•  
  rav2 via iOS

  +307

  pokaż komentarz

  Ja natomiast nigdzie nie mogę znaleźć informacji o tym jak w średniowieczu używano smoków do walki.

 •  

  pokaż komentarz

  Ten odcinek jest tak głupi że momentami mnie bolał

  pokaż spoiler Brzuch ze śmiechu. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

 •  

  pokaż komentarz

  Chyba niektórzy zapomnieli, że to jest serial fantasy. Od tygodnia wszyscy przeżywają taktykę obronną Winterfell porównując ją do jakiś średniowiecznych bitew. Tylko niektórzy chyba zapomnieli, że tam walczyli przeciwko hordzie nieumarłych, których jedyną taktyka jest przeć przed siebie i zabijać wszystko co żywe. Dodatkowo armia nieumarłych to prawdziwe mięso armatnie, nie poosiadają rozumu i nie czują strachu, będą walczyć do ostatniego, a nawet się poświecą dla swoich pobratymców. Dodatkowo mury zamku nie są dla nich żadną przeszkodą. W związku z tym śmieszą mnie te wszystkie wymyślne taktyki, które mają może racje bytu ale tylko przeciwko ludzkiemu wrogowi, a nie hordzie nieumarłych.

  •  

   pokaż komentarz

   @Schrodinger: Nic z tego co napisałeś nie tłumaczy dlaczego wysłali całą jazdę najlepszych wojowników ot tak sobie jako mięso armatnie, a machiny oblężnicze ustawili na pierwszej linii frontu. Analizy analizami, ale te rzeczy raziły nawet takiego laika jak mnie.

  •  

   pokaż komentarz

   @Schrodinger: Nie ważne czy to wróg ludzki czy nieumarli ale nie robi się niektórych rzeczy i tak jak np wysłanie jazdy jako mięso armatnie, wystawianie trebeuszy przed piechotę itd. Jestem widzem i nie mam zamiaru być traktowany jako debil. Tłumaczenie, że to serial fantasy jest bez sensu jakoś w LOTR potrafili przeprowadzić logiczną obronę twierdzy. Orkowie też nie wyglądali mi na super inteligentnych.

  •  

   pokaż komentarz

   @Schrodinger: Mimo wszystko ludzie oczekują od filmów, czy to fantasy, czy s-f, odrobiny logiki, sensu. Sam co byś zrobił? Posłał konnicę na szaleńczą szarżę? Jakieś katapulty postawił zaraz za konnicą?

   Sami twórcy tego odcinka odnosili się do bitwy o Helmowy Jar, weź przeanalizuj bitwy we Władcy pierścieni a tę bitwę.

  •  

   pokaż komentarz

   @Schrodinger: Przedstawiłeś idealnie każdego żołnierza średniowiecza XD
   Ta walka była hajpowana jako najdroższa i największa w historii kina, a wyszły popłuczyny. W sumie ta walka idealnie pokazuje poziom GoTa, czyli gówniany.

  •  

   pokaż komentarz

   @EO33: Bo to jest serial, trzeba było zrobić coś efektownego wywołującego strach i podkręcające napięcie. Bo co jak co, ale gasnące w całkowitej ciemności płomienie dothraków taki efekt dały. A katapulty gdzieś trzeba było ustawić, za mały zamek wybudowali i się nie zmieściły.

  •  

   pokaż komentarz

   Chyba niektórzy zapomnieli, że to jest serial fantasy.

   @Schrodinger: Od scen batalistycznych oczekujemy realizmu.

  •  

   pokaż komentarz

   @Schrodinger: Peter Jackson i twórcy Władcy Pierścieni to debile - mogli zrobić bitwy tak jak ta w ostatnim odcinku GoT, czyli na odp%##@!$ i nikt nie mógłby powiedzieć złego słowa, bo to przecież był film fantasy xd
   A ci debile 15 lat temu starali się i zrobili bitwy na których nie dość, że wszystko widać to na dodatek dowódcy postępują w logiczny sposób, plot armor głównych bohaterów nie przeszkadza w ogóle, jest miejsce na humor (wyższych lub niższych lotów) i w ogóle trudno się do czegoś przyczepić.

  •  

   pokaż komentarz

   @Schrodinger: chyba nie rozumiesz na czym polega dobre kino

  •  

   pokaż komentarz

   @Schrodinger: Zamek za mały, ale na tyle wielki, że ludzie bez problemu gubili w nim nieumarłych. Te gasnące płomienie owszem dały efekt, który został przyćmiony bezsensownością tej sceny na miarę hollywoodzkiego gniota, jakim Gra o Tron nigdy nie była. Niestety ósmy sezon zdaje się mocno odstawać od poprzednich, z resztą nie pierwszy raz, ale teraz jest to wyjątkowo widoczne.

  •  

   pokaż komentarz

   @IdzPrzodem: @Schrodinger: Inteligentni może nie, ale sterowani przez inteligentnego NK jak najbardziej.
   Ten plan mógł się sprawdzić też na nieumarłych bo: 1) zmniejszał starty w ludziach przez unikanie ciągłej walce ludzi co za tym idzie ich głupią utratę( pierwszy wał podpalenie katapulty, drugi wał strzały) 2) maksymalizował straty przez walkę skuteczną metodą (ogień, ogień, strzały z ogniem).

  •  

   pokaż komentarz

   Bo to jest serial, trzeba było zrobić coś efektownego wywołującego strach i podkręcające napięcie

   @Schrodinger: I ciągłe parcie nieumarłych, niszczących kolejne linie obrony nie spełniłoby tego? Czy dawanie obrońców wszystkiego z siebie, a jednak nadal dostawanie wp@??#?%u, nie wywołałoby lepszego efektu?

  •  

   pokaż komentarz

   @Schrodinger: to że to serial fantasy nie daje przyzwolenia na niesamowicie absurdalne posunięcia nawet jak na realia tego świata

  •  

   pokaż komentarz

   @Schrodinger: To co cechuje dobre fantasy, to że kreowane tam światy pomimo istnienia magii, smoków i innych fantastycznych stworzeń, są na tyle sensownie wykreowane że można uwierzyć w ich istnienie, w jakiejś teoretycznej alternatywnej rzeczywistości.
   Dlatego pierwsze sezony GoT były świetne, a odkąd skończył się materiał książkowy, a za kreowanie świata wzięli się "spece" z Hollywood, dla których jedynym sposobem sprzedania czegoś widzowi jest naj%#!nie jak największej ilości CGI i sztucznej epickości. Nie ważne czy coś ma sens i jest wiarygodne, ważne żeby wyglądało efektownie, a ciemny lud to kupi.

  •  

   pokaż komentarz

   @stannis: ty mi lepiej powiedz gdzieś ty był jak miała miejsce ta bitwa xD najlepszy strateg w tym zaj##@nym westeros ;) a nie jakis pedałek dżon snoł

  •  

   pokaż komentarz

   @Schrodinger: Może to bardziej otworzy Ci oczy i zrozumiesz dlaczego ta bitwa jest absurdalna

   https://youtu.be/jY2jAnV5Fa4

   Autor uwzględnia fakt, że walczono z zombiakami i w bitwie uczestniczyły smoki. Gra o Tron (książka) mimo pewnych elementów fantastycznych jest oparta na realistycznym odwzorowaniu tego świata, również bitew.

   Problem jest znacznie szerszy i nie chodzi o samą bitwę - od momentu gdy skończył się materiał książkowy i doradcza rola Martina, fabuła, dialogi, postacie, właściwie wszystko podążyło w stronę hollywoodzkich schematów. Stało się płytkie, "tanie" i do bólu schematyczne

   Dla "casualowego" widza, który oczekuje lekkiej rozrywki mogą to być rzeczy nieistotne, dla fanów książek i pierwszych sezonów serialu, którzy w zalewie schematycznych do bólu filmów i seriali znaleźli wreszcie coś dla siebie - świat bez dobra i zła, gdzie żaden bohater nie jest bezpieczny i absolutnie każdy może zginąć w zupełnie normalny, czasem przypadkowy sposób. Tego oczekiwał każdy fan Martina, a otrzymaliśmy groteskową parodie. Już od kilku sezonów pewne sceny nie pasowały zupełnie do stylu twórczości Martina (np. Jon uratowany w ostatnim momencie przez wuja) i nie był to przypadek, tylko zapowiedź jeszcze większej fali g...

   Bitwa jest absurdalna taktycznie, postacie są ratowane w ostatniej chwili, wydostają się z niemożliwych sytuacji, logika się sypie, scena z Arya wyskakującą z nikąd to po prostu kiepski żart twórców - słowem, typowe akcje z hollywodzkich blockbusterów.

   Niestety scenarzyści "opuszczeni" przez Martina, pokazali, że kompletnie nie rozumieją jego twórczości i "zabili" ducha Gry o Tron. Polecam też recenzje Angry Joe na YT (podobnie zawiedziony jak ja)- chyba on wspominał, że George Martin gorąco poleca oglądanie ... The Last Kingdom, a na Gre o Tron ..nie ma czasu:) Myśle, że łatwo zrozumieć ten przekaz.

  • więcej komentarzy(5)

 •  

  pokaż komentarz

  najlepsze jak Arya byla zamknieta z tymi zombiakami w bibliotece i zombiak slyszal jak jej kropa krwi spadla
  ale to nie przeszkadzalo jej przebiec obok calej armii zombie i skoczyc niczym John Rambo nocnemu krolowi na glowe i go zabic
  XDDDD

 •  

  pokaż komentarz

  Oglądając bitwę z innymi liczyłem na ciekawe widowisko a nie na symulację starcia średniowiecznej armii z armią zombi i się nie zawiodłem.

  •  

   pokaż komentarz

   @rafal-stojanowski: Bo najważniejsze jak ci zrobią wielkie booom,przed ryjem wypchanym popcornem.

  •  

   pokaż komentarz

   @Asteroida: Ryj to może masz Ty, ja mam twarz.
   Najważniejsze to dobrze się bawić a nie chodzić nabzdyczonym jak bąk.
   Bitwa z nieumarłymi którzy nie nacierają w szyku a bardziej przypominają falę, nie męczą się i nie cofają do tego smoki, olbrzymi, biali wędrowcy a ci: Hudurrrr! W średniowieczu walczyli inaczej!

  •  

   pokaż komentarz

   Hudurrrr! W średniowieczu walczyli inaczej!

   @rafal-stojanowski: czemu tak Cię boli że niektórzy wolą mieć choć odrobinę logiki w tym co oglądają?
   Tobie do rozrywki jest potrzebne niezbędne minimum najwidoczniej i Tobie bez różnicy jest formacja wojska broniącego zamku, a kto inny dostrzega bezsens formacji wojskowych to przyłazisz i hejtujesz bo TY się dobrze bawiłeś.

   Bez krytyki czegokolwiek nie ma szans na poprawę, a potem mamy papkę w telewizji jak trudne sprawy.

  •  

   pokaż komentarz

   @Kargaroth: Trudne sprawy to wy kręcicie tutaj ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @Kargaroth: zgadzam się, własnie to trochę boli, że mając taki budżet tak olali tę sprawę, a wystarczyło jedynie inaczej poustawiać klocki na mapie bitwy. W ogóle ta bitwa to wygląda jakby była tak specjalnie nakręcona wbrew logice, no bo kto atakuje pierwszy, gdzie stoi wparcie, kto stoi za murami, kto przed to wszystko jest tak sprzeczne z logiką, że głowa mała. To nie są małe przeoczenia, to są ogrome przeoczenia, wyłapie to każdy kto miał jakąkolwiek styczność z grami strategicznymi, a czy w ogóle są tacy co nie znają serii Total War?

  •  

   pokaż komentarz

   @Zielony_Ogr: tą bitwę projektowali spece od show a nie wojen. Miało być strasznie, szybko, widowiskowo. Nie mieli się bronić kilka odcinków, tylko NK miał ich zmiażdżyć jak najszybciej z kilkoma przerwami na widowiska. To się udało, był klimat, zwycięstwo zła i nagły zwrot pod koniec. Jakby bronili by się skutecznie, to byłoby to kosztem show. Łamania logiki było tam więcej, ale nie byłbym tak surowy wobec serialu fantasy.

  •  

   pokaż komentarz

   @invisibleborder: helloł oni walczyli z armią nieumarłych, nawet gdyby całą obronę ustawili perfekt to przeciwnik pozwala każdy scenariusz nakręcić, nie trzeba tutaj robić k$@#y z logiki i pajacować z polem bitwy jak to zrobili. Dali ciała i nic ich nie obroni.

  •  

   pokaż komentarz

   @rafal-stojanowski: Jednak jakby artylerię ustawiali na murach i strzelali płonącymi pociskami aż do zajęcia murów to:
   1. Byłoby więcej widać :)
   2. Byłoby bardziej efektownie i efektywnie.
   3. Byłoby to bardziej logiczne.

   Czyli z pożytkiem dla wszystkich.
   Choć kolejne 30 minut CGI na pewno kosztowało więcej, jasne sceny wymagały by większego przygotowania, więcej statystów... koszty rosłyby pewnie dość mocno, chyba dlatego było to tak zaplanowane.
   Ale bez przesady też. Odcinek był jak długi film z jedną walką. Takich emocji nie daje żaden film dotyczący średniowiecza/fantasy.

  •  

   pokaż komentarz

   Jak wszystko wiecie lepiej no może nakręćcie swoją wersję bitwy o Winterfell z zastosowaniem średniowiecznych taktyk katapulty za murem samo, południe bezchmurne niebo i nadchodzą oni nieumarli w bojowym szyku tak jak na średniowieczną armię przystało ( ͡° ͜ʖ ͡°)
   Nocnego Króla też nie zabija Aria po prostu w słoneczny dzień topi się na słońcu ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @Asteroida: czasami tak, czasami nie, zależy od rodzaju kina

  •  

   pokaż komentarz

   @Kargaroth Mówisz mu że mamy papkę w telewizji a serial gdzie latają smoki w filmie gdzie pewnie był wydany duży budżet nie uważasz za papkę? Ja uważam ze to papka tylko ładnie podana. Zresztą co tu analizować? Walkę z trupami? Nie bądź i ty śmieszny bo widzę ze niektórzy przeżywają ten serial jak niektórzy Klan czy inne Domy nad rozlewiskiem.

  •  

   pokaż komentarz

   @rafal-stojanowski: Ehh... mam wrażenie, że dzisiejsza widownia z wypranymi mózgami przez kolejne gnioty od Marvela potrafi cieszyć się tylko z super efektów specjalnych, nawet jeśli sam scenariusz filmu jest niczym filmy z najniższej póki... Prawdziwy koneser kina zawsze będzie zwracał uwagę na "sens" tego co widzi na ekranie. Mając do dyspozycji nowoczesne technologie komputerowe i filmowe, powinno się dbać o to, by dobry scenariusz lepiej zwizualizować, a nie zalewać ekran efektami dla samych efektów.

  •  

   pokaż komentarz

   Jak wszystko wiecie lepiej no może nakręćcie swoją wersję bitwy o Winterfell

   @rafal-stojanowski: Spoko. Daj mi ich ludzi i budżet, a nakręcę dużo lepszą bitwę, gdzie nie będzie robienia idiotów z dowódców, a przy tym będzie klimat nadchodzącej śmierci.

  •  

   pokaż komentarz

   olbrzymi, biali wędrowcy

   @rafal-stojanowski: tam był tylko jeden olbrzym, a biali wędrowcy nie zrobili w tej bitwie absolutnie nic. Smoki w sumie również nie zrobiły niczego co wpłynęłoby na wynik bitwy, w sumie to mogli zostawić Brana w gaju i Aryę na drzewie i nikt z obrońców Winterfell nie zginąłby podczas tej bitwy.

  •  

   pokaż komentarz

   @St_Atheist: Jak na razie to krytykując ostatni odcinek GoT to ty płyniesz razem z mainstreamem. Co do produkcji Marvela nie widziałem żadnej z części Avengersów. Wracając do GoT bitwa podobała mi się ze względu na jej rozmach, efekty specjalne, rosnące napięcie i klimat mroczny zimny, przeważające siły wroga dosłownie zalewające obrońców swoją masą. Szarża Dothraków? Logiczna nie logiczna przez poprzednie siedem sezonów pokazali że, tylko tak potrafią walczyć.

  •  

   pokaż komentarz

   @stannis: Wtedy każdy podejrzewałby że, to pułapka a tak NK czuł że, zwycięstwo ma w garści i na krótką chwilę opuścił gardę. No i początkowy plan zakładał zwabienie NK do gaju i rozprawienie się z nim za pomocą smoków więc plan się rypnął w chwili w której okazało się że, NK jest odporny na smoczy ogień. Pozostało mozolne przebijanie się przez hordy wrogów lub właśnie skrytobójczy atak z zaskoczenia.

  •  

   pokaż komentarz

   @stannis: w takiej sytuacji Jon by zginął, bo w ostatniej chwili pobiegłby niczym ostatni kretyn sam na ratunek swojemu bratu. Chociaż to jednak jest koleś który na piechtaka wp%@%$#@a się w szarżę tysięcy konnych i nic mu nie jest, więc nie wiem...

  •  

   pokaż komentarz

   Wracając do GoT bitwa podobała mi się ze względu na jej rozmach, efekty specjalne, rosnące napięcie i klimat mroczny zimny, przeważające siły wroga dosłownie zalewające obrońców swoją masą.

   @rafal-stojanowski: I którą z tych rzeczy miałoby zniszczyć zastosowanie logiki podczas obrony? GoT we wszystkich innych bitwach stosował w miarę logiczną taktykę, samo "fantasy" było rozrzedzone dużą dozą realizmu, a zachowywanie się jak debil kończyło się zwykle śmiercią. Ta bitwa jest niestety, ale nie do obrony, bo autorzy wyj?@#li za okno nawet swoją własną logikę która była budowana w ramach świata. Punktując po kolei:

   - linia obrony przed zamkiem - przeciez cholera w grupie obrońców było od cholery dowódców z doświadczeniem wojskowym, a zdecydowali się na olanie najważniejszego atutu jaki mają, czyli murów Winterfell, które pozwoliłyby na zyskanie przewagi której nie mają podczas walki w polu.

   - otwarcie bitwy szarżą Dothraków - ci sami dowódcy zdecydowali że najlepszym pomysłem na otwarcie bitwy z cholerna masą truposzy która nie myuśli, nie czuje tylko nak@#!ia do przodu jest szarża lekkiej konnicy która nie ma nawet broni pozwalającej na zabicie zombiaka (o czym doskonale wiedzą, bo testowali już różne bronie na wędrowcach i jasno pokazało to że działa tylko ogień, valyriańska stal i smocze szkło).

   - Mellisandre-ex-Machina - nie no, Dothrakowie, którzy panicznie boją się i brzydzą magią (i wolą umrzeć niż z niej korzystać) nagle bez problemu przyjmują magicznego spella który podpala im broń.

   - trebusze jako broń jednorazowa - gówno które wymaga wysiłku i pierdzielenia się z budową jest ustawione w takim miejscu że padnie od razu po wyginięciu konnicy która nie ma możliwości przeżyć.

   - piechota ustawiona przed zasiekami - kto o zdrowych zmysłach w ramach planu ustawia główną linie obrony PRZED umocnieniami polowymi, skutecznie uniemożliwiając odwrót który był CZĘŚĆIĄ planu.

   - brak pełnej obsady zamku - ostatnia linia obrony, czyli sam zamek jest obsadzony tylko częściowo, brama jest łatwa do rozj?@#nia przez olbrzyma (w taki sam sposób jak została rozj?@#na brama muru na oczach Jona), na murach stoi tylko paru łuczników którzy nie mają żadnego wsparcia poza paroma głównymi bohaterami i którzy to łucznicy w momencie gdy armia trupów staje przed płomieniami, nagle stwierdza że nie będą oszukiwać i strzelać do łatwego celu, bo przecież tak nieładnie.

   - krypty - wszyscy wiedzą że krypty będą najbezpieczniejszym miejscem, bo truposz nie potrafi się przebić nawet przez drewno. No chyba że autorzy wyjebią logikę przez okno i nagle trupy rozwalają z pięści kamienne sarkofagi. No i pomimo tego że wiedzą o tym że NK potrafi podnosić zmarłych, nikt nawet nie pomyślał że krypty służą do przechowywania trupów, więc można w razie co dać naszym bliskim ze 2-3 sztuki broni. Zwłaszcza że większość z osób w kryptach trenowała walkę jeszcze odcinek temu.

   Mówiąc krótko, scenarzyści uroczyście wyj?@#li logikę własnego świata przez okno w tylko po to, żeby zmniejszyć koszty CGI i nie dopuścić do sytuacji w której obrońcy zostaną z siłami które mogłyby łatwo zagrozić Cersei.

  •  

   pokaż komentarz

   @rafal-stojanowski: analiza formacji może być równie ciekawa, albo i ciekawsza, niż samo obejrzenie serialu:)

  •  

   pokaż komentarz

   @Kargaroth

   czemu tak Cię boli że niektórzy wolą mieć choć odrobinę logiki w tym co oglądają?

   Może temu, że w przeciwieństwie do rzeczywistości GoT to widowisko, show, a ludzie którym przeszkadza brak logiki w bitwie słowem nie komentują zmartwychwstania, płonących mieczy, czy latania na smokach i to bez żadnej uprzęży - trzymając się łusek podczas wyraźnie znacznych przeciążeń. Ale to wszytko nic - ci sami ludzie albo są wierzący i wierzą w jakiegoś bozia, albo są lewakami i wierzą, że niszczenie krajów rozwiniętych napływem roszczeniowej ciemnoty w jakiś sposób uzdrowi miejsca z których ona pochodzi.

   I nie wciskam tu polityki - stwierdzam fakt - jak się chce być takim akuratnym, to powinno się zająć najpierw rzeczywistością, a później poprawiać fikcję literacką, w przeciwnym razie jest to zwykła bufonada. Bufon często ma rację, jak jak ma to miejsce w tym przypadku, co jednak nie umniejsza bycia bufonem i jak tu - nie zmniejsza hipokryzji.

  •  

   pokaż komentarz

   a ludzie którym przeszkadza brak logiki w bitwie słowem nie komentują zmartwychwstania, płonących mieczy, czy latania na smokach i to bez żadnej uprzęży

   @Grothar: Ty rozróżniasz elementy zmyślone, od tych które mają odzwierciedlenie w rzeczywistości?! :D
   W rzeczywistości nie masz smoków co do których mógłbyś komentować ich "realizm" czy zachowanie, czy fizykę, czy łuski. Za to w rzeczywistości miałem tysiące konfliktów zbrojnych, oblężeń zamków i jest doskonale udokumentowane co działa, a co nie.

   Przecież nie masz mieczy z gumy, a goście nie potrafią z nimi latać i nie zaginają czasoprzestrzeni tym że stoją na polu bitwy pod Winterfell. Obowiązują te same zasady i logika co w realnym świecie. W realnym świecie nie masz smoków żeby cokolwiek podważać :D

   Nie rozumiem jak można nie rozumieć że to są zupełnie inne rzeczy :D
   Tak samo w filmie o zombie nie podważasz faktu istnienia zombie, ale podważysz już fakt że ktoś trzyma kałacha opartego o głupi ryj, a nie o bark. Logiczne chyba.

  •  

   pokaż komentarz

   @Kargaroth

   Obowiązują te same zasady i logika co w realnym świecie

   Tak samo, jak podczas latania czymkolwiek itd.
   Wybierasz sobie zupełnie losowo bezsensy, których bronisz i te, które wytykasz. O tym właśnie mówię, bo mówisz o czymś i kompletnie nie zauważasz braku konsekwencji. A o nim właśnie pisałem.

  • więcej komentarzy(12)