•  

  pokaż komentarz

  Drugi raz UK nie chce iść na wojnę z USA. Tony Blair już raz nakłamał w prawie Iraku, na podstawie których dokonano inwazji. Broni masowej zagłady niestety nie udało się odnaleźć, a Blair wyszedł na łgarza i sługusa.

 •  

  pokaż komentarz

  Jest za to zagrożenie i niepewność ze strony Trumpa, który z gęby zrobił dupę,
  bo z tego co czytałem to Iran się wywiązywał z umowy, decrease był jeśli chodzi o nuklearyzację Iranu,
  Iran się z umowy wywiązywał, a tu mimo to, bach, sankcje...
  Nieładnie tak, bardzo nieładnie i niehonorowo...

  "Iran's uranium stockpile was reduced by 98%"

  "By January 2016, Iran had drastically reduced the number of centrifuges installed at Natanz and Fordo, and shipped tonnes of low-enriched uranium to Russia."

  https://www.bbc.com/news/world-middle-east-33521655

  I nie mają nawet tak radykalnego tego islamu (chyba), z tego co widzę to kobiety tam włosy, grzywki normalnie mają na wierzchu, widać, i jakoś nikt nie krzyczy i nie kamienuje.
  I ci muzułmanie z Iranu chyba nie wybuchają, z tego co czytałem przez tyle lat w wiadomościach...

  Niech się nie pozbywają atomu, bo ich rozjadą jak Libię :/

  •  

   pokaż komentarz

   @silver2004: Słuchaj, Iran to najwspanialsi ludzie jakich poznałem. Cudowni. Jest wszystko co w normalnym kraju. Są cichutcy i grzeczni, dzieci i kobiety pootwierane, kobiety nie boją się podejść i PODERWAĆ !!! Co chwila zaczepiają z ofertą pomocy. To jest duża strata, że ich nie ma w społeczności międzynarodowej. Jest to też kraj dużych kontrastów. Zakochani są w poezji. Rozmawiają poezją.
   Tam nawet na wsi czuć że kraj ma bardzo bogatą i dawną kulturę. Widać ciągłość kulturową z czasami najstarszymi, ja się ośmielę powiedzieć że daleką starożytnością. Bardzo dumni. Facet ofiarował mi chleb, za który chciałem zapłacić, to się obraził i wyszedł z piekarni. Kobiety są zjawiskowe. My też jesteśmy dla nich atrakcyjni. Tylko uwaga!!!! to jest kraj z kulturą, nie radziłbym żadnego buractwa, bardzo wrażliwi. Znają Kieślowskiego, Preisnera i polską muzykę i film. Ale też można bardzo źle trafić, zresztą jak wszędzie.

  •  

   pokaż komentarz

   @Xi_Velazquez: info z pracy czy podróży? od lat zastanawiam się nad podróżą do Iranu ale nie wiem jak by to było gdybym wybrał się tam z dziewczyną.

  •  

   pokaż komentarz

   @hero207: Z podróży. Nie ma żadnego problemu z dziewczyną. Nie ma problemu gdy dziewczyna podróżuje nawet sama. Choć wskazane jest by były co najmniej dwie. To jest jednak kraj muzułmański i kobiety są traktowane troszkę inaczej. Spotkałem Szwajcarkę która podróżowała sama, badała miody ze świata. Iran to nie Afganistan, Północna Afryka czy Arabia Saudyjska. TO JEST IRAN!!! Ja tak przyjaznych ludzi nie spotkałem jeszcze nigdzie, nie spotkałem również nikogo, kto po przyjeździe z Iranu nie tęsknił by zaraz do powrotu. Moja koleżanka była w ciągu 1.5 roku już dwa razy, nie jakaś odjechana, a zwykła prosta normalna dziewczyna, i pytała się mnie kiedy jadę bo ona che znowu do jej ukochanego Iranu. Wydaje się, to może być jednak moja iluzja, ale dla mnie Europa Zachodnia to pastuchy w porównaniu z Irańczykami. Oni są cholernie niedocenieni. Uczą się pomimo izolacji, widzą świat, próbują mieć kontakt, widać że pragną kontaktu z innymi. Oglądają go trochę przez szybę.
   To jest bardzo zróżnicowany kraj spotkasz konserwatywnego muzułmanina z 4 kobietami z tyłu w nikabach i wyzwoloną "feministkę" z szalem na szyji, bo Iran ma szale, to ich wyróżnia w świecie muzułmańskim. Warto jechać to jest prawdziwe doświadczenie, uderzenie, a w zasadzie kop z buta w twarz, że jest inny świat, i możesz się w nim czuć tak bezpiecznie, jak w objęciach mamy.
   Dało się napić, zapalić - nie radzę, nie znam konsekwencji, ale pokazuje że pod skórą jest prawdziwe życie. Zaczepili nas nawet homo. Ale tak dyskretnie, zmyślnie i nienatarczywie, że nie można postawić zarzutu i czułem do nich nawet sympatie. Byłem tak nastawiony. W pewnym momencie wpadłem w paranoję, że to jest niemożliwe, że wszyscy grają żeby pokazać że są inni, nie tacy jak ich opisuje Ameryka i główne media, że otaczają nas tysiące statystów z rozpisanymi rolami. Wyobrażasz sobie!!!
   Co zauważyłem, to ich filmy są poprawne politycznie, wyraz dają w animacji, tam jest alkohol, seks, problemy takie niepoprawne - normalne życie.
   W stresie w metrze gdy śpieszyliśmy się na lotnisko, wydawało się jakbyśmy byli prowadzeni przez armię przewodników przeskakując z jednego składu do drugiego w locie, instruowani przez miejscowych - Ten, zaczekaj na następny, szybko bo zaraz odjeżdża.. Wszystko sprawnie, precyzyjnie, niemal z drylem wojskowym.
   To jest bardzo zróżnicowany kraj. Przed podróżą warto się doedukować, pooglądać filmy, poczytać o Iranie. Artur Orzech jest fascynatą/fanatykiem Iranu, iranistą, zna farsi, napisał na pewno jedną książkę o Iranie.
   Gdy będziesz chciał wiedzieć coś technicznego, służę pomocą.

   Pozdrawaim i daj znać po powrocie.

  •  

   pokaż komentarz

   @hero207: Jeszcze Ciekawostka:
   Ja, może na siłę, ale widziałem dużo podobieństw z nami. Może chciałem być do nich podobny. U nich jesteśmy nazywani Lahestan. W słowie Allah czyli Bóg, al jest tylko rodzajnikiem (męski) nic nie znaczy to Lah to Bóg. :D
   Jak słyszałem szmer ich rozmów to tak jak bym słyszał polski, takie migawki, tylko nic nie mogłem zrozumieć, melodia i dźwięki te same, tylko nie cholery nie do zrozumienia. Później doczytałem że farsi jest z tego samego rdzenia co nasz, z indoeuropejskiego. Poczytaj o micie Sarmackim.

 •  

  pokaż komentarz

  Cóż za bezczelny antysemityzm ( ͡° ʖ̯ ͡°)