•  

  pokaż komentarz

  Bartosiak jak zawsze przecenia rolę Państwa Środka i zapomina, że poza Stanami Zjednoczonymi i Chinami są jeszcze inne państwa. Ot chociażby taka informacja;
  Dane z zeszłego roku mówią, że kontrolowany przez Japonię Azjatycki Bank Rozwoju udzielił pożyczek na kwotę 36 mld dolarów, podczas gdy Bank Azjatyckich Inwestycji Infrastrukturalnych powstały z inicjatywy Chińskiej do obsługi projektów w ramach Nowego Jedwabnego Szlaku kredytował na nieco ponad 6,5 mld dolarów.

  •  

   pokaż komentarz

   Bartosiak jak zawsze przecenia rolę Państwa Środka i zapomina, że poza Stanami Zjednoczonymi i Chinami są jeszcze inne państwa.

   @arkan997: a tutaj info sprzed roku

   Na koniec stycznia w rękach Pekinu znajdowało się 1,17 bln dol. zagranicznego długu Stanów Zjednoczonych, co stanowiło 18,7 proc. całkowitego zadłużenia USA.
   https://forsal.pl/artykuly/1117255,w-sporze-z-usa-chiny-maja-cenny-argument-amerykanski-dlug.html

   źródło: g2.forsal.pl

  •  

   pokaż komentarz

   @ipkis123: Radziłbym zwrócić uwagę na walutę tego długu. Jak Chińczycy zaczną na bardzo podskakiwać to Trump może wydrukować specjalnie dla nich banknot o nominale 1,2 biliona dolarów, ze stoickim spokojem wręczyć i jeszcze poprosić o resztę.

   stanowiło 18,7 proc. całkowitego zadłużenia USA.
   Jakaś ameba to pisała. Chodziło zapewne od udział w części długu będącej w rękach zagraniczniaków, czyli te 18% musisz podzielić gdzieś przez 3 i... 6% to oczywiście jakaś wartość jest, ale żeby zdominować dłużnika gospodarczo do sporo brakuje. Na marginesie - prawie tyle samo ma Japonia i nikt jakoś z tego powodu nie p?#$$@?i kocopałów jakoby japońce mieli - już zaraz - cokolwiek zdominować.

   Tak jak @arkan997 napisał, Bartosiak to zafiksowany na swoich uproszczeniach ignorant - amator, który nawet nie zauważył, że już w 2015 roku same Chiny zajarzyły, że efekt niskiej bazy się skończył i nie da się szybciutko wskoczyć światu na plecy na dwucyfrowym wzroście PKB.

   https://www.obserwatorfinansowy.pl/tematyka/makroekonomia/najnowszy-plan-piecioletni-w-chinach/

   źródło: ft.com

  •  

   pokaż komentarz

   Radziłbym zwrócić uwagę na walutę tego długu. Jak Chińczycy zaczną na bardzo podskakiwać to Trump może wydrukować specjalnie dla nich banknot o nominale 1,2 biliona dolarów, ze stoickim spokojem wręczyć i jeszcze poprosić o resztę.

   @deviator: i wtedy inflacja wystrzeli w kosmos i miliony amerykańskich emerytów i osób mających przejść w ciągu 5-10 lat na emeryturę stracą oszczędności życia i będą musiały wrócić do pracy. W obecnej chwili zerowe realne oprocentowanie obligacji jest już problemem.

   Jakaś ameba to pisała. Chodziło zapewne od udział w części długu będącej w rękach zagraniczniaków, czyli te 18% musisz podzielić gdzieś przez 3 i... 6% to oczywiście jakaś wartość jest, ale żeby zdominować dłużnika gospodarczo do sporo brakuje. Na marginesie - prawie tyle samo ma Japonia i nikt jakoś z tego powodu nie p@@$$%$i kocopałów jakoby japońce mieli - już zaraz - cokolwiek zdominować.

   Japonia rozumie swoje położenie geopolityczne i bez wsparcia ameryki jest zostawiona na pastwę dwóch gigantycznych mocarstw. Dlatego właśnie smoli cholewki i nie wyskakuje przed szereg

   Tak jak @arkan997 napisał, Bartosiak to zafiksowany na swoich uproszczeniach ignorant - amator, który nawet nie zauważył, że już w 2015 roku same Chiny zajarzyły, że efekt niskiej bazy się skończył i nie da się szybciutko wskoczyć światu na plecy na dwucyfrowym wzroście PKB.

   Chiny twierdzą też, że mogą wewnętrznie uporać się z kryzysem związanym z nadmierną liczbą złych kredytów. Każdy wie, że jest to nierealne, pytanie tylko kiedy to walnie i kiedy wystąpi gigantyczna dewaluacja Yuana.

  •  

   pokaż komentarz

   @arkan997: Te Chiny to jest taki Linux. Już od wielu lat słyszę, że to ten rok, kiedy Chiny zmienią światowy porządek. A porządek jak był, taki jest i się trzyma w najlepsze...

  •  

   pokaż komentarz

   @ipkis123: I o czym niby te dane świadczą poza tym, że dobrze mieć jakieś środki w dolarach?

   Popatrz jak potoczyły się losy Umowy Transpacyficznej, gdy tylko Trump wycofał z niej Stany Zjednoczone, Japonia w mgnieniu oka przejęła rolę lidera i sama zainicjowała własną wersję umowy.

   https://en.m.wikipedia.org/wiki/Comprehensive_and_Progressive_Agreement_for_Trans-Pacific_Partnership

   Chińska wersja nie spotkała się że zbyt dużym zainteresowaniem. Ciekawe czemu, nie?

   https://en.m.wikipedia.org/wiki/Comprehensive_and_Progressive_Agreement_for_Trans-Pacific_Partnership

  •  

   pokaż komentarz

   znajdowało się 1,17 bln dol.

   @ipkis123: Ale to nie jest tak, że oni mogą sobie to wyrzucić do kosza. 1,17 bln dolarów to równowartość pięcioletniego budżetu militarnego Chin.

  •  

   pokaż komentarz

   Bartosiak to zafiksowany na swoich uproszczeniach ignorant - amator

   @deviator: Po czym wrzucasz wykres wyskalowany od 6% żeby było bardziej dramatycznie, brawo ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   Radziłbym zwrócić uwagę na walutę tego długu. Jak Chińczycy zaczną na bardzo podskakiwać to Trump może wydrukować specjalnie dla nich banknot o nominale 1,2 biliona dolarów, ze stoickim spokojem wręczyć i jeszcze poprosić o resztę.
   @deviator: No i Chińczycy dostaną 1,2 biliona dolarów, które oczywiście będą dużo mniej warte, ale to dotknie wszystkich amerykanów.

   Na marginesie - prawie tyle samo ma Japonia i nikt jakoś z tego powodu nie p!@?$#@i kocopałów jakoby japońce mieli - już zaraz - cokolwiek zdominować.
   @deviator: USA i Japonia są w trakcie wojny celnej, dodatkowo amerykanie oskarżają japońskie firmy o szpiegowanie?
   Jeszcze raz, skąd pomysł dodrukowania biliona dolarów?

   Ale to nie jest tak, że oni mogą sobie to wyrzucić do kosza. 1,17 bln dolarów to równowartość pięcioletniego budżetu militarnego Chin.
   @AutomatycznyCzarodziej: zawsze mogą sprzedać obligacje, w czym problem?

  •  

   pokaż komentarz

   zawsze mogą sprzedać obligacje, w czym problem?

   @ipkis123: W tym, że to co dostaną będzie mniej warte niż włożyli?

  •  

   pokaż komentarz

   @ipkis123: Dzięki czemu mogą odp!!$#!@ać cuda z juanem. Jak ruszą dolara, ich zabezpieczenie juana pierdyknie a Chińczyk, przy połowie dochodów Polaka, będzie musiał płacić tyle samo za ajfona.

  •  

   pokaż komentarz

   W tym, że to co dostaną będzie mniej warte niż włożyli?
   @AutomatycznyCzarodziej: myślę, że przy tej całej wojnie handlowej już kupę kasy tracą

   Jak ruszą dolara, ich zabezpieczenie juana pierdyknie a Chińczyk, przy połowie dochodów Polaka, będzie musiał płacić tyle samo za ajfona.
   @jerzy-nowina: Amerykanie też będą więcej płacić za wszystko co importowane

  •  

   pokaż komentarz

   @harcepan-mawekrwi: Chiny wstana jak Szwecja w koncu upadnie ( ͡~ ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   Nie będą.

   @jerzy-nowina: Czyli można drukować biliardy i to nie wpłynie na wartość waluty? Skoro tak to dlaczego amerykanie wypuszczają obligacje zamiast drukować dolary?

  •  

   pokaż komentarz

   @deviator: JB zafiksowany ignorant amator, bo bębni o tym od ponad 5 lat, że Chiny nie przestają rosnąć (i upaść nie mogą) i w sile gospodarki USA prześcigną ? Może. Słuchaj zrób coś dobrego dla ludzkości i podziel się tą wiedzą z Waszyngtonem, nie wiem zadzwoń do Pentagonu, czy mejla napisz jak się wstydzisz.
   Powiedz tym twardogłowym w Pentagonie, że się mylą i że Chiny nie są zagrożeniem. Bo oni cały czas nie wiedzą, a ty wiesz, że zaraz im się eldorado skończy! ;]
   PS: fakt, że Chiny mają oprócz problemu niskiej bazy jeszcze kilka-kilkanaście poważnych problemów przed sobą, w tym demograficzny, kredytowy, mniejszości etnicznych. Ale ja bym nic nie przesądzał w którą stronę to wszystko pójdzie.

  •  

   pokaż komentarz

   @deviator: A wtedy ty weźmiesz wszystkie swoje oszczędności i grzecznie pójdziesz kupić trochę długo amerykańskiego, bo to jest bardzo bezpieczna lokata, i to co zrobili Chińczykowi ciebie wcale nie dotyczy bo jesteś ładnym chłopcem/dziewczynką i Amerykanie cię lubią.

  •  

   pokaż komentarz

   @SzitpostForReal: Nic nie wystrzeli. Żeby druk skutkował inflacją musiałby wejść do obiegu na terenie USA i być realnie wykorzystywany. Fed w trakcie kryzysu dodrukowal 3 razy więcej i co? Nic. Jedyne działania inflacjogenne pojawiło się na rynku kapitałowym który wsiąknął cały druk. Przeciętny człowiek nic nie poczuł. (inna sprawa że pokazało to zupełną nieskurecznosc działania Fed)

  •  

   pokaż komentarz

   Nic nie wystrzeli. Żeby druk skutkował inflacją musiałby wejść do obiegu na terenie USA i być realnie wykorzystywany. Fed w trakcie kryzysu dodrukowal 3 razy więcej i co? Nic. Jedyne działania inflacjogenne pojawiło się na rynku kapitałowym który wsiąknął cały druk. Przeciętny człowiek nic nie poczuł. (inna sprawa że pokazało to zupełną nieskurecznosc działania Fed)

   @Herubin: no tak, bo inne narody widząc co zrobiło USA chinom będą bardzo chętne do rolowania im długu i dalszego kupowania ich obligacji :>.

  •  

   pokaż komentarz

   @SzitpostForReal: Ale co zrobiły? Jakby FED skupił te obligacje to Chiny dostałyby normalne dolary. A jak pisałem 1.2 bln to nic przy 3 bln wydrukowanych podczas ostatniego kryzysu.

  •  

   pokaż komentarz

   Ale co zrobiły? Jakby FED skupił te obligacje to Chiny dostałyby normalne dolary. A jak pisałem 1.2 bln to nic przy 3 bln wydrukowanych podczas ostatniego kryzysu.

   @Herubin: ale zrozum, że mając 1,2 bln dolarów i złe intencje, możesz cholernie dużo zrobić. Taki ruch praktycznie zabiłby rynek długu USA na lata, ale to pomijasz.

 •  

  pokaż komentarz

  „Donald Trump albo przejdzie do historii jako wielki odnowiciel – Donald Odnowiciel Imperium Amerykańskiego i Potęgi Stanów Zjednoczonych w wyniku wielkiego przesilenia, które serwuje ładowi światowemu, albo przejdzie jako wielki przegrany, który uruchomił łabędzi śpiew imperium”.

 •  

  pokaż komentarz

  Chińczycy zaczynają ponoć myśleć ostatnio o opcji nuklearnej czyli wyprzedaży amerykańskich obligacji. Teraz to już się zbliżamy do kryzysu

  •  

   pokaż komentarz

   @miejskismog: Chiny same mają dług wewnętrzny na poziomie 17 bln $, a to stany kontrolują globalne instytucje finansowe i mają globalna walutę czyli dolara... wiec z czym do kogo ;)

  •  

   pokaż komentarz

   @cerastes: no i co z tego że mają dług wewnętrzny. Dlugu wewnętrznego USA mają bodajże 40 bln $. Chodzi o to, że Chiny trzymają USA za jaja przy pomocy tych obligacji, niestety całemu światu sie dostanie przy okazji.

  •  

   pokaż komentarz

   @miejskismog: sprzedaż amerykańskiego długu to samobójstwo finansowe dla Pekinu. Momentalnie wzrośnie wartość juana. To dzięki tak dużym ilościom amerykańskich obligacji Chiny mogły sztucznie osłabiać wartość swojej waluty.
   Ale załóżmy ze Chiny idą va bank. Od razu leci wall street, co pcha USA w wojnę z Iranem. A dlaczego? Bo drugi raz Amerykanie nie mogą sobie pozwolić na kryzys taki jak w 2008r. Pójdą na wojnę bo w czasach globalnego chaosu wszyscy inwestorzy na świecie wracają do USA i kupują dolary jako pewną walutę w niwpewnych czasach. a tani dolar początkowo będzie kusił ceną. Sprawdź sobie historie popytu $ to zrozumiesz dlaczego się mówi ze cały świat się składa na amerykańskie długi i wojny.
   Amerykanie maja wszystkie instrumenty potrzebne do tego żeby przejąć ten kryzys sucha nogą. Wszystko jest przygotowane i zaplanowane od dawna.

  •  

   pokaż komentarz

   sprzedaż amerykańskiego długu to samobójstwo finansowe dla Pekinu.

   @cerastes: prawie ( ͡° ͜ʖ ͡°) tylko widzisz jak ich Trump przyprze do muru za mocno to mogą tak zrobić. Skoro mają i tak przegrać, to USA też przegraja przy okazji, bo oni nie pozwolą na to, żeby USA wygrały, co najwyżej pociągną je za sobą na dno

   w czasach globalnego chaosu wszyscy inwestorzy na świecie wracają do USA i kupują dolary jako pewną walutę w niwpewnych czasach.
   może tak bywało, ale nie w tym przypadku, bo teraz chodzi własnie o to, ten atak chiński polegałby na uderzeniu w amerykańskie finanse.

  •  

   pokaż komentarz

   ten atak chiński polegałby na uderzeniu w amerykańskie finanse.

   @miejskismog: ale przecież Ci wyżej już wytłumaczyłem jak to będzie rozegrane. USA rozstawiły wojska i są przygotowane do działania. jeżeli Pekin uwolni obligację to spowoduje wielką podaż dolara na rynku, a nieunikniona wojna z Iranem sprawi że inwestorzy go kupią w przecenie wiedząc że i tak odbije po wojnie. nie bez przyczyny administracja Trumpa rozgrywa te sprawy zbieżnie, po prostu amerykanie muszą działać twardo żeby utrzymać światową hegemonie. i wbrew temu jak to wygląda, oni mają więcej do zaryzykowania niż chiny.

  •  

   pokaż komentarz

   @cerastes:

   ale przecież Ci wyżej już wytłumaczyłem jak to będzie rozegrane.
   a ja ci wytłumaczyłem że to nie zadziała, dlatego, że tym razem system finansowy USA wcale nie będzie stabilny jak kiedyś, zostanie zdestabilizowany przez sprzedaz obligacji

   USA nie utrzymają światowej hegemonii, to jest coś czego wielu ludzi ciągle nie rozumie. Swiat będzie wielobiegunowy w przyszłości i Chiny to tylko jednen z tych krajów, w kolejce czekają jeszcze np Indie.
   Zanim zaczniesz pisac, że Indie sa biedne i gdzie im tam do USA to 20 lat temu o Chinach mówiono tak samo

  •  

   pokaż komentarz

   @miejskismog: a teraz wyobraz sobie ze USA postanawia nie wykupywać tych obligacji. Kto ich zmusi?

  •  

   pokaż komentarz

   @hagendagen: to będzie równoznaczne z bankructwem( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @miejskismog: kogo? USA? Raczysz zartowac. Ten kraj nie może zbankrutować. USA rzadzi się innymi prawami.

  •  

   pokaż komentarz

   @hagendagen: weź mi zawracaj gitary. Jeśli odmówią splaty zadłużenia, będzie to oznaczac bankructwo.

  •  

   pokaż komentarz

   @miejskismog: nazywaj to sobie jak chcesz. Fakt jest taki ze to by w niewielkim stopniu wplynelo na USA.

  •  

   pokaż komentarz

   @hagendagen: (⌐ ͡■ ͜ʖ ͡■) zapewniam cie, że bankructwo wpłynęłoby dość mocno na ten kraj :) nie mogą zrobić czegoś takiego w ogóle, totalny chaos by nastąpił globalnie, ze względu na to, jak dużą gospodarką sa USA

  •  

   pokaż komentarz

   @miejskismog: Myślę, że lotniskowce USA mają głęboko... pod wodą to czy wg definicji niewykupienie obligacji będzie bankructwem czy nie.

  •  

   pokaż komentarz

   Amerykanie maja wszystkie instrumenty potrzebne do tego żeby przejąć ten kryzys sucha nogą. Wszystko jest przygotowane i zaplanowane od dawna.

   @cerastes: Mówimy o kraju którzy przez ostatnie 100 lat ustawił sobie cały świat pod siebie, poszedł na kilka wojen, więcej niż inni. Ogólnie przepłynął wiele rzek gówna by ostatecznie wyjść z nich czystym jak łza. "Globalny kryzys" nawet poważnie dotknął może i pojedynczych obywateli, jednostki, ale w niczym nie zachwiał pozycji kolosa jakim jest USA. Dlatego uwielbiam te bajki jak to nagle wystarczy, że ktoś pstryknie niczym Thanos i tak po prostu USA upadnie. Bo tak. Bez żadnego zabezpieczenia na to, żadnych planów, pomysłów. Po prostu szok i niedowierzanie. Szczególnie jak już od lat mówi się "co zrobią Chiny" , na pewno nikt w USA nie rozważa takich scenariuszy i się na nie nie przygotowuje, nagle zostanie zaskoczony "nieprzewidywalnym" ruchem ze strony Chin. Jasne.

   Ale z czego wynika takie myślenie. To jest zwykłe myślenie życzeniowe. Ludzie mają dość panoszenia się USA, bo żydzi, bo milion innych powodów które USA samo dostarcza, i po prostu chcą żeby to wszystko runęło. Życzą wręcz tego USA, a że za bardzo nie ma punktów zaczepienia ku temu, to robi się właśnie z Chin robi się kogoś, kto ich powali. Ludzie desperacko potrzebują takiego "Thanosa" który wypstryka USA. Merytoryki w tym nie ma, po prostu pragnienie aby w końcu znalazł się ktoś, kto USA pogoni i ustawi do pionu, a że Rosja już się nie nadaje do tego, to "in China we trust" bo to kolejny kraj który "pasuje" do tego życzenia.

  •  

   pokaż komentarz

   @Rollem171:

   Myślę, że lotniskowce USA mają głęboko... pod wodą to czy wg definicji niewykupienie obligacji będzie bankructwem czy nie.
   z jakimi ludźmi tu musze dyskutować.... (⌐ ͡■ ͜ʖ ͡■) ale OK skore się trzeba zniżyc do tego poziomu, chińskie rakiety z głowicami jadrowymi mają głeboko w... ogonie co gdzie maja amerykańskie lotniskowce

   a poważnie poczytaj sobie o ekonomii, zorientuj się w sytuacji, powodzenia

  •  

   pokaż komentarz

   Mówimy o kraju którzy przez ostatnie 100 lat ustawił sobie cały świat pod siebie, poszedł na kilka wojen, więcej niż inni. Ogólnie przepłynął wiele rzek gówna by ostatecznie wyjść z nich czystym jak łza. "Globalny kryzys" nawet poważnie dotknął może i pojedynczych obywateli, jednostki, ale w niczym nie zachwiał pozycji kolosa jakim jest USA.

   @harcepan-mawekrwi: hehe no ale skoro mówimy tu o Chinach, to powiedz mi w jaki sposób globalny kryzys dotknął Chiny. Mam ci tu wrzucić wykres jak rozwinęły się od tamtej pory?
   Myślenie życzeniowe to jest raczej wiara w potęge USA. USA to symbol kapitalizmu, bardziej niż Chiny, a przecież kapitalizm jest niezwyciężony, nie może upaść, choćby nie wiadomo co się działo( ͡° ͜ʖ ͡°) Praktycznie otwarcie niektórzy to piszą. To jest jakas religia chyba, żadne argumenty nie trafiają i zadne fakty dotyczące choćby rozwoju Chin (ale też innych krajów) nie przemawiają do rozumu, tak jak właśnie z tym kryzysem

  •  

   pokaż komentarz

   "Chińczycy zaczynają ponoć myśleć ostatnio o opcji nuklearnej czyli wyprzedaży amerykańskich obligacji" - Żeby im juan pierdyknął?

   @miejskismog:

  •  

   pokaż komentarz

   @jerzy-nowina: jak nie będa mieli wyboru to tak zrobią

  •  

   pokaż komentarz

   @miejskismog: Te 6% obligacji USA to żadna opcja nuklearna. Fed by to skupił bez większych problemów

  •  

   pokaż komentarz

   @Herubin: Chiny mają prawie 30% zagranicznych obligacji USA a nie 6% Gdyby postanowilo użyć wszystkich to dolar by się załamał i zaczął się kryzys znacznie gorszy niż ten sprzed 10 lat, więc to chyba jest jednak opcja nuklearna

  •  

   pokaż komentarz

   @miejskismog: 6% wszystkich obligacji. Nie ma też powodu mówić, że kurs by się załamał ani tym bardziej, że doszłoby do kryzysu. Dolar to nie jest zwykła waluta ale waluta rezerwowa pożądana przez inwestorów oraz oszczędzających na całym świecie.

   A gdyby Chiny rzeczywiście wyprzedały obligacje, to Trump osiągnąłby swój cel co do bilansu handlowego. USA od dziesiątek lat wyszłyby na plus.

  •  

   pokaż komentarz

   @Herubin:

   Nie ma też powodu mówić, że kurs by się załamał ani tym bardziej, że doszłoby do kryzysu
   tak twierdza wszyscy eksperci ktorych czytałem bez wyjątku ( ͡° ͜ʖ ͡°) Większośc przy tym twierdzi, że nie dojdzie do tego bo Chiny nie zdecydują sie na to, no ale w tej chwili to mówimy o tym, czy to jest opcja nuklearna, a nie czy Chińczycy z niej skorzystają.
   nie pozostaje ci nic innego niż objawic swoje rewelacje światu gdzies indziej niż na wypoku ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @harcepan-mawekrwi: Każdy hegemon w końcu upada i nie jest to myślenie życzeniowe, a historia cywilizacji. Chciałoby się rzec, że Trump rządzi światem z Twittera, ale ta huśtawka, którą funduje rynkom, w którymś momencie się zerwie i Ameryka może wylądować na twarzy, a nie na nogach. Ja bym zapytał raczej, kto w tej chwili ma więcej złota, bo w kryzysie, papier to tylko papier.

 •  

  pokaż komentarz

  źródło: 3531019fd3c01a8ae42acaacd6eed475.jpg

 •  

  pokaż komentarz

  Autor artykułu napisał że świat podzieli się na kluby państw które będą ze sobą handlowały. Jeśli by do tego doszło i USA UE Japonia Kanada Australia i kilka innych państw były w innym klubie niż Chiny to Chiny są bankrutem, bo kto by od nich kupował towary- Rosja, a za co.

  •  

   pokaż komentarz

   Autor artykułu napisał że świat podzieli się na kluby państw które będą ze sobą handlowały. Jeśli by do tego doszło i USA UE Japonia Kanada Australia i kilka innych państw były w innym klubie niż Chiny to Chiny są bankrutem, bo kto by od nich kupował towary- Rosja, a za co.

   @bohors: wewnętrzna konsumpcja to nie jest mit, tylko znacznie zmniejszy się jej ilość i jakość, do tego dojdą zamieszki wewnętrzne a na to mogą nie mieć rozwiązań

  •  

   pokaż komentarz

   @bohors: Afryka, Ameryka południowa i Środkowa, Indie, Indonezja, Europa Środkowa, Wschodnia i Południowa, Rosja. Azja środkowa, Lewant, Pakistan, Iran. Policz ludność i zasoby naturalne i porównaj z tym co ty postawiłeś na stole. A wtedy to jedynie na sztywno zablokowane szlaki handlowe "uratują" Zachód przed nadchodzącą falą.

  •  

   pokaż komentarz

   @Xi_Velazquez: A ty sprawdź zasobność tych krajów które wymieniłeś i ilość kasy którą mogą wydać na towary z Chin.

  •  

   pokaż komentarz

   @bohors: Dzisiaj tak, jutro na wznak. Do niedawna Chińczyk za miskę, a teraz na pierwszym miejscu wg niektórych. Nie patrz na to co jest, ale na to co może być. Bo jakby by było tak jak mówisz, że wszystko jest takie trwałe, to do dziś mielibyśmy Babilon, a nie rednecków, pastuchów krów z Ameryki.