•  

  pokaż komentarz

  chorwaci to tacy uraińcy bałkanów

  •  

   pokaż komentarz

   @art33: I najbardziej wierny sojusznik Hitlera. Po kapitulacji III Rzeszy wysłali do nich notę protestacyjną, skapitulowali dopiero tydzień po nim.

  •  

   pokaż komentarz

   @art33: a kim są w takim razie Serbowie, albo Bośniacy? Podczas ostatniej wojny (i to w latach 90., nie 40.), wykazywali się wyjątkowym okrucieństwem. Może po prostu tacy są ludzie, że w pewnych warunkach puszczają im hamulce i zabijają jak leci? Nie mówię, że wszyscy, ale na pewno wiele osób ma nieuświadomione predyspozycje do zabijania i gwałtu. Każda wojna to pokazuje.

  •  

   pokaż komentarz

   @JudeMasonPolakozerca: Fajny głos rozsądku, +1.
   Zaraz dostaniesz minusy bo wiadomo, lepiej dehumanizować

  •  

   pokaż komentarz

   @JudeMasonPolakozerca: gówno prawda. Serbowie nie byli na pewno brutalniejsi od chorwatów czy bośniaków. Polecam sprawdzić ile Serbów mieszkało w chorwacji czy bośni przed wojną w Jugosławii, a ile po.
   Źli Serbowie to wymysł niemców (naziści to najlepsi przyjaciele ustaszów) i usa (czyli sojusznika bośni, który grał na osłabienie Serbii, która trzymała z Rosją).
   @Jrv20: Dostaje minusy, bo kłamie. Po wojnie w Jugosławii ustaszom nic nie zrobiono, mało tego chorwat rządził Jugosławią do lat 80. Gdyby Serbowie byli takimi potworami jak chorwaci, to by zrobili z ustaszami porządek i dziś Jugosławia byłaby jednym państwem, bo nie byłoby chorwacji.

  •  

   pokaż komentarz

   Dostaje minusy, bo kłamie. Po wojnie w Jugosławii ustaszom nic nie zrobiono, mało tego chorwat rządził Jugosławią do lat 80. Gdyby Serbowie byli takimi potworami jak chorwaci, to by zrobili z ustaszami porządek i dziś Jugosławia byłaby jednym państwem, bo nie byłoby chorwacji.

   @JakovKarnic: Wystarczy popatrzeć na flage Chorwacji obecnie a na flage ustaszy z czasów rzezi. Nie dość, że nic im nie zrobiono, to chorwaci do dzisiaj mają flage zbrodniarzy.

  •  

   pokaż komentarz

   @JakovKarnic: Przed 1990 500 tysięcy Serbów, obecnie około 200 tysięcy, co i tak nie jest niczym dziwnym. Przesiedlenia są normalnym następstwem wojny i zmiany granic, zwłaszcza jeśli wcześniej ta granica nie istniała.
   Zarówno Chorwaci jak i chorwaccy Serbowie mordowali się równo. Niezdrowym jest twierdzenie, że tylko jedna strona konfliktu odpowiada za całe zło świata.

  •  

   pokaż komentarz

   Komentarz usunięty przez autora

  •  

   pokaż komentarz

   @art33 gdyby Turcy wcześniej się tam nie wj%%?li, byłoby ok... wszystko to wina ekspansji islamu w Europie

  •  

   pokaż komentarz

   @Jrv20 Ładnie nazywasz czystke etniczna jaka była Operacje Oluja - burza. Gdzie 400 tys Serbów straciło swoje domy i ziemię gdzie mieszkali od wieków. Oj tam zwykle przesiedlenia

  •  

   pokaż komentarz

   @woodywoodpecker: Ja widzę w statystykach od 100 tyś do 200. Po drugie ja tego nie nazywam, obiektywnie patrząc to jest następstwo wojny, to samo spotkało Polaków, Niemców, Żydów etc.
   Chciałbym poczytać o tej czystce etnicznej, podlinkuj skoro już rzucasz taką tezę, bo z tego co powszednie wiadomo zginęło około 1k Serbów- i to nie są dane z dupy tylko taką statystykę podaje rząd serbski

  •  

   pokaż komentarz

   @Jrv20 Tutaj masz definicje czystki etnicznej

   źródło: 1559735495236.mozilla.firefox.png

  •  

   pokaż komentarz

   @JakovKarnic Michalkiewicz twierdzi że rozpad Bałkanów zorganizowały niemieckie służby napuszczając Chorwatów na resztę sąsiadów.

  •  

   pokaż komentarz

   @woodywoodpecker: Czym różni się to od Srebrenicy Albo Wołynia czy od czystki indian amerykańskich?

  •  

   pokaż komentarz

   @Szymszel: Bardziej serbofiliskiej teorii nie słyszałem, to Chorwaci wjechali to Słowenii kiedy ta się odłączyła i to Chorwaci rozpoczęli wojnę z Chorwatami kiedy ta się odłączyła? Serbowie rozpoczęli tą wojnę zdając sobie sprawę, że bez Chorwacji byliby ekonomicznie w dupie

  •  

   pokaż komentarz

   gówno prawda. Serbowie nie byli na pewno brutalniejsi od chorwatów czy bośniaków. Polecam sprawdzić ile Serbów mieszkało w chorwacji czy bośni przed wojną w Jugosławii, a ile po.

   @JakovKarnic: ale co gówno prawda? Jesteś niedorozwinięty, czy masz po prostu problem z czytaniem? Ja nie oceniłem ani Serbów, ani Bośniaków, ani Chorwatów. Napisałem tylko, że wszyscy byli brutalni bo wojna temu sprzyja, a Ty wyjeżdżasz z własnymi ocenami pod tytułem "kto był brutalniejszy". Czy to jest konstruktywne i pomaga cokolwiek rozwiązać?

  •  

   pokaż komentarz

   @JudeMasonPolakozerca: Owszem okoliczności czynią mordercę to prawda, jak również prawdą jest że w dzisiejszych czasach zwykli ludzie również mogli by dopuścić tego typu zbrodni. Ale prawdą jest również to że religia + nacjonalizm wypłukują z ludzi człowieczeństwo, wrażliwość, inteligencję i sprzyjają tego typu psychopatycznym zachowaniom. Na Bałkanach fałszywa religijność zawsze była podszyta nacjonalizmem stąd te zbrodnie.

  •  

   pokaż komentarz

   Ale prawdą jest również to że religia + nacjonalizm wypłukują z ludzi człowieczeństwo, wrażliwość, inteligencję i sprzyjają tego typu psychopatycznym zachowaniom.

   @StraponPrawilnosci: oczywiście. 100% racji. Dla mnie religia i nacjonalizm to jednostki chorobowe, ale jak piszesz o tym na wykopie to zaraz porównują Cię do Stalina ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   Michalkiewicz twierdzi że rozpad Bałkanów zorganizowały niemieckie służby napuszczając Chorwatów na resztę sąsiadów.

   @Szymszel: Michałkiewicz zapomniał o amerykanach i CIA, które wspierało Serbów czy... poczytajcie sobie zresztą o Srebrnicy, USA mówi, że dopóki nie będzie wielu ofiar nie zareaguje, bo opinia publiczna, a tu nagle biedni Bośniacy wymordowani. Cóż za przypadek...

   że wszyscy byli brutalni

   @JudeMasonPolakozerca: uwaga, to nie jest moja opinia, zanim mnie ktoś zaatakuje.
   Myślenie na poziomie: "Polacy i Niemcy byli brutalni, może i Polacy brutalnie byli mordowani przez nazistów, ale przecież Polacy też zabili paru Niemców."

   @Jrv20: ja nie mówię, że Serbowie nie mordowali, ale aktualnie na świecie są obwiniani za całe zło świata. A taka prawda, że w czasie II WŚ byli ofiarami wojny, a w czasie wojny w Jugosławii, każdy się mordował.

  •  

   pokaż komentarz

   uwaga, to nie jest moja opinia, zanim mnie ktoś zaatakuje.
   Myślenie na poziomie: "Polacy i Niemcy byli brutalni, może i Polacy brutalnie byli mordowani przez nazistów, ale przecież Polacy też zabili paru Niemców."


   @JakovKarnic: gdyby Polacy, podobnie jak Niemcy, byli przez kilka długich lat indoktrynowani propagandą Goebbelsa, a następnie wmówiono by im, że zostali zaatakowani (po to była niemiecka prowokacja w Gliwicach) to też dużo chętniej szliby bić Niemca (zresztą antyniemieckich zgromadzeń było bez liku). Gdyby do tego groziło im gestapo i obóz koncentracyjny za kwestionowanie roli przywódczej partii i odmowę służby wojskowej to ... wykonywaliby te rozkazy jeszcze sumienniej. Nie mówię, że wszyscy, bo wielu zawsze było u nas ludzi o nastawieniu antysystemowym, kochających złotą polską wolność. Jednak w czasie wojny Polacy nie mieli większej szansy, żeby się wykazać bo zostali szybko pokonani i wzięci pod but przez brutalniejszego wroga (i pewnie w kontrze do jego zachowań mądrzejsi ludzie brali za punkt honoru zachowanie postawy humanitarnej).
   Swoją drogą - miałem kumpla, który służył w latach 90. jako najemnik w armii serbskiej i bez ceregieli opowiadał o zbrodniach jakie popełniane były po każdej ze stron. Też Serbów usprawiedliwiał, ale, być może, gdyby Chorwaci, albo Bośniacy zapłacili mu więcej - usprawiedliwiałby ich. Wojna jest bezlitosna i szybko odziera ludzi z człowieczeństwa.

  •  

   pokaż komentarz

   @BobMarlej:

   ... skapitulowali dopiero tydzień po nim.

   Z całym respektem drobna korekta, jeśli pozwolisz - nie tydzień po kapitulacji Trzeciej Rzeszy, a siedemnaście dni (w dniu 25 maja 1945 roku):

   Bitwa pod Odžakiem.

  •  

   pokaż komentarz

   @BobMarlej:

   Co więcej - niedobitki chorwackiej armii...

   Križari (Krzyżowcy)

   ... prowadziły działania partyzanckie, według tamtejszych źródeł aż do 1950 roku:

   źródło: cro-eu.com

  •  

   pokaż komentarz

   @JudeMasonPolakozerca: Serbowie, Chorwaci,Bośniacy, WSZYSCY popełniali w latach 90-tych zbrodnie niewyobrażalne dla współczesnego przedstawiciela zachodniej cywilizacji, ot bałkańska specjalność

  •  

   pokaż komentarz

   Nie mówię, że wszyscy, ale na pewno wiele osób ma nieuświadomione predyspozycje do zabijania i gwałtu. Każda wojna to pokazuje.
   @JudeMasonPolakozerca
   Naukowo udowodniono, ze taka teoria jest z d@py sorry

  •  

   pokaż komentarz

   podasz jakieś przykłady albo źródła?

   @firefighter: ale czego konkretnie?

  •  

   pokaż komentarz

   Naukowo udowodniono, ze taka teoria jest z d@py sorry

   @sidhe: ale co udowodniono? Udowodniono też, że jak daje się przypadkowym ludziom władzę to szybko zaczynają jej nadużywać, a kiedy władza ta jest niczym nieograniczona to potrafią znęcać się nad osobami sobie podporządkowanymi. Każda wojna pokazuje dokładnie to samo - nieskazitelni obywatele zaczynają traktować śmierć i gwałt jako coś zwyczajnego, jak jedzenie, albo robienie kupy. Czy to Niemcy, czy Rosjanie, czy Polacy (my nie mieliśmy w ostatnich wiekach gdzie się wykazać, ale jak jeszcze najeżdżaliśmy Rosjan, albo pacyfikowaliśmy Ukraińców to dokonywaliśmy gwałtów i zbrodni nie mniejszych od nich, wystarczy sięgnąć do książek), czy Ukraińcy, czy Amerykanie.
   Polecam bardzo dobrą książkę, napisaną w oparciu o nagrania prywatnych rozmów żołnierzy Wehrmachtu, nieświadomych tego, że są nagrywani:
   https://wydawnictwo.krytykapolityczna.pl/zolnierze-welzer-neitzel-249
   Ludzie pochodzący często z dobrych domów, dobrze wykształceni, w normalnych warunkach - idealni mężowie, ojcowie i obywatele. Na wojnie - wyzbywający się wrażliwości kaci, albo obojętni obserwatorzy zbrodni.

  •  

   pokaż komentarz

   ale na pewno wiele osób ma nieuświadomione predyspozycje do zabijania i gwałtu. Każda wojna to pokazuje.

   @JudeMasonPolakozerca:
   naukowo udowodniono, że nie ma żadnej pewności co do owych predyspozycji. Uogólniasz, bez podstaw tak naprawdę.
   Zwykły "szarak" nie jest bandytą, i raczej trudno go do tego sprowokować. Bestiami staja się ludzie mający już wcześniej do tego predyspozycje. Socjopaci, chorzy psychicznie itp.
   Nauka Wąski

  •  

   pokaż komentarz

   Na wojnie - wyzbywający się wrażliwości kaci, albo obojętni obserwatorzy zbrodn

   @JudeMasonPolakozerca:
   Słowo klucz. "wojna"
   nie potrafisz sobie wyobrazić, co wojna potrafi zrobić z człowieka, jeśli na niej nie byłeś. Ja byłem, wiem.

  •  

   pokaż komentarz

   @sidhe: psychopaci podczas wojny ciągną za sobą wielu takich szaraków, którzy - często ze strachu - stają się obojętni i posłuszni. Po 10 czy 20 gwałcie czy egzekucji jest im już wszystko jedno. Książka podana przeze mnie wyżej jest tego niesamowicie przygnębiającym świadectwem.

  •  

   pokaż komentarz

   Słowo klucz. "wojna"

   @sidhe: przecież cały czas kuźwa o tym piszę. Czytaj ze zrozumieniem.

  •  

   pokaż komentarz

   Każda wojna pokazuje dokładnie to samo - nieskazitelni obywatele zaczynają traktować śmierć i gwałt jako coś zwyczajnego, jak jedzenie, albo robienie kupy

   @JudeMasonPolakozerca:
   Poniekąd tak, jak do tej pory.
   Ale nie wrzucaj każdego do tego worka.
   NIE WIESZ, jak zachowa się Polak w określonej sytuacji wojennej. Misje to coś zupełnie innego niż np. obrona własnego terytorium, domu.
   My, Polacy, nie mamy żadnego imperatywu by być najeźdzcami. Nie mamy moralnego dysonansu z tym związanego dziś. Dlatego przyrównywanie Polaków do jakiejkolwiek nacji, dążącej do zawładnięcia nie swoim terytorium z założenia jest bezsensowne.

  •  

   pokaż komentarz

   psychopaci podczas wojny ciągną za sobą wielu takich szaraków, którzy - często ze strachu - stają się obojętni i posłuszni.

   @JudeMasonPolakozerca:
   Byłeś w wojsku?
   Masz świadomość, że takich ludzi dość szybko się dziś eliminuje z struktur kluczowych, lub zwyczajnie wypier@ala z służby?

  •  

   pokaż komentarz

   . Po 10 czy 20 gwałcie czy egzekucji jest im już wszystko jedno

   @JudeMasonPolakozerca:
   Nie zawsze.
   Można dywagować, czy ten schemat jest ZAWSZE sprawdzalny, ale życie pokazuje że niekoniecznie.
   Znam z własnego doświadczenia.
   Był taki, ch@@ wredny, dostał kulkę w kolano i go zwieźli. Kula od swojego, nie wroga.

  •  

   pokaż komentarz

   My, Polacy, nie mamy żadnego imperatywu by być najeźdzcami.

   @sidhe: bo przez ostatnie 300 lat byliśmy głównie stroną najeżdżaną. Wcześniej, kiedy sami najeżdżaliśmy, robiliśmy to samo.

   Misje to coś zupełnie innego niż np. obrona własnego terytorium, domu.

   Oczywiście, ale nawet na misjach zdarzają się przypadki zachowań mało honorowych. Jak Serbowie gwałcili bośniackie kobiety w obozach dla uchodźców to obok stały sobie spokojnie niebieskie hełmy i obserwowały te zdarzenia jakby nigdy nic. Nie chcieli zaogniać sytuacji... W Wietnamie Amerykanie nie byli u siebie i nie bronili własnego domu, ale też zdarzało się palenie wiosek, gwałcenie kobiet i strzelanie do bezbronnych cywili. Ot, tak. Po prostu wojna.

   Byłeś w wojsku?

   Oczywiście, że nie. Tzn. bardzo chciałem, ale w latach 90. kiedy brali do wojska moich kolegów, większość z nich spędzała tam czas na byciu koconym, a następnie na koceniu innych, chlaniu wina i jaraniu skrętów. Przez rok służby wystrzeliwali 2 magazynki amunicji. Stwierdziłem, że do tak gównianego wojska nie pójdę i wybrałem studia. Nie żałuję. Chociaż do dzisiejszej armii poszedłbym już z chęcią, tylko trochę za późno na to.

   Masz świadomość, że takich ludzi dość szybko się dziś eliminuje z struktur kluczowych, lub zwyczajnie wypier@ala z służby?

   Mówisz o sytuacji idealnej i dziejącej się dzisiaj. W trakcie wojny jest inaczej bo bezwzględność ma wyższą cenę na polu walki niż litowanie się nad każdym żywym człowiekiem po stronie wroga. W latach 90., w Jugosławii nikt się takimi detalami jak czyjeś życie i zdrowie nie przejmował. Kolega, który wyjechał tam jako najemnik opowiadał, że wchodzili do wioski, gdzie witały ich ukrzyżowane przez Bośniaków ciężarne kobiety z rozciętymi brzuchami. W odwecie Serbowie zamykali ludzi w stodole i wrzucali granaty. Ot, taka wojenna realita.

   Od znajomych służących w Afganistanie czy Iraku takich opowieści już nie słyszałem, ale to, że po jakimś czasie przestajesz myśleć czy następnym strzałem kogoś zabijesz - owszem.

  •  

   pokaż komentarz

   Wcześniej, kiedy sami najeżdżaliśmy, robiliśmy to samo.

   @JudeMasonPolakozerca:
   Podaj mi jakiekolwiek przykłady celowej eksterminacji grup etnicznych, dokonanych KIEDYKOLWIEK przez Polaków

  •  

   pokaż komentarz

   to obok stały sobie spokojnie niebieskie hełmy i obserwowały te zdarzenia jakby nigdy nic

   @JudeMasonPolakozerca:
   mało wiesz.
   to co media piszą, niekoniecznie jest do końca prawdą

  •  

   pokaż komentarz

   Chociaż do dzisiejszej armii poszedłbym już z chęcią, tylko trochę za późno na to.

   @JudeMasonPolakozerca:
   Zgłoś się. kto wie? może masz coś do zaoferowania przydatnego? O ile nie ważysz 100kg+ i woda zamiast mięśni..

  •  

   pokaż komentarz

   W trakcie wojny jest inaczej bo bezwzględność ma wyższą cenę na polu walki niż litowanie się nad każdym żywym człowiekiem po stronie wroga.

   @JudeMasonPolakozerca:
   Nie wiem skąd masz te wzorce.
   Ja u siebie w drużynie takiego debila wykopałmbym w trybie mocno przyspieszonym, z prędkością światła.
   Bo psuje ogólnie całość.

  •  

   pokaż komentarz

   wchodzili do wioski, gdzie witały ich ukrzyżowane przez Bośniaków ciężarne kobiety z rozciętymi brzuchami. W odwecie Serbowie zamykali ludzi w stodole i wrzucali granaty. Ot, taka wojenna realita.

   @JudeMasonPolakozerca:
   Bywało. fakt.
   Humani to w swej naturze zwierzęta, łatwo dość ich do takiego poziomu sprowadzić.
   Gdy ma się odpowiednią dźwignię

  •  

   pokaż komentarz

   Podaj mi jakiekolwiek przykłady celowej eksterminacji grup etnicznych, dokonanych KIEDYKOLWIEK przez Polaków

   @sidhe: pacyfikacja Ukrainy przez Czarnieckiego w XVII wieku. Wycinał całe wsie - chłopów, kobiety, dzieci. Szacuje się, że jego wojska mogły zabić nawet sto tysięcy ludzi.

   mało wiesz.
   to co media piszą, niekoniecznie jest do końca prawdą


   Staram się nie polegać na mediach. Czytam dużo, mam trochę znajomych w wojsku, niektórzy po misjach, niektórzy leczący się z PTSD, więc dużo ciekawych rzeczy już usłyszałem.

   Zgłoś się. kto wie? może masz coś do zaoferowania przydatnego? O ile nie ważysz 100kg+ i woda zamiast mięśni..

   Trenuję sztuki walki i jestem strzelcem sportowym, ale mam już 4 dychy na karku i dzieci na utrzymaniu. Za dużo obowiązków na taką rewolucję. Gdyby trzeba było bronić kraju przed niesprowokowaną agresją to nie miałbym wątpliwości co trzeba robić, ale w czasach pokoju lepiej, żeby robili to młodsi ludzie.

  •  

   pokaż komentarz

   @JudeMasonPolakozerca
   Cacy...mam wiecej, ale ja nohuman.
   Tylko po kiego grrzyba taki spier@ilny nick masz?

  •  

   pokaż komentarz

   po kiego grrzyba taki spier@ilny nick masz?

   @sidhe: żeby prowokować ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @JudeMasonPolakozerca
   Tos zle go zredagowal.
   Prowokacja jest dobra, gdy nie ustawia

  •  

   pokaż komentarz

   @JudeMasonPolakozerca
   Dodaj pytajnik. Wtedy prowokuje, ale nie okresla

 •  

  pokaż komentarz

  Watykan wiedział o zbrodniach w Chorwacji; miał tam swojego nuncjusza.I ani słowa protestu, a wręcz przeciwnie, pełne poparcie. W maju 1941 r., w czasie największych rzezi, papież Pius XII przyjął na uroczystej audiencji i błogosławił Pavelicia, przywódcę ustaszowskich zbrodniarzy. Papieżowi nie przeszkadzało, że już wtedy ciążyły na Paveliciu wyroki śmierci wydane w Jugosławii za podwójne morderstwo oraz w 1936 roku we Francji i w Jugosławii za współorganizację zamachu, w którym zamordowano w Marsylii króla Jugosławii i ministra spraw zagranicznych Francji. O tym zbrodniarzu abp Stepinac pisał: „Poglawnik (führer) jest szczerym katolikiem”. Stepinac, arcybiskup Zagrzebia i prymas Chorwacji, duchowy „opiekun” ustaszów, w 1942 r. został ich duszpasterzem. Musiał wiedzieć o zbrodniach oraz wyczynach swoich duchownych, skoro w krótkim czasie pod ich przywództwem militarnym lub duchowym wymordowano prawie milion ludzi, a dwa miliony Serbów przymusowo ochrzczono. Uzgodnił nawet przejmowanie serbskich cerkwi, a przymusowe nawracanie Serbów z prawosławia nazywał dziełem bożym. W 1943 r. przedstawiał kurii zasługi ustaszów w nawracaniu na katolicyzm, dziękował duchownym, zwłaszcza franciszkanom. W tramwajach, urzędach, sklepach i restauracjach Zagrzebia nakazał rozwiesić tabliczki o treści: „Serbom, Żydom, koczownikom i psom wstęp wzbroniony”.

  Ale oczywiście kozłem ofiarnym bałkanów zostali Serbowie.

  Jan Paweł II klęczy przed mauzoleum wyniesionego przez siebie na ołtarze faszystowskiego arcybiskupa, późniejszego kardynała — Alojzije Stepinaca.

  źródło: i.sadistic.pl

 •  

  pokaż komentarz

  Warto przeczytać tak na początek, a później poszukać bardziej konkretnych informacji. Jak pierwszy raz to czytałem, to mi dreszcze po plecach przeszły.

  Jasenovac, katolicki obóz śmierci

 •  
  nietenteges

  +5

  pokaż komentarz

  Czytając jakże częste wpisy na wykopku o tych wszystkich zbrodniach wojennych dochodzę do jednej konkluzji. Nie ważna narodowość zbrodniarzy, ich pochodzenie, przynależność do organizacji, kolor skóry, płeć czy wiek. Wojna to jest taki okres kiedy w ludziach odzywają się najgorsze ukryte instynkty albo wprost przeciwnie - te najbardziej ludzkie. Niejedne badania psychologiczne potwierdzają istnienie w każdym człowieku bestii, wystarczy stworzyć odpowiednie warunki do jej uwolnienia. Wojna jest warunkiem doskonałym. Każdy chce przeżyć, za wszelką cenę. Albo giniesz ty albo twój przeciwnik, wybór jest prosty. A to czy zabijesz go w walce 1:1 czy z grupą najpierw będziesz się nad nim znęcał i zamordujesz w bestialski sposób schodzi na drugi plan.

 •  

  pokaż komentarz

  Nikt tak nie psuje opinii Bogu jak ludzie.