•  

  pokaż komentarz

  Jakieś to naciągane. Jest dlużnik wiec ściągają dług, nie t4zeba nic sie tlumaczyc. Niezaleznie kto jest wierzycielem.

  •  

   pokaż komentarz

   @LowcaG: Dokładnie. Przychodzi trzech łysych z bejsbolami do warzywniaka i mówią, że to teren ich szefa. I że za możliwość handlu w tym miejscu należy się 4000 zł miesięcznie. Gość nie płaci, na drugi miesiąc przychodzą, łamią mu ręce i mówią, że teraz wraz odsetkami, to 50000.
   Dwa dni później facet sprzedaje mieszkanie, spłaca dług (już 70000) i wszyscy szczęśliwi.

  •  

   pokaż komentarz

   @mlotek_to_uniwersalna_odpowiedz: Czlowieku coś ci sie pomieszalo. Zmien dietę

   Naprawde musze dodawać, ze poruszamy sie w granicach prawa, ze dług jest rzeczywisty itd.?

  •  

   pokaż komentarz

   @LowcaG: A którego konkretnie prawa? Ja sobie nie przypominam, abym wyraził zgodę tuż po porodzie na to, że będę ze swoich pieniędzy opłacał emerytury innych. Prawo jest nam narzucane przez innych. Łysy tez ci narzuci swoje prawo silniejszego.

  •  

   pokaż komentarz

   @mlotek_to_uniwersalna_odpowiedz: ps.
   W two8m debilnym przypadku nie ma dluznika nie ma wierzyciela jest wymuszenie i przestepca

  •  

   pokaż komentarz

   @mlotek_to_uniwersalna_odpowiedz: aaa ta debilna argumentacja.

   Podatkow tez nie podpisywaleś, no tak. Inni nie podpisywali ze ciebie nie okradna i ze nie pobija. Moga cie okrasc? Pewnie nie bo naruszaja twoja osobe. Ale nie przypiminam sobie zeby cos podpisywali.

   No masz pecha. Na pocieszenie ci powiem ze mozna to zmienic jak znajdzie sie odpowiednia ilosc wyborcow.

  •  

   pokaż komentarz

   @LowcaG: Jest dłużnikiem za coś, co ma otrzymać za kilkadziesiąt lat. Natomiast mieszkanie, większość życia i dorobku, traci dziś po niskiej cenie komorniczej. Do tego nie może zrezygnować z emerytury i jej składek mimo trudnej sytuacji finansowej.

   Więc to taki zakup przymusowy czegoś w ratach płatnych od dziś, chociaż człowieka chwilowo nie stać i pieniądze potrzebne są na pilniejsze wydatki, ale towar dostanie się w odległej przyszłości. Normalne? Nie.

   Na emeryturę można odkładać samodzielnie. Można by dzięki tak dużym pieniądzom zabieranym przez ZUS przetrwać kryzys i wyjść na prostą. Można je mądrze zainwestować i mieć większą emeryturę niż z ZUS. Można spłacić kredyt przed czasem, oszczędzić kilkadziesiąt tysięcy złotych odsetek, uwolnioną ratę (kapitał + odsetki) przeznaczać wtedy na przyszłą emeryturę większą niż dałby ZUS. Można kupić drugie mieszkanie na wynajem, mieć emeryturę z czynszu, mieszkanie zostaje.

   Nie rozumiem argumentów, że ktoś nie będzie odkładał, wtedy będzie na starość grzebał w śmietnikach. Przecież to proponowane narzędzie właśnie daje większe możliwości oszczędzania i gospodarowania, daje człowiekowi potencjalnie większe emerytury, niczego mu nie odbiera. Więc bardziej likwiduje biedę i tragedie niż je tworzy. Dlaczego nadopiekuńczość wobec trwale niezaradnych ludzi ma odbierać naprawdę duże możliwości myślącym? Wiem, że socjalizm jest prostszy i daje pewność grosza, ale nie da nic więcej.

  •  

   pokaż komentarz

   Jest dłużnikiem za coś, co ma otrzymać za kilkadziesiąt lat.

   @gotcha: czyli dluznikow dzielimy na lepszych i gorszych w zaleznosci za co csa winni?

   Reszta to rozwarzania ideologiczne jesli chodzi o.wybor modelu. I z Toba zgadzam sie. Ale rownie dobrze moge sprowdzic sprawe do tematu. Czy jezeli nie zgadzamy sie z jakims prawem mozemy je ignorowac.

  •  

   pokaż komentarz

   @LowcaG: Sam masz debilną argumentację. Nie od dziś tzw prawo ustalają ci, którzy sa beneficjentami przyszłych zysków z tego "prawa".
   Czy jeśli dziś prawicowi, związani z kościołem prawnicy dopiszą spec ustawę o zaostrzeniu kar za polewanie z guseł, np kamienowanie, to tez to bedzie prawo? Beneficjentami bedzie kosciół. Opresjonowani - społeczeństwo. Z resztą juz taki dokument powstał, nazywa się konkordat. Tam też kościół dostał dużo benefitów, a cóż, płaci za to całe społeczeństwo.
   W krajach muzułmańskich prawo jest jeszcze bardziej represyjne, czy to oznacza, że to jeszcze lepsze prawo?

  •  

   pokaż komentarz

   Nie od dziś tzw prawo ustalają ci, którzy sa beneficjentami przyszłych zysków z tego "prawa".

   @mlotek_to_uniwersalna_odpowiedz: no i wlasnie po to wymyslono demokracje. A ty co proponujesz właściwie? Bo p@#!#%%ić i narzekac kazdy potrafi

  •  

   pokaż komentarz

   @LowcaG: Odpowiedzialnych za próbę wprowadzanie przepisów, które są pisane pod wąską grupę beneficjentów karać minimum 25 lat pierdla. Jest to działanie uderzające w podstawy działania państwa (wystarczy sobie wyobracić, ile pieniędzy by nie poszło na kościół, gdyby nie podpisano konkordatu). Za próbę wprowadzenia kilku banknotów 50 zł idzie się siedzieć na długie lata właśnie z powodu takiej interpretacji czynu, a nie oszukania państwa na 500 zł.

  •  

   pokaż komentarz

   Odpowiedzialnych za próbę wprowadzanie przepisów, które są pisane pod wąską grupę beneficjentów karać minimum 25 lat pierdla. Jest

   @mlotek_to_uniwersalna_odpowiedz: ja sie z Toba zgadzam co.do ideai jednak to tez juz rozpracowano i wymyslono sądy. No i prawo. Jak ktos zlamal to zglos moze ktos przegapil.

  •  

   pokaż komentarz

   @LowcaG: Jest coś takiego, jak Trybunał Stanu. Bardzo wielu pod niego spokojnie można by było pociągnąć. Ale nie zdażyło się nigdy. Był prawie jeden przypadek, jak pewien minister oddał A4 pewnemu przedsiębiorstwu, a później okazało się, że przez przypadek jest tam prezesem (albo w zarządzie, nie pamiętam), a umowa jest ściśle tajna. I nikt w Sejmie nie smiał wystapić jako oskarżyciel. No to sobie dopowiedz, jakie mamy "prawo" i komu ma służyć.

  •  

   pokaż komentarz

   Jest coś takiego, jak Trybunał Stanu

   @mlotek_to_uniwersalna_odpowiedz: oczywiscie. Czyli sa narzedzia. I jak wspomnialem przekonaj jak najwieksza ilosc wyborcow i dzialaj a nie w internecie sie zalisz.

  •  

   pokaż komentarz

   @mlotek_to_uniwersalna_odpowiedz: Nie chciało mi się słuchać tego filmu , dzięki za streszczenie.

  •  

   pokaż komentarz

   @mlotek_to_uniwersalna_odpowiedz anarchista się znalazł. Gdyby prawo i porządek nie zostały narzucone i pilnowane przez państwo, to by cię ktoś zabił dzisiaj dla papierosa.

  •  

   pokaż komentarz

   @mlotek_to_uniwersalna_odpowiedz pan Wąsacz ( ͡° ʖ̯ ͡°) oj tam, oj tam i ci którzy krzyczą o demokracji też mają trochę za uszami

  •  

   pokaż komentarz

   @dziki_pl: Nie jestem anarchistą. Wręcz przeciwnie. Ale jestem absolutnie przeciwny "stanowieniu" prawa przez wąską grupę ludzi, którzy to "prawo" dostosowują pod własny interes. Choćby sławne obniżenie kar za przestepstwa "ale za to nieuchronne", co oczywiście musiało doprowadzić do tego, że bandzior zamiast przez całe swoje życie dostać 3 razy po kilkanaście lat za rozbój, to teraz jest kilka lat, wcześniejsze wyjście, tradycyjnie znowu bandyterka, znowu na parę latek... a ktoś musi bronić. Ale zamiast statystycznie kilka razy na statystyczną głowę bandyty, to teraz kilkanaście razy w ciągu działalności. I kasa dla papug znacznie większa.
   Może jestem dziwny, ale mam ogromną niechęć do bycia zmuszanym przez "prawo" do zadarcia tyłka, aby jakas banda sku...nów mogła mnie w majestacie "prawa" wyru..ać.
   Nieoficjalny koszt "własciwej" ustawy w sejmie jeszcze nie tak dawno, to zaledwie 2 mln zł. A sądząc z tego, jak są niektóre napisane, to albo prawnicy to totalni idioci, albo całkiem sporo grup interesów jednak kupiło sobie te ustawy.

  •  

   pokaż komentarz

   @LowcaG: Ale domu nie można licytować za taki dług tak jak narzędzi do pracy¯\_(ツ)_/¯ przynajmniej w UK ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @mlotek_to_uniwersalna_odpowiedz facet co ty gadasz XD skąd takie historie? Z W11?

  •  

   pokaż komentarz

   @gotcha: Zakład, że jak zniknie ZUS to nie zaczniesz więcej oszczędzać? I to w bardzo prosty sposób, zniknie ZUS ale dalej z twojej pensji będzie znikać 40% wynagrodzenia tylko inaczej to nazwą bo skąd budżet państwa wykombinuje 200 mld złotych rocznie aby wypłacać obecne emerytury.

  •  

   pokaż komentarz

   A którego konkretnie prawa? Ja sobie nie przypominam, abym wyraził zgodę tuż po porodzie na to, że będę ze swoich pieniędzy opłacał emerytury innych.

   @mlotek_to_uniwersalna_odpowiedz: Składki emerytalne Twoich dziadków i rodziców zostały wydane np. na budowę szkoły w której się uczyłeś. Decyzja nie była mądra, ale ich pieniądze zostały wydane. Teraz Ty płacisz składkę na ich emerytury. Mógłbyś Twoich bliskich na emeryturze zagazować i odkładać Twoją składkę tylko dla siebie. Ale my nie działamy w taki sposób, więc nie pozwolimy Ci na to.

   Tak to generalnie wygląda w większości przypadków.

  •  

   pokaż komentarz

   @mlotek_to_uniwersalna_odpowiedz W Indiach nie musisz płacić na niczyje emerytury. Pojedź tam i zobacz jak to wygląda

  •  

   pokaż komentarz

   aaa ta debilna argumentacja.

   Podatkow tez nie podpisywaleś, no tak. Inni nie podpisywali ze ciebie nie okradna i ze nie pobija. Moga cie okrasc? Pewnie nie bo naruszaja twoja osobe. Ale nie przypiminam sobie zeby cos podpisywali.

   @LowcaG: no i po co dyskutujesz z gimbusem? Stracisz tylko czas, a on i tak będzie dalej trzymał się swoich głupich poglądów.

  •  

   pokaż komentarz

   @Arv_: a jak ktoś nie ma bliskich krewnych to już spoko? XD

  •  

   pokaż komentarz

   Odpowiedzialnych za próbę wprowadzanie przepisów, które są pisane pod wąską grupę beneficjentów karać minimum 25 lat pierdla.

   @mlotek_to_uniwersalna_odpowiedz:

   Musiałbyś zmienić Konstutucję:
   "Art. 105. 1. Poseł nie może być pociągnięty do odpowiedzialności za swoją
   działalność wchodzącą w zakres sprawowania mandatu poselskiego ani w czasie
   jego trwania, ani po jego wygaśnięciu. Za taką działalność poseł odpowiada
   wyłącznie przed Sejmem, a w przypadku naruszenia praw osób trzecich może być
   pociągnięty do odpowiedzialności sądowej tylko za zgodą Sejmu."

   Teoretycznie osoby nie będące parlamentarzystami można by było ukarać (jeśli to oni byli projektantami tych przepisów), posłów nie.

  •  

   pokaż komentarz

   @filip_k5: Zdaje się, że do tego służy właśnie odebranie immunitetu (swoją drogą, następny zapis, który był pisany pod wąską grupę. W latach 90 to jeszcze jako tako miało sens ze wzgledu na mozliwe prowokacje ze strony służb, tak teraz jest to tylko parawan dla przestępców czy choćby przed karą za wypadki samochodowe).
   A to raczej nie posłowie projektują ustawy, całkiem sporo to typowe ameby do wciskania tak/nie na rozkaz partyjny.

  •  

   pokaż komentarz

   Ja sobie nie przypominam, abym wyraził zgodę tuż po porodzie na to, że będę ze swoich pieniędzy opłacał emerytury innych

   @mlotek_to_uniwersalna_odpowiedz: Ale już jako dorosły człowiek decydujesz się pozostawać w kraju znając jego zasady, prawo. :)
   przy porodzie i tuż po nie płaciłeś żadnych podatków. :P
   może też miej pretensje, że nie wybrałeś sobie matki przed porodem. :P

  •  

   pokaż komentarz

   @maur: Jestem z tego pokolenia, że wyjazd z naszego kraju nie był tak oczywisty jak dziś.

  •  

   pokaż komentarz

   a jak ktoś nie ma bliskich krewnych to już spoko? XD

   @mroq: Prawie. Trzeba jeszcze zrozumieć zdanie:
   „Tak to generalnie wygląda w większości przypadków.”
   i będzie spoko.

  •  

   pokaż komentarz

   @maur: Cóż, oględnie mówiąc bliżej jak dalej (czasowo), jak młodzi chcą, to sobie mogą wyjeżdżać. Podejrzewam, że córki też będę zachęcał.

  •  

   pokaż komentarz

   @gotcha: "Na emeryturę można odkładać samodzielnie." wiesz, że przez kilkanaście po transformacji pracodawcy robili co chcieli z pracownikami i placili tylko tyle, by nie umarli z głodu i ile musieli, bo minimalna?
   Przez te kilkanaście lat nieliczni by coś odłożyli. Ludzi trzeba zmusić, poza tym u nas nie ma instrumentów chroniących oszczędzających, choćby patrząc po aferach finansowych.

  •  

   pokaż komentarz

   @tomaszk-poz: Nie ma to żadnego znaczenia. Dziś wysokość składki jest funkcją wysokości wynagrodzenia, gdzie płaca minimalna jest narzucona ustawowo, a resztę reguluje wolny rynek. Po zmianach można podnieść płacę minimalną o wysokość składek.

   Nie mamy socjalizmu przypominam, wynagrodzenie jest adekwatne do wartości pracy. Jest za małe? To trzeba znaleźć innego pracodawcę. Wszyscy mało płacą? To trzeba założyć własną firmę, skoro uważamy, że da się pracownikom płacić więcej. A jeśli nasza firma upada przez koszty pracowników? To błędny był któryś z wcześniejszych poglądów. Tyle.

  •  

   pokaż komentarz

   @gotcha: "Wszyscy mało płacą?" to znaczy, że wykorzystują rynek. Z pracownikiem to nie jest tak, że można płacić bardzo mało i jest ok, bo koszty życia nie spadają, pracownik musi zarobić na życie i na rodzinę.

   Poza tym pracodawcy mają w dupie optymalizację pracy, interesowało ich tylko chamskie cięcie kosztów - czyli tam, gdzie najłatwiej. Na rynku pracy jestem od 1998 w kilku firmach i w każdej,ale to każdej brakowało optymalizacji, marnowało się pieniądze albo wydajność pracownika (np. szef pojechał zabierajac ze sobą wkrętarkę).
   Wejście do Unii pokazało, gdzie jest granica niskich pensji. No i teraz pracodawcy beczą, bo ludzie wyjechali.

   "ie mamy socjalizmu przypominam," a co ma do tego socjalizm? W normalnym kraju pracodawca dba o dobrego pracownika, bo to skarb. Tu, gdzie teraz współpracuję to rozumieją i dlatego ludzie pracują po 10 lat a pracodawca i tak nie traci, bo jakby miał rotację, to traciłby kasę na szkolenia, niższą wydajność, wtopy pracowników. A tak ma większą wydajnosć, dużo więcej go to nie kosztuje i ma czas na inne rzeczy niż organizację szkoleń czy organizowanie rozmów kwalifikacyjnych.

   "wynagrodzenie jest adekwatne do wartości pracy." co to jest wartość pracy?

  •  

   pokaż komentarz

   @doniczkanawykopie dzisiaj odpaliłem ich kalkulator emerytur. Odprowadzając składki i zarabiając minimalną pensję przez 30 lat otrzymam dzisiejsze 400 zł emerytury. To jest tylko założenie nominalne uwzględniające inflację. Ale jeżeli liczba pracowników spadnie i spadną wpływy do budżetu to raz ze będą wyższe podatki (vat I pit) a dwa produkty będą dużo droższe bo mało ludzi do pracy będzie. W roboty za dużo nie ma co wierzyć. Tramwaje cxy pociągi od 20 lat mogą jeździć same (np. W Japonii). Po drodze jeszcze będzie 100 afer (patrz dzisiejsze waloryzacje dla roczników 53), system obliczania się zmieni kilka razy. Może nie spełnię "kryteriów" ilości lat składowych czy czegoś. Zresztą ostatnie 5 lat pensja minimalna wzrosła o 40%. Emerytury może 20%. W takim tempie i z takim rozdźwiękiem to może wyjść i minus. Tak czy siak to nie jest mój problem jako 30 latka. Problem maja dzisiejsi 40-50 latkowie bo jak ja i mi podobni nie będziemy płacić to oni co płacili po 15-20 lat nic nie będą mieć. A my 30 latkowie? Nas było dużo więc mając 60 lat będziemy mieli sporą przewagę wyborczą :-)

  •  

   pokaż komentarz

   dzisiaj odpaliłem ich kalkulator emerytur. Odprowadzając składki i zarabiając minimalną pensję przez 30 lat otrzymam dzisiejsze 400 zł emerytury.

   @ZawodowyMacherOdLosu: Niestety, dołożą Ci ze składek moich dzieci.

  •  

   pokaż komentarz

   @Arv_ nie bo w takiej "wizji" nie będę płacił wcale. Ja oczekuję, że emerytury będą rosły w takim tempie jak pensja minimalna - czyli wpłaty od 2015 roku powinny być zwaloryzowane o 40%.Dodatkowo chciałbym aby zapisane w konstytucji, że jeżeli się nie złapię bo nie spełnię kryterium jakie pojawi się za 30 lat to zus odda mi moje pieniądze zwaloryzowane o wzrost pensji minimalnej. Niech PiS zapisze to w konstytucji i proszę bardzo. Będę płacił zus, składki i nawet nie minimalne tylko dużo wyższe. W takiej formie jak wygląda to dziś to jest kradzież połączona z bezkarnością rządzących. Wielu czuje tak jak ja. Stąd bierze się unikanie składek.

  •  

   pokaż komentarz

   @ZawodowyMacherOdLosu To trzeba zamiast liczyć na emerytury trzeba zrobic 3 - 4 dzieci . Dzieci to najlepsza inwestycja każdego człowieka.

  •  

   pokaż komentarz

   @zychtomasz absolutnie się z Tobą zgadzam. Tylko, żeby dzieci się robiły to muszą być warunki gospodarcze. Jeżeli próbuje się je robić socjalem to tak na prawdę pozbawia się ich coraz większą grupę społeczeństwa. Oni są tak głupi, że jeszcze zastanawiają się dlaczego dzieci nie ma. Tu masz opisany schemat https://rozprawiam.blogspot.com/2019/05/lepsza-wyzsza-podwyzka-u-socjalisty-czy.html?m=1

  •  

   pokaż komentarz

   nie bo w takiej "wizji" nie będę płacił wcale.

   @ZawodowyMacherOdLosu: Trochę będziesz. Płacisz na emerytury również w każdym innym podatku.
   Niestety w takim wariancie jest spore ryzyko, że i tak trafisz na utrzymanie moich dzieci. Co więcej to ja finansuję emeryturę Twoim bliskim, którzy obecnie pobierają świadczenia.
   Jesteś więc prawdopodobnie małą pasożytniczą k.tasiną i spier.alaj.

  •  

   pokaż komentarz

   @ZawodowyMacherOdLosu:

   dzisiaj odpaliłem ich kalkulator emerytur. Odprowadzając składki i zarabiając minimalną pensję przez 30 lat otrzymam dzisiejsze 400 zł emerytury.
   To pokaż ten kalkulator, bo kalkulator na stronie ZUS pokazuje coś innego.
   Dodatkowo jakiej emerytury oczekujesz za 30 lat płacenia składki w wysokości 19,52% pensji brutto, pobierając ją przez ponad 18 lat? Sama matematyka mówi że 32% średniej pensji brutto z tych 30 lat.

   Zresztą ostatnie 5 lat pensja minimalna wzrosła o 40%. Emerytury może 20%.
   Odpowiednio o 34% i 24%.

  •  

   pokaż komentarz

   @Fidel1 na ich stronie. W Google wpisz kalkulator emerytur zus. Trochę manipulujesz bo zawężasz emeryturę do składki brutto. Chyba nie do końca świadomie to robisz. Gdybym był hamski napisał bym. Czekaj czekaj. Mój podatek Pit i inne jakie płacę nie trafiają na konta zus w formie dotacji? Czyli teoretycznie płacę te 19.52% ale w praktyce to mało więc dokładam pitem, akcyzą i innymi opłatami. A skoro dokładam to moje pieniądze są zabieranie przez tych co emeryturę pobierają. W rzeczywistości składka nie wynosi 19.52% tylko więcej (bo składki emerytalne idą od razu na konta emerytów) ale moja emerytura będzie liczona od 19.52%. Jaką mam gwarancję, że Państwo dalej będzie dokładać z innych danin? Może rząd powie. Dość - tylko z tego co "zapłaciłeś" będzie liczona emerytura. Jakie to "uczciwe". Kradzież w białych rękawiczkach.

  •  

   pokaż komentarz

   @Fidel1 z tymi procentami nie wiem jak liczyłeś ale potwierdzasz rozejście. Emeryci biednieją. Rok 2015 pensja 1600 brutto rok 2019 pensja 2250 zł. Różnica 650 zł. 650/1600 daje 40.5%. Ale może inne okresy wziąłeś.

  •  

   pokaż komentarz

   @ZawodowyMacherOdLosu:

   Rok 2015 pensja 1600 brutto rok 2019 pensja 2250 zł. Różnica 650 zł. 650/1600 daje 40.5%.
   Pensja minimalna w wysokości 1600 zł brutto była w 2013, a nie 2015. 2015 wynosiła 1750. Ja liczyłem od 2014, tylko popełniłem błąd w obliczeniach co do wzrostu emerytury, nie 24%, a 30%. Od 2015 pensja minimalna wzrosła o 29%, natomiast emerytura minimalna o 25%.
   Dodatkowo emerytura minimalna powinna zostać zlikwidowane, albo co najmniej znaczenia zaostrzone zasady jej przyznawania.

   na ich stronie. W Google wpisz kalkulator emerytur zus.
   Skorzystałem z ich kalkulatora, nigdzie nie pojawia się 400 zł.

   Trochę manipulujesz bo zawężasz emeryturę do składki brutto.
   Nie do składki brutto, a do pensji brutto. Składki na ubezpieczenia społeczne naliczane są od pensji brutto.

   Mój podatek Pit i inne jakie płacę nie trafiają na konta zus w formie dotacji?
   Trafiają na spłatę świadczeń osób z "starego systemu" i grup uprzywilejowanych (górników i osób z emeryturą minimalną) oraz do innych świadczeń wypłacanych przez ZUS, nie naliczają się do twojej emerytury w przyszłości. Oraz

   Czyli teoretycznie płacę te 19.52% ale w praktyce to mało więc dokładam pitem, akcyzą i innymi opłatami.
   Na twoją emeryturę idzie do 19,52%, ale nie wszystko musi trafić do "ZUS", dalej część składki może trafiać do OFE. Dotacja do ZUS nie jest przeznaczona tylko na emerytury.

   A skoro dokładam to moje pieniądze są zabieranie przez tych co emeryturę pobierają.
   Zaproponuj swoim dziadkom/rodzicom żeby pobierali mniejsze emerytury (zgodne z zasadami jakie wprowadzono w 1999).

   W rzeczywistości składka nie wynosi 19.52% tylko więcej
   Wynosi do 19,52%, nic więcej.

   ale moja emerytura będzie liczona od 19.52%.
   Będzie naliczana od naliczonych składek.

   Jaką mam gwarancję, że Państwo dalej będzie dokładać z innych danin?
   Taką samą jak na to że nagle nie wpadną na pomysł żeby znacjonalizować twój majątek.

   tylko z tego co "zapłaciłeś" będzie liczona emerytura. Jakie to "uczciwe".
   A od czego ma być naliczana? Z wielu usług korzystasz w takim samym stopniu co osoby które zapłaciły więcej podatków.

  •  

   pokaż komentarz

   @Fidel1 od kiedy pit trafia do ZUS? Chyba że o czymś nie wiem ( ͡°( ͡° ͜ʖ( ͡° ͜ʖ ͡°)ʖ ͡°) ͡°) pieniądze z pitów trafiają przecież do jednostek samorządu terytorialnego?

  •  

   pokaż komentarz

   @Fidel1: ale pojawia się wartość 14% ostatniego wynagrodzenia czyli gdyby dziś zarobić nawet średnią! tj 4500 brutto to daje 630 zł oczywiście brutto. Są piękne liczby, wysokie sumy i brutalna prawda. 400 zł.

   Ok. Pomieszaliśmy trochę z okresami. Jeżeli nawet emerytury idą w parze z minimalną to reszta pensji nie idzie. Ludzie biednieją. https://rozprawiam.blogspot.com/2019/05/lepsza-wyzsza-podwyzka-u-socjalisty-czy.html?m=1

   Od tego wszystko się zacznie. Jak już nie będzie z czego płacić (a jak nie zmienimy polityki na rozwojową to nie będzie) to najpierw zacznie się zabierać przywileje, zmieniać kryteria w zus, następnie ograniczy dotacje do zus. Kiedy to wszystko nastąpi ja będę miał 65-70 lat. I dostanę do dupie po raz kolejny. Starczy już.

   Moje nastawienie bierze się z tego, że wielokrotnie zmieniano wobec mnie i moich działań decyzje w tym wstecz próbując mnie okraść. System emerytalny działa identycznie. Reguły są cały czas modyfikowane tak aby się "zgadzało". Nie ma żadnych zasad poza tym, że zawsze jest "jeśli'. Jeśli musi być żeby można było ukraść. Nie będę Ci podawał przykładów z mojego życia. Szkoda na to czasu ale napiszę prostą rzecz. Płatne wiążące interpelacje urzędu skarbowego. Po dwóch, trzech, latach ten sam urząd stwierdza, że jego interpelacja jest nie wiążąca. Mało tego inna i masz zapłacić wstecz podatki. W takim Państwie od ludzi nie oczekujcie podatków, przedsiębiorczości i uczciwości. Chcecie to trzymajcie sobie ten system 40 i 50 latkowie. To wy będziecie przegrani na pewno nie my 30 latkowie.

   Jest jeszcze opcja usunąć socjalistów i zmieniać system. Czasu coraz mniej.

   Co do moich rodziców. Powinni otrzymać taką emeryturę jaką wypracowali. Tyle.

  •  

   pokaż komentarz

   @p4wl:

   od kiedy pit trafia do ZUS? Chyba że o czymś nie wiem ( ͡°( ͡° ͜ʖ( ͡° ͜ʖ ͡°)ʖ ͡°) ͡°) pieniądze z pitów trafiają przecież do jednostek samorządu terytorialnego?
   Do jednostek terytorialnych trafia część(łącznie do województwa, powiatu i gminy trafia 51,19%) wpływów z PIT, reszta trafia do budżetu państwa. Z budżetu jest dotacja do "ZUS", czyli środki z PIT też tam trafiają.

  •  

   pokaż komentarz

   @ZawodowyMacherOdLosu:

   ale pojawia się wartość 14% ostatniego wynagrodzenia czyli gdyby dziś zarobić nawet średnią! tj 4500 brutto to daje 630 zł oczywiście brutto.
   Tu wychodzi problem z czytaniem ze zrozumieniem, 14% ostatniej pensji, a nie obecnej. W kalkulatorze założony jest stały wzrost pensji, tak samo jak inflacja i waloryzacja.

   Jeżeli nawet emerytury idą w parze z minimalną to reszta pensji nie idzie.
   Co?

   Ludzie biednieją.
   Twierdzisz że ludzie obecnie są biedniejsi, niż byli np. 5 lat temu?

  •  

   pokaż komentarz

   @Fidel1 ok. Najwyraźniej tego nie byłem świadomy, dzięki za wyjaśnienie.

  •  

   pokaż komentarz

   @Fidel1:

   Od tego wszystko się zacznie. Jak już nie będzie z czego płacić (a jak nie zmienimy polityki na rozwojową to nie będzie) to najpierw zacznie się zabierać przywileje, zmieniać kryteria w zus, następnie ograniczy dotacje do zus. Kiedy to wszystko nastąpi ja będę miał 65-70 lat. I dostanę do dupie po raz kolejny. Starczy już.
   Ale wiesz że dotacja do ZUS spada? Wiesz że zasady naliczania emerytury (w systemie powszechnym) zmieniono na bardziej sprawiedliwe?
   Jak zaczną zabierać przywileje to bardzo dobrze, raz już próbowano niestety nasze społeczeństwo kocha rozdawnictwo.

   System emerytalny działa identycznie. Reguły są cały czas modyfikowane tak aby się "zgadzało".
   Kiedy "ostatnio" tak modyfikowano żeby się zgadzało?

   Jest jeszcze opcja usunąć socjalistów
   To nie w Polsce, Polacy chcą socjalizmu.

   i zmieniać system. Czasu coraz mniej.
   W jaki sposób chcesz zmienić system?

   Co do moich rodziców. Powinni otrzymać taką emeryturę jaką wypracowali. Tyle.
   Czyli mniej niż "wyliczą" im obecnie, Myślisz że twoi rodzice się na to zgodzą?

  •  

   pokaż komentarz

   s

   @Fidel1: Gdyby byli bogatsi odkładali by pieniądze lub inwestowali w rozwój. Tak się nie dzieje więc nie są.
   No dobrze. Pokaż mi jak za 14% dzisiejszej pensji da się przeżyć? Ta przyszła pensja może wynosić i 20 000 zł. Tylko, że będzie warta tyle co dzisiejsze 4500 czyli tak jak dzisiaj miałbyś 400 zł netto. Nie wiem czy to problem z czytaniem ze zrozumieniem. To jest FATK.

   Proponuję poszukać rachunki. Jestem Ciekaw czy więcej razy pójdziesz 4 osobową rodziną do kina (dziś 100 zł Ci nie starczy), na aquapark. Może kupisz więcej chlebów po 3 zł zamiast po 1.50? Jedyna przewaga wyższej nominalnie pensji minimalnej to towary importowane (ale też stopniała przez kurs do dolara, na który rządzący wiem, że mają marginalny wpływ).

  •  

   pokaż komentarz

   @p4wl: nie sprawdzałem jak rozkłada się dokładnie. Część chyba to centralnego, część wojewódzkiego, największa lokalnie. Jednak skądś bierze się 40 mld "subwencji:" do ZUS. Bierze się z nieba>? no nie..

  •  

   pokaż komentarz

   @ZawodowyMacherOdLosu:

   Gdyby byli bogatsi odkładali by pieniądze lub inwestowali w rozwój.
   Oczywiście, tylko przykłady z innych krajów i przykłady osób w Polsce które dostały wysokie odprawy gdy likwidowano zakłady pokazują coś innego. W większości przypadków rośnie głównie konsumpcja. Tak samo jak pojawienie się 500+, spowodowało głównie wzrost konsumpcji.

   Pokaż mi jak za 14% dzisiejszej pensji da się przeżyć?
   Ale po co? Jeżeli ktoś oczekuje że za 30 lat pracy na minimalnej stawce, dostanie "dobrą" emeryturę przez okres podobny do tego jaki pracował, to tu jest problem z tą osobą a nie z systemem.

   Ta przyszła pensja może wynosić i 20 000 zł. Tylko, że będzie warta tyle co dzisiejsze 4500 czyli tak jak dzisiaj miałbyś 400 zł netto. Nie wiem czy to problem z czytaniem ze zrozumieniem. To jest FATK.
   Masz w kalkulatorze ostatnią pozycję:

   Prognozowana wysokość emerytury według nowych zasad (w momencie przyznania) zdyskontowana inflacją na obecny rok, tzn. na rok 2019
   Czemu tam dla osoby która będzie pracować przez 30 lat na minimalnej, nie pojawia się 400 zł?
   Pozycja z procentami odnosi się nawet nie do twojej ostatniej pensji, a do przeciętnego wynagrodzenia z ostatniego roku gdy "mogłeś" pracować.

   Według kalkulatora emerytalnego w 2049 dalsze trwanie życia dla wieku 65 lat będzie wynosić ponad 265 miesięcy. Jakiego świadczenia oczekujesz przez taki czas, jeżeli pracowałeś raptem 360 miesięcy? Narzekasz że do świadczeń z ZUS jest doplacane z innych podatków, to nie rozumiem gdzie widzisz problem w systemie emerytalnym który został tak zmieniony aby z innych podatków nie dopłacać.

  •  

   pokaż komentarz

   @Fidel1 no dobrze. To ja nie chcę.
   Jestem ciekaw jakich dóbr Polacy kupili o 40% więcej :-)

  •  

   pokaż komentarz

   @ZawodowyMacherOdLosu:

   no dobrze. To ja nie chcę.
   Ale czego nie chcesz?

   Jestem ciekaw jakich dóbr Polacy kupili o 40% więcej
   O co ci chodzi?

 •  

  pokaż komentarz

  Ubezpieczenia dobrowolne i prywatne

  •  

   pokaż komentarz

   @Matan_Jagiz: tylko kto będzie płacić wtedy na aktualnych emerytów? już widzę jak jakaś partia wygra wybory z hasłami, zlikwidujemy ZUS, tylko teraz przez 20-30 lat musicie płacić na aktualnych emerytów i nic w zamian nie dostaniecie

  •  

   pokaż komentarz

   @UFC_Jest_W_Dupie jest parę rozwiązań. Od rozwoju gospodarczego począwszy do procentu od prywatyzacji resztek, albo nawet podatków. I tak będziemy płacić i nic nie będziemy mieli. Ale nie można głosować na te same gęby nic nie zmieniające w tym kierunku. Głupi Korwin mówi tylko coś innego. A tak każdy ma lepszy pomysł i ciągniemy w dół ciąć bardziej z tymi lepszymi pomysłami.

  •  

   pokaż komentarz

   @Matan_Jagiz: dług emerytalny to prawie 300% PKB Polski i w żaden sposób nie da się go spłacić takimi zmianami
   ZUS musi być dalej utrzymywany, jedyna różnica, że nie będzie zadłużanie następnych pokoleń, a obecnie wpłacający nic nie dostaną

  •  

   pokaż komentarz

   @UFC_Jest_W_Dupie zgoda. I zgadzam się.

   Miło widzieć korwinistę który nie potępiałby tego ustroju emerytalnego.

  •  

   pokaż komentarz

   @UFC_Jest_W_Dupie: @Matan_Jagiz: rozwiązanie to emerytura społeczna, stała i równa dla wszystkich opłacana bezpośrednio z budżetu, bez cyrku pseudozusowego i przywilejów. Oczywiście wprowadzenie tego od razu, bez "okresów przejściowych" bo to prowadziło by do nadużyć i w perspektywie próby zmiany systemu...

  •  

   pokaż komentarz

   @Vein rozwiązaniem np dzietności jest brak państwowej emerytury. A nie żaden rąk społeczna albo rak bez emerytury. Dlaczego mam się składać na twoją emeryturę albo nierobów? Czyś Ty zdurniał?

  •  

   pokaż komentarz

   @Matan_Jagiz: to jest "złoty środek" (czyli środek dupy ;) ) Wyobrażasz sobie "wygaszanie emerytur"? Nadal łożenie na aktualnych emerytów, z wszystkimi przywilejami, gazylionem stawek, drenując budżety, a nie mając w perspektywie nic? Ja liczę się z tym, że będę miał całe gówno, nie emeryturę, płacę ZUS bo muszę, ot kolejny podatek, ale wielu ludzi wierzy, że "odkłada" na swoją emeryturę.

  •  

   pokaż komentarz

   Ubezpieczenia dobrowolne i prywatne

   @Matan_Jagiz: A jak pozbyłeś się emerytów w Twojej rodzinie? Odstrzeliłeś? Gaz? Zastrzyk?
   Wszystko to i tak bardziej humanitarne niż śmierć z głodu.

  •  

   pokaż komentarz

   rozwiązanie to emerytura społeczna, stała i równa dla wszystkich opłacana bezpośrednio z budżetu, bez cyrku pseudozusowego i przywilejów. Oczywiście wprowadzenie tego od razu, bez "okresów przejściowych" bo to prowadziło by do nadużyć i w perspektywie próby zmiany systemu...

   @Vein: A składki też będą stałe i równe dla wszystkich? Bo na razie płacę max. Zaraz będę płacił czterokrotność średniej arytmetycznej, czyli więcej niż jakieś 95% społeczeństwa.

   Stopniowe wydłużanie wieku emerytalnego wydaje się jedyną sensowną alternatywą fair dla wszystkich.

  •  

   pokaż komentarz

   @Arv_: nie powinno być żadnych "składek", przecież to jest jakiś absurdalny podatek z pokrętną logiką

  •  

   pokaż komentarz

   nie powinno być żadnych "składek", przecież to jest jakiś absurdalny podatek z pokrętną logiką

   @Vein: ok. Rozumiem.

  •  

   pokaż komentarz

   @Vein: Czyli zamiast składki emerytalnej, chciałbyś o taką samą wartość podnieść inny podatek?

  •  

   pokaż komentarz

   @Fidel1: czemu podnosić? W tej chwili z budżetu do zus+krus dopłacane jest ponad 60 miliardów złotych rocznie, obywateli w wieku powyżej 65 lat mamy około 8.5 miliona, to wychodzi ~7060 rocznie na jednego emeryta. Biorąc poprawę stanu gospodarki, po zdjęciu bezsensownego obciążenia, demontując kolejne socjały, jak 500+ (24.5mld), dopłaty do górnictwa ( 8,5mld) i gazylion innych wymysłów, bez problemu dało by się sfinansować emeryturę rzędu 2/3 mediany zarobków w PL Czyli około 1700zł miesięcznie

  •  

   pokaż komentarz

   @Vein:

   czemu podnosić?
   Bo skądś trzeba mieć ponad 140 mld które wpływa z składki emerytalnej.

   W tej chwili z budżetu do zus+krus dopłacane jest ponad 60 miliardów złotych rocznie, obywateli w wieku powyżej 65 lat mamy około 8.5 miliona, to wychodzi ~7060 rocznie na jednego emeryta.
   Nie tylko emeryci pobierają świadczenia z ZUS i KRUS, chyba że nagle znikają świadczenia rentowe, wypadkowe, chorobowe, pogrzebowe i macierzyńskie.

   Biorąc poprawę stanu gospodarki, po zdjęciu bezsensownego obciążenia, demontując kolejne socjały, jak 500+ (24.5mld), dopłaty do górnictwa ( 8,5mld) i gazylion innych wymysłów
   Dalej nie uzbierasz wymaganej kwoty. Dodatkowo żadna partia która będzie chciała wprowadzić emeryturę socjalną, nie zrezygnuje z innych świadczeń socjalnych.

  •  

   pokaż komentarz

   @Matan_Jagiz: hehe prywatne, juz kuzwa były ściemo-lokaty. Moj ojciec na cos takie placił, po 5 latach dostal duzo mniej niz suma wplat, a gdzie inflacja?

   ZUS trzeba zreformować, odchudzic (tyle ludzi tam nie jest potrzebnych) i zlikwidowac świete krowy, dostajesz tylko tyle ile wplacisz. I oczywiscie obnizyc emerytury obecnym emerytom, bo skora PRL zbankrutowal to dlaczego maja miec niezle emerytury?

  •  

   pokaż komentarz

   @tomaszk-poz to nie było prywatne... Prywatne to takie gdzie nie masz pośrednika. To o czym mówisz to nie było prywatne.
   A PRL nie zbankrutował

  •  

   pokaż komentarz

   @Arv_ czekaj. Czekaj. Co to za zj$%$na narracja. Teraz emerytury idą z podatków. Więc trzeba to przez najbliższe 15 lat zachować. Ale docelowo prywatnie. Miło widzieć że jesteś korwinowcem i wiesz że Mikke mówił to 30 j$%$nch lat temu że tak będzie. Obecni emeryci chyba byli świadomi na co głosują? Czy są debilami? Ja swojej rodzinie podstawę zapewnię. Nie martw się o mnie.

  •  

   pokaż komentarz

   @Matan_Jagiz: "W 1981 roku rząd Jaruzelskiego ogłosił, że Polska nie ma pieniędzy na spłatę długu wobec zagranicznych wierzycieli." jeżeli to nie jest bankructwo to co to jest?

  •  

   pokaż komentarz

   @tomaszk-poz czekaj k!@#a... Hola i 20 lat później upadło?
   Tym się charakteryzuje każda gospodarka socjalistyczna. Długi długi i jeszcze raz długi.

  •  

   pokaż komentarz

   @Vein wyobrażam sobie. Skoro wiesz że i tak gówno będziesz miał. To co ci szkodzi i tak płacić troszkę mniejszą stawkę przez następne 15 lat?

 •  

  pokaż komentarz

  Najśmieszniejsze, że ten cały syf, gnój i ubóstwo jebnie do 2060r, bo zaklinanie rzeczywistości nie zmieni podstaw matematyki ¯\_(ツ)_/¯
  Zlicytować mieszkanie na poczet przegranego losu na loterię potrafi tylko państwo bez silnych przywódców, z niewolnikami zamiast obywateli.

 •  

  pokaż komentarz

  A wiecie co będzie najśmieszniejsze? Całkiem możliwe że tuż przed tym jak to naprawdę rypnie to państwo zrzuci ten balast niby łaskawie pozwalając się ubezpieczać dobrowolnie. Niestety okaże się że dzisiejsi 40, 50 latkowie karmiąc przez lata ZUS nie będą specjalnie z czym mieli pójść do prywatnego ubezpieczyciela bo okaże się że na ich kontach wielki ch!% jest. I tak zaczną odkładać od nowa w zasadzie. Wynik - i tak głodowa emerytura.

  •  

   pokaż komentarz

   @LOST_CONTROL: Nie proponuję lepszego rozwiązania, to nie moja rola, ale lepiej nadal tkwić?

  •  

   pokaż komentarz

   @Seth3: Ale ja tak przecież nie napisałem. Zauważyłem nauczony doświadczeniem tych postkomunistycznych rządów (tak, każdy był postkomunistyczny bo albo rządzili regularni byli członkowie PZPR albo ci co pozwolili im się uwłaszczyć i wydymali miliony Polaków) że zrobią taki myk zamiast uczciwie wypłacić faktyczny ekwiwalent wieloletniego odkładania takich pieniędzy. Na pewno można to wyliczyć na podstawie choćby średnich wyników jakie osiągają prywatni ubezpieczyciele w przynajmniej pod tym względem normalnych krajach Europy. Chciałem tylko na to zwrócić uwagę. Osobiście i tak jestem za dobrowolną składką. Inna rzecz tylko że nie życzyłbym sobie aby tym co oleją składki później wypłacać jakieś emerytury solidarnościowe i tego typu bzdury. A pewnie tak też może się skończyć podobnie jak prostacko rząd kupuje głosy patologii programem 500+. No dużo można by pisać o zagrożeniach jakie nam mogą nieść rządzący. To też wariactwo że obywatel od rządu może się spodziewać tylko tego że go wyroluje, ukara, okradnie, oszuka. To jest demokracja? Po PRL zostało dosłownie wszystko jeśli chodzi o system sprawowania władzy. Tyle tylko że już nie ma w tym ideologii ale mechanizm ten sam. Obywatel petent i z góry podejrzany - państwo zawsze ma racje i może wszystko. Sorry, rozpisałem się. Jednak choć mam komfort że osobiście mnie ten rząd na kant c@#!% może skoczyć i zagwizdać i nic od niego nie chce to po prostu wk@@!ia mnie już ta bezczelność i jednoczesna bierność obywateli.