Pytanie za 500 złotych w Milionerach, na którym polegli organizatorzy!

Pytanie za 500 złotych w Milionerach, na którym polegli organizatorzy!

Konewka, łyżka cedzakowa, maszynka do mięsa czy prysznic - która z tych rzeczy to naczynie z sitkiem? Według mnie uczestniczka odpowiedziała dobrze, za to pomyłki dokonali organizatorzy. Zgadzacie się?

 •  

  pokaż komentarz

  Uwaga, spoilery zawierają odpowiedź na pytanie.

  pokaż spoiler Po pierwsze, trzeba stwierdzić, co jest naczyniem. Wg organizatorów programu z czterech odpowiedzi jedynie konewka, podczas gdy encyklopedia mówi co innego. Naczyniem kuchennym jest pojemnik lub przyrząd, który coś mieści (ma objętość), co spełnia także łyżka czy łyżeczka: https://pl.wikipedia.org/wiki/Naczynie_kuchenne


  pokaż spoiler Dalej należy stwierdzić, które z naczyń musi mieć sitko. Z łatwością znajdziecie przykłady konewki bez sitka, a łyżka cedzakowa zawsze musi mieć swego rodzaju perforację. Zatem IMAO pani Magda zaznaczyła poprawną odpowiedź, a polegli organizatorzy.

  •  

   pokaż komentarz

   @4Temeria: Zamiast czerpać informację z wiki, sprawdź w sjp:

   naczynie

   1. przedmiot użytkowy służący do przechowywania, przyrządzania czegoś, najczęściej potraw;

   Skoro łyżka ma perforacje, to jak technicznie chcesz tam coś przechować lub w tym coś przyrządzić. Dalsze dywagacje odnośnie pozostałych przedmiotów nie mają sensu, bo tylko jeden z przedmiotów jest naczyniem.

  •  
   J......e

   +464

   pokaż komentarz

   @4Temeria: O ile są uczciwi w tym TVN to powinni ją przywrócić do gry od chwili kiedy odpowiedziała dobrze na pytanie w źle sformułowanej przez organizatora koncepcji odpowiedzi

  •  

   pokaż komentarz

   @niki_niki: Mam łyżkę cedzakową, w której przechowuję (przynajmniej na czas wyciągania z garnka) pierogi czy makaron. Także da się.

  •  

   pokaż komentarz

   @niki_niki: Pomogę, skoro nie wysiliłeś się, by sprawdzić:

   źródło: naczyniakuchenne.jpg

  •  

   pokaż komentarz

   @4Temeria: Jesteś pierwszą osobą, która przyrządza potrawy w łyżce, a następnie jeszcze w niej przechowuje pierogi. Jesteś całkowicie pewien, że łyżeczka cedzakowa jest naczyniem? Czy tylko dlatego, że na wiki ktoś nieprecyzyjnie to opisał i pasuje do twojej tezy. Normalnie przypominasz mi jakiegoś antyszczepionkowca czy płaskoziemca, który wynajdzie w czeluściach internetu taką stronę, którą opacznie zrozumie, a nastąpienie uważa ją jako niepodważalną świętość i na niej opera swoje dalsze błędne wywody.

  •  

   pokaż komentarz

   Pomogę, skoro nie wysiliłeś się, by sprawdzić:
   @niki_niki: Czerp dalej wiedzę z wiki wyjdzie ci to na dobre.

   https://sjp.pl/%C5%82y%C5%BCka

   łyżka

   1. przedmiot do spożywania pokarmów, przede wszystkim płynnych; zawartość takiej łyżki;
   2. część koparki służąca do czerpania i przenoszenia materiału;
   3. narzędzie wiertnicze wykorzystywane w górnictwie

  •  

   pokaż komentarz

   @niki_niki: Układałeś te pytania, że tak się spinasz? W takim raz nie będzie: nie ma poprawnej odpowiedzi (bo pytanie jest o naczynie z sitkiem, a nie każda konewka ma sitko). IMAO po prostu dali bardzo głupie, nieprecyzyjne pytanie.

  •  

   pokaż komentarz

   Układałeś te pytania, że tak się spinasz?
   @4Temeria: Nie daje sobie wmówić, że łyżka cedzakowa jest naczyniem. Odnośnie spinania, to ty dostałeś zwarcia po przeczytaniu definicji z wiki, w konfrontacji z definicją z sjp.

   (bo pytanie jest o naczynie z sitkiem, a nie każda konewka ma sitko)
   Skoro istnieją konewki z sitkiem, nazwijmy, że to takie szczególne konewki, to tak samo na pytanie o czworokąt prawidłową odpowiedzią jest kwadrat, choć to szczególny prostokąt.

  •  

   pokaż komentarz

   @niki_niki:

   Skoro istnieją konewki z sitkiem, nazwijmy, że to takie szczególne konewki, to tak samo na pytanie o czworokąt prawidłową odpowiedzią jest kwadrat, choć to szczególny prostokąt.
   Prostokąt nie jest poprawną odpowiedzią na pytanie "czworokąt o równych bokach", bo nie każdy jest kwadratem, tak samo konewka nie jest poprawną odpowiedzią na "naczynie z sitkiem", bo nie każda ma sitko.

  •  
   P...........t via Android

   -13

   pokaż komentarz

   @niki_niki odnośnie do, polonisto.

  •  

   pokaż komentarz

   @4Temeria: Czy istnieją konewki z sitkiem, czy wszystkie są bez? Jeśli konewki z sitkiem są podzbiorem konewek, a zarazem konewki są w zbiorze naczyń. To na pytanie o element spełniający kryteria bycia naczyniem oraz posiadaniem sitka, masz konewkę z sitkiem. Może poprzednia analogia nie była z byt trafna, myślę że powyższe rozwieje twoje wątpliwości.

  •  

   pokaż komentarz

   masz konewkę z sitkiem

   @niki_niki: Otóż to, "konewka z sitkiem" byłaby poprawną odpowiedzią, ale nie dowolna konewka.

  •  

   pokaż komentarz

   odnośnie do, polonisto.
   @PhoenixWright: Nie jestem polonistą, temat z dupy, bo ktoś coś źle zrozumiał na wiki i huru duru. Tu chodzi o logikę. Odnośnie polskiego, to zaczyna się wyciąganie jakiś mini błędów w wypowiedziach, bo rzeczowe argumenty się skończyły. #gramanazi Jeszcze jedno jak zwracasz mi uwagi na takie szczegóły, to zaczynaj zdanie od dużej litery.

  •  

   pokaż komentarz

   @niki_niki: Naczynie jeszcze odnosi się do przedmiotu w którym przyrządza się potrawy, łyżka cedzakowa to narzędzie służące do przyrządzania potraw.

   naczynie
   1. przedmiot użytkowy służący do przechowywania, przyrządzania czegoś, najczęściej potraw;


   Konewka nie jest naczyniem, bo nie służy do przechowywania ani przyrządzania czegoś tylko do podlewania.

  •  

   pokaż komentarz

   @niki_niki: Organizatorzy dali ciała, bo obie te odpowiedzi można uznać za prawidłowe. Łyżka cedzakowa sama w sobie nie służy do przechowywania czy spożywania potraw, ale na dużej sama często zostawiam coś na dłużej nad garnkiem. Konewka ( z sitkiem czy bez) też nie służy do przechowywania czy spożywania potraw, służy do podlewania, ale często ludzie nalewają do niej wody i zostawiają ją na jakiś czas.

   To trochę jak z zadaniem: wskaż niepasujący element i obrazki: kwadrat, trójkąt, nosorożec i koło. Jeden powie, że nie pasuje koło, inny że nosorożec, i w sumie obaj będą mieli rację.

  •  

   pokaż komentarz

   Otóż to, "konewka z sitkiem" byłaby poprawną odpowiedzią, ale nie dowolna konewka
   @4Temeria: Skoro w odpowiedziach był nadzbior, to tym samym szczególny element tego nadzbioru spełnia kryteria odpowiedzi, nie widzę sprzeczności. Inaczej mówiąc konewka z sitkiem, jest wciąż konewką, z całą pewnością szczególną, ale ta szczególność nie ujmuje jej pierwotnej nazwy.

   Twoje rozumowanie ma sens, gdyby nie było jednoznaczności, tz. w odpowiedziach zarówno byłaby "konewka" oraz "konewka z sitkiem", wówczas obie odpowiedzi na przedmiotowe pytanie byłby by prawidłowe.

  •  

   pokaż komentarz

   @niki_niki: Tak właściwie to najbardziej prawidłową odpowiedzią powinna być tu maszynka do mięsa, bo to jedyny przedmiot spełniający jedno z kryterium:

   naczynie
   1. przedmiot użytkowy służący do przechowywania, przyrządzania czegoś, najczęściej potraw;

   A mianowicie służy do przyrządzania potraw.

  •  

   pokaż komentarz

   ale na dużej sama często zostawiam coś na dłużej nad garnkiem
   @fruziazuzia: Samo to ze w czymś coś dłużej przechowujesz nie czyni z tego naczynia, tylko całokształt definicji. Czy jak wsadzę pierogi na dłużej do auta, to stanie się naczyniem?

   A mianowicie służy do przyrządzania potraw.
   Kolejna osoba, która w łyżce cedzakowej przyrządza potrawy. Nie wylewa ci się z tego naczynia przez dziurki? Przyrządzając mieszasz inną łyżką wewnątrz tej cedzakowej? Serio?

  •  

   pokaż komentarz

   @niki_niki: Ok. Można tak rozumować, ale nie wiem, czy język polski jest na tyle precyzyjny, by uznać takie pytanie za w pełni poprawnie sformułowane.

  •  

   pokaż komentarz

   @niki_niki: Chyba czegoś nie doczytałeś, ten komentarz tyczył się maszynki do mięsa, która służy do przyrządzania potraw. Poza tym rzeczywiście łyżka cedzakowa też służy do przyrządzania potraw. Nóż też służy do przyrządzania potraw.

  •  

   pokaż komentarz

   @4Temeria: Ja nie miałem problemu, aby odpowiedzieć na to pytanie, w szczególności czy łyżka cedzakowa jest naczyniem, oraz czy konewka z sitkiem jest wciąż konewką. Jak widać są tacy dla których, nie jest to oczywiste.

  •  

   pokaż komentarz

   ten komentarz tyczył się maszynki do mięsa
   @fruziazuzia: Nie doczytałem, czyli maszynka do mięsa jest naczyniem. No spoko, został jeszcze prysznic.

  •  

   pokaż komentarz

   @niki_niki: 1. przedmiot użytkowy służący do przechowywania, przyrządzania czegoś, najczęściej potraw;

   Czy maszynka nie jest przedmiotem użytkowym służącym do przyrządzania czegoś?

  •  

   pokaż komentarz

   @fruziazuzia: Mam już dość, w/g mnie pytanie jest skonstruowane poprawnie. Łyżka, maszynka i prysznic nie są naczyniami, oraz istnieją konewki zawierające sitka. Jeśli definiujesz maszynkę jako naczynie, czego nawet nie robił autor tego wykopu, to chyba nie znajdziemy wspólnej definicji naczynia. Swoją drogą chciałbym cię spotkać w kuchni, byłoby wesoło, "daj mi jakieś naczynie, naleję ci zupę" , "nalej mi do maszynki do mięsa, a pierogi nałóż mi na prysznic".

  •  

   pokaż komentarz

   @niki_niki: A wg mnie nie jest skonstruowane poprawnie, tylko na zasadzie co autor miał na myśli. Nie twierdzę, że konewka to zła odpowiedź, ale że jest więcej niż jedna prawidłowa odpowiedź.
   Mamy wspólną definicję słowa naczynie (przedmiot użytkowy służący do przechowywania, przyrządzania czegoś, najczęściej potraw). Konewka spełnia pierwszą część tej definicji, łyżka cedzakowa - drugą, ale dla Ciebie sprawa jest w 100% jasna.
   A solniczka byłaby naczyniem? Służy do przechowywania i przygotowywania potraw.

  •  

   pokaż komentarz

   @JanekDoe:
   Wg mnie nie chodzi całkiem o uczciwość. Oni sami nie wiedzieli i nie rozumieli odpowiedzi. Było im wstyd się przyznać. Na mój gust - pytanie z gatunku idiotycznych. Można wymyślić miliardy pytań z jedną, jednoznaczną odpowiedzią. To wymyślili sobie grę w skojarzenia. Co do bycia i nie bycia naczyniem - konewka i łyżka cedzakowa jest w podobnym stopniu naczyniem. Albo w podobnym stopniu nie jest. A w ogóle jak widzę w komentarzach - nawet można się o to kłócić, a używamy tego samego języka.

   Komuś kto wymyśla pytania coś się pomyliło, a reszta albo bała się zakwestionować autorytet, albo bała się ośmieszenia, że nie zna odpowiedzi na "bardzo proste" pytanie. Dopuszczam jeszcze inny "plot twist" - część pytań do Milionerów może być tłumaczeniami pytań z zachodnich edycji, a te jak wiadomo, albo piękne, albo wierne. Fajnie byłoby, jakby z polskiej wersji na angielską przetłumaczyli pytanie: "Nożna albo do metalu" ;)

  •  

   pokaż komentarz

   @niki_niki Z definicji nie wynika że w nim mamy coś przyrządzac, ale ma służyć do przyrządzania czyli np. do mieszania przyrządzanej potrawy. To jest właśnie jak poloniści biorą się za definiowanie.

  •  

   pokaż komentarz

   Konewka nie jest naczyniem, bo nie służy do przechowywania ani przyrządzania czegoś tylko do podlewania.

   @Thael32: Nie masz ogrodu/roślin, prawda? ;)

  •  

   pokaż komentarz

   @Arrival: Tak się składa, że mam ale nie podlewam konewką tylko wunżem. W każdym razie według tej definicji konewka nie jest naczyniem, z drugiej strony:

   konewka
   1. naczynie do przenoszenia i przechowywania płynów;
   2. naczynie do podlewania roślin


   ¯\_(ツ)_/¯

  •  

   pokaż komentarz

   @Thael32: Ja w konewce przyrządzam roztwory np. z minerałami albo nawozem ;).

  •  

   pokaż komentarz

   1. przedmiot użytkowy służący do przechowywania, przyrządzania czegoś, najczęściej potraw;

   @niki_niki: makaron/groch możesz w takim czymś trzymac i sie osuszy nawet, dobrze odpowiedziała

  •  

   pokaż komentarz

   @niki_niki: a Ty przyrządzasz potrawy w konewce, a następnie jeszcze w niej przechowujesz pierogi?

  •  

   pokaż komentarz

   @niki_niki: Strona sjp.pl nie jest tą, na którą byś chciał się powoływać. To sjp.pwn.pl jest prowadzona przez językoznawców. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   Pomogę, skoro nie wysiliłeś się, by sprawdzić:

   @4Temeria: serio? wikipedię?
   https://sjp.pwn.pl/sjp/naczynie;2485594.html

   naczynie
   1. «przedmiot użytkowy, służący do przechowywania, przyrządzania lub umieszczania w nim różnorodnej zawartości»

  •  

   pokaż komentarz

   @niki_niki: Nie od dużej litery tylko wielka litera jak już się szczegółów czepiamy.

  •  

   pokaż komentarz

   @niki_niki: przecież masz po przecinku napisane: "przyrządzenia czegoś". Przy pomocy łyżki cedzakowej" mogę coś przyrządzić. Czytałeś w ogóle to co wkleiłeś?

  •  

   pokaż komentarz

   Jesteś pierwszą osobą, która przyrządza potrawy w łyżce, a następnie jeszcze w niej przechowuje pierogi.

   @niki_niki: Kolego ale przeciez > Skoro w odpowiedziach był nadzbior, to tym samym szczególny element tego nadzbioru spełnia kryteria odpowiedzi, nie widzę sprzeczności. Inaczej mówiąc konewka z sitkiem, jest wciąż konewką, z całą pewnością szczególną, ale ta szczególność nie ujmuje jej pierwotnej nazwy.

   Twoje rozumowanie ma sens, gdyby nie było jednoznaczności, tz. w odpowiedziach zarówno byłaby "konewka" oraz "konewka z sitkiem", wówczas obie odpowiedzi na przedmiotowe pytanie byłby by prawidłowe.

   @niki_niki: czyli gdyby zamiast jednej z odpowiedzi bylo napisane "dowolny przedmiot" to tez bys powiedzial ze to prawidlowa odpowiedz poniewaz "dowolny przedmiot" jest nadzbiorem konewek?

  •  

   pokaż komentarz

   @niki_niki:

   Swoją drogą chciałbym cię spotkać w kuchni, byłoby wesoło, "daj mi jakieś naczynie, naleję ci zupę" , "nalej mi do maszynki do mięsa, a pierogi nałóż mi na prysznic".

   Abstrahując od tego czy racja czy nie w pytaniu, to ty z kolei jadłbyś z konewki:D

  •  

   pokaż komentarz

   Kolejna osoba, która w łyżce cedzakowej przyrządza potrawy. Nie wylewa ci się z tego naczynia przez dziurki? Przyrządzając mieszasz inną łyżką wewnątrz tej cedzakowej? Serio?

   @niki_niki: ale naczynie nie sluzy do przyrzadzania W NIM potraw ale do przyrzadzania potraw ZA JEGO POMOCA. Ja przyrzadzam pierogi za pomoca lyzki cedzakowej. Poniewaz nieodlacznym elementem przyrzadzania pierogow jest oodcedzanie wody to moge smialo powiedziec ze przyrzadzam ta potrawe ZA PMOCA tej lyzki.

  •  

   pokaż komentarz

   @4Temeria:
   Tylko sprostuję, że tak zwane "sitko" w maszynce do mielenia mięsa to jest nóż i sitko za razem.

   źródło: youtube.com

  •  

   pokaż komentarz

   @4Temeria: Co znaczy IMAO w twojej wypowiedzi?

  •  
   z.....o via Android

   +1

   pokaż komentarz

   @niki_niki

   @4Temeria: Czy istnieją konewki z sitkiem, czy wszystkie są bez? Jeśli konewki z sitkiem są podzbiorem konewek, a zarazem konewki są w zbiorze naczyń. To na pytanie o element spełniający kryteria bycia naczyniem oraz posiadaniem sitka, masz konewkę z sitkiem. Może poprzednia analogia nie była z byt trafna, myślę że powyższe rozwieje twoje wątpliwości.

   Ale w odpowiedziach nie było "konewki z sitkiem" tylko "konewka".

  •  

   pokaż komentarz

   Zatem IMAO pani Magda zaznaczyła poprawną odpowiedź, a polegli organizatorzy.

   @4Temeria: A według mnie nie, bo do naczynia z definicji możesz coś nalać. Jeśli łyżka cedzakowa byłaby naczyniem to np. sitko kuchenne również. Naczynie po prostu możesz wypełnić cieczą i o ile zwykła łyżka albo chochla spełnia definicję naczynia, o tyle łyżka cedzakowa już nie. Można się kłócić jedynie o to czy "naczynie z sitkiem" to konewka, skoro są konewki bez sitek, ale czy jeśli byłoby "pojazd o czterech kołach" i w odpowiedzi byłoby "samochód" to kłóciłbyś się, że nie wszystkie samochody mają 4 koła? Skoro istnieją konewki z sitkiem to "naczynie z sitkiem" może być konewką, a z tego zestawienia odpowiedzi może być tylko konewką i niczym innym.

  •  
   z.....o via Android

   +7

   pokaż komentarz

   @niki_niki
   @4Temeria

   Sama wasza polemika jest wystarczającym dowodem na to, że odpowiedzi do tego pytania zostały niefortunnie dobrane. Mówiąc delikatnie.

  •  
   n..........a

   -1

   pokaż komentarz

   Komentarz usunięty przez moderatora

  •  

   pokaż komentarz

   @4Temeria nie masz racji. Łyżka cedzakową tak ma się do łyżki jak koło zębate do koła.
   Łyżka cedzakową technicznie jest rodzajem sitka a nie rodzajem łyżki.

  •  
   S.....................y

   +3

   pokaż komentarz

   SJP:

   Sitko - małe sito
   Sito - sprzęt do przesiewania lub cedzenia

   @niki_niki: Tak więc żadna konewka nie ma sitka. Wg definicji funkcjonalnej, którą usilnie próbujesz stosować (vide: czy trzymanie pierogów w aucie robi z niego naczynie - wg Ciebie nie robi), końcówka konewki z dziurkami nie jest sitkiem, ponieważ nie służy ani do przesiewania, ani do cedzenia, tylko do rozpylenia/dyfuzji wody.

  •  

   pokaż komentarz

   1. przedmiot użytkowy służący do przechowywania, przyrządzania czegoś, najczęściej potraw;

   Skoro łyżka ma perforacje, to jak technicznie chcesz tam coś przechować lub w tym coś przyrządzić.

   @niki_niki: jakie kurła w tym? jak już to tym przydządzić patafianie jeden ヽ( ͠°෴ °)ノ

  •  
   m.....0

   +1

   pokaż komentarz

   @4Temeria: Jesteś w błędzie. Jasno jest napisane "naczynie Z sitkiem". Skoro już rozpatrujesz łyżkę jako naczynie, to jednak ona sama w sobie jest w takim razie sitkiem, a mowa jest o naczyniu + sitku. Konewka, słuchawka prysznica, maszynka do mielenia tutaj masz sitko i możesz je ściągnąć, bo nie stanowi naczynia samego w sobie.

  •  

   pokaż komentarz

   Komentarz usunięty przez moderatora

  •  

   pokaż komentarz

   @niki_niki: Nie szukaj logiki u wypokow - tu jej nie znajdziesz

  •  

   pokaż komentarz

   ani do cedzenia,

   @Serek_Niehomogenizowany: Serio? Coraz to więcej się dowiaduję.

   sjp:

   cedzić

   1. przelewać ciecz przez filtr, sito;

  •  

   pokaż komentarz

   @niki_niki "Skoro łyżka ma perforacje, to jak technicznie chcesz tam coś przechować lub w tym coś przyrządzić."
   Użyję do wyłowienia żółtek z jajek wbitych do miski? Lub czegokolwiek co przez nią nie przeleci, np sztuki mięsa z sosu które w niej przechowam gdy będę zagęszczać sos.

  •  

   pokaż komentarz

   Nie od dużej litery tylko wielka litera jak już się szczegółów czepiamy.

   @matju: Niczym zaczniesz mnie poprawiać, to sam sprawdź, bo nic tak nie bawi, jak ktoś nie mający wiedzy, gdy zwraca uwagę. Koniecznie popracuj nad interpunkcją.

   Jedni wolą pisać dużą literą, inni wielką literą – to kwestia wyłącznie upodobań, żadnych zakazów ani nakazów tu nie ma.
   https://sjp.pwn.pl/poradnia/haslo/wielka-litera-czy-duza-litera;443.html

  •  

   pokaż komentarz

   Naczynie po prostu możesz wypełnić cieczą i o ile zwykła łyżka albo chochla spełnia definicję naczynia, o tyle łyżka cedzakowa już nie.

   @restecp: idąc Twoją logiką garnek do gotowania na parze nie jest naczyniem, ponieważ nie idzie wypełnić go cieczą.

  •  

   pokaż komentarz

   @JanekDoe: p. Magda powinna wytoczyć organizatorom/producentom/TVNowi normalną sprawę w sądzie dokładnie tak, jakby to zrobili oni gdyby chodziło o jakieś poważniejsze naruszenie regulaminu itp... (oczywiście jakby wygrała ona czy ktokolwiek inny kasę $$$). Jestem pewien, że od razu by lecieli do sądu kiedy pojawiłaby się szansa na wyrwanie z powrotem jakiejś kasy

  •  
   r.....p

   -1

   pokaż komentarz

   @Desseres: przecież do garnka do gotowania na parze normalnie wlewasz wodę. Dopiero na ten garnek kładziesz sita czy tam pojemniki z otworami, przez które przedostaje się para i do tych pojemników wkładasz jedzenie. Więc tak, garnek do gotowania na parze jest naczyniem

  •  

   pokaż komentarz

   @emesc: Gdybyś miał napisać czym jest naczynie, to serio wskazałbyś jako przykład, z tych czterech rzeczy łyżkę cedzakową? Definicja tworzy pewną całość, potrzeba też pewnego oczytania, zrozumienia języka, intuicji, minimum inteligencji. Jeśli będziemy tak wybiorczo i literalnie brać części definicji to nic dobrego z tego nie będzie. Nie wiem jak bardzo będziesz zaklinać rzeczywistość, to łyżka cedzakowa nie stanie się naczyniem.

  •  

   pokaż komentarz

   @restecp: nie masz racji. https://www.ceneo.pl/58321523 <- garnek do gotowania na parze.
   Czyli pod nim masz źródło generujące parę (najczęściej jest to inny garnek z wodą, może być również parowar), a sam garnek do gotowania na parze to garnek z dziurami przez które dostaje się para. Ciśniesz dalej ze swoją logiką. Postaraj się teraz to uzasadnić :D

  •  

   pokaż komentarz

   @4Temeria: Główny zbiornik konewki oraz wydłużona końcówka tworzą układ naczyń połączonych. Tak więc konewka jest naczyniem.

  •  

   pokaż komentarz

   Ale w odpowiedziach nie było "konewki z sitkiem" tylko "konewka".

   @zwodzio: W podstawówce miałem zbiory. Wyobraź sobie zbiór wszystkich rodzajów konewek z podziałem na podzbiory: bez sitek, z sitkami, dziurawe, typowe, zielone, niebieskie. Naturalnie zbiory mogą zawierać się w sobie i tak oto możemy mieć zieloną konewkę z sitkiem. Następnie jeśli masz wskazać do którego zbioru należy konewka z sitkiem, możesz dość precyzyjnie wskazać najmniejszy zbiór, ale również możesz mniej precyzyjnie wskazać, że konewka z sitkiem należy do zbioru konewek, natomiast nie znajdziemy jej w zbiorze ssaków. Tak samo jakby na pytanie gdzie mieszka typowy wykopek, jedyna pasująca odpowiedź była : że mieszka w Europie, a ktoś by kwestionował, że typowy wykopek mieszka w Polsce, a nie w Europie, zupełnie jak konewka z sitkiem, nie byłaby konewką.

  •  
   t.........k

   +2

   pokaż komentarz

   @4Temeria: Skąd to ograniczone myślenie?
   Istnieją inne naczynia, niż kuchenne. Rośliny i zwierzęta też mają naczynia. Szkło laboratoryjne to w większości naczynia.
   Kawałek instalacji hydraulicznej albo ciepłowniczej to naczynie wyrównawcze.

   Kretyńskie pytanie, ja bym stawiał na łyżkę cedzakową, bo spełnia ogólną definicję naczynia i z zasady ma sitko. Sitko nie jest częścią definicji konewki (większość go nie posiada), a prysznic i maszynkę do mięsa ciężej uznać za naczynie.

  •  

   pokaż komentarz

   Abstrahując od tego czy racja czy nie w pytaniu, to ty z kolei jadłbyś z konewki:D

   @moskal888: Jaki skomplikowany proces myślowy spowodował tak daleko idące wnioski i na podstawie jakich moich wypowiedzi?

  •  

   pokaż komentarz

   @Desseres: Ale nie rozumiem po co na siłę tworzyć takie zawijasy i bezsensowne definicje. Jakbyś się nie starał to łyżka cedzakowa nie stanie się naczyniem. Garnek z dziurami również przestaje nim być. Jak wytniesz całe dno w garnku to będzie to naczynie czy nie? Jest to pojemnik, garnek, ale nie naczynie.

  •  

   pokaż komentarz

   @restecp: Oczywiście że się stanie. Łyżka cedzakowa jest naczyniem które tymczasowo, np. do czasu pozbycia się cieczy, przechowa i przetransportuje pieroga wyciągniętego z garnka.

   Zgodnie z definicją "w zależności od przeznaczenia służy do przechowywania, transportu lub przygotowywania różnego rodzaju produktów lub substancji:" łyżka cedzakowa służy do tymczasowego przechowywania oraz transportu różnego rodzaju produktów np. pierogów, klusek lanych, ziemniaków, groszku, krojonej marchewki.

   Tak samo garnek do gotowania na parze jest naczyniem które przechowa mi ziemniaki, warzywa, pozwoli je przygotować, przetransportować.

   To że Tobie się wydaje że coś jest bezsensowne nie oznacza że takie jest. Wycięcie całego dna w garnku pozbawia go funkcji transportowych oraz możliwości przechowywania, więc Twój argument ponownie staje się inwalidą wymyślonym bez wcześniejszego przemyślenia zagadnienia.

  •  

   pokaż komentarz

   jakie kurła w tym? jak już to tym przydządzić patafianie jeden

   @Naturmensch: Jesteś upośledzony nic dziwnego, że nie zrozumiałeś jedno linkowej definicji. Naczyniem jest np. garnek, chcesz nim przyrządzać zupę w łyżce?

  •  

   pokaż komentarz

   @Thael32: Zależy od definicji naczynia. Np zjawisko naczyń połączonych, wątpie że tam używają garnków. Także konewka jak najbardziej jest naczyniem - jako pojemnik na wodę. c$@#@we pytanie wybrali

  •  

   pokaż komentarz

   @niki_niki: i chu*a nie ważne, że przedstawiłeś rzeczowe argumenty, WIKIPEDIA ŹRÓDŁEM WIEDZY KU#WA ( ͡° ͜ʖ ͡°). A później takie tłuki głosują tak jak głosują ¯\_(ツ)_/¯

  •  

   pokaż komentarz

   @4Temeria: Łyżka z otworem nie ma objętości bo cały płyn od razu wycieka w przeciwieństwie do konewki. Pewnie taka logika stała za tym całym cyrkiem.

  •  

   pokaż komentarz

   @4Temeria: sprawdź sobie kretynie (mogę Cię tak nazwać, bo jak widzę wiedzę czerpiesz z nieweryfikowanego ścieku) linka ze strony SJP: https://sjp.pwn.pl/slowniki/naczynie.html

  •  

   pokaż komentarz

   @PrzekliniakCQ: Sprawdziłem, kretynie (również mam nadzieję, że mogę Cię tak nazwać, bo widzę, jak sprawdzasz definicje) i moim zdaniem definicję (pkt 1) spełnia zarówno konewka, jak i łyżka cedzakowa:

   przedmiot użytkowy, służący do przechowywania, przyrządzania lub umieszczania w nim różnorodnej zawartości

  •  

   pokaż komentarz

   jeśli byłoby "pojazd o czterech kołach" i w odpowiedzi byłoby "samochód" to kłóciłbyś się, że nie wszystkie samochody mają 4 koła

   @restecp: Bardziej adekwatnie: jeśli byłoby pytanie o "pojazd z przyczepą" i w odpowiedzi byłoby po prostu "samochód", to moim zdaniem nie wypełnia sam w sobie kryterium "z przyczepą".

  •  

   pokaż komentarz

   @4Temeria: skoro tak mówisz, to przyrządź coś na łyżce cedzakowej. Przeczytaj dokładnie definicje i zrozumiesz, że nie możesz kretynie: https://sjp.pwn.pl/slowniki/%C5%82y%C5%BCka%20cedzakowa.html

  •  

   pokaż komentarz

   Konewka nie jest naczyniem, bo nie służy do przechowywania ani przyrządzania czegoś tylko do podlewania.

   @Thael32: A to wody już nie przechowujesz w konewce? ( ͡° ͜ʖ ͡°)ノ⌐■-■

  •  
   S.....................y

   0

   pokaż komentarz

   @niki_niki: sito służy do cedzenia, a cedzenie to przelewanie przez sito. Widzisz już problem swojego rozumowania, czy mam wytłumaczyć? ( ͡° ͜ʖ ͡°)
   Dobra, wytłumaczę. Definicja "cedzenia" brzmi: "przelewanie przez filtr, sito". Oznacza to czynność, którą wykonuje się, aby odfiltrować ciecz. Można ją wykonać albo za pomocą filtra, albo sita. Samo przelewanie wody przez przedmiot z dziurkami nie jest cedzeniem, tylko przelewaniem.
   Rozumując inaczej dochodzisz do mojego pierwszego zdania w tym poście, które jest absurdalne i sprzeczne z logiką.

  •  

   pokaż komentarz

   @4Temeria: i zdjęcie żebyś zobaczył jak nie wygląda naczynie.

   źródło: LYZKA-CEDZAKOWA-SZUMOWKA-SITO-CEDZAK-DO-ZUPY-260MM.jpg

  •  

   pokaż komentarz

   @PrzekliniakCQ: A tu dla Ciebie zdjęcie, żebyś zobaczył, jak wygląda "naczynie Z SITKIEM":

   źródło: srebrna-konewka-metalowa.jpg

  •  

   pokaż komentarz

   @4Temeria: z tej definicji prysznic też pasuje bo sumasumarum mieści w sobie wodę (zanim ta wyleci)

  •  

   pokaż komentarz

   @4Temeria: Ty pokazałeś pedalską koneweczkę, to ja pokazuję Ci męską.

   źródło: KONEWKA-OCYNKOWANA-METALOWA-KONEWKI-SITKO-12-L.jpg

  •  

   pokaż komentarz

   @niki_niki: A to bardzo proste. Podałeś resztę rzeczy jako przedmioty użytkowane w kuchni, tj.:

   - Do nakładania (czy tam nalewania nie chce mi się scrollować) - łyżka cedzakowa
   - Jako "naczynie" do nalewania - maszynka do mięsa
   - Jako talerz - prysznic

   I wsio dla Ciebie było śmieszne jako przyrządy kuchenne, nie wymieniłeś natomiast konewki, do tego można dołożyć to, że obalałeś tezę jakoby łyżka cedzakowa była naczyniem, używając typowo jedzeniowo kuchennych rzeczy, no i trochę lipa, bo co jak co, z całej czwórki konewka pasuje najmniej (co nie zmienia faktu, że masz rację co do tego, że jest naczyniem). Rozumisz, masz rację, że śmiesznie żreć pierogi z prysznica, ale używając kuchni, można wywnioskować ze dla Ciebie lajcik używać konewki do jedzenia. Dodam, że nie chciałem urazić.

  •  

   pokaż komentarz

   @niki_niki ale z ciebie dzban. Naczynie != naczynie kuchenne. Tak samo jak naczynie to nie to samo co naczynie wieńcowe, a koń to nie to samo co koń trojański. Gówno rozumiesz z tego co czytasz, ale mądrzysz się niesamowicie. W dodatku reszta debili ci przyklaskuje i cos p$@@%?$ą o przygotowaniu potraw, a nawet nie spojrzą na pytanie.

  •  

   pokaż komentarz

   @g455: Dzbanie napisz konkretnie czego nie rozumiesz, czy to, że konewka to naczynie z sitkiem czy coś bardziej skomplikowanego.

  •  

   pokaż komentarz

   @JanekDoe: Łyżka cedzakowa nie jest naczyniem tylko przyborem kuchennym tak jak chochla , durszlak tarka ,tłuczek do ziemniaków i inne używane w kuchni .

  •  

   pokaż komentarz

   @niki_niki konewka to JEST naczynie z sitkiem. Łyżka nie jest żadnym naczyniem.

  •  

   pokaż komentarz

   @g455: Gdzie napisałem, że jest inaczej?

  •  

   pokaż komentarz

   @niki_niki aaa, to nie byłeś ty, pomyliłem nicki xD dobra nara nie spinaj się xDD

  •  

   pokaż komentarz

   1. przedmiot do spożywania pokarmów, przede wszystkim płynnych; zawartość takiej łyżki;

   @niki_niki: zatem łyżka cedzakowa nie jest łyżką (co ciekawe wazowa też nie ;), bo nie służy do spożywania pokarmów. a zatem nie możesz użyć tej definicji obalając twierdzenie 4Temeria (nie żeby miał rację)

  •  

   pokaż komentarz

   @karer ogólnie chyba ktoś wyjściowo zrobił złe założenie że naczyń używa się tylko w kuchni. Odwołując się do SJP konewka jest naczyniem, tak samo jest nim np. wiadro

   https://sjp.pl/Wiadro

  •  

   pokaż komentarz

   @blablamaster: Najważniejsze, że łyżka cedzakowa nie jest naczyniem.

  •  

   pokaż komentarz

   @4Temeria @niki_niki Sama etymologia słowa zawartego w tytule jest podstawą do roszczeń do organizatora teleturnieju https://pl.wikisource.org/wiki/S%C5%82ownik_etymologiczny_j%C4%99zyka_polskiego/Naczynia
   tfu-vn to dno samo w sobie a te nowe miljionery i pytania a teraz i wydumane po swojemu odpowiedzi to potwierdzają xDD Można rozważać że konewka to naczynie ogrodowe - ale bardziej pasuje narzędzie lub zbiornik. Niech wypowiedzą się #miodek lub #jerzybralczyk.

   źródło: Przechwytywasddsnie.JPG

  •  

   pokaż komentarz

   @R2D_Z_Chicago: na filmie ktorym pokazales, nóż to nóż a sitko to sitko. są to dwa osobne elementy.
   ślimak pcha mięso do noża (który dociska sprężyna do sitka) sitko na styku z nożem służy jak deska do krojenia.

   wg Ciebie "tak zwana deska do krojenia" na blacie w kuchni to jest nóż i deska za razem" ?

  •  

   pokaż komentarz

   @Thael32: I słusznie - używam łyżki cedzakowej do przyrządzania potraw, mianowicie - mieszam nią w granku

  •  

   pokaż komentarz

   @niki_niki w moim sjp, nieco bardziej rozbudowanym niż ten internetowy:

   łyżka
   łyżka ż III, CMs. ~żce; lm D. ~żek
   1. «narzędzie do nabierania, czerpania pokarmów, zwłaszcza płynnych»
   Łyżka stołowa, deserowa.
   Łyżka cukru, kartofli.
   Nabierać coś, czegoś na łyżkę.
   * Łyżka cedzakowa, durszlakowa «łyżka z dziurkami służąca do wyjmowania z wody i odcedzania klusek, pierogów itp.»
   * Łyżka wazowa «łyżka na długiej rączce służąca zwykle do nalewania zupy»
   * Łyżka do butów «przyrząd ułatwiający wkładanie obuwia na nogę»

   ...

  •  

   pokaż komentarz

   1. przedmiot użytkowy służący do przechowywania, przyrządzania czegoś, najczęściej potraw;

   Skoro łyżka ma perforacje, to jak technicznie chcesz tam coś przechować lub w tym coś przyrządzić. Dalsze dywagacje odnośnie pozostałych przedmiotów nie mają sensu, bo tylko jeden z przedmiotów jest naczyniem.

   @niki_niki: Cytujesz z encyklopedii że naczynie to przedmiot służący do przyrządzania czegoś a później napisałeś, że trzeba w tym coś przyrządzać żeby było naczyniem. Nieprawda, ten cytat jasno świadczy o tym, że naczynie to przedmiot to przyrządzania. Łyżeczka spełnia defincję którą zacytowałeś.

  •  

   pokaż komentarz

   @bikstopa: sitko jest również nożem i się je ostrzy.

  •  

   pokaż komentarz

   Nieprawda, ten cytat jasno świadczy o tym, że naczynie to przedmiot to przyrządzania. Łyżeczka spełnia defincję którą zacytowałeś.
   @t0m3k_: Odpowiedz sobie na pytanie, czy jak jest ogłoszenie " Wynajmę garaż" - to osoba szuka pomieszczenia aby zaparkować samochód, czy ma wolne pomieszczenie i szuka kogoś z samochodem. Jeśli w definicji jest "przyrządzania czegoś", to albo bierzesz garnek i w nim przyrządzasz coś, albo bierzesz łyżkę i mieszasz w tym garnku przyrządzając coś. Natomiast trzeba być poniżej średniej, aby uważać, że naczyniem można coś przyrządzać, zamiast przyrządzać w naczyniu.

  •  

   pokaż komentarz

   O ile są uczciwi w tym TVN to powinni ją przywrócić do gry od chwili kiedy odpowiedziała dobrze na pytanie w źle sformułowanej przez organizatora koncepcji odpowiedzi

   @JanekDoe: Przywracali. Tak też było w poprzednej edycji milionerów TVN (pytanie o kajzerkę), ale jakimś dziwnym trafem przywracany zawodnik zawsze wykładał się na kolejnym, wyjatkowo trudnym pytaniu.

  •  

   pokaż komentarz

   @niki_niki: jak masz przedmiot do naprawiania czegoś to też znaczy że w nim naprawiasz? Twój przykład z garażem nie ma żadnego sensu.

  •  

   pokaż komentarz

   ogólnie chyba ktoś wyjściowo zrobił złe założenie że naczyń używa się tylko w kuchni. Odwołując się do SJP konewka jest naczyniem, tak samo jest nim np. wiadro

   @delyr: oczywiscie ze konewka jest naczyniem. Ale naczynie z sitkiem to predzej juz mi prysznic pasuje. Jest tam system naczyn polaczonych. Jest tam sitko. Na dobra sprawe prysznic jest naczyniem z sitkiem. Co prawda nie jest naczyniem do recznego uzywania ale technicznie rzecz biorac jest naczyniem.

  •  

   pokaż komentarz

   @karer: Meritum tego wykopu jest czy łyżka cedzakowe jest naczyniem, natomiast nikt nie ma wątpliwości, że prysznic nie jest naczyniem. Dorabianie do tego ideologi odnośnie naczyń połączonych jest dość infantylne, wówczas każda rurka wpisuje się w ten opis. Nie masz nieco intuicji, aby odpowiedzieć sobie na pytanie czy prysznic jest naczyniem?

  •  

   pokaż komentarz

   @karer myślę że jednka prysznic nie jest naczyniem ani technicznie ani wcale.

  •  

   pokaż komentarz

   Dorabianie do tego ideologi odnośnie naczyń połączonych jest dość infantylne, wówczas każda rurka wpisuje się w ten opis.

   @niki_niki: ale kazda rurka hydrauliczna JEST naczyniem.

   myślę że jednka prysznic nie jest naczyniem ani technicznie ani wcale.

   @delyr: moze i nie jest naczyniem mimo ze spelnia wszystkie wymogi potrzebne do uznania czegos za naczynie.

  •  

   pokaż komentarz

   @karer: Zacznij może od słownika etymologicznego języka polskiego. Tu dość jasno jest zdefiniowane co to jest naczynie. Rura nie jest naczyniem, jest rurą, która łączy naczynia, np połączone.

   ogarniają naczynia wszelkiego kształtu i materjału: dla picia, noszenia, chowania.

   https://pl.wikisource.org/wiki/S%C5%82ownik_etymologiczny_j%C4%99zyka_polskiego/Naczynia

  •  

   pokaż komentarz

   @niki_niki: wybacz ale definicja z tego slownika nie moze byc brana pod uwage. Jest to 1927 rok wydania czyli definicja ma przeszlo 100 lat. Program odnosi sie do potocznych terminow a nie slownikowych. Co najwyzej SJP PWN wchodzi w gre.

  •  

   pokaż komentarz

   @karer: Czyli przez sto lat nasz język tak wyewoluował, w szczególności dla definicji naczynia, że to zaczęło nabierać nowych znaczeń, że rura która łączy naczynia, stała się naczyniem. Jeśli już kwestionujesz tą definicję, to wskaż nowe źródło, którym nie jest słownik z lakoniczną definicją, a odpowiednik tej publikacji.
   BTW naprawdę intuicyjnie nie czujesz, które z tych przedmiotów jest naczyniem? Czy naprawdę trzeba sięgać po definicje aby stwierdzić, co jest naczyniem z tych czterech przedmiotów.

  •  

   pokaż komentarz

   Jeśli już kwestionujesz tą definicję, to wskaż nowe źródło, którym nie jest słownik z lakoniczną definicją, a odpowiednik tej publikacji.

   @niki_niki: to nie jest lakoniczna definicja. SJP PWN ma bardzo rzeczowa definicje slowa "naczynie"

   BTW naprawdę intuicyjnie nie czujesz, które z tych przedmiotów jest naczyniem? Czy naprawdę trzeba sięgać po definicje aby stwierdzić, co jest naczyniem z tych czterech przedmiotów.

   @niki_niki: pierwsze co mi przyszlo do glowy to PRYSZNIC a to dlatego ze ma sitko oraz ze posiada naczynie. Dzis potocznie mowi sie prysznic jako na kabine prysznicowa z prysznicem. Sytuacja dokladnie taka sama:

   1 konewka z sitkiem
   2 kabina prysznicowa z prysznicem

   Juz widzisz ze i w jednym i w drugim przypadku mamy do czynienia z ta sama definicja? Kabina prysznicowa ma brodzik w ktorym trzymamy wode.

  •  

   pokaż komentarz

   @JanekDoe TVN uczciwy? Serio dla mnie to powinni ją przenieść za to oszustwo na pytanie z gwarantowana wysoką kasa.

  •  

   pokaż komentarz

   @niki_niki: nawet nie wiedz gdzie popełniasz błąd. Piszemy wielka litera lub ewentualnie faktycznie duża litera ale nie od wielkiej albo od dużej ;).

  •  

   pokaż komentarz

   @matju: OK miałeś rację, już wiem gdzie jest błąd. Natomiast ty, nadal zaczynasz zdanie małą literą i nie używasz znaków diakrytycznych, co dość razi przy takim puryście.

  •  

   pokaż komentarz

   @karer: Jeśli trzymamy się definicji z sjp, to nie używajmy jakiś potocznych określeń, tylko nadal definicji

   https://sjp.pl/prysznic

   prysznic

   natrysk;
   1. urządzenie, w którym strumień wody rozpryskuje się, przepływając przez specjalne sito;
   2. kąpiel pod takim urządzeniem; tusz

   Więc doczytaj, wyciągnij wnioski.

  •  

   pokaż komentarz

   @niki_niki: Poświęciłem swoje 3 min żeby Ciebie (Ty wielka) czegoś nauczyć wiec nie marudź ;). Nie jestem purysta językowym tylko wytknąłem Twój błąd w zdaniu gdzie wytykałeś błąd co było śmieszne. Chciałem Cię zmusić do refleksji. Może się udało?

  •  

   pokaż komentarz

   Jeśli trzymamy się definicji z sjp, to nie używajmy jakiś potocznych określeń, tylko nadal definicji

   https://sjp.pl/prysznic

   prysznic

   natrysk;
   1. urządzenie, w którym strumień wody rozpryskuje się, przepływając przez specjalne sito;
   2. kąpiel pod takim urządzeniem; tusz


   Więc doczytaj, wyciągnij wnioski.

   @niki_niki: nie widzisz sprzecznosci? Jesli posluujemy sie definicjami to konewka NIE JEST naczyniem z sitkiem tak samo jak prysznic. Jesli poslugujemy sie mowa potoczna to konewka JEST takim naczyniem i prysznic TEZ JEST takim naczyniem.

  •  

   pokaż komentarz

   konewka NIE JEST naczyniem z sitkiem
   @karer: Zaczyna być to nudne, konewka jest naczyniem, ponieważ zgodnie z definicją jest to przedmiot użytkowy służący do przechowania - w konewce przechowuje się wodę do podlewania, lub można w niej przyrządzić mieszaninę płynnego nawozu. Istnieją również konewki z sitkiem.

   Natomiast prysznic nie jest naczyniem, bo nie służy do przechowywania, ani do przyrządzania czegoś, prysznic służy do natryskiwania wodą w kabinie prysznicowej lub w wannie.

  •  

   pokaż komentarz

   Zaczyna być to nudne, konewka jest naczyniem, ponieważ zgodnie z definicją jest to przedmiot użytkowy służący do przechowania - w konewce przechowuje się wodę do podlewania, lub można w niej przyrządzić mieszaninę płynnego nawozu. Istnieją również konewki z sitkiem.

   @niki_niki: istnieja rownierz prysznice z naczyniem a dokladnie "afrykanskie wersje" w ktorych wlewa sie najpierw do naczynia wode a pozniej ciagnie za sznurek zeby woda zaczela leciec. Na prawde zaczyna byc nudne odpowiadanie na twoje "argumenty"

  •  

   pokaż komentarz

   @karer: Ma cię dość, sprawdź sobie że :

   https://sjp.pl/konewka

   konewka

   1. naczynie do przenoszenia i przechowywania płynów;
   2. naczynie do podlewania roślin

   --------------------

   prysznic

   natrysk;
   1. urządzenie, w którym strumień wody rozpryskuje się, przepływając przez specjalne sito;
   2. kąpiel pod takim urządzeniem; tusz

   Przegrałbyś w sądzie.

  •  

   pokaż komentarz

   Przegrałbyś w sądzie.

   @niki_niki: co? xD

   Ale wiesz o tym ze to ze nie zostalo cos opisane jako "naczynie" nie oznacza ze naczyniem nie jest? Patrz w definicje naczynia. Bo to ze w PWN przy konewce napisane jest "naczynie" jest wynikiem tego ze konewka pasuje do definicji naczynia. Nie ma napisanego ze konewke mozna nosic w reku. Czy to oznacza ze konewka nie jest recznym naczyniem? xD

  •  

   pokaż komentarz

   @karer: Nikt również nie napisał w definicji, że maszynka do mięsa nie jest naczyniem, co więcej przygotowuje się w niej jedzenie, czyli nawet pasuje do części definicji. Na łyżce cedzakowej jeden z wykopków, choć na chwilę przechowuje pierogi, a ty jako ostatni uznajesz prysznic jako naczynie. Natomiast wszyscy kwestionują, że konewka jest naczyniem, choć tylko dla tych czterech przedmiotów tylko ona jest zdefiniowana jako naczynie w sjp.
   Wolę wierzyć, iż wszyscy który dyskutowali w tym wątku, to typowe trolle, bo jeśli nie i dzisiejsze społeczeństwo w młodym wieku nie jest wstanie wskazać, które z przedmiotów jest naczyniem, to już nie tylko boję się o moją emeryturę, ale o cały świat.

  •  

   pokaż komentarz

   Natomiast wszyscy kwestionują, że konewka jest naczyniem

   @niki_niki: NIKT nie kwestionuje ze konewka jest naczuniem. Ludzie kwestionuja to ze konewka posiada sitko.

  •  

   pokaż komentarz

   Ludzie kwestionuja to ze konewka posiada sitko.
   @karer: Bo nie znają się na zbiorach, podałem kilka przykładów, które logicznie wyjaśniają, że podając nazwę nadzbioru, wskazuje się wszystkie elementy podzbioru, które spełniają kryteria. Naturalnie mówiąc : Europejczyk, nie wiadomo czy mówię o Francuzie czy o Polaku, ale wciąż na Polaka można powiedzieć Europejczyk i nie jest to z niczym sprzeczne. Co więcej, skąd założenie, że typowa konewka nie ma sitka, również dobrze można przyjąć, że istnieją zwykłe konewki z sitkiem, oraz takie z których to sitko zostało zdemontowane i nazywają się konewka bez sitka.

  •  

   pokaż komentarz

   Bo nie znają się na zbiorach, podałem kilka przykładów, które logicznie wyjaśniają, że podając nazwę nadzbioru, wskazuje się wszystkie elementy podzbioru, które spełniają kryteria.

   @niki_niki: no to w takim razie skoro istnieja prysznice z naczyniem to mowiac "prysznic" wskazujesz takze prysznic z naczyniem. Ta logika jest bledna. A co z prysznicem w ksztalcie konewki? A co z konewka ktora jest jednoczesnie prysznicem? k#%?a jest tyle mozliwosci... Nie tak dzialaja zbiory i nadzbiory. Podajac nazwe nadzbioru wskazuje sie WSZYSTKIE podzbiory ale nie wskazuje sie ich cech.

   Naturalnie mówiąc : Europejczyk, nie wiadomo czy mówię o Francuzie czy o Polaku, ale wciąż na Polaka można powiedzieć Europejczyk i nie jest to z niczym sprzeczne. Co więcej, skąd założenie, że typowa konewka nie ma sitka, również dobrze można przyjąć, że istnieją zwykłe konewki z sitkiem, oraz takie z których to sitko zostało zdemontowane i nazywają się konewka bez sitka.

   @niki_niki: to teraz zadam ci pytanie i odpowiedz zgodnie ze swoja logika.
   Kto mowi po polsku?
   -amerykanin
   -kolumbijczyk
   -azjata
   -afrykanin

   No i odpowiedz na to pytanie teraz. W kazdej z tych grup moze istniec podgrupa mowiaca po polsku. Wedlug ciebie wszystkie 4 odpowiedzi sa poprawne?

  •  

   pokaż komentarz

   Podajac nazwe nadzbioru wskazuje sie WSZYSTKIE podzbiory ale nie wskazuje sie ich cech.

   Nadal nie ma sprzeczności, jeśli pytanie jest szczegółowe : kto mówi po polsku, a z dostępnych odpowiedzi tylko jedna spełnia kryteria, to jest jednoznaczność. Problem jest tylko wówczas gdy na pytanie szczegółowe jest kilka odpowiedzi

   Przykład gdyby pojawiło się pytanie, który z przedmiotów jest naczyniem i posiada sitko:
   a w odpowiedziach byłyby: zielona konewka, konewka, konewka z rączką, konewka z sitkiem to wszystkie odpowiedzi są prawidłowe, bo żadna z odpowiedzi nie wyklucza, że każda z nich może posiadać sitko. Natomiast odpowiedź konewka bez sitka nie jest prawidłową, jak również każdy inny przedmiot, który nie jest naczyniem. W tym przypadku muszą być spełnione jednocześnie dwa warunki. To tak samo na pytanie,kim jest Europejczykiem bez ręki, masz do dyspozycji: rower, samochód, żaba, Czech

   trzy pierwsze nie spełniają kryterium "osoby", natomiast istnieje taki Czech, który ręki nie posiada. Pytanie jest tylko wówczas nieprawidłowe, jeśli jesteś w stanie dowieść, że wszyscy Czesi posiadają obie ręce.

   No i odpowiedz na to pytanie teraz.
   @karer: Zakładając, że jest to grupa osób mówiących po polsku, każda z odpowiedzi jest prawidłowa, jeśli jednak w dostępnych odpowiedziach jest dostępna jedna z nich, to ta jest prawidłowa. Nadal nie widzę sprzeczności.

   prysznic z naczyniem.
   tu nadal nie ma sprzeczności, jest naczynie, może nawet rura łącząca i jest prysznic. Wszystko to stanowi całość i jest urządzeniem, ma składową część jakim jest naczynie, ale przez to nie staje się naczyniem, tak samo jak posiadając nerkę, nie jesteś nerką.

   A co z konewka ktora jest jednoczesnie prysznicem?
   Wykorzystanie konewki nie zmienia jej nazwy, tak samo jak wbijając gwoździe bananem, banan nie stanie się młotkiem, choć będzie spełniał definicję, że przy jego pomocy można wbijać gwoździe.

  •  

   pokaż komentarz

   Natomiast odpowiedź konewka bez sitka nie jest prawidłową

   @niki_niki: ale "konewka bez sitka" zawiera sie w zbiorze "konewka".

   Twoje implikacje maja sens tylko jesli staramy sie odpowiedziec na pytanie odnosnie tego co NIE ZNAJDUJE sie w danym zbiorze.

   Czyli pytanie "ktory przedmiot nie jest naczyniem z sitkiem?"
   Wtedy mozna wskazac wszystkie przedmioty ktore nie zawieraja w swoim podzbiorze wersji w ktorej sa naczyniem z sitkiem. Przykladowo nalezy wskazac zbior "konewki bez sitka" i go wskazac. Jest to prawidlowy zbior ale zawiera sie w zbiorze "konewki". Jak widzisz uzywajac wnioskowania ktore podajesz na pytanie "ktory przedmiot nie jest naczyniem z sitkiem?" oraz pytanie "ktory przedmiot jest naczyniem z sitkiem?" mozna odpowiedziec "konewka" co jest oczywiscie odpowiedzia BEZSENSOWNA.

   Zakładając, że jest to grupa osób mówiących po polsku, każda z odpowiedzi jest prawidłowa, jeśli jednak w dostępnych odpowiedziach jest dostępna jedna z nich, to ta jest prawidłowa. Nadal nie widzę sprzeczności.

   @niki_niki: no ale dlaczego nie stosujesz tego w innych wypadkach?

   tu nadal nie ma sprzeczności, jest naczynie, może nawet rura łącząca i jest prysznic. Wszystko to stanowi całość i jest urządzeniem, ma składową część jakim jest naczynie, ale przez to nie staje się naczyniem, tak samo jak posiadając nerkę, nie jesteś nerką.

   @niki_niki: ale ja mowie o prysznicu ktory jest JEDNOCZESNIE naczyniem. Taki wynalazek oczywiscie zawiera sie w zbiorze "prysznic". Ty zakladasz ze cos takiego nie istnieje co oczywiscie jest bledne.

   Wykorzystanie konewki nie zmienia jej nazwy, tak samo jak wbijając gwoździe bananem, banan nie stanie się młotkiem, choć będzie spełniał definicję, że przy jego pomocy można wbijać gwoździe.

   @niki_niki: dokladnie. Ale moze istniec mlotek ktory jest jednoczesnie bananem. Ty z jakiegos powodu stwierdzasz ze jest to niemozliwe. Ja stwierdzam ze podzbiory MOGA sie zagniezdzac rekurencyjnie jesli bedziemy interpretowac to tak jak ty piszesz. Przyklad takiej rekurencji podzbiorow:

   Klawiatura > klawiatura z wiatrakiem -> wiatrak z uchwytem > uchwyt z kubkiem > kubek z klawiatura > klawiatura

   Jak widzisz w tym wypadku kazda kolejna rzecz jest PODZBIOREM poprzedniej. Ale jest to mozliwe tylko i wylacznie w sytuacji w ktorej traktujemy jako podzbior kazda wariacje danego przedmiotu. Podzbiory nie powinny byc tak opisywane. Podzbiory powinny byc opisywane CECHAMI. Kazdy podzbior powinien zawierac cechy nadzbioru. W moim przykladzie tego nie ma. Jestem jednak w stanie wyobrazic sobie klawiature do ktorej przyczepiony jest wiatrak do ktorego przyczepiony jest uchwyt do ktorego jest przyczepiony kubek do ktorego jest przyczepiona klawiatura. Nie zmienia to jednak sytuacja w ktorej na pytanie "co ma uchwyt i wieje" prawidlowa odpowiedzia jest "wiatrak z uchwytem" a nie "klawiatura"

   Dlatego wlasnie prawidlowa odpowiedz to konkretny PODZBIOR ktory zawiera KONKRETNE CECHY.

   Wszak jestem w stanie zapisac takie zbiory:
   plastikowe produkty > Klawiatura > klawiatura z wiatrakiem -> wiatrak z uchwytem > uchwyt z kubkiem > kubek z klawiatura > klawiatura

   I na pytanie "co ma uchwyt i wieje?" odpowiedzia nie moze byc "plastikowe produkty". Musi byc to podzbior ktory zawiera cechy wymienione w pytaniu. Z logicznego punktu widzenia KAZDY ZBIOR JEST PODZBIOREM. Zawsze znajdziesz cos co jest nadzbiorem. "konewka" znajduje sie takze w zbiorze "przedmioty ogrodowe".

   Jak odniesiesz sie do tego?

  •  

   pokaż komentarz

   ale "konewka bez sitka" zawiera sie w zbiorze "konewka".

   @karer: Przypominam, że pytanie brzmiało " jaki z przedmiotów jest naczyniem i posiada sitko:"
   Choć konewka bez sitka zawiera się w zbiorze konewek i konewki zawierają się w zbiorze naczyń, a konewki bez sitka również zawiera się w zbiorze naczyń, lecz jednocześnie nie zawiera się w zbiorze przedmiotów posiadających sitko, co powoduje, że na tak postawione pytanie, ta odpowiedź jest błędna, bo nie występuje w części łącznej tych zbiorów. Przypominam, że zbiory mogą w całości być innymi podzbiorami, ale jednocześnie mogą być podzbiorami innych nadzbiorów.

   Zbiór przedmiotów piszących będzie zawierał cały zbiór ołówków (zatemperowanych) i tylko część z tych ołówków będzie należała do zbioru przedmiotów zielonych, naturalnie tylko zielone ołówki.

   Na pytanie który z przedmiotów pisze i jest zielony, jest multum odpowiedzi. Natomiast jeśli odpowiedzi są ograniczone i tylko jedna z nich spełnia ten warunek, to prawidłową odpowiedzią jest ta, która spełnia warunki pytania.

   Czyli pytanie "ktory przedmiot nie jest naczyniem z sitkiem?"
   Wtedy mozna wskazac wszystkie przedmioty ktore nie zawieraja w swoim podzbiorze wersji w ktorej sa naczyniem z sitkiem.


   oraz pytanie "ktory przedmiot jest naczyniem z sitkiem?" mozna odpowiedziec "konewka" co jest oczywiscie odpowiedzia BEZSENSOWNA.

   Błędnie założyłeś, że konewka to naczynie bez sitka, a szczególna konewka posiada sitko. Jeśli założysz, że każda konewka posiada sitko, a tylko niektóre konewki ich nie posiadają, wówczas to pytanie na "ktory przedmiot nie jest naczyniem z sitkiem?", odpowiedź "konewka" było by nieprawidłowe w/g twoje logiki.
   Generalnie negacja zmienia tylko podzbiór ( z sitkiem/ bez sitka), który wciąż jest nadzbiorem.

   ale ja mowie o prysznicu ktory jest JEDNOCZESNIE naczyniem. Taki wynalazek oczywiscie zawiera sie w zbiorze "prysznic". Ty zakladasz ze cos takiego nie istnieje co oczywiscie jest bledne.

   Wskaż definicję tego czegoś w spj, bo jak na razie wszystkie pozostałe odpowiedzi mają swoje definicje w nim. Jestem w stanie wyobrazić sobie maszynkę z naczyniem na mięso, łyżkę cedzakową z naczyniem na odcedzone potrawy, oraz ten afrykański prysznic. Lecz, żaden z tych przedmiotów nie jest samodzielnym naczyniem, choć każdy z nich posiada sitko. Jedynie konewka sama w sobie jest naczyniem, oraz istnieją konewki posiadające sitko.

   Ale moze istniec mlotek ktory jest jednoczesnie bananem.
   Jak w takim razie definiować przedmioty, ponieważ moja wyobraźnia nie zna granic i jestem w stanie sobie wyobrazić sobie dowolny przedmiot, który będzie jednocześnie młotkiem. Tak to możesz podważyć dowolną definicję, jednak jakoś nikt na banana nie woła młotek, oraz jeśli pada pytanie, który z przedmiotów służy do wbijania gwoździ, przy odpowiedziach: banan i młotek, kierując się tą logiką to nie ma jednej odpowiedzi bo bananem również można wbić gwoździe.

   I na pytanie "co ma uchwyt i wieje?" odpowiedzia nie moze byc "plastikowe produkty"

   Jeśli masz podany zbiór odpowiedzi i jedną z nich jest "plastikowe produkty", a pozostałe odpowiedzi to wykluczają, to odpowiedź jest prawidłowa, ponieważ jesteś wstanie wskazać taki plastikowy produkt, który ma uchwyt i wieje, co spełnia wymogi tego pytania. Gdzie jest ta sprzeczność, ja rozumiem twoje wnioskowanie i ono jest prawidłowe, ale tylko wówczas gdy nie masz podanego zbioru rozwiązań i nie możesz wykluczać. Tu taki przypadek nie następuje, tylko jedna z odpowiedzi spełnia kryteria.

  •  

   pokaż komentarz

   Błędnie założyłeś, że konewka to naczynie bez sitka, a szczególna konewka posiada sitko. Jeśli założysz, że każda konewka posiada sitko, a tylko niektóre konewki ich nie posiadają, wówczas to pytanie na "ktory przedmiot nie jest naczyniem z sitkiem?", odpowiedź "konewka" było by nieprawidłowe w/g twoje logiki.
   Generalnie negacja zmienia tylko podzbiór ( z sitkiem/ bez sitka), który wciąż jest nadzbiorem.


   @niki_niki: jesli zaloze ze kazda konewka ma sitko to znaczy ze nie moge zrobic zalozenia "niektore konewki nie maja sitka" jednoczescie to implikacja mowi ze zbior "konewki bez sitka" jest zbiorem pustym a przeciez wiemy ze NIE JEST zbiorem pustym.

   Lecz, żaden z tych przedmiotów nie jest samodzielnym naczyniem, choć każdy z nich posiada sitko. Jedynie konewka sama w sobie jest naczyniem, oraz istnieją konewki posiadające sitko.

   @niki_niki: bledne zalozenie. Skad pomysl ze zaden z tych przedmiotow NIE JEST samodzielnym naczyniem? Nie mozesz tego udowodnic. Pozatym bardzo latwo mozna wykazac nieprawdziwosc tego twierdzenia. Wystarczy ze znajde przedmiot ktory bedzie samodzielnym naczyniem.

   Jak w takim razie definiować przedmioty, ponieważ moja wyobraźnia nie zna granic i jestem w stanie sobie wyobrazić sobie dowolny przedmiot, który będzie jednocześnie młotkiem. Tak to możesz podważyć dowolną definicję, jednak jakoś nikt na banana nie woła młotek, oraz jeśli pada pytanie, który z przedmiotów służy do wbijania gwoździ, przy odpowiedziach: banan i młotek, kierując się tą logiką to nie ma jednej odpowiedzi bo bananem również można wbić gwoździe.

   @niki_niki: oczywiscie. Dlatego nie powinienes kierowac sie swoja wyobraznia i zakladac ze skoro konewka MOZE posiadac sitko to na pytanie "naczynie z sitkiem" mozesz odpowiedziec "konewka". Czemu ja nie moge tego samego zrobic z bananem i mlotkiem? Kto wybiera poziom abstrakcji ktory moze wystepowac a ktory nie moze? TY?

   Gdzie jest ta sprzeczność, ja rozumiem twoje wnioskowanie i ono jest prawidłowe, ale tylko wówczas gdy nie masz podanego zbioru rozwiązań i nie możesz wykluczać.

   @niki_niki: dlaczego dodajesz sobie jakas wyimaginowana zasade kiedy moge a kiedy nie moge porownywac danych rzeczy? Kto o tym decyduje kiedy to moge robic? TY?

   Zasada wnioskowania jest taka ze na pytanie "ktory przedmiot jest naczyniem z sitkiem?" Nalezy wskazac taki przedmiot X zeby twierdzenie bylo prawdziwe "jesli wskazemy na X to wskazalismy na naczynie z sitkiem". Oczywiscie odpowiedz "konewka" sie nie kwalifikuje do tego.

   Pytanie "ktory przedmiot JEST" ma sie nijak do "ktory przedmiot MOZE BYC"

  •  

   pokaż komentarz

   jesli zaloze ze kazda konewka ma sitko to znaczy ze nie moge zrobic zalozenia "niektore konewki nie maja sitka" jednoczescie to implikacja mowi ze zbior "konewki bez sitka" jest zbiorem pustym a przeciez wiemy ze NIE JEST zbiorem pustym.

   @karer: Tu zgoda, źle się wyraziłem, powinno być : jeśli założysz, że typowa "konewka" to "konewka z sitkiem". Wówczas na pytanie "naczynie z sitkiem" odpowiedź jest prawidłowa "konewka", bo z założenia wynika, że konewka ma sitko. Natomiast nie jest jasne dlaczego i na jakiej podstawie zakładasz, że typowa "konewka" to "konewka bez sitka".

   Skad pomysl ze zaden z tych przedmiotow NIE JEST samodzielnym naczyniem?
   Generalne z dwóch rzeczy, z definicji naczynia oraz z definicji każdego z tych przedmiotów. Tu powracam do przykładu z nerką, to że ktoś ją posiada nie robi z niego nerki, głownie z definicji nerki, oraz innej definicji człowieka.

   Wystarczy ze znajde przedmiot ktory bedzie samodzielnym naczyniem.
   nie możesz niczego szukać, jesteś ograniczony do czterech odpowiedzi. Naczyń z sitkiem pewnie jest więcej niż tylko konewka, ale w przedmiotowym pytaniu nie ma to znaczenia, bo pozostałe przedmioty z sitkiem nie są naczyniami.

   zakladac ze skoro konewka MOZE posiadac sitko to na pytanie "naczynie z sitkiem" mozesz odpowiedziec "konewka".

   Błąd, ja nie zakładam, że konewka posiada sitko, ja to empirycznie wiem, że taka istnieje i nie jest to marginalny przedmiot. Tak samo jak w przykładach powyżej, nie chodziło o Czecha z sześcioma rękoma, choć mogę sobie go wyobrazić, to taki nie istnieje. Natomiast Czech z jedną ręką istnieje napewno.

   Kto wybiera poziom abstrakcji ktory moze wystepowac a ktory nie moze? TY?
   Nie znam regulaminu tej gry, natomiast aby miała sens przypuszczam, że jest zapis, że definicje są w sjp lub podobnych.

   dlaczego dodajesz sobie jakas wyimaginowana zasade kiedy moge a kiedy nie moge porownywac danych rzeczy? Kto o tym decyduje kiedy to moge robic? TY?

   To nie jest wyimaginowana zasada, a wynika wprost z logiki i zasady tej gry, skoro masz cztery odpowiedzi to jak chcesz rozszerzyć odpowiedzi na te z poza określonych. Co więcej gra wymaga zaznaczenia jednej z odpowiedzi, więc jak chciałbyś porównywać inne przedmioty?

   Pytanie "ktory przedmiot JEST" ma sie nijak do "ktory przedmiot MOZE BYC"
   Popatrz na obrazek z początku tego wykopu, nie ma tam słowa "jest", czy "może być", tylko suche :
   "Naczynie z sitkiem"

  •  

   pokaż komentarz

   Tu zgoda, źle się wyraziłem, powinno być : jeśli założysz, że typowa "konewka" to "konewka z sitkiem". Wówczas na pytanie "naczynie z sitkiem" odpowiedź jest prawidłowa "konewka", bo z założenia wynika, że konewka ma sitko. Natomiast nie jest jasne dlaczego i na jakiej podstawie zakładasz, że typowa "konewka" to "konewka bez sitka".

   @niki_niki: ej ej ej kolego zapedziles sie i to bardzo. Przeciez "typowa konewka" zawiera sie w zbiorze "konewka". Tak samo jak w tym zbiorze zawiera sie "nietypowa konewka". Nie istnieje cos takiego jak typowa "konewka". Zapedzasz sie powoli w kozi rog swoimi argumentami.

   Generalne z dwóch rzeczy, z definicji naczynia oraz z definicji każdego z tych przedmiotów. Tu powracam do przykładu z nerką, to że ktoś ją posiada nie robi z niego nerki, głownie z definicji nerki, oraz innej definicji człowieka.

   @niki_niki: w definicji konewki nie ma slowa o sitku a jest jedynie slowo o naczyniu. W definicji prysznica nie ma slowa o naczyniu a jest slowo o sitku. Ilosc argumentow za prysznicem i konewka jest taka sama.

   nie możesz niczego szukać, jesteś ograniczony do czterech odpowiedzi. Naczyń z sitkiem pewnie jest więcej niż tylko konewka, ale w przedmiotowym pytaniu nie ma to znaczenia, bo pozostałe przedmioty z sitkiem nie są naczyniami.

   @niki_niki: dlaczego ja nie moge szukac w podzbiorach wersji w ktorej cos posiada cecha ze jest naczyniem a ty mozesz szukac czegos co posiada ceche ze ma sitko? Jesli ty mozesz to ja tez moge zrobic to samo. No chyba ze ty masz monopol na ustalanie tego kto moze stosowac zasady logiki a kto nie xD

   Błąd, ja nie zakładam, że konewka posiada sitko, ja to empirycznie wiem, że taka istnieje i nie jest to marginalny przedmiot. Tak samo jak w przykładach powyżej, nie chodziło o Czecha z sześcioma rękoma, choć mogę sobie go wyobrazić, to taki nie istnieje. Natomiast Czech z jedną ręką istnieje napewno.

   @niki_niki: skad wiesz ze nie istnieje? W logice nie uzywamy twierdzenze "cos nie istnieje". W logice uzywamy implikacji ktora stosuje sie do ISTNIEJACYCH rzeczy. Chyba ze zasady logiki chcesz stosowac tylko wtedy gdy jest ci to na reke to wtedy faktycznie mozesz tak robic ale nie oczekuj ze ktokolwiek przyzna ci racje

   Nie znam regulaminu tej gry, natomiast aby miała sens przypuszczam, że jest zapis, że definicje są w sjp lub podobnych.

   @niki_niki: w definicji konewki w SJP NIE MA informacji o sitku. Dobrze zalozyles.

   To nie jest wyimaginowana zasada, a wynika wprost z logiki i zasady tej gry, skoro masz cztery odpowiedzi to jak chcesz rozszerzyć odpowiedzi na te z poza określonych. Co więcej gra wymaga zaznaczenia jednej z odpowiedzi, więc jak chciałbyś porównywać inne przedmioty?

   @niki_niki: zapomniales jeszcze dodac ze jedna odpowiedz na pewno jest prawidlowa i wtedy juz jest komplet ktory z ktorego mozna wywnioskowac cokolwiek bo z falszu mozna wyciagnac cokolwiek. Odpowiedz prawidlowa NIE MUSI znajdowac sie w zbiorze tych 4 odpowiedzi. Dlatego jesli odpowiedz prawidlowa nie znajduje sie na liscie to MOGE ROZSZERZYC odpowiedzi o co tylko bede chcial.

   Popatrz na obrazek z początku tego wykopu, nie ma tam słowa "jest", czy "może być", tylko suche : "Naczynie z sitkiem"

   @niki_niki: tak masz racje. Nie ma tam napisane ze cos ma byc. Jednak wszyscy zrozumieli ze trzeba odpowiedziec na pytanie "naczyniem z sitkiem JEST" i zrozumieli to dobrze. Tylko ty masz jakis problem w ktorym wskazujesz co jest napisane. Rozumienie pytania jest akurat bezsprzeczne i nie przyczepiaj sie do tego.

  •  

   pokaż komentarz

   @karer: https://sjp.pwn.pl/slowniki/konewka.html

   Poświęciłem temu prostemu tematowi zbyt dużo czasu. Dzięki za rzeczową dyskusję bez inwektyw.

 •  

  pokaż komentarz

  Pytanie źle sformułowane.Ktoś dał dupy.Można się rozejść.

 •  

  pokaż komentarz

  Jezu! Jak ja bym chciał zobaczyć to pytanie w tym starym programie "Miliard w Rozumie" i jak uczestnik kłuci się z ekspertem jaka jest odpowiednia definicja naczynia na podstawie prac jakiś bułgarskich i holenderskich naukowców :D

 •  

  pokaż komentarz

  Poziom milionerów jest coraz gorszy. Czekam na pytanie :
  Ile psów widziałeś
  A) dwa
  B) cztery
  C) jednego
  D) siedem

 •  

  pokaż komentarz

  Wow, w sumie tez bym nie zgadl, nigdy ni mialem konewki z sitkiem, a mialem wiele konewek.