•  

  pokaż komentarz

  Problem w tym, że w 2018 roku akcje wielu spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie (w które inwestowały OFE) raczej traciły na wartości, aniżeli rosły. W zakresie inwestycji w akcje OFE zanotowały spadki na poziomie -12,4 proc

  Krzykliwy tytuł, prozaiczna prawda.

  Fundusze emerytalne były zdywersyfikowane do czasu skoku na kasę PO. Po tym jak im zabrano obligacje ich profil siłą rzeczy zmienił się na agresywny. A teraz zdziwienie, że przy spadkach na giełdzie spadają aktywa.

  •  

   pokaż komentarz

   @janekplaskacz: Jeśli założyć jak niektórzy mówią że polska giełda jest ustawiona, to jest to idealny sposób na transfer publicznych środków do znajomych królika, wszystko na legalu. Oczywiście nikt za to nie beknie. Pieniądze wyparowują powolutku, państwowi eksperci inwestycyjni to widzą i nic sobie z tym nie robią, przecież za to od razu powinien być kryminał, nie tyle co za błędną ekspertyzę, a celowe działanie na niekorzyść państwa.

   Tak drastyczne zmniejszenie aktywów nie byłoby możliwe, gdyby OFE nie inwestowały aż tylu środków finansowych w akcje spółek notowanych na giełdzie.

  •  

   pokaż komentarz

   @Anna_:
   Za co kryminał, za teorię spiskową?

   Tak drastyczne zmniejszenie aktywów nie byłoby możliwe, gdyby OFE nie inwestowały aż tylu środków finansowych w akcje spółek notowanych na giełdzie.

   Ja tylko przypomnę, że do inwestowania tylu (takiego procenta) środków OFE zostały zmuszone przez polityków.

  •  

   pokaż komentarz

   @janekplaskacz: Za sprzeniewierzenie 22 miliardów złotych nie należy się kryminał? W ten sposób usprawiedliwisz wszystkich po drodze, polityk zrzuci winę na jeszcze kogoś innego i tak w koło macieju. W prawym państwie ekspert widząc że jest zmuszany do inwestycji WIEDZĄC o tym że jest to skazane na porażkę i WIDZĄC jak miesiąc po miesiącu pieniądze publiczne znikają - wyparowało 14% środków, a to się nie stało przecież z dnia na dzień, powinien od razu lecieć z tym do prasy i zrobić z tego wielką sprawę medialną z uczestnictwem sądów włącznie oraz natychmiastowym wycofaniem środków z kiepskich inwestycji. Osoby które po cichu biorą udział w takich procederach mając pełną świadomość tego co robią, powinny być pociągnięte do odpowiedzialności w podobnym stopniu jak osoby decyzyjne.

   Tak to można wytłumaczyć każdego, zrobiłem bo szef kazał. Polityk zwali winę na jakiegoś innego eksperta, odpowiedzialność się rozmyje i wszystko gitara. Test przedsiębiorcy ma przynieść państwu 1,2 mld zysku, przy okazji utrudniając życie tysiącom osób i zniechęcając do prowadzenia tutaj firmy, a tymczasem w ciągu jednego roku lekką ręką znika 22 mld złotych i nikt z tego nie robi problemu. To państwo to istny cyrk prowadzony przez wrogą władzę.

  •  

   pokaż komentarz

   @Anna_:

   Za sprzeniewierzenie 22 miliardów złotych nie należy się kryminał?

   k#$#a, czy ty wiesz jak działa giełda? Jeżeli już to kryminał należy się Tuskowi i jego ekipie - to oni do tego doprowadzili.

  •  

   pokaż komentarz

   @janekplaskacz: O widzę że mamy pisowskiego trola który podtrzymuje ulubioną narrację zrzucania winy na wcześniejsze rządy i przymykania oczu na całą resztę ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @Anna_:

   O widzę że mamy pisowskiego trola który podtrzymuje ulubioną narrację zrzucania winy na wcześniejsze rządy i przymykania oczu na całą resztę

   Ja p@?$!@!ę, czy ty masz jakieś klapki na oczach? Dokładnie napisałem co jest przyczyną tego, że OFE MUSZĄ inwestować większość udziałów w akcje. To, że zrobiło to PO to twój problem.

   Jak chcesz zobaczyć co myślę o pomysłach PIS to przejrzyj pozostałe moje komentarze. Nie mam sympatii do żadnej partii - krytykuję wszystkie, konstruktywnie, za ich działania.

  •  

   pokaż komentarz

   @zbiegowiskostulejek:
   Sorry, to nie ja się spieram, którzy gorsi. Ja wiem, że nie ma różnicy. To @Anna_ nie chce przyjąć do wiadomości, że jedni z tych socjalistów, czyli konkretnie PO zj%#@li temat i za ten konkretny temat trzeba winić właśnie tych.

   Żeby było "śmieszniej" to jest to przedsmak tego, co chce zrobić PIS. Jak będą chcieli spieniężyć akcje to ich ceny polecą na łeb na szyję i nie wiem, czy wartość aktywów przekroczy połowę tego, co jest obecnie.

  •  

   pokaż komentarz

   @zbiegowiskostulejek: PO i PIS to jedno zło, podobnie zresztą wszystkie rządy w tym kraju na 30 lat wstecz. Problemem który tu zaznaczyłam jest to że mimo świadomości straty tak dużych środków obecny rząd nic z tym nie robi i nawet o tym nie poinformował, co w świetle ciułania pieniędzy jak przykładowo z testem przedsiębiorcy jest wyjątkowo dziwne, porównując obydwie kwoty. To jak próba nalania wody do garnka kiedy w środku pozostaje kilkanaście razy większa dziura, ale no problemo. Po to oni tam są żeby zabezpieczyć publiczne środki, co, nagle mają związane ręce i nic nie mogą zrobić? Nieważne kto zawinił, ważne co obecny rząd robi.

 •  

  pokaż komentarz

  Komentarz usunięty przez moderatora

 •  

  pokaż komentarz

  Ciekawym wątkiem całej historii z OFE jest to, że prezesi największych z nich, regularnie się spotykali, by uzgodnić zagrania giełdowe. Przy pomocy tak dużej kasy, która zarządzali mogli spekulować giełdą. Na czyją korzyść?
  Nie pamiętam nazwy tej afery, ale chyba pisała o tym wyborcza.
  Ten przekręt był podobno jednym z powodów likwidacji OFE.

 •  

  pokaż komentarz

  Dajcie spokój. OFE za poprzedniej władzy musiało jakiś % (z jakiegoś powodu nie sięgnąłem tak głeboko) inwestować w zus. Przecież to samo w sobie jest pętlą przegrywu. Prawda jest taka, że ktoś się obłowił na systemie emerytalnym i przez warstwy tej polskiej cebuli można się tylko domyślać kto.

 •  

  pokaż komentarz

  Jak przez giełdę, to już pewnie są gdzieś pod Wzgórzami Golan.