•  

  pokaż komentarz

  Polaczki się cieszą, że u Niemca gorzej. Zagadnijcie kto jest podwykonawcą dla Niemiec i co to dla tego podwykonawcy oznacza jak przestaną zamawiać XD

  •  

   pokaż komentarz

   @Khaine: patrz ze minusujo. Przeca dzieki 500+ i ekstra emeryturze my juz jestesmy potega gospodarcza, rowna prawie Niemcom. Tak bylo w TVP ,a tam jest prawdziwa prawda

  •  

   pokaż komentarz

   @Khaine To może byśmy mogli wreszcie sami coś zaczac sami produkować zamiast byc tylko podwykonawcą Niemiec, czy bycie niemieckim parobkiem jest już nam pisane?

  •  

   pokaż komentarz

   @zaklad_weterynarii_spolecznej: Wystarczy aby rząd przestał traktować zachodnie firmy jak uprzywilejowane święte krowy i ułatwił prowadzenie biznesu w Polsce, to może nawet zaczęlibyśmy tworzyć coś swojego. NO ALE ¯\_(ツ)_/¯

  •  

   pokaż komentarz

   @zaklad_weterynarii_spolecznej: Skoro nawet "najbardziej propolski rząd w historii" daje zwolnienia podatkowe zachodnim firmom a Polaków j%#?# coraz wyższymi podatkami to raczej nie uciekniemy z roli bycia tanią siłą roboczą.

   Kiedy Niemcy lecą w dół to automatycznie ciągną tam też nas.

  •  

   pokaż komentarz

   @panczekolady "najbardziej propolski rząd w historii" you make my day ( ͡°( ͡° ͜ʖ( ͡° ͜ʖ ͡°)ʖ ͡°) ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @Khaine: Kto się cieszy? Wskaż mi tu jeden komentarz, bo póki co Ty plujesz jadem wyzywając każdego od Polaczków...

  •  

   pokaż komentarz

   @Khaine: to prawda, widzę to po mojej firmie, której głównym odbiorcą jest duży niemiecki przemysł.

  •  

   pokaż komentarz

   @Khaine: Co ciekawe, jak na razie polska gospodarka wydaje się wyjątkowo odporna na spowolnienie w Niemczech: https://twitter.com/mbank_research/status/1118787462921375744

  •  

   pokaż komentarz

   @Khaine: Niemcy juz na skraju upadku i zapasci a Polska niczym mezny feniks otrzepuje sie z powojennego popiolu i preznie wstaje z kolan by juz w nastepnej kadencji naszego ukochanego rzadu objac pierwszenstwo gospodarczo-ekonomiczno-militarne w Europie a moze i na swiecie. Nareszcie nie bedzie German plul nam w twarz ni dzieci nam tumanil...

  •  

   pokaż komentarz

   @4Temeria: Być może u nich spadło, bo się do nas przeniosło ( ͡º ͜ʖ͡º) Ale raczej wątpię, po prostu inna grupa produktów prawdopodobnie.

  •  

   pokaż komentarz

   Polaczki

   @Khaine: Każdy Polak, mówiący na rodaków "Polaczki" ma kompleks wyższości* #changemymind

   * - I małego małego.

   Także - masz małe... Znaczy - jesteś Polakiem?

  •  

   pokaż komentarz

   @zaklad_weterynarii_spolecznej: @Khaine: @panczekolady: Jeżeli chcemy przestać być parobkami Niemiec to zamiast dawać socjal trzeba inwestować i zap#@!??@ać. Współpracować, zamiast napuszczać jednych na drugich. Dodatkowo ograniczyć import i kupować własne produkty nawet jeżeli są niższej jakości i tańsze.
   Tak sukces odniosły Korea Południowa i Japonia. U nas jest dokładnie odwrotnie. Zamiast inwestycji mamy rozdawnictwo na gigantyczną skalę (samo 500+ to jest JEDNA elektrownia atomowa ROCZNIE). Co gorsza socjal w dużym stopniu idzie na produkty z importu (np. zaawansowana elektronika której nie produkujemy).

  •  

   pokaż komentarz

   @Khaine: Kto się cieszy? Informacja jak każda inna...

  •  

   pokaż komentarz

   Jeżeli chcemy przestać być parobkami Niemiec to zamiast dawać socjal trzeba inwestować i zap#@!??@ać.

   @gwiezdny_kupiec: Z tym zap?@#$!@aniem to tak różnie, bo pracować trzeba mądrze a nie tak jak się u nas przyjęło (czy na zachodzie sobie ręce po łokcie urabiają?). Więc przede wszystkim inwestować - w automatyzację, technologię i po prostu pracować, ale narzędziami lepszymi niż młotek i śrubokręt + musimy wymyślać własne rzeczy.

   Dodatkowo ograniczyć import i kupować własne produkty nawet jeżeli są niższej jakości i tańsze.

   Nie trzeba ograniczać importu. Wystarczy mieć takie prawo aby firmy zagraniczne i rodzime grały na równych warunkach, albo jak już - to nasze na trochę ulgowych. Teraz jest odwrotnie. Jakoś wątpię aby Niemcy firmy z Polski zapraszali i dawali im zwolnienia z podatków, ziemię za pół darmo albo inne profity.

   Zamiast inwestycji mamy rozdawnictwo na gigantyczną skalę

   Największe na świecie zdaje się?

   https://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/polska-na-pierwszym-miejscu-na-swiecie-w,150,0,2418326.html

   Można z tego wywnioskować, że jesteśmy krajem komunistycznym. Więc nie ma się co dziwić, że nie możemy się z tej pułapki montownianej wyrwać. Mądry socjalizm, to taki, który ułatwia zwykłym ludziom i rodzicom dzieci pracę i bogacenie się. Zapewnia infrastrukturę w postaci żłobków, przedszkoli, szkół, aby mieli co zrobić z dziećmi i mogli spokojnie pracować, daje opiekę zdrowotną aby nie musiał się martwić o to że zdechnie pod płotem jak pies, zapewnia odpowiednie służby porządkowe dbające o bezpieczeństwo i wiele innych rzeczy z których generalnie WSZYSCY mają pożytek - ale NIGDY nie daje zapomóg finansowych do ręki inaczej niż tymczasowo. Pieniądze powinny pochodzić tylko i wyłącznie z pracy, bądź tymczasowo w formie zasiłku jak ktoś ładnie odprowadzał składki przez jakiś czas i dzięki temu zasłużył na to aby państwo mu pomogło się utrzymać na powierzchni w razie tymczasowego bezrobocia.

   Nikt nie powinien nigdy od państwa nic dostać za darmo. Powinien dostać USŁUGĘ w zamian za płacenie podatków bądź potencjalne płacenie podatków w przyszłości. Obywatel który ma problemy powinien dostać od państwa pomoc w postaci tymczasowej zapomogi finansowej W ZAMIAN np. za przekwalifikowanie się. Jesteś bezrobotny dłuższy czas bo nie ma dla twojego zawodu roboty? OK, fundujemy ci kurs i dajemy zapomogę na ten czas abyś miał z czego żyć, ale dobrze się zastanów nad tym jaki to ma być kurs - bo za darmo dostaniesz tylko jeden. Ludzie co "nic nie mogą" i "nic się nie da", powinni co najwyżej żyć na łasce jakichś fundacji. Państwo powinno pomagać tylko do momentu aż zapadnie decyzja, że dany osobnik jest przypadkiem beznadziejnego nieroba z którego po prostu nic nie będzie.

  •  

   pokaż komentarz

   Polaczki się cieszą, że u Niemca gorzej. Zagadnijcie kto jest podwykonawcą dla Niemiec i co to dla tego podwykonawcy oznacza jak przestaną zamawiać XD

   @Khaine: zaraz bedzie typowy argument prawactwa, ze miliony imigrantow siedza na zasilkach, kiedy wszyscy wiemy, ze imigrancji z Syrii i Erythei to ciezko pracujacy ludzie

  •  

   pokaż komentarz

   ze imigrancji z Syrii i Erythei

   @bayonetta112: Taa, tylko ilu tam jest tych imigrantów z Syrii i Erytrei... 10%? W Niemczech przecież pojawiło się chyba ze 4x tyle "uchodźców" co wyjechało z Syrii i Erytrei na raz. I bynajmniej w dużej mierze nie są to pracujący ludzie, tylko zwykli łowcy socjalu.

   Niemcy myśleli, że wszyscy na świecie są tacy jak oni czy inni europejczycy - że wystarczy im dać możliwość i będą grzecznie pracować, bo mają ambicje i chcą żyć na jak najwyższym poziomie osiągalnym dla siebie, a bez pracy to im się nudzi tak w ogóle. No i mocno się przeliczyli, bo się okazało że ludzie z innych kultur przyzwyczajeni do gównianych warunków życia z radością akceptują "standard zasiłkowy", który dla przeciętnego Niemca byłby uwłaczający i nie do pomyślenia aby w takim czymś trwać, i nie czują potrzeby robienia czegokolwiek jak głupi białas im funduje niezłe wg. nich życie.

   U niego w kraju musiał zapieprzać żeby z głodu nie umrzeć a tutaj go karmią za darmo i jeszcze dali dach nad głową. I co niby jeszcze można chcieć? xD Toż to wygrane życie już.

  •  

   pokaż komentarz

   @Khaine: Ale właśnie polskie firmy teraz zyskują, bo dostają więcej zleceń z Niemiec ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @Khaine: Nikt się nie cieszy, to, że kryzys idzie to wiadomo (patrz yield curve inversion). Angole uciekli z EU, żeby nie musieć ratować przed upadkiem Włoch, które padną z wielkim hukiem (Grecja przy tym to malusieńki pikuś).

   Amerykanie zaczynają nerwowe ruchy wykonywać. Chińczycy są w zasadzie gotowi do przejęcia fotela światowego lidera, a Yuan waluty rezerwowej. Muszą tylko Tajwan odbić i będzie po ptokach.

   USA zostanie co najwyżej wystawiania tyłka, żeby ich PiS mógł polizać i szargania Polski, żeby amerykańscy Żydzi nie pogniewali się na Trumpa. Ale może dzięki Chinom nie będą mieli do tego głowy... Może będziemy mieli farta, taki kolejny cud nad Wisłą.

   Jeśli nasi władcy będą mieli trochę rozumu, to możemy na tej rozpierdusze zyskać, chociaż łatwo nie będzie, ale może kryzys wymusi wybór kogoś rozumnego, bo z własnej woli Polacy wybierają tylko idiotów i agentów obcych mocarstw, a nam trzeba drugiego Dmowskiego albo Władysława IV.

  •  

   pokaż komentarz

   @Khaine: cóż, Makrela ma dobre serce i chciała dogodzić wszystkim czarnuchom świata

  •  

   pokaż komentarz

   @gwiezdny_kupiec dodal bym tez ze musielibyśmy odbjuraktyzowac wszystko zwiazane z prowadzeniem działalności gospodarczej, tak by potencjalny przyszly biznesmen, inwestor nie musial załamywać rąk nad ilośćia zbednej papierologji. Zaczął bym od likwidacji domniemanej nieomylnosci i braku odpowiedzialnosci urzędów skarbowych, które swoimi błędnymi decyzjami tudzież dzialajac jako kupiony mechanizm zabicia konkurecji juz niejednego na skraj samobujstwa pociągnęły.

  •  

   pokaż komentarz

   cóż, Makrela ma dobre serce i chciała dogodzić wszystkim czarnuchom świata

   @fullmonty: Ja mam wrażenie, że dobrego serca to ona bynajmniej nie ma, tylko liczyła autentycznie, że będzie mieć masę tanich murzynów do roboty, takich nawet tańszych od Polaków, bo takiego standardu jaki miał ten Polak przed wyjazdem do Niemiec, to on nigdy w życiu na oczy nie widział, więc zgodzi się na wszystko.

   Problem w tym, że się nie połapali, że mają zbyt liberalny system socjalny przystosowany raczej do obywateli innych krajów UE bądź ludzi przychodzących z wizami, czyli po odpowiedniej selekcji i pod kontrolą xD I o ile większość Polaków właśnie nawet jak mu rzucisz socjal pod nogi, to mimo wszystko bierze się do roboty - bo nie po to do Niemiec przyjechał żeby żyć jak żul, tylko mieć coś więcej od życia, a wizja 4x większych zarobków za ten sam bądź mniejszy wysiłek jest absolutnie wystarczającą motywacją dla znakomitej większości imigrantów - aż chce się pracować.

   Ale jak ktoś przyjechał z jakiegoś chlewu obsranego gównem, to on to inaczej postrzega i jego ambicje są trochę mniejsze xD No i okazało się po jakimś czasie, że ci ludzie jakoś nie chcą łyknąć "German Dream" tak jak łykają Polacy, Turcy czy inni bardziej zeuropeizowani ludzie, bo ten minimalny standard zasiłkowy to jest dla nich wystarczająco xD

   Ktoś by się mógł zastanawiać jak to jest w ogóle możliwe, ale przecież wystarczy spojrzeć na rodzimych Romów. Całe życie godzą się na chlew-standard, bo dla nich to jest i tak wystarczająco. Pracować nie chcą - bo po co jak z tego co się wyżebra można z głodu nie umrzeć, więc już w zupełności wystarcza. I żadne próby aktywizacji ich przez DZIESIĄTKI LAT i kilka pokoleń nie odniosły chyba żadnego skutku. Jak im dasz mieszkanie to zamienią je w chlew, jak ich stamtąd wygonisz to i tak mają to w dupie, ot co przepasożytowali to ich - no trudno, wracamy do chlewowej codzienności, grunt że jakiś frajer nas sponsorował przez chwilę xD Po prostu chcą żyć w ten sposób i cokolwiek nie zrobisz, to nie wyjdą ponad to - bo jakby chcieli to by już wyszli. Co im dasz to przeżrą a potem i tak wrócą do punktu wyjścia.

   Albo ktoś chce sam pracować i zarabiać aby żyć lepiej, albo choćbyś mu dał milion dolarów to on i tak niedługo wróci do chlewu z którego go próbowałeś wyciągnąć. I normalnie Niemcy by po prostu wywalili takich pasożytów, bo by byli na wizach i by było wiadomo gdzie ich odstawić - a teraz nie wiadomo XD A zasiłki jak im zabierzesz, to zaczną kraść i demolować okolicę. Co teras Angela? xD

  •  

   pokaż komentarz

   Dodatkowo ograniczyć import i kupować własne produkty nawet jeżeli są niższej jakości i tańsze.

   @gwiezdny_kupiec: A może jednak zamiast wszystko samemu produkować to skorzystać z teorii przewagi komparatywnej?

  •  

   pokaż komentarz

   @Khaine: @pytlar: dwa durne kuce, co nie mają bladego pojęcia o ekonomi. Napisały durny komentarz co ma dużo plusów.... hahahah
   I jak ma być w tym kraju dobrze, skoro tyle imbecyli ekonomicznych mamy?! ( ͡°( ͡° ͜ʖ( ͡° ͜ʖ ͡°)ʖ ͡°) ͡°)
   Polska jako kraj o niższych kosztach pracy, odczuje to spowolnienie w Niemczech na samym końcu. Tak samo jest to szansa dla naszych producentów, aby przebić się z tańszym towarem na rynek niemiecki. Bo ichni producenci zaczną szukać oszczędności. Dodatkowo pojawią się tam problemy polityczne z tego wynikające. Co też jest nam na rękę. Więc tak czy siak.. spowolnienie w Niemczech jest dla nas dobre.

  •  

   pokaż komentarz

   @szopa123: nie prostaczku, jestem zapewne starszy , gardze k%#$inem i posiadam w przeciwienstwie wiedze ekonomiczna, na tyle ze na gieldzie zarobilem na mieszkanie. Wyltumacze ci jak cepowi, jako ze Polska jest podwykonawca Niemiec, nisko w lancuchu dostaw, to oznacza ze nasza produkcja jest mocno skorelowana z ich z opoznieniem. Jak ich w ich przemysle zamowienia spadaja, to oznacza ze spada u podwykonawcow. Czego nie rozumiesz w fakcie, ze co z tego, ze taniej w Polsce sie produkuje, jak zamowienia na ta produkcje spadnie, bo jest mniejszy popyt?

  •  

   pokaż komentarz

   nie prostaczku, jestem zapewne starszy

   @pytlar: no to ile masz lat 'mądrcu z internetu'? I na tym etapie pewnie się zamkniesz. Bo jak nie miałeś wcześniej nic mądrego do powiedzenia, to i tak teraz wypisujesz głupoty. I to, że twoje urojenia, że masz jakieś pojęcie o czymś. Nie mają ewidentnie żadnego odniesienia do rzeczywistości. Taki kryzys był w Niemczech już wcześniej i Polska b. dobrze na tym wyszła. Ale skąd taki zarozumiały pacan jak ty może o tym wiedzieć... w TVN o tym nie mówili.. prawda?! ( ͡°( ͡° ͜ʖ( ͡° ͜ʖ ͡°)ʖ ͡°) ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   Tak samo jest to szansa dla naszych producentów, aby przebić się z tańszym towarem na rynek niemiecki.

   @szopa123: Nom. Bo jak spada w Niemczech sprzedaż Mercedesów, to my zwiększamy produkcję swoich samochodów i stajemy się bardziej konkurencyjni, więc nagle wszyscy kupują od nas. Jak spada produkcja leków opatentowanych przez Bayer, to my też zaczynamy wtedy te leki produkować w większej ilości i nagle wszyscy od nas kupują XD

   Już rozumiesz jakiego czynnika nie wziąłeś pod uwagę czy jeszcze nie za bardzo?

   My praktycznie nie produkujemy artykułów z "końca łańcucha pokarmowego", czyli dobra przemysłu wysokich technologii powstające na bazie wielu poprzednich ogniw łańcucha - a na których jednocześnie najwięcej się zarabia. My możemy konkurować z Niemcami jak rosną im ceny żywności, bo rolnictwo to nie jest high tech i tutaj możemy zwyczajnie zawalczyć ceną, bo my też rolnictwo mamy. Możemy też konkurować w cenach półproduktów bądź surowców gotowych do przetworzenia, bo huty, tokarki i frezarki też mamy - pod warunkiem że na coś nie potrzebujemy patentu... od Niemca.

   Tutaj mówimy o produkcji przemysłowej - bliżej nie określono jakiej, ale biorąc pod uwagę, że to Niemcy to można się domyślać że mowa jest między innymi o firmach branży motoryzacyjnej, automatyki, robotyki, farmacji, chemikaliów. Zapewne jest jeszcze co najmniej kilka branż w których produkuje się towary i Niemcy stoją wyżej od nas w łańcuchu.

   I co, jak spadnie popyt na niemieckie samochody to twoim zdaniem ktoś kupi od Polaka jeszcze więcej tarcz hamulcowych do Mercedesów, bo np. akurat to robimy dla Hansa na podwykonawstwie dla jego fabryk? xD Nie, Hans przykręci zamówienia na tarcze w Polsce i pociągnie nas za sobą. W robotyce natomiast, to już w ogóle nic w Polsce się chyba nie robi poza softem (ale to nie produkcja tego typu) i produkcja maszyn przemysłowych jest w pełni u nich, a od nas to nie wiem czy chociaż blachę kupują.

   Podsumowując:

   Zależy gdzie wystąpiło spowolnienie. Jeśli wystąpiło w branżach, które w Polsce raczej nic albo niewiele robią - u nas słupki nawet nie drgną. A jak już to baaardzo długo po Niemcach jak już im się ten spadek odpowiednio daleko cofnie w łańcuchu i przetnie się z jakimś towarem który akurat już od nas pochodzi. Natomiast jeśli wystąpiło w branżach mocniej z nami powiązanymi, bo robimy dużo półproduktów i podwykonawstwa - no to możemy też zacząć odczuwać pewną czkawkę. Nie wiemy jak jest. Natomiast na takie rzeczy trzeba uważać, bo choć niekoniecznie musimy - to możemy odczuć spowolnienie w Niemczech także u nas, więc bynajmniej nie zawsze jest to dobra informacja. Czasem może być, czasem nie - zależy co im spada i jak bardzo Polski budżet jedzie po bandzie, bo jak budżet jest wyciśnięty jak cytryna i zaplanowany na 4% wzrost PKB i nagle będzie 3% a my już stoimy na progu ostrożnościowym i nie za bardzo możemy sobie pyknąć kredycik... no to chyba nie jest już dobra informacja, nie?

   Racjonalnym byłoby aby rząd wziął te wskaźniki pod uwagę i na wszelki wypadek zrobił pewną ostrożnościową rezerwę aby szykować się na ewentualne uderzenie. Ale nasz rząd nie jest ani racjonalny ani nawet poczytalny na umyśle.

  •  

   pokaż komentarz

   Nom. Bo jak spada w Niemczech sprzedaż Mercedesów, to my zwiększamy produkcję swoich samochodów

   @Khaine: Pacz pan, ja nawet nie wiedziałem, że Polska ma konkurencyjną produkcje samochodów?! I co jeszcze robimy, że jak tam spada, to my im na tacy nasze towary sprzedajemy?! ( ͡°( ͡° ͜ʖ( ͡° ͜ʖ ͡°)ʖ ͡°) ͡°)

   Już rozumiesz jakiego czynnika nie wziąłeś pod uwagę czy jeszcze nie za bardzo?
   Wiem na 100%, że ty podajesz jakiś przykład z dupy, aby poprzeć swoje durne tezy.
   W Polsce przez polskich producentów, praktycznie nie produkuje się własnych towarów pod własną marką. Produkuje się za to b. dużo części i wykonuje usługi różnego typu. Których wykonanie u nas, daje wymierne korzyści. A kryzys w Niemczech powoduje, że część takich podwykonawców niemieckich. Albo plajtuje z powodu braku zamówień, albo przenosi się do Polski. Co daje nam wymierne korzyści.

   Chemii do Niemiec nie wysyłamy żadnej. To samo dotyczy automatyki. Maszyny zamawia się z kilkuletnim wyprzedzeniem, wiec ten rynek nie jest podatny na krótkie wahania.

   I co, jak spadnie popyt na niemieckie samochody to twoim zdaniem ktoś kupi od Polaka jeszcze więcej tarcz hamulcowych
   A to niby tylko w Polsce produkuje się takie tarcze na całą EU?
   Że spadek sprzedaży niemieckich samochodów na całym świecie, odbije się tak mocna dla polskiego producenta takich tarcz. hahahahaha... rozumiesz teraz, że głupoty wypisujesz? ( ͡°( ͡° ͜ʖ( ͡° ͜ʖ ͡°)ʖ ͡°) ͡°)

   Podsumowując...
   Wiesz, że jest jakiś hałas, ale nie wiesz czy to może dzwoń w kościele czy to gra muzyka.
   Zobacz sobie na starych danych jak było w 2007 r i później. Jakoś w Polsce nie było spowolnienia, tylko przyspieszenie. Drastycznie wzrosły inwestycje zagraniczne, itd. Gdyby ten kryzys trwał dłużej, to wtedy rzeczywiście dostaniemy po dupie. Ale i tak będziemy w lepszej sytuacji niż niemiaszki.

  •  

   pokaż komentarz

   Jakoś wątpię aby Niemcy firmy z Polski zapraszali i dawali im zwolnienia z podatków, ziemię za pół darmo albo inne profity.

   @Khaine: Przecież polskie firmy nie są wstanie zapewnić dużych inwestycji w Polsce a co dopiero za graniczą. Gdyby jakaś Polska firma chciała wybudować duży zakład i dać setki miejsc pracy w wielu miejscach dostała by zwolnienia z podatku gruntowego i tak dalej.

   Teraz jest odwrotnie

   @Khaine: Proszę wymień jakąś firmę niemiecką firmę która jest konkurencją dla polskiej i w Polsce dostaje specjalne zwolnienia podatkowe?

  •  

   pokaż komentarz

   @Khaine: co za bzdury, jeśli niemiecka gospodarka hamuje, znaczy się że jest mniej konkurencyjna, to znaczy że będą szukać oszczędności, to znaczy że szukając oszczędności będą szukać tańszych krajów. Jeśli Polska jest tańszym krajem mamy szanse nie na hamowanie a na przyspieszenie.

  •  

   pokaż komentarz

   @zaklad_weterynarii_spolecznej: Tak zrobily Chiny w stosunku do USA i jaki maja wzrost? Czy nasi politycy do czegos sie nadaja? Ostatnio wspieraja obce kraje Ukraine czy USA. To im placa emerytury kupujac sprzet, wspieraja hodowle malin na upaninie amiast wspierac naszych producentow. Mamy to na co zaslugujemy i glosujemy.

  •  

   pokaż komentarz

   @Khaine za późno jesteśmy wykupieni

  •  

   pokaż komentarz

   @Khaine:

   Wystarczy aby rząd przestał traktować zachodnie firmy jak uprzywilejowane święte krowy i ułatwił prowadzenie biznesu w Polsce
   Nawet jak ktoś się przebije przez ten szlam, to ktoś z albo blisko rządu udupi aby obca kapitał mógł się pozbyć konkurencji. Np. Optimus, Malma, Cukrownie, Azoty i wiele innych.

  •  

   pokaż komentarz

   Polaczki się cieszą, że u Niemca gorzej. Zagadnijcie kto jest podwykonawcą dla Niemiec i co to dla tego podwykonawcy oznacza jak przestaną zamawiać XD

   @Khaine: Zawsze jest taka teoretyczna możliwość, że gdy Polacy przestaną być podwykonawcami a przedsiębiorstwa realnie przenoszą się do Polski, gdzie taniej, to mielibyśmy sytuację spadku PKB w Niemczech i wzrostu w Polsce.
   Już teraz wyraźnie widać zabiegi Francji i Niemiec o ograniczenie swobody wolnego rynku w ramach jednolitego rynku UE

  •  

   pokaż komentarz

   @PC86: No jest taka możliwość jak najbardziej. Ale mimo wszystko rząd powinien się szykować na wariant gorszy - czyli spowolnienie w Niemczech odbija się na Polsce także. A więc zostawiony margines w budżecie aby wziąć pod uwagę potencjalnie niższy wzrost PKB. A jak się zdarzy przypadek optymistyczny, to będą mieli nadwyżkę i ona przecież nie zginie.

  •  

   pokaż komentarz

   @Khaine: Polaczki się 'ciesza' bo Niemiec będzie szukał oszczędności i naturalnym będzie przeniesienie tego i owego do nas.

 •  

  pokaż komentarz

  Problem jest w tym, że u Niemców katar u nas objawi się ciężką grypą. ok 28% całego eksportu do to właśnie Niemcy. (dobrze wspomnieć, że przeważa eksport nad importem).
  Niemcy przy swojej nadwyżce budżetowej mogą zacząć oszczędzać, Polska przy całym rozdawnictwie zacznie ciąć koszty i podnosić podatki.

 •  
  m.......2

  +214

  pokaż komentarz

  Komentarz usunięty przez moderatora

 •  

  pokaż komentarz

  No ciekawe dlaczego HMMMMMMMMMMMMMMM

 •  

  pokaż komentarz

  Ostatnio wróciłem z Niemiec. To jest straszne jak sąsiedzi nam odjechali gospodarczo... Kraj, który miał płacić reparacje wojenne, który był zniszczony po drugiej wojnie, podzielony, a i tak jest dużo bardziej nowoczesny i 100 lat przed nami... Jedziesz małymi miasteczkami i nie spotkasz ledwo stojących ruder czy domków drewnianych. A u nas? Szkoda gadać, domy nieocieplone albo ledwo stojące...

1 2 3 4 5 6 7 ... 10 11 następna