•  
  k..._

  +2

  pokaż komentarz

  A ja i tak zostanę przy Firefoxie. Czemu? Kwestia przyzwyczajenia.

 •  

  pokaż komentarz

  generalnie pomysł wydaje się słuszny, inne przeglądarki mają rozszerzenia, opera nie mogła pozostać w tyle. tylko jak będzie z realizacją? żeby te rozszerzenia nie zamieniły opery w ociężałego muła i żeby nie okazało się, że dotychczasową funkcjonalność upakują w rozszerzenia i np aby użyć javascripta czy cssa będzie trzeba jakieś bzdety instalować.

  •  

   pokaż komentarz

   @henk: właśnie głównym argumentem użytkowników Opery była lekkość, szybkość i to, że wiele funkcji dostępnych poprzez rozszerzenia w innych przeglądarkach w Operze jest w standardzie lub poprzez odpowiednie skrypty.
   Jako rozszerzenie mógłby przydać się porządny adblock na wzór tego, co jest w Fx, czy w Chrome (co prawda na Operę dostępny jest taki, w którym elementy blokuje się łatwiej niż w tym firefoxowym, ale przydałoby się jedno proste narzędzie z subskrypcjami). Na pewno nie będą one tak obciążały Opery, jak np. Fx, bo on potrzebuje rozszerzeń do każdej pierdoły i trzeba mieć ich pełno, by mieć to, co Opera ma w standardzie. Jestem ciekaw tekstów fanbojów lisa, czy Chrome'a, gdy najbardziej innowacyjna przeglądarka zyska funkcjonalność, której brak był stale wypominany. Czego biedaki teraz będą się czepiać? Jeżeli kompatybilności ze stronami, to tylko wina autorów stron, a nie twórców Opery - ona jest bardziej zgodna ze standardami, niż Fx (mam na myśli stabilne wersje).

  •  
   k..........k

   +4

   pokaż komentarz

   @henk: Nie ma co się oszukiwać, że Opera "obdarowana" masą dodatków będzie chodziła tak samo jak czysta wersja. Właśnie dlatego zrezygnowałem ze spalonego lista lata temu bo brakowało mu podstawowych rzeczy które były tylko w dodatkach. A z nimi chodził jak muł i miał problemy ze stabilnością.

  •  

   pokaż komentarz

   @kolumbijczyk: Niestety, już od 10.6x nie chodzi tak jak kiedyś. Od momentu kiedy dodali torrenta wiedziałem, że to już nie będzie to samo :-(

  •  

   pokaż komentarz

   @piko: przecież torrenty dodali w 9 a nie 10.60

  •  

   pokaż komentarz

   @kolumbijczyk:
   Ciągle słyszę, jak narzekają na te torrenty, że to niby nie przydatne.
   Dla mnie to jest świetna sprawa! Ogólnie z torrentów nie korzystam, wolę warezy, ale czasem trafiają się takie rzeczy, które są tylko i wyłącznie na torrentach. Raz na ruski rok, ale bywa. Dla jednego pliku nie opłaca mi się ściągać i instalować żadnego uTorrent. Menadżer wbudowany w Operę jest wtedy w sam raz! No... przydałaby się może tylko możliwość ustawienia limitu prędkości.

  •  

   pokaż komentarz

   @kolumbijczyk: to nie lis tylko panda czerwona

  •  

   pokaż komentarz

   @Chudy_: Ja będę się czepiał tego samego - brak dodatków, z których korzystam na co dzień. A jeśli jakimś cudem na Operę powstałyby te dodatki, których potrzebuję? Wtedy bym się niczego nie czepiał, tylko się od razu przesiadł na Operę. :)

  •  
   q.....p

   +15

   pokaż komentarz

   @Aghurea: no utorrent zajmuje200mb

  •  

   pokaż komentarz

   @henk: No, w końcu w 11 wersji jakaś nowość! ;D

  •  
   k..........k

   +3

   pokaż komentarz

   @Aghurea: Właśnie tylko kwestia tego czy programiści Opery przekroczą kiedyś tą cienką linię pomiędzy użytecznymi funkcjami (nieskomplikowany klient torrent, klient poczty, czytnik RSS itd) a bezużytecznym molochem który ma wszystko ale jest do niczego.
   Jeśli chodzi o Twój przykład "mi Torrenta" to akurat jego nie trzeba instalować bo jest w jednym pliku .exe, jest gotowy do pracy od razu po ściągnięciu, zajmuje skandalicznie mało miejsca na dysku i w pamięci operacyjnej :)

  •  

   pokaż komentarz

   @Chudy_:

   A po co adblock do Opery i Chrome ??

   Od kilku lat używam programu "Ad Muncher", filtruje on wszystkie reklamy itp. Ze wszystkich przeglądarek zainstalowanych w systemie. Dodawany byl za darmo do KS:Ekspert.

   Gorąco polecam.

   //Edit. Jak wszyscy to wszyscy :D

   Z operą od 2003r.

  •  
   R.v

   -1

   pokaż komentarz

   @Chudy_: No, to niech mój będzie pierwszy:

   Widzę, że posiadasz niezwykłą wiedzę o przeglądarkach oraz o programowaniu.

   Rozszerzenia, o których mowa w artykule to nic więcej jak widgety rozbudowane o udostępnione API. Różnica pomiędzy rozszerzeniami Firefoksa i Opery jest taka, że oprócz API i możliwość tworzenia ich w JavaScript / CSS i HTML (XUL w Firefoksie), w tym pierwszym można w dowolny sposób modyfikować interfejs przeglądarki (właśnie dzięki temu, że jest on napisany w XUL, w którym można zmienić wszystko) oraz, gdy jakiejś funkcjonalności nie udostępnia API (ewentualnie jest to część rozszerzenia, która napisana w JavaScript ma beznadziejną wydajność), możemy napisać własne, w C++.
   W Operze nigdy nie będzie można robić tych rzeczy, z jednego prostego powodu: musieli by udostępnić coś co w Firefoksie nazywa się XPCOM. A wykonalność tego w przypadku Opery jest praktycznie zerowa - widzicie, że Opera udostępnia 50% kodu źródłowego przeglądarki w taki sposób, by mogli to wykorzystać programiści :)?

  •  

   pokaż komentarz

   @Chudy_:
   1. Delicious bookmarks - do tagowania i przeglądania swoich zakładek na serwisie del.icio.us.
   2. Download Statusbar - wyświetlanie stanu pobierań na dole, nad paskiem stanu.
   3. DownloadHelper - umożliwia ściąganie multimediów ze strony jednym kliknięciem m. in. mp3, flv, avi.
   4. Gmail Notifier - ikonka powiadamiająca o nowych wiadomościach i o ich liczbie na koncie pocztowym Gmail.
   5. Image Zoom - powiększanie obrazka w menu kontekstowym.
   6. Screengrab - robienie zrzutu ekranu całej strony WWW z opcją zapisania na serwerze.
   7. Spamavert.com - tworzenie tymczasowego adresu e-mail w menu kontekstowym.

  •  

   pokaż komentarz

   @argothiel:
   1. http://widgets.opera.com/widget/16682/ - jest taki widget, nie bawiłem się nim, więc nie wiem, jak działa
   2. Nie znalazłem możliwości, by takie coś sobie zrobić w Operze. Tu mamy menedżer pobierania w postaci zakładki, po ukończeniu ściągania wyskakuje powiadomienie, mi to wystarcza.
   3. http://widgets.opera.com/widget/9402/ - nie testowałem. Ponadto są skrypty Greasemonkey, które dodają linki do ściągania np. z YT, czy Wrzuty, ale tu trzeba niestety korzystać z różnych skryptów do różnych stron, chociaż może i są takie, co obsługują większą ilość witryn.
   4. Opera ma wbudowanego klienta poczty :)
   5. Osobiście używam skryptu http://extendopera.org/userjs/content/enhanced-image-sizer , ma możliwość dopasowywania obrazu do szerokości i wysokości, powiększania i powiększania zaznaczonych fragmentów.
   6. Tego niestety nie znalazłem dla Opery i używam specjalnie Fx by robić takie ładne screeny...
   7.
   http://widgets.opera.com/widget/6921/
   http://widgets.opera.com/widget/10772/
   Nie sprawdzałem.

  •  
   d...o

   -3

   pokaż komentarz

   @Chudy_: troche to naciagane. widac jednak spore braki w operze :)

  •  

   pokaż komentarz

   @Aghurea: jest limit prędkości torrentów w operze (czy działa, nie wiem :P):
   opera:config#BitTorrent|BandwidthRestrictionMode

   Bandwidth Restriction Mode 1 = automatic upload restriction, unlimited download, 2 = fixed rate restrictions for upload and download
   Max Upload Rate Maximum upload rate in kB/s. Used only if bandwidth restriction mode is set to 2
   Max Download Rate Maximum download rate in kB/s. Used only if bandwidth restriction mode is set to 2

  •  

   pokaż komentarz

   @Chudy_:
   Chciałbym napisać, że któreś z nich zadziałało, ale - tak nie było.

   1. Na pewno nie tak, jak bym chciał, żeby działało. To mogłoby być przydatne do śledzenia czyichś zakładek albo najpopularniejszych w del.icio.us. Do obsługi nie nadaje się - dodawać stron w ogóle się tym nie da, a żeby znaleźć interesujący mnie tag, musiałbym przeglądnąć całą ich listę ręcznie, co przy kilkuset tagach mija się z celem.
   3. Nie chodzi mi o narzędzie do konkretnej strony, choć oczywiście szerokie wsparcie dla popularnych serwisów jest przydatnym udogodnieniem - raczej chodzi mi o coś do wyciągania multimediów z cache. Jeśli wchodzę jeden raz na jakąś stronę i chcę sobie z niej ściągnąć plik mp3, który dana strona pozwala mi odtworzyć (tak jak np. chomikuj.pl), to nie chcę za każdym razem szukać nowego widgetu.
   4. A ja wolę korzystać z oryginalnego klienta od Google. Chyba że wbudowany klient Opery pozwoli mi na czatowanie ze znajomymi i wyszukiwanie historii za pomocą silnika Google'a.
   5. Dla mnie to wygląda, jakby działało tylko na pojedynczych, osobno otworzonych obrazkach...
   7. Pierwsze już nie istnieje, drugie służy tylko do generowania losowych adresów e-mail, a dostęp i tak jest przez stronę.

   Natomiast widzę, że niektóre z tych rozwiązań mają mniej niż pół roku - może za pół roku lub za rok pojawią się nowe rozwiązania, które rozwiążą przynajmniej część z tych niedogodności.

  •  

   pokaż komentarz

   @argothiel: tak jak pisałem, nie testowałem tych rozwiązań. Co do powiększania obrazków - nie doczytałem, że chodzi o menu kontekstowe... Co do pkt. 3 - tak myślałem, że chodzi o łapanie takich plików w locie. W przypadku Opery potrzebowalibyśmy do tego zewnętrznego programu, tak jak w przypadku robienia screenów całej strony...

 •  
  k..........k

  +20

  pokaż komentarz

  Opera jak zwykle rozwija się w dobrą stronę. Widać doszli do wniosku, że widgety to jednak za mało i nie mogły one zapewnić takiej funkcjonalności jak rozszerzenia. Jestem już 6 lat z Operą ! :)

 •  
  b....6

  +6

  pokaż komentarz

  opera juz miazdzy konkurencje innowacyjnoscia i funkcjonalnoscia.
  takie opera link na przyklad - najlepsza rzecz na swiecie (jesli korzystasz z internetu na wiecej niz jednym komputerze / urzadzeniu)

  •  
   F....U

   -9

   pokaż komentarz

   Komentarz usunięty przez moderatora

  •  

   pokaż komentarz

   @FFFUUU: Opera Link to czasy chyba jeszcze przedchromowe ;]. A udział w 'rynku' miewa znacznie większy w zależności od kraju.

  •  
   b....6

   +6

   pokaż komentarz

   @FFFUUU: jak dla mnie miazdzy, bo zadna przegladarka nie ma tylu uzytecznych funkcji, co opera. udzial w rynku? guzik mnie obchodzi.

  •  
   F....U

   -4

   pokaż komentarz

   Komentarz usunięty przez moderatora

  •  
   b....6

   +6

   pokaż komentarz

   @FFFUUU:
   - wspomniany link (ok, chrome ma cos podobnego)
   - opera unite
   - speed dial (chrom skopiowal pomysl)
   - kopiowanie tekstu do notatki za pomoca dwoch klikniec (cholernie czesto uzywam)
   - gesty myszy (uzywam dwoch: lewy -> prawy klik = w przod, prawy->lewy = w tyl)
   - klikniecie rolka otwiera / zamyka zakladki

  •  

   pokaż komentarz

   @FFFUUU:
   - użycie gestu na zakładce
   - wpisanie np. 'w polska' w pasku adresu i dostanie hasła z wikipedii
   - notatki, czyli zdefiniowanie gotowych kawałków tekstu - klikasz prawym, 'wstaw notatkę' i masz tekst - podlega oczywiście synchronizacji,
   - możliwość dostosowania całej przeglądarki do moich dosyć specyfinczych wymagań [choćby skróty klawiszowe z czasów Opery 6.X] w ciągu około 5 minut

  •  
   F....U

   -1

   pokaż komentarz

   Komentarz usunięty przez moderatora

  •  
   b....6

   +5

   pokaż komentarz

   @FFFUUU: bo ludziom sie chce tone rozszerzen istalowac. poza tym, jak juz wspomniano, czesto bardzo spowolniaja przegladarke. jest jeszcze jeden myk, ktorego nie ma gdzie indzie:
   - dwokrotne klikniecie w slowo w tekscie je zaznacza i powoduje wyswietlenie menu z kopiuj , szuykaj, tlumacz itd.
   - trzy szybkie klikniecia powoduje to samo, z tym ze zaznaczany jest caly akapit.

   ale pewnie jest na to rozszerzenie w ffoxie, lol :]

  •  

   pokaż komentarz

   @FFFUUU: żadna ze znanych mi przeglądarek oprócz opery nie ma tak wygodnego 'kosza' czyli zarządzaniem zamkniętymi kartami, w chromie i firefoxie można otworzyć sobie zamkniętą kartę ale ciężko otworzyć jedną ze 100 zamkniętych kart, na dodatek tą którą zamknąłem jakoś tak ze 4 godziny temu a od tej pory przeczytałem już cały internet. Może jest do tego dodatek w firefoxie ale... nie interesuje mnie to :)

  •  
   F....U

   -2

   pokaż komentarz

   Komentarz usunięty przez moderatora

  •  
   b....6

   +6

   pokaż komentarz

   @FFFUUU: nie syfu to raz, a ostatecznym mym argumentem niech bedzie, ze nawet stockowo naladowana opera dziala szybciej od "chudego" ffoxa.... i k!$!a nie dam se powiedziec! :)

  •  
   F....U

   +5

   pokaż komentarz

   Komentarz usunięty przez moderatora

  •  

   pokaż komentarz

   @benq86: "- dwokrotne klikniecie w slowo w tekscie je zaznacza i powoduje wyswietlenie menu z kopiuj , szuykaj, tlumacz itd.
   - trzy szybkie klikniecia powoduje to samo, z tym ze zaznaczany jest caly akapit."

   Robisz sobie jaja, prawda? Powiedz ze robisz sobie jaja.

  •  
   b....6

   +1

   pokaż komentarz

   @T-DeX: nie robie se jaj. o to mnie chodzi:
   http://i.imgur.com/xzbA9.jpg

  •  

   pokaż komentarz

   @benq86: Nie chce byc tym, ktory powie ze swiat nie bedzie, ale to jest standardowy "ficzyr" Windowsa, gdzies od wersji 95. Dziala w kazdym programie.

  •  
   b....6

   +3

   pokaż komentarz

   @T-DeX: to czemu nie dziala w firefoxie panie specow ficzyrow. ani w ie. ani nigdzie. widziales obrazek, ktory ci dalem?

   podpowiedz: scroll down.

  •  

   pokaż komentarz

   @FFFUUU: ja jeszcze dodam coś co nie ma żadna inna przeglądarka:
   Opera unite.
   Większość czasu nieużywana i zamknięta - ale postawić webserwer z domu za trzema NATami (gdzie jeden nie jest pod Twoją kontrolą) - to jest niemożliwością. A Opera daje swoje serwery i przepuszcza cały ruch przez nie. Genialne do zastosowań typu słuchanie domowej muzyki w pracy, gdzie lepiej nie przynosić własnych mp3. A to tylko wierzchołek góry.. ;)

   A no i personalizacja UI - każdy element możesz poprzestawiać, dorobić własne przyciski, wszystkie elementy są "skinowalne". Po prostu jesteś panem całego interfejsu, a nie odwrotnie..

  •  

   pokaż komentarz

   @benq86: A wiec... W Firefoksie klikam dwa razy na tekst... slowo zaznaczone. Klikam trzy - akapit zaznaczony. Klikam prawym - wow, moge wyszukac, skopiowac, etc. Wiec?

  •  
   b....6

   +6

   pokaż komentarz

   @T-DeX: chodzi o to, ze w operze nie musisz klikac prawym. mala rzecz, a cieszy.

 •  
  R.....d

  +13

  pokaż komentarz

  Byłem fanem FF....ale gdy po raz kolejny chcąc na szybko pokazać znajomemu jakąś stronkę czekałem 20-30s aż się łaskawie uruchomi dałem sobie spokój. Od 6 lat siedzę na Operze i mam takie wnioski:
  - klient poczty jest ok, pod warunkiem, że z niego korzystamy - a niestety w biurach "rzondzi" Ms. Outlook więc powinna być wersja bez klienta (do wyboru przy instalacji),
  - to samo dotyczy torrenta, powinien być w opcji dodatkowej przy instalacji,
  - są stronki które w np. FF się rozjadą, ale Opere po prostu zamkną wywołując błąd, gdy mamy otwartych kilka kart to człowieka krew zalewa - bo po ponownym uruchomieniu nie zdążymy zamknąć "wadliwej" stronki bo... znów się wywali.
  - opcja synchronizacji wszelkich ustawień pomiędzy komputerami oraz operą mobile - super rozwiązanie, zawsze mam swoje zakładki i co ważne tak pod Windą jak i pod Linuxem nie mam z tym problemów - z FF pod Linem było troszkę skuch.
  - karta szybkiego wyboru - bardzo wygodne rozwiązanie, wystarczy ustawić jako główną po uruchomieniu i mamy do 20 ulubionych stron w jednym miejscu. W Chrome zrobili to jakoś tak do dupy - bo pokazuje najczęściej otwierane - a to nie znaczy ulubione.
  - opera turbo - bez tej funkcji nie wyobrażam sobie przeglądania neta przez cholerny Play on Line - transfery to porażka, a czasem trzeba z lapem w teren.
  - szybkość do uruchomienia - duży plus dla opery w porównaniu z FF.
  - +50 do zaj$%istości w biurze, gdy na pytanie koleżanki "gdzie masz to "niebieskie E" do internetu?" odpowiadam że ja mam "czerwone O" :-)

  •  

   pokaż komentarz

   @Radbard: Moduł torrent jest ładowany gdy z niego korzystasz (na bieżąco), moduł M2 (poczty) jest ładowany przy uruchomieniu jeżeli jest dodane konto pocztowe. Także tymi dwoma głowy sobie nie zawracaj.. Chyba, że wolałbyś 1MB mniejszą instalkę..
   Wywalające Operę stronki zgłaszaj! Pomoc->Zgłoś problem z witryną.. Pomożesz światu..
   Notka co do synchro i linuksa - skopiuj folder z ustawieniami opery (w plikach ini nawet Windowsowe ścieżki zostaw) - i wrzuć to do folderu Opery pod linuksem i odpal - wszystko będzie takie samo, ścieżki się popoprawiają, UI takie samo, poczta cała i zdrowa, wszystkie ustawienia są takie same!)
   Za ostatni punkt to bym Ci dał z 5 plusów :D

  •  
   R.....d

   0

   pokaż komentarz

   @varez: wiem o torencie i o kliencie poczty - chodzi mi wyłącznie o możliwość wyboru w trakcie instalacji.
   "Zgłoś problem z witryną" - to nie wina opery tylko idioty od danej strony.... tak się po prostu nie powinno stron pisać i tyle, choć przyznaję że wywalenie całej opery jest irytujące.
   Co do linuxa i windy - wyraźnie napisałem, że jest bez problemu:-) właśnie w tym punkcie użyłem słowa "super" i nadal przy nim pozostaję. Nie preferuję jednak kopiowania wszystkich danych metodą kopiowania folderów - bo na co mi odnośniki do stron wyłącznie pod winde (typu "jak coś tam w windows.." na linuxie i odwrotnie :-), wspólną mam jedynie jedną partycję.

  •  

   pokaż komentarz

   @Radbard: Żaden standard nie przewiduje wywalenia się przeglądarki. Nawet jeśli wezmę plik zip i zmienię rozszerzenie na html, to przeglądarka nie powinna się wywalić, tylko co najwyżej zgłosić błąd.

  •  

   pokaż komentarz

   @argothiel: No i tutaj zasadniczo masz rację, ale trzeba pamiętać, że operę piszą ludzie i nie są oni nie omylni. W sumie mogli by wprowadzić karty w osobnych procesach, tak jak jest to w chrome rozwiązane?
   Poza tym jak stronka się posypie, to przy uruchomieniu ponownym można tą stronkę zaraportować :)

  •  

   pokaż komentarz

   @anonim1133: "mogli by wprowadzić karty w osobnych procesach, tak jak jest to w chrome rozwiązane?" - zainstalowałem chroma, wysypał się na stronie startowej. cały. nie tylko 1 proces. no comment.

  •  

   pokaż komentarz

   @anonim1133: Więc mówimy o tym samym - to że Opera się wysypie może być spowodowane błędem w danej stronie, ale powinno być też naprawione po stronie developerów Opery - a do tego służy przycisk "Zgłoś problem z witryną".

Dodany przez:

avatar henk dołączył
256 wykopali 13 zakopali 2.2 tys. wyświetleń
Advertisement