•  

  pokaż komentarz

  Skrót dla tych co nie przepadają za moim subtelnym głosem.Sumerowie i Babilończycy: Nasza wiedza na temat astronomii Sumerów nie jest bezpośrednia i pochodzi głównie od żyjących później Babilończyków. Sumerowie czy Babilończycy z pewnością wiedzieli o istnieniu 5 planet, a mianowicie Merkurego, Wenus, Marsa, Jowisza oraz Saturna. Najstarsze katalogi gwiazd zostały spisane przez Babilończyków ok. 1200 r.p.n.e w tekście Trzy Każde Gwiazdy. Spisano tam trójstronny podział niebios pomiędzy bogów Anu, Enlila oraz Enkiego i wypisano 36 różnych gwiazd. Wiele nazw gwiazd zapisano tam także w języku Sumerów, co wskazuje, że katalogi te mogą być kopią katalogów spisanych niegdyś przez Sumerów.

  Inny babiloński tekst MUL.APIN pochodzący z ok.1000 r.p.n.e. wymienia listę 71 gwiazd, a także listę heliakalnych wzejść gwiazd, listę gwiazd które wschodzą gdy inne zachodzą oraz listę gwiazd leżących na ścieżce Księżyca. W drugiej tabliczce MUL.APIN opisano m.in. rozmieszczenie znanych ówcześnie planet na niebie, użycie stosowanych wówczas systemów przestępnych, wiedzę na temat ruchu planet a także użycie zegarów słonecznych oraz wodnych. Z kolei jak wskazuje brytyjski historyk nauki John North Tablica 63 z tekstu Enuma Anu Enlil wylicza obserwacje astronomiczne Wenus dokonane na przestrzeni 21 lat. W VIII w.p.n.e. Babilończycy spisali także swoje obserwacje na temat tzw. cyklu Saros, czyli 18-letniego cyklu zaćmień Księżyca.

 •  

  pokaż komentarz

  Chińczycy: Jak to zwykle bywa wiele niezwykłych odkryć jako pierwsi dokonali Chińczycy. W słynnej Księdze Dokumentów 22 października 2134 r.p.n.e. zarejestrowano najwcześniejsze zaćmienie słońca. Ok. 1400 r.p.n.e. Chińczycy zarejestrowali w kosmosie dwie nowe czyli gwiazdy wybuchowe a także protuberancje czyli jasną strukturę widoczną ponad brzegiem tarczy słonecznej. W późniejszych latach chińscy astronomowie określili równonoc wiosenną i podzielili niebo na 28 regionów do mapowania gwiazd. Obliczyli też że Jowisz potrzebuje 12 lat aby wykonać jeden obieg swojej orbity. Chińczycy dokumentowali przelot komet i jako pierwsi obok Greków opisali przelot komety Halleya.

  Najwybitniejszym chińskim astronomem był Gan De żyjący w IV w.p.n.e. Jako pierwszy znany z imienia człowiek skompilował katalog gwiazd na niebie. W 364 r.p.n.e. Gan De jako pierwszy zaobserwował plamy słoneczne, czyli widoczny ciemniejszy obszar na powierzchni Słońca. Chiński historyk astronomii Xi Zezong twierdzi, że Gan De dokonał także odkrycia jednego z księżyców Jowisza w 362 r.p.n.e. Jeśli jest to prawdą, to odkrycie to wyprzedzałoby osiągnięcia Galileusza o prawie dwa tysiące lat. Jest to możliwe, ponieważ wszystkie księżyce galileuszowe mogą być w sprzyjających warunkach obserwowane gołym okiem, choć zwykle giną w blasku Jowisza. W 185 r.n.e. Chińczycy w Księdze Późniejszych Hanów jako pierwsi udokumentowali supernową. SN 185 pozostawała widoczna na nocnym niebie przez osiem miesięcy.

  źródło: sn185.jpg

  •  

   pokaż komentarz

   @Gorti: tymczasem środek europy XXI wiek.... [nie chce mi się mema szukać]

  •  

   pokaż komentarz

   @Gorti: Mnie kiedyś zadziwiło jak oglądałem "W poszukiwania Boga..." z Freemanem i był u jakiegoś znachora (znachory) chińskiego i ona układa na podstawie jego daty urodzenia oraz położenia gwiazd jego horoskop aż do momentu kiedy kręcili ten odcinek. Freeman był w szoku bo większość tego co ona mówiła pokrywało się z jego przeżyciami. Pamiętam że bardzo mnie to zaciekawiło i się zastanawiałem skąd ona wie w jakim położeniu były gwiazdy 60/70 lat temu :). Nigdy nie miałem czasu żeby zgłębić ten temat a wydaję się być ciekawy.

 •  

  pokaż komentarz

  Wszystko fajnie, tylko to wiedzieli geniusze swojej epoki, ktos by mogl zrobic za 1000 lat filmik o tym co ludzie wiedzieli w 21 wieku i rzucic hawkingiem i jego odkryciami, podczas gdy ludzie z wyksztalceniem powiedzmy dobrym w skali planety, z dostepem do internetu i ksiazek najlepszym od wiekow, nadal maja up!@!??#one ze ziemia jest plaska a szczepionki sa z martwych plodow z czarnobyla

  to samo tam, pol wsi jadlo siano w chatkach z gowna i slomy, a ludzie znajacy te odkrycia to byl jakis maly odsetek, a spora czesc pewnie nawet uwazala je za bajki glupsze od religii i mitow

 •  

  pokaż komentarz

  @Gorti spoko, ale jak chcesz być lektorem to ćwicz dykcję, bo dziwnie przeciągasz ostanie słowa