5 km do pracy)

   Argumenty z urzędami są trochę głupie, niektórzy to chyba 50 razy w roku do urzędu latają bo tyle razy się to tu powtarza.

  •  

   pokaż komentarz

   poczekaj aż twoje dziecko pójdzie do szkoły a nie będzie siedziało cały czas w domu i jeszcze nie orientuje jaki jest dzień tygodnia.

   @taktoto: Masz racje. Wiele się zmieni. Jedno zostanie stałe - nie będę wymagał od świata dostosowania sie do mnie.

   zwyczajowo to jest jedyny okres kiedy dorośli ludzie mogą spotkać się ze znajomymi
   @DiscoKhan: Zwyczajowo dla kogo? Chyba dla studentów/licealistów. Dorośli mający wolne weekendy ogarniają wtedy dom, robią zakupy na cały tydzień itp.
   Nie twierdzę, że nie ma ludzi, którzy tak mają, po prostu nie naciągajmy znów jednej grupy na całe społeczeństwo.

   mam gdzies pracę w soboty i niedzielę, pracowałem tak i żeby pojechać gdzieś z żoną musiałem kilka miesięcy czekać bo zawsze robota. Ze znajomymi to dopiero po roku udało się wyskoczyć na 1 dzień. Naprawdę bardzo fajnie posiedzieć w domu samemu na tygodniu. Nie mam praktycznie nic do roboty na tygodniu.

   mam gdzies pracę w soboty i niedzielę, pracowałem tak i żeby pojechać gdzieś z żoną musiałem kilka miesięcy czekać bo zawsze robota. Ze znajomymi to dopiero po roku udało się wyskoczyć na 1 dzień. Naprawdę bardzo fajnie posiedzieć w domu samemu na tygodniu. Nie mam praktycznie nic do roboty na tygodniu.

   @Qullion: Nie rozumiem. To jest Twoja sprawa, Twój tryb życia. Po co to komuś narzucać? Nie rozumiem dlaczego musiałeś czekać miesiące na wyjazd z żoną czy na spotkanie ze znajomymi?
   Widzisz Ty nie masz nic do roboty na tygodniu, a np. ja w typowe niedziele (jeśli nie pracuję) bo co mam wtedy robić jeśli wszystko jest pozamykane? Co można robić kiedy masz wolne w niedzielę czego jednocześnie nie możesz zrobić mając wolne np. w środę?

  •  

   pokaż komentarz

   @Arrival: Zwyczajowo dla dorosłych którzy mają jakiekolwiek życie towarzyskie. Moim zdaniem to nie jest mała "grupa" ludzi.

  •  

   pokaż komentarz

   @GraveDigger: to idź pracować do kina, restauracji, na stację paliw itp.

  •  

   pokaż komentarz

   to idź pracować do kina,

   @xzet: ale wiesz,k że tam pracują ludzie którzy mogą pracować tylko w weekendy?

  •  

   pokaż komentarz

   @taktoto: ok, rozumiem, w takim wypadku lepiej by zwyczajnie wszystkim płacili dodatkowo bo pracują w weekendy, a nie zakazywali pracy.

  •  

   pokaż komentarz

   Niedziela powinna przestać być ustawowym dniem wolnym od pracy i być dniem jak każdy inny

   @vitek6: a z powodu?, że bo?, dlaczego?

   dni wolne od pracy są standardem i wymogiem efektywnej pracy, co nie znaczy że należy karać osoby pracujące w tych dniach. tak samo jak ograniczona ilość godzin pracy każdego dnia, i tak samo bez karania za pracę powyżej określonej ilości godzin. efektywność pracy jest dobra nie tylko dla pracodawców ale także dla gospodarki.
   ale jednocześnie, jeśli ktoś chce dodatkowo pracować, a w szczególności w czasie dla niego wolnym, to powinien mieć taką możliwość za dodatkowym, większym niż standardowa stawka wynagrodzeniem.

  •  

   pokaż komentarz

   sporo firm, które pracują w niedzielę oddaje pracownikom wolne na tygodniu. Co mi z tego, że mam wolne na tygodniu jeżeli to praktycznie zmarnowany czas

   @Qullion: w mojej ocenie, zależy od osoby. jeśli ktoś chce dodatkowe wynagrodzenie, to powinien je otrzymać bez stękania pracodawcy, jeśli jednak woli zamiast tego wolne w poniedziałek to także powinien mieć możliwość.

  •  

   pokaż komentarz

   @ksawery2001: a dlaczego miałaby być ustawowo wolna? Dzień jak codzień.

  •  

   pokaż komentarz

   @vitek6: a tu się nie zgodzę, bo w niedziele nie masz majmy, polaja i przyrki

  •  

   pokaż komentarz

   @ksawery2001: nikomu nie bronię mieć wybór, ale niech on go ma bo tak pięknie już nie jest w praktyce. Z resztą sam zastanów się ile dni potrzebujesz wolnych na tygodniu w przeciągu miesiąca. Ja może jeden albo w ogóle. Gdyby ludzie mieli taki wybór to nie przychodziliby w soboty i niedziele bo nikomu się nie chce i wtedy zawsze można się zorganizować i całą rodziną jakoś spędzić czas.
   Różne firmy różnie rozliczają czas pracy, niektóre robią to miesięcznie, a inne po 3 miesiącach. I tak jak pisałem najpierw obiecują, że popracujesz jedną sobotę w miesiącu, a kończy się jednym całym weekendem i na zmiana sobota niedziela. Można sobie zaplanować wizytę w urzędzie i postać na poczcie, ale w domu nikogo nie ma. Zawsze idzie coś sobie znaleźć do roboty, ale nie ma tego aż tyle, to w sobotę jest kulminacja. Idzie wiosna roboty w ogrodzie masa, a sporo musimy razem zrobić i zaplanować.
   No i właśnie dlatego jest taki najazd związków zawodowych i chcą wolnych niedziel.

  •  

   pokaż komentarz

   @Antorus: przerabiałem już taką pracę, więc rozumiem jedną i drugą stronę i trzeba tak jak piszesz patrzeć w szerszej perspektywie. Ja miałem tak, że nie było żadnych dodatków tylko odbieranie wolnego i coraz gorzej się robiło i miałem jeden cały weekend pracujący w miesiącu, i na przemian sobotę lub niedziele. Jak kiedyś napierdzieliłem nadgodzin to wysłali mnie na 14 dni wolnego tylko musiałem soboty i niedziele przyjść. Nadgodzin nie miało prawa być, ale rozliczali to za okres 3 miesięcy.
   Każdy niech pracuje jak mu się podoba, mi się nie podoba pracować w weekend i taką mam pracę, że odpoczywam dwa dni z rzędu, a nie 2 razy po 1 dzień. Takie to życie każdy widzi swoją dupę i chce narzucać komuś swoją wizję.
   Jak zauważyłem to niektóre miasta to żyją niedzielą handlową bo nic nie ma do roboty w mieście i nie ma żadnych atrakcji. Lecą jak poj.. bo to najlepsza rozrywka - centrum handlowe, całymi rodzinami pędzą. 5 lat temu stwierdziłem, że nie będę robił zakupów w niedziele bo tak, teraz już też praktycznie nie robię ich w soboty.

  •  

   pokaż komentarz

   @xzet: w żaden dzień już niestety nie mam. Ale jak masz coś mądrego do powiedzenia to zapraszam.

  •  

   pokaż komentarz

   @Arrival: Ja nikomu nie narzucam, róbta co chceta.
   Dlaczego czekałem, bo wszyscy pracowali właśnie w soboty i niedziele w różnych konfiguracja i można sobie pomarzyć o zaplanowaniu czegokolwiek. Z żoną co jakieś 2 - 3 miesiące mieliśmy okazję gdzieś pojechać, no nie wszyscy mają tak wspaniale, że mogą to ustalić z dużym wyprzedzeniem. Pisałem o wyjeździe ze znajomymi, spotkać zawsze się dało. Oni potrafili odwołać wyjazd w czwartek bo w sobotę czy niedziele ktoś musi iść do pracy.

   W niedziele nie ma nic do roboty, sporo można robić np. odkurzać, zmywać naczynia, skosić trawnik narąbać drewna, porobić coś w ogrodzie, naprawić samochód, jest masa takich rzeczy, a z przyjemniejszych spraw to wizy u znajomych, wyjazd na narty zimą lub na spacer w góry latem, na skałki można pojechać, można jechać w Polskę i zwiedzać.

  • więcej komentarzy(36)

 •  

  pokaż komentarz

  Najpierw miało pojawić się anonimowe zgłoszenie, że prezeska z Węgorzewa otwiera sklepy mimo zakazu. Dlatego w pierwszą niedzielę prowadzono obserwację placówek i dokumentowano handel robiąc zdjęcia z ukrycia. W kolejną wolną niedzielę inspektorzy z legitymacjami w ręku ruszyli do jednoczesnej akcji w ośmiu mazurskich kurortach.

  Jaka bzdura. Inspektorzy z ukrycia robią zdjęcia i dokumentują otwarty sklep.

 •  

  pokaż komentarz

  nie kumam tego, jeśli ktoś chce pracować w niedziele, ma lepiej płacone to czemu mu zabronić?

 •  

  pokaż komentarz

  Sedzia ma egzekwowac przepisy prawa. Przepis mowi wyraznie kto moze pracowac a kto nie. Apelujcie o zmiane przepisow a nie jeczcie na sedziego.