•  

  pokaż komentarz

  Żadnego lekarza nie powinno się zmuszać do wykonywania zabiegu aborcji. To jest sprzeczne z etyką tego zawodu.

  •  

   pokaż komentarz

   @Herron: Jeśli zabiegi medyczne są sprzeczne z twoją moralnością to zostajesz księdzem a nie lekarzem. Proste, tak samo muzułmanka nie zostaje rzeźnikiem jeśli nie chce się bawić świniami.

  •  

   pokaż komentarz

   Żadnego lekarza nie powinno się zmuszać do wykonywania zabiegu aborcji.

   @Herron: mógł odmówić i skierować do innego lekarza który nie miałby takiego dylematu. W tym przypadku zdecydował za pacjentkę, a to już takie spoko nie jest.

  •  

   pokaż komentarz

   W tym przypadku zdecydował za pacjentkę

   @Kargaroth: a dla nie których, na 3 tygodnie przed porodem mamy już do czynienia z dwójką pacjentów...

  •  

   pokaż komentarz

   @invisibleborder:

   Jeśli zabiegi medyczne są sprzeczne z twoją moralnością to zostajesz księdzem a nie lekarzem.

   Lekarzy obowiązuje przyrzeczenie lekarskie, którego drugi punkt mówi "służyć życiu i zdrowiu ludzkiemu" - o ile jestem za tym, że kobieta może zadecydować o aborcji o tyle w tej samej mierze popieram lekarza, który swój obowiązek dopełnił. Pozatym skoro "coś" zostało abortowane a teraz ma dwa lata i jest zdrowe to znaczy, że nie było jakimś tam zarodkiem i ta kobieta od 5 miesięcy wiedziała, że jest w ciąży - nie chciała dziecka to nie, ale na tym etapie to nie jest jej własność tylko mały człowiek siłą rzeczy do niej przyspawany i nikt jej po urodzeniu nie wcisnął go na wychowanie.

   Nic w przyrzeczeniu lekarskim nie ma o służeniu wygodzie pacjenta - a skoro tam było dwoje ludzi to wybrał potrzeby tego, które zgodne były z przyrzeczeniem.

  •  
   Teraznaspokojnie

   -52

   pokaż komentarz

   @invisibleborder: o ile dziecko nie jest potencjalnym gejem (kiedy będzie to można oczywiście stwierdzić z około 45% pewnością oczywiście), albo matka bądź ojciec nie należy do pewnych mniejszości etnicznych (to te przypadki gdy aborcja powinna być przymusowa), to lekarz powinien mieć prawo odmówienia przeprowadzenia aborcji.
   Ludzie o twojej (nazwijmy to) moralności twierdzą, że chcą wprowadzenia aborcji na życzenie, ale gdy okazuje się, że przyczyną aborcji jest płeć bądź niepełnosprawność dewianckoseksualna, to nagle roszczą sobie prawo do decydowania, które życzenie jest słuszne, a które nie.
   Lekarz postąpił słusznie, skoro zażyła tabletki wczesnoporonne w zaawansowanym stadium ciąży, to powinien uratować ciążę i zlecić obserwację psychiatryczną i legalną aborcję.

  •  
   Teraznaspokojnie

   -23

   pokaż komentarz

   @invisibleborder: plus muzułmany zostają rzeźnikami, sprzedawcami i tak dalej i robią problemy. A sama aborcja w 35 tygodniu nie jest legalna. To już nie wiem, czy cieszy cię mordowanie dzieci, czy sprzeczny z prawem lewacki terror, ale jesteś na pewno złym człowiekiem.

  •  

   pokaż komentarz

   @Teraznaspokojnie: W Argentynie obowiązuje polskie przyrzeczenie lekarskie, nie wiedziałem ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  
   Teraznaspokojnie

   -16

   pokaż komentarz

   @drEvolution: skąd ta upośledzona asumpcja, że coś takiego sugerowałem? Wyżej podałem sytuację prawną w argentynie. W artykule masz link do argentyńskiego kodeksu karnego nawet.
   Gdyby ten lekarz dokonał aborcji miałby gorzej, choć bardziej prawomocnie przesrane. Nie ma żadnych podstaw prawnych by twierdzić, że niedopełnił obowiązku, chyba, że podstawą prawną jest właśnie "pier##lę, nie rodzę. Niech będzie, że mnie zgwałcili osiem miesięcy temu".
   Ale wiem, że nie warto przekonywać ludzi nierozumnych, kierujących się religią lub ideologią (ta sprawa Argentyńskiej jedenastolatki to dokładnie taki sam przykład jak wasz, dla niej aborcja była legalna, tylko rodzice zostali zaszczuci przez katolickie śmieci)

  •  

   pokaż komentarz

   @invisibleborder: A co lekarz miał zrobić. Miał przed sobą małego, żywego człowieka, nie, jak to mawia lewactwo "zygotę", miał go zabić? Co się dzieje z wami ludzie? Kim trzeba być by mieć w ogóle jakiekolwiek wątpliwości, że ten lekarz zrobił to, co człowiek powinien zrobić.

  •  

   pokaż komentarz

   @invisibleborder: Aborcja jest dylematem moralnym i lekarz powinien mieć prawo odmówić wykonania takiego zabiegu.

  •  

   pokaż komentarz

   Jeśli zabiegi medyczne są sprzeczne z twoją moralnością to zostajesz księdzem a nie lekarzem.

   @invisibleborder: Zabicie człowieka nie jest zabiegiem medycznym.

  •  

   pokaż komentarz

   mógł odmówić i skierować do innego lekarza który nie miałby takiego dylematu. W tym przypadku zdecydował za pacjentkę, a to już takie spoko nie jest.

   @Kargaroth: Czyli gdy przychodzi do Ciebie kobieta, która chce abyś zabił jej dziecko, a Ty odmawiasz, to decydujesz za nią? Bulwa, co za logika. Według niej jak przyjdzie do Ciebie @artpop i będzie chciał abyś zrobił mu laskę, a Ty odmówisz, to też zdecydujesz za niego, i to już nie będzie takie spoko.

  •  

   pokaż komentarz

   Żadnego lekarza nie powinno się zmuszać do wykonywania zabiegu aborcji. To jest sprzeczne z etyką tego zawodu.

   @Herron tym bardziej jak jest katolikiem. Lekarzowi nie wolno ingerować w wolę Boga.
   Jak Bóg dał raka to dlaczego lekarz ma go leczyć ( ͡° ʖ̯ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @invisibleborder: Jeśli dziecko może już samo bez takiej madki żyć to jest mordersto. Nie jestem za całkowitą aborcją. Obie grupy zwolenników to psychole.

  •  

   pokaż komentarz

   @Herron To niech zostanie okulistą a nie ginekologiem skoro ma problem z wykonywaniem swojego zawodu. To tak jakby muzułmanin zatrudnił się w rzeźni i płakał, że nie będzie świni dotykał.

  •  

   pokaż komentarz

   W tym przypadku zdecydował za pacjentkę, a to już takie spoko nie jest.

   @Kargaroth: a czemu miał nie decydować za nią, skoro była w 8 miesiącu ciąży i dziecko było w pełni do uratowania?

  •  

   pokaż komentarz

   @Herron: Po odsiadce wyroku na miejscu tego lekarza zająłbym sie aborcją dorosłych popapranców. A skoro ten przypadek wyplynął napedząjć propagasndę, w pierwszej kolejności dokonałbym aborcji na matce i ojcu tego bachora.

  •  

   pokaż komentarz

   @invisibleborder: twoja logika prowadzi do Leperowego stwierdzenia: "hehehe no jak można prostytutkę zgwałcić"?

  •  

   pokaż komentarz

   @Kargaroth: idac tym tropem dochodzimy do absurdu. Lekarz powinien konsultować z Tobą jakie lekarstwa sobie rzyczysz przyjmować, bo inaczej decyduje za Ciebie.

  •  

   pokaż komentarz

   @mokry_sen_polonisty: Twoje porównanie jest fascynujące. Pewnie słyszałeś o rzezniach halal. Tak samo znasz treść przysięgi lekarskiej i wiesz ze przysiega Hipokratesa zostala sformułowana z myślą o aborcji w XXI wieku.
   Nie każdy lekarz poszedł na medycynę zeby zostać aborcjonista.

  •  

   pokaż komentarz

   @invisibleborder: halo halo ktoś o klauzuli sumienia zapomniał ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @Teraznaspokojnie: doczytaj artykuł i dowiedz się, że NIE chodziło o 35 tydzień!

  •  

   pokaż komentarz

   @Strzelec_Kurpiowski: doczytaj artykuł i dowiedz się, że NIE chodziło o 35 tydzień!

  •  

   pokaż komentarz

   @bbarf Ale jak się idzie na specjalność ginekologia go powinno się szanować decyzję kobiet o ich ciele a nie traktować jak inkubator. Dobro dziecka ale gdzie tu dobro kobiety, która podjęła taką decyzję?

  •  

   pokaż komentarz

   @mokry_sen_polonisty: po pierwsze przecież ona się dzieckiem nie zajmuje. I tak musialaby urodzić martwe czy żywe dziecko. Nie zniknęłoby magicznie. Co za różnica?
   Podrugie i kluczowe tutaj - podejmowanie decycji za pacjenta jest wpisane w zawód lekarza. Jeśli pyta o wyrażenie zgody przed zabiegiem to nie po to żeby poznać Twoją opinią tylko żeby chronic tyłek przed pozwem. Jeśli nie podoba Ci się opinia lekarza, to szukasz drugiej opinii. Skupmy sie na faktach a nie jak się ktoś z nimi czuje.
   Moj mlody zagrzał się na okulary, bo 'zle widzi'. Poszliśmy do okulisty, stwierdził że okularów nie trzeba. To mam się z nim szarpać, że moje dziecko chce okulary wiec on ma mi je dać?

  •  

   pokaż komentarz

   @drEvolution No tak, polskie przyrzeczenie jest tłumaczeniem tekstu przysięgi, zwanego deklaracją genewską, a która z kolei bezpośrednio wywodzi się z przysięgi Hipokratesa. Deklarację opracowało Światowe Stowarzyszenie Lekarzy 1948 roku i obowiązuje ona na całym świecie, chociaż w zamyśle jest dobrowolna.

   Więc tak, lekarz w Argentynie przysięga - tak samo, jak lekarz w Polsce - chronić życie i stać na jego straży, a nie realizować zachcianki pacjentów.

  •  

   pokaż komentarz

   @ipkis123 Lekarz ma chronić życie - lekarz przysięga, że życia będzie bronił za wszelką cenę i to w żaden sposób nie kłóci się z żadnym światopoglądem. Lekarz po to poszedł na medycynę, żeby ludzi ratować a nie wyskrobywać. A jeśli jakiś lekarz nie ma oporów moralnych to pacjentów powinno się odsyłać do tych lekarzy i tyle.

   Trybunał Konstytucyjny orzekł, że nie można lekarza zmusić do wykonania zabiegu aborcji, jeśli nie ma zagrożenia życia matki. Nie można też lekarza zmuszać aby wskazał podmiot który tą czynność wykona. To obowiązkiem państwa jest przygotować punkty informacyjne lub oficjalne listy lekarzy i placówek które takie zabiegi wykonują, tak aby pacjent nie szedł do kogoś, kto odmówi tylko od razu udał się do odpowiedniej osoby lub placówki.

   Od wyroku upływa trzy lata - nie ma ani punktów informacyjnych ani żadnej oficjalnej listy.

   I żeby była jasność - uważam, że jeśli ktoś chce dziecko usunąć - niech to robi. Ale zarówno zmuszanie kobiety aby dziecko urodziła, jak i zmuszanie lekarzy do wykonywania takich zabiegów budzi moją odrazę, tym bardziej jeśli dzieje się to na szczeblu państwowym i zaangażowane są organy ścigania.

  •  

   pokaż komentarz

   Lekarz ma chronić życie - lekarz przysięga, że życia będzie bronił za wszelką cenę i to w żaden sposób nie kłóci się z żadnym światopoglądem.
   @jeloo: A jak Bóg nie chce? Dlaczego sprzeciwiać się woli Boga? Może chce ukarać grzesznika i zsyła na niego różne rzeczy?

   Lekarz po to poszedł na medycynę, żeby ludzi ratować a nie wyskrobywać
   @jeloo: nawet jeśli kłóci się to z wolą Boga, któremu tak ufa?

   A jeśli jakiś lekarz nie ma oporów moralnych to pacjentów powinno się odsyłać do tych lekarzy i tyle.
   @jeloo: oporów moralnych w kwestii słuchania Boga?

  •  

   pokaż komentarz

   @bbarf

   Co za różnica?
   Dla Ciebie żadna, bo Ciebie to nie dotyczy i nigdy nie będziesz w takiej sytuacji.
   Dla niej różnica może być bardzo spora i nie rozumiem dlaczego ktoś miałby za nią decydować.

  •  

   pokaż komentarz

   @ipkis123 >no mamy przykłady takiego zachowania. Kalectwo matki i śmierć dziecka po tygodniu, albo narodziny niepełnosprawnego dziecka, które aby godnie potrzebuje kasy i opieki, której nigdy nie dostanie bo państwo ma wyjebane.

   A coś więcej na ten temat, jakieś artykuły, dokumentacje medyczne? Takie rzeczy zdarzają się w całej medycynie - wczoraj czytałem o kobiecie której usunięto fragment jelita bo instrumentariuszka zostawiła w brzuchu szmatkę.

   czyli ogólnie prawo i demokracja nic nie znaczą, ważna jest moralność lekarza? Bo jeśli tak to zawsze znajdzie się ten zły co dokona aborcji i powinien wg twojego myślenia móc zrobić to w świetle prawa.

   A w czym moralność lekarza jest gorsza od moralności kobiety? Dlaczego można naruszać moralność jedynych w imię moralności innych ludzi?
   Zawsze znajdzie się ktoś kto aborcji dokona i może tego w świetle prawa dokonać, są określone ustawowo przypadki, np. gdy dziecko pochodzi z gwałtu. Problem w tym, że kobieta tabletkę zażyła w 5 miesiącu, a urodziła w ósmym - a więc próbę aborcji podjęła później, niż pozwala jakiekolwiek ustawodawstwo, bowiem nie można dokonać aborcji, jeśli dziecko jest zdolne do samodzielnego życia. W wielu państwach termin ten prawnie upływa wcześniej, ale moment, w którym dziecko jest zdolne do samodzielnego życia jest terminem granicznym w każdym przypadku.

   W tej sytuacji jedynym przypadkiem w którym żaden lekarz nie ma prawa odmówić - jest stan zagrożenia życia matki. Wtedy niezależnie od wyznawanych wartości lekarz ma ustawowy obowiązek przerwać ciążę.

   Wiesz, my tutaj nie rozmawiamy o zwolennikach czy przeciwnikach aborcji tylko o tym czy w imię zasad można j!?!ć prawo.

   Skoro lekarz może powstrzymać się od czynności sprzecznych z jego sumieniem, i prawo to zapewnia ustawa - to działa zgodnie z prawem. Swego czasu Hiszpania oberwała wyrokiem ETPC, bo wymuszała na lekarzach dokonywanie zabiegów przerywania ciąży - odbierała licencje, umowy, nie można było lekarzem zostać jeśli nie zgadzało się na pewne zabiegi. Trybunał orzekł, że nie ma żadnych podstaw aby ograniczać prawo człowieka do posiadania własnego światopoglądu i to problem Państwa aby pacjent miał dostęp do tych zabiegów a nie lekarza.

  •  

   pokaż komentarz

   @ipkis123

   A jak Bóg nie chce? Dlaczego sprzeciwiać się woli Boga? Może chce ukarać grzesznika i zsyła na niego różne rzeczy? Nie sprowadzaj dyskusji na poziom absurdu bo nie o Boga tu chodzi. Nie trzeba bowiem w Boga wierzyć, aby mieć opory przed wyskrobaniem dziecka z łona matki i wielu lekarzy ateistów z prawa klauzuli sumienia korzysta. Zauważ, że prawo to nie odnosi się do żadnego wyznania, a do stricte światopoglądu konkretnej osoby. To że sprowadza się je w zasadzie do katolicyzmu to wypaczenie. Sumienie bowiem to termin szeroki i zaadoptowany przez chrześcijan - o sumieniu mówiło się jeszcze długo przed tym, jak chrześcijaństwo powstało. >nawet jeśli kłóci się to z wolą Boga, któremu tak ufa? j.w. - nie sprowadzaj dyskusji do absurdu. Moralność to nie tylko wola Boga i posiada ją każdy człowiek niezależnie od tego czy w Boga wierzy czy nie. Jednemu pozwala ona przeprowadzać aborcje a innemu nie i wyznanie nie ma nic do tego. >oporów moralnych w kwestii słuchania Boga? j.w. - opory moralne mają nie tylko wierzący w Boga.

  •  

   pokaż komentarz

   Trybunał orzekł, że nie ma żadnych podstaw aby ograniczać prawo człowieka do posiadania własnego światopoglądu i to problem Państwa aby pacjent miał dostęp do tych zabiegów a nie lekarza.

   @jeloo: Dokładnie. Więc państwo i pacjent powinien dokładnie znać światopogląd lekarza. Dzięki temu wiedziałby czy podpisując kontrakt z lekarzem będzie on w stanie wypełnić go. Proste, prawda?

  •  

   pokaż komentarz

   @ipkis123 Dlatego zalecenia były jasne - stworzyć punkty informacyjne lub ogólnodostępne listy lekarzy lub placówek wykonujących zabiegi aborcji zaś lekarz powinien na wstępie wskazać, że takich zabiegów nie wykonuje.

   Sytuacja byłaby jasna i klarowna. Pacjentka poszłaby od razu do lekarza, który zabieg wykona. A ten który ich nie wykonuje nie musiałby już powoływać się na klauzulę sumienia i wysyłać pacjentki na dalsze poszukiwania.

   I wilk syty i owca cała.

   Ale chyba nie ma woli politycznej, aby zalecenia trybunału wprowadzić w życie. I cierpią na tym pacjentki - bo nie można się już powołać na zapisy ustawy, w których zobowiązuje się lekarza do wskazania lekarza który wykonuje zabieg, bowiem fragment ten został uznany za niezgodny z Konstytucją. I pacjentka trafia w prawną próżnię, gdyż lekarz może odmówić, ale nie ma żadnych możliwości zmuszenia go do wskazania kogoś innego, a nikt nie kwapi się do stworzenia jakiejkolwiek informacji w tym zakresie.

  •  

   pokaż komentarz

   @ipkis123: jakim śmieciem trzeba być, żeby dziecko przyrównywać do raka

  •  

   pokaż komentarz

   @mokry_sen_polonisty: zapominasz jeszcze o jednym. Jakim prawem ona ma prawo decydować, czy dziecko ma żyć?
   Taka sytuacja: matka chce dziecko, ktoś spowoduje jego śmierć jak jest w jej brzuchu - morderstwo.
   Matka nie chce dziecka, lekarz powoduje jego śmierć jak jest w jej brzuchu - aborcja, zabieg medyczny.
   Może dajmy prawo do zabijania dzieci tak do 1 roku życia - jak nie chodzi to nie jest jeszcze rozwinięte. Albo zdefiniujmy, że niemowle =/= człowiek i też można?

   Przede wszystkim decyzja za kogoś czy ma prawo żyć jest moralnie wątpliwa. Dlatego wycofaliśmy kary śmierci, niewolnictwo itp. Protesty żeby nie strzelać do dzików w ciąży bo małe dziki są w brzuchu, tymczasem u ludzi to płody.

   Degrengolada postępuje.

  •  
   De_Damianu

   +1

   pokaż komentarz

   @Herron: nie dla lewaków, oni będą karać za ratowanie życia... wolą zabijać bo maja za małe mieszkanie. Tacy źli ludzie to są.

  •  

   pokaż komentarz

   @invisibleborder: Stolarz robi rzeczy z drewna a nie rozwala je, murarz muruje a nie burzy ściany, lekarz powinien leczyć a nie zabijać. Jeżeli ludzie chcą "usuwać" dzieci z brzuchów kobiet powinni wymyślić zawód do tego stosowny np. aborter i już. Pomijając sprawę czy to dobre czy złe, mnie razi kiedy lekarz ma wykonywać takie rzeczy bo ktoś nie zadbał i teraz chce się pozbyć zapoczątkowanego w sobie życia.

  •  

   pokaż komentarz

   @invisibleborder: Lekarz jak szedł na studia myślał, że będzie ratował ludzkie życie. A tu jednego dnia aborcja, potem eutanazja. Potem mówi choremu na raka, że lekarstwo ratujące życie jest nie refundowane. Nie dziwię się, że gość się wkurzył.

  •  

   pokaż komentarz

   zdecydował za pacjentkę

   @Kargaroth: Stąd też, teraz zamiast do pierdla, powinien być zobligowany do adopcji, wykarmienia, wychowania i wykształcenia swojego dzieła.

 •  

  pokaż komentarz

  na miejscu lekarza postąpił bym tak samo, życie ludzkie musi być wartością nadrzędną, mam tylko nadzieję że lekarz kiedyś usłyszy zwykłe dziękuję od uratowanego dziecka ale to takie marzenia ściętej głowy

 •  

  pokaż komentarz

  Ten świat zwariował, co to za kobieta, ktora czeka do 37 tygodnia ciąży z tabletka. Ogólnie jestem przeciwnika aborcji ale to już jest kary godne. Jak czytam to o braku spełnienia woli matki i oskarżeniach w kierunku lekarza to załamuje ręce. Gdzie się podziala jakąkolwiek apatia, jakieś ludzkie odruchy. Ten lekarz stanąl w obronie bezbronnego człowieka i uratował mu życie i Chwała Bogu. Jak czytam te straszne rzeczy, ktore tu piszecie i niektóre komenarze to strach mnie ogarnia w jakim świecie będą dorastac moje dzieci. A do więzienia w moim odczuciu powinna pójść właśnie ta kobieta.

 •  

  pokaż komentarz

  Właśnie. Nurtuje mnie takie pytanie. Skoro jest się człowiekiem od chwili poczęcia to dlaczego 500 plus jest przyznawane od chwili narodzin?

  •  

   pokaż komentarz

   Czy tylko ja zwróciłem uwagę na szalony atak zaciśniętej stulejki lewactwa na wykopie? Ideologiczne wpis dostają po 200 plusów chwilę po wstawieniu, podczas gdy miesiąc temu nawet lepsze lewo-wpisy dostawały po 50 plusów góra...
   JEŚLI LEKARZ NIE CHCIAŁ ZABIĆ DZIECKA TO POWINIEN ZOSTAĆ KSIĘDZEM!!!!one
   TO DWULETNIE DZIECKO TO NIC WIĘCEJ JAK ZAPŁODNIONA ZYGOTA!!!
   POZWÓLCIE MATCE ABORTOWAĆ TĄ DWULETNIĄ ZYGOTĘ NAZIŚCI!!!
   PS. Jestem za aborcją do 20 tygodnia, ale w takiej sytuacji jak opisana, sprawa jest chyba oczywista.

  •  

   pokaż komentarz

   Skoro jest się człowiekiem od chwili poczęcia to dlaczego 500 plus jest przyznawane od chwili narodzin?

   @ipkis123: Akt urodzenia i pesel jest wtedy przydzielany ^^ A bez tego nie ma w systemie przyszłego niewolnika, zatem nie ma na kogo dawać siana.