•  

  pokaż komentarz

  a czasami nie to że gender-lgbt lobby usuwało po kolei kompetentnych ludzi stanowisk bo ideologia była ważniejsza niż przeglądarka? A to wiedzą ludzie którzy paczyli na rozwój tej przeglądarki.. Mozilla ideologią wykopała sobie grób a brakiem organizacji do niego wskoczyła.

  •  

   pokaż komentarz

   @CukrowyWykop: czytałeś artykuł w ogóle?
   A jeśli już mowa o kompetentnych osobach - nie "paczyli" tylko patrzyli. Chyba, to gender lobby ci posta napisało...

  •  

   pokaż komentarz

   @CukrowyWykop: nawet jeśli to przecież Google też stosuje takie praktyki.

  •  

   pokaż komentarz

   @torelek: a wiesz że ludzie z tego artykułu nie wiedzą nic co mozilla robiła wewnętrznie? Jasne że była zagrywka google tyle że API można doklepać nie jest to rocket scienc. Tyle że mozilla zagrywkami z zardem i dyrektorstwa pozbyła się fachowców a zostali klakierzy i menadżerka, ff jest z tyłu z większością featuerów, w zdecydowanej większości benchmarków FF jest w plecy za konkurencją(czasami wręcz tragicznie). To też zagrywka google? czy nie kompetencja samej fundacji? Jest tak od jakiś 8 lat.

  •  

   pokaż komentarz

   @CukrowyWykop: Google ssie paue tak motzno jak te gendery ktorych saportuja, przestan byc smierdzacym fanbojem

  •  

   pokaż komentarz

   @CukrowyWykop: hym. Pokaż mi inną przeglądarkę która jedną karte renderuje w wielu wątkach. Poczytaj też o rust lang I servo. A potem przeczytaj swój post

  •  

   pokaż komentarz

   Pokaż mi inną przeglądarkę która jedną karte renderuje w wielu wątkach.

   @korin_: i co z tego, skoro w porównaniu z chrome, operą czy często nawet edge płynność i ogólny "feeling" używania jest na poziomie krojenia kanapki za pomocą młotka?

  •  

   pokaż komentarz

   @fortySeven: to, że Firefox ma pole do popisu którego nie mają inne przeglądarki. Rust stanowi obecnie 5% kodu a dał duży skok wydajności przy zmianie na Firefox quantum. Powoli będą podmieniane kolejne części silnika Firefox na te z sevo.

  •  

   pokaż komentarz

   @korin_: życzę im powodzenia, naprawdę chętnie zmienię przeglądarkę. Ostatnio testowałem 2 miesiące temu i ponownie wróciłem do Edge/Opera jako drugiej przeglądarki

  •  

   pokaż komentarz

   hym. Pokaż mi inną przeglądarkę która jedną karte renderuje w wielu wątkach

   @korin_: mógłbyś podać mi linka do tego? Z tego co ja pamiętam ff dopiero w wersji 54(2017) dostał wielowątkowość ale nie chodziło renderowanie na wielu wątkach a po prostu karta dostawała swój wątek... Chrome robi to za pomocą osobnych procesów od dawna.

  •  

   pokaż komentarz

   @CukrowyWykop: Chodzi o silnik Servo, przy czym nie jest integralną częścią Firefoksa (w sensie, że przenoszą funkcjonalności do FF, ale daleko do końca)
   https://servo.org/

  •  

   pokaż komentarz

   @fervi: czyli w skrócie gość powyżej mnie na moje info o tym że ff jest z tyłu, wrzuca info z prototypów które nie są na produkcji.... To tak jak byśmy mówili że np. google panuje za 1,5 roku mieć feature X. Co nie zmienia faktu że go teraz nie ma....

  •  

   pokaż komentarz

   @CukrowyWykop: Pisałeś to właśnie w Chrome? Ogarnia to gówno polski język, czy po prostu ignorujesz i (upodabniając się) "piżeż" jak masz ochotę?
   Firefox od 8 lat jest wolny? Na końcu stawki nawet obecnie? Gdzie to czytałeś? Zaraz powiesz, że RAMu też więcej niż Chrome bierze? Firefox się posypał, fakt. Ale nie on jest obecnie najbardziej siermiężnym gównem na rynku przeglądarek. Stał się takim, na chwilę, jak leciał na ledwo dającej radę starej implementacji silnika, gdzie ludzie wrzucali sobie dziesiątki dodatków.

  •  

   pokaż komentarz

   Ogarnia to gówno polski język, czy po prostu ignorujesz i (upodabniając się) "piżeż" jak masz ochotę?

   @lnsane: niektórzy pracują w miedzy narodowym środowisku gdzie nie ma przeglądarek z polskim itd. Ja w przeciwieństwie do ciebie pamiętam ile się tam męczyli w FF z wielowątkowością. Chrome bierze więcej ram bo używa procesów. Mam nadzieję że wiesz jakie wady i zalety ma każde z rozwiązań? Mam na jednym kompie FF i zawsze są z nim problemy, chyba większe są tylko z operą(łącznie z renderowaniem).

  •  

   pokaż komentarz

   @CukrowyWykop: Część elementów z Servo jest w Firefox. Przy czym Firefox sam w sobie (na Linuksie przynajmniej) jest wolniejszy od Chromium + nie jest agresywny jak masz mało RAMu (Chromium potrafi ubić stronę / zapisać na dysk przy każdej okazji, a Firefox trzyma w RAM - a jak laptop ma mało RAMu to cały komputer wpada w czwartą gęstość).

   Wiadomo - kup nowego lapka.

   Alternatywą dla Firefox i Chrome może być w przyszłości Netsurf. Wiem, jest do dupy (nie testujcie, jest), ale rozwija własny silnik, a nie bazuje na gotowych :D

  •  

   pokaż komentarz

   Rust stanowi obecnie 5% kodu a dał duży skok wydajności

   @korin_: Bo Rust ma duży potencjał, bywa bardziej przemyślany i powinniśmy się cieszyć że tak duży projekt jak FireFox eksperymentuje z wprowadzeniem tego języka na szerokie wody.

  •  

   pokaż komentarz

   @CukrowyWykop: W czym? Chłopie, Vivaldi, Opera i FF wspierają polskie słowniki, tak, w międzynarodowych korpo, w lokalnych firmach, wszędzie. A RAMu żre tyle, że Opera otworzy to samo 2x i zabierze mniej... a jest oparta także na chromium.

  •  

   pokaż komentarz

   Przy czym Firefox sam w sobie (na Linuksie przynajmniej) jest wolniejszy od Chromium + nie jest agresywny jak masz mało RAMu (Chromium potrafi ubić stronę / zapisać na dysk przy każdej okazji, a Firefox trzyma w RAM
   @fervi: Mam podobne obserwacje. Przy dużej liczbie kart Chrome dosłownie zabijał SSD rżnąc go ilościami zapisów rosnących MB, GB aż TB podskoczyły. FireFox aż tak nie molestuje SSD jak Chrome.

  •  

   pokaż komentarz

   @lnsane: nadal mi nie odpowiedziałeś czy masz pojęcie jaka jest różnica między wielowątkowością a wieloprocesowością? Chyba wiesz co jest podstawą FF a co Chrome i pochodnych?

  •  

   pokaż komentarz

   @lnsane: co do pamięci wchodzę na net wpisuję chrome vs opera memory i co widzę?

  •  

   pokaż komentarz

   @CukrowyWykop: Ma to w obecnej dyskusji żadne znaczenie. Mam ci przytoczyć definicje?
   Firefox robi gdzieś problemy? Zapewne tak samo, jak przeglądarki nie wspierają polskiego języka? Od kilku lat jedyne problematyczne na bogato przeglądarki to właśnie Chrome i IE. Nawet Edge jest lepszy od owych dwóch. A jak chcesz info od strony developera, to niżej jeden potwierdza "Chrome to nowe IE".

  •  

   pokaż komentarz

   @CukrowyWykop: "Opera 53" skisłem. Wpisz, czy szczepionki powodują autyzm, też znajdziesz, co będziesz chciał.

  •  

   pokaż komentarz

   Ma to w obecnej dyskusji żadne znaczenie

   @lnsane: ma fundamentalne a że nie masz o tym pojęcia to inna sprawa, ponieważ
   a)rzutuje to na używaną ilość ram
   b) stabilność

   Firefox robi gdzieś problemy?

   Tak, ma problemy ze stabilnością, na fedora 28 to był dramat, na ubuntu 16.04 nie brakowało problemów podobnie jak na win 10. Wiem bo zdarzyło mi się programować frontendy...

  •  

   pokaż komentarz

   @lnsane: to mas nowsze https://www.digitaltrends.com/computing/best-browser-internet-explorer-vs-chrome-vs-firefox-vs-safari-vs-edge/2/

   jest tylko trochę lepiej niż chrome(u góry to widzę wpisy o 2-krotnie mniejszym zapotrzebowaniu). Tyle że opera potrafi renderować inaczej niż FF i Chrome przerabiałem to jak coś tam pisałem dla wordpressa. Na ff i chrome to samo kod wygląda dobrze a na operze jakieś lekkie różnice.

  •  

   pokaż komentarz

   @torelek: Co ty kolego p$$!!##isz, moze sobie doczytaj o Brendanie Eich jak go potraktowaliw Mozilli kiedy zaczal wspierac organizacje przeciwne gejowskim malznestwom.
   Apropo ten sam pan jest tworca JavaScript i przelmowej Brave przegladarki.

  •  

   pokaż komentarz

   @lnsane: Edge jest akurat całkiem spoko przeglądarką. Tylko ludzie są uprzedzeni, bo mają w pamięci jeszcze IE8.

   Pamiętam czasy, kiedy to wszyscy mieli IE7 i nikomu to nie przeszkadzało XD

  •  

   pokaż komentarz

   Ale nie on jest obecnie najbardziej siermiężnym gównem na rynku przeglądarek. Stał się takim, na chwilę, jak leciał na ledwo dającej radę starej implementacji silnika, gdzie ludzie wrzucali sobie dziesiątki dodatków.

   @lnsane: I wtedy używałem FF z przyjemnością, bo dawał coś, czego nie miały inne przeglądarki, a co bardzo przydawało mi się w pracy. Teraz FF jest szybszy, ale i tak wolniejszy od konkurencji, za to nie działa już prawie żaden z dodatków za które kochałem FF. Używam go tylko dlatego, że nie mam za bardzo czasu przesiąść się na Chrome.

  •  

   pokaż komentarz

   a czasami nie to że gender-lgbt lobby usuwało po kolei kompetentnych ludzi stanowisk bo ideologia była ważniejsza niż przeglądarka?
   @CukrowyWykop: No na przykład przegonili Brendana Eicha. Twórca JavaScriptu i współzałożyciel Mozilli, merytorycznie lepiej trafić się nie dało. Ale co z tego skoro sprzeciwiał się małżeństwom jednopłciowym? Na CEO się nie nadaje, bo ideologia > kompetencje (╯°□°)╯︵ ┻━┻ Swoją drogą nie wiem czy wiecie, ale część swoich wpływów Mozilla wydaje na fundacje promujące programowanie wśród transseksualistów.

   nawet jeśli to przecież Google też stosuje takie praktyki.
   @Assailant: Ale Google stoi zapieprzem białych, heteroseksualnych mężczyzn. Ostatnio zrobili badania dyskryminacji płacowej i jak zobaczyli wyniki to aż im faja zmiękła.

  •  

   pokaż komentarz

   @mecenas_z_piaseczna: noniezabardzo. Jest powolna, w moim doświadczeniu zużywa najwięcej RAM-u per karta, interfejs jest ślamazarny i nieresponsywny, otwieranie nowej karty nie różni się wiele w płynności od tego co znamy z Internet Explorera, nie wspominając już o multum dziur odkrytych na przełomie 2018/2019, które też dołożyły się pewnie do decyzji o porzuceniu rozwoju EdgeHTML i Chakry i zastąpieniu wszystkiego Chromium, co swoją drogą szkodzi rynkowi przeglądarek, gdyż teraz Firefox jest jedyną istniejącą realną alternatywą

  •  

   pokaż komentarz

   @CukrowyWykop Tak naprawdę, gdy w ub. roku wyszedł nowy Firefox w którym 70% wtyczek przestało działać, to ja jak i wielu innych osób miało dwa wyjścia:
   1. Poszukiwać do Firefoxa odpowiedników wtyczek, które przestały działać.
   2. Lub jak już i tak trzeba marnować czas na poszukiwanie wtyczek, to lepiej się przenieść na Chrome.

   I większość się przeniosło na Chrome.

  •  

   pokaż komentarz

   @CukrowyWykop&: Ej, a co ze mną? Co z podobnymi ludźmi do mnie gdzie liczy się about:config, super hiper konfigurowalność i MAXIMUM prywatności? Anonimowości? Co z takimi ludźmi? Chrome też to zapewnia? Bo wątpię. Bułek przez darknet na nim nie kupię. eot.

   Swoją drogą, pierwszy raz widzę fanboya Chrome’a (⌐ ͡■ ͜ʖ ͡■)

   @fervi: nawet z nim nie dyskutuj bo typa nie przegadasz bo wie lepiej swoje. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @CukrowyWykop: @manstain: @Nicolai: Brendan Eich nie został wyrzucony. Jak zrobiła się afera i niektóre strony zaczęły namawiać żeby nie używać Firefoksa to sam stwierdził że zrezygnuje.

  •  

   pokaż komentarz

   @idaho7: Polecę Operę ;) Wiem jak boli przymuszenie się do przesiadki, ale któregoś popołudnia się zmusiłem i jestem zadowolony :) A Liska i Vivaldiego też mam, czasem badam co tam się zmienia... a np FF używam jak raz na ruski na FB wchodzę - nie mam zamiaru dawać wszystkich cookie FB "bez walki" (swoją drogą ciekawi mnie czy są w stanie dobrać się do cookie innej przeglądarki...)

  •  

   pokaż komentarz

   @mecenas_z_piaseczna: Jasne, że spoko, choć mnie tam mierzwi najbardziej właśnie ten wygląd przypominający IE :D Odpalam go jak mam podejrzenie, że streamy mi blokuje któryś adblocker na FF albo Operze ;)

  •  

   pokaż komentarz

   @manstain: Brave? Hm.. wiki mi powiedziało, że różnić się to ma od, znowu, Opery, tym że będzie pay-to-surf. Lata 90 mocno! :D Spoko, dobrze, że konkurencja rośnie. A najlepiej jakby to była dopracowana konkurencja. Przyznam, że jeszcze nie używałem, ale może rzucę okiem. Dzięki za info, że takie coś istnieje.

  •  

   pokaż komentarz

   @lnsane Na FF przesiadłem się z Opery. I to jeszcze w czasach gdy nie była klonem Chome :)

  • więcej komentarzy(26)

 •  

  pokaż komentarz

  Podobna sytuacja była z Edge - Google celowo wrzucał mnóstwo częstych, drobnych zmian np. do Youtuba, które psuły jego działanie na Edge, a działały bez problemu na Chromie. Jedynym wyjściem było porzucenie własnego silnika i przerzucenie się na silnik Chroma.

  •  

   pokaż komentarz

   @mag_zbc: Szanuję Mozillę właśnie za to, że nadal walczą. Tymczasem Microsoft, ten gigant, który nie podołał, ostatnio zaapelował do Mozilli, żeby poddali się i też przeszli na Chromium. Normalnie brak słów. ლ(ಠ_ಠ ლ)

   https://www.zdnet.com/article/microsoft-guy-mozilla-should-give-up-on-firefox-and-go-with-chromium-too/

  •  

   pokaż komentarz

   @moooka: Ale tak naprawdę to co jest złego w Chromium? Przecież to silnik open source. Nie mogą tam wbić czegokolwiek. W skrajnym przypadku zrobi się forka, ludzie się zrzucą na jakiś developerów i jazda.

  •  

   pokaż komentarz

   @mag_zbc: @moooka: Dokładnie. Monopol jednej firmy, mimo że nie bezpośredni bo tak naprawdę monopol jednego silnika, opartego na otwartych licencjach i tak jest zły. Tym bardziej że się okazuje że niekoniecznie cały silnik jest objęty wolnymi licencjami. A nagłe sprawdzam i zamknięcie kodu by jeszcze pogorszyło sprawę, choć google z pewnością do tego jeszcze długo się nie posunie. Ale kto wie, jak będzie monopolistą to będzie mogło zrobić co tylko zechce.

  •  
   mszef via iOS

   +41

   pokaż komentarz

   @budyn: kiedyś był webkit. Potem apple się pokłóciło z googlem o rozwój i masz webkit od apple i webkit od Google. Teraz ms się pokłóci i będzie trzeci webkit. Co z tego, że OpenSource jak na decyzji czy implementować zmianę łapę trzyma Google a nie społeczność. Jak to jest że chromium jakoś ma problemy z implementacją standardów bo oni wiedzą lepiej co jest dobrze dla użytkownika niż jakieś W3C.

  •  

   pokaż komentarz

   @budyn: Otwartość kodu nie oznacza otwartości procesu decyzyjnego. Android też ma otwarty kod, ale chyba nikt nie ma wątpliwości, że decyzje w AOSP bez wiedzy Google'a nie zapadają.

   Poza tym dlaczego proponujesz gaszenie pożaru "w razie potrzeby" skoro dobrej jakości alternatywa istnieje od lat? Chyba lepiej nie pozwolić jej umrzeć niż czekać na katastrofę i wtedy może zacząć projekcik na 15 osób który uratuje świat ᕙ(⇀‸↼‶)ᕗ

  •  

   pokaż komentarz

   @budyn:

   Ale tak naprawdę to co jest złego w Chromium?

   Brak konkurencji jest zły, bo nie sprzyja rozwojowy. Nawet jak google nie miał przeglądarki to był zły dla rozwoju internetu. Gdyby nie monopol to jakaś firmy mogłyby rozwijać swój silnik i go zoptymalizować. Firmy mogłby się ścigać z innymi w implementacji standardów w3c.

   Przecież to silnik open source. Nie mogą tam wbić czegokolwiek.

   Mogą. Ale jak opera weźmie kod to może go oczyścić.

   W skrajnym przypadku zrobi się forka, ludzie się zrzucą na jakiś developerów i jazda.

   Ludzie zrzucający się na firmę, już to widzę. Załóżmy, że powstanie firma typu Mozilla, jeśli rozwiną projekt to pewnie Google powtórzy numer jaki jest opisany w wykopowym artykule. Jedyne rozwiązanie to nie zmieniać kodu silnika renderującego i js.

  •  

   pokaż komentarz

   @moooka:

   Microsoft napisał? ty k%?%a czytać potrafisz, czy już sam nagłówek cię przerósł?

   Decyzja Microsoftu była tragiczna, lecz rozpowszechnianie takiego bullshitu również jest.

 •  

  pokaż komentarz

  Przecież FF jest dużo lepszy od Chrome. O co chodzi?

 •  

  pokaż komentarz

  p@@#@$?enie głupot przez ludzi nie pamiętających jak MS walczył z WWW za pomocą IE6.x.

  Ludzie chyba zapomnieli, że MS prawie na dekadę zatrzymał rozwój stron WWW olewając jakiekolwiek standardy, wymuszając swoje rozwiązania i nie patyczkując się z jakąkolwiek konkurencją.

  Pewno nie pamiętają czym było ActiveX, jaką to było dziurą bezpieczeństwa i jak wspaniale działało na systemach innych niż MS.

  MS forsował IE na swoim (w praktyce jedynym) systemie operacyjnym. Preinstalował wszędzie, aktywnie walczył z konkurencją (Netscape, potem rodzący się Firefox).

  Google udostępnia kod źródłowy na otwartej licencji swojej przeglądarki... Google nikomu na swoim OSie nie preinstalowuje swojej przeglądarki, jest jednym z wielu usługodawców, można korzystać z usług Googla za pomocą dowolnej przeglądarki zgodnej ze standardem W3C. Jeżeli strony WWW z Mozilli ładują się dłużej niż z Chroma to jest co najwyżej niedogodność a nie jakieś blokowanie rozwoju, zwłaszcza jeżeli porównamy to z tym co MS wyczyniał wcześniej...

  Google ma o wiele więcej kasy niż Mozilla więc może o wiele lepiej optymalizować silnik przeglądarki. Może je też dobrze optymalizować do API swoich usług (bo je najlepiej zna). Ludzie wybierają chroma bo nie znają Firefoxa, Chrome jest zwyczajnie reklamowany przez Googla.

  PS. Używam w większości FF, chociażby dlatego bo ma fajne automatyczne kontenery separujące strony WWW (np. FB, banking, etc...). Używam też chroma, głównie do e-maila żeby mieć jeszcze większą separację pomiędzy zalogowanym kontem do Googla a pozostałymi aktywnościami w Internecie.

  •  

   pokaż komentarz

   ludzi

   @kwanty: jakich ludzi? Cały artykuł to analiza wypowiedzi Jonathana Nightingale'a, który czasy IE na pewno dobrze pamięta.

  •  

   pokaż komentarz

   @kwanty: a da się jakoś ustawić aby wszystkie karty otwierały się ponownie? Z tego powodu nigdy nie używam FF i IE

  •  

   pokaż komentarz

   @hbmm: FF bez problemu. Aktualna przeglądarka MS chyba też. Ja mam nieraz po 2-3 okna FF z kilkunastoma tabami w każdym i jak włączę komputer to bez zająknięcia przywraca wszystko.

  •  

   pokaż komentarz

   @hbmm: KAŻDA przeglądarka taką możliwość. Tylko trzeba wejść w podstawowe jej opcje... ale jak motłoch tylko klika "zainstaluj Chrome", to później ma takowe braki. (⌐ ͡■ ͜ʖ ͡■)

  •  

   pokaż komentarz

   @kwanty: "Pewno" xD Co do reszty się zgadzam :)

  •  

   pokaż komentarz

   Google nikomu na swoim OSie nie preinstalowuje swojej przeglądarki

   @kwanty: że co? Każdy android ma preinstalowanego chroma.

  •  

   pokaż komentarz

   Google nikomu na swoim OSie nie preinstalowuje swojej przeglądarki

   @kwanty: a Android i umowa z producentami urządzeń by móc korzystać ze sklepu Google Play i innych usług? Android jest bez nich po prostu pusty, a wymóg instalowania m.in. Chrome jest. Wskaż mi producenta urządzeń (ale takich markowych) który nie instaluje usług Google na Androidzie.

  •  

   pokaż komentarz

   @kwanty: Google preinstaluje Chrome na Androidzie.
   Google to nowy MS a Chrome to nowe IE, to że większość kodu (więszkość, nie całość) możesz przeczytać tego nie zmienia. Monopol zawsze jest zły i powoduje stagnację.

  •  

   pokaż komentarz

   @krzyk2: dokładnie, co z tego że OpenSource jak nie masz wpływu tak naprawdę w jego rozwój. Google wciągnie w repo to co da im zysk, inaczej odrzuci i tyle po dobrych zmianach.

  •  

   pokaż komentarz

   i co z tego ze udostepnia? https://news.ycombinator.com/item?id=19553941

   @afe1: A przeczytałeś chociaż to co jest tan napisane??? Gościu nie może zaimplementować DRM do przeglądania komercyjnych serwisów z filmami. DRM jest wymysłem "Hollywood", czyli tzw. twórców i to oni decydują (a nie Google) jakim kogo dopuścić do contentu z DRM.

   DRM miało utrudnić kopiowanie filmów (patrząc na thepiratebay.org widać jak skutecznie ;-)), system polega na tym, że tylko zaufani producenci softu dostają certyfikat. Zaufani to znaczy MS, Google i inni wielcy. Wytwórnie filmowe nie godzą się, żeby certyfikować mechanizmy DRM tworzone przez niezależnych programistów, spodziewając się że będzie to dziura przez którą będą wyciekać filmy (w rzeczywistości wyciekają one z Hollywood w czasie technicznych pokazów).

   Twój post nie ma nic wspólnego z otwartoźródłową naturą Chroma. Powstał zapewne przez niezrozumienie tego zagadnienia.

  •  

   pokaż komentarz

   Google preinstaluje Chrome na Androidzie.

   @krzyk2: To sobie uruchom czysty system na dowolnym Galaxy i zobacz jaki jest defautowy browser i zastanów się dlaczego to nie jest chrome...

   Co z tego, że chrome jest zainstalowany na Androidzie, skoro podstawowa aplikacja jest ustawiona na jakiś "samsung web browser". Nikły procent użytkowników to zauważy i zmieni. Jak widać nawet Ty tego nie zauważyłeś... A tuj: https://support.google.com/chrome/answer/95417?co=GENIE.Platform%3DAndroid&hl=en jest instrukcja jak ustawić chroma jako podstawową przeglądarkę na Androidzie...

  •  

   pokaż komentarz

   Google to nowy MS a Chrome to nowe IE, to że większość kodu (więszkość, nie całość) możesz przeczytać tego nie zmienia.

   @krzyk2: Absolutnie się mylisz!!! Google daje praktycznie całe źródła do chroma (całe bez DRMów i własnościowych kodeków za które trzeba płacić licencje - np. h265).

   Na bazie tych źródeł jest zbudowane https://www.chromium.org/ które jest w 100% otwartoźródłowe. Pod linuxem można wybrać instalację chroma (binarna paczka od googla) albo chromium (skompilowany ze źródeł).

   Pokaż mi źródła IE... (albo raczej nie pokazuj bo poszedł byś do paki za ujawnienie sekretów MS ;-)).

   Monopol zawsze jest zły i powoduje stagnację.

   Tak, absolutnie się z tym zgadzam. Doskonale widać to po działaniach MS który na dekadę sparaliżował rozwój WWW. Tylko że Google nie ma na nic monopolu (do wszystkiego są rozsądne zamienniki) oraz mnóstwo projektów upublicznia w postaci OS. To jest drastyczna różnica w stosunku do MS (piszę o kwestiach czysto technicznych, nie wchodzę w spory ideologiczne).

  •  

   pokaż komentarz

   @kwanty: p!%!@@$enie - w pewnym momencie najwiecej problemow w projekcie mielismy wlasnie z chrome, troche z IE11 i 0 z FF - wlasnie przez te dziwaczne zmiany a nie dobra optymalizacje.

  •  

   pokaż komentarz

   a Android i umowa z producentami urządzeń by móc korzystać ze sklepu Google Play i innych usług? Android jest bez nich po prostu pusty, a wymóg instalowania m.in. Chrome jest.

   @Ingvarr100th: Czyli mówisz, że miliardy urządzeń chińskich producentów sprzedawanych w Chinach na ich rynek lokalny, które nie mają Google Play są bezużyteczne???

   I może powiesz, że Android od Amazona (też bez Play) jest bezużyteczny???

   Wskaż mi producenta urządzeń (ale takich markowych) który nie instaluje usług Google na Androidzie.

   Już pisałem. Każdy Samsung Galaxy wprawdzie ma zainstalowanego chroma ale nie jest on domyślną przeglądarką. Domyślna przeglądarka jest Samsunga. Mówiąc szczerze nie wiem czy to jest jakaś nakładka na chroma czy fork chroma czy jakiś własnościowy projekt ale jest.

   Zwykły użytkownik nawet nie widzi różnicy i używa tej przeglądarki.

   Zwykły użytkownik nigdy nie zmieni tej przeglądarki na chroma. Nawet na statystykach sieciowych Samsung Browser ma co najmniej 10%, przy czym część przeglądarek ma zafałszowane ID i zgłasza się jako chrome żeby nie były odrzucane przez serwer (względy kompatybilności).

  •  

   pokaż komentarz

   @kwanty:

   p@@#@$?enie głupot przez ludzi nie pamiętających jak MS walczył z WWW za pomocą IE6.x.
   Co Ty opowiadasz? Znam Adama Golańskiego (autora artykułu) i on to doskonale pamięta. Przy okazji wspomnę, że Adam jest wielkim fanem seksu analnego. Adam ma rację, Microsoft kiedyś to mały pikuś przy obecnym Google. Byliśmy głupi uważając MS za wcielenie złej korporacji.

   aktywnie walczył z konkurencją (Netscape, potem rodzący się Firefox)
   To twierdzisz, że Google walczy nieaktywnie? Przeczytałeś artykuł?

   Google nikomu na swoim OSie nie preinstalowuje swojej przeglądarki

   A chromebooki od googla nie maja chrome? A może android nie ma chrome?

   Google ma o wiele więcej kasy niż Mozilla więc może o wiele lepiej optymalizować silnik przeglądarki.

   MS ma większe doświadczenie i może bardziej optymalizować silnik przeglądarki. Zoptymalizowali sprzętowy rendering filmów tak by laptop na bateri dłużej chodził na youtube. To google dodało niewidzialną ramkę, by niedało się tego sprzętowo robić. User traci, zatrzymanie rozwoju internetu.

   Może je też dobrze optymalizować do API swoich usług (bo je najlepiej zna).

   ???

  •  

   pokaż komentarz

   Czyli mówisz, że miliardy urządzeń chińskich producentów sprzedawanych w Chinach na ich rynek lokalny, które nie mają Google Play są bezużyteczne???

   @kwanty: nie że są bezużyteczne tylko warte o wiele mniejszej uwagi (a przynajmniej mojej bo bym taniego chińczyka patykiem nie tknął).
   Po za tym po za Samsungiem masz Sony, LG, Motorola, itd. które też są w dużych ilościach sprzedawane i nie mają swoich przeglądarek.
   Kolejna rzecz, że przeglądarka Chrome jest preinstalowana wbrew argumentu, że Google nie pcha swojej przeglądarki, nie było mowy o ustawieniu domyślności. Desktopowy Windows też wpada z preinstalowanym Edge i IE, ale wiadomo co się z nim dzieje (najczęściej się kurzy).
   Problem jest, że ta przeglądarka jest i nie da się jej odinstalować.

  •  

   pokaż komentarz

   Po za tym po za Samsungiem masz Sony, LG, Motorola, itd. które też są w dużych ilościach sprzedawane i nie mają swoich przeglądarek.

   @Ingvarr100th: A rzuć okiem na statystyki przeglądarek mobilnych i poszukaj "Samsung browser".

  •  

   pokaż komentarz

   @kwanty: ale to nie ma nic do rzeczy. Stwierdziłeś, że Google nie preinstaluje swojej przeglądarki i może faktycznie tego bezpośrednio nie robi, co nie zmienia faktu że typowy użytkownik i tak dostaje przeglądarkę Chrome bo wymusza to umowa z Google.

  •  

   pokaż komentarz

   można korzystać z usług Googla za pomocą dowolnej przeglądarki zgodnej ze standardem W3C.

   @kwanty: No właśnie niekoniecznie bo samo google nie trzyma się standardów. Niby, przypadkiem ale jakimś cudem ich rozwiązania sprawiają, że zawsze inne przeglądarki dostają po dupie i jakimś cudem jest im to bardzo na rękę.

   Przykład:
   https://www.dobreprogramy.pl/Mozilla-Google-spowalnia-YouTubea-w-Firefoksie-i-przegladarce-Microsoftu,News,89461.html

  •  

   pokaż komentarz

   @MartwyProsty: Jestem wszędzie i nigdzie jednocześnie. Ponieważ jestem bezcielesną ideą.

  •  

   pokaż komentarz

   Przy okazji wspomnę, że Adam jest wielkim fanem seksu analnego.

   @terazpolskanow: Wow, abstrachując od tego co do chuja, że to zdanie się tu znalazło? xD To ty jesteś jakimś kryptogejem, że tak ochoczo o tym wspominasz? Czy co? Zbyt podejrzanie się tym zachwyciłeś xD

   Co to w ogóle wnosi do tematu?

  •  

   pokaż komentarz

   Co to w ogóle wnosi do tematu?

   @Kryspin013: Nic nie wnosi do tematu, ale chciałem o tym wspomnieć by podkreślić jak go dobrze znam :).

  •  

   pokaż komentarz

   ale chciałem o tym wspomnieć by podkreślić jak go dobrze znam :).

   @terazpolskanow: W takim razie chciałoby się rzec "dogłębnie". Fajne tam macie hobby ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @kwanty: Wiesz co to jest monopol? To nie wtedy gdy masz dostępne zamiennniki, tylko wtedy gdy jeden podmiot na danym rynku ma większość.
   Za czasów MS też miałeś inne przeglądarki, systemy operacyjne.

   Ile % użytkowników używa Chromea? Większość -> ergo jest monopol.
   Gorzej, ile % użytkowników używa wyszukiwarki google? Większość -> znowu monopol.

   A teraz używasz monopolu w jednym miejscu (wyszukiwarka) aby go uzyskać w drugim (przeglądarki) -> tak właśnie Chrome stał sie najbardziej popularny.
   Bo gdy wchodziłeś na Googlea w np. Firefoxie to Ci proponował instalowanie Chrome'a.

  •  

   pokaż komentarz

   @Kryspin013: Tak samo w Firefoksie na Androidzie strony Google są w jakiejś biednej wersji. Ale wystarczy że zmienię user-agent żeby Firefox twierdził że jest Chromem i już dostaję normalne strony Google które oczywiście działają w 100%.

  • więcej komentarzy(19)

 •  

  pokaż komentarz

  Liskowi jestem wierny od początku, również na Androidzie. Chrome to wyrób przeglądarkopodobny, zwłaszcza na Androidzie gdzie o obsłudze rozszerzeń można zapomnieć. Gdyby nie nachalna propaganda google i instalowanie tej przeglądarki jak crapware (podobnie jak śmieciowych toolbarów przy instalacji innych programów) to w Polsce nadal byłby samodzielnym liderem.

  •  

   pokaż komentarz

   @gierape: chyba we wp!#$@%!aniu ramu bez limitów

  •  

   pokaż komentarz

   @gierape: firefox jest niedorobiony, jest daleko w tyle w rozwoju za chromem. Chrome wyznacza nowe technologie a inni nie nadążają

  •  

   pokaż komentarz

   @KrS1: no powiedz mi gdzie w konsoli developerskiej mozna jednym przyciskiem wyczyscic cale dane strony, powiedz mi gdzie mozna zobaczyc service workery, gdzie mozna zobaczyc manifest PWA, gdzie mozna uzyc audyty strony , gdzie mozna zainstalowac strone PWA ? W chrome jeden klik i masz ikonke na pulpicie, wsparcie dla chromecast? Zapomnij

  •  

   pokaż komentarz

   @niko444: i ile % użytkowników tego potrzebuje?( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @niko444: Ja znam przewagę ff na chromem. Jak piszesz stronę pod ff to na chromie będzie działać. Jak napiszesz na chromie to ff nie koniecznie ;)

  •  

   pokaż komentarz

   chyba we wp!#@%!%aniu ramu bez limitów

   @ostulemijo: w tym akurat chrome nie ma konkurencji.

   @niko444: chrome nie ma nawet opcji ustawienia wielorzędowego paska zakładek XD samo to jak dla mnie dyskwalifikuje go jako przydatne narzędzie.

  •  

   pokaż komentarz

   @gierape: Ja używam teraz Firefox Quantum, mam taki tryb używania przeglądarki od lat, że karty traktuję jak "krótkotrwałe" zakładki i mam ciągle otwarte 3 okna i w sumie ok 400 kart. I śmiga bez zastrzeżeń. Jak uruchomię ze 30 z tych kart + 3 youtuby to zaczyna brakować ramu i procka gdy używam 3 innych programów (głównie graficznych np. Unity). Fakt, że mam dobrą 3 letnią maszynę, ale to nie znowu jakiś szczyt na tą chwilę. A tyle kart to wynik imponujący. Restart robię średnio raz dziennie, żeby ram odpuścił.

  •  

   pokaż komentarz

   @ostulemijo: Chrome zużywa przecież więcej ramu, otwórz sobie 50 tabek o porównaj. Dlatego przestałem korzystać z Chrome, bo miałem mało RAM. Firefox znacznie lepiej sobie radzi w takiej sytuacji.

  •  

   pokaż komentarz

   Ja używam teraz Firefox Quantum, mam taki tryb używania przeglądarki od lat, że karty traktuję jak "krótkotrwałe" zakładki

   @pozytrum: Mam dokładnie to samo. Jakoś próbując wszelkich różnych, różnorakich, wszelakich metod jak ulubione, save it later, read it later, xmarks (by było wszędzie, obojętnie z jakiej przeglądarki i komputera), żółte karteczki pod przeróżnymi postaciami, evernote, no jakoś nic nigdy do mnie nie przemówiło bo każde rozwiązanie było jakieś ... zbyt toporne czy jak ... Po prostu żadne nie działało dokładnie tak jak zapasowy mózg, taka zapasowa pamięć, taki elektroniczny pamiętnik. Że piszesz wyraz i już masz podpowiedź, taki google dla swojej własnej pamięci. W sumie temu najbliżej jest, nadal i to niestety dopiero włączenie historii wyszukiwania przez google co i tak jest szalenie toporne bo tam nigdzie nie idzie zamieścić notatek. I pozostaje jedynie proteza w postaci zapisywania olbrzymich sesji przeglądania i tyle. Aż dziwne że oprogramowanie tak poszło do przodu a ta dziedzina to nadal sfera kamienia łupanego. Kogniwistyka leży i kwiczy.

   mam ciągle otwarte 3 okna i w sumie ok 400 kart. I śmiga bez zastrzeżeń.

   @pozytrum: Dawno nie sprzątałem. To powód do wstydu. 5 okien i razem 2174 karty :)

  •  

   pokaż komentarz

   @niko444:

   1. CTRL+SHIFT+DEL (CMD+SHIFT+BACKSPACE)
   2. Tools -> Web Developer -> Service Workers
   3. Tools -> Web Developer -> Service Workers
   4. Lighthouse jest w trakcie implementacji. Niestety developerzy Google oparli swój tool do audytów o protokół DevTools Chrome, a nie Firefoxa i nie palą się do pomocy w przepisaniu. ;) Zobacz np. #6032 - przy okazji przyjrzyj się jaka grupa jest autorem i opiekunem projektu.
   5. Na mobilnym FF wyskakuje takie wielkie okienko z wielkim buttonem "Add to home screen". Mało widoczne?
   6. Oczywiście, że jest. Możesz "Wysłać do urządzenia".

   Kiedy ostatnio aktualizowałeś przeglądarki? Bo część tych ficzerów wyżej jest w FF od 2016-2017 roku.

  •  

   pokaż komentarz

   @gierape: firefox mobilny jak był tak dalej jest beznadziejny

  •  

   pokaż komentarz

   @xaliemorph: Mi działąło w poprzedniej 'edycji' firefoxa na Tabs groups. Łatwo mi się to sortowało na tematy i czyściło szajs. A w ten nowej to usunęli a dodatek zewnętrzny ssie pauke. W wielu kartach jest fajne to, że jak szukam czegos do jakiegoś konkretnego zadania, to przerywam w każdym momencie, potem otwieram i mam swój reasearch w kartach. Wkurza mnie tylko przewijanie do facebooka którego mam w pierwszej karcie a nowe są na ostatniej :/ Przydałyby mi się przypięte kart. (o i taki podgląd jak w Edge, aż się zastanawiałem nad sensownością edge przez to, no ale nie bądźmy naiwni..)

  •  

   pokaż komentarz

   @niko444: zesz spec - a nie sadzisz ze brave gwalci chrome? chyba ze kolejny spec dla ktorego chrome = chromium

  •  

   pokaż komentarz

   Po prostu żadne nie działało dokładnie tak jak zapasowy mózg, taka zapasowa pamięć, taki elektroniczny pamiętnik. Że piszesz wyraz i już masz podpowiedź, taki google dla swojej własnej pamięci. W sumie temu najbliżej jest, nadal i to niestety dopiero włączenie historii wyszukiwania przez google co i tak jest szalenie toporne bo tam nigdzie nie idzie zamieścić notatek. I pozostaje jedynie proteza w postaci zapisywania olbrzymich sesji przeglądania i tyle. Aż dziwne że oprogramowanie tak poszło do przodu a ta dziedzina to nadal sfera kamienia łupanego.

   @xaliemorph: Opera 9,64 to miała, dzialalo doskonale. w 12 juz gorzej, natomiast FF i chrome leza i kwicza pod wzgledem wygody obslugi.

  •  

   pokaż komentarz

   Opera 9,64 to miała, dzialalo doskonale.

   @awariaaa: Opera 9.64 pod względem projektu interfejsu graficznego oraz intuicyjności obsługi to był ideał wśród przeglądarek internetowych.

   Później popsuli. Niczego lepszego już nie stworzono.

  •  

   pokaż komentarz

   @niko444:

   PWA xDD

   Firefox leaduje jeżeli chodzi o coś 100 razy ważniejszego: wasm.

  •  

   pokaż komentarz

   xali

   @xaliemorph: https://worldbrain.io/
   TL;DR
   Zapisuje tekst ze stron do bazy wyszukiwania pełnotekstowego po której możesz później szukać.

   Problem w tym że jak używałem tego rok temu( wtedy była to beta) to strasznie muliło przeglądarkę. Teraz może być lepiej.

  •  

   pokaż komentarz

   @gierape:
   Ja używam liska na andu bo adblock (i pochodne), a na kompie, bo lubię.

  •  

   pokaż komentarz

   @ziomislaw-paliblant: chrome od kilkunastu wersji, firefox nie może sobie z tym featurem poradzić od wersji 3. Poza tym mam uptime laptopa po kilkadziesiąt dni i jak mi zamula to po zabiciu właśnie ff wraca do normy, nie chrome

  •  

   pokaż komentarz

   @niko444: A Chrome ma takie funkcje jak Edit and Reply? Przy sprawdzaniu żądania sieciowego osobno nagłówki i parametry, żeby było czytelniej i wygodniej? Szybka edycja ciasteczek w zakładce storage? Sorki, w moim doświadczeniu to dev tools Firefoksa są wygodniejsze w użyciu

  • więcej komentarzy(11)