•  

  pokaż komentarz

  Religia nie jest niezbędna do służby/pracy. Jeżeli ludzie potrzebują mieć szamana przy sobie to powinni to deklarować przy podpisywaniu umowy i zgodzić się na odprowadzanie części wynagrodzenia na jego utrzymanie. Tak samo powinno być z etatami związkowców.

  A do tego jeszcze podatek kościelny jak u Niemców. Od razu ludzie by raz dwa swoją "wiarę" zweryfikowali.

  •  

   pokaż komentarz

   @Tytanowy_Lucjan: Wiele rzeczy nie jest niezbędnych, bez krzesła można na stojąco, bez przerwy obiadowej też nikt nie umrze. Natomiast jeśli się nie mylę kapelani są do wsparcia duchowego (psychicznego). Z moich obserwacji wynika, że pewnie z 90% ludzi, nawet jak nie chodzi do kościoła, to w najtrudniejszych chwilach odwołuje się do "wyższej instancji". Według CBOS 67% polaków idzie do spowiedzi w Wielkanoc. W naszej kulturze utrwaliło się, ze w takich miejscach (szpitale czy właśnie armia), są księża wydelegowani do takich zadań. Więc właściwie o co tu kręcić aferę?

  •  

   pokaż komentarz

   @Tytanowy_Lucjan: W drużynie bywa maga to ciężko, wiem coś o tym grałem w RPGi.

  •  

   pokaż komentarz

   @mazaken: jaki problem - jak ktoś czuje potrzebę odwołania się do wyższej instancji - po prostu pójść do kościoła?

  •  

   pokaż komentarz

   Natomiast jeśli się nie mylę kapelani są do wsparcia duchowego (psychicznego).

   @mazaken: a to nie lepiej zatrudnić psychologów do tej roboty zamiast szamana? Mają wykształcenie w tej dziedzinie i jeśli trzeba to naprawdę mogą pomóc.

   Z moich obserwacji wynika, że pewnie z 90% ludzi, nawet jak nie chodzi do kościoła, to w najtrudniejszych chwilach odwołuje się do "wyższej instancji".

   Argument nie do podważenia. Proszę mnie zakuć.

  •  

   pokaż komentarz

   @mazaken: bez sensu te Twoje argumenty. Osoby duchowne nie powinny być opłacane ze spolecznych pieniędzy. Ich praca powinna być oplacana przez daną grupę wyznaniową.

  •  

   pokaż komentarz

   @mazaken: kręci się aferę o obłudę i marnowanie pieniędzy

  •  

   pokaż komentarz

   @Tytanowy_Lucjan: Potrzebny kapelan... chyba tak, ludzie w wierzą w boga(morale++), taka też jest nasza tradycja. Można się komuś wyspowiadać i człowiekowi może zrobić się lepiej, a i umiera się lepiej jak ma się świadomość że jest kapelan (wojsko zatrudnia także psychologów ;)). Ale liczebność kapelanów i wysokość ich uposażenia oraz stopnie wojskowe wołają o pomstę do nieba.
   +Wojskowa emerytura...

   Moim zdaniem powinno ich być mniej, kasę też powinni dostawać mniejszą a stopień szeregowego do pełnienia posługi w zupełności wystarczy(wszakże są już częścią innej, ważniejszej armii).

  •  

   pokaż komentarz

   Religia nie jest niezbędna do służby/pracy. Jeżeli ludzie potrzebują mieć szamana przy sobie to powinni to deklarować

   @Tytanowy_Lucjan: Tak samo jak i święcnie miejsc użyteczności publicznych nie powinno mieć racji bytu i symbole religijne w takich instytucjach.

  •  

   pokaż komentarz

   @mazaken kościoła latającego potwora sphagetti nie da się nawet zalegalizować w Polsce, a szamani innych stowarzyszeń dostają sowitą wypłatę za nic. Kapelan KLPS przynajmniej miały bardziej treściwą komunię i mozna ją przeprowadzic w czasie przerwy na lunch. A ja częściej jem sphagetti niż chodzę do kościoła.

  •  

   pokaż komentarz

   Natomiast jeśli się nie mylę kapelani są do wsparcia duchowego (psychicznego)

   @mazaken: w armii ok, powiedzmy. Dobry psycholog byłby lepszy, ale niech im będzie. Ale q?%@ w skarbówce?

  •  

   pokaż komentarz

   @mazaken: wolalbym psychologa niz kapelana. To ze ktos idzie do spowiedzi nie znaczy ze korzysta z kapelana.

  •  

   pokaż komentarz

   @moocker: Przecież w skarbówce jest wojna

   pokaż spoiler z przedsiębiorcami

  •  

   pokaż komentarz

   @tomaszk-poz: ale straty w ludziach tylko po 1 stronie.

   pokaż spoiler chociaż może ten kapelan to po to, żeby codziennie udzielać hurtowych rozgrzeszeń na uspokojenie sumienia?

  •  

   pokaż komentarz

   @gierape: Ale ten Priest nawet nie uleczy czy rzuci buffa, tylko pokropi wodą ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @mazaken: Napisze krotko - zasponsoruj mi w firmie kapelana, z wlasnej kasy.

  •  

   pokaż komentarz

   @mazaken: Nie no ku*wa nie ma o co, wszystko jest w porządku. Równa się z błotem nauczycieli, urzędników i innych co tyrają na zapłatę, a z pieniędzy obywateli opłaca się szamanów w czarnych sukniach. Nie mam nic przeciwko religii, ale skoro według nich religia to misja, to niech nie pobiera pieniędzy.

  •  

   pokaż komentarz

   @Tytanowy_Lucjan ale czy podatek koscielny jest dobrowolny?

  •  

   pokaż komentarz

   @en0la: Nie, co za debilny pomysł? Czemu mam cokolwiek finansować w Twojej firmie. Natomiast jak by w mojej firmie istotne było morale a 3/4 załogi było by wierzace, to pewnie bym to rozważał. Tak samo jak prywatne szkoły zatrudniają ksiezy katechetów (sic!). Nie jestem wierzący, nie lubię po prostu takiego p??@%%!enia. Jak komuś ma religią w czymś pomóc, to ja nie będę się bawił w obrońcę swieckosci - w czym mi to przeszkadza. Porównywanie religii katolickiej z jej tradycja i zakozenieniem w naszej kulturze do kościoła potwora spaghetti, to debilizm. Wiem że to super zabawne, ale tak do 15 roku życia. Po prostu wk!%?ia mnie wieczne marudzenie wykopu. Islam zły, odwracanie od tradycji źle, kościół zły, deweloperzy, nauczyciele.... rzygam na to i na poziom waszej dyskusji. Ksiądz to praca i ch@? mnie obchodzą wasze teorię że to misja i niech robią to za darmo. k!%?a? Odj%%@lo was. Płacą im tyle to biorą, tak działa pensja do c?%$% xD budżet państwa sponsoruje wch@? rzeczy które jednym się podobają, innym nie:Kościół, sztukę, leczenie rzadkich chorób no Po prostu wch@? rzeczy. Jest milion rzeczy na które idzie kasa, a które mi np. Nie są kompletnie do niczego potrzebne. Po prostu dorosnijcie, przestańcie wiecznie płakać i zajmijcie się sobą, a nie krytykowanie wszystkiego co wam podsuną na wykopie xD

  •  

   pokaż komentarz

   Jak kościół taki zły to dlaczego kogoś martwi sploniecie Notre Dame?

  •  

   pokaż komentarz

   @Tytanowy_Lucjan: Zgadzam sie w 100%. To samo powinno dotyczyc podatkow wykladanych na media prywatne takie jak Radio Maryja, Wyborcza itd.

  •  

   pokaż komentarz

   @Tytanowy_Lucjan: W naszej kulturze utrwaliło się, ze w takich miejscach (szpitale czy właśnie armia), są księża wydelegowani do takich zadań. Więc właściwie o co tu kręcić aferę?
   @mazaken: może o to?
   „DARMO otrzymaliście, darmo dawajcie” (Mateusza 10:8). Takie polecenie dał swym apostołom Jezus, gdy posłał ich, by głosili dobrą nowinę.

  •  

   pokaż komentarz

   @gierape: heal czy prot ( ͡° ͜ʖ ͡° )つ──☆*:・゚

  •  

   pokaż komentarz

   Natomiast jak by w mojej firmie istotne było morale a 3/4 załogi było by wierzace, to pewnie bym to rozważał

   @mazaken: W zasadzie ktoś też musi dbać o budżetówke, tak jak ty chciałbyś o swoją prywatną firmę. Przecież to nie są inni ludzie niż pracownicy u "prywaciarza" ich też trzeba zachęcić do pracy. Idąc twoim tokiem rozumowania nie jest w tym nic złego, sam byś zrobił to samo.
   To nie jest tak że pracownicy budżetówki mają dziękować za pracę, że to prywatna misja, czy służba.

  •  

   pokaż komentarz

   @Tytanowy_Lucjan: religia jest, niestety, bardzo pomocna w zarządzaniu bydłem. Tego bym upatrywał w zatrudnieniu tych czarnuchów. Bydło ma być tak zdyscyplinowane, posłuszne i pozbawione empatii jak dobre psy gończe. I to właśnie się dzieje. Bydło przechodzi kolejny etap tresury.

  •  

   pokaż komentarz

   W naszej kulturze utrwaliło się, ze w takich miejscach (szpitale czy właśnie armia), są księża wydelegowani do takich zadań. Więc właściwie o co tu kręcić aferę?

   @mazaken: Kultura się zmienia i dostosowuje do zachowań ludzi ją tworzących, a coraz mniej ludzi szczerze ufa szamanom, a w rozmaitych kościołach pojawiają się przeważnie tylko na ślubach i pogrzebach. Tyle z ich religijności, która staje się społeczeństwu zbędna. Nie ma już korzyści, ani prestiżu w społeczności jak np. 300 lat temu ¯\_(ツ)_/¯

   A o co kręcić aferę? Już odpowiadam.

   Afera jest o kuriozalny etat szamana w skarbówce. A skoro są w skarbówkach to pewnie i w setkach innych budżetówek. Są to zbędne etaty pożerające NASZE podatki w sytuacji kiedy mamy coroczny deficyt budżetowy. Polska cierpi na BRAK JAWNOŚCI. Dlatego trzeba drążyć i podkreślać takie patologie za każdym razem kiedy się ujawniają, aby inni ludzie wiedzieli, że jest to niewłaściwe postępowanie. Tu nie podrążymy przeetatowania, tam gamingowego laptopa dla dyrektora, a za chwilę 14, 15, 22 pensja dla jakiegoś małego żuczka nie będzie nikogo denerwować, bo "po co drążyć? O co ta afera?" ヽ(☼ᨓ☼)ノ

   Sam papież mówi, że "usługi religijne" powinny być za darmo. Jak ktoś chce mieć szmana to powinien go delegować za darmo do pracy/szkoły i PO PRACY kościół czy sekta danego wyznania. I to sami zainteresowani powinni łożyć na jego utrzymanie i emeryturę.

   Po prostu dorosnijcie, przestańcie wiecznie płakać i zajmijcie się sobą, a nie krytykowanie wszystkiego co wam podsuną na wykopie xD

   @mazaken: Widzę - przykład obywatela idealnego: Nie myśleć, nie podważać, nie wątpić w naczelnego niewidzialnego przyjaciela.
   A teraz wracać do kołowrotka, bo potrzebujemy "pinionżków" na ofiarę. "I bąbelki chrzcić bez własnej woli, bo nie może zabraknąć tępych wyznawców!"

  •  

   pokaż komentarz

   DARMO otrzymaliście, darmo dawajcie” (Mateusza 10:8). Takie polecenie dał swym apostołom Jezus, gdy posłał ich, by głosili dobrą nowinę.

   @KrzysiekEire: serio, jeszcze się tu dowiem, że Biblia zabrania księżom pobierać pensję... mi już na prawdę nie chodzi o nic innego, tylko o argumenty tej dyskusji...

   #tytanowy_lucjan
   Pisząc "usługi religijne" odnoszę wrażenie że masz na myśli sakramenty i celowo mieszasz te pojęcia...
   Kapelan to posada, praca jak każda inna. Dyskutujcie sobie o jej sensie itp. Ale nie budujcie nowej doktryny w/g której księża mają obowiązek pracować za darmo. Nie stawiajcie chrześcijaństwa na równi z potworem spaghetti i nie drwijcie z religii 40-70% mieszkańców Polski. Rozumiem że religią słóży wylacznie do sterowania bydła A wy jesteście oświecenie... Ale mówicie o Religii za którą ginęli wasi i moi przodkowie, więc miejcie tyle j@!%nej kultury, żeby nie wypisywać że twor za którego ginęli wasi dziadkowie i potwór spaghetti to to samo, poczujecie subtelną różnicę...
   Nie zgadzanie się z czyimś poglądami to prawo każdego człowieka. Wyśmiewane i drwienie z czyichś poglądów to fundamentalnym brak kultury.

  •  

   pokaż komentarz

   DARMO otrzymaliście, darmo dawajcie” (Mateusza 10:8). Takie polecenie dał swym apostołom Jezus, gdy posłał ich, by głosili dobrą nowinę.

   @KrzysiekEire: serio, jeszcze się tu dowiem, że Biblia zabrania księżom pobierać pensję... mi już na prawdę nie chodzi o nic innego, tylko o argumenty tej dyskusji...

   @mazaken: pamietam ze za czasów komuny, religia odbywała się w salce katechetycznej, ksiądz nauczał za darmo, a jedynym kosztem była składka (niewygórowana) raz na rok na pokrycie kosztów ogrzewania.
   Dlaczego teraz im się odwidziało?
   Oraz, co bardziej istotne, dlaczego państwo im za to płaci?

   Kolejny argument- co robi ksiądz pośród ludzi którzy maja oddawać cezarowi to co cezara? Czego szuka pośród tych, którzy szkoleni są do zabijania?

   Mówisz, że przodkowie ginęli za religie... tak się składa, że, oni ginęli najczęściej PRZEZ religie. Ileż to milionów istnień ludzkich pochłonęły wojny spowodowane szerzeniem wiary w... starca w niebie? Wytłumacz mi, dlaczego porównanie jednej wyimaginowanej postaci do innej jest brakiem kultury?

   Najśmieszniejsze jest to, że teraz, z podatków, między innymi ateistów, utrzymuje się cała rzesze darmozjadow opowiadających bajki o aniołkach i straszących piekłem. I to wszystko się dzieje w XXI w. w cywilizowanym ponoć kraju...

  •  

   pokaż komentarz

   Ale mówicie o Religii za którą ginęli wasi i moi przodkowie, więc miejcie tyle j$?!nej kultury, żeby nie wypisywać że twor za którego ginęli wasi dziadkowie i potwór spaghetti to to samo, poczujecie subtelną różnicę...

   @mazaken: Nasi przodkowie ginęli wcześniej za Światowida i Swaroga. Którzy są tak samo realni jak Zeus, Odyn i Anubis.

   Ale nie budujcie nowej doktryny w/g której księża mają obowiązek pracować za darmo

   Nie to tylko ty tak odczytujesz. My mówimy, że wierzący w cokolwiek powinni sami sobie swoje obrządki sponsorować i nie wymagać pieniędzy od ludzi, którzy uważają, że religia jest im zbędna, a wręcz szkodliwa (dla umysłu narodów i budżetu państwa).

   nie drwijcie z religii 40-70% mieszkańców Polski

   Źródło prosimy...

  •  

   pokaż komentarz

   A do tego jeszcze podatek kościelny jak u Niemców. Od razu ludzie by raz dwa swoją "wiarę" zweryfikowali.

   @Tytanowy_Lucjan: Uwazaj bo panstwo podlapie temat i przerzuci koszty klechow na obywateli przez ten wlasnie podatek. Choc z drugiej strony wowczas czarni (czyt. chrzescijanie) nie dostaliby tyle ile teraz i musieliby konkurowac z Kosciolem Latajacego Spaghetti, ktory ja osobiscie popieram bo znaczy dla mnie tyle samo co chrzescijanski :)

  •  
   Helsantonio_Montes via Android

   0

   pokaż komentarz

   @Tytanowy_Lucjan Tak samo żydzi nie powinni być opłacani z naszych pieniędzy (1 bilion złotych reparacji z ustawy 447) czy kolejne cemntarze, czy muzea Polin

  •  

   pokaż komentarz

   @mazaken: Jak kościół taki zły to dlaczego kogoś martwi sploniecie Notre Dame?

   Mnie cieszy każdy płonący kościół, natomiast za tą katedrą stoi historia i dlatego jest mi bardzo żal

  •  

   pokaż komentarz

   @mazaken: tak jak pięknie podkreśliłes "Tak samo jak prywatne szkoły". Prywatne a nie państwowe.... W prywatnych możesz sobie zatrudniać księdza, pedofila (tylko nie mów nikomu) czy byle gówno i możesz im płacić. Ale dlaczego płacić z państwowych? Te pieniądze równie dobrze można spalić i będzie taka sama wartość sensu ich użycia. Wolałbym te pieniądze przeznaczyć na rozwój nauki a nie na katolickie debilizmy.

   Idąc twoich przykładem niech katolicy płacą swoim szamanom z prywatnych pieniędzy... Niech cały Kościół będzie finansowany z prywatnych pieniędzy katoli skoro jest według statystyk 90%-95% katoli w Polsce.

  •  

   pokaż komentarz

   @slx2000: Prawda - jak czuje potrzebę zjedzenia dobrego obiadu to idę do restauracji a nie od razu zatrudniam kucharza... Mój prywatny pracodawca nie zatrudnia duchownego / psychologa mimo, że wielu z nas ma trudne chwile - szczególnie w każdy poniedziałek i jak odbiera kwitek z wypłaty...

  •  
   MarcinNaWykopie

   0

   pokaż komentarz

   @moocker: w skarbówce potrzebny jest ksiądz by pracownicy mogli się na miejscu wyspowiadać...

   pokaż spoiler Oczywiście robię sobie jaja - won z czarnymi do ich centrów dowodzenia

  •  

   pokaż komentarz

   Z moich obserwacji wynika, że pewnie z 90% ludzi, nawet jak nie chodzi do kościoła, to w najtrudniejszych chwilach odwołuje się do "wyższej instancji".

   @mazaken: Nie widzę związku. Bóg może istnieć bez religii, bez jakiegokolwiek Kościoła, ale religia bez Boga już nie.

  •  

   pokaż komentarz

   @mazaken: Dane z dupy wyciągnięte. Każdy katolik w Polsce zapytany o to czy chodzi do spowiedzi w Wielkanoc zastanowi się dwa razy nad odpowiedzią, i nawet mając świadomość że jest to anonimowa ankieta (jeśli jest) są duże szanse że skłamie pod presją otoczenia.

  •  

   pokaż komentarz

   @kotimwbuta: @Helsantonio_Montes:

   Właśnie o to chodzi. Odciąć wszelkie wyznania od państwowego cyca, funduszy kościelnych, dotacji celowych i zastąpić to jednym finansowaniem z zadeklarowanego procentu od podatku oraz dobrowolnych wpłat członków.

   Koniec przepieprzania miliardów na pomniki, świątynie opatrzności, muzea rydzyka, polin, katouczelnie...

   Zebrane środki nie wystarczają na obecną rozpasaną strukturę? No bardzo mi przykro. Może w przyszłym roku zbierzecie więcej jak naklonicie więcej wyznawców do swojej sprawy (。◕‿‿◕。)

   Można się ewentualnie zastanowić nad dofinansowaniem konserwacji zabytkowych kościołów, bo są piękne i to nasza historia, ale nie nad nowymi paskudnymi tworani typu wspomniana już "wyciskarka do cytryn opatrzności"
   Ale wtedy w przypadku wzięcia choćby złotówki od NAS państwa - obowiązek jawnego dokładnego rozliczania się z każdej wydanej kwoty z każdą fakturą lecącą od razu w centralną ogólnodostępną chmurę, aby dowolny obywatel mógł bardzo łatwo i w dowolnym czasie sprawować nadzór nad swoimi pieniędzmi. A jeśli ktoś zauważy wątpliwości - od razu zgłaszać je do wyjaśnienia.

   I tak powinno być w każdej instytucji (no może oprócz tych związanych bezpieczeństwem) korzystającej z naszych PODATKOWYCH pieniędzy - wszystkie faktury, notatki, raporty, rozliczenia, protokoły muszą być jawne w chmurze. Wtedy ukróci się znacząco niepotrzebne zakupy i wałki w sferze budżetowej.

   PS
   A mi katedry też szkoda, bo to piękny świadek czasu. Nowe świątynie są wg mnie okropne i brzydkie. Gdyby one spłonęły - nie byłoby mi przykro.

  •  

   pokaż komentarz

   @mazaken: Jak już wytrzeźwiałeś, to przeczytaj to sp#?%#$#enie, które napisałeś. Tam nie ma ładu i składu.

  •  

   pokaż komentarz

   @Tytanowy_Lucjan: obecność wpływa pozytywnie na wydajność w pracy. Nie jest. To fanaberia, a koszt jaki ponosi pracodawca w celu polepszenia efektów pracy. Nie jest potrzebna w pracy woda, herbata, mikrofala, czajnik... Wiele firm ponosi wydatki nie konieczne, a jednak są opłacalne... Nie chodzi tu o koszty a walkę z kościołem. Zanim napiszesz zainteresuj się bardziej tematem...

  •  

   pokaż komentarz

   A do tego jeszcze podatek kościelny jak u Niemców. Od razu ludzie by raz dwa swoją "wiarę" zweryfikowali.

   @Tytanowy_Lucjan: wiesz, że tam jest tak, że jak wpiszesz sobie "ateista" to i tak płacisz tyle samo? xD

  •  

   pokaż komentarz

   @Lorenzo_von_Matterhorn: Jak uważasz się za ateistę, ale formalnie nie wystąpisz ze swojej sekty to wtedy płacisz. Jak poświecisz chwilę na dopełnienie formalności wyjścia to mogą cię pocałować w pompkę z tym podatkiem.

   Podatek 2% na kościoły jest też automatycznie naliczany od małych zleceń dla uproszczenia rozliczeń.

   ---
   Ja nigdzie nie twierdzę, że trzeba kopiować pomysły jeden do jednego. Nie miałbym nic przeciwko jeżeli analogiczny podatek w Polsce byłby bardziej liberalny i wystarczyłaby prosta deklaracja o swoim bezbożnictwie. W końcu obywatelowi trzeba ufać (⌐ ͡■ ͜ʖ ͡■). A pobożni wyznawcy powinni zgodnie ze swoim sumieniem wspierać solidarnie wspólnotę.

   No chyba, że jednak tak sumienni w wierze nie są? ( ͡º ͜ʖ͡º)

  •  

   pokaż komentarz

   @DrankWolf: Poproszę o badania jak szaman siedzący w zamkniętym pomieszczeniu (skoro sama obecność wystarczy) wpływa na wydajność pracy skarbówki? Lepiej im się liczy? Łatwiej przesłuchuje podatników? Lżej nakładać kary na ludzi, bo rozgrzeszenie czeka za rogiem?

   Bo jak czarownik ma chodzić po całym budynku i zajmować czas rozmowami normalnych urzędników to dla mnie marnuje ten czas i sprawia, że wydajność spada.

   Jak już ktoś napisał: jestem głodny - idę do restauracji, chcę się rozerwać idę do teatru. Chcę posłuchać bajek, pozbyć się kasy i zrobić trochę przysiadów - idę do kościoła. Tam jest miejsce wiary. Nie w instytucjach publicznych.

  •  

   pokaż komentarz

   @Tytanowy_Lucjan: ale tam płacisz tyle samo, tylko jako ateista pieniądze nie idą na kościół tylko na konto państwa...

  •  

   pokaż komentarz

   @Lorenzo_von_Matterhorn: No jak bez sensu? Masz czystą sytuację. Likwidujesz wszelkie szemrane komisje majątkowe i dotacje, a religijne fanaberie mają zapewnione finansowanie od ludzi, którzy chcą w to wierzyć i łożyć na ten cel.

   A reszta ludzi normalnych wie, że ich podatki nie są przeznaczane na kulty niewidzialnych przyjaciół.

   Jeśli wpływy z podatku kościelnego nie zapewniają dotychczasowego poziomu życia tłustych religijnych kotów tzn., że ludzie nie chcą ich wspierać i do tej pory byli okradani w majestacie prawa przez państwo poprzez wyżej wymienione kanały finansowe.

  •  

   pokaż komentarz

   @Tytanowy_Lucjan: oczywistym jest to, że sporo osób by nie płaciło.
   Dlatego u nich jest prosty układ- albo płacisz na związek wyznaniowy albo na sztukę czy cokolwiek.

  •  

   pokaż komentarz

   @Lorenzo_von_Matterhorn: Czyli przyznajesz mi rację. Ludzie nie chcą płacić na kościoły.

   Niemcy to Niemcy. Polska to Polska. Ich pomysł z podatkiem jest dobry, ale w naszym wydaniu byłby lepszy, bo nie płaciłbyś zarówno na religię jak i "sztukę czy cokolwiek". Niech sztuka się utrzymuje sama albo ze sponsorów. Tak jak religia - z prawdziwych wyznawców.

 •  

  pokaż komentarz

  Dobry kapłan to podstawa każdej drużyny, ale można by ich zastąpić paladynami

 •  

  pokaż komentarz

  Jeżeli kapelan podnosi morale wśród żołnierzy to wyjebongo, jednak po co księża w skarbówce..?

 •  

  pokaż komentarz

  A duchowny buddyjski i islamski ile zarabiają?