•  

  pokaż komentarz

  "W Pleszy spotkaliśmy Bolka Majerika, który rzeźbi w drewnie i kamieniu. Na co dzień uczy dzieci robienia drzeworytów, jego marzeniem jest otworzenie szkoły rzeźbiarskiej dla dzieci na Bukowinie. Wyraża również smutek, że Rodacy z macierzy porzucili Bukowinę jako szlak turystyczny na rzecz Tajlandii i Egiptu"

  Super przyszłościowa praca, rzeźbienie figurek w drewnie (albo raczej drzeworytów, omg naprawdę drzeworytów?). Zaproponujcie mu przebranżowanie na robienie figurek GoT albo WoW. Może drzeworyt w takim temacie nawet sprzeda...

  Albo jakieś warsztaty dla warszawskich hipsterów zainteresowanych drzeworytami?

  Szlak turystyczny? Chyba tylko Makłowicz zapuszcza się w takie tereny. Drogi dziurawe, góry takie same jak w Polsce, kilka cerkwi tu i tam. Bida jak u mnie w wiosce 30 lat temu.

  Od siebie dodam, że kapitalistycznie pomogłem tamtej części Europy dając pracę rumuńskim budowlańcom w UK.

  Nie opluwam znaleziska ale trochę realizmu ludzie. Pomóżcie emerytom (tym rumuńskim też) ale młodych namówcie na pracę i wyjazd byle dajej na zachód jak jeszcze mogą, zanim UE się rozpadnie i zostaną z rękami w nocnikach.

  //PS: wykopałem

  •  

   pokaż komentarz

   młodych namówcie na pracę i wyjazd byle dajej na zachód jak jeszcze mogą,

   @olszus: lmao, to ostatnie czego potrzebuje Polska. W ich miejsce Pakistańczyków, nie? Rośnie nam drugi Gwiazdowski :).

  •  

   pokaż komentarz

   @olszus: "Drogi dziurawe" No właśnie lukłem na street view i...

  •  

   pokaż komentarz

   Szlak turystyczny? Chyba tylko Makłowicz zapuszcza się w takie tereny. Drogi dziurawe, góry takie same jak w Polsce, kilka cerkwi tu i tam. Bida jak u mnie w wiosce 30 lat temu.

   @olszus Nie tylko Makłowicz. Objechałem te tereny w ubiegłym roku. Piękne, unikatowe zabytki (malowane cerkwie Bukowiny i drewniane cerkwie Marmaroszu).

   Praktycznie brak obcokrajowców, więc będąc gościem z zagranicy jest się traktowanym z prawdziwą sympatią przez miejscowych, którzy jeszcze nie są nauczeni, że turysta służy do wydojenia z pieniędzy. Na przykład gdy w monastyrze w Putnie, nie można było zaplacić za wstęp kartą, a gotówki praktycznie nie mieliśmy, to mniszka obsługująca kasę tak sie przejęła że nie mamy pieniedzy i być może jestesmy ubodzy, że oferowała wstęp za darmo (ale udało nam się znaleźć odpowiednią sumę).
   Co więcej, ludzie są przyjaźnie nastawieni, gdy mają festyny wszyscy sie razem bawia i tańcza w kółkach do których nas zapraszali. W samej Sapancie, która jest małą wioską, kilkukrotnie usilnie chciano nam wieczorem postawic alkohol, a nad ranem kawę.

   Wciąż jest u nich żywa kultura ludowa, co czyni te rejony unikatowymi - w przeciwieństwie do krajów zachodnich, gdzie globalizacja sprawia, że rok po roku coraz bardziej te rejony są do siebie podobne, a ich tradycje są sprowadzane do robionego na siłę show dla turystów.

   Szczerze mówiąc, to najchetniej bym zachowal wiedzę o tym wszystkim dla siebie, ze strachu by za killa lat północna Rumunia nie poszła śladem państw zachodu i nie stała się kolejnym miejscem instagramowych podrozników.

   Jeśli ktoś jest zainteresowany to mogę zrobić wpis na mirko o urokach północnej Rumunii i zawołać.

   Co do dróg, to są średnie. Jednak nie jest to katastrofa na miarę Ukrainy. A zreszta - samochód to tylko przedmiot, służacy do jazdy - jak sie zepsuje to sie go naprawi (co zresztą w Rumunii nas spotkało, ale akurat nie z powodu stanu dróg).

  •  

   pokaż komentarz

   @Halbr: Mam tak samo z niektórymi pasmami na Słowacji. W zeszłym roku była słoneczna majówka, a przez 3 dni 8 osób spotkałem. Lepiej się nie chwalić. ;) Z drugiej strony od wielu lat planuję ponowny wypad do Rumuni, a wpisy takie jak Twoje tylko mi o tym przypominają i zachęcają.

  •  

   pokaż komentarz

   @Halbr: jak dorobie się goldwinga to moim marzeniem jest właśnie pojechać na wschód do Gruzji czy innych krajów bałkańskich. Podróż puszką to nie zabawa ale takim moto czolgiem to już inna zabawa.

  •  

   pokaż komentarz

   @Halbr: Napisz coś więcej, chętnie poczytam, mam zamiar wy brać się do Rumunii w tamte rejony.

  •  

   pokaż komentarz

   @olszus: robienie zwykłych rzeźb może być bardziej dochodowe niż figurek do GoT WoW

  •  

   pokaż komentarz

   @Halbr: Byłem dwa razy w Rumunii, samochodem. Tobie i mi się podobało ale przeciętny turysta woli plaże, a nie monastyry czy góry takie same jak w Polsce (oprócz niedźwiedzi na każdym kroku :)).

   A i wyobrażasz sobie backpackers w północnej Rumunii? Ani autobusu, ani hostelu, ani pociągu. Mamałyga na Insta!

  •  

   pokaż komentarz

   @Tommik: może, ale po artykule widać że nie jest jak zbierają na pomoc.

  •  

   pokaż komentarz

   Praktycznie brak obcokrajowców, więc będąc gościem z zagranicy jest się traktowanym z prawdziwą sympatią przez miejscowych, którzy jeszcze nie są nauczeni, że turysta służy do wydojenia z pieniędzy.

   @Halbr: Jak zaczną tam ściągać tabuny turystów, to zmienią nastawienie. A jak nie zaczną, no cóż, to dalej będzie tam bieda i nadal będą "gościnni".

 •  

  pokaż komentarz

  te nagranie mówi samo za siebie...

  ja pierdole..ludzie...gdzie Wy szkoły kończyliście (╯°□°)╯︵ ┻━┻

  to nagranie
  te nagrania

  #grammarnazi

 •  

  pokaż komentarz

  Jako, że byłem to sie wypowiem. Polacy tam mieszkający to potomkowie górników sprowadzonych do rumunii. Mieszkają w dużych domach jak to na wsi. Normalnie pracują, jako że wioska jest w górach to co 3 dom przyjmuje gości. Drogi w polskich miejscowościach są nawet lepsze niż porównywalne wioski rumuńskie obok, bo za Polskie pieniadze za czasów Kwaśniewskiego były wybudowane tam betonowe drogi. Nie widzę powodu, żeby szczególnie tym ludziom pomagać. Nie jest tam biedniej niż na przeciętnej biednej górskiej wiosce w Polsce. Pracują, bogacą się, nie są dyskryminowani. Nie narzekają. Jedni radzą sobie lepiej, inni gorzej - normalne. Streetviev z "polskiej" mijescowości: https://goo.gl/maps/i6ZPMX4aQYEiy8nJ7

 •  

  pokaż komentarz

  szczególnie osoby starsze żyją w strasznej biedzie

  Dzieci wyjechały do Niemca pracować i rodzicom nie pomagają ( ͡º ͜ʖ͡º)

 •  

  pokaż komentarz

  Że niby w Polsce by mieli lepiej? Jakby im się tam nie podobało to by z młodymi uciekli.