•  

  pokaż komentarz

  Sankcje sankcjami a Polacy kupują coraz więcej rosyjskiego węgla. W 2018 roku import z Rosji wyniósł 13,47 mln ton (dla porównania w 2015 roku to było tylko 4,93 mln ton).

  •  

   pokaż komentarz

   @perlikont: tak, ale rolnicy handel z Rosja maja utrudniony przez sankcje

  •  

   pokaż komentarz

   @badtek: No wszystko się zgadza. My kupujemy od Putina pomagając mu finansowo- to dobrze. Nasi rolnicy zarabiający na tym to już nie i takie sankcje mogą sobie być bo nie szkodzą Putinowi a Polsce.

  •  

   pokaż komentarz

   @perlikont: racja to dlaczego nie dales mi plusa? ja Tobie dalem.

  •  

   pokaż komentarz

   tak, ale rolnicy handel z Rosja maja utrudniony przez sankcje
   @badtek: Ale to już sankcje rosyjskie, nie unijne... Swoją drogą to bardzo prawdopodobne, że Polska w 2018 również zainwestowała w Rosji "rekordowo dużo od czasu nałożenia sankcji". Nie znalazłem danych za 2018, ale tak było wcześniej:

   źródło: Selection_051.png

  •  

   pokaż komentarz

   @perlikont: nie mów wykopkom o eksporcie i imporcie bo tego Korwin "krul" ekonomi im nie wytłumaczył. A właściwie powiedział, że "zawsze eksport = import", co jest największym idiotyzmem jaki kiedykolwiek słyszałem. Niestety wykopek nie zrozumie, że nadwyżka eksportu nad importem przyczynia się do wzrostu gospodarczego, stąd też dostałeś minusy.
   My nabijamy ruskim kieszenie, niemcy robią z ruskimi dobre interesy, a polski rolnik jest dymany w pupe bo ma problem ze sprzedażą jabłek i wieprzowiny.

  •  

   pokaż komentarz

   @perlikont: Czemu z 2015 akurat? wklej tu roczniki statystyczne importu wegla to chociaz bedzie mialo to jakis sens

  •  

   pokaż komentarz

   @BaniaGonibanie: A to nie potrafisz sam zerknąć do rocznika statystycznego? Wymieniłem rok 2015 gdyż był to początek rządów obecnej władzy traktowany jako zmianę i znak rozpoczęcia uniezależniania się od wschodu... no i widać jak się uniezależniamy.

  •  

   pokaż komentarz

   @perlikont: Ale wiesz, ze dane z 2015 to wyniki z 2014? dlatego mówie o roczniku :)

  •  

   pokaż komentarz

   @BaniaGonibanie: Proszę przeczytaj powoli to co napisałem - pisałem wyraźnie o imporcie węgla w danym roku a nie danych z roku X będącymi podsumowaniem wyników z roku poprzedniego.

  •  

   pokaż komentarz

   Sankcje sankcjami a Polacy kupują coraz więcej rosyjskiego węgla.

   @perlikont: Zapomniałeś napisać dlaczego importujemy ten węgiel.

  •  

   pokaż komentarz

   @4x80: Jak to dlaczego? Dlatego że Polska węglem stoi i Polski Węgiel najlepszy jest a i że mamy złóż na setki lat.

  •  

   pokaż komentarz

   Jak to dlaczego? Dlatego że Polska węglem stoi i Polski Węgiel najlepszy jest a i że mamy złóż na setki lat.

   @perlikont: A jakieś konkrety? Jak nie wiesz to może nie pisz.

  •  

   pokaż komentarz

   @4x80: Jeśli uważasz że czegoś zapomniałem dopisać - choć moim zdaniem napisałem wszystko co chciałem a chciałem napisać o ilości importu - uzupełnij toć nikt ci tego nie broni.

  •  

   pokaż komentarz

   Jeśli uważasz że czegoś zapomniałem dopisać

   @perlikont: Nic nie napisałeś, spytałem się dlaczego importujemy to nie wiesz. A co pisze wyborcza?

   Braki odczuwalne są przede wszystkim w przypadku surowca o najwyższej jakości.
   Zakłady energetyczne ciepłownie skazane są zatem na przywóz surowca zza granicy. Ci ciekawe, węgiel importowany zawiera mniejsze ilości siarki, co ma znaczenie dla małych i średnich zakładów z powodu wymogów dotyczących emisji.


   Przetłumaczę ci to na polski, Unia Europejska od lat bardzo śrubuje normy ekologiczne dla energetyki, a w Polsce węgiel jest zasiarczony to go importujemy z Rosji bo oni mają wszelkie rodzaje węgla. A dla dywersyfikacji importujemy też z innych krajów. W Polsce lawinowo rośnie zapotrzebowanie na energię i to dobrze bo gospodarka się dynamicznie rozwija ale nie idzie to w parze z ze zmniejszeniem energochłonności naszego przemysłu jak to ma miejsce na Zachodzie więc coraz więcej importujemy i będziemy więcej importować.

   I to jest główny powód tego importu ale są też inne jak zamykanie kopalń czy brak inwestycji w nowe ściany ale podobno coś tam już się dzieje.

  •  

   pokaż komentarz

   @4x80: To może wyjaśnię:
   Stwierdziłeś że zapomniałem czegoś dopisać na co odpowiedziałem ci żartem którego chyba nie załapałeś - więc stwierdziłem że ja niczego więcej poza napisaniem o lawinowo rosnącym imporcie napisać nie chciałem i jeśli chcesz coś dopisać to droga wolna. Tyle w kwestii zrozumienia chronologii wydarzeń w tej dyskusji.
   Co zaś dotyczy tego co napisałeś to:
   a) serio próbujesz mi wmówić że Polska aż tak dynamicznie się zaczęła rozwijać w tych 3 ostatnich latach że import z samej Rosji z tego powodu musiał aż tak wzrosnąć? wzzrost o 56 proc. w porównaniu do u 2017 - serio ... w roku tak gospodarka przyspieszyła?
   b) i tak - importujemy również z innych krajów ale z Rosji pochodzi ponad 79% całego importu
   c) a dlaczego importujemy - bo ruski węgiel jest tańszy? A dlaczego - przede wszystkim dlatego że co prawda u nas mamy spore zasoby ale są one coraz głębiej a głębsze kopanie = większe koszty
   d) a co do rentowności i wysokiej ceny to jak to jest że kopalnie które przeszły w ręce prywatne jakoś ciągną 7 dni w tygodniu na 3 zmiany i im się opłaca a te państwowe którymi rzekomo stoi nasze państwo - ciągle są w kryzysie i są nierentowne. I są tak samo nierentowne tak samo teraz jak i za poprzedników - obecna władza z jednej strony mówi o wartości węgla a jak już wiemy ciągną z Rosji i zamykają rodzime nawet mocniej niż poprzednicy. Tylko nie pytaj mnie gdzie tu logika bo nie wiem.

  •  

   pokaż komentarz

   To może wyjaśnię

   Nie bez powodu się podpałem gazetą wyborcza. xD

   @perlikont:

  •  

   pokaż komentarz

   @LeP_: Polska za dużo nie exportuje(nic ważnego(, ale wszystko od a-z musi importować( ͡° ͜ʖ ͡°)

 •  

  pokaż komentarz

  Rosja i Niemcy: dogadują się nad głowami Polaków od setek lat
  Rosja i Niemcy: robią to samo w XXI wieku
  Polacy: :O

 •  

  pokaż komentarz

  Kogoś to dziwi? My powinniśmy się tylko tego nauczyć. Musimy dbać o swoje interesy, tak jak inni to robią.

 •  

  pokaż komentarz

  Ile wykopki macie lat, 17? Wiecie, że sankcje polityczne to nie jest embargo inwestycyjne? Rozumiecie, jaki cel ma nakładanie sankcji (np. zamrożenie kooperacji)? Zdajecie sobie sprawę, że obejmują one konkretne aspekty (potężna lista na stronie EP)? Sekwestrem lub embargiem objęto rosyjski przemysł zbrojeniowy (vide zaliczki dla MTU i gotowe siłownie okrętowe Z-M). Popytajcie może dziadków. Przykładowo na PRL m.in. nałożone były blokady gospodarcze państw CoCom i nie tylko, ale obejmowały one głównie przepływ środków finansowych, udzielanie kredytów, inwestycje zagraniczne, zakup maszyn przemysłowych i przyrządów precyzyjnych. Z tego powodu wystarczyło mieć dewizy, aby np. w Polsce ludowej budowano włoskie Fiaty, Zgoda Świętochłowice produkowała szwajcarskie silniki okrętowe na licencji, a Pafawag Wrocław brytyjskie lokomotywy. WW. produkty oczywiście eksportowano również w świat. Czym więc różni się budowa fabryki Jelczów Berliet od wytwarzania osobówek i ciężarówek Mercedesa? Niczym. Zatem, jeśli Włochowi czy Czechowi będzie się opłacać (co sankcje mocno minimalizują) i nie naruszy obostrzeń, to może sobie zbudować fabrykę aut sportowych, dań gotowych, psich ubranek, podpasek czy zapałek, drugi zacznie to samo importować do wojego kraju, a nam nic do tego. Wiem, że nacjonalizm i rusofobia sprawiają, że jak u Kaczyńskiego sam dźwięk słowa Rosja powoduje konwulsje i gorączkę, chęć, aby wycofały się stamtąd zagraniczne firmy, Rosjanie wymarli z głodu, ale nie jest to możliwe, a nieprzypadkowo bogatsi Europejczycy nie podzielają wykopkowych poglądów.

  PS Na Wielkanoc LiDL ściągnął trochę ryb z Rosji (sandcz i pstrąg) oraz kosmetyki naturalne Agafii, sprawdźcie, bo może przy świątecznym stole/prysznicu też "złamaliście sankcje". Ja celowo, wy nieświadomie.

  źródło: shipx.tradewindsnews.com

  •  

   pokaż komentarz

   @KZMeskoSK__kcnzKK: moze i masz racje, ale patrzysz na to nieobiektywnie. My dla Niemcow stalismy sie tym czym dla nas Ukraina- czyli naturalna strefa buforowa przed "wrogiem" czyli odpada jeden aspekt ( duze naklady na wojsko, co i nieraz juz mozna bylo przeczytac w internecie, ze niemiecka armia jest w fatalnym stanie)
   Niemcy szukaja rynkow zbytu, bo sa madrzy i pragmatyczni, ale tez i dlatego, ze akurat Ameryce nie podoba sie to, ze Niemcy coraz czesciej brataja sie z tym "wrogiem" i "embargo" Trumpa moze sie bardzo dac we znaki niemieckiej gospodarce ( ktora, np, jesli chodzi o rynek motoryzacyjny istnieje na rynku amerykanskim) a to sie wszystko przeklada tez na to, ze Deutche Bank ma spore problmy z kasa i brak plynnosci moze im dac popalic ( to tak z grubsza, ale tak to wedlug mnie wyglada)

 •  

  pokaż komentarz

  Niemcy się nigdy nie zmienią.