•  

  pokaż komentarz

  teraz pozostało odczekać do uzyskania przez materiał wilgotności rzędu 4%

  Czyli czekamy aż chudziak wyschnie? Niby po co? Przecież woda z chudziaka zwiąże w procesie hydratyzacji. A jeśli podłoże jest mokre to i tak będzie podsiąkać kapilarnie i nigdy nie osiągnie mitycznych 4%
  Generalnie dużo głupot w tym artykule jest.

  •  

   pokaż komentarz

   @mayek: @mayek: Odpowiedź projektanta:

   "Kwestia wysychania powierzchownego a nie wgłębnego. Nie czekamy na suchość masową betonu ale taką żeby zagruntować go pod papę i żeby był wystarczająco wytrzymały.
   Ponieważ większość zamawia bardzo "słaby" beton na tę warstwę, czas jego hydratacji to min. 2 dni. Oczywiście wszystko zależy od pogody...
   Te 4% suchości to już dla elemewntów konstrukcyjnych które moga zostać zasłoniętę z każdej strony szczelnymi izolacjami i wilgoć tam pozostanie."

  •  

   pokaż komentarz

   @chafer: To Twoja budowa?
   Zmień tego projektanta zanim obudzisz się z super wykonanymi fundamentami i pustym kontem ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @mayek: Nie moja. "Okazało się, że niedaleko mnie odbywa się nietypowa budowa domu jednorodzinnego. Dom jest stawiany przez osobę, która go zaprojektowała. Tak, budynek jest stawiany własnoręcznie w dużej części przez jego projektanta!"

  •  

   pokaż komentarz

   budynek jest stawiany własnoręcznie w dużej części przez jego projektanta!

   @chafer: To o tyle zmienia postać rzeczy, że gość nie zbankrutuje.
   Ale i tak trochę sztuka dla sztuki.

  •  

   pokaż komentarz

   @mayek: Dlaczego? Zwróciłeś uwagę tylko na czas wysychania chudziaka. I fajnie by było, gdyby ktoś się odniósł do odpowiedzi projektanta.

  •  

   pokaż komentarz

   @mayek: Tymczasem na zachodzie stawiają domy szkieletowe na bloczkach fundamentowych w czasie wylewania pancernych fundamentów w Polsce. Za dużo i za drogo, to największy błąd na budowach, które obserwuję.

  •  

   pokaż komentarz

   fajnie by było, gdyby ktoś się odniósł do odpowiedzi projektanta.

   @chafer: Nie chce mi się punktować wszystkich błędów. Spytaj projektanta jaką rolę pełni ten chudziak. Po co mamy czekać aż będzie "wystarczająco wytrzymały"?

  •  

   pokaż komentarz

   @mayek: Na budownictwie nie znam sie nic a nic, ale żywo przyglądam się takim tematom bo sam mam w planach niebawem się wybudować. Jeśli masz jakieś konstruktywne uwagi to fajnie by było się nimi podzielić zamiast prawić takie Januszowe dyrdymały typu: "Generalnie dużo głupot w tym artykule jest [...] Nie chce mi się punktować wszystkich błędów."
   No k#$#a xD Typowy Janusz: "będziesz miał swoją firme to będziesz robił po swojemu!" - odpowiedzi Janusza na uwagę pracownika, przeciwko której nie ma żadnych argumentów... Dzięki takiemu podejściu zaniżasz tylko poziom dyskusji generując komentarze nie wnoszące kompletnie nic. Już chyba lepiej jakbyś sobie je darował to przynajmniej zaoszczędziłbyś na zużyciu klawiatury. Pozdrawiam :)

  •  

   pokaż komentarz

   @mayek: Tymczasem na zachodzie stawiają domy szkieletowe na bloczkach fundamentowych w czasie wylewania pancernych fundamentów w Polsce. Za dużo i za drogo, to największy błąd na budowach, które obserwuję.

   @jakub-dolega: zazwyczaj w Polsce jest to przewymiarowane z uwagi na nasze standardy budowania (typu fundament w ziemię bez szalunków czy folii, a beton z betoniarki). Ale szkielet na bloczkach nie będzie znacząco tańszy, bo musisz zrobić szkielet podłogi, ocieplić go itd.

  •  

   pokaż komentarz

   @Djelon: Tak samo jak ocieplasz podłogę z klasycznym fundamentem. Poza tym szkielet jest szybszy w budowie, a czas robotnika jest drogi i droższy z każdym rokiem.

  •  

   pokaż komentarz

   @chafer @RudaSwinia: Serio musiałbym napisać drugi taki artykuł.
   Ale tak na szybko:

   Płyta fundamentowa wymaga tzw. opaski przeciw-wysadzeniowej czyli ocieplenia obwodowego. Nie można ocieplenia położyć bezpośrednio na gruncie (co czyni 99% firm) tylko na betonie podkładowym ukształtowanym ze spadkiem – „jubilerska” robota! Po drugie płyta fundamentowa jest droższa w wykonaniu niż klasyczna ława.

   Opaska przeciwwysadzinowa jest konieczna tylko gdy grunt jest wysadzinowy. Jeśli jest to piasek to nie jest konieczna. Ławy fundamentowe też się ociepla, więc tu nie ma różnicy między ławami a płytą.

   Kładzenie ocieplenia na chudziaku to błąd. Nie wiem jaką rolę ma chudziak pełnić? Na pewno nie konstrukcyjną.

   Czemu ma służyć spadek pod płytą? Odprowadzeniu wilgoci? W tym celu wykonuje się podbudowę piaskową i drenaż. To właśnie chudziak powoduje zbieranie się wilgoci. Ludzi mają czujniki zakopane pod płytą i piasek jest suchy jak pieprz.

   Płyta fundamentowa nie musi być droższa niż ławy. Wszystko zależy od projektu i warunków geologicznych. W dodatku porównywanie ław do płyty tylko pod kątem ceny jest bez sensu bo produkt końcowy jest nieporównywalny.

  •  

   pokaż komentarz

   @chafer: ile błędów w takim szalunku?

   źródło: 20190522_102539.jpg

  •  

   pokaż komentarz

   @Matril gdzie jest strzepie w tym trzpieniu? No i lanie wieńca przed trzpieniem to pomyłka. Ściągi jakieś daj bo na tych deseczkach u góry bym nie polegał.

  •  

   pokaż komentarz

   @el009: będę lał z wiaderka i po co mi się pieprzyć z laniem słupa przed, szkoda czasu. Po drugie te deski góra to ogranicznik bo będę drutem wszystko skręcal. A trzpień jeszcze nie osadzony, bo pójdzie od góry

  •  

   pokaż komentarz

   @Matril jak lubisz sobie życie utrudniać - proszę bardzo.

  •  

   pokaż komentarz

   na zachodzie stawiają domy szkieletowe na bloczkach fundamentowych w czasie wylewania pancernych fundamentów w Polsce

   @jakub-dolega: Domy szkieletowe to inna para kaloszy ale sa kraje gdzie w murowanych domach prawie wogole nie stosuje sie stropow betonowych a jedynie belki drewniane. Cala ta zabawa w ukladanie pustakow, zbrojenia, wylewanie betonu to dla nich kosmos.

  •  

   pokaż komentarz

   @el009: co za różnica czy wyleje słup teraz czy wszystko razem? Razem = lepsze wiazanie

  •  

   pokaż komentarz

   @el009: jak by mi zap$@%#@$ił z 25metrowej pompy to musiałbym to skręcać śrubami, A z betoniarki to raptem będzie po 5taczek na słup.

  •  

   pokaż komentarz

   @Matril nie rozumiem po co pytasz skoro wszystko wiesz najlepiej.

  •  

   pokaż komentarz

   @el009: bo chciałbym zaczerpnąć wiedzy od ludzi którzy mają pojęcie na ten temat.

  • więcej komentarzy(11)

 •  

  pokaż komentarz

  Dom z piwnicą, Mirek może mieszkać.

 •  

  pokaż komentarz

  Chudziak z B20? Na bogato się widzę bawimy. Do tego mrozoodporny. Na -3m. Gdzie głębokość przemarzania to +/- 1m. Trzeba było od razu wylać C25/30 W8, jeszcze wodoszczelny by był...
  Bednarka jest ocynkowana, po co zatapiać ją w betonie? I tak musisz przejść do gruntu więc niczego na tym nie zyskujesz.

  Fajna ta budowa, taka nie za ekonomiczna.

  No i te pionowe ściany wykopu na 3m. Bajka. O bezpiecznym nachyleniu skarpy pan architekt oczywiście nie słyszał.

 •  

  pokaż komentarz

  Eee straszne farmazony. Chudziak wszędzie? Chyba dla kogoś kto ma za dużo kasy. Pan architekt na pewno ma, ale aż żal to czytać.

  Piasek pod płytą fundamentowa da się wyrównać z dokładnością do milimetrów, w taki sam sposób jak ten "beton podkładowy", potem naturalne że dajesz folię (albo ocieplenie i folię) a nie lejesz na piasek.

  Bednarka w chudziaku? No on przecież jest zajebiście wytrzymały. A umieszczenie tam w taki sposób bednarki (prawidłowo pionowo) powoduje że ten chudziak pęknie jak wafelek z nacięciem. Ekstra.

  Badanie dojrzałości betonu wilgotnosciomierzem? To jakaś sztuka magiczna?

  •  

   pokaż komentarz

   Bednarka w chudziaku?
   @Djelon: Mnie to aż zaintrygowało. Bednarkę położyłem u siebie na zbrojeniu ławy. I tak wszelkie możliwe źródła podają - izolować potem ściany fundamentowe a nie ławę. Za dużo kasy ktoś ma...

  •  

   pokaż komentarz

   @Djelon A potem ci strzeli ława fundamentowa, bo grunt "zabrał" wodę z betonu, bo chudziaka nie bylo

  •  

   pokaż komentarz

   @Djelon pan architekt tez musi za cos wybudowac dom ( ͡º ͜ʖ͡º)

  •  

   pokaż komentarz

   @Pituch: Jak jest piasek to można rzucić folię budowlaną na dno, jak jest glina albo coś podobnego to bardziej będzie dostarczać wilgoci do betonu niż ją zabierać.

  •  

   pokaż komentarz

   @Djelon: Chudziak daje się z dwóch powodów:
   1. Aby odizolować beton konstrukcyjny od gruntu
   2. Aby było na czym układać zbrojenie którego potem beton nie wciśnie w piach

   Chudziak i tak w późniejszym czasie po obciążeniu go całością budynku spęka, ale nie ma to już znaczenia.

   Co do bednarki w chudziaku - moim zdaniem jest to najlepsze rozwiązanie z kilku powodów:
   1. Mleczko cementowe zawarte w betonie jest świetnym zabezpieczeniem antykorozyjnym bednarki
   2. Bednarka układana w ławach fundamentowych jest w rzeczywistości odizolowana od gruntu warstwami izolacji przeciwilgociowej co pogarsza właściwości uziomu.
   Dzisiaj najczęściej wykonuje się właśnie bednarkę w warstwie chudego betonu jedynie z wypustami co ok 10m. do połączenia jej ze zbrojeniem ław.

  •  

   pokaż komentarz

   @Djelon A potem ci strzeli ława fundamentowa, bo grunt "zabrał" wodę z betonu, bo chudziaka nie bylo

   @Pituch: słowo klucz "folia"

   Mleczko cementowe zawarte w betonie jest świetnym zabezpieczeniem antykorozyjnym bednarki

   @donek: to lepiej ją najpierw "zaimpregnować" cementem, a potem do ziemi. Dziwne że nikt nie pomyślał że to lepsze od ocynku ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @Pituch: i własnie dlatego daje się folie lub membranę, na tym leży styropian EPS i dopiero wtedy lejesz.
   Jeśli jesteś ogarnięty to bierzesz duże wafle na zakładkę.
   Zresztą ten artykuł jest dla domorosłych budowlańców.

 •  

  pokaż komentarz

  "po kilku miesiącach czytania różnych czasopism branżowych i przeglądania forów wiedziałem sporo o najnowszych technologiach, ciekawych rozwiązaniach technicznych" ... i zoperowałem sobie prostatę oraz wyleczyłem cioci koklusz.

  ludzie kończą szkołę, odbywają praktyki w biurze, na budowie, podpatrują latami, zdają egzaminy. A tu samouk, widział jak wybudowali dom i ciach: specjalista.

  Masa błędów i chybionych rad.. nawet nie wiem od czego zacząć.

  •  

   pokaż komentarz

   @kosmita: Nie jestem specjalistą od budowy domów i wprost piszę w artykule, że niektóre tematy wykraczają poza moje kompetencje. Artykuł został przygotowany rzetelnie - w trakcie pisania konsultowałem się z architektami, konstruktorami i kierownikiem budowy. Jeżeli zamieściłem chybione rady, to będę wdzięczny za ich wskazanie - uzupełnię artykuł.

  •  

   pokaż komentarz

   @kosmita: No to może zacznij, bo widzę, że większość komentarzy pod tym wykopem, to jedna wielka zazdrość, że ktoś coś sam zrobił.

   Wiesz, to powiedz

  •  

   pokaż komentarz

   @TeddyBeers:
   płyta denna przy stabilnych warunkach posadowienia (brak kłopotu z wodą gruntową, grunt piaszczysty).

   @chafer:
   pozujesz na mentora. Jak dla mnie to taka szkoła seksu prowadzona przez nastolatkę po pierwszym całowaniu.

  •  

   pokaż komentarz

   @kosmita: Zastosowanie płyty nie jest w tym przypadku błędem. Jeżeli masz uwagi merytoryczne - zapraszam.

  •  

   pokaż komentarz

   @chafer: to jest uwaga merytoryczna. Pierwsza z brzegu i więcej nie będzie, bo nie naciagniesz mnie na dyskusje.

   Po jakiego groma zrobiono płytę denną? Co uzasadnilo ten wydatek?

  •  

   pokaż komentarz

   @kosmita: Kwestia uznaniowa: projektant sam wykonywał płytę i wybrał takie (droższe) rozwiązanie, bo jemu (w roli wykonawcy) bardziej mu odpowiadało.

   Zwracam uwagę, że:

   - Nigdzie nie proponuję wykonywania płyty pod piwnicą. Cytat: "To, czy budynek będzie miał ławy czy płytę fundamentową decyduje projektant po zapoznaniu się z opinią geotechniczną i po rozmowie z inwestorem."
   - Wykonanie płyty nie jest błędem!

   Pisałeś o tym, że artykuł zawiera masę błędów - czekam na nie. Na razie zwrócono uwagę w komentarzach na dwie ważne kwestie: bendarka i niezabezpieczony wykop.

  •  

   pokaż komentarz

   Jak dla mnie to taka szkoła seksu prowadzona przez nastolatkę po pierwszym całowaniu.

   @kosmita: Szach mat ( ͡° ͜ʖ ͡°) Ale nie zapominaj, że ta nastolatka konsultowała to całowanie z mamą i koleżankami.

  •  

   pokaż komentarz

   @chafer: jeśli chcesz mentorzyć w kwestii budownictwa, to proponuję najpierw uzyskać uprawnienia do pełnienia samodzielnych funkcji w budownictwie. Czy to projektowych, czy wykonawczych, od biedy rzeczoznawczych. Będziesz odpowiadać za własne słowa, wręcz: będziesz odprowadzać składkę ubezpieczeniową w razie dowiedzenia przez którąś ze stron procesu inwestycyjnego, że popełniłeś błąd. Być może po kilku latach praktyki uzyskasz uznanie środowiska i staniesz się autorytetem, którego zdania warto słuchać. Choćby na skalę jakiejś jednostki projektowej czy inwestycji. I wtedy pisz, wtedy mentorz... jeśli będziesz mieć na to czas. A stwierdzenia "że sporo budów jest prowadzonych niezgodnie ze sztuką budowlaną" będą miały jakiś kaliber, bo na razie to pusta opinia, dla której jako remedium zaprezentowałeś "fanaberię", o czym za moment.

   To po pierwsze i najważniejsze: udzielasz porad, a nie masz do tego żadnej formalnej legitymacji. Z profesjonalnego i prawnego punktu widzenia jesteś nikim, kiedyś określało się to mianem partacza (poczytaj definicję zanim uznasz to za inwektyw). Czytanie takich rzeczy to coś jak chodzenie do kowala z bolącym zębem. Można? Można, ale jak się coś nie uda, pretensję można mieć wyłącznie do siebie. Zaryzykuję twierdzenie, że wprowadzasz ludzi w błąd pozując na specjalistę.

   Po drugie: tak jak u lekarza, wystawiający diagnozę i przepisujący receptę odpowiada za nią. W wielu wypadkach nie otrzymasz odpowiedzi na pytanie "co inny lekarz zrobił źle" z powodów etycznych. Chcesz diagnozę? To zostań klientem... uważasz, że ktoś leczy lepiej - to idź do niego. Projektant ma własną wiedzę, sumienie, doświadczenie, ponosi odpowiedzialność cywilną, zawodową, karną, finansową, etyczną za to co zaproponował.

   Nie mam czasu na chodzenie po forach i dyskusje, które - co wiem - nic nie powodują. Prawdopodobnie ludzie, u których wypytywałeś "o to czy tamto", podobnie. Niestety tknęło mnie, żeby zapisać opinię, na dodatek dałem namówić się na wskazanie jednego z błędów. Strata czasu.

   Tak potężnie przezbrojona i gruba płyta denna przy w zasadzie zerowym zagrożeniu wyparciem, wodą, czymkolwiek - to fanaberia powodująca poważne koszta. Narażanie inwestora na nieuzasadnione koszta wynikające z nieadekwatnych rozwiązań - w mojej ocenie - to błąd. Opisujesz "wzorowo prowadzoną budowę", wybierając za przykład raczej dziwną.

   Tyle - jeśli chodzi darmowe porady na anonimowym forum.

  •  

   pokaż komentarz

   @kosmita: Opisujesz "wzorowo prowadzoną budowę", wybierając za przykład raczej dziwną.

   Opisałem tę budowę z 3 przyczyn:

   - Budowę prowadzi doświadczony projektant.

   - Pan Maciej Kulesza jest administratorem grupy "Domy bez błędów", na której praktycznie codziennie udziela rad budowlanych. Od razu wyjaśniam, że na grupie udziela się wielu branżystów: gdyby porady były nierzetelne, na pewno ktoś by na to zwrócił uwagę. Kronika budowy jest także prowadzona w serwisie dbd, którą czyta wielu projektantów i wykonawców. Jak dotąd nikt nie zwrócił uwagi na to, że jakiś etap budowy jest prowadzony błędnie.

   - Budowa jest konsultowana z panem Jerzym Zembrowskim, którego wiedza chyba przez nikogo nie jest kwestionowana.

   Nie zarzucam ci złej woli, ale zacząłeś ostro ("Masa błędów i chybionych rad"), a pokazałeś jedynie błąd związany z "potężnie przezbrojoną i grubą płytą denną". Na jakiej podstawie twierdzisz, że to fanaberia, nie widząc projektu ani badań geotechnicznych?

   Druga sprawa: W artykule w kilku miejscach piszę, że wybór "płyta czy ławy" lub "jakiej klasy i jak gruby dać beton" zawsze jest po stronie projektanta budynku. Byłem przekonany, że jest to wystarczająco czytelne. ALE - rozumiem Twoje obawy (naprawdę!) i wieczorem uzupełnię artykuł. Napiszę, że opisywana budowa powstała na bazie konkretnego projektu i zastosowanych rozwiązań nie można przekładać 1:1 na inną budowę. Inna lokalizacja budowy i inne warunki gruntowe, mogą uzasadnić inne rozwiązania.

  •  

   pokaż komentarz

   @chafer:

   siedzę w pracowni, podobno renomowanej, 30+ inżynierów na pokładzie, drugie tyle branżystów w obwodzie. Zapytałem... nikt nie zna ani Zembrowskiego, ani bdb. Jakieś kółko wzajemnej adoracji? Z tego co czytam w sieci - tak.

   Widzę na zdjęciu wykop, czytam że nie ma problemów z wodą.. co także widać na zdjęciu. Brak śladu sezonowych zmian poziomu wód. Widać na zdjęciu jeśli wiesz na co patrzeć. Patrzę na przekrój, płyta 25 cm gruba, na zdjęciu widzę, że zbrojona miejscami krzyżowo ok. fi12 lub więcej co jakieś 15-20 cm. Podlewka 15 cm...

   Posadzki przemysłowe pod obciążenia rzędu kilku ton na m2 są cieńsze i mniej zbrojone.

   Przy braku wyporu z gruntu i kłopotów z wodą - fanaberia i rozrzutność. Lokalizacja ani warunki gruntowe nie uzasadniają tak drogiego rozwiązania. Projektant przesadził.

   Tak jak zadeklarowałem, wskazałem jeden błąd. Weź się za uczciwą robotę na której się znasz.

  •  

   pokaż komentarz

   @chafer:
   btw, inż. Zembrowski ukończył studia na Wydziale Inżynierii Sanitarnej i Wodnej. Nie jest ani architektem, ani budowlańcem. Inne kompetencje, wiedza, szkoła, itd...

  •  

   pokaż komentarz

   Zapytałem... nikt nie zna ani Zembrowskiego, ani bdb. Jakieś kółko wzajemnej adoracji? Z tego co czytam w sieci - tak.

   @kosmita: Widocznie nikt nie zajmuje się budową domów jednorodzinnych. Projektanci, konstruktorzy i instalatorzy uczestniczący przy takich budowach dobrze go znają. Polecam wysłuchanie jego wykładu i samodzielne wyrobienie opinii:

   https://www.bdb.com.pl/wyklady-praktycznej-fizyki-budowli-wprowadzenie-[16min]-wp100

   Widać na zdjęciu jeśli wiesz na co patrzeć.

   @kosmita: Ocena na podstawie zdjęcia? Nieźle. W tym przypadku na skraj płyty działają siły skupione tak naprawdę z 3 kondygnacji. Konstruktor zadecydował o takiej grubości płyty i zbrojeniu.

   Weź się za uczciwą robotę na której się znasz.

   @kosmita: Myślę, że na tym możemy skończyć dyskusję. Pozdrawiam.

  • więcej komentarzy(3)