•  

  pokaż komentarz

  W normalnym kraju jakby ktoś wysłał taki film na Policję to kierowca pożegnałby się z prawkiem przynajmniej na kilka miesięcy.

 •  

  pokaż komentarz

  Byle szybciej, byle wyprzedzić, nie ważne jak - za wszelką cenę.

  źródło: d-pt.ppstatic.pl

 •  

  pokaż komentarz

  Gdyby nagrywający nie zjechał celowo do środka widząc, że ktoś śmie go wyprzedzać to nie byłoby w tej sytuacji nic nadzwyczajnego. Nie byłoby gdyby polaczki znały przepisy, których chcą strzec i wiedziały, że można wyprzedzać choćby nawet w obrębie tego samego pasa ruchu, nie mówiąc już o czymś takim jak pasy niewyznaczone. Wyższa szkoła jazdy, nie dla was cebulaki bez szkoły.

  •  

   pokaż komentarz

   @marek-krakow: lepiej nie poruszaj tak skomplikowanych tematów jak pasy niewyznaczone

  •  

   pokaż komentarz

   @marek-krakow: marek ty już lepiej w tym krakowie zostań i z niego nie wyjeżdzaj

  •  

   pokaż komentarz

   @marek-krakow: Gdzie w tych przepisach wyczytałeś że można wyprzedzać na łuku/zakręcie?

  •  

   pokaż komentarz

   @marek-krakow: marek zegarek kiełbasa i sznurek. I w sumie nic wiecej bo marek jest nieogarek i tuman przy okazji i swoje przepisy wytwarza na kolanie. Marek oddaj prawko !

  •  

   pokaż komentarz

   @To_nie_jest_kraj_dla_ateistow: a bo nóż by mu wyjechało auto z naprzeciwka ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @To_nie_jest_kraj_dla_ateistow: powiedz mi lepiej gdzie wyczytałeś, że nie można, bo zdaje się, że co nie jest zabronione jest dozwolone. Chyba, że wykopki w międzyczasie zmieniły stan prawny.

  •  

   pokaż komentarz

   @marek-krakow pasy ruchu Nie wyznaczone są tylko jeśli się nie mylę wówczas jak jest zachowana pewna szerokość faktycznie jednego pasa

  •  

   pokaż komentarz

   @marek-krakow: Ten Opel popyla po trawie bo nie ma miejsca na dwa samochody, a ty pitolisz o dwóch niewyznaczonych pasach.

  •  

   pokaż komentarz

   @haosek jakby nagrywający nie jechał środkiem to miejsce na 2 się znajdzie.
   Ci nie znaczy że popieram taki sposób wyprzedzania.

  •  

   pokaż komentarz

   @To_nie_jest_kraj_dla_ateistow na jednokierunkowych można wyprzedzać na zakręcie, a w tym przypadku to właśnie jednokierunkowa.

  •  

   pokaż komentarz

   @rraaddeekk: Być może, jak by obydwoje jechali przy krawędziach (linii) to na styk miejsca by było, ale nie sądzę że droga tam jest zaprojektowana z myślą o tym aby dwa samochody jechały koło siebie. Bardziej jeden pas jest szerszy ze względu na charakter drogi w tamtym miejscu. Co nie zmienia faktu, że kierowca Opla jak nie miał miejsca to nie powinien się brać za wyprzedzenie w taki sposób.

  •  

   pokaż komentarz

   Gdzie w tych przepisach wyczytałeś że można wyprzedzać na łuku/zakręcie?

   @To_nie_jest_kraj_dla_ateistow:
   Przecież można wyprzedzać na łuku czy tam zakręcie. Dopuszczane są takie przypadki.

  •  

   pokaż komentarz

   @reddml: @haosek: nie zamierzam się sprzeczać czy można mówić w tym miejscu o dwóch pasach ruchu, bo sam tego nie stwierdzę, nie będąc tam. Dlatego napisałem też, że wyprzedzać można w obrębie tego samego pasa ruchu.

  •  

   pokaż komentarz

   @marek-krakow: Marek, Marek, Marek, sprawdź w PROD co to za linie są na tej jezdni, bo Cię na teorii obleją ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @marek-krakow: no nie, kolejny głupek co to na cmentarz mu się spieszy.

  •  

   pokaż komentarz

   @marek-krakow: No to życzę powodzenia w wyprzedzaniu na zakręcie.

   pokaż spoiler Albo nie, lepiej oddaj praawko. Jeśli je masz.

  •  

   pokaż komentarz

   @marek-krakow: hahah wlasnie widze jak znasz przepisy mowisz o innych cebulaki a sam smierdzisz mi tobą do łodzi , ślepy jesteś widzisz ze z dwóch pasów robi sie jeden jednokierunkowy z barierkami i pasem zieleni i widac na oko ze nie ma tam szerokości do dwoch pasów to ja cie pozdrawiam mam nadzieje ze cie kiedys spotkam i sie wp%#%?$$e w ciebie zobaczymy jak bedziesz kwiczal swoimi przepisami wyssanymi z dupy palca

  •  

   pokaż komentarz

   @To_nie_jest_kraj_dla_ateistow: to idiota mysli ze cos wie i chciał sie pochwalic jakie to cebulaki w polsce a sam jest najwiekszy k?!@a w miescie mnie wk?!@iaja takie osoby

  •  

   pokaż komentarz

   powiedz mi lepiej gdzie wyczytałeś, że nie można,
   @marek-krakow: W tym konkretnym przypadku pas jest wyznaczony liniami P2 i przeznaczony do ruchu ruchu jednego rzędu pojazdów wielośladowych.

  •  

   pokaż komentarz

   gdyby polaczki znały przepisy, których chcą strzec i wiedziały, że można wyprzedzać choćby nawet w obrębie tego samego pasa ruchu

   @marek-krakow: nie wolno robaczku, bo pasów musi być przynajmniej 2 i jeśli nie są oznaczone to wolno tylko z lewej. Jak byłby 1 pas to oznaczałoby, że się nie mieścisz na drodze i musisz wjeżdżać np. na pobocze.

  •  

   pokaż komentarz

   @Lorenzo_von_Matterhorn: czekam na podstawę prawną nakazującą zmianę pasa przed wyprzedzaniem, karaluszku.

  •  

   pokaż komentarz

   @marek-krakow: co? xD
   Jeśli nie ma wyznaczonych pasów ruchu to wolno wyprzedzać z lewej i tyle. Jutro ci podam konkret z pord.
   Jeśli masz auto, w co wątpię bo jesteś dzieciak tak na oko, to współczuję braku nieznajomości przepisów.

  •  

   pokaż komentarz

   @Lorenzo_von_Matterhorn: napisałeś, że do wyprzedzania muszą być przynajmniej dwa pasy, co jest oczywiście bzdurą. Ustawa z 83 roku, z której obowiązek zmiany pasa przed wyprzedzaniem wynikał nie-wprost z nakazu powrotu na wcześniej zajmowany pas po wyprzedzeniu innego pojazdu nie obowiązuje od ponad 20 lat. Jeśli chcesz mnie uczyć przepisów to najpierw poczytaj trochę książek, bo jedyne co ci się teraz udało to zrobienie z siebie pajaca.

  •  

   pokaż komentarz

   lepiej nie poruszaj tak skomplikowanych tematów jak pasy niewyznaczone
   @Pawel993:
   Na takich łukach nie ma czegoś takiego jak pasy niewyznaczone. Ze względów bezpieczeństwa albo są namalowane, albo traktuje się jako 1 pas.
   W niewyznaczone można się bawić na łatwych, logicznych i prostych odcinkach, a nie łukach wjazdowych na autostradę, gdzie każdy myśli by już zap!!!$##ać 140, lub zjeżdza mając we krwi to, że zaierdalał i ze 180.

  •  

   pokaż komentarz

   Na takich łukach nie ma czegoś takiego jak pasy niewyznaczone
   @27er: podstawę prawną proszę. Bo PoRD mówi, że 2 pasy niewyznaczone są zawsze jak się zmieszczą 2 pojazdy wielośladowe obok siebie.

   W tym konkretnym przypadku pas jest wyznaczony liniami P2
   @niki_niki: to nie jest linia P-2, bo ta występuje wyłącznie pomiędzy sąsiednimi pasami. Tu ma zwykłą linię krawędziową. Niemniej znam to miejsce i nie jest tam na tyle szeroko, by 2 normalne samochody osobowe się minęły w bezpiecznej odległości.
   @marek-krakow:

  •  

   pokaż komentarz

   @Pawel993:
   A jest jakiś przepis, że z każdego ciut szerszego pasa chcesz sobie robić 2?
   Autostrady mają w przepisach szersze pasy niż drogi lokalne, więc jak wygląda na 1,5, to wcale nie oznacza, ze tam są 2 pasy. Na takich łukach wjeżdżają TIRy i nie zawsze uda im się zachowac idealną linię np: zimą, więc licząc szerokosć TIR + 1 m z każdej strony, tak to realnie wychodzi. Tylko idiota ubzdura sobie tam 2 pasy.

  •  

   pokaż komentarz

   @radziol88:
   Art 2
   7) ,,pas ruchu" - każdy z podłużnych pasów jezdni wystarczający do ruchu jednego rzędu pojazdów wielośladowych, oznaczony lub nieoznaczony znakami drogowymi;

   Odnośnie P2 mój błąd.

  •  

   pokaż komentarz

   A jest jakiś przepis, że z każdego ciut szerszego pasa chcesz sobie robić 2?

   @27er: dokładnie tak można zrobić.

   Zgodnie z prawem o ruchu drogowym jeżeli kierowcy mogą poruszać się pojazdami dwuśladowymi dwoma rzędami obok siebie, są tam dwa pasy ruchu

   Policja potwierdza. – Gdy nie ma wymalowanych oznaczeń poziomych, pasów ruchu jest tyle, ile zmieści się koło siebie samochodów - mówi Kamil Rynkiewicz z Dolnośląskiej Policji.

   Czytaj więcej: https://gazetawroclawska.pl/wroclawskie-waskie-gardla-jeden-pas-czy-dwa-nie-ma-linii-a-kierowcy-sie-gubia-tlumaczymy/ar/3378247

  •  

   pokaż komentarz

   @27er: masz wyżej zacytowany przepis. Jak się mieści tylko tir, to jest jeden pas dla niego, ale zaraz za nim mogą koło siebie jechać 2 osobówki. Wszystko pod warunkiem, że jest dosyć miejsca dla nich.

  •  

   pokaż komentarz

   @niki_niki:
   Tyle, że na tym łuku nie zmieścisz bezpiecznie 2 TIRów koło siebie, a to nie moze być tak, że jak jedzie TIR to jest 1 pas, a jak 2 osobówki, to upchamy wirtualnie 2 pasy.
   Zresztą na autostradach co do zasady można to, co pokazują pasy, bo nikt tam nie żałuje na malowaniu jak na jakiś gówno drogach. Za duże ryzyko, że jak będzie nawet stłuczka (z powodu niedomówień przez wirtualne 2 pasy), to powstanie wielki korek wjazdowy/zjazdowy. to nie miasto, gdzie masz 5 alternatyw.

  •  

   pokaż komentarz

   Policja potwierdza. – Gdy nie ma wymalowanych oznaczeń poziomych, pasów ruchu jest tyle, ile zmieści się koło siebie samochodów - mówi Kamil Rynkiewicz z Dolnośląskiej Policji.
   @Pawel993:
   No to dla mnie jest tam wymalowany 1 pas ruchu, idąc bezmyslnie tą logiką, to są tam 4 wirtualne pasy ruchu jak jadą motory. p$!%$$$enie.

  •  

   pokaż komentarz

   czemu podkreślasz "oznaczony"?

   @radziol88: Podkreślam dlatego, że oznaczony pas ruchu znakiem poziomym, w tym przypadku P-7b, wyznacza pas ruchu, przeznaczony do poruszania się jednego rzędu pojazdów wielośladowych.

  •  

   pokaż komentarz

   @27er: mam nadzieje ze nie masz prawa jazdy :(

  •  

   pokaż komentarz

   @niki_niki:

   P-7b
   Linia krawędziowa ciągła
   Znak ten wyznacza krawędź jezdni. Na odcinku drogi oznaczonym tym znakiem niedopuszczalny jest zjazd z jezdni i wjazd na nią oraz postój na poboczu.

   Linia P-7 nie wyznacza pasów, tylko krawędzie jezdni. Gdyby w tym miejscu było dosyć miejsca (a w tym konkretnym nie ma), to by tam były 2 niewyznaczone pasy ruchu.
   To o czym mówisz ma miejsce już choćby na samej autostradzie, gdzie pomimo szerokich pasów, są one wyznaczone znakami, więc 2 maluchy nie mogą jechać obok siebie jednym pasem pomimo tego, że teoretycznie miejsce jest.

  •  

   pokaż komentarz

   @radziol88:
   Art 2
   7) ,,pas ruchu" - każdy z podłużnych pasów jezdni wystarczający do ruchu jednego rzędu pojazdów wielośladowych, oznaczony lub nieoznaczony znakami drogowymi;

   Czym jest P-7b jak nie znakiem drogowym?

  •  

   pokaż komentarz

   @Pawel993:
   A ty mam nadzieje, że oprócz prawka masz resztki mózgu. Szerokosc pasa na drogach lokalnych to 2,5-2,75 m i jak zrobią tam czasem ze 4m to mało kto się bierze za malowanie pasów.
   Natomiast na autostradach masz szerokosć pasa min 3,75 m i nikt nie szczędzi na malowaniu.
   I tutaj masz 3,75 m na prostym odcinku, ze względów bezpieczeństwa na łukach robi się ciut więcej.
   Tak k?#!a, na upartego można jechac 1 TIR, potem 2 auta, potem 1 TIR, potem 4 motory, itd.
   Co z tego, że sens żaden (bo nikt TIRa nie wyprzedzi), a wprowadza mega zamieszanie.
   Myśl człowieku, myślenie i wyobraxnia jest ważniejsze niż jakiekolwiek prawo.

  •  

   pokaż komentarz

   @niki_niki: jest znakiem drogowym, ale nie znakiem wyznaczającym pasy ruchu. Pasy wyznaczają tylko P-1, 2, 3, 4, 5 i 6.

  •  

   pokaż komentarz

   @radziol88: W art.2 nie ma stwierdzenia, że do wyznaczania pasu ruchu musi być znak z podanego katalogu, a tym samym P-7b nie tylko wyznacza krawędź jezdni, jak również w tym przypadku wyznacza oznaczony pas ruchu.

  •  

   pokaż komentarz

   @27er: zastosowana tam linia to P-7b (linia krawędziowa ciągła) wyznaczająca wyłącznie krawędź jezdni, a nie pasy ruchu. W tym konkretnym miejscu nie jest na tyle szeroko, żeby były 2 pasy niewyznaczone, ale w innej sytuacji spokojnie mogą być.

   idąc bezmyslnie tą logiką, to są tam 4 wirtualne pasy ruchu jak jadą motory
   @27er: nie, bo przepis mówi jasno o pojazdach wielośladowych.

  •  

   pokaż komentarz

   @niki_niki: dokładnie, musi być po prostu użyty dowolny znak wyznaczający pasy ruchu. P-7 nie wyznacza pasa ruchu i tyle, nie ma żadnego konfliktu.

  •  

   pokaż komentarz

   @27er: wystarczy przestrzegać przepisów...
   na autostradzie masz wyznaczone pasy ruchu, a na łuku nie... jeśli na drodze o niewyznaczonych pasach ruchu zmieszczą się dwa auta to masz dwa pasy... nagrywający jak już nie jechał zgodnie z przepisami bo powinien się trzymać prawej krawędzi jezdni, a nie środkiem więc jemu się oberwie jak posłucha wykopków i wyśle to na policje. Na łuku nie można wyprzedzać jeśli jest to jednia dwukierunkowa. Pooglądaj "jedź bezpieczenie" tam jest to tłumaczone dokładnie.

   Co z tego, że sens żaden (bo nikt TIRa nie wyprzedzi), a wprowadza mega zamieszanie.

   @27er: np w miastach często tak jest, dwa tiry sie nie zmieszczą na jakimś krótkim odcinku, a dwa auta tak jak jest korek to zawsze kilka aut wiecej np przez światła przejedzie

  •  

   pokaż komentarz

   na autostradzie masz wyznaczone pasy ruchu, a na łuku nie...
   @Pawel993:
   I zostaje do tej oceny mózg

   np w miastach często tak jest, dwa tiry sie nie zmieszczą na jakimś krótkim odcinku, a dwa auta tak jak jest korek to zawsze kilka aut wiecej np przez światła przejedzie
   Dlatego nie można przenosić myślenia z miasta i korków, na autostrady, każda sytuacja jest inna.
   Ten wituraln y pas na łuku ma sens w skrajnych przypadkach, czyli ktoś mega zamula lub wręcz mu sie zj@!#ło auto. A tymczasem tam masz 40 km/h a koleś zap%@!!@$a 100 tworząc, tłumacząc sobie zapewne "bo mam prawo". Szkoda tylko, że łamie inne prawo i rozsądek.

  •  

   pokaż komentarz

   Na łuku nie można wyprzedzać
   @Pawel993: Trochę generalizujesz, są łuki o kilku o promieniu kilku kilometrów i wyprzedzanie jest tam dozwolone.
   Co więcej można to również zrobić na zakręcie. W/g PoRD zabrania się:
   7. Zabrania się wyprzedzania pojazdu silnikowego jadącego po jezdni:

   --przy dojeżdżaniu do wierzchołka wzniesienia;
   - na zakręcie oznaczonym znakami ostrzegawczymi;
   - na skrzyżowaniu, z wyjątkiem skrzyżowania o ruchu okrężnym lub na którym ruch jest kierowany.

   Jeśli zakręt nie jest oznaczony jako niebezpieczny, inne znaki nie zabraniają wyprzedzania, jak również nie najedziesz na linie poziome, masz dostateczną widoczność to nie jest zabronione wyprzedzanie.

   dokładnie, musi być po prostu użyty dowolny znak wyznaczający pasy ruchu
   @radziol88: W takim razie, którym znakiem na jezdni jednokierunkowej, chciałbyś wyznaczyć pojedynczy pas ruchu? Jeśli pas ruchu jest o szerokości jezdni, logicznym jest, że należy użyć P7-b.

  •  

   pokaż komentarz

   W takim razie, którym znakiem na jezdni jednokierunkowej, chciałbyś wyznaczyć pojedynczy pas ruchu?
   @niki_niki: nie ma potrzeby wyznaczania pojedynczego pasa ruchu na jezdni jednokierunkowej i przepisy nie mają znaków do tego przeznaczonych. Jeśli bezpieczeństwo tego wymaga, można zastosować znaki zakazu wyprzedzania.

  •  

   pokaż komentarz

   masz wyżej zacytowany przepis.
   @radziol88:
   Pasy na autostradzie to 3,75 m, na lokalnych 2,5 m zazwyczaj.
   Do tego na łukach masz:
   "§ 16. 1. Szerokość każdego pasa ruchu powinna być zwiększona na łuku kołowym w planie, z zastrzeżeniem ust. 2 i 4, o wartość obliczoną w następujący sposób:
   1) 40/R - na drodze klasy Z i drogach wyższych klas"
   https://edroga.pl/narzedzia/obliczenie-poszerzenia-jezdni-na-luku-wg-dz-u-43-01031709

   a wiec tak jak mówiłem, to, że na łuku rośnie szerokosći podchodzi pod 5 m (a więc 2 osobówki na styk wejdą), nie oznacza, że to jest mądre tworzyć tam 2 wirutalne pasy i się wyprzedzać.
   Poszerzenie NIE jest dlatego, by były 2 pasy, tylko dlatego, że tak mówią przepisy w celach bezpieczeństwa. Każdej zimy (lub deszczu) widzę jak osobówki nawet na tym 1 szerokim pasie potrafią wlecieć w barierki, bo auto im tańczy.

  •  

   pokaż komentarz

   @Pawel993: Trochę generalizujesz, są łuki o kilku o promieniu kilku kilometrów i wyprzedzanie jest tam dozwolone.
   Co więcej można to również zrobić na zakręcie. W/g PoRD zabrania się:
   7. Zabrania się wyprzedzania pojazdu silnikowego jadącego po jezdni:


   --przy dojeżdżaniu do wierzchołka wzniesienia;
   - na zakręcie oznaczonym znakami ostrzegawczymi;
   - na skrzyżowaniu, z wyjątkiem skrzyżowania o ruchu okrężnym lub na którym ruch jest kierowany.


   Jeśli zakręt nie jest oznaczony jako niebezpieczny, inne znaki nie zabraniają wyprzedzania, jak również nie najedziesz na linie poziome, masz dostateczną widoczność to nie jest zabronione wyprzedzanie.
   @niki_niki: nawet więcej. Dalej jest:

   8. Dopuszcza się wyprzedzanie w miejscach, o których mowa w ust. 7 pkt 1 i 2, na jezdni:
   1. jednokierunkowej;
   2. dwukierunkowej na odcinku z wyznaczonymi pasami ruchu, pod warunkiem że kierujący nie wjeżdża na część jezdni przeznaczoną do ruchu w kierunku przeciwnym – w miejscu, gdzie jest to zabronione znakami na jezdni.

   więc na takim zakręcie zawsze wolno wyprzedzać, jeśli jest miejsce na to.

  •  

   pokaż komentarz

   nie oznacza, że to jest mądre tworzyć tam 2 wirutalne pasy i się wyprzedzać
   @27er: może nie być mądre i inne przepisy wymagają zachowania bezpiecznej odległości od wyprzedzanego pojazdu i nawet na takim łuku z 5m miejsca może nie być wystarczająco.
   Niemniej jeśli miejsca jest dosyć, to 2 pasy mogą tam być i tyle.

   Poszerzenie NIE jest dlatego, by były 2 pasy, tylko dlatego, że tak mówią przepisy w celach bezpieczeństwa
   @27er: dla przepisu o niewyznaczonych pasach ruchu nie jest istotne z jakiego powodu powstało dodatkowe miejsce.

  •  

   pokaż komentarz

   A tymczasem tam masz 40 km/h a koleś zap@?@@%$a 100 tworząc, tłumacząc sobie zapewne "bo mam prawo". Szkoda tylko, że łamie inne prawo i rozsądek.

   @27er: nie możesz być szeryfem i uczyć innych jazdy, ja wiem ze blokowanie i zajeżdżanie drogi Polacy mają we krwi ale bez przesady

  •  

   pokaż komentarz

   @radziol88: tylko z lewej strony możesz wyprzedzić, nie umiem znaleźć przepisu zabraniającego tam wyprzedzania

  •  

   pokaż komentarz

   więc na takim zakręcie zawsze wolno wyprzedzać, jeśli jest miejsce na to.

   @radziol88: Natomiast w przedmiotowym nagraniu, mamy oznaczony pas ruchu, który jest przeznaczony do ruchu jednego rzędu pojazdów, co jest tożsame, ze nie można było wyprzedzić nagrywającego.

  •  

   pokaż komentarz

   nie możesz być szeryfem
   @Pawel993:
   Podałem ci PRZEPIS PRAW, mówiący że 5 m to 1 pas. Tobie nie zostało juz nic innego jak wyzwiska i przypinanie łątek o szeryfie.
   Więc zostaw sobie p#!%@$%enie o szeryfie dla twojej matki i ja sobie trolluj w nieskończoność.
   Wyprzedzanie na łuku przy 0,3 m miedzy lusterkami jest dla debili, którzy będa się upierać nawet wbrew rozsądkowi, że mogą. No pewno, na tym łuku zmieści się 4 motory i co, tez mają jechac w 4 koło siebie, tylko dla zasady?
   Dodatkowy wirutalny pas może tam być co najwyżej w sytuacji awaryjnej, bo p#!%@$%enie, że korzystać by wyprzedząc auto na styk, które i tak jedzie szybciej niż dozwolone 40 km/h jest absurdem.

  •  

   pokaż komentarz

   @marek-krakow: ale pas ruchu oznacza tyle, że na jezdni jest w stanie się zmieścić jeden samochód. Jeśli nie są oznaczone i mogą się zmieścić obok siebie 2 auta to są dwa pasy.

  •  

   pokaż komentarz

   No pewno, na tym łuku zmieści się 4 motory i co, tez mają jechac w 4 koło siebie, tylko dla zasady?

   @27er: nie mają jechać, tylko mogą jechać to jest różnica... przykładowo Opel corsa ma szerokość niecałe 2m więc jak wyprzedza inną corse ma jeszcze 1 metr zapasu więc nie wiem skąd bierzesz te 30 cm ¯\_(ツ)_/¯

   nie ma czegoś takiego jak pas wirtualny xD
   jest niewyznaczony pas ruchu, którego istnienia dalej nie rozumiesz

  •  

   pokaż komentarz

   @Lorenzo_von_Matterhorn:
   Ale tego przepisu nie można używać w sposób ABSURDALNY!
   Co innego ustawić się na światłach czy skrzyżowaniu w mieście, gdzie będzie cię dzieliło 0,2 m między lusterkami, bo dojedziesz do tego auta 5 km/h na prostej drodze.
   A co innego mieć 0,2 m miedzy lusterkami, gdzie przy 60 km/h niektórzy nie potrafią na łuku utrzymać idealnie pasa ruchu. k%$%a myślcie ludzie!

  •  

   pokaż komentarz

   jest niewyznaczony pas ruchu, którego istnienia dalej nie rozumiesz
   @Pawel993: Jaki jest sens przytaczania przepisów o niewyznaczonych pasach ruchu, skoro przedstawiony materiał dotyczy wyznaczonego pasa ruchu?

  •  

   pokaż komentarz

   @27er: kolego, tamten typ mówi- polaczki nie znają prawa, po czym mówi, że można wyprzedzać w obrębie tego samego pasa. Nie można, bo auto się nie zmieści xD

  •  

   pokaż komentarz

   nie ma czegoś takiego jak pas wirtualny xD
   jest niewyznaczony pas ruchu, którego istnienia dalej nie rozumiesz

   @Pawel993:
   Jak się nie ma argumentów, to wyśmiewa się co można. Wiadomo, że nie cytuję określenia z kodeksu, tylko obrazuje waszą logikę, ze raz tam jest 1 pas, raz 2 a raz 4. W zalezności czy jedzie TIR, osobówki czy motory. Bo zmienna ilośc pasów wg tego podejścia to właśnie nic innego, jak wirtualne pasy.
   A wg PRZEPISÓW I NORM, jest tam 1 bezpieczny pas. Przepisy podałem. Wy zaś operujecie tylko tym, że jak da radę się minąć lusterkami w odległości 0,1 m to już hur dur.
   To nie miasto i korek, tylko łuk na którym niektórych wynosi zawłaszcza jak muszą jechac na styk.
   By zastosowac przepis o "niewyznaczony pas ruchu" TRZEBA MIEĆ MÓZG i rozsądek.

  •  

   pokaż komentarz

   Jaki jest sens przytaczania przepisów o niewyznaczonych pasach ruchu, skoro przedstawiony materiał dotyczy wyznaczonego pasa ruchu?

   @niki_niki: niby jakiego wyznaczonego pasa ruchu?
   tak jest wszędzie, przykład masz z Gliwic jest zjazd do ronda na którym możesz jechać w lewo albo w prawo, nie ma na tyle miejsca żeby zrobić dwa wyznaczone pasy ruchu, ale 2 osobówki obok siebie się zmieszczą, jak jest korek to wszyscy się odpowiednio ustawiają, włącznie z policją... ale zawsze się znajdzie jakaś p??#a co stanie na środku i blokuje jeden pas

   źródło: Capture.PNG

  •  

   pokaż komentarz

   @27er: nie ma to jak mylić prawo o ruchu drogowym z normami i przepisami budowlanymi (-‸ლ)

  •  

   pokaż komentarz

   @Pawel993: Nie interesuje mnie w tym kontekście co się dzieje w Gliwicach, tylko co jest zapisane w PoRD i kto jest winny w przypadku kolizji, a szczególności komentuje to co jest na nagraniu.

   Tak więc powracam do pytania, na które skutecznie unikasz odpowiedzi : jak za pomocą znaków poziomych wyznaczyć jeden pas ruchu, na drodze jednokierunkowej, dokładnie takiej jak na nagraniu, skoro P7-b w/g ciebie nie ma tu zastosowania.

  •  

   pokaż komentarz

   @Pawel993:
   No i właśnie to jest przykład, gdzie tego mózgu trzeba użyć.
   Szerokosc jest dużo większa niż w tym wykopie, bo na końcu robią się aż 3 pasy i to przepisowe, a nie 3 na styk (na lusterka).
   Do tego sam układ podpowiada (przynajmniej tym, co tam jeździli wiećej niz raz), że nie jest to sytuacja 1 wjazd na 1 zjazd, tylko narasta do 3 i to z zatrzymaniem, czyli wymusza małe prędkości.

  •  

   pokaż komentarz

   jak za pomocą znaków poziomych wyznaczyć jeden pas ruchu, na drodze jednokierunkowej, dokładnie takiej jak na nagraniu, skoro P7-b w/g ciebie nie ma tu zastosowania.

   @niki_niki: bo nie ma czegoś takiego

  •  

   pokaż komentarz

   nie ma to jak mylić prawo o ruchu drogowym z normami i przepisami budowlanymi
   @Pawel993:
   No właśnie ty mylisz, bo najważniejsza zasadą z prawa o ruchu drogowym jest, cytat:
   "Art. 3. 1. Uczestnik ruchu i inna osoba znajdująca się na drodze są obowiązani
   zachować ostrożność albo gdy ustawa tego wymaga – szczególną ostrożność, unikać
   wszelkiego działania, które mogłoby spowodować zagrożenie bezpieczeństwa lub
   porządku ruchu drogowego, ruch ten utrudnić albo w związku z ruchem zakłócić
   spokój lub porządek publiczny oraz narazić kogokolwiek na szkodę. Przez działanie
   rozumie się również zaniechanie."
   i to jest PODSTAWA każdego artykułu w całym kodeksie, w całej ustawie! Żadnego przepisu NIE mozna rozpatrywać w oderwaniu od tego! Bo inaczej przyjdzie taki debil jak ty i powie, że jak w mieście przy 5 km/h dojeżdża do stojacego auta i się mieści 0,1 m od niego, to to samo moze zastosowac na łuku autostrady. Dla mnie koleś, to ty masz max 80 IQ i koniec mojej dyskusji. Nie musze każdego debila uczyć myślenia i rozsądku.

  •  

   pokaż komentarz

   @27er: no bo jak ktoś jedzie jak święta krowa środkiem pasu a nie zgodnie z przepisami przy prawej krawędzi to właśnie utrudnia ruch i naraża innych na niebezpieczeństwo ¯\_(ツ)_/¯

  •  

   pokaż komentarz

   @Pawel993:
   Tak k%##a, bo 0,1 m między lusterkami na ostrym łuku to szczyt bezpieczeństwa. Idź sie jebnij i nie zawracaj mi dupy. Nawet jak ktoś uważa sie za najlepszego kierowce świata, to musi brac pod uwagę, że obok moze być totalny leszcz czy kobieta po 60-tce.

  •  

   pokaż komentarz

   no bo jak ktoś jedzie jak święta krowa środkiem pasu a nie zgodnie z przepisami przy prawej krawędzi to właśnie utrudnia ruch i naraża innych na niebezpieczeństwo
   @Pawel993: Łamanie przepisów przez innego uczestnika ruchu, nie upoważnia innego uczestnika do ich nie stosowania.

   bo nie ma czegoś takiego
   Skoro nie można wyznaczyć pasów ruchu, "bo nie ma czegoś takiego" to jaki jest sens rozdzielać na oznaczone i nieoznaczone pasy ruchu.
   Przyjmij do wiadomości, że na załączonym materiale, jest jeden wyznaczony pas ruchu wyznaczony znakami poziomymi, zgodnie z Art2 PoRD, a tym samym może tam poruszać się tylko jeden rząd pojazdów wielośladowych. Żadna z twoich wypowiedzi, nie wskazuje innego przepisu, który by to negował.

  •  

   pokaż komentarz

   @niki_niki: bo napisałeś o znak P- 7b Linia krawędziowa ciągła, jak sie na nią nie najedzie to jaki przepis zabrania poruszania sie 2 obok siebie pojazdów?
   jest tylko przepis że nie można wyprzedzać pojazdu z prawej strony jeśli nie ma wyznaczonych pasów ruchu

   moze chodzi Ci o znak D-3? że niby sugeruje że jest jeden pas?

  •  

   pokaż komentarz

   moze chodzi Ci o znak D-3

   @Pawel993: Nie chodzi mi o znak D-3 który określa, że jezdnia jest jedno kierunkowa i nie określa ile jest pasów. Chodzi tylko i wyłącznie jak wyznaczyć pojedynczy pas ruchu na drodze jednokierunkowej. Podnosisz argument, że nie można tego zrobić używając P-7b, bo użyty jest do wyznaczenia krawędzi jezdni. Tak samo przy wielu pasach, znak P-7b/a będzie użyty do wyznaczenia skrajnych pasów odpowiednio z lewej cześć lewego pasa, jaki prawej części prawego pasa. Co logicznym jeśli będzie jeden pas, należy użyć P7-b./a aby wyznaczyć pojedynczy pas, oraz wyznaczyć krawędź jezdni. Jest to spójne z Art2.

   Linia krawędziowa ciągła, jak sie na nią nie najedzie to jaki przepis zabrania poruszania sie 2 obok siebie pojazdów?

   Przepis określa co może poruszać się na wyznaczonym pasie ruchu, (art2) jeden rząd pojazdów wielośladowych.

   Reasumując aby była spójność : przedmiotowy pas ruchu jest oznaczony znakami poziomymi. Pasem ruchu może poruszać się tylko jeden rząd pojazdów.

   Jeśli się z tym nie zgadzasz, wskaż miejsce w przepisach, gdzie się mylę.

   Podobną dyskusję miałem odnośnie czy motocyklista może wyprzedzić w takiej sytuacji, pojazd wielośladowy, ja wiem że nie jestem autorytetem, ale

   https://www.motocykl-online.pl/artykuly/Czy-jazda-motocyklem-miedzy-samochodami-jest-dozwolona,8417,2

   Dla przypomnienia: pas ruchu jest to każdy z podłużnych pasów jezdni wystarczający do ruchu jednego rzędu pojazdów wielośladowych, oznaczony lub nieoznaczony znakami drogowymi. Zdaniem dra Stefańskiego oznacza to, iż „...chodzi o pas, którym może poruszać się jeden rząd takich [wielośladowych – red.] pojazdow, a wobec tego nie ma miejsca dla innych pojazdów”. Rozporządzenie ustala w zależności od rodzaju drogi szerokość pasa ruchu na od 2,5 do 3,75 m, z czego ma wynikać „...że po jednym pasie ruchu nie mogą poruszać się obok siebie pojazd wielośladowy i jednośladowy”. Czyli „...jazda motocyklistów na tym samym pasie ruchu obok pojazdów wielośladowych narusza przepisy ruchu drogowego”.

   Wskaż opinię biegłego, o takim statusie jak https://pl.wikipedia.org/wiki/Ryszard_Stefa%C5%84ski , który merytorycznie podważy jego opinię.

  •  

   pokaż komentarz

   @niki_niki:
   ojej ile czytania tam...
   ale chyba tu masz klucz

   Stwierdził, że w oparciu o definicję pasa ruchu motocykliście nie wolno jechać między samochodami, a więc jeśli jechał, to ponosi winę za zdarzenie.

   na drodze były wyznaczone pasy ruchu a ja mówię o sytuacji gdy nie ma ich wyznaczonych, zakładam że chodzi o drogę dwupasmową gdzie jest linia przerywana.... czyli ewidentnie masz wyznaczone 2 pasy ruchu a motor wciska się na trzeciego w środek. Jeśli linii przerywanej by nie było to też by nie mógł środkiem wyprzedzać bo nie można wyprzedzać z prawej strony jeśli nie ma wyznaczonych pasów ruchu

  •  

   pokaż komentarz

   @Pawel993: Wracamy do meritum, do przedmiotowej sprawy z nagrania. Pas jest wyznaczony znakami zgodnie z art 2, więc może nim poruszać się tylko i wyłącznie jeden pojazd wielośladowy i nie ma znaczenia czy zmieści się tam jeszcze jeden.

  •  

   pokaż komentarz

   @niki_niki: według mojej interpretacji to jeśli jest pas ruchu oznaczony i zmieszczą się na nim 2 pojazdy to mamy doczynienia z 2 pasami tak jak na nagraniu, tylko nie jest tak ze np na autostradzie masz jeszcze znaki pionowe? Może one cos wykluczają...

   tylko w tym wszytskim nie pasuje mi ten motor który wyprzedza środkiem na trzeciego

  •  

   pokaż komentarz

   według mojej interpretacji to jeśli jest pas ruchu oznaczony i zmieszczą się na nim 2 pojazdy to mamy doczynienia z 2 pasami
   @Pawel993: Było by to sprzeczne z definicją art2, który określa, że jeśli jest oznaczony to przeznaczony jest do ruchu pojedynczego rzędu pojazdu, a skoro jest przeznaczony do ruchu pojedynczego, każdy inny pojazd wielośladowy, będzie naruszał przepisy. Gdyby nie było oznaczeń poziomych, to tyle jest pasów ile się zmieści pojazdów, jednak to nie dotyczy tego przedmiotowego nagrania.

  •  

   pokaż komentarz

   nie mówiąc już o czymś takim jak pasy niewyznaczone. Wyższa szkoła jazdy, nie dla was cebulaki bez szkoły.

   @marek-krakow: Śmieszny człowieczku, widzę, że w Krakowie, to owe szkoły chyba od zawsze strajkowały, bo gówno wiesz :D

   Pasy, proszę ja ciebie, były wyznaczone przed rozjazdem (a owe "niewyznaczone", to sobie mogą być w miejscach, gdzie pasa starczy zawsze dla dwóch aut). To raz.

   Dwa - nie ma tam mowy o żadnym wyprzedzaniu, bo ów pas ma taką szerokość, żeby ciągnik z naczepą się tam spokojnie zmieścił, a nie jakiś mareczek-z-bólem-dupy miał magiczny pomysł, żeby się ładować na wyprzedzanie na żyletki, bo stara mu zapewne akurat rodzi i on MUSI tam wyprzedzać.

   Zjedz troszkę cebulki i idź się doszkol, jak już się strajk skończy.

 •  

  pokaż komentarz

  Biedota nie zrozumie ludzi zamożnych...

  Astra H to nie auto, to styl życia (⌐ ͡■ ͜ʖ ͡■)

 •  

  pokaż komentarz

  no ale pomyśl ile czasu zaoszczędził... ( ͡° ʖ̯ ͡°) skąd się tacy ludzie biorą?