•  

  pokaż komentarz

  Nick Bostrom – to światowej sławy filozof i futurolog, dyrektor Future of Humanity Institute na Uniwersytecie w Oxford w którym futurolodzy, inżynierowie i ekonomiści oceniają perspektywy ludzkości.

  W artykule, zatytułowanym "The Vulnerable World Hypothesis", Bostrom przedstawia wszystkie możliwe osiągnięcia technologiczne człowieka jako gigantyczną urnę wypełnioną kulkami, które wyciągamy za każdym razem, gdy coś nowego wymyślamy.
  Niektóre z kulek, mówi Bostrom, są białe (dobre), większość z nich jest szara (neutralna), ale jak dotąd żadna nie była czarna (to taka Puszka Pandory, która najwyraźniej wyeliminuję całą cywilizację).

  „Co, jeśli w urnie znajduje się czarna kula? Jeśli badania naukowe i technologiczne będą kontynuowane, to w końcu dotrzemy do niej i wyciągniemy ją. Nasza cywilizacja ma znaczną zdolność do "wyciągania" piłek, ale nie jest w stanie "włożyć ich z powrotem" do urny.
  Możemy wymyślić, ale nie możemy „nie wymyślać” .
  Naszą obecną strategią jest nadzieja, że nie ma tam czarnej kuli.” mówi Bostrom

  To jest straszna strategia.
  I to prawdopodobnie dlatego Bostrom włożył swoje spore zdolności intelektualne do pracy nad nowym dokumentem, pracą będąca jeszcze w toku, badającą niektóre "koncepcje, które mogą pomóc nam zastanowić się nad możliwościami technologicznej czarnej kuli i różnymi formami, jakie takie zjawisko mogłoby przybrać".

  Według filozofa broń jądrową nie można jeszcze sklasyfikować jako "czarnej kuli", ponieważ technologia ta jest zbyt złożona i dostępna tylko dla nielicznych.
  Ale jeśli ludzkość znajdzie łatwy i szybki sposób na zbudowanie bomb atomowych, lub innej broni o porównywalnej mocy, świat stanie w niebezpieczeństwie.

  Bostrom podkreśla, że nie zawsze łatwo jest prześledzić podział na czarne i białe.
  W pewnym momencie rozwój może przejść z jednej kategorii do drugiej i wtedy rozpocznie się okres zwiększonej podatności na zagrożenie.

  Czy ktoś jeszcze dostrzega sens epizodu telewizyjnego programu science fiction z 1998 roku "The Outer Limits", zwanego Final Exam?
  W programie tym student sieje spustoszenie wśród tych, którzy wyrządzili mu krzywdę, kiedy demonstruje, że odkrył zimną fuzję i potrafi zrobić z niej bomby atomowe. Fabuła skupia się wokół nieuchronności technologii, pokazując, że nawet jeśli powstrzymamy jednego złego geniusza przed odkryciem i wykorzystaniem czegoś strasznego, ktoś inny i tak to wymyśli.

  Bostrom wskazuje na to w swojej pracy - mówi, że jeśli założymy, że w urnie jest co najmniej jedna "czarna kula", to musimy założyć, że ktoś ją kiedyś wyciągnie.

  Przewiduje, że może to rozgrywać się na wiele sposobów - "łatwe bomby atomowe", "jeszcze gorsze zmiany klimatyczne" i paradygmat w stylu "Gier wojennych", w którym supermocarstwa światowe zdają sobie sprawę, że ktokolwiek uderzy pierwszy, będzie jedynym, który przeżyje, itd.itd.
  To właśnie te hipotetyczne przypadki znajdują się jako możliwe przykłady w jego artykule.

  źródło: youtube.com

  •  

   pokaż komentarz

   Konkretnie rzecz ujmując, ostatecznym wynikiem obmyśleń Bostroma jest hipoteza "Vulnerable World Hypothesis" (VWH):

   Jeśli rozwój technologiczny będzie kontynuowany, wówczas w pewnym momencie osiągnięty zostanie taki zestaw możliwości, który sprawi, że dewastacja cywilizacji będzie niezwykle prawdopodobna, chyba że cywilizacja w wystarczającym stopniu wyjdzie z „półanarchicznego stanu domyślnego”. [tak chyba okresla obecny system ładu światowego]

   Najstraszniejsze nie jest to, jak wszyscy będziemy zniszczeni, tylko to jak [według najsłynniejszego futurologa] będziemy musieli temu zapobiec.
   Bostrom przedstawia cztery potencjalne możliwości osiągnięcia "stabilizacji" lub zapewnienia, że nie zostaniemy „zdezaktualizowani” przez własną technologie.

   Są one przerażające:

   1. Ograniczyć rozwój technologiczny.

   2. Zapewnić, aby nie istniała duża populacja graczy reprezentujących szeroki i rozpoznawalny rozkład (złych) ludzkich motywacji.

   3. Stworzyć niezwykle skuteczną policję prewencyjną.

   4. Ustanowić skuteczne zarządzanie globalne.

   Innymi słowy, wszystko, co musimy zrobić, to powstrzymać Google'a, doprowadzić wszystkich do zgody co do naszej zbiorowej moralności, stworzyć wszechobecne państwo nadzoru i ustanowić rząd światowy.
   [NWO Confirmed! :) ]

   [ Paradoksem jest to, że zagrożenie globalną katastrofą zmusi wielu ludzi do zaakceptowania takich scenariuszy. Oby film „Watchmen” nie okazał się proroctwem! ]

   Warto zauważyć, że Bostrom nie popiera tego poglądu jako poprawnego - jest filozofem, rozważa pojawiające się możliwości i prawdopodobieństwa.
   Ale na razie nic nie dowodzi, że jego hipoteza jest słuszna.
   Chociaż, jak to ujął, "....wydaje mi się nierozsądne, biorąc pod uwagę dostępne dowody, być pewnym, że VWH jest fałszywe".

   A jeśli chodzi o powyższą przerażającą listę, Bostrom zaleca rozważenie zalet i wad:

   Niewielki próg bezpieczeństwa, związany z wyginięciem człowieka lub katastrofą egzystencjalną wydawałby się wystarczający.
   Na przykład, nawet ci, którzy są wysoce podejrzliwi wobec nadzoru rządowego, prawdopodobnie poparliby znaczne zwiększenie takiego nadzoru, gdyby naprawdę konieczne było zapobieganie sporadycznym zniszczeniom w całym regionie.

   Podobnie osoby, które cenią sobie życie w suwerennym państwie, mogą racjonalnie preferować życie pod rządami światowymi, biorąc pod uwagę założenie, że alternatywa wiązałaby się z czymś tak strasznym jak zagłada nuklearna.

   Jeśli masz ochotę na walkę z problemem zagłady naszego gatunku, możesz przeczytać oryginalną pracę tutaj na stronie internetowej Bostromu.

   Jeśli chcesz być na bieżąco z najlepszymi znaleziskami to zapisz się na MikroListę.
   https://mirkolisty.pvu.pl/list/56Bf7jbXdbGvM2NK i dodaj Swój nick do listy #swiatnauki.

   #swiatnauki #gruparatowaniapoziomu #liganauki #ligamozgow #filozofia #psychologia #futurologia #sztucznainteligencja #spoleczenstwo #teoriespiskowe

   źródło: coub.com

  •  

   pokaż komentarz

   @RFpNeFeFiFcL:

   GIF

   źródło: 1537897851172168653.gif (568KB)

  •  

   pokaż komentarz

   @Czcigodny_pOOtas:

   Super!
   Tylko Antoniego M. jako Street Fightera, tu brakuję. :)
   No i zamiast karalucha powinno być logo Wykopowe

  •  

   pokaż komentarz

   @RFpNeFeFiFcL: sam Elon Musk przyznał, że nie ma żadnych regulacji co do rozwoju najnowocześniejszych technologii takich jak AI, a najwięksi gracze olewali jego prośby o kontrolę. Wspomniano również o zjawisku technologicznej osobliwości, w której człowiek osiągnie na tyle wysoki poziom rozwoju technologii, że przestanie nad nim panować. Prognoza wystąpienia tego zjawiska zakłada się na ok. 25 lat.

   źródło: youtube.com

  •  

   pokaż komentarz

   Innymi słowy, wszystko, co musimy zrobić, to powstrzymać Google'a, doprowadzić wszystkich do zgody co do naszej zbiorowej moralności, stworzyć wszechobecne państwo nadzoru i ustanowić rząd światowy.

   @RFpNeFeFiFcL: co w tym przerażającego? To było przecież oczywiste - wielu ludziom nie będzie można zaufać z dostępem do pewnych technologii, stąd potrzeba prewencji.

   A rząd światowy brzmi super, nie obraże się kiedy ludzie w końcu zbudują tożsamość "mieszkańca planety" i przestaną skakać sobie do gardeł za flagę i granice.

  •  

   pokaż komentarz

   @tazos: a z Ai to nie jest tak, że jak już ktoś coś opracuje to może to skopiować milion razy i już mu to nie zginie? Mam na myśli nieprzetrenowany model.

  •  

   pokaż komentarz

   @alex-fortune: Skoro ludziom nie można zaufać, to skąd założenie że można zaufać rządom, władza deprawuje a władza absolutna deprawuje absolutnie, w obywatelską kontrolę nad działaniami takiego rządu światowego niezbyt wierzę, wystarczy popatrzeć jak wygląda wpływ obywateli na kierunek zmian w UE i zjawisko alienacji elit od przeciętnych mieszkańców kontynentu, może dla tych na górze zarządzanie planetą, będzie taką zabawą w SimCity w skali globalnej, ot zróbmy im jakąś epidemię dla zabawy, albo jakiś naj!?!ny przyszłościowy Juncker zrzucający bomby atomowe na ludzi dla beki.

  •  

   pokaż komentarz

   @RFpNeFeFiFcL: Nie zgodze się z tą tezą. Wynalazki sa narzędziem. Wiele z tych kul okazało się białe i czarne zarazem jak moc atomu, biotechnologia czy wielie innych dotychczasowych wynalazków które są stanie wyeliminować gatunek ludzki.
   Wynalazek sam z siebie nigdy nie będzie ani zły ani dobry. To człowiek decyduje o użyciu. No chyba że ktoś wierzy w te bredie że CERN stworzy stabilną czarną dziure w sercu europy ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   A rząd światowy brzmi super, nie obraże się kiedy ludzie w końcu zbudują tożsamość "mieszkańca planety" i przestaną skakać sobie do gardeł za flagę i granice
   @alex-fortune Zwariowałeś? Ludzie sobie skaczą do gardeł nawet jak są tej samej narodowości.

  •  

   pokaż komentarz

   A rząd światowy brzmi super, nie obraże się kiedy ludzie w końcu zbudują tożsamość "mieszkańca planety" i przestaną skakać sobie do gardeł za flagę i granice.

   @alex-fortune: Na obecnym poziomie zaawansowania naszej cywilizacji, rząd światowy nie jest dobrym pomysłem, bo niby czemu miałby służyć? Jeśli uważasz, że zjednolicenie wszystkiego wyeliminuje odmienność i ludzką walkę o indywidualizm jednostki, to się grubo mylisz. Ludzie skaczą sobie do gardeł z różnych powodów i nic poza "hive mind" tego nie rozwiąże. Tożsamość "mieszkańca planety Ziemi" będzie można zacząć budować jak odkryjemy inteligentne cywilizacje pozaziemskie, wtedy będzie miało to sens. Aczkolwiek dam sobie łeb uciąć, że znajdzie się mnóstwo stworzeń, które będą krytykowały rozdzielność cywilizacji w kosmosie i będą ubiegać się o ich unifikację, żeby "przestali sobie skakać do gardeł za flagę i planetę".

   @RFpNeFeFiFcL: Czyżbyś zaczął dawać swoje teksty do sprawdzenia i ewentualnej korekty ortografii? ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   Na przykład, nawet ci, którzy są wysoce podejrzliwi wobec nadzoru rządowego, prawdopodobnie poparliby znaczne zwiększenie takiego nadzoru, gdyby naprawdę konieczne było zapobieganie sporadycznym zniszczeniom w całym regionie.

   @RFpNeFeFiFcL: Przecież to własnie wszechobecny nadzór rządowy zwiększa prawdopodobieństwo zagłady, bo daje wąskiej grupie ludzi będącej wysoko w hierarchii możliwość wpływania na całe populacje i właśnie to przyciąga czarne charaktery- władza bez odpowiedzialności, bo przecież przy wszechobecnym nadzorze protesty można łatwo stłumić albo wyciszyć. Stalin byłby co najwyżej jakimś gangsterem, gdyby nie wcześniejsze przyzwolenie na skrajną ingerencję w wolność i prywatność jednostki.

   I czy ludzie źli mogą mieć dostęp do technologii pozwalających na wyrządzanie coraz większych strat? Tak. Czy ludzie dobrzy mają dostęp do technologii pomagającej coraz szybciej i sprawniej odbudować straty? Tak, problem pojawi się wtedy, kiedy opcja pierwsza prześcignie drugą, ale zaproponowane przez pana filozofa rozwiązania same w sobie są diabelskie.

  •  

   pokaż komentarz

   albo jakiś naj!?!ny przyszłościowy Juncker zrzucający bomby atomowe na ludzi dla beki.
   @Tuchaj: nie trafiłby

  •  

   pokaż komentarz

   jeśli założymy, że w urnie jest co najmniej jedna "czarna kula", to musimy założyć, że ktoś ją kiedyś wyciągnie

   @RFpNeFeFiFcL: Ekhm... Co do tego, że jeszcze nikt nie wyciągnął, to miałbym pewne wątpliwości - Sarin, VX, czy inne takie...

   Wszystkie kule są bezbarwne, to od nas zależy jak je pomalujemy... #changemymind

  •  

   pokaż komentarz

   @dolOfWK6KN:

   Bardziej się staram :)

   pokaż spoiler Jak ma czas na to :(

  •  

   pokaż komentarz

   @selflessness:

   Wydaje mi się, że chodziło mu o coś, co nie będzie pod kontrolą władz.
   Powiedzmy taki świrnięty mikrobiolog może wyhodować wirus 1000 razy bardziej niebezpieczny niż grypa hiśpanka.
   Tylko tego nie da się skontrolować.

  •  

   pokaż komentarz

   @Tuchaj: @alex-fortune: "rząd światowy będzie chujowy"
   Tutaj działa prawo ekonomii - brak konkurencji oznacza gównianą usługę. Obecnie ludzie mają jakieś pole do migracji (w przypadku UE bardzo duże) czyli wyboru rządu, a wujowo zarządzane państwa padają rozparcelowane przez silniejszych/lepiej zarządzanych sąsiadów.
   Wyobrażacie sobie jaka by była chujnia gdyby w 1920 nie powstrzymano ZSRR i rządziłoby ono na całym świecie?

  •  

   pokaż komentarz

   @RFpNeFeFiFcL:

   Konkretnie rzecz ujmując, ostatecznym wynikiem obmyśleń Bostroma jest hipoteza "Vulnerable World Hypothesis" (VWH)
   Czyżby Wielki Filtr?

  •  

   pokaż komentarz

   @szpongiel:

   Oby nie.
   Lidzie lekceważą takie ostrzeżenia, ale akurat w przypadku wirusologii jest udowodnione, że klon eboli z jakąś bardzo zjadliwą "metagrypą", cofnie cywilizacje do stanu epoki lodowcowej.

  •  

   pokaż komentarz

   @RFpNeFeFiFcL: ewentualnie zrobi to meteoryt jeśli nie my sami. Również lekceważone zagrożenie, które jest tylko kwestią czasu.

  •  

   pokaż komentarz

   to skąd założenie że można zaufać rządom, władza deprawuje a władza absolutna deprawuje absolutnie

   @Tuchaj: gdybys mial racje nasze spoleczenstwo by nie istniało, a jednak, z wszystkimi wadami które ma, jednak jakoś się trzyma. Jednakże, kluczem jest balans sił.

   @bastek66: zawsze o jeden powód mniej ( ͡° ͜ʖ ͡°)

   Jeśli uważasz, że zjednolicenie wszystkiego wyeliminuje odmienność i ludzką walkę o indywidualizm jednostki, to się grubo mylisz

   @dolOfWK6KN: nie, tego raczej nie, ale kolektywne myślenie per "my" i "wy" już bardziej.

  •  

   pokaż komentarz

   @RFpNeFeFiFcL: nie kojarzę technologii o szerokim zasięgu i prostocie wykorzystania (wolumen osób dotkniętych jej działaniem w przypadku użycia przez jednostkę), której ewolucja i propagacja (upowszechnienie), nie byłyby poprzedzone wypracowaniem zasad jej użycia oraz stworzenie scenariuszy na wypadek działań w złej wierze. Innym słowy zauważam, ze istnieje coś takiego jak „zwrot z ewolucji narzędzia” (danej technologii), zaś ten „zwrot” zawiera nie tylko „technikalia” ale również zasady, prawo, zwał, jak zwał, które zawsze kroczą pierwsze. „Zwrot z ewolucji narzędzia” to proces, w trakcie którego wypracowywane więc są: kodyfikacja, scenariusze użycia, działania prewencyjne. Nie da się „wyciągnąć czarnej kulki z wora i jej użyć ot, tak sobie”. Wydaje się, że hipoteza artykułu to kolejna, absurdalnie uogólniona predykcja rodem ze „strasznej AI”, która zmądrzeje tak, że ubezwłasnowolni bądź zniszczy ludzkość.

 •  
  GothamKnight

  +63

  pokaż komentarz

  Skoro będą super złoczyńcy to i będą superbohaterowie ( ͡º ͜ʖ͡º)
  Pytanie tylko brzmi, w jakim uniwersum się urodziliśmy ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  źródło: marvel-vs-dc-0.jpg

 •  

  pokaż komentarz

  Wiem że dla niektórych brzmi to pokracznie ale gdy się tak bezemocjonalnie, na sucho zastanowić to jest tu coś z definicji Antychrysta

  Ψ(`_´ # )↝

  •  

   pokaż komentarz

   @xaliemorph:

   I ujrzałem Bestię wychodzącą z morza, mającą dziesięć rogów i siedem głów, a na rogach jej dziesięć diademów, a na jej głowach imiona bluźniercze.
   2 Bestia którą widziałem podobna była do pantery, łapy jej - jakby niedźwiedzia, paszcza jej - jakby paszcza lwa.
   A Smok dał jej swą moc, swój tron i wielką władzę_
   _3 I ujrzałem jedną z jej głów jakby śmiertelnie zranioną, a rana jej śmiertelna została uleczona. A cała ziemia w podziwie powiodła wzrokiem za Bestią;

   4 I pokłon oddali Smokowi, bo władzę dał Bestii. I Bestii pokłon oddali, mówiąc:
   5 Któż jest podobny do Bestii i któż potrafi rozpocząć z nią walkę? A dano jej usta mówiące wielkie rzeczy i bluźnierstwa i dano jej możność przetrwania czterdziestu dwu miesięcy.
   6 Zatem otworzyła swoje usta dla bluźnierstwa przeciwko Bogu, by bluźnić przeciwko Bogu, by bluźnić Jego imieniu i Jego przybytkowi, i mieszkańcom nieba.
   7 Potem dano jej wszcząć walkę ze świętymi i zwyciężać ich, i dano jej władzę nad każdym szczepem, ludem, językiem i narodem.
   8 Wszyscy mieszkańcy ziemi będą oddawać pokłon władcy, każdy, którego imię nie jest zapisane od założenia świata w księdze życia zabitego Baranka.
   9 Jeśli kto ma uszy, niechaj posłyszy!
   10 Jeśli kto jest przeznaczony do niewoli, do niewoli pójdzie; jeśli kto zabija mieczem, musi sam zginąć od miecza. Tu się okaże wytrwanie i wiara świętych."

  •  

   pokaż komentarz

   Komentarz usunięty przez autora

  •  

   pokaż komentarz

   A człowiek pokonał bestię, która wróciła do królestwa Beliara. I zobaczył Adanos, że prysła równowaga między ładem a chaosem i zaklął Innosa, by ten odebrał człowiekowi swą boską moc. A Innos w swej mądrości tak uczynił. Ale Adanos obawiał się, że pewnego dnia bestia powróci na Ziemię. Dlatego uprosił Innosa, by ten zostawił część swojej mocy na Ziemi, aby pewnego dnia przywrócić ją człowiekowi. A Innos w swej mądrości tak uczynił.

  •  

   pokaż komentarz

   @RFpNeFeFiFcL: Jakieś słabe to fantasy, cytat z Gothica jest ciekawszy

  •  

   pokaż komentarz

   I ujrzałem wykopka wychodzącego z piwnicy, mającego 160 kg i 150 cm. Bestia którą widziałem podobna była do żaby

   @RFpNeFeFiFcL:

  •  

   pokaż komentarz

   @RFpNeFeFiFcL: Nie kapuje co takiego nadzwyczajnego widzisz w tych pogrubionych cytatach z apokalipsy?

  •  

   pokaż komentarz

   @Rethrax:

   Wygląda na zapowiedź "rządu światowego".
   Ale to tylko moje osobiste odczucia.

  •  

   pokaż komentarz

   @RFpNeFeFiFcL:
   A dla mnie przypomina teksty Nostradamusa czyli udziwniona pokręcona forma dająca potencjał na dowolna interpretacje foliarskim umysłom.

   Za dość fascynujące uznaje,że człowiek promujący na tym portalu astrofizykę poważnie traktuje proroczą moc starożytnych tekstów sakralnych.

 •  

  pokaż komentarz

  Will a deranged lunatic soon have the capabilities to take the entire world hostage? Can our nation’s leaders do anything to stop this inevitable tragedy?
  To właśnie "leaders" są najczęściej kandydatami na "deranged lunatics". I szczególnie niebezpieczni byliby, gdyby istniała jakaś światowa struktura władzy, bo wtedy przejęcie jej pozwoliłoby na globalne wprowadzenie swojego szaleństwa.

 •  

  pokaż komentarz

  źródło: encrypted-tbn0.gstatic.com