•  

  pokaż komentarz

  - Gdybym był Polakiem, musiałbym mieć dziurę w głowie, by dołączyć do strefy euro.

  ... rzadkie zdjęcie Ryszarda P. powstrzymującego dłonią krwotok z dziury w swojej głowie ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  źródło: petru_wolnosc24-696x510.jpg

 •  

  pokaż komentarz

  Przedewszystkik.wzięlibysmy odpowiedzialność za 250% zadluzenie włochów i ich nieróbstwo

  •  

   pokaż komentarz

   @Tajlosfit: jeszcze do niedawna na wykopie królowała teza że na tym najbardziej Niemcy zarobili xD

  •  

   pokaż komentarz

   @Tajlosfit: @Pawel993:

   Największym beneficjentem są Niemcy. EBC "dodrukowało" około 700 mld ojro z czego samym Niemcom wykupiono na 250 mld ojro. Włochy były raczej na miejscu 3, po Francji.

   Do tego należy dodać że kasa dla innych krajów np. słynnej już Grecji była tak naprawdę kasą na ratowanie niemieckich i francuskich banków.

   Na ten moment każdy znaczący kraj strefy Euro ( bo takie Finlandie czy inne Estonie to drobnica) łącznie z Niemcami mają przekroczone zapisy traktatu w zakresie długu. Jest to 60% PKB a np. Niemcy mają 64%. Cała reszta to nawet szkoda strzępić ryja.

   To nie jest poważny klub skoro ustalają 60% a potem nikt się nie wywiązuje. Pewnie dopiero jak Niemcy zejdą <60 to zacznie się ściganie.

 •  

  pokaż komentarz

  Spoko, typ, który chciał przywrócić markę w 2010. Chciał też podzielić euroland na dwie strefy walutowe: słabszą i silniejszą. To Niemcy i Francja podciągają strefę euro, więc nie dziwota, że pan sąsiad z Niemiec nie chce by kolejne słabe państwa dołączały do euro, by nie trzeba ich było w przyszłości ratować.

  Zresztą o czym tu mówimy, nawet jakby była wola wejścia do strefy, to lata pracy nas dzielą od spełnienia wymogów.

  •  

   pokaż komentarz

   @utopjec:

   Zresztą o czym tu mówimy, nawet jakby była wola wejścia do strefy, to lata pracy nas dzielą od spełnienia wymogów.

   Tak jak Greków ? ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @DemonTT: No jeśli będziemy oszukiwać jak Grecy, to rzeczywiście możemy szybciej wejść ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   by nie trzeba ich było w przyszłości ratować.

   @utopjec: Ratować?

   Tak jak w przypadku Grecji zamiast dać Grekom zbankutować i normalnie żyć, to zrobili sobie maszynkę do spłacania wiecznego kredytu którego już nigdy nie da rady spłacić? Kraj zamiast się zresetować i rozwijać będzie stale duszony kosztem odsetek od niespłacalnego kredytu...

   Ja dziękuję za taki ratunek...

   Uratowano strefę Euro a nie Grecję...

  •  

   pokaż komentarz

   @Ligniperdus:

   Tak jak w przypadku Grecji zamiast dać Grekom zbankutować i normalnie żyć

   Super scenariusz, odpływ kapitału, utrata wiarygodności, wywalenie z UE, więc i Schengen - zajebista perspektywa dla kraju żyjącego w dużej mierze z turystyki. Jeśli dodać do tego rozpieszczone socjalem społeczeństwo, to widzę, jak głosują na reformatorów, którzy wprowadzą politykę zaciskania pasa.

   Nie możesz uratować kraju, który od dekad żyje ponad stan i przepieprza pieniądze na kolejne populizmy. UE wymusza reformy, ale Grecy wcale nie chcą ograniczenia socjalu. Stąd cały impas.

  •  

   pokaż komentarz

   Nie możesz uratować kraju, który od dekad żyje ponad stan i przepieprza pieniądze na kolejne populizmy.

   @utopjec: Owszem, dlatego takie kraje bankrutują, natomiast w strefie euro jak widać zostają kolonią która już się nigdy nie ma szansy podnieść

  •  

   pokaż komentarz

   @Ligniperdus: patologicznie zarządzane kraje robią same z siebie kolonię. Gdyby UE nie stawiła się za Grecją, nie daliby rady się dźwignąć z bankructwa przez dekady. Przez kilka umorzono sporo długów, a przed Grecją jeszcze długa droga, głównie przy zmniejszaniu deficytu budżetowego. Grecja sama sobie napytała biedy przez lekkomyślność, ale rykoszetem mogły dostać wszystkie kraje UE.

   UE przyjmując do strefy euro Grecję, przyjęła cykającą bombę. Myślę, że dlatego będą teraz zwlekać z przyjęciem Rumunii, Chorwacji i Bułgarii.

   Inna sprawa, że wejście do UE umożliwiło Grekom dostanie szerokiego wachlarza możliwości kredytowych. Grecy nabrali kredytów, co znacznie przyspieszyło katastrofę. Splata to się też z równie patologiczną postawą banków amerykańskich, udzielających tych kredytów, mających świadomość niespłacalności oraz dodatkowo pomagających w ukryciu tych długów.

  •  

   pokaż komentarz

   nie daliby rady się dźwignąć z bankructwa przez dekady.

   @utopjec: gdyby mieli własną walutę oczywiście że by dali radę. Wystarczy obniżyć jej wartość i wówczas zalali by europę eksportem i zlikwidowali bezrobocie. Teraz mają euro, dla greków euro jest drogą walutą więc gospodarka się słabo rozwija.

 •  

  pokaż komentarz

  Tylko Niemcy i Holandia są na plusie