•  

  pokaż komentarz

  To nie jest kraj dla starych ludzi. Dla młodych w sumie też nie ლ(ಠ_ಠ ლ)

 •  

  pokaż komentarz

  Co. j%!$li całe życie w jednym miejscu. Bida.

  •  

   pokaż komentarz

   Komentarz usunięty przez moderatora

  •  

   pokaż komentarz

   @bogmar: tylko problem jest wielopoziomowy. Po 1 nadmierna opieka dla osób starszych ( zakaz zwalniania przed emeryturą) z 2 strony chroniczna niechęć osób starszych do podnoszenia samodzielnie kompetencji (" mnie nie nauczono więc nie potrafię" i inne tego typu teksty) z 3 niższa samodzielność osób starszych oraz ich zorientowanie w świecie ( względem 30 latków) a z czwartej dość januszowate podejście pracodawców, że byle tanio i "elastycznie".

   Tych poziomów można by mnożyć.

   @pedro-shela: ale w ten sposób jak masz zmienić swoją pierwszą pracę skoro "j%!#łeś w jednym miejscu". Przywiązanie do pracodawcy to też jakiś tam atut

  •  

   pokaż komentarz

   @Pan_dziwny: zatrudnisz 3 lata przed emeryturą i masz przewalone. Może gościu odwalac takie akcje, a ty go nie zwolnisz.

  •  

   pokaż komentarz

   @bogmar: Ja zauważyłem, że już pracownik pod 40-ci lat zaczyna uwierać pracodawcę.

  •  

   pokaż komentarz

   Komentarz usunięty przez moderatora

  •  

   pokaż komentarz

   Komentarz usunięty przez moderatora

  •  

   pokaż komentarz

   Komentarz usunięty przez moderatora

  •  

   pokaż komentarz

   @h225m: przecież karnie albo w przypadku likwidacji stanowiska nadal nie jest chroniony. Nie są nietykalni. Tak samo jest przecież kogoś na umowie bezterminowej ciężko zwolnić jak do porozumienia się nie dojdzie.

  •  

   pokaż komentarz

   Komentarz usunięty przez moderatora

  •  

   pokaż komentarz

   zabawne kiedy wspomnisz swoja bute gdy i ty przekroczysz 50 lat.

   @bogmar: dzieci mają to do siebie, że myślą że wiecznie będą młode, zdrowe i kumate

  •  

   pokaż komentarz

   Komentarz usunięty przez moderatora

  •  

   pokaż komentarz

   (" mnie nie nauczono więc nie potrafię" i inne tego typu teksty)

   @Pan_dziwny: ja już jestem za stary/stara żeby się tego uczyć ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @h225m:

   zatrudnisz 3 lata przed emeryturą i masz przewalone. Może gościu odwalac takie akcje, a ty go nie zwolnisz.

   I nawet jak te "akcje" sprzeczne z regulaminem zakładu są udokumentowane to nie można zwolnić?

  •  

   pokaż komentarz

   @Rolmops887 to jest mit. Dyscyplinarke mogą dać zawsze. Tak samo redukcję stanowisk (tak się ochronny okres po urodzeniu dziecka obchodzi i każdą młodą matkę zwolnisz). Pracownik przed emerytura to nie jest święta krowa której nie ruszysz. Problemem jest to ze zatrudnienie jest na krótką metę, wiec lepiej pracodawcy pakować kasę w szkolenia u pracownika który popracuje dłużej.

  •  

   pokaż komentarz

   @Pan_dziwny: nie mierz wszystkich jedna miarą. Moja mama przez "całe życie" pisała na maszynie do pisania, później przestawiła się na komputer, byłaby w stanie obsługiwać smartfona, ale woli fizyczną klawiaturę. Prawo jazdy zrobiła w wieku 62 lat - za drugim podejściem. Jeździ już 8 lat.

  •  

   pokaż komentarz

   @Pan_dziwny zasadniczo pierwszą przyczyną dla której nie zatrudnię osoby w takim wieku jest to że praktycznie nie można jej zwolnić póki nie przyjdzie do pracy naj#@$na i nie rozwali czegoś lub nie podpali bo w innym przypadku każdy sąd przywróci ją do pracy bo ochrona przedemerytalna. Inne problemy dało by się znieść

  •  

   pokaż komentarz

   a wynika to z tego ze sa po prostu glupi - za mlodu nie sluchali co mowia rodzice, starsi, - bo to wymagaloby od nich pokory.
   A tej nie majac - nigdy tak naprawde niczego sie nie naucza, i ... maja problem bo zycie ich zaskoczy.


   @bogmar: Minusy pod ta wypowiedzią tylko potwierdzają ze masz racje.
   Mozna sie tylko pocieszac ze obecni 20-latkowie za 20 lat bedą mieli bardziej przewalone niz obecni 40-latkowie bo swiat i zycie pedzą coraz szybciej i wywali ich na margines ze zdwojoną silą..

  •  

   pokaż komentarz

   Komentarz usunięty przez moderatora

  •  

   pokaż komentarz

   @Wolrad: Z tego co piszesz wnioskuję, że prowadzisz działalność, ale jestem ciekaw co byś zrobił jak by nie było takiego okresu ochronnego i dopadła by cię choroba pleców przy której ledwo byś dał radę przerobić 3h przy pracy powiedzmy na magazynie, też byś się przekwalifikował a może czekał te 4 lata na emeryture o ile byś ją dostał bo może brakowało by ci lat pracy.
   Wszystko kolorowo wygląda w artykule, a rzeczywistość pokazuje, że czy stary czy młody jak zdobędzie nowe kwalifikacje to pracodawca z reguły ma go w d... bo wymaga doświadczenia, albo znajomości pff okres ochronny jako tako jest dobry jedyne co należałoby zmienić to częstsze korzystanie przez pracodawców z umów na okres próbnyi ci przez te 2 tyg 1 miech wiedzieliby czy ta praca pasuje komuś czy nie.
   A po 2 to albo likwidacja urzędów pracy, albo ich restrukturyzacja, bo obecnie to jedna wielka banda nierobów, którym rząd wymyśla sztuczne papierki aby mieli cokolwiek do roboty, a ty człowieku szukaj sam, moim zdaniem powinno być tak, że oferty pracy, które trafiają do urzędu powinny być do jego dyspozycji i to ten urząd powinien wysyłać kandydatów do pracy wg kolejności zarejestrowania np po 3 osoby naraz a pracodawca przeprowadzał by rozmowę na stanowisko i dawał albo umowę na czas określony albo na okres próbny ale nie więcej niż 2 tego typu umowy, w ten sposób znikł by problem sztucznego rejestrowania się po urzędach by mieć ubezpieczenie a robić na czarno.

  •  

   pokaż komentarz

   @OlgierdStopa uwiera wtedy gdy taniej zatrudnić młodego, który się chce wykazać. Ciężko też obwiniać za taki stan rzeczy pracodawców w końcu głównym celem pracy jest pomnażanie $$. Największy problem mają ci bez pokory z racji wieku i wysokiej samooceny, która nie zawsze ma pokrycie w kompetencjach. I ten nieszczęsny okres ochronny... podobny strup jak zatrudnienie młodej laski świeżo po ślubie.

  •  

   pokaż komentarz

   @Zeddyr @groob tu nie ma co drążyć tematu. Jeżeli masz do wyboru pracownika którego możesz zwolnić i pracownika takiego samego którego państwo zakazuje Co zwalniać to tylko wariat będzie sobie brał na kark obowiazek większej wierności niż małżeństwo ( roZwod jest dopuszczalny !) . To jak branie umowy u operatora na 5 lat i na czas nieokreślony. Nikt przy zdrowych zmysłach przy tych samych warunkach nie wybierze umowy czasowej. Państwo zrobiło tym ludziom niedźwiedzia przysługę . I koledzy emeryci również którzy wchodząc na okres ochronny zaczynali ordynarnie olewać pracę i chodzić sobie co chwilę na zwolnienia , jak nawet zwolniło się takiego za źle wykonywanie pracy to sąd przywracał ich do pracy i jeszcze odszkodowania. Kto będzie się chciał w to bawić

 •  

  pokaż komentarz

  Ale jak to? To jest ten rynek pracownika, czy to tylko pretekst do ściągania imigrantów?

 •  

  pokaż komentarz

  A może problem jest w tym, że pracownik jest w ochronie i nie można go zwolnić?

  •  

   pokaż komentarz

   @_komentator_: Chodzi o to, że jakaś randomowa babeczka zamarzyła o karierze w wieku 50+ lat mając doswiadczenie w robieniu jednej rzeczy w jednym miejscu. Nie wiemy jakie ma umiejętności, jakie zna języki, po prostu chce i ma dostać. Bo w końcu pracodawca mając do wyboru młodego człowieka z językami i w miarę aktualnym wykształceniem powinien wybrać w zamian roszczeniową babę.

  •  

   pokaż komentarz

   Chodzi o to, że jakaś randomowa babeczka zamarzyła o karierze w wieku 50+ lat mając doswiadczenie w robieniu jednej rzeczy w jednym miejscu

   @geringxes: No przeciez mogla by jechac do Holandii zbierac ogorki albo podcierac starcow, ale jej sie nie chce.
   ///( ͡° ʖ̯ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @joannadeli: mogła najpierw nauczyć się czegoś przydatnego na rynku pracy. Ale ona szukała pracy bez stresu i koniecznie w biurze. Nie ważne że w okolicy szukają spawaczy. Ona chce na recepcję i już ( ͡º ͜ʖ͡º)

 •  

  pokaż komentarz

  Zawsze jak jest mowa o konieczności podnoszenia wieku emerytalnego to nikt nie porusza kwestii kto tych ludzi niby zatrudni, jak u nas jest pogląd, że człowiek 50+ to już powienien się położyć i umrzeć a nie młodym miejsce blokować. Z jednej strony wypadałoby więc znieść ochronę a z drugiej z naszym podejściem to po prostu ułatwiłoby zwolnienie tych osób, które jeszcze pracują a innych w takim wieku nikt by nie zatrudnił. Sporo zanm osób po 50tce, któe pracę dopiero znalazly po wyjechaniu w tym wieku zagranicę i to często specjalnie bez języka.

  •  

   pokaż komentarz

   Zawsze jak jest mowa o konieczności podnoszenia wieku emerytalnego to nikt nie porusza kwestii kto tych ludzi niby zatrudni, jak u nas jest pogląd, że człowiek 50+ to już powienien się położyć i umrzeć a nie młodym miejsce blokować.

   @sokotra:
   Też się nad tym ostatnio zastanawiałam. Mój przewidywany wiek emerytalny to 68 lat.
   Kto mnie zatrudni w tym wieku - tak około 60tki?
   Moja koleżanka była dyrektorem oddziału, miała najlepsze wyniki w całej firmie, została zwolniona właśnie dlatego, że niedługo wchodziła w okres ochronny przed emeryturą. Z tego samego powodu nikt jej też nie chciał zatrudnić mimo świetnego doświadczenia, wyników, wykształcenia oraz dobrej kondycji.

  •  

   pokaż komentarz

   Kto mnie zatrudni w tym wieku - tak około 60tki?

   @asique: Nie będziesz pracował po 65 bo nikt nie będzie, po prostu nie będziesz dostawać emerytury przez te kilka lat dopóki nie skończysz 68.

  •  

   pokaż komentarz

   @sokotra bo w tym bangladeszu europy jak w lesie, nie dość że łaskę robią że wypłaca 500e na czas to jeszcze wiek wasatym marianom nie pasuje.
   Natomiast w magiczny ten sam piedziesieciolatek za granicą w tym wieku nadaje się do pracy i jest calowany po stopach z racji doświadczenia, do tego wpłata 5 razy większa niż u naszych marianow

  •  

   pokaż komentarz

   @sokotra: @asique: to co ty piszesz to chyba jakiś wyjątek. trzeba sie ciagle rozwijać. Ciagle uczyć czegoś nowego. Ludzie mysla, ze pojda do pracy, zrobia to co maja zrobic, nawet na 100% i pozniej już można z górki, piwko, TV, fejsik i internet. I tak sobie trwać latami.

   A później się okazuję, że mam 55 lat i w sumie to nic nie umiem innego, a to co robiłem latami może zrobić robot / program etc. I zdziwko.

   Trzeba najlepiej inwestować w siebie najlepiej, trzeba mieć jakiś plan na przyszłość. Robić kursy, ciągle się uczyć, walczyć o awanse. Jak nie chcesz inwestować w siebie inwestuj np w nieruchomości.

   A tymczasem losowy Polak po 40. Gruz z raichu w 1.9tdi, wakacje w hurghadzie co roku, telewizor na raty w loan me, bo przeciez karta kresytowa od dawna ponad limit. I tak się kręci mu życie, przychodzi starość i zaczyna się dramat.

  •  

   pokaż komentarz

   to co ty piszesz to chyba jakiś wyjątek. trzeba sie ciagle rozwijać. Ciagle uczyć czegoś nowego.

   @mistrz_tekkena: Nie napisałam tu o pani, która siedzi za biurkiem i pije kawę, tylko o dyrektor dobrze prosperującego oddziału, który wyprowadziła z przynoszącego straty na najlepszy w swojej firmie; kobiecie robiącej szkolenia, kursy, czytającej książki, poszerzającej wiedzę, a w weekend prowadzącej wykłady na uczelni jako wykładowca-praktyk.
   To wcale nie uchroniło jej przed zwolnieniem.
   Ale tak jak mówię - w pewnym wieku zaczynasz być już postrzegany jako pracownik, którego wkrótce nie da się zwolnić, więc trzeba się go pozbyć mimo, że jesteś w pełni sił i masz potencjał.

   PS Babka sobie poradziła: założyła firmę, która prowadzi szkolenia oraz już wcześniej inwestowała w nieruchomości, więc daje radę.

  •  

   pokaż komentarz

   @sokotra: Mój wujek był rolnikiem małorolnym i w wieku 50 lat wyjechał pierwszy raz na budowę do Niemiec. Zaskakująca przemiana nastąpiła po kilku miesiącach. Człowiek zaczął żyć i nabrał dużo godności osobistej. Dodatkowo żona jeździ teraz na kilka miesięcy do pracy w opiece (też zaczęła po 50) i nauczyła się Niemieckiego. Wiek nie jest przeszkodą jeśli posiada się troszkę odwagi !

  •  

   pokaż komentarz

   @asique: A jak nie byłoby okresu ochronnego to ten sam Janusz biznesu by jej nie zwolnił wcale! (Zakladajac, że zbliżanie się do okresu ochronnego to był jedyny powód zwolnienia).

   Według mnie to jest jak najbardziej racjonalne działanie, tak samo jak oferowanie młodym kobietom mniejszego wynagrodzenia - jednak jest dużo większe prawdopodobieństwo, że młoda kobieta będzie częściej nieobecna w pracy niż młody mężczyzna. A taka nieobecność to dodatkowy koszt.

   Im więcej "ochrony" tym więcej będzie "patologii" - zwalniania by nie wejść w okres ochronny.

  •  

   pokaż komentarz

   @sokotra:

   człowiek 50+ to już powienien się położyć i umrzeć
   Powiedz to politykom.

  •  

   pokaż komentarz

   człowiek 50+ to już powienien się położyć i umrzeć
   Powiedz to politykom.


   @Assailant: Przeciez takie brednie wypisuje tutaj co drugi pryszczaty wykopek. To nie ma nic wspolnego z politykami.

   Kto mnie zatrudni w tym wieku - tak około 60tki?
   Nie będziesz pracował po 65 bo...


   @sepia: ..nie dozyjesz (chyba ze bedziesz pracowal w Urzedzie)

   Moja koleżanka była dyrektorem oddziału, miała najlepsze wyniki w całej firmie, została zwolniona właśnie dlatego, że niedługo wchodziła w okres ochronny przed emeryturą. Z tego samego powodu nikt jej też nie chciał zatrudnić mimo świetnego doświadczenia, wyników, wykształcenia oraz dobrej kondycji

   @asique: a czytales komentarze powyzej?? "j!!?li całe życie w jednym miejscu. Bida.", "Rynek pracownika to nie znaczy rynek debila...". Jak w tym kraju moze byc lepiej jak ludzie tak mysla??

  •  

   pokaż komentarz

   Wiek nie jest przeszkodą jeśli posiada się troszkę odwagi !

   @Ya_Abbas: i zdrowia przede wszystkim a u nas niestety z podejściem niektórych przełożonych i ogólnie ludzi w pracy, to ludzie 50+ są już psychicznie tak wyniszczeni, że i fizycznie też już wszystko siada od samego stresu.