•  

  pokaż komentarz

  Oj jak zachód i USA go nie lubi, bo mamy haka na bezczynność aliantów
  Elegancko wszystko opisane udokumentowane i przeczące również że jesteśmy antysemitami

  Bo gdybyśmy byli to zamiast ratować i informować to jedlibysmy popcorn.

  •  

   pokaż komentarz

   przeczące również że jesteśmy antysemitami

   @koral: Ty czytałeś raporty Kraskiego? :D

  •  

   pokaż komentarz

   @koral ahahaha!

   W Polsce istnieje antysemityzm. Ja się nie waham tego mówić publicznie. Żydzi mają prawo wymagać, żeby władze, sfery naukowe, uniwersytety, elita kulturalna, elita polityczna wyraźnie, głośno oświadczyły: Podejmiemy wszelkie środki, żeby antysemityzm w Polsce przestał istnieć (…) Kilkanaście lat temu w Paryżu chuligani zbezcześcili synagogę. Jaka była reakcja rządu? Ówczesny prezydent Mitterand szedł w pochodzie protestacyjnym, a z nim prawie cały rząd, większość Zgromadzenia Narodowego i sto tysięcy mieszkańców Paryża… W Polsce tego nie ma.

  •  

   pokaż komentarz

   @graf_zero a dalsza część uwiera w dupe co XD

   "Bo gdybyśmy byli to zamiast ratować i informować to jedlibysmy popcorn."

  •  

   pokaż komentarz

   @graf_zero po co od razu raporty - wystarczy Wikipedia - stosunek Polaków wobec Żydów zbliża ich w pewnym sensie do Niemców - że tak sparafrazuję Jana Karskiego. Karski bezpardonowo pisał również o antysemityzmie, którego był świadkiem w rodzinnym kraju i ze strony rodaków. Dodajmy jeszcze o jego małżeństwie z Polą Nirenska, której kariera została złamana między innymi przez antysemityzm (warto się zapoznać z obrzydliwymi recenzjami jej występów z krajowej pracy).

   Ale indolentom się tego nie wytłumaczy ¯\(ツ)

  •  

   pokaż komentarz

   @mala_rybka: Ten ówczesny antysemityzm to raczej niechęć wobec żydów. Spotykany na całym świecie. Przyrównywanie takich zachowań w Polsce do ludobójstwa wykonanego przez nazistowskie niemcy to wielkie nadużycie, nieprawdaż?

  •  

   pokaż komentarz

   przeczące również że jesteśmy antysemitami

   @koral: Chyba lektura nieocenzurowanej wersji raportu Karskiego może Cię lekko zaskoczyć.

   Naród nienawidzi swego śmiertelnego wroga – ale ta kwestia stwarza jednak coś w rodzaju wąskiej kładki, na której przecież spotykają się zgodnie Niemcy i duża część polskiego społeczeństwa

   Stosunek Żydów do Polaków jest podobny do ich stosunku do Niemców. Powszechnie daje się wyczuć, że radzi byliby, aby w stosunku Polaków do nich panowało zrozumienie, iż przecież oba narody są niesprawiedliwie gnębione i to przez tego samego wroga. Tego zrozumienia wśród szerszych mas społeczeństwa polskiego nie ma

   Stosunek ich [Polaków] do Żydów jest przeważnie bezwzględny, często bezlitosny. Korzystając w dużej części z uprawnień, jakie nowa sytuacja im daje. Wykorzystują wielokroć te uprawnienia – często nadużywają je nawet. Zbliża ich to w pewnym stopniu do Niemców

   [Niemcy] Próbują wygrać nasuwające się konflikty między polską policją, czy innymi polskimi szczątkowymi urzędami lub urzędnikami, a szerokimi warstwami społeczeństwa, zawsze prawie stając ‘po stronie ludu’ i w końcu… Niemcy, dopiero i nareszcie oni, pomogą Polakom do zrobienia porządku z żydami

   Żydzi płacą, płacą, płacą… a polski chłopek, robociarz, czy głupi zdemoralizowany kapcan półinteligent robią uwagi: No, ci dopiero dają im szkołę od nich trzeba się uczyć przyszedł koniec na żydów - nie ma co, trzeba podziękować Bogu, że przyszedł Niemiec i wziął się za Żydów

   Rozwiązanie kwestii żydowskiej przez Niemców – muszę to stwierdzić z całym poczuciem odpowiedzialności za to, co mówię – jest poważnym i dosyć niebezpiecznym narzędziem w rękach Niemców do moralnego pacyfikowania szerokich warstw społeczeństwa polskiego

   Dalej – obecny stan stwarza podwójne rozbicie wśród ludności tych ziem. Po pierwsze: rozbicie między Żydami a Polakami w walce ze wspólnym i śmiertelnym wrogiem, po drugie: rozbicie wśród Polaków, z których jedni gardzą i oburzają się na barbarzyńskie metody Niemców /zdając sobie przy tym sprawę z grożącego niebezpieczeństwa/, a drudzy patrzą na nie /a więc i na Niemców/ ciekawym i często zachwyconym wzrokiem, mając za złe pierwszej grupie jej obojętność w stosunku do tak ważnej kwestii

  •  

   pokaż komentarz

   @deviator dokoncz czytać moją wypowiedź i wróć XD

  •  

   pokaż komentarz

   @Asrael tego porównania dokonał Jan Karski. Tak, tak, nie polemizujesz z moimi opiniami, ale z opiniami emisariusza i naocznego swiadka tamtych wydarzeń.

  •  

   pokaż komentarz

   @deviator Ja również przytoczę słowa ś.p. Karskiego, bo warto wiedzieć, skąd niechęć do Żydów.

   "b) Pod zaborem bolszewickim

   Stosunek Żydów do bolszewików uważany jest przez polskie społeczeństwo za bardzo pozytywny. Uważa się powszechnie, że żydzi zdradzili Polskę i Polaków. Że w zasadzie są komunistami. Że przeszli do bolszewików z rozwiniętymi sztandarami.

   Istotnie, w większości miast bolszewików witali żydzi bukietami czerwonych róż, przemówieniami, uległymi oświadczeniami itd., itd."
   [...]
   "Trudno im zresztą dziwić się.

   Gorzej już jest np., gdy denuncjują oni Polaków, polskich narodowych studentów, polskich działaczy politycznych, gdy kierują pracą milicji bolszewickich zza biurek lub są członkami tej milicji, gdy niezgodnie z prawdą szkalują stosunki w dawnej Polsce. Niestety, trzeba stwierdzić, że wypadki te są bardzo częste, dużo częstsze niż wypadki wskazujące na ich lojalność wobec Polaków czy sentyment wobec Polski."
   [...]
   "W zasadzie jednak i w masie żydzi stworzyli tu sytuację, w której Polacy uważają ich za oddanych bolszewikom i - śmiało można powiedzieć - czekają na moment, w którym będą mogli po prostu zemścić się na żydach. W zasadzie wszyscy Polacy są rozżaleni i rozczarowani w stosunku do żydów - olbrzymia większość (przede wszystkim oczywiście młodzież) dosłownie czeka na sposobność krwawej zapłaty."

  •  

   pokaż komentarz

   skąd niechęć do Żydów.

   @Volki: Czyli uważasz za usprawiedliwione popieranie zabijania Żydów jak leci, bo kilkaset kilometrów dalej jakieś inna, kilku lub kilkunastoprocentowa część populacji żydowskiej poparła władze i system, który jako jedyny obiecywał im równy status społeczny?

  •  

   pokaż komentarz

   @deviator

   Czyli uważasz za usprawiedliwione popieranie zabijania Żydów jak leci
   Nie, nie uważam.

   bo kilkaset kilometrów dalej jakieś inna, kilku lub kilkunastoprocentowa część populacji żydowskiej poparła władze i system
   Nie chodzi tylko o tę okoliczność, bo ona jest skutkiem antypolskiegi stosunku Żydów.

   który jako jedyny obiecywał im równy status społeczny?
   I dlatego denuncjowali oni Polaków, polskich narodowych studentów, polskich działaczy politycznych; kierowali pracą milicji bolszewickich zza biurek lub byli członkami tej milicji; niezgodnie z prawdą szkalowali stosunki w dawnej Polsce?

   Gdyby Polacy się ułożyli z niemiecką władzą, która obiecałaby im równy status społeczny, to by dopiero lała się piana z ciebie i Żydów.

   Pomimo tego, że Polacy jednak się nie ugadali z Niemcami, to jesteśmy szkalowani na równi z kolaborantami.

   źródło: cdn-images-1.medium.com

  •  

   pokaż komentarz

   Czyli uważasz za usprawiedliwione popieranie zabijania Żydów jak leci, bo kilkaset kilometrów dalej jakieś inna, kilku lub kilkunastoprocentowa część populacji żydowskiej poparła władze i system, który jako jedyny obiecywał im równy status społeczny?

   @deviator: Co robiło pozostałe 81% żydów? Walczyło o niepodległą Polskę?!?

   równy status społeczny?
   Żyd nie zna takiego terminu jak równy... Nie bujaj!

  •  

   pokaż komentarz

   Nie, nie uważam.

   @Volki: To dlaczego piszesz o tym w tym kontekście?

   Gdyby Polacy się ułożyli z niemiecką władzą, która obiecałaby im równy status społeczny, to by dopiero lała się piana z ciebie i Żydów.

   Ci z ONR-Falanga ->NOR próbowali, do wytłukiwania piany z Żydów rwali się aż miło, ostatecznie jednak z układania się z niemiecką władzą zrezygnowała... niemiecka władza.

   I dlatego denuncjowali oni Polaków, polskich narodowych studentów, polskich działaczy politycznych; kierowali pracą milicji bolszewickich zza biurek lub byli członkami tej milicji; niezgodnie z prawdą szkalowali stosunki w dawnej Polsce?
   Pewnie tak, z ich strony pewnie na początku wyglądało to bardziej ideowo, sądzili że po prostu ścigają faszystów.

   Pomimo tego, że Polacy jednak się nie ugadali z Niemcami
   No nie ugadali się, pomijając inicjatywy w stylu Goralenvolk i drobnych 200 tysięcy Eingedeutschte Rückgedeutschte, czyli Polaków, którzy postanowili, że zostaną Niemcami. Problemem jest to, ze order za to niedogadanie powinien dotać... Adolf Hitler, który samodzielnie podjął decyzje by zakończyć współpracę na poziomie organizacji politycznych i by organizatorów odjeb@ć.

  •  

   pokaż komentarz

   Co robiło pozostałe 81% żydów? Walczyło o niepodległą Polskę?!?

   @Cynikt: Niedawno mieliśmy podobną dyskusje podczas której powalaliśmy sobie ilość Polaków i Żydów, która w II wojnie światowej walczyła z Niemcami. Pomijając krótki, wrześniowy epizod, te liczby wcale nie wyglądają dla nas korzystnie - nawet jeśli założysz, ze tylko front zachodni "walczył o niepodległą Polskę" to i tak jest to pół miliona żydowskich żołnierzy zestawione z garstką Andersa.

  •  

   pokaż komentarz

   Żyd nie zna takiego terminu jak równy

   @Cynikt: Jeśli Żyd to Mason, to w zasadzie Żydzi nie tylko znaja takie pojecie, ale wręcz są co najmniej współtwórcami idei równości obywateli (na wielu poziomach i w zarówno w nurcie liberalnym, jak i lewicowym)

  •  

   pokaż komentarz

   @deviator: Ach ten Adolf - oni chcieli a on nie chciał. Co za piramidalne bzdury.

  •  

   pokaż komentarz

   @deviator: Zacznę od końca.

   Jeśli Żyd to Mason, to w zasadzie Żydzi nie tylko znaja takie pojecie, ale wręcz są co najmniej współtwórcami idei równości obywateli (na wielu poziomach i w zarówno w nurcie liberalnym, jak i lewicowym)
   To obalę w miarę szybko. Jaka równość jak masz 33 stopnie wtajemniczenia - panie ,,pomarańczowy''... Resztę dyskretnie pominę...

   Niedawno mieliśmy podobną dyskusje podczas której powalaliśmy sobie ilość Polaków i Żydów, która w II wojnie światowej walczyła z Niemcami.
   Nie wiem z kim miałeś dyskusję, bo na pewno nie ze mną. Zakończyłbym to równie szybko, jak przed chwilą...
   W szeroko pojętej armii III Rzeszy walczyło 150 000 żydów, mniejsza o miszlingów... nieistotne... Ilu Polaków służyło w armii niemieckiej? Dziękuję za uwagę!

   Pomijając krótki, wrześniowy epizod, te liczby wcale nie wyglądają dla nas korzystnie
   Dla was może i nie...

   nawet jeśli założysz, ze tylko front zachodni "walczył o niepodległą Polskę"
   Dlaczego miałbym tak zakładać?

   to i tak jest to pół miliona żydowskich żołnierzy
   Część z nich opisałem. Reszta w mundurach sowieckich parła z drugiej strony...

   Coś może o dezerterach z armii Berlinga... I o tym, kto żydów partyzantki i ,,parlamentu'', jak i całej reszty, nauczył...

  •  

   pokaż komentarz

   Komentarz usunięty przez autora

  •  

   pokaż komentarz

   @deviator

   To dlaczego piszesz o tym w tym kontekście?
   W jakim kontekście? Piszę skąd wzięła się niechęć do Żydów. A wzięła się z antypolskiej postawy Żydów.

   Ci z ONR-Falanga ->NOR próbowali, do wytłukiwania piany z Żydów rwali się aż miło, ostatecznie jednak z układania się z niemiecką władzą zrezygnowała... niemiecka władza.
   To było po tym jak Żydzi rzucali granatami i strzelali do polskich żołnierzy, o czym pisał Piłsudski. Niedość, że nie chcieli walczyć za sprawę polską, to potem jeszcze chamsko żądali od Polski utworzenia samodzielnej autonomii (gett).

   No nie ugadali się, pomijając inicjatywy w stylu Goralenvolk i drobnych 200 tysięcy Eingedeutschte Rückgedeutschte, czyli Polaków, którzy postanowili, że zostaną Niemcami. Problemem jest to, ze order za to niedogadanie powinien dotać... Adolf Hitler, który samodzielnie podjął decyzje by zakończyć współpracę na poziomie organizacji politycznych i by organizatorów odjeb@ć.
   Polacy jako naród, którego reprezentuje polski rząd.

  •  

   pokaż komentarz

   To obalę w miarę szybko. Jaka równość jak masz 33 stopnie wtajemniczenia -

   @Cynikt: Co ma liczba stopni wtajemniczenia w jakiejś organizacji do idei krzewionych przez organizacje? Czy np w wydawnictwie krzewiącym idee demokratyczne nie może być szefa niepodrzemującego decyzje? Chyba w miarę szybko rzuciłeś się jak szczerbaty na suchy, resztę dyskretnie pominę...

   W szeroko pojętej armii III Rzeszy walczyło 150 000 żydów
   Niezwykłe jak szeroko ta bzdura się zalęgła. Do armi w sposób naturalny trafia nie więcej niż 10% danej populacji, dlatego armia III Rzeszy liczyła 4,5 miliona osób, a populacja Niemiec 70 milionów. A Żydów w 1939 roku pozostało w Rzeszy... 275000. Nawet więc jeśli wszystkich Żydów kwalifikujących się na poborowych brano by jak leci (a nie brano) to byłoby tego max kilkanaście tysięcy.

   Ilu Polaków służyło w armii niemieckiej?
   Około 225 000 z ponad dwóch milionów Eingedeutschte i Rückgedeutschte

   Jak pisałem wcześniej, liczby wcale nie wyglądają dla nas korzystnie. Na planie całej II WŚ to raczej Żydzi ratowali nas, niz my Żydów.

  •  

   pokaż komentarz

   Część z nich opisałem. Reszta w mundurach

   @Cynikt: Nie ma żadnej reszty. Pół miliona to byli zachodni Żydzi. Wszystkich Żydów, włączając front wschodni było koło półtora miliona.

  •  

   pokaż komentarz

   To było po tym jak Żydzi rzucali granatami i strzelali do polskich żołnierzy

   @Volki: Coś Ci się pop$%#!%!iło. Wojna z bolszewikami był 20 lat wcześniej. A nastroje bojówkarko-pogromowe, które ONR kultywowała wcale nie zalęgły się Polce od tego czasu, ale miały długie, wcześniejsze tradycje.

  •  

   pokaż komentarz

   @deviator Chyba tobie. Wydarzenia, o których mówisz, były po tym fakcie.

  •  

   pokaż komentarz

   Co ma liczba stopni wtajemniczenia

   @deviator: To ma, że jak wszyscy są równi, to wystarczy jeden poziom.

   Niezwykłe jak szeroko ta bzdura się zalęgła.
   Przepraszam, że byłem niewyedukowany. Najwyraźniej:

   Pół miliona to byli zachodni Żydzi.
   Imponujące! Szkoda tylko, że walczyli z Polakami...

   Około 225 000 z ponad dwóch milionów Eingedeutschte i Rückgedeutschte
   Dziwnym trafem ci ,,Polacy'' rozumieli rozkazy w jydisz, znaczy się ,,po niemiecku''...

   Na planie całej II WŚ to raczej Żydzi ratowali nas, niz my Żydów.
   ŁŻESZ JAK PIES!

   pokaż spoiler I zgadnij, dlaczego żaden Polak nie ma na nazwisko ,,Pies''...

  •  

   pokaż komentarz

   to potem jeszcze chamsko żądali od Polski utworzenia samodzielnej autonomii

   @Volki: Dlaczego chamsko? Polski od ponad 100 lat nie było na mapach Europy, nie wiadomo było czy w ogóle będzie, a ani byli świadomą swojej odrębności narodowej grupą etniczną mieszkająca tu od 800 lat, czego zazdrościł im np. Dmowski, który stał przed zadaniem konieczności tworzenie tejże świadomość (powstanie samej idei narodowej to tak naprawde XIX więk w przypadku większości krajów, wcześniej takie cuda mieli... tylko Żydzi).

   W tej sytuacji... Czemu nie autonomia dla Żydów, skoro np. Piłsudzki dopuszczał autonomię dla Ukraińców?

  •  

   pokaż komentarz

   @Cynikt: Ok, przyjmuję Twój pass w dyskusji. Dane podałem, łatwo można je weryfikować, cierp sobie rojąc sobie dzbanowate teoryjki, że alternatywą dla getta była volkslista. I w ogóle jak jakiś Polak kiedyś coś złego to trzeba na pałę założyć, ze to nie Polak, ale Żyd był i gitara. Bez odbioru.

  •  

   pokaż komentarz

   @deviator:

   Bez odbioru.
   Szerokiej drogi!

   źródło: a-nazi-travels-to-palestine-a-swastika-and-star-of-david-on-one-coin.jpg

  •  

   pokaż komentarz

   @Volki: Mam jednak wrażenie, że narracja o "zabójcach Boga" porywających chrześcijańskie dzieci i snujących światowe spiski wyprzedała te granaty i to raczej ona była odpowiedzialna za wystąpienia antyżydowskie - zarówno przed, jak i po.

  •  

   pokaż komentarz

   @koral: nie lubią go, bo tylko przeszkadzał w wykonaniu planu

  •  

   pokaż komentarz

   @deviator Bo chcieli utworzyć autonomię na ziemiach polskich, które Polacy odzyskali przelewając za to krew.

   Mam jednak wrażenie, że narracja o "zabójcach Boga" porywających chrześcijańskie dzieci i snujących światowe spiski wyprzedała te granaty i to raczej ona była odpowiedzialna za wystąpienia antyżydowskie - zarówno przed, jak i po.
   Masz tylko wrażenie. Na polskie ziemie przybywali Litwacy (rosyjscy Żydzi), którzy mając bolszewicką mentalność jeszcze podburzali polskich Żydów i hamowali integrację.

  •  

   pokaż komentarz

   Masz tylko wrażenie.

   @Volki: Mam jednak wrażenie, ze Ty masz wrażenie, a jeśli wziąć na tapetę konkretne zajścia, to okazuje się że w większości przypadków przyczyny były "klasyczne". Nie sposób też nie zauważyć, że nastroje antysemickie będące odległym skutkiem "wiosny narodów" miały charakter ogólnoeuropejski, jeśli nie ogólnoświatowy i wzbierało w najlepsze jeszcze za caratu, więc argument "bolszewicki" jest naprawdę słaby.

   hamowali integrację
   No patrz. Co o możliwości integracji pisał Dmowski?

  •  

   pokaż komentarz

   @deviator

   miały charakter ogólnoeuropejski
   Gdybyśmy tylko mogli znaleźć coś, co łączy te wszystkie przypadki w Europie.

  •  

   pokaż komentarz

   @Volki: Przecież napisałem. Wiosna Ludów -> powstanie idei narodowej -> powstanie nacjonalizmu.

  •  

   pokaż komentarz

   @deviator Przecież Żydzi byli wcześniej wyganiani.

  •  

   pokaż komentarz

   @Volki: Poczytaj o kulisach tych wygonień. Zazwyczaj miały miejsce wskutek wzmożenie religijnego (stały motyw "zabójców Boga") lub miały po prostu tło rabunkowe - im dana populacja żydowska była bogatsza, tym bardziej władykę świerzbiły ręce...

  •  

   pokaż komentarz

   @deviator Bo się nie integrowali, a potem asymilowali. Czego nie rozumiesz?

  •  

   pokaż komentarz

   @Volki: Nie rozumiem skąd niedorzeczne twierdzenie o tym, że w średniowieczu Kościół pozwoliłby jakiejkolwiek niechrześcijańskiej grupie na integrację i asymilację. To nie Żydzi byli w pozycji tych, którzy byli w stanie określać formułę współżycia.

  •  

   pokaż komentarz

   @deviator No jakoś wcześniej tam żyli.
   W Polsce przez 800 lat nie zdążyli się zasymilować. Nie wciskaj mi kitu z Kościołem.

  •  

   pokaż komentarz

   @Volki: W Polsce jakoś KK dzierży rząd dusz dłużej niż 800 lat. I nie tylko w Polsce był przez większość czasu niemalże monopolistą w zakresie określania relacji na linii chrześcijanie <-> wszyscy inni. I praktycznie aż do połowy XIX wieku był orędownikiem i strażnikiem antysemityzmu w myśl idei żmijowego plemienia zabójców Boga. Wiec nie wciskaj kitu z wciskaniem kitu, bo nie dlatego słowo "przechrzta" do dziś ma pogardliwe zabarwienie, że Żydom oferowano bezproblemowe zostanie Polakami i chrześcijanami.

  •  

   pokaż komentarz

   @deviator Podaj źródło, że Żydzi nie mogli się integrować w Polsce. Chyba, że masz na myśli, że przywileje dla Żydów jedynie pogarszały relacje, bo przez to bardziej się izolowali.

  •  

   pokaż komentarz

   Podaj źródło, że Żydzi nie mogli się integrować w Polsce

   @Volki: Zazwyczaj dowodzi się, ze coś istniało. Nie istnienia dowodzi się dużo ciężej. Ty dla przykładu nie jesteś w stanie dowieść mi, że nigdy nie uprawiałeś seksu z odkurzaczem prawda?

   Poza tym dowodem może być choćby konotacja słowa "Przechrzta", o której wspomniałem, los ludzi takich jak np. Tarski którzy mimo tego że byli całkowicie zasymilowanymi polskimi patriotami, musieli wyjechać z kraju bo z tym pochodzeniem w nauce, administracji czy w wojsku nie dało się robić kariery. A to "już" oświecony XX-wiek, myślisz, że w średniowieczu było bardziej ok? To poczytaj sobie pisał o tych relacjach choćby Jan Długosz, oczywiście odwołując się do uczuć religijnych :)

  •  

   pokaż komentarz

   @deviator

   Zazwyczaj dowodzi się, ze coś istniało.
   No to o tym piszę. Podaj źródło na to, że istniała taka sytuacja xD

  •  

   pokaż komentarz

   @Volki: Że istniała sytuacja nieistnienia? Nic nie zrozumiałeś z tego co napisałem, czytaj jeszcze raz.

  •  

   pokaż komentarz

   @deviator Ty umiesz myśleć? Dowodzisz, że Kościół nie pozwalał. Podaj źródło tych twierdzeń.

  •  

   pokaż komentarz

   Ty umiesz myśleć?

   @Volki: Poniekąd. Przyczynowo-skutkowo, zgodnie z regułą falsyfikowalności twierdzeń. BTW, w przedsobowych modlitwach na legalu używano określeń perfidis Judaeis i judaicam perfidiam i zasadniczo jednoznacznie trakowano bycie Żydem jako rodzaj skazy i trwania w wiecznym grzechu. To jakby w sposób oczywisty nie jest postawa ekumeniczna, z której można jakaś asymilacje wyciosać :)

   Zresztą ekumenizm też jako taki narodził się dopiero w XX wieku, obawiam się nie udowodnię Ci, że nie było go w epoce kamienia łupanego :), bo jak pisałem wcześniej - dowodzi się istnienia zjawisk, a nie ich nieistnienia.

  •  

   pokaż komentarz

   @deviator Przecież nie chodzi o dowód nieistnienia, a istnienia trudności integracji Żydów. xD

  •  

   pokaż komentarz

   @Volki: Wszak "trudność" w integracji to to samo co jej brak. Paradoksalnie świadectwem mogą być tu liczne przywileje, które choć oczywiście dawały Żydom prawa to tego lub owego, ale... zawsze jednak zachowywały separatystyczny charakter, nikomu raczej do łba nie przychodziło, ze można by Żyda bez zbędnych ceregieli traktować po prostu tak jak każdego innego. Jak już pisałem, główną przeszkodą była wiara. I też nie udowodnię Ci tego, że nie można było naraz się ochrzcić i wyznawać judaizm, ale... nie dało się.

  •  

   pokaż komentarz

   @deviator

   Wszak "trudność" w integracji to to samo co jej brak
   Przestań ściemniać, bo nie chodzi o brak lub o fakt nieistnienia.

   Napisałeś, że KK "w Polsce był przez większość czasu niemalże monopolistą w zakresie określania relacji na linii chrześcijanie <-> wszyscy inni. I praktycznie aż do połowy XIX wieku był orędownikiem i strażnikiem antysemityzmu w myśl idei żmijowego plemienia zabójców Boga".

   Podaj dowód na to, że tak było i miało wpływ. Pytam o dowód istnienia faktu.

  •  

   pokaż komentarz

   Podaj dowód na to, że tak było i miało wpływ.

   @Volki: Zasadniczo podręcznik do historii. I zasadniczo wszędzie tam gdzie nie jest opisany alternatywny ośrodek stanowiący średniowieczny autorytet religijno - moralny. Oraz tło religijne widocznie w opisach chyba większości pogromów. Tutaj przywołany wcześniej Jan Długosz, przy okazji częściowa odpowiedź na pytanie o przyczyny wypędzeń:

   Kiedy Żydzi w Krakowie wzrośli w liczbę i wielkie, zdobywane wyłącznie niegodziwą lichwą, majątki tak dalece, że rośli w pychę ibudzili zawiść, gdy bezkarnie dopuszczali się pewnych niegodziwości i zbrodni, a ludzie piastujący władzę ociągali się ze zdecydowanym położeniem temu kresu, przyszła na nich pomsta Boża, która niekiedy bywa surowsza, a która swą surowością miała wynagrodzić zaniedbanie kary ze strony ludzi, kiedy to z błahego, jak to bywa, powodu wybuchł bunt ludu. Bowiem we wtorek po świętach Wielkiejnocy, [...], gdy kanonik wiślicki mistrz Budek, po wygłoszeniu kazania do ludu w kościele św. Barbary, miał schodzić z ambony, powiedział, że kartka, którą położono na ambonie, zawiera prośbę i napomnienie, żeby ogłosił ludowi pewne nowe wydarzenia, straszny występek, ale on tę prośbę celowo pominął milczeniem, ponieważ podobne ostrzeżenie wywołało, jak wiadomo, w mieście Pradze wielkie rozruchy. Na nalegania tłumu, który zbyt pożądliwie chciał poznać ukrywaną wiadomość, i na jego prośby, by nie ociągał się powiedzieć, o co chodzi, wszedłszy z powrotem na ambonę, lekkomyślniej, niż przystało magistrowi i kaznodziei, podaje do publicznej wiadomości, że Żydzi mieszkający w Krakowie zabiwszy poprzedniej nocy chrześcijańskie dziecko, w jego krwi czynili bezbożne niegodziwości, a kapłana, który niósł do chorego Najświętszy Sakrament Eucharystii, obrzucili kamieniami. Usłyszawszy to cały lud, jakby na dany sygnał, podniósł bunt i zaczął się srogo i okrutnie mścić na Żydach. Spustoszył pewną ulicę żydowską zabiwszy wielu spośród Żydów. Wreszcie kasztelan wiślicki i starosta krakowski Klemens z Moskorzewa przybywszy z wielkorządcą Mikołajem Litwosem i zbrojnymi stłumił bunt i położył kres grabieży. Kiedy zaś wydawało się, że wszystkie te rozruchy i zamieszki ucichły, a tłum ludu, który zbiegł się na grabież lub na widowisko, odpędzony wrócił do domów i ulice żydowskie obstawiono strażami, gdy zabrzmiał dzwon z ratusza, by rajcy i urzędnicy miejscy zgromadzili się dla ukarania sprawców buntu i grabieży, jeszcze wtedy dał się słyszeć głos jednego spośród ludu, że rajcy i władze miejskie dźwiękiem dzwonu nakazują grabież i rzeź Żydów. Na ten głos z największą, powszechną jednomyślnością zbiegł się lud z całego miasta i zaczęło się od nowa grabienie, łupienie i mordowanie Żydów, któremu nikt nie miał odwagi stawić oporu, a nierozważnego szaleństwa tłumu, którego, gdy raz posunął się do zabijania i grabienia, nie można było w żaden sposób powstrzymać. Aby rozruchy łatwiej ustały, podpalono domy żydowskie - nie wiadomo, czy zrobił to Żyd czy chrześcijanin - a kiedy pożar rozprzestrzenił się dalej, spłonął kościół św. Anny i kilka ulic miasta [...]

   Dla porządku masz tu jeszcze bulle integracyjną papieża Pawła IV

   Ponieważ jest głupiem i niestosownem by Żydzi, których **Bóg skazał na wieczną niewolę, **mieszkali razem z chrześcijanami [...] jako to w Rzymie i innych miastach św. Rzymskiego Państwa mieszkają przy ulicach pryncypalnych, nie noszą odznak hańby i trzymają w swych domach służbę chrześcijańską [...] przeto rozkazujemy, że:

   1.Wszyscy Żydzi winni mieszkać w jednej ulicy, a jeśli ta nie wystarcza, w kilku obok siebie położonych.
   2.Ulica, względnie kwartał żydowski, mają być otoczone murem i winny mieć tylko jedno wejście, nadto może się tam znajdować tylko jedna synagoga. Wszystkie inne winny być zburzone.
   3.Swe posiadłości za kwartałem żydowskim mają Żydzi odsprzedać chrześcijanom.
   4.Wznawia się dawny przepis, by mężczyźni nosili żółte kapelusze, a kobiety żółte welony.
   5.Zabrania się trzymania służby chrześcijańskiej w domach żydowskich.
   6.Zabrania się im wszelkiego handlu nawet żywnością; Żydom wolno handlować jedynie starzyzną.
   7.Przy pożyczkach nie wolno rozpoczętego miesiąca liczyć za cały.
   8.Przedmioty przepadłe w zastawie wolno Żydom sprzedawać dopiero po upływie 18 miesięcy.
   9.Księgi handlowe winny być prowadzone jedynie w języku włoskim i to literami łacińskimi.
   10.Żydom - lekarzom nie wolno wykonywać praktyki u chrześcijan.
   11.Żydów nie wolno tytułować per pan lub pani.”


   Zajebiste warunki ku asymilacji i integracji, nie?

  •  

   pokaż komentarz

   @deviator I gdzie jest mowa, że nie mogli się integrować? Bo z twojej wypowiedzi wynikało, że Kościół wręcz im zabraniał.

   Dlaczego tak łatwo można było podburzyć lud?
   Nie byłoby takiej możliwości, gdyby Żydzi mieli od początku bliskie stosunki z Polakami.

  •  

   pokaż komentarz

   I gdzie jest mowa, że nie mogli się integrować?

   @Volki: A jesteś w stanie wyczytać coś na ten temat miedzy wierszami bulli, którą zacytowałem?

   Dlaczego tak łatwo można było podburzyć lud?
   Bo się kmieci było jedynym kompasem moralnym?

   od początku bliskie stosunki z Polakami.
   Jak to sobie wyobrażasz w świecie feudalnych relacji, gdzie z ambony mówią Ci z kim masz mieć jakie stosunki?

  •  

   pokaż komentarz

   @deviator

   A jesteś w stanie wyczytać coś na ten temat miedzy wierszami bulli, którą zacytowałem?
   Z jednostkowych wydarzeń to nie.

   Bo się kmieci było jedynym kompasem moralnym?
   Mówisz o moralności Żydów w stosunku do gojów?

   Jak to sobie wyobrażasz w świecie feudalnych stosunków, gdzie z ambony mówią Ci z kim masz mieć jakie stosunki?
   No właśnie ci tłumaczę, że to jest pokłosie zachowania Żydów.

  •  

   pokaż komentarz

   @Volki: Widzę, że masz straszne ciśnienie na to, by uważać, że te wszystkie niegodziwości, które w średniowieczu spotykały Żydów były wynikiem jakiejś ich przyrodzonej parszywości, ale... jak tego dowieść? To trochę jak spór o pierwszeństwo jajka przed kurą z tym wyjątkiem, że przez całe średniowiecze to nie Żydzi byli w pozycji podmiotu, który mógł coś zrobić dla większego pojednania.

  •  

   pokaż komentarz

   @deviator A ja widzę, że usilnie chcesz pokazać, że Żydzi byli dla gojów bardziej moralni, niż Polacy w stosunku do Żydów.

   Skoro Żydzi przybywali i zostawali w Polsce, to mieli tutaj na tyle dobrze, że nie groziła im śmierć.
   Ale jeśli zamykasz się na żydowską społeczność a Polak to goj, a nie krajan, to będzie to rodzić spory.

  •  

   pokaż komentarz

   @Volki: Nie napisałem nigdzie, że byli bardziej moralni, co najwyżej bardziej wycofani. Ale to nic dziwnego jeśli jesteś obywatelem drugiej klasy.

   Skoro Żydzi przybywali i zostawali w Polsce, to mieli tutaj na tyle dobrze, że nie groziła im śmierć.
   Dobrze ujęte. Ale to, ze nie grozi Ci śmierć nie znaczy od razu, ze jest zajebiście prawda? Poza tym nawet "złoty wiek" Żydów w Polsce miał swój początek i koniec i śmieszne jest sugerowanie, że w XX wieku Żydzi w Polsce mieli fajnie bo Kazimierz Wielki kiedyś cośtam.

   Polak to goj, a nie krajan
   Jak już ustaliliśmy, to nie Żydzi grali pierwsze skrzypce w definiowaniu głębokość podziałów. Oczywiście chcieli zachować swoją wiarę, ale czy można kogoś za to winić? Nikogo na chama do judaizmu nie ciągnęli, jesteś w stanie to samo powiedzieć o chrześcijanach w tym czasie?

   Na marginesie, tematu "krajaństwa" przez większość czasu w sumie nie było, powszechne poczucie tożsamości narodowej, a więc i polskości to tak naprawdę wynalazek XIX-wieczny. Czy więc Twoim podstawowym zarzutem "integracyjnym" jest to, że Żydzi nie wyrzekli się własnej wiary i tradycji?

  •  

   pokaż komentarz

   @deviator No właśnie wycofani. Nie chcieli się uczyć języka polskiego ze względów religijnych. Do tego Talmud mocno - gardzili chłopami i szlachtą.
   To nie mogło się dobrze skończyć.

   Ale to, ze nie grozi Ci śmierć nie znaczy od razu, ze jest zajebiście prawda?
   Nie, ale nie znaczy, że nie mieli przywilejów. Król gwarantował im bezpieczeństwo. Stosunki cywilno-prawne były wg prawa żydowskiego.

   Jedynie błąd popełnili Polacy, że pozwolili działać gminom żydowskim na swój sposób. Do tego gminom żydowskim nadano prawo do zbierania podatku od Żydów, aby potem przekazywać królowi. To spowodowało dużą liczbę biedoty żydowskiej i mały procent żydowskich bogaczy, którzy grabili swoich rodaków.

   Tak pozostawionych samych sobie Żydów jedynie pogorszało polsko-żydowskie stosunki.

   Ale nie zgodzę się z tobą, że mieli źle, bo w XVI w. naczelny rabin Małopolski pisał, że w Polsce nie ma takiej nienawiści jak w Niemczech.

  •  

   pokaż komentarz

   Nie chcieli się uczyć języka polskiego ze względów religijnych. Do tego Talmud mocno - gardzili chłopami i szlachtą.

   @Volki: Jakieś dowody na pierwszeństwo tego jajka? Skąd założenie, ze Żydzi zaczęli tę spiralę pogardy?

  •  

   pokaż komentarz

   @deviator: Jeśli chodzi o niechęć do nauki j. polskiego to dr Ewa Kurek przytacza odkrycie żydowskiego historyka. Natomiast pogarda wynika z żydowskiej religii. Żydzi nie przybywali na polskie ziemie, żeby się integrować. Historia pokazała, że tak było wszędzie.

 •  

  pokaż komentarz

  No i co z tego? Mieli to w doopie!

 •  

  pokaż komentarz

  Karski tez napisal raport o antysemityzmie polakow, ale o tym cichoo szaaaa, ot prawicowa polityczna poprawnosc

 •  

  pokaż komentarz

  . . . kliknij, aby rozwinąć obrazek . . .

  źródło: wykop.pl

 •  

  pokaż komentarz

  Polecam świetną książkę na temat Jana Karskiego i jego misji! ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  źródło: s.lubimyczytac.pl