•  

  pokaż komentarz

  Kilka dni później otrzymałem informację, iż tego samego dnia, 30 kwietnia, późnym popołudniem mieszkanie moich rodziców zostało odwiedzone przez pięciu funkcjonariuszy policji. Jako że rodziny w domu nie było (weekend majowy), zaczęli rozpytywać o mnie sąsiadów, którzy to potem powiadomili o tym fakcie.
  Nie wiem, co mam myśleć o tym zdarzeniu. Do tej pory nie otrzymałem żadnego zawiadomienia ani z policji, ani z prokuratury. Ani jednego telefonu.


  A to wszystko, po tym jak telefonicznie i mailowo rozmawiał z firmą, aby pomóc załatać dziurę xD

  Pewnie 5 policjantów, bo już byli gotowi do zabezpieczania całego sprzętu elektronicznego w domu...
  I pewnie doszukali by się winrar bez licencji...

  •  

   pokaż komentarz

   @Line-Storm: Po co takie rzeczy są robione? Cel jaki tu jest? Pewnie celowo, aby odstraszać obywateli, aby obywatel nie zajmował się pomocą, nie angażował w sprawy państwa.... czy wpadki urzędów.

   To napuścić policje. Bo czemu? Jakie inne powody?
   Może znajdą tam właśnie "winrar" bez licencji XD

   Każdy kto prześladuje obywatela powinien być odsunięty od pełnienia funkcji publicznych.

   Ten co polecenia wydaje.

   Bo co to ma być?
   Prześladowania.

   Interwencja bezpodstawna. Zastraszanie czy co?

  •  

   pokaż komentarz

   @Tolstoj-kot: po to aby sprawdzić czy dane nie wyciekły dalej, był w ich posiadaniu mimo a nie był osobą do tego uprawnioną. Do tego same się na jego dysku nie znalazły. Teochę tak jakbyś próbował sprawdzić czy z uchylonego okna samochodu uda Ci się otworzyć drzwi od środka. Nawet jeśli wiesz, że może się udać to czy powinieneś to robić?

  •  

   pokaż komentarz

   po to aby sprawdzić czy dane nie wyciekły dalej, był w ich posiadaniu mimo a nie był osobą do tego uprawnioną.

   @chilon: Tyle że teraz każdy kto znajdzie lukę tego nie zgłosi, bo "po co mieć problemy", nalot policji na dom!!

   *Może jeszcze zarekwirowane komputery na pół roku?

   Represje za to, że był pomocny.

   Trochę tak jakbyś pomógł otworzyć policji zatrzaśnięty radiowóz, a potem by sprawdzali czy Ty się nie zajmujesz włamaniami.... bo umiałeś otworzyć.... i by Ci grzebali po chacie i sprawdzali czy Twoje rzeczy nie są z włamań. Żałosne.

   To nikt takim potem nie pomoże.

   A dziury będą wykorzystywać tylko przestępcy.

  •  

   pokaż komentarz

   @Tolstoj-kot: lol, nawet mi się nie chce tego komentować. Jak chcesz szukać luk to o tym informuj. Skoro zaczął grzebać to znaczy, że już miał podejrzenie. Sam się określa specjalistą a nie wiedział co sie wydaży jeśli poda źródło do pobrania. I tak, przepisy mają odstraszać od grzebania.

  •  

   pokaż komentarz

   Jak chcesz szukać luk to o tym informuj

   @chilon: A co zmienia to, że poinformujesz urząd x, że szukasz? Przecież liczy się informacja nie taka, że szukasz, a taka, że znalazłeś. Jeśli szukasz i nie znalazłeś to nie ma to znaczenia.

   Policja to powinna zajmować się przestępstwami dokonanymi, a nie podejrzeniami, że pan Y może dokonać, bo miał stycznośc z danymi, bo wykrył luke, to go w obroty

   Rozumiem wyjątki: zapobieganie atakom terrorystycznym, czy innym, jak plan morderstwa, napadu, jednak gdy mają już informacje, że to jest przygotowywane a nie kiedy ktoś zgłasza słabość w zabezpieczeniu np. budynku sądu.... to podejrzenie, że on terrorysta bo się tym zainteresował.

  •  

   pokaż komentarz

   @Tolstoj-kot: ale z czym ty dyskutujesz? Koleś nazywa się specjalistą, wie jakie są przepisy a kimo to jak typowy gimbus udaje hakera. Jak nie odpowiadająCi istniejące przepisy to zakładaj petycje i może ktoś Ci to podpisze. Zauważ, że facet znalazł kardynalny błąd, a paragraf pod który podpada obejmuje każde naruszenie/obejście systemu.

  •  

   pokaż komentarz

   @chilon były propozycje by to zmienić, i to idące z samego Ministerstwa Cyfryzacji. Ale dalej nasyłanie Policji na osobę, która zgłosiła im błąd to paranoja, bo tak jak było wspomniane wcześniej, to zniechęci kolejnych, zwyczajnie znajdą lukę, pośmieją się, ew. anonimowo wrzucą informacje o luce do internetu i tyle. Zdecydowanie więcej szkód będzie niż jakby to rozwiązali dobrze. Normalnie jeszcze płacą za takie rzeczy.

  •  

   pokaż komentarz

   Po co takie rzeczy są robione? Cel jaki tu jest? Pewnie celowo, aby odstraszać obywateli,
   Państwo z dykty i trocin.


   @Tolstoj-kot @Line-Storm @fabtosz : Jak dorosniecie i moze kiedys wyjedziecie ze swojej wioski zobaczycie ze NA CALYM SWIECIE SIE TAK ROBI. A zwlaszcza w milujacych demokracje i prawa czlowieka USA, UK czy Niemczech
   Wyleczcie pryszcze zanim zaczniecie obrazac Polske.

  •  

   pokaż komentarz

   @joannadeli: Przecież nic nie napisałem. Czuję się atakowany ( ͡° ʖ̯ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   Przecież nic nie napisałem. Czuję się atakowany ( ͡° ʖ̯ ͡°)

   @fabtosz: "Państwo z dykty i trocin." to nie Twoje?

  •  

   pokaż komentarz

   @Tolstoj-kot: a nawet jeśli, to nasyłanie 5 policjantów jest chore. Niech przyjdzie jeden, zbierze informację co z danymi, co zrobił, spisze zeznania i tyle. Po ludzku żeby dać znać że się interesują ale nie robić z tego szopki. Do tego powinien dostać nagrodę jednocześnie i luz. Nikt by nie miał nic przeciwko takiej wizycie policji bo ma ona sens. Ale 5 policjantów brzmi jak próba zastraszenia, zgnojenia i pokazania siły. k#@@a to chore.

  •  

   pokaż komentarz

   @Line-Storm: @Tolstoj-kot: kilka lat temu byly dwie akcje ze ktos znalazl dziecieca pornografie na publicznym serwerze, powiadomil o tym policje i odpowiednie organizacje, zgadnijcie kto mial wjazd na chate i zarekwirowane komputery.

  •  

   pokaż komentarz

   @joannadeli: Przestań p@@#?#@ić z tym "całym światem".

  •  

   pokaż komentarz

   Przestań p##?$@$ić z tym "całym światem".

   @trenosaurus: A wy przestancie pluc na Polske bo jest mnostwo innych krajow i jak sie wam tak bardzo nie podoba zawsze mozna wyjechac tam gdzie nie ma PISu, kosciola, podatkow, ograniczenia predkosci a narkotyki i bron sa legalne.

  •  

   pokaż komentarz

   @Line-Storm: Przyszli mu pracę zaproponować ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   Koleś nazywa się specjalistą, wie jakie są przepisy a kimo to jak typowy gimbus udaje hakera.

   @chilon:

   1. Z tego co się orientuje samo hakowanie (pokonywanie zabezpieczeń) nie jest karane.

   2. Proponuje przeczytać opis zdarzenia.

   Pomimo tego, intuicja nie dawała mi spokoju. Przyjrzałem się dziwnej odpowiedzi serwera, następnie po nitce do kłębka doszedłem do tego oto adresu - pitwgdansku.pl/file.log [już nie działa - dop. red.].

   Jakież było moje zdziwienie, gdy przeglądarka zaraportowała pobranie pliku o rozmiarze 55 MB. Pierwszy rzut oka na zawartość spowodował oszołomienie, a wręcz szok.

   Tłumaczę - log z danymi ludzi którzy wysyłali zgłoszenia był publicznie dostępny. Nikt się nigdzie nie włamał.

  •  

   pokaż komentarz

   Represje za to, że był pomocny.
   @Tolstoj-kot:
   1.zgłoszenie obsługiwała cała paczka różnych więc ktoś dla świętego spokoju zgłosił sprawę również na policję profilaktycznie 'bo może jednak coś więcej się stało a nie ogarniam o co chodzi'
   2.policja ma obowiązek zareagować na zgłoszenie i też nie wie o co chodzi, więc dla świętego spokoju wysyłają 5 osób w celu zgarnięcia sprzętu PC do analizy
   3.gdy okazuje się że na PC nie ma nic ciekawego związanego ze sprawą, szukają czegokolwiek żeby uzasadnić angażowanie środków na całą akcje

  •  

   pokaż komentarz

   Komentarz usunięty przez moderatora

  •  

   pokaż komentarz

   @Line-Storm: Wyjaśniam, bo widzę, że tu fantastycznie bezsensowna dyskusja się wywiązała.

   1. Podmiot, będący administratorem danych nie zabezpieczył odpowiednio danych

   2. Osoba X (autor listu) pobiera zbiór danych z serwera. Od tego momentu przetwarza ów zbiór w sposób nieuprawniony (art. 107.1 uodo - grzwna, ograniczenie wolności, pozbawienie wolności do 2 lat). Intencja nie ma znaczenia, może mieć jedynie wpływ na ocenę motywów osoby X przez prokuraturę lub sąd, Policja nie ma tu nic do oceniania.

   3. Podmiot zgłasza na policję, że ktoś przetwarza ich zbiór danych w sposób nieuprawniony - z punktu widzenia podmiotu postępowanie słuszne, gdyż osoba X mogła tak samo pomóc w załataniu dziury, jak i sprzedać zbiór danych na czarnym rynku/rozkręcić aferę, z której trzeba będzie się tłumaczyć, itd. Więc kryją swoje tyły.

   4. Policja, chcąc, nie chcąc, podejmuje działania (zwłaszcza, że chodzi o system "rządowy").

   Ciąg dalszy - osoba X zapewne będzie wezwana do złożenia wyjaśnień, komputer zostanie zarekwirowany (na czas, hehe, nieokreślony) jako potencjalny dowód w sprawie, przy odrobinie szczęścia sprawa zostanie umorzona jeszcze na etapie postępowania przygotowawczego.

  •  

   pokaż komentarz

   @lonegamedev: Polecam poprawną interpretację obowiązujących przepisów. Modyfikował ręcznie linki, których nie jest w stanie wywołać operując dostarczonym panelem przeznczonym dla użytkownika - to wystarczy.
   Nie ma znaczenia czy plik był publicznie dostępny czy nie, normalnie nie jesteś w stanie go pobrać.
   https://niebezpiecznik.pl/post/zatrzymala-go-policja-bo-zglosil-blad-na-stronie-urzedu-wojewodzkiego/

  •  

   pokaż komentarz

   @chilon:

   Polecam poprawną interpretację obowiązujących przepisów. Modyfikował ręcznie linki, których nie jest w stanie wywołać operując dostarczonym panelem przeznczonym dla użytkownika - to wystarczy.

   Nie wolno wpisywać ręcznie adresów w pasek w przeglądarce? xD

   Nie ma znaczenia czy plik był publicznie dostępny czy nie, normalnie nie jesteś w stanie go pobrać.

   Wpisałem adres w przeglądarkę i poszedłem siedzieć xD

   https://niebezpiecznik.pl/post/zatrzymala-go-policja-bo-zglosil-blad-na-stronie-urzedu-wojewodzkiego/

   Prawda jest taka, że “po ujawnieniu” twój los jest całkowicie w rękach właściciela sieci, do której się włamałeś — a łatwo jest sobie wyobrazić, jaka jest pierwsza reakcja osoby, która dowiaduje się, że ktoś mógł np. czytać jej pocztę ;)

   Historia z Kielc to nie pierwszy tego typu przypadek — już w 2007 roku VaGla opisywał przypadek studenta, który po wskazaniu błędu i ofercie jego naprawy, został zatrzymany przez policję ale sąd go uniewinnił.

   Ale ty czytaj co wrzucasz.

  •  

   pokaż komentarz

   @joannadeli: 'panstwo z dykty i trocin' - taka prawda

  •  

   pokaż komentarz

   @joannadeli Tesla ostatnio auto dała ma czy google też za znalezione luki płacą to gdzie ten cały świat?

  •  

   pokaż komentarz

   Po co takie rzeczy są robione? Cel jaki tu jest? Pewnie celowo, aby odstraszać obywateli, aby obywatel nie zajmował się pomocą, nie angażował w sprawy państwa.... czy wpadki urzędów.

   @Tolstoj-kot: Wszędzie ludziom płaci się na znajdowanie takich błędów, a u nas jak w lesie. Nic tylko zakładać czarną czapkę.

  •  

   pokaż komentarz

   @Line-Storm: Bo ta dziura była zrobiona celowo przez agenturę :)

  •  

   pokaż komentarz

   @Line-Storm O kurde to ja lepiej wykupię ( ͡° ʖ̯ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   *Może jeszcze zarekwirowane komputery na pół roku

   @Tolstoj-kot: Ależ jak najbardziej to się stało.

   https://niebezpiecznik.pl/post/zatrzymala-go-policja-bo-zglosil-blad-na-stronie-urzedu-wojewodzkiego/

   Przedstawicielka urzędu zapewnia, że nie doszło do kradzieży żadnych ważnych baz danych urzędu, ale sprawę “na wszelki wypadek” badają biegli, którzy w trakcie przeszukania mieszkania 28-latka zajęli 100+ płyt CD/DVD, telefon komórkowy i 2 laptopy.

   Chlew obsrany gównem.

  •  

   pokaż komentarz

   @Tolstoj-kot Nigdy nie zapomnę zabranego kompa przez dwóch funkcjonariuszy, kiedy to udostępniałem muzę na DC+. Jeszcze po wpuszczeniu policji, musiałem wyłączyć kompa, a tam torrenty chodzily... co policjant skomentował „na gorącym uczynku hehe”. Ale kara była i tak za udostępnianie mp3.

 •  

  pokaż komentarz

  Nie ważne czy ukradłeś, czy łapałeś złodzieja – jesteś zamieszany w kradzież ¯\_(ツ)_/¯

  •  

   pokaż komentarz

   @NoOne3: Taka logika tu występuje.
   Jest ona powszechna.

   Zgłaszasz bójkę na policję, to oni z automatu biorą Ciebie na świadka Nie to, że gdy nie mają innego wyjścia, w ostateczności... wcześniej wyczerpali inne możliwości..

   ...tylko, biorą, bo tak łatwiej...

   Skutkuje to tym, że ludzie po prostu boją się zgłaszać cokolwiek na policję

   To jest wiadome. Nikt z tym nic nie robi.

   A chuligani bandyci na ulicy... dzięki temu mają się dobrze.

  •  

   pokaż komentarz

   @Tolstoj-kot: ba, prawnie to może nawet straż miejska ciągać na przesłuchanie np o źle zaparkowany samochód, Niestawienie skutkuje tym wszystkim co niestawienie się na policję itd.

 •  

  pokaż komentarz

  późnym popołudniem mieszkanie moich rodziców zostało odwiedzone przez pięciu funkcjonariuszy policji.

  To teraz sobie policzcie koszta takiej "interwencji" roboczogodziny policjantów, paliwo itp. to już wiadomo czemu policja nie ma pieniędzy.
  Kabaret.

 •  

  pokaż komentarz

  Przecież to jest klasyka. Znajdujesz dziure w zabezpieczeniach i masz dwie opcje: podziękowania lub nalot policji. Takie sytuacje już miały miejsce i ludzie od początku uczulają, żeby zastanowić się dwa razy przed poinformowaniem odpowiednich osób bo to się zwróci przeciwko nam. Dziwne, wiem ale tak już jest.

  Gorzej jak znajdzie się złośliwiec który te błędy jeszcze wykorzysta. Polak mądry po szkodzie. Jak zawsze.

 •  

  pokaż komentarz

  W tym j@@@nym bantustanie nie opłaca się nikomu pomagać, ani wychodzić przed szereg chcąc naprawić - w tym przypadku błąd w Państwowej loterii. To jest chore i zapewne celowe działanie, by ludzi zastraszać, burzyć współpracę i dobrą wolę. Taki gość zamiast dostać gratulacje od Prezydent-ki Gdańska Dulkiewicz, to jest scigany przez psiarnię.
  Mógł wziąc kredyty na te pesele, albo sprzedać bazę danych, to nikt by mu nic nie zrobił. A tak chciał dobrze i wiadomo - każdy dobry uczynek zostanie kiedyś ukarany.