•  

  pokaż komentarz

  Polska energetyka szoruje po dnie- notowania Tauronu i PGE najniższe w historii
  Kolejny efekt "dobrej zmiany", brak inwestowania w nowoczesne technologie w energetyce, jak również nakaz wykupywania przez spółki energetyczne nierentownych kopalń.

  •  

   pokaż komentarz

   @StaryWilk czy z kopalniami czy bez "Janusz to pierdolnie"

   Zapoznienia inwestycyjne są ogromne a mega premie zawsze były na czas
   Tam nawet specjalista od powierzchni płaskich sporo zarabia

  •  

   pokaż komentarz

   @StaryWilk: @koral: dobry art odnośnie Tauronu jest na wysokie napięcie.
   To.dr: za spółka ciągną się nietrafione inwestycje z lat poprzednich (np. z 2012r) i Tauron nie umie ich zamknąć / zakończyć lub porzucić.

   https://wysokienapiecie.pl/19777-tauron-ucieka-na-zielone-pastwiska/

  •  

   pokaż komentarz

   @StaryWilk: Gruby odlot tak jak i znajomość tematu. Ja p#%@#?!ę.

  •  

   pokaż komentarz

   @imateapot:
   Sprzedane mają zostać ukończona w prawie 90 proc. Elektrociepłownia Stalowa Wola, kopalnia Janina oraz spółka-córka Tauron Ciepło, do której należą m.in. elektrociepłownie w Bielsku-Białej, Tychach i Katowicach wraz z siecią ciepłowniczą.

   Największym nieszczęściem Tauronu jest Elektrociepłownia Stalowa Wola o mocy 460 MW, która na koniec 2018 r. kosztowała ponad 1 mld zł. Zostało do zapłacenia jeszcze ok. 400 mln.

   beton jeszcze nie stężał, a oni już to za bezcen opychają

   Na domiar złego w spółce trwała karuzela kadrowa, prezesi przychodzili i odchodzili, a niektórzy nawet potem wracali

   sami fachofcy, od dojenia

  •  

   pokaż komentarz

   beton jeszcze nie stężał, a oni już to za bezcen opychają

   @zimnylehc: a Ty widziałeś kto wygrał wybory w UE? I wiesz co to oznacza? Że znowu jebną opłaty za CO2 z kosmosu, więc i opłacalność znowu spadnie, zapewne poniżej zera i ta inwestycja się nigdy nie zwróci. Teraz jest czas minimalizowania strat, bo z takim kierownictwem UE to wszystko co generuje CO2 będzie w ch@! na minusie,.

  •  

   pokaż komentarz

   @StaryWilk: nie ma pieniędzy na inwestycje w technologię, edukację, służbę zdrowia. Wszystko przejadają Polacy w postaci 500+.
   Oj zaboli to nas wszystkich. W czasie dobrobytu, przejadamy kasę zamiast inwestować. Tym sposobem, zakonserwujemy się jako tania siła robocza, bez automatyzacji i cyfryzacji.

  •  

   pokaż komentarz

   Oj zaboli to nas wszystkich. W czasie dobrobytu, przejadamy kasę zamiast inwestować.

   @Unik4t: Niestety tak, ale ostatnie wybory pokazały że większość społeczeństwa albo tego nie rozumie, albo ma to gdzieś.

   Tym sposobem, zakonserwujemy się jako tania siła robocza, bez automatyzacji i cyfryzacji.
   Dokładnie, a potem narzekania, że jesteśmy montownią dla zachodu albo, że zarobki niższe.

  •  

   pokaż komentarz

   @StaryWilk: Jakiś czas temu byłem na wykładzie o reaktorach fuzyjnych (energetyka przyszłości). Wykładał dr hab. Sławomir Wronka. Bardzo ciekawy wykład o nowych i teraźniejszych źródłach energii. Ale najważniejsze było na końcu. Mowa była o Polskiej energetyce. W latach 2022 zaczną się przerwy w dostawach energii elektrycznej w Polsce. Zapotrzebowanie na energię elektryczną wzrasta z roku na rok. W Polsce nie ma na dzień dzisiejszy inwestycji, które pozwolą temu zapobiec. Nie chodzi tu o przerwy w dostawach energii elektrycznej do wielkich fabryk, które już się zdarzają. Chodzi tu ogólnie o przerwy dla wszystkich odbiorców. Brak prądu to nie działające lodówki, jedzenie będzie się psuło. Brak prądu to problemy z przepompowniami, ściekami i wodą. Brak prądu w szpitalach to setki pacjentów z zagrożeniem życia. Szykuje się wielkie gówno, ale wybory trzeba wygrać więc rozdają 500 gdzie się da. Można ściągać prąd zza granicy, ale sieć energetyczna w Polsce jest słaba i na dłuższą metę to nie pójdzie.
   Najgorsze jest, że ludzie z którymi rozmawiam często olewają temat, bo dzisiejszy rząd daje im coś. Ich argument to: W końcu coś dostajemy od państwa, a wcześniej nic nam nie dawali.
   W Polsce nie ma kasy na służbę zdrowia, edukację, wojsko, policję... a znajduje się kasa na socjal. Ten rząd to pasożyt...

  •  

   pokaż komentarz

   Kolejny efekt "dobrej zmiany", brak inwestowania w nowoczesne technologie w energetyce, jak również nakaz wykupywania przez spółki energetyczne nierentownych kopalń.

   @StaryWilk: To nie tylko ich zasługa, polecam się zapoznać z Grabarczykiem i jego działalnością w sprawie energetyki jądrowe, mamy kontynuację tego trendu( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   Niestety tak, ale ostatnie wybory pokazały że większość społeczeństwa albo tego nie rozumie, albo ma to gdzieś.

   Tym sposobem, zakonserwujemy się jako tania siła robocza, bez automatyzacji i cyfryzacji.

   Dokładnie, a potem narzekania, że jesteśmy montownią dla zachodu albo, że zarobki niższe.

   @StaryWilk: jednak tego chce przynajmniej 80% wyborców, a więc chcą to będą mieli( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @MasloMaslane30: Nie będzie żadnych przerw w dostawach prądu. Po prostu, w sytuacjach kryzysowych, Polska będzie kupowała energię po aktualnych cenach (na moment kryzysowy). Czyli w skrócie, będą podwyżki i to spore.

  •  

   pokaż komentarz

   @StaryWilk: każda firma która zarobione pieniądze "przejada" zamiast przeznaczyć na inwestycję, prędzej czy później upadnie.
   Może źle napisałem, że nas to zaboli. Bardziej będzie bolało nasze dzieci, tylko one nawet nie będą wiedziały dlaczego.

  •  

   pokaż komentarz

   @aldente: Polska już jest importerem prądu.

  •  

   pokaż komentarz

   @Alkreni: Wiem i jakoś przerw w dostawach energii nie ma...

  •  

   pokaż komentarz

   @zimnylehc: Stalową oni powinni sprzedać ze 2-3 lata temu (jak opóźniała się dostawa turbiny). Już wtedy było wiadomo, że to się nie zepnie ekonomicznie i można było próbować minimalizować straty.

  •  

   pokaż komentarz

   @StaryWilk: widze że znowu debile Cie plusują a p#%@%%?isz i nie masz zielonego pojęcia. Spółki energetyczne są zadłużone ponieważ prowadzą ogromne inwestycje np budują nowe szyby w kopalniach by dostać się do nowych pokładów lub np. jak w Elektrowni Jaworzno budowa megabloku energetycznego. Lata zaniedbań poprzednich rządów doprowadziły nas do tego że musieliśmy importować energie. Teraz czas to nadrobić ale zanim beda efekty to potrzeba potężnych nakładów. Jak w lecie zaczną sie blackouty to też bedzie wina PiSu?!

  •  

   pokaż komentarz

   @koral: Specjalista za 3 tys brutto to dobrze? Dział księgowości i procedury takie, że nie ma czasu iść siku. To już nie te czasy.

  •  

   pokaż komentarz

   @porrterr mogło się zmienić, nie mówię że nie

  •  

   pokaż komentarz

   @RozrywkowyMateusz: Rozbudowujemy elektrownie węglowe, które będziemy musieli zamykać. Plany elektrowni jądrowej stoją. Gdzie tu sens?

  •  

   pokaż komentarz

   @StaryWilk: https://tech.wp.pl/europa-swoje-my-swoje-polska-czarnym-punktem-wszystko-przez-wegiel-6385817690842753a
   "Mamy zapasy węgla na 200 lat", "Nie pozwolę, by ktokolwiek zamordował polskie górnictwo" - mówił prezydent Andrzej Duda. "Zamknięcie kopalń węgla do 2035" - apelował z kolei Robert Biedroń.

   Temat budzi w Polsce skrajne emocje. Trudno się temu dziwić. Wystarczy zerknąć na grafikę stworzoną w oparciu o dane Sandbag Climate Campaign. Polska jako jedyny kraj w Europie jest czarnym punktem - niemal całe wytwarzanie energii to w naszym kraju zasługa węgla.

   Z analizy Forum Energii wynika, że w 2018 roku udział węgla kamiennego i brunatnego w produkcji energii elektrycznej był podobny do tego w 2017 roku - czyli wyniósł 78,2 proc. wobec 78,4 proc. rok wcześniej.

   - Bierze się to z faktu, że mamy duży sektor wydobywczy, który mimo redukcji zatrudnienia nadal bezpośrednio daje pracę 80-ciu tysiącom osób - mówi w rozmowie z WP Tech Oskar Kulik, specjalista ds. polityki klimatyczno-energetycznej w WWF Polska.

   W innych krajach albo mamy duże zróżnicowanie i coraz większy udział energii odnawialnych, albo stawia się na energię jądrową. Znaczące spadki widać m.in. w Wielkiej Brytanii, która potrafi już wytrzymać bez węgla kilka dni. Brytyjczycy zapowiedzieli, że elektrownie zasilane węglem do 2025 roku zostaną zamknięte. W tym samym roku z wytwarzania energii z węgla zrezygnują również Włosi.

   W Niemczech Angela Merkel już w 2007 roku postanowiła, że kraj ten skończy z wydobyciem węgla. Kilka lat później proces transformacji energetycznej znacząco przyspieszył. W grudniu 2018 roku zamknięto ostatnią kopalnię węgla kamiennego, kończąc tym samym przeszło 200-letnią historię przemysłu węglowego w Niemczech.

   Nieuchronny upadek węgla? Nie w Polsce
   W 2015 roku Greenpeace opublikował raport pod tytułem "Nieuchronny upadek węgla", wieszcząc koniec tego surowca. Dowodem na to miał być fakt, że zapotrzebowanie na węgiel spadło w Chinach, Stanach Zjednoczonych, a także wielu europejskich państwach. (...)
   W Polsce o upadku węgla mowy raczej nie ma, co pokazuje grafika. Dlaczego pod tym względem różnimy się od innych europejskich państw?

   - Kolejne polskie rządy lekceważą zarówno kryzys klimatyczny, kwestię zanieczyszczenia powietrza, jak i fatalne konsekwencje, jakie utrzymywanie naszej zależności od węgla będzie miało dla polskiej gospodarki. Od lat bezpieczeństwo i zdrowie Polek i Polaków oraz rozwój naszego kraju przegrywają z interesami lobby węglowego - mówi w rozmowie z WP Tech Paweł Szypulski z Greenpeace Polska.

   Główna przyczyna? Szypulski mówi o toksycznym związku między politykami i kontrolowanymi przez państwo koncernami węglowymi. W efekcie od lat blokowany jest rozwój odnawialnych źródeł energii. A są one nie tylko czystsze, ale poprzez rozwój energetyki rozproszonej – np. przydomowych elektrowni słonecznych, czy należących do spółdzielni i samorządów farm wiatrowych – pozwoliłyby na przeniesienie części zysków z koncernów kontrolowanych przez polityków i ich protegowanych w ręce obywateli.

   - Do tego należy dodać jeszcze polityczne tchórzostwo kolejnych rządów, które zamiast opracować niezbędny plan sprawiedliwej transformacji regionów górniczych wolą opowiadać – jak ostatnio prezydent Duda – o tym, że starczy nam węgla na 200 lat i odsuwać od siebie odpowiedzialność za przeprowadzenie koniecznych zmian - wylicza Szypulski."

   źródło: D7lvbt2WkAEHKlA.jpg

  •  

   pokaż komentarz

   @MasloMaslane30: > Można ściągać prąd zza granicy, ale sieć energetyczna w Polsce jest słaba i na dłuższą metę to nie pójdzie.

   Nie jestem tego pewien, ale niedawno na wykopie przewinął mi się artykuł o tym, jak to właśnie polska sieć energetyczna 'odciąża' tranzyt energii w Niemczech (czy tam do Czech i Austrii)

  •  

   pokaż komentarz

   @Aureora inaczej, Niemiaszki wpadły na pomysł żeby transferować prund z południa na północ przez nasza sieć bo wtedy to my mamy straty na przesyle a nie oni ;)

 •  

  pokaż komentarz

  Tauron ma chyba 10mld zadłużenia a cała energetyka około 60 mld

 •  

  pokaż komentarz

  Ale za to jakie kopalnie są rentowne. xD Tak to jest jak za rządzenie biorą się partyjne kacyki.

  •  

   pokaż komentarz

   @adrian43: w kopalni średnia pensja 6k była kilka lat temu, to nie dziwota że nierentowne

  •  

   pokaż komentarz

   @adrian43: Wczoraj widziałem ogłoszenia o pracę na kopalnię w brzeszczach (kopalnia pani szydło)

   "Praca pod ziemią, dojście i dojazd do stanowiska pracy. Wyk. prac związanych z drążeniem, eksploatacją i utrzymaniem wyrobisk górniczych. Obsługa maszyn i urządzeń górniczych. Wykonywanie poleceń osób dozoru. Przestrzeganie przepisów, zarządzeń, instrukcji, norm i wytycznych."

   3200 - brutto! praca na cztery zmiany

   Powodzenia! kto za takie pieniądze pójdzie do kopalni?!

  •  

   pokaż komentarz

   @boostasioo: tylko ta średnia liczona jest też z różnego rodzaju kierownikami i innymi darmozjadami.

  •  

   pokaż komentarz

   @g3775319: Szydło nie ma kopalni, ale szkołę jazdy.

  •  

   pokaż komentarz

   @g3775319: Takie psie pieniądze i ciężka praca, a jak chcą jakas kopalnie zlikwidować to wielka awantura w Warszawie. Paradoks jakiś...

  •  

   pokaż komentarz

   @Jariii: Ale szydło kiedyś powiedziała że od dziecka za oknem widziała szyb kopalni w brzeszczach i tak ma zostać na wieki

  •  

   pokaż komentarz

   @g3775319: Ciii, ludzie dalej myślą że na kopalni zarabia się kokosy :> Pracowałem, zwolniłem się. Nie za taki hajs, i za takie warunki.

  •  

   pokaż komentarz

   @g3775319 emerytowani górnicy pod zewnętrzną firmę tak jak w wszystkich kopalniach mam w rodzinie 3 takich 45-46 lat na emeryturę i pod firmę na tą samą kopalnie ta sama robota a te dodatkowe 2k na piwo starczy

  •  

   pokaż komentarz

   @DoItAgain pod firmą kiepsko ale na etacie zważywszy że kwalifikacji żadnych nie trzeba mieć źle nie ma

  •  

   pokaż komentarz

   @teqnix: a żeby dostać się pod kopalnie to cud musi być. Swoją drogą byłem na brzeszczach, janinie, Sobieskim, i wiem jakie są tam warunki. Więc nawet bez kwalifikacji bym podziękował (dobrze, że jednak coś potrafię zrobić, i się nie boję zmienić roboty).

  •  

   pokaż komentarz

   @DoItAgain ale ta średnia jest wyliczana na podstawie zarobków górników a nie firm wykonujących zlecenia i tam źle nie ma a dodatkowo 25 lat i emerytura
   Ps. I nie cud tylko znajomości

  •  

   pokaż komentarz

   @teqnix: Wiesz jak było jak ja pracowałem na kopalni? Żeby dostać się bezpośrednio, musiałeś dać 10-15k PLN w łapę, z zastrzeżeniem, że mogli Ci podziękować w ciągu trzech miesięcy. Później zrobili SUG (pracowałem na JSW), ludzie się cieszyli, że ze spółki-córki szybko przejdą pod kopalnię. Takiego wała. Niby zarabiali więcej, ale ucinanie premii było na porządku dziennym (może się poprawiło, nie wiem). Ale nie mieli żadnych dodatków.

   Od zeszłego roku nie zaliczyłem już żadnego zjazdu, i mam nadzieję, że już tego nie będę musiał robić. Podziękowałem temu burdelowi w cholerę.

   A jak wizytowałem na Bogdance, to dwóch ludzików, robiących dokładnie to samo, tylko jeden pracujący pod Bogdanką, a drugi pod firmą-córką, zarabiał dwa razy mniej.

   Na Janinie rozmawiałem ze ślusarzem. 10 lat doświadczenia. 3200 netto za goły miesiąc. Czy to są pieniądze warte tego, żeby ryzykować życie każdego dnia? Moim zdaniem nie. Ja byłem wtedy młody i głupi, jak poszedłem robić na kopalnię (ot, taka przygoda, chęć sprawdzenia się). Teraz z perspektywy czasu (dalej jestem głupi, choć starszy :P) śmiem twierdzić że to była głupia decyzja. I 25 lat pracy nie wynagradza tego. Tak samo jak wyższa emerytura. Wolę sobie powoli skrobać rzepkę na powierzchni, i mnie przynajmniej kilkaset metrów skał, ziemi i piasku nie przysypie. No i kaskę też mam lepszą. Więc nie mam co narzekać.

  •  

   pokaż komentarz

   @mrczeg1991: Ten sam problem który dotknął Walonię, Północno-Zachodnią Francję czy Midlands w UK. Kopalnia często jest jedynym większym pracodawcą w danym mieście, zamknij kopalnię to nagle całe miasto jest zbędne, bo nic oprócz kopalni nie daje pracy. Dodaj do tego że ZZ na kopalniach niewiele się różnią od partyjnej bojówki naganiającej górników na wybory, ciepłe posadki dla związkowców (wystarczy spojrzeć co zostało ze związkowców w sprywatyzowanych stoczniach...) i kilka innych rzeczy.

  •  

   pokaż komentarz

   @DoItAgain wiesz 3200 netto może i nie dużo ale dolicz Barbórkę 14 kartki żywnościowe talony węglowe to zrobi ci się z 5 netto i 25 lat do emerytury gdzie teraz fakt różnice względem sektora prywatnego się zmniejszają ale parę lat temu to była przepaść

  •  

   pokaż komentarz

   @g3775319: na brzeszczaś średnio ścianowi, obstawa zarabio ok 3k/3,5k zł + bony, barbórka, deputat węglowy... więc liczą do kupy ok 5k złociszy wyjdzie, a jak będziesz sie bawił w świętoj?%# to jeszcze jesteś w stanie to 750/1000zl więcej... do tego jak na przodach to czas pracy łączny 6h wliczony do tego jest zjazd i wjazd + dojście czyli ok 3h pracy... także tego... ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @teqnix: w 32 stopniach temperatury, 80% wilgotności. Niby pracujesz 6h, ale jak wyjeżdżasz z dołu to jesteś wyj%?%ny jak koń po wielkiej pardubickiej. Jak kończyłem robotę, to pierwsze co robiłem, to położyć się spać. Taki wykończony fizycznie byłem, i spałem od 2 do 4 godzin. Jeżeli ktoś chce, to nie mam nic przeciwko. Ale ja stwierdziłem że czas na zmiany, i jednak wolę słoneczko na niebie, niż prywatne na czole ;)

 •  

  pokaż komentarz

  Spółki skarbu państwa zyskują dzięki władzy PIS - pamiętam takie newsy parę lat temu gdy wszystko na giełdzie w górę szło.

 •  

  pokaż komentarz

  A co jeśli oni kombinują by sprzedać te państwowe spółki? Przecież celowo mogą je ciągać w dół by ktoś za bezcen kupił.