•  

  pokaż komentarz

  Ciekawe, jak to się ma do odsetka kobiet osiągających sukcesy naukowe.

  •  

   pokaż komentarz

   @mlotek_to_uniwersalna_odpowiedz: Jakoś w zgłaszanych patentach parytetów nie ma ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @PanFizyk: I cyk, następny pomysł na wyrównywanie ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   Na to sa parytety :)
   @mlotek_to_uniwersalna_odpowiedz: Czekam na parytet w Noblu.

  •  

   pokaż komentarz

   Czekam na parytet w Noblu.

   @Nicolai: Szczególnie ważne dla Polaków. Nasze Noble z nauk ścisłych są wyłącznie kobiece.

  •  

   pokaż komentarz

   @marcin-: dzięki komunie straciliśmy jednego nobla z nauk ścisłych

  •  

   pokaż komentarz

   Ciekawe, jak to się ma do odsetka kobiet osiągających sukcesy naukowe.

   @PanFizyk: Już mają ogromne sukcesy - na przykład dostają dotacje naukowe tylko dla kobiet albo są częściami elitarnych zespołów dotkniętych błogosławieństwem parytetów.

  •  

   pokaż komentarz

   Ciekawe, jak to się ma do odsetka kobiet osiągających sukcesy naukowe.

   @PanFizyk: To można dość prosto zmierzyć. Bazy publikacji są publiczne, "wartość" publikacji liczona różnymi współczynnikami też jest publicznie znana - można policzyć współczynnik hirscha i zobaczyć. Biurokraci wymyślili te współczynniki żeby oceniać coś na czym się nie znają :-/

   Szczerze to do tych danych mi się nie chce nawet zaglądać bo wynik byłby miażdżący, ciekawe byłoby skorelowanie tych danych z GGGI - czy "większy gap" jakoś przełożył się na większy udział kobiet w publikacjach.

   Artykułów pisze się bardzo dużo więc wyniki będą statystycznie pewne, nie polegał bym na liczeniu z np. nagrody Nobla bo to jest wprawdzie top-top ale jest specyficznie przyznawany no i nie zawiera np. matematyki.

   Do przedstawionych wyników mam też spore zastrzeżenia. O ile oś pozioma jest obiektywna o tyle współczynnik GGGI może nie wyrażać tego co powinien. Poza tym, brakuje niepewności wyznaczenia tej regresji. Kreskę można sobie narysować na wszystkich danych, nawet na rozkładzie Gaussa ;-) Ja tu widzę pole do mocnej nadinterpretacji i sugerowania wyników.

   Gdyby usunąć kreskę i narysować kółko to wyjdzie jak poniżej. Czyli bardzo równomierny rozkład i kilka outlayerów - punktów nie pasujących z jakiegoś powodu do rozkładu, które przy wyznaczaniu statystyki pomija się.

   Te wybitnie wysoko to specyficzne kraje, blisko ze sobą "spokrewnione". Być może niedobór inżynierów płci żeńskiej nie jest związany z ogólnym mocnym trendem do "wyrównywania szans" i podziałów :).

   Z drugiej strony te kropki w prawym dolnym rogu to są w większości wybitnie islamskie państwa, czyli wiadomo że tam jest zamordyzm w stosunku do kobiet więc mają niski GGGI. Natomiast czy wysoki udział STEM w grupie kobiet jest wynikiem Islamizacji czy jest z nią skorelowany to jest pytanie na które trzeba sobie odpowiedzieć zanim narysuje się kreskę regresji :-)

   źródło: Screenshot_20190407_091156.png

  •  

   pokaż komentarz

   @PanFizyk: No nijak. Jest dalej odsetek kobiet, które nawet w wysoce egalitarnym społeczeństwie osiąga sukcesy, bo są nastawione na niego, nawet w dziedzinach STEM. Czemu miałoby się to kłócić z tezą artykułu? Odsetek taki zawsze będzie, jednak jest on mniejszy i zawsze będą takie przykłady. Nie zmienia to jednak trendu i wniosków z badań.

  •  

   pokaż komentarz

   @oteksamptis: Rudolfa Weigla

   Był zwalczany przez władze komunistyczne, które udaremniły przyznanie mu w 1948 Nagrody Nobla, do której był zgłoszony przez Akademię Szwedzką[14] i był fałszywie oczerniany[15] przez niektórych swoich współpracowników o kolaborację z Niemcami.

   Wikipedia

  •  

   pokaż komentarz

   @PanFizyk: no właśnie problem jest w myśleniu, że skoro kobiety nie mają wielkich osiągnięć w nauce to jest to kwestia procentów na uczelniach. Jak badania wykazały, większość kobiet jest dobra w "kobiecych" dziedzinach a większość facetów w tych "męskich". Pamiętajmy, że rozkład inteligencji i cech osobowych to rozkład Gaussa. Wśród najbardziej inteligentnych i odnoszących sukcesy są też kobiety. Ale mało który mężczyzna jest wybitną przedszkolanką.

  •  

   pokaż komentarz

   Jakoś w zgłaszanych patentach parytetów nie ma ( ͡° ͜ʖ ͡°)

   @PanFizyk: Ale w przyznawanych pewnie dałoby się coś zdziałać ;)

  •  

   pokaż komentarz

   Gdyby usunąć kreskę i narysować kółko to wyjdzie jak poniżej. Czyli bardzo równomierny rozkład i kilka outlayerów - punktów nie pasujących z jakiegoś powodu do rozkładu, które przy wyznaczaniu statystyki pomija się.

   @kwanty: usuń 7 outliersów pod "linią" w kółku. Na linii jest w kółku znacznie więcej, niż 7 państw. Dlatego kółko nie ma tu zastosowania :)

  •  

   pokaż komentarz

   usuń 7 outliersów pod "linią" w kółku. Na linii jest w kółku znacznie więcej, niż 7 państw. Dlatego kółko nie ma tu zastosowania :)

   @Falcon: Na to chciałem właśnie zwrócić uwagę - wyrzuć 7 tych albo innych i wyjdzie zupełnie inna tendencja. Jeżeli tak jest to znaczy że cała ta statystyka ma zbyt małą wiarygodność żeby wyciągać jakieś wnioski:
   - zrobisz model na regresję liniową to outlayery wyjdą te które wskazujesz
   - zrobisz model wskazujący na brak jakiejkolwiek korelacji i outlayery wyjdą tam gdzie ja wskazałem

   W obu przypadkach model będzie rozsądnie wiarygodny... Dlatego należy bardzo uważać przy ferowaniu wyników na podstawie takich danych.

  •  

   pokaż komentarz

   @kwanty: Niby tak, ale nie do końca, bo jak usuniesz ogonek arabski, to best fit wyjdzie dalej z tendencją.

   Bez usuwania żadnych outliersów też masz wyraźnie pochyloną best fit.

   Wymaż nazwy państw, zostaw same kropki, będzie lepiej widać, bo tak to napisy zagęszczają dół kółka i rzeczywiście wydaje się, że jest ich tam podobnie dużo.

   Zależność zdaje się być prawdziwa, bo osobne badania czysto psychologiczne pokazują podobny związek - im bardziej egalitarnie, tym większe różnice psych. między płciami. Dziwne, ale cóż...

  •  

   pokaż komentarz

   @Falcon: Przy takich danych to ja bym bardzo uważał. Wartości tego rozkładu już są wysoce przetworzonymi danymi (mogły być jakoś zmanipulowane), danych jest niewiele więc trzeba bardzo uważać przy ich obróbce bo można usunąć kilka odstających wartości i wyjdzie zupełnie co innego, etc...

 •  

  pokaż komentarz

  TLDR: dziewczęta są równie dobre w STEM co chłopcy, ale im się nie chce, bo mają inne ścieżki kariery, wolą się np. zająć praniem i sprzątaniem.

  •  

   pokaż komentarz

   @milo1000: Ja studiowałem STEM i pracuję w firmie produkującej oprogramowanie i przeciętnie - nie są równie dobre.

  •  

   pokaż komentarz

   @emperorEye: no bo muszą robić pranie jak wyżej napisali ( ͡° ͜ʖ ͡°)
   Dla całej wioski.

   Ciekawe czy facet lepiej by odj@#!ł pielęgnację paznokci, makijaże itp. u kobiet. Juz bylo udowodnione ze mężczyźni wygrywaja kobiece konkursy piękności. Kucharze, fryzierzy to już dawno obalone, nie jedna kobieta z mojego otoczenia woli iść do barbera ( ͡° ͜ʖ ͡°) chyba zawsze jak jestem u niego to jest tam jakas kobieta, czyżby zrozumiały ze mężczyzna zrobi jej taką stylizacje w jakiej bedzie jej sie podobał?
   Oczywiscie nie kazdy barber przyjmie na siedzenie kobiete. Moj przyjmuję, pewnie dlatego że włosy to jego pasja.

   Moje zdanie jest proste. Jesli baba sie do czegoś nadaje i to udowodni, a ktos jej przeszkodzi w tym bo jsst kobietą to jest skonczoną k#@#ą (ten ktos przeszkadzający), jesli jednak robi to na siłę, blokując kariere innych (poprzez zdobycie posady dupą, znajomosciami, pieniędzmi, poprawnością równości płci) to jest skonczoną k#@#ą (ta kobieta).
   DOTYCZY TO MĘŻCZYZN JAK I KOBIETY.

   Ale c@$@$ was obchodzi moje zdanie, pisze bo czekam az mnie zmuli po nocce ᕙ(⇀‸↼‶)ᕗ

   Pokój siostry i bracia, kochajmy sie jak bliźni bliźniego.
   Pozdrawiam.

  •  

   pokaż komentarz

   @emperorEye: @JezusekCytrusek: Z moich obserwacji wygląda to tak że kobiety mogą być równie dobre a nawet lepsze jeśli chodzi o studiowanie i naukę, ale nie w pracy. W szkole dziewczyny zawsze miały średnio wyższe oceny i lepiej sobie radziły, jednak samo uczenie się na sprawdzian nie wystarczy, brakuje im po prostu pasji. W ciągu edukacji nie spotkałem żadnej dziewczyny która miała by tak rozbudowane hobby jak ci bardziej zdolni chłopcy. Na kółkach czy zajęciach dla uzdolnionych były rzadkością i nie wybijały się z tłumu, często były tam tylko dlatego bo jej chłopak też tam chodzi. Paradoksalnie ci którzy byli utalentowani i samodzielnie intensywnie rozwijali się w swojej pasji, często mieli średnie oceny bo im na nich nie zależało, wiedzieli już co ich interesuje i nie było sensu starać się być prymusem.

   W krajach gdzie nie ma równouprawnienia, STEM może dać duże możliwości i niezależność, więc starają się tam dostać. Jednak kiedy nie ma przymusu, brakuje im tej pasji(przynajmniej w tych dziedzinach) aby czerpać z tego przyjemność. Taka moja hipoteza.

  •  

   pokaż komentarz

   @DisasterMaster: Po części to że dziewczyny mają lepsze oceny wynika z tego że mają mniej problemów z zachowaniem i nauczyciele bardziej je lubią. Częściej odrabiają też zadania domowe.
   W anonimowych testach jak amerykański SAT chłopcy wypadają lepiej na matematyce.

  •  

   pokaż komentarz

   @DisasterMaster: moze troche masz racji ale ze swoich zamierzchlych czasow szkolnych pamietam jedno - chlopak z dobrymi ocenami byl zdolny, dziewczyna z dobrymi ocenami byla kujonka :)

  •  

   pokaż komentarz

   @DisasterMaster: @JezusekCytrusek: @emperorEye: Ja mam wrażenie, że facet jak coś wybierze to się temu poświęca. Więc po pewnym czasie wyprzedza kobiety, które raczej nie poświęcą się w całości jednemu tematowi.

  •  

   pokaż komentarz

   : Po części to że dziewczyny mają lepsze oceny wynika z tego że mają mniej problemów z zachowaniem i nauczyciele bardziej je lubią. Częściej odrabiają też zadania domowe.
   W anonimowych testach jak amerykański SAT chłopcy wypadają lepiej na matematyce.


   @Jan0l: Nauczycielki to kobiety i robią co uważają że jest dobre dla dzieci, znając perspektywę kobiet... Często też są zarażone bakcylem feminizmu...

   Osobniki żeńskie, wielu gatunków, mają mniejsze zapędy w stronę ruchu, fizycznej zabawy. Dlatego szkoła jest lepiej dostosowana do ich potrzeb. Dla chłopców każdy dzień w szkole powinien się zaczynać od jakiejś form aktywności fizycznej, aż padną i będą mogli spokojnie siedzieć.

   System nauczania oparty na wymuszonym posłuszeństwie też nie wypali. Nauczyciel musiałby sobie na szacunek zapracować - np. być istotnie kompetentnym.

   Odtwórczy program nauczania musiałby zostać zastąpiony twórczym, gdzie uczniom stawia się wyzwania, muszą sami coś zbudować, zaprojektować, zrealizować... Nie być prowadzonym za rączkę.

  •  

   pokaż komentarz

   @DisasterMaster: Co im po tych sprawdzianach i lepszym chomikowaniu materiałów do nauki skoro jak tylko przychodzi czas na maturę mężczyźni mają o wiele lepsze wyniki w fizyce i matematyce(w całym rozwiniętym świecie).

  •  

   pokaż komentarz

   W ciągu edukacji nie spotkałem żadnej dziewczyny która miała by tak rozbudowane hobby jak ci bardziej zdolni chłopcy.

   @DisasterMaster: ja spotkałam. Szach mat.

  •  

   pokaż komentarz

   Co im po tych sprawdzianach i lepszym chomikowaniu materiałów do nauki skoro jak tylko przychodzi czas na maturę mężczyźni mają o wiele lepsze wyniki w fizyce i matematyce(w całym rozwiniętym świecie).

   @emperorEye: Może to im wystarczy? Mówi się że kobiety są bardziej zorientowane społecznie, więc może otrzymują więcej satysfakcji z byciu dobrymi uczennicami, spełniając wymagania rodziców i nauczycieli. Za to mężczyzna, będący bardziej zainteresowanym systemami i teorią, będzie otrzymywał większą satysfakcje z aktywnego poznawania i rozwijania się bez konieczności szukania uznania. I nie ma w tym nic złego, każdy może robić to co lubi i być z tym szczęśliwym. To jest jedna z różnic między kobietami a mężczyznami, którą wszyscy zwolennicy pozytywnej dyskryminacji powinni wziąć sobie do serca, zamiast próbować siłą naprawiać rzeczywistość aby dopasować ją do swojego światopoglądu gdzie mężczyźni i kobiety nie różnią się niczym a wyznacznikiem sukcesu jest wysokość pensji.

   ja spotkałam. Szach mat.

   @MsChokesondick: To dobrze dla niej. Jednak ja nie zakładam że żadna dziewczyna nie może mieć pasji, po prostu mówię o dużej dysproporcji którą raczej każdy widział gołym okiem. Nic nie stoi na przeszkodzie aby pojedyncze przypadki wypadały poza normę.

  •  

   pokaż komentarz

   @DisasterMaster: "którą raczej każdy widział gołym okiem"

   subiektywna sprawa i nieuprawniony wniosek.
   Z moich obserwacji wynika, że pasją mężczyzn są smartfony. Oczywiście nic nie szkodzi na przeszkodzie, aby pojedyncze przypadki zajmowały się czymś istotniejszym.( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @MsChokesondick: Myślisz zbyt ogólnie. Ja mówiłem o małej grupie uczniów, tych najbardziej zdolnych którzy biorą udział w różnych kółkach zainteresowań i mają mocne hobby oraz tych którzy mają najwyższe oceny w klasie. Może w twojej szkole proporcje wyglądały inaczej w tych dwóch grupach, ja jedynie mogę mówić z własnego doświadczenia i stereotypów.

   Jeśli patrzymy na ogół populacji to najpopularniejsze zainteresowania u obu płci będą raczej mało ambitne. U chłopaków może to być piłka nożna czy samochody, a u dziewczyn moda czy tam muzyka. Oczywiście to tylko zgadywanie, ale nie chodzi mi tu o podanie konkretnych zainteresowań, a na zwrócenie uwagi na to że w większość społeczeństwa nie ma zbyt wyrafinowanych zainteresowań, szczególnie w wieku szkolnym. I jest dokładnie tak jak mówisz, to pojedyncze przypadki zajmują się czymś istotniejszym. To dotyczy się każdej płci, jak i rasy, narodowości itp.

  •  

   pokaż komentarz

   @DisasterMaster: Szkoła ma Cię przygotować do matury, tylko przypominam.

  •  

   pokaż komentarz

   ja jedynie mogę mówić z własnego doświadczenia i stereotypów.

   @DisasterMaster: wiem o tym. Uświadamiam ci jedynie, że to jest obiektywnie niewiele warte. A wnioski, które parę postów wyżej wyciągasz są zwyczajnie krzywdzące.

  •  

   pokaż komentarz

   @emperorEye: Życie nie kończy się na maturze, szkoła ma przygotować cię do wielu rzeczy, do pracy, do życia w społeczeństwie, do wyższej edukacji. Nie każdy musi mieć najlepsze wyniki w maturze, są ludzie którym na lepsze wyjdzie zdanie matury na minimalnym poziomie i poświęcenie swojego czasu na rozwój w wybranym przez siebie kierunku. Może ktoś spełnia się jako muzyk czy artysta i nie potrzebna mu jest rozszerzona matura z fizyki i matematyki.

   wiem o tym. Uświadamiam ci jedynie, że to jest obiektywnie niewiele warte.

   @MsChokesondick: Dlatego od początku podkreślałem że jest to hipoteza na podstawie subiektywnych obserwacji.

   A wnioski, które parę postów wyżej wyciągasz są zwyczajnie krzywdzące.

   @MsChokesondick: W jaki sposób są krzywdzące? Uważasz że dziewczyny nie stanowią większość uczniów z najlepszymi ocenami, nie mają średnio większej empatii, nie radzą sobie lepiej z oczekiwaniami stawianymi przez nauczycieli? Jeśli jednak tak nie uważasz i akceptujesz to że radzą sobie lepiej w tych sprawach, to czy byłbyś w stanie powiedzieć w czym lepiej radzą sobie mężczyźni?

   No i jak mówiłem, jeśli w twojej szkole te proporcje wyglądały inaczej, jeśli to chłopcy zdobywali najlepsze oceny albo dziewczyny dominowały kółka matematyczne, fizyczne, naukowe, to podziel się z nami tą informacją. Im więcej mamy danych, tym lepsze wnioski będziemy w stanie wyciągnąć.

  •  

   pokaż komentarz

   Z moich obserwacji wygląda to tak że kobiety mogą być równie dobre a nawet lepsze jeśli chodzi o studiowanie i naukę, ale nie w pracy.

   @DisasterMaster: to jest krzywdząca i dość obrzydliwa generalizacja.

   a mężczyźni mają lepsze poczucie humoru.

  •  

   pokaż komentarz

   @MsChokesondick: Czyli zaobserwowałeś że średnio kobiety osiągają lepsze sukcesy w pracy w STEM? Czy że gorzej sobie radzą w nauce?

  •  

   pokaż komentarz

   @DisasterMaster: nie mam żadnych obserwacji w tej kwestii. Nie widzę też żadnego powodu, dla którego jakiekolwiek obserwacje tego typu powinny być uznane za istotne. Służą one jedynie do podbijania swojego bębenka na takim wykopie.

  •  

   pokaż komentarz

   @MsChokesondick: Jeśli nie masz żadnych obserwacji, to nie masz żadnych argumentów aby podważyć moje wnioski. Fakty mają gdzieś twoje uczucia. Jeśli uważasz że w społeczeństwie istnieje niesprawiedliwość, to musisz przeprowadzić dokładną obserwacje aby zidentyfikować źródło problemu. A nawet jeśli myślisz inaczej, to wciąż warto sprawdzić czy się nie mylisz. Problem nie zniknie jeśli zamkniesz swoje oczy.

   Moim zdaniem nie ma nieistotnych obserwacji. Każda informacja w odpowiednim kontekście ma wartość, dlatego ja zawsze obserwuje, poznaje i analizuje świat dookoła mnie. To daje mi satysfakcje, ale rozumiem że niektórzy wolą tego unikać i nie znać potencjalnej niewygodnej prawdy.

   Więc jeśli masz jakieś obserwacje którymi chcesz się podzielić, wal śmiało. Jeśli wolisz zachować je dla siebie to będziemy musieli działać z tym co mamy.

   źródło: 26e5a47f4771805d073c3c5cf832.jpg

  •  

   pokaż komentarz

   @DisasterMaster: ahaha, o k?%?a. Ty mi tu o faktach? ;>

   Jaka niewygodna prawda? Teraz cię poniosło z tym usiłowaniem podnoszenia swoich subiektywnych doświadczeń do rangi prawdy i faktów.

   Dobrze zatem. Z mojego doświadczenia wynika, że owe osławione pasje mężczyzn to płytkie i powierzchowna konsumpcja. Z moich obserwacji wynika równiez, że mężczyźni niczego nie czytają - mam do czynienia wyłącznie z kobietami, które czytają regularnie literaturę wysoka. Wynika z nich również to, że mężczyźni szczycą się kompletną ignorancją w tym zakresie. Mając do czynienia z kobietami i mężczyznami w firmach inżynieryjnych to mężczyźni nie potrafili współpracować, naburmuszali się jak dzieci a ich rozdęte ego potrafiło położyć projekt. Z moich obserwacji wynika, że to kobiety potrafią zachować profesjonalizm. 80% mężczyzn, z którymi miałam do czynienia zawodowo usiłowało sprowadzić znajomość na grunt prywatny, niezależnie od ich stanu cywilnego.

   Z tych obserwacji wynika, że kiepska z was płeć.

  •  

   pokaż komentarz

   ahaha, o k$%!a. Ty mi tu o faktach? ;>

   @MsChokesondick: To było akurat odniesienie do pewnej wypowiedzi Ben-a Shapiro. Oczywiście w naszej dyskusji raczej faktów nie ma.

   Jaka niewygodna prawda? Teraz cię poniosło z tym usiłowaniem podnoszenia swoich subiektywnych doświadczeń do rangi prawdy i faktów.

   @MsChokesondick: Potencjalna, dowolna. Mówię tutaj ogólnie o ignorancji i podejściu typu: "nie mam żadnych obserwacji i nie widzę powodu dlaczego one mogą być istotne"

   Z mojego doświadczenia wynika, że owe osławione pasje mężczyzn to płytkie i powierzchowna konsumpcja.

   @MsChokesondick: Hmm, możesz rozwinąć? Co dokładnie masz na myśli i jak doszłaś do takich wniosków. Do tego mówisz tutaj o ogóle czy o STEM o którym mowa w tej nitce komentarzy. Bo jeśli mówisz to ogóle to ja całkowicie się z tobą zgadzam, i jak wcześniej mówiłem dotyczy to całego społeczeństwa, także kobiet. Większość ludzi ma bardzo płytkie i trywialne zainteresowania.

   Z moich obserwacji wynika równiez, że mężczyźni niczego nie czytają - mam do czynienia wyłącznie z kobietami, które czytają regularnie literaturę wysoka.

   @MsChokesondick: Musisz mieć bardzo wyselekcjonowane towarzystwo. Nie znam nikogo, ani kobiety ani mężczyzny który regularnie czyta literaturę wysoką. Ale jeśli chodzi o zwykłe czytanie książek, to czyta ich większy odsetek koleżanek niż kolegów.

   Wynika z nich również to, że mężczyźni szczycą się kompletną ignorancją w tym zakresie.

   @MsChokesondick: Niestety nie interesuję się taką literaturą więc się nie wypowiem. Choć szczerze wątpię, to możesz mieć racje.

   Mając do czynienia z kobietami i mężczyznami w firmach inżynieryjnych to mężczyźni nie potrafili współpracować, naburmuszali się jak dzieci a ich rozdęte ego potrafiło położyć projekt.

   @MsChokesondick: W firmie IT mamy zarówno kobiety jak i mężczyzn i wszystkim dobrze się ze sobą współpracuje. Nie karzdy lubi każdego, ale każdy potrafi zachować się profesjonalnie i właściwie żaden projekt nie upadł. Choć ostatnio do mojego zespołu dołączyła kobieta która zrezygnowała z poprzedniej pracy bo nie mogła dogadać się z inną dziewczyną w projekcie.

   80% mężczyzn, z którymi miałam do czynienia zawodowo usiłowało sprowadzić znajomość na grunt prywatny, niezależnie od ich stanu cywilnego.

   @MsChokesondick: Nigdy nie było takiego skandalu tutaj. Ale były przypadki 3 kobiet które same próbowały zainicjować tego typu znajomości, i niespodziewanie sam padłem "ofiarą" w jednym z tych przypadków. ( ͡° ͜ʖ ͡°) Żaden z facetów nie marudził.

   Z tych obserwacji wynika, że kiepska z was płeć.

   @MsChokesondick: Jeśli miałbym wskazać krzywdzącą i dość obrzydliwą generalizacje, to wybrał bym to zdanie. Nie ma tutaj żadnych konkretnych wniosków, zwykłe ubliżenie. Kiepska pod jakim kryterium? Jakie to niesie konsekwencje?

   Miło że podzieliłaś się swoimi obserwacjami. Jednak jeśli chcesz się odnieść do moich wniosków i obserwacji, dobrze by było jakbyś podzieliła się swoimi doświadczeniami z czasów edukacji, z kółek związanych z STEM, ocenami, opiniami nauczycieli, pasją do samo-edukacji itp oraz ich związkiem z późniejszymi sukcesami naukowymi i zawodowymi.

  •  

   pokaż komentarz

   @DisasterMaster: cały twój wywód i obalanie moich "wniosków płynących z obserwacji" udowadnia jedynie, że tego rodzaju wnioski są nieistotne, ponieważ każdy ma inne doświadczenie. Nie może też z nich nic wynikać - bo co mialoby wynikać konkretnie z twoich czy moich wniosków? Ograniczenie kobietom dostępu do pracy, bo się do niej nie nadają? Czy ograniczenie jej mężczyznom, bo tylko im seks w głowie? Twoje i moje wnioski niosą takie same konsekwencje jak ubliżanie. Żadne.

  •  

   pokaż komentarz

   cały twój wywód i obalanie moich "wniosków płynących z obserwacji" udowadnia jedynie, że tego rodzaju wnioski są nieistotne, ponieważ każdy ma inne doświadczenie.

   @MsChokesondick: Ale je nie obalam twoich wniosków. Jedynie przedstawiłem swoje obserwacje na ten sam temat. Wcale nie są one nie istotne, gdyż teraz każdy będzie mógł wyrobić sobie swoje wnioski na podstawie zebranych danych. Im więcej będziemy obserwowali, im więcej będziemy dyskutowali na te tematy z innymi ludźmi, tym bliżej będziemy pełnego obrazu i prawdy. Głupim było by zakładać że wszystkie przypadki będą spełniać szereg zasad mieszczących się w kilku zdaniach. Ale to nie oznacza że na podstawie dużej ilości danych można wyznaczyć trendy, tak działa statystyka.

   Nie może też z nich nic wynikać - bo co mialoby wynikać konkretnie z twoich czy moich wniosków?

   @MsChokesondick: O wiele. Np nasze poglądy polityczne, nasze doświadczenia i światopoglądy. Jednak mając odpowiednią ilość danych, przy odpowiedniej dużej próbce, wyciągnięte wnioski mogą mieć pewną wartość statystyczną.

   Ograniczenie kobietom dostępu do pracy, bo się do niej nie nadają? Czy ograniczenie jej mężczyznom, bo tylko im seks w głowie?

   @MsChokesondick: To by było niezwykle głupie. Gospodarka nie lubi być kontrolowana, a wiele zawodów jest zdominowana przez kobiety. Lepiej jest pozostawić rynek wolnym i pozwolić mu samemu zadecydować ile warci są różni pracownicy. Niewidzialna ręka lepiej oceni wartość każdego pracownika z osobna, niż odgórna dyrektywa dzieląca społeczeństwo ze względu na jakiś chromosom.

   Twoje i moje wnioski niosą takie same konsekwencje jak ubliżanie. Żadne.

   @MsChokesondick: No nie do końca. Ja mówiłem o konkretach, o tym że chłopcy częściej sami rozwijają się w swojej pasji, a dziewczyny częściej osiągają najlepsze oceny w klasie. Co przekłada się na dominacje mężczyzn w bardzo wyspecjalizowanych branżach z STEM. Nie oceniam która płeć jest po prostu kiepska. Choć też w domyśle założyłem bycie spełnionym/szczęśliwym jako cel najwyższy, i podkreśliłem tutaj że różne grupy mogą mieć różne warunki spełnienia a przez to różne drogi do szczęścia. Nie każdy musi osiągnąć ogromny sukces zawodowy i naukowy, i nie ma w tym nic złego. Ludzie mają różne priorytety.

 •  

  pokaż komentarz

  To samo z pracą fizyczną. Nigdy w życiu nie widziałem aby feministki walczyły o parytety na budowie czy w fabryce ( ͡° ͜ʖ ͡°)

 •  

  pokaż komentarz

  These survey results suggest it is not girls’ lack of scientific knowledge or negative attitudes toward science that holds them back. It’s possible, however, that girls might match or outperform boys in science lessons in some countries and still be making a rational choice to avoid STEM routes because they outperform boys even more in other areas (it’s well documented that girls outperform boys at school on many topics, on average).

  •  

   pokaż komentarz

   Wyniki PISA wśród 15-latków. Dodatni gender gap w matematyce oznacza, że chłopcy są lepsi od dziewcząt; ujemny gender gap w matematyce oznacza, że dziewczęta są lepsze od chłopców. Dodatni gender gap w czytaniu oznacza, że dziewczęta są lepsze od chłopców (brak krajów, w których chłopcy są lepsi od dziewcząt w czytaniu).

   https://en.wikipedia.org/wiki/Gender_gaps_in_mathematics_and_reading

   . . . kliknij, aby rozwinąć obrazek . . .

   źródło: gender gap in mathematics and reading.png

  •  

   pokaż komentarz

   @Piekarz123: okej. ale tak z ciekawosci, czy wzieto pod uwage aspekt ksztaltowania spolecznego, jak to niektore srodowiska sugeruja. chodzi mi o to, ze dziewczynkom daje sie lalki do zabawy, a chlopcom mini elektrownie atomowe do skladania ;) bo ciekawi mnie to dla pelnosci obrazu. bo jeszcze chyba ta neutralnosc plciowa w wychowaniu nie zagniezdzila sie na dobre na tyle, zeby mozna bylo prowadzic statystyki. tak bardzo jak przemawiaja do mnie wyniki tych badan i chetnie sie z nimi zgodze, tak chcialbym jeszcze wziac pod uwage ten, dosc istotny wydaje sie, argument...

  •  

   pokaż komentarz

   chodzi mi o to, ze dziewczynkom daje sie lalki do zabawy, a chlopcom mini elektrownie atomowe do skladania

   @MirekWyznajeAnonimowo: ja nic nie daję- synowie sobie wybierają i mogą wybrać mini pralkę a wybierają zawsze mini elektrownie :-)

  •  

   pokaż komentarz

   @Luki_78: ciekawe jak to dziala. zakladajac, ze dzieciaki nie mialy zupelnie zadnego wzorca, to musialoby sie dziac jakos kurde podswiadomie. w genach to siedzi czy jak? ლ(ಠ_ಠ ლ)

  •  

   pokaż komentarz

   Dodatni gender gap w matematyce oznacza, że chłopcy są lepsi od dziewcząt; ujemny gender gap w matematyce oznacza, że dziewczęta są lepsze od chłopców. Dodatni gender gap w czytaniu oznacza, że dziewczęta są lepsze od chłopców (brak krajów, w których chłopcy są lepsi od dziewcząt w czytaniu).

   @Piekarz123: To oznacza że ŚREDNIA odpowiednio u chłopców i dziewczynek jest wyższa. A to znacząca różnica. Bez wiedzy czy mamy do czynienia z rozkładem normalnym czy nie to takie dane są jedynie ciekawostką.

   w genach to siedzi czy jak

   @MirekWyznajeAnonimowo: Wzorce są zawsze, chcemy tego czy nie. Nie tylko ty dajesz dziecku elektrownie atomową, większość czasu spędza w żłobku/przedszkolu/szkole gdzie wychowywane jest przez nauczycieli (nauczycielki) i to też ma przełożenie na ich wychowanie. Poza tym obserwuje świat i wyciąga wnioski, obserwuje jakie kto ma role społeczne i uważa to za normalne.
   A kolejna sprawa, to że mózg kobiety i mężczyzny różni się, było na ten temat już wiele badań wystarczy pogooglować w internecie.

  •  

   pokaż komentarz

   @Piekarz123: Hmmm, z tego zestawienia zrozumiałem, że chłopcy są po prostu mądrzejsi - umieją lepiej liczyć i czytać.... W ogóle zauważam, szczególnie u siebie w pracy, że kobiety pracują tylko, żeby móc iść na macierzyński i możliwie długo nie wracać i jakoś nauka/konstruowanie czegoś/popychanie świata do przodu ich nie interesuje za bardzo.

  •  
   T.......y via iOS

   +8

   pokaż komentarz

   @Kubaeinstein: nie zrozumiałeś chyba tej tabelki. Dodatni gender grap w czytaniu oznacza, ze dziewczęta są lepsze. Są kraje gdzie dziewczęta są lepsze w matmie. Brak krajów gdzie chłopcy są lepsi w czytaniu. (Bdw. Udowodniłeś na własnym przykładzie ze chłopcy gorzej czytają)

  •  

   pokaż komentarz

   ale tak z ciekawosci, czy wzieto pod uwage aspekt ksztaltowania spolecznego, jak to niektore srodowiska sugeruja. chodzi mi o to, ze dziewczynkom daje sie lalki do zabawy, a chlopcom mini elektrownie atomowe do skladania

   @MirekWyznajeAnonimowo: Badania pokazują, że dziewczynki same wybierają lalki, a chłopcy elektrownie. Widać to już u niemowlaków. Ma to związek z poziomem testosteronu.

   How early are such sex differences in empathy evident? Certainly, by 12 months of age, girls make more eye contact than boys. But a study from Cambridge University shows that at birth, girls look longer at a face, and boys look longer at a suspended mechanical mobile. Furthermore, the Cambridge team found that how much eye contact children make is in part determined by a biological factor, prenatal testosterone. This has been demonstrated by measuring this hormone in amniotic fluid. https://www.wykop.pl/wpis/40271865/prof-simon-baron-cohen-prowadzi-badania-nad-autyzm/

  •  

   pokaż komentarz

   @MirekWyznajeAnonimowo: wszystko to biologia - jeszcze w łonie w pewnym momencie mózgi chłopców są wręcz zalewane testosteronem co ma wpływ na ich rozwój w ten a nie inny sposób
   ale idzie to o wiele dalej pewne informacje są wręcz "zakodowane" w DAN - było takie fascynujące badanie kilkumiesięcznym dzieciom obu płci pokazywano zdjęcia pająków węży i jakichś gryzoni i obserwowano reakcje - dziewczynki były wyraźnie podenerwowane,płakały a chłopcy zero reakcji - dlaczego??jak to możliwe że niemowle wie żecoś jest niebezpieczne?
   otóż tysiące lat temu kobiety trudniły się zbieractwem gdzie żyły te rzeczy i mogły być jadowite daltego u kobiet wykształcił sie strach przed nimi- taki mechanizm obrony,zabezpieczenie - zapisane na poziomie dna u kobiet,te które tego nie miały zakodowanego mogły zostać ukąszone
   z naturą nie wygrasz

  •  

   pokaż komentarz

   @Piekarz123: A na to nie ma wpływ relacja z dojrzewaniem, gdzie chłopcy dojrzewają później i to raczej tyczy się też umysłu.
   Ciekawe jakby wypadły wyniki dla 18 latków.

  •  

   pokaż komentarz

   @MirekWyznajeAnonimowo:

   okej. ale tak z ciekawosci, czy wzieto pod uwage aspekt ksztaltowania spolecznego, jak to niektore srodowiska sugeruja. chodzi mi o to, ze dziewczynkom daje sie lalki do zabawy, a chlopcom mini elektrownie atomowe do skladania
   Puchatku to nie miodek, wcinasz dżender studies :)

 •  

  pokaż komentarz

  Jordan Peterson, jak był niedawno w skandynawskim, kraju mówił na ich przykładzie to samo

Dodany przez:

avatar Piekarz123 dołączył
739 wykopali 12 zakopali 20.8 tys. wyświetleń