•  

  pokaż komentarz

  Kim byli twórcy lwowskiej szkoły matematycznej?

  Żydami oczywiście. Birnbaum, Steinhaus, Ulam, Eidelheit, Saks, Auerbach, Kac, Schauder i tak można jeszcze długo wymieniać.

  Przy czym warto zaznaczyć, że przypadek matematyki nie był wcale niczym wyjątkowym i podobnie było również w innych dziedzinach będących domeną inteligencji - np. medycynie (w 1931 r. 55% lekarzy wolno praktykujących i ok. 46% ogółu lekarzy w Polsce stanowili Żydzi). Ogólnie można powiedzieć, że Żydzi stanowili elitę społeczeństwa II RP.

  Tymczasem w znalezisku nie ma nawet słowa na temat żydowskiego wkładu w rozwój lwowskiej szkoły matematycznej (jest za to podkreślanie jej "polskości"), traktuję to więc jako próbę zawłaszczania sobie osiągnięć żydowskich uczonych i zakopuję.

  •  

   pokaż komentarz

   @micheasz_proteinfeld: nie rozumiem dlaczego dostajesz minusy. Chyba przez to że dzieci klikają jak zakodowane. Mogę dodać że był pomysł aby wprowadzić dodatkowy język na egzaminie na studia dla niektórych zawodów np. Lekarza prawnika. Wiadomo jaki.

  •  

   pokaż komentarz

   @micheasz_proteinfeld taką krótką listę matematyków dałeś i już z błędami ( ͡° ͜ʖ ͡°)ノ⌐■-■

  •  

   pokaż komentarz

   Żydami oczywiście. Birnbaum, Steinhaus, Ulam, Eidelheit, Saks, Auerbach, Kac, Schauder i tak można jeszcze długo wymieniać.

   @micheasz_proteinfeld: A Stefan Banach? Najwybitniejszy z nich i Polak.

  •  

   pokaż komentarz

   @zigibombes to że ktoś ma zydowsko brzmiące nazwisko, nie znaczy, że ten ktoś jest Zydem. Nazwisko się dziedziczy po ojcu, a bycie Zydem po matce...

  •  

   pokaż komentarz

   @micheasz_proteinfeld: a czy to nie jest tak, ze byli oni polskimi żydami? Jakoś nie widziałem przed wojna na mapie takiego państwa jak Izrael.
   @pokyw123: pięknie podsumowane, jak w tych dowcipach: „- dlaczego chce pan u nas pracować? - nie wygłupiaj się tato”

  •  

   pokaż komentarz

   to że ktoś ma zydowsko brzmiące nazwisko, nie znaczy, że ten ktoś jest Zydem. Nazwisko się dziedziczy po ojcu, a bycie Zydem po matce...

   @grzmislaw:
   Chyba, że był w UB, wtedy to nie ma to znaczenia czy matka czy ojciec był żydem, przynajmniej na wykopie.

  •  

   pokaż komentarz

   @grzmislaw: @zigibombes:

   Nazwisko się dziedziczy po ojcu, a bycie Zydem po matce...

   Może zatem Banach miał matkę żydówkę? Rozumiem, że jeśli miał o jego polskości decyduje nazwisko odziedziczone po ojcu? Prawda jest taka, że gdybyśmy mentalnie nie byli kartofliskiem i gdybyśmy potrafilibyśmy zasymilować żydow być może bylibyśmy czymś więcej niż krajem III ligi. Polecam zapoznać się z listą żydowskich noblistów pochodzących z Polski jak i ogólnym udziale żydow wśród wszystkich laureatów tej nagrody. Oczywiście wygodniej jest wierzyć w bajki. Drugą wojnę także wygraliśmy, a przegrane z kretesem Powstanie Warszawskie, przegrane z właściwie pokonanymi już Niemcami, było aktem heroizmu. Chwała poległym, problem w tym że nadal niewiele rozumiecie. Elito Internetów.
   @micheasz_proteinfeld:

  •  

   pokaż komentarz

   @micheasz_proteinfeld Równie dobrze możesz twierdzić, że nie ma czegoś takiego jak amerykanskie osiągnięcia naukowe, bo wszystko to zasługa imigrantów.
   Ci ludzie uczyli się i rozwijali, a potem pracowali w Polsce, ogromna większość z nich czuła się przede wszystkim Polakami, niezależnie od pochodzenia. Dlatego właśnie Lwowską Szkołę Matematyczną uważa się powszechnie za wybitne osiągnięcie Polaków.

  •  

   pokaż komentarz

   @HaHard: Co ty p!??#$!isz? W jakim kraju żydzi się zasymilowali? Czyli wszystkie kraje są mentalnym kartofliskiem?

  •  

   pokaż komentarz

   @pokyw123: Oduczeni samodzielnego spojrzenia na historię Polacy nie odróżniają Żydów polskich od państwa Izrael

  •  

   pokaż komentarz

   ogromna większość z nich czuła się przede wszystkim Polakami

   @gazownik: Ogromna większość? Heh. Wiesz ilu żydow znało język polski? A ilu wskazywało polski jako pierwszy język?

   W jakim kraju żydzi się zasymilowali?

   @kontomierz: W US? Poza tym my byliśmy w innej sytuacji, bo byliśmy błotnistym zaściankiem ówczesnego świata z analfabetyzmem w niektórych (wschodnich) województwach przekraczającym 60 proc. Gdzie w Niemczech, na całym ich ówczesnym terytorium, analfabetyzm nigdzie nie osiągał 1 proc. Żydow należało "wykorzystać". Dać możliwości rozwoju jednocześnie zatroszczyć się o wymóg asymilacji, weryfikację znajomości języka polskiego, weryfikację znajomości historii Polski etc. Silne prawo i - drodzy rodacy wyznania mojżeszowego - działajcie.

  •  

   pokaż komentarz

   bycie Zydem po matce

   @grzmislaw: No wedle prawa zapsianego w torze. Prawo zapisane stanowione w Izraelu już tak nie twierdzi.

   Zresztą nawet Żydzi urodzeni tylko po ojcu mieli by nieprzyjemności w II RP z tytyłu numerus clausus i numerus nullus.

  •  

   pokaż komentarz

   że gdybyśmy mentalnie nie byli kartofliskiem i gdybyśmy potrafilibyśmy zasymilować żydow być może bylibyśmy czymś więcej niż krajem III ligi

   @HaHard: Żydów nikomu nie udało się zasymilować. Oni zawsze trzymają się oddzielnie. Są narodem wybranym i raczej oczekują, że będą przewodzić innym.

  •  

   pokaż komentarz

   że ktoś ma zydowsko brzmiące nazwisko, nie znaczy, że ten ktoś jest Zydem. Nazwisko się dziedziczy po ojcu, a bycie Zydem po matce...

   @grzmislaw: a po kim dziedziczy się geny odpowiadajace za wysoką inteligencję? Jest tyle znalezisk na wykopie o tym jak statystycznie czarni maja nizsze iq niz biali i ze niewątpliwie stoją za tym lepsze geny. W przypadku takich samych różnic między Żydami i Polakami to nie działa?

  •  

   pokaż komentarz

   Ci ludzie uczyli się i rozwijali, a potem pracowali w Polsce

   @gazownik: to nie przypisujmy sobie osiągnięć Curie Skłodowskiej bo wszystko co osiągnęła to świadectwo ówczesnego rozkwitu nauki we Francji. Tam zdobyla wyksztalcenie i tam było środowisko naukowe, w ktorym działała

   większość z nich czuła się przede wszystkim Polakami, niezależnie
   To odpada też Kopernik, ktory byl tylko poddanim polskiego króla, a jak wykazuja zrodla historyczne czul sie przede wszystkim Niemcem

   Dlatego właśnie Lwowską Szkołę Matematyczną uważa się powszechnie za wybitne osiągnięcie Polaków.

   Nie "powszechnie" tylko w polskiej literaturze. Tak naprawde powinna byc uważana za wybitne osiągnięcie wielokulturowego społeczeństwa. Takie są przeciez fakty. Trudno o lepszy przyklad wielokulturowego.miejsca niż przedwojenny Lwów

  •  

   pokaż komentarz

   @zigibombes: Banach! Typisch polnish( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   Stefan Banach? Najwybitniejszy z nich i Polak.

   @zigibombes: Pod jakim wzgledem najwybitniejszy? Raczej najczęściej wymieniany w Polsce bo Polak.
   Ciekawe też że nikt nie zwraca uwagi na rażącą nadreprezentację Żydów. Widocznie to zjawisko ma znaczenie tylko w przypadku kierownictwa UB. W innych sytuacjach to nieistotne

  •  

   pokaż komentarz

   @gazownik: to nie przypisujmy sobie osiągnięć Curie Skłodowskiej bo wszystko co osiągnęła to świadectwo ówczesnego rozkwitu nauki we Francji. Tam zdobyla wyksztalcenie i tam było środowisko naukowe, w ktorym działała

   @marcin-: No, a jaka była nasza zasługa w tym? MSC musiała wyjechać z Polskiego zadupia bo nie miała tu żadnych możliwości do rozwoju intelektualnego. Gdyby została w PL nie dostałaby nobla.

  •  

   pokaż komentarz

   @HaHard:

   gdybyśmy potrafilibyśmy zasymilować żydow
   Ale Polacy potrafili. Proces ten zaczął się jeszcze przed odzyskaniem niepodległości. Podejrzewam że sporo Polaków pochodzi od Żydów i o tym nie wie. To że nam okupanci przerwali to inna sprawa.

  •  

   pokaż komentarz

   MSC musiała wyjechać z Polskiego zadupia bo nie miała tu żadnych możliwości do rozwoju intelektualnego.

   @krwawytornister: Nawet nie mogłaby zacząć studiów. Wtedy kobietom na ziemiach polskich nie wolno było studiować.
   Ale to nie tylko polska specjalność, tak samo śmieszne są np. kłótnie Serbów i Chorwatów o Teslę.

  •  

   pokaż komentarz

   Może zatem Banach miał matkę żydówkę? Rozumiem, że jeśli miał o jego polskości decyduje nazwisko odziedziczone po ojcu?

   @HaHard: Tak się składa, że nazwisko miał po matce.

  •  

   pokaż komentarz

   @grzmislaw: Wg religii tak, jednak jeśli patrzy się na genetykę to już nie. Dziedziczy się 50% genów po ojcu i 50% genów po matce. Co ciekawe ten przepis jednak ma się ni jak do rzeczywistości, wielu bogatych żydów żeni się z nieżydówkami a dzieci są żydami. Co do osiągnięć tych polaków żydowskiego pochodzenia to miały na to wpływ podejście do życia, które u nich się różniło niż u etnicznych Polaków. Zawsze się wspierają, a sama nauka była im wpajana od dziecka, szczególnie ekonomia matematyczna. Nie wiem czy któryś z zapisów ich religii nawet o czymś podobnym nie mówi. W każdym bądź razie to zawsze dawało im przewagę. Polacy niestety ... a jakoś to będzie takie mają podejście i do dziś się ono nie wiele zmienia. Polacy też sami sobie szkodzą, nie wspierając się, a rywalizują zbyt mocno między sobą. To widać i wystarczy pójść na studia, do pracy, np. do korpo. Polacy są dla siebie wrogami i nigdy nic nie osiągną wielkiego dopóki to się nie zmieni. Oni się uczą na uczelniach i traktują je poważnie, a u nas odchodzi się od tego całego modelu studiowania. Przecież można wszystko osiągnąć bez studiów, w korpo można spotkać ludzi nowo przychodzących po filologii angielskiej którzy na start dostają więcej niż osoby po studiach informatycznych z doświadczeniem. Rzeczywiście robi się bałagan i jeśli tak dalej pójdzie nikt nie będzie studiować informatyki bo szkoda czasu. Jednak warto się zastanowić czy poziom jednak wzrośnie czy spadnie. Pewnemu niemieckiemu mędrcowi przypisuje się słowa "Dajcie Polakom rządzić, a sami się wykończą" i chyba miał rację bo wszystko ku temu dąży.

  •  

   pokaż komentarz

   @HaHard > potrafili zasymilować

   Chyba kpisz, to Polacy nie chcieli czy druga strona zawsze była wyizolowana od gojów, hm?

  •  

   pokaż komentarz

   @micheasz_proteinfeld Mazur, Orlicz, Banach, Kuratowski, Kaczmarz, Łomnicki, Ruziewicz, Stożek i tak jeszcze można długo wymieniać. Oczywiście ty podałeś wszystkich obywateli Polski, Polskich Żydów jako przykład mam rozumieć obecnej społeczności żydowskiej, chybione.

  •  

   pokaż komentarz

   @zigibombes: Banacha pominął, czego się spodziewałeś?

  •  

   pokaż komentarz

   @micheasz_proteinfeld: HUuhsauhsau a Stanisław Ruziewicz, Antoni Łomnicki, Władysław Orlicz czy Stefan Karczmarz, Stanisław Mazur, Stanisław Ulam czy w końcu Banach to też żydzi tak ? XD Czy Ci po prostu według Ciebie się nie liczyli ? ( ͡° ͜ʖ ͡°) Po za tym ludzie których wymieniłeś byli obywatelami Polskimi pochodzenia żydowskiego. Więc to co piszesz to jakiś słaby bait xD

  •  

   pokaż komentarz

   @micheasz_proteinfeld: byli polskimi żydami. Steinhaus np był Legionistą i walczył za ten kraj.

  •  

   pokaż komentarz

   @grzmislaw O nie nie, to nie tak działa. Jak wybitny naukowiec to Żyd ale ten sam -baum, -berg czy -man popełniający przestępstwo to już Polak. Taka wygodna, podwójna tożsamość narodowa.

 •  

  pokaż komentarz

  Niesamowite jest to i pocieszające zarazem, że czasem rodzą się ludzie o niezwykłych zdolnościach jak np Stefan Banach z tzw. szkoły lwowskiej. Dla niego matematyka była największą przyjemnością życia. Tacy ludzie pchają cywilizację w przyszłość.

 •  

  pokaż komentarz

  Steinhaus

  Birnbaum

  Czemu wykopki podniecacie się jakaś Żydowską matematyką?

  pokaż spoiler ( ͡° ͜ʖ ͡°)

 •  

  pokaż komentarz

  Nie było miejsca na uczelni więc pracowali w kawiarni .. Ciekawe o myśleli o nich przeciętni Lwowianie...

 •  

  pokaż komentarz

  Jak pogoda w Moskwie ? Jabłka które wyrosły pochodzące z jabłoni na mojej ziemi są moje a nie sąsiada który tak uważa . Gdyby nie Rzeczpospolita która wychowała całe pokolenia żydów pozwalając im na brak asymiliacji przy jednoczesnych ogromnych przywilejach ekonomicznych nie było by żadnych takich osób.