•  

  pokaż komentarz

  Tak.
  Jeśli powstanie prawdziwa "sztuczna" inteligencja, to jej kolejne wynalazki będą nas tak zaskakiwać jak zdjęcie czarnej dziury zaskoczyło mrówki, albo nowa gra wymyślona przez sztuczną inteligencję zaskoczyła bociana

  •  

   pokaż komentarz

   @movax
   Są trzy pojęcia:
   1. Sztuczna inteligencja (AI) - sztuczna inteligencja zawężona do jakiegoś pola eksperckiego. (tutaj jesteśmy - autonomous driving, algorytmy wizyjne itp

   2. General AI - sztuczna inteligencja, która jest na równi z człowiekiem. Potrafi zrozumieć otaczający świat i go eksplorować (do tego w tej chwili dążymy)

   3. Super AI - sztuczna inteligencja, która przewyższa nas w możliwości pojmowania wszechświata. Nie mamy pojęcia co ten algorytm robi i jak działają jego wynalazki (część algorytmów tworzonych obecnie w bardzo wąskich dziedzinach już zaczyna zbliżać się do Super AI)

 •  

  pokaż komentarz

  ale p$?#!%!enie pfff sztuczna inteligencja wynalazła gaelic football takich bzdetów nie czytałem od dawna conowego zawsze w formie to taki internetowy fakt.pl tą sztuczną inteligencję to ma chyba redaktor

 •  

  pokaż komentarz

  Czy sztuczna inteligencja kiedyś przestanie nas zaskakiwać?

  Tak. W momencie kiedy TO MY pozwolimy jej NAS zaskakiwac.

  •  

   pokaż komentarz

   to zdanie nie ma sensu

   @DILERIUM: Wiec postaraj sie pisac z sensem:)

  •  

   pokaż komentarz

   @DILERIUM: oczywiście że ma sens. Ta konkretna "sztuczna inteligencja" została zaprogramowana, by stworzyć nowy sport. A więc nie jest zaskakującym że stworzyła. Zaskakujące będzie jak stworzymy prawdziwą sztuczną inteligencję i ta stworzy coś do czego nigdy nie była programowana, i stworzy to z własnej woli/potrzeby.
   Tutaj to jest sytuacja analogiczna do: Młotek wbił gwóźdź w ścianę, czy młotki kiedyś przestaną nas zaskakiwać?

  •  

   pokaż komentarz

   @januszwasik: a ja myślałem, że chodzi o to, że zaskoczy nas tak, że pewnego dnia już nie będzie kogo zaskakiwać( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   Zaskakujące będzie jak stworzymy prawdziwą sztuczną inteligencję

   @VeleiN: Obawiam sie czy w takim przypadku to "zaskoczenie" nie bedzie naszym ostatnim...

  •  

   pokaż komentarz

   @VeleiN: czy mlotki przestaną nas zaskakiwać?

   Tak. W momencie, gdy pozwolimy im nas zaskakiwać.

   Wciąż nie ma sensu

  •  

   pokaż komentarz

   @januszwasik: @VeleiN: AI nie musi być ogólna aby móc zaskoczyć swoich twórców. Właściwie o zaskoczeniu możemy mówić za każdym razem gdy dochodzi do "reward hacking" - człowiek zadaje cel oczekując że algorytm opracuje efektywną strategie i z reguły wie on mniej więcej jak ta strategia miałaby wyglądać. Czasami zdarza się jednak że algorytm znajduje alternatywną, równie skuteczną strategie której człowiek się nie spodziewał. Przykłady w filmie poniżej.

   stworzy to z własnej woli/potrzeby.

   @VeleiN: Temat własnej woli / własnej potrzeby u AI jest często źle rozumiany. Ludzie mówią że ich wola jest wolna w przeciwieństwie do maszyn których cel jest narzucony. Rzecz w tym że mechanizm motywacji sztucznej inteligencji jest wzorowany na biologicznym mechanizmie motywacji u człowieka. Różnica jest tylko taka że cel u maszyny narzucony jest przez programistę a u człowieka cel ten narzucony jest przez ośrodek nagrody który powstał w procesie ewolucji biologicznej. Potrzebą człowieka jest stymulowanie ośrodka nagrody w mózgu. Potrzebą maszyny jest realizacja zdanego celu.

   Człowiek ma bardzo rozbudowane drzewo celów instrumentalnych ale na szczycie tego drzewa znajduje się pojedynczy, whardkodowany cel główny który jawi się nam jako satysfakcja. Bogaty asortyment celów instrumentalnych (czyli celów pośrednich służących osiągnięciu celu głównego) zawdzięczamy kulturze która przekazuje z pokolenia na pokolenie wiedze na temat tego jak powinno się żyć aby nasze życie było satysfakcjonujące. Człowiek sam z siebie nie wymyśli że powinien zdobyć wykształcenie, podjąć dobrą pracę, zbudować dom i znaleźć sobie życiowego partnera - to jest wiedza która przekazywana jest nam kulturowo. Wiedza która pomaga nam osiągnąć nasz główny, niezmienny cel którym jest satysfakcja.

   źródło: youtube.com

  •  

   pokaż komentarz

   @AdireQ: zdaję sobie z tego sprawę, że tak naprawdę wolna wola nie istnieje, to tylko bardzo skrótowe pojęcie leczące ego. Jesteśmy tak samo zaprogramowani jak roboty, nasze działanie wynikają z wypadkowej genów, czynników zewnętrznych, czynników wewnętrznych, oraz doświadczenia.

 •  

  pokaż komentarz

  Eee, ja tam wolę zabawę w chowanego mężczyzn.