•  

  pokaż komentarz

  Chyba najbardziej przerażający obraz sztucznej inteligencji widziałem w grze SOMA.

  Ponieważ maszyna była związana prawem nakazującym zachowanie ludzi przy życiu, co było niemożliwe z racji zmian klimatycznych na ziemi, AI zaczęło modyfikować ludzi tak by po prostu podtrzymywać ich funkcje życiowe za wszelką cenę (poświęcając esencję bycia człowiekiem - że się tak wyrażę).

  źródło: haywiremag.com

 •  

  pokaż komentarz

  GW potrafi wydać artykuł w którym USA czy Chiny to dziwne państwa, które wydają pieniądze na absurdalne rzeczy jak zdobywanie kosmosu czy zbrojenia, ale widocznie UE ma inne ważniejsze sprawy jak np. diety urzędników.

 •  

  pokaż komentarz

  Lepiej żeby oni nic nie robili

 •  

  pokaż komentarz

  jeszcze żaden nie powstał a już jakieś kurła prawa chcą tworzyć (-‸ლ)

  •  

   pokaż komentarz

   @wiencejfakingcaptcha: no Elon i np. Sam Harris też są zdania że jak powstanie to może być już za późno

  •  

   pokaż komentarz

   @Szumnie: należy zadać sobie pytanie czy ue jest takim gigantem w ai żeby trzeba było już jakieś regulacje tworzyć. To że ktoś gdzieś tak powiedział nie oznacza że warto się tym zajmować, lepiej zająć się czymś z czym mamy problem a trochę tego jest.

  •  

   pokaż komentarz

   @Szumnie: Że jak co powstanie i w jakim sensie za późno? ( ͡º ͜ʖ͡º)

  •  

   pokaż komentarz

   @krecik000: jak nastąpi technologiczna osobliwość

  •  

   pokaż komentarz

   @Szumnie: Pomijając fakt że tytuł artykułu wprowadza w błąd i KE wcale nie chce wprowadzać regulacji praw robotów, to obawa przed powstaniem sztucznej inteligencji przewyższającej ludzką i przymierzanie się do wprowadzania jakichkolwiek regulacji na obecnym etapie wiedzy naukowej to jak wprowadzanie ograniczenia prędkości do 300000 km/h. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  
   GinsengStrip2002

   +1

   pokaż komentarz

   @krecik000: i na tym właśnie polega technologiczna osobliwość. Dzis myślisz ze za wcześnie a po jakimś przełomie wszystko może się zmienić w mgnieniu oka. Choćby rozwój komputerów kwantowych sugeruje że w najbliższych dekadach może coś takiego wystąpić..

  •  

   pokaż komentarz

   @GinsengStrip2002: W jaki sposób rozwój komputerów kwantowych sugeruje przełom w powstaniu silnej sztucznej inteligencji? Bo rozumiem że o tym rozmawiamy w kontekście tytułu artykułu mówiącego o prawach dla robotów i AI. Najpierw właśnie powinniśmy sprecyzować o czym mówimy: Wszystkie te "sztuczne inteligencje" z którymi mamy do czynienia na co dzień nie mają nic wspólnego z silną sztuczną inteligencją potencjalnie przewyższającą człowieka, posiadającą świadomość istnienia czy to wyróżniającą się aktem zrozumienia. Wszystko co tak szumnie określa się dziś tym mianem bazuje na algorytmach i komputery kwantowe mogą jedynie dostarczyć potężnej, niedostępnej dziś mocy obliczeniowej do ich wykonywania. Nie zmieni to jednak faktu że wszystkie "inteligentne" uczące się sieci neuronowe służą jedynie do tego do czego są projektowane. I choć bardzo żałuję bo uwielbiam fantastykę naukową to na horyzoncie nie ma zupełnie żadnej nadziei (czy obawy - jak kto woli) na to że jakiś bot czy robot "ożyje", a co dopiero że przejmie władanie nad ludzkością. xD
   Wystarczy trochę poczytać, poznać stan wiedzy jaki posiadamy jako ludzkość, żeby szybko sobie rozwiać wszelkie wątpliwości i nadzieje w tym temacie. Pozwoli to też @Szumnie ze zdrowym dystansem traktować wypowiedzi takiego np. Elona Muska, który mam wrażenie w oczach wielu ma status jakiegoś geniusza technologicznego, a jego wypowiedzi traktowane są jak proroctwo. Nie umniejszając jego realnym osiągnięciom, które są naprawdę fajne, trzeba powiedzieć że jego firmy, a tym bardziej on sam nie dokonały żadnego wielkiego przełomu w nauce, który ewentualnie mógłby usprawiedliwić traktowanie w taki sposób jego wypowiedzi w temacie sztucznej inteligencji. To że ludzie kupują takie rewelacje to wg mnie zasługa świetnego marketingu. Tymczasem wykorzystują dostępną od dawna technologię do robienia naprawdę fajnych rzeczy - tylko i aż tyle.

  •  

   pokaż komentarz

   Wszystko co tak szumnie określa się dziś tym mianem bazuje na algorytmach

   @krecik000: A na czym bazuje nigdy ludzki mózg? Na magii?

   bardzo żałuję bo uwielbiam fantastykę naukową to na horyzoncie nie ma zupełnie żadnej nadziei (czy obawy - jak kto woli) na to że jakiś bot czy robot "ożyje"

   Nikt nie spodziewa się, że nagle mechanizm googla do rozpoznawania obiektów na zdjęciach "ożyje", a nawet samo ożycie nie jest problemem. Jednym z ważnych do uświadomienia problemów jest tzw. Frame Problem - m.in. "how to provide rational default assumptions and what humans consider common sense in a virtual environment".

   Problemem raczej nie będzie to, że robot stanie się świadomym człowiekiem, ale właśnie to, że będzie miał bardzo szeroki zakres możliwości (dajmy na to, w dużym zakresie odpowiadający przeciętnemu człowiekowi) ale będzie nadal maszyną, o bardzo ograniczonym zakresie rozumowania o świecie poza domeną do której został stworzony. Będzie to robot pozbawiony ludzkiej intuicji (strachu, świadomości konsekwencji swoich akcji, norm społecznych), ale mający np. możliwość interakcji z innymi ludźmi - co już zaczyna być standardem, bo taki asystent Google ma prototypową funkcję wykonywania telefonów do ludzi w celu choćby umawiania spotkań.

   Klasycznym przykładem jest robot, który ma dostęp do Internetu i ma za zadanie kolekcjonować znaczki. Skupiony na swoim celu zacznie w końcu choćby oszukiwać na aukcjach, pisać o chorych córkach i umierającym ojcu, który marzył o takich znaczkach i generalnie dopuszczać się czynów dosyć psychopatycznych. Finał tego przykładu jest taki, że jeżeli robot ten miałby taką możliwość, to zacząłby na pewnym etapie przerabiać ludzi na znaczki, bo nie ma zrozumiałego powodu żeby tego nie robić.

   Ludzie są na tyle dziwni że mają wiele bardzo ciężko zrozumiałych ograniczeń w swoich akcjach, które są dla nas tak naturalne że nie zdajemy sobie nawet dobrze sprawy jak zachowywałby się system ich pozbawiony.

  •  

   pokaż komentarz

   A na czym bazuje nigdy ludzki mózg? Na magii?

   @Wap30: Hehe, nigdzie tego nie sugerowałem. Skąd u Ciebie takie podejrzenie? ;)

   Nie czuję się kompetentny żeby rozmawiać o tym na jakich podstawach i zasadach funkcjonuje mózg człowieka tym bardziej że próba ich wyjaśnienia przez specjalistów obecnie ociera się o granice wiedzy, ale z tego co mi wiadomo są one dalekie od komputerowych.
   Czepiłeś się określenia algorytm: Pewnie mózg realizuje jakieś tam "algorytmy" o charakterystyce niekomputerowej, ale np. kodowanie informacji w neuronach jest znacząco różne od komputerowego, nie jest czysto binarne, nie opiera się również na kwantowych odpowiednikach bitów, a co za tym idzie porównanie mózgu do komputera jest bardzo nietrafione. I o te fundamentalne różnice mi chodziło pisząc że maszyny opierają swoje działanie na dobrze znanych i konkretnie określonych komputerowych algorytmach i zwiększenie mocy obliczeniowej niewiele zmieni.
   Trzeba pamiętać że to sieci neuronowe powstają na wzór i podobieństwo ludzkich neuronów a nie odwrotnie. Są to systemy o rzędy wielkości mniejszym poziomie skomplikowania od ludzkiego mózgu do którego poznania jeszcze sporo nam brakuje. Każda epoka miała swoje, jak teraz wiemy nietrafione metafory opisujące działanie mózgu bazujące na ówczesnych największych odkryciach technologicznych. Teraz przyszedł czas na mózg-komputer. xD

   No a reszta Twojej wypowiedzi to raczej nie polemika ze mną bo ja odnosiłem się do popkulturowego rozumienia sztucznej inteligencji tzw. silnej, która odznaczała by się jak już pisałem np. aktem zrozumienia i możliwością, czy może nawet koniecznością regulacji jej praw jako bytu uznawanego za "żywy" (z którą to definicją z resztą też jest problem). W przypadku "sztucznej inteligencji" o jakiej piszesz to rozwiązaniem mogłoby być na przykład, no nie wiem... wyciągnięcie wtyczki? Co myślisz? ( ͡º ͜ʖ͡º)

  •  
   GinsengStrip2002

   +1

   pokaż komentarz

   @krecik000: pisałem o osobliwości technologicznej. Częścią jej rozwoju będą coraz mocniejsze komputery. Sztuczna "inteligencja" nawet u szczytu swojego rozwoju pozostanie tylko programem i algorytmami ale jej złożoność będzie rosła. Sztuczna inteligencja to symulacja prawdziwej inteligencji, nie musi nią być - tak samo jak symulator lotu nie jest 1:1 kopią prawdziwego doświadczenia pilotażu. Jednak wraz z rozwojem tej dziedziny będą się pojawiać problemy różnej natury które trzeba bedzie uregulować. Musk może odrobinę przesadza dla niektórych ale ma też sporo racji. W pierwszej połowie XIX wieku też większości ludzi wiele rzeczy zdawało się niemożliwych, kiedy jeszcze za ich życia stały się faktem - właśnie dzięki takim wizjonerom którzy nie zamykali umysłu mówiąc "mało potrafimy, po co się spieszyć". Piszesz o stanie dzisiejszej wiedzy jakbyśmy byli w epoce kamienia łupanego, jest zupełnie inaczej. Sporo obszarów jest niezrozumiała ale udawać, że nie widzi się postępu w rozwoju SI to tezeba być ślepym. Jeszcze 15 lat temu testowano strasznie niezdarne autonomiczne samochody na zamkniętych odcinkach drogi, dziś zastanawiamy się na jakich zasadach dopuścic je do ruchu. Moc obliczeniowa rośnie w szybkim tempie i to tempo będzie wzrastać.

  •  

   pokaż komentarz

   Pewnie mózg realizuje jakieś tam "algorytmy" o charakterystyce niekomputerowej, ale np. kodowanie informacji w neuronach jest znacząco różne od komputerowego, nie jest czysto binarne, nie opiera się również na kwantowych odpowiednikach bitów, a co za tym idzie porównanie mózgu do komputera jest bardzo nietrafione.

   @krecik000: @Wap30: Pojęcie komputera jest znacznie szersze niż znane nam maszyny cyfrowe. Przed popularyzacją maszyn cyfrowych używano maszyn analogowych w których dane reprezentowane były przez prądy i napięcia w obwodach analogowych. Maszyna Turinga jest tworem czysto abstrakcyjnym i opisuje dowolny system w którym zachodzi przetwarzanie informacji. Jeżeli dana maszyna cyfrowa jest kompletna w sensie Turinga to znaczy że może ona wykonać dowolny algorytm i żadnej dodatkowej magii już nie potrzebuje.

   Zwykle gdy ludzie argumentują za niealgorytmicznością umysłu to robią to ze względu na "wolną wolę". Ta hipotetyczna wolna wola nie może być opisana algorytmem bo algorytmy są odgórnie zdefiniowane a więc nie są wolne. Dlatego chętnie ubrali by oni tą wolną wolę w jakieś magiczne kwanty tak aby mogla ona pozostać w statusie quo ;).

   Każda epoka miała swoje, jak teraz wiemy nietrafione metafory opisujące działanie mózgu bazujące na ówczesnych największych odkryciach technologicznych. Teraz przyszedł czas na mózg-komputer. xD

   @krecik000: @Wap30: Ta sugestia pochodzi z pewnego eseju w którym autor próbuje obalić podejście koneksjonistyczne powołując się na zjawisko redukcji wymiarowości i rozproszonej reprezentacji które na jego nieszczęście występują tak w organicznych jak i w sztucznych sieciach neuronowych ¯\_(ツ)_/¯. Esej był dawno temu na głównej Wykopu.

   W przypadku "sztucznej inteligencji" o jakiej piszesz to rozwiązaniem mogłoby być na przykład, no nie wiem... wyciągnięcie wtyczki? Co myślisz? ( ͡º ͜ʖ͡º)

   @krecik000: @Wap30: Że też nikt nie pomyślał żeby zamontować wielki, czerwony przycisk "STOP" odcinający zasilanie ;).

 •  

  pokaż komentarz

  Czy będzie również podział na roboty o innym wyznaniu oraz czasu innej tożsamości płciowej?

  •  

   pokaż komentarz

   @jacekjj: myślę że jak już nasza tolerancja się odpowiednio rozwinie, to nie będziemy robić śmiesznych podziałów na człowieka / robota. mimo oczywistych różnic fizycznych oraz psychicznych, biotów do robotów. będziemy traktować wszystkie jednostki mogące pełnić funkcje społeczną tak samo, niezależnie od tego co potrafią, oraz tego kim są. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   Czy będzie również podział na roboty o innym wyznaniu

   @jacekjj: juz jest. Androidyzm wypaczajacy jedynie wlasciwy Stallmanizm, niech zawsze bedzie otwarty. Jobsizm, nie bedziesz uzywal innych ladowarek, niz te poblogoslawione przenajswietszym jablkiem. No i pare innych wlacznie z najbardziej okrutna Brin-Pageizm, ktora to doprowadzi do upadku wszystkich innych i nadejscia bestii.

   źródło: wolna-polska.pl