•  

  pokaż komentarz

  Pracowałem z Litwinami. Zawistni, wywyższający się, pracowici i jak jeden mąż.. Mają jakieś "ale" do Polaków.

  •  

   pokaż komentarz

   @ManWithNoName ja z nimi też pracowałem i nigdy nie było żadnego problemu a litwinki są świetne

  •  

   pokaż komentarz

   @ManWithNoName to "ale" nazywa się kompleksem niższości

  •  

   pokaż komentarz

   @ManWithNoName: byłam w Wilnie na wymianie studenckiej. Przyjechałam tam z innymi studentami, byliśmy nastawieni pozytywnie,był to dla nas pierwszy pobyt na Litwie i byliśmy w szoku jakiego chamstwa, dyskryminacji i wrogości doświadczylismy od Litwinów - nauczycieli akademickich. Po początkowym szoku przyszedł śmiech jak te profesury tłumaczyły innym zagranicznym studentom,że wygrali bitwę pod Grunwaldem, pomijając że Polacy jednak mieli wojsko i kawalerię,a oni wieśniaków z widłami xD

  •  

   pokaż komentarz

   @ManWithNoName:

   Mają jakieś "ale" do Polaków.

   Najpierw zaczęli budować swoją tożsamość narodową w opozycji do Polaków, potem po Wielkiej Wojnie mieliśmy konflikt o granice, a nowa tożsamość wykluczała możliwość ponownej unii. I podobnie jak w przypadku Czechów niewytłumaczona małostkowość nie pozwala im odpuścić nawet w obliczu dużego zagrożenia. Tak było w czasie 20-lecia międzywojennego z Litwą i Czechami i tak jest dalej w ich mentalności.

  •  

   pokaż komentarz

   Po początkowym szoku przyszedł śmiech jak te profesury tłumaczyły innym zagranicznym studentom,że wygrali bitwę pod Grunwaldem, pomijając że Polacy jednak mieli wojsko i kawalerię,a oni wieśniaków z widłami xD

   @ZnawczyniTematu: No widzisz, a na chamstwo i wrogość Litwinów odpowiadasz ignorancją i poczuciem wyższości. Siły litewskie były liczne, dobrze zorganizowane i to Krzyżacy przejmowali wiele elementów uzbrojenia i taktyki litewskiej. Mit niezorganizowanej bandy dzikusów w skórach, futrach i z słabym uzbrojeniem to już nawet Jędrek prostował.

   Polecam wykład historyka w tym temacie:
   https://www.youtube.com/watch?v=iec8VfnQFRQ
   A tutaj ten mit prostuje Jędrek (od 10:20)
   https://www.youtube.com/watch?v=t9pM_lU05I4

  •  

   pokaż komentarz

   @wolodia: dzięki, nie wiedzialam o tym, w szkole nas uczyli że Polska miala porządne wojsko a litwini to pospolstwo z widłami. W każdym razie, nie lubią Polaków mimo że kiedyś byliśmy jednym państwem i bardzo dbają o to by w Wilnie było jak najmniej pozostałosci po historii polskiej tego miasta.

  •  

   pokaż komentarz

   dzięki, nie wiedzialam o tym, w szkole nas uczyli że Polska miala porządne wojsko a litwini to pospolstwo z widłami.

   @ZnawczyniTematu: No widzisz, a jesteś zaskoczona i zszokowana ignorancją Litwinów. Wszyscy jesteśmy produktami naszych systemów edukacji i przez całe dekady w szkołach tłuczono zafałszowane wizję wielu wydarzeń historycznych, tak aby pasowały do ówczesnego przekazu politycznego. U nas do tego doszła książka i film "Krzyżacy", które niestety z realiami historycznymi też nie mają dużo wspólnego.

   W każdym razie, nie lubią Polaków mimo że kiedyś byliśmy jednym państwem i bardzo dbają o to by w Wilnie było jak najmniej pozostałosci po historii polskiej tego miasta.

   @ZnawczyniTematu: Za to my robiliśmy dokładnie to samo z poniemiecką historią na Górnym Śląsku, nie mówiąc w ogóle o przedwojennych akcjach wynarodawiających na Kresach. Mogę się założyć, że na każdego litewskiego szowinistę walczącego z jakimkolwiek przejawem polskości Wilna znajdzie się polski "patriota" przekonany o odwiecznej polskości Śląska i reagującego nerwowo na jakiekolwiek przypomnienie o niemieckiej historii regionów obecnie należących do Polski. Przykładów nie trzeba szukać daleko, wystarczy przypomnieć ostatniego fejknewsa o "pruskiej" warcie w Gdańsku, a jeszcze kilka lat temu restauracja historycznego napisu "Glück auf" na pruskiej sztolni w Zabrzu budziła kontrowersje i protesty.

   Trochę napsuliśmy sobie nawzajem krwi w XX wieku i my, Polacy, lubimy myśleć o sobie jako o niewinnych ofiarach ostatnich dwóch stuleci, ale zarówno Litwini jak i Czesi mają nam pewne rzeczy za złe. Dla przykładu, my jesteśmy przekonani o naszej słusznej racji zajęcia polskiego Zaolzia, gdyż Czesi wbili nam nóż w plecy gdy my odpieraliśmy bolszewików, podczas gdyby zapytać się dziś wielu Czechów mieszkających na Zaolziu to wielu z nich powie że Polaków to oni bardzo dobrze zapamiętali w 1938 roku.

   Nie neguję negatywnych zachowań z strony Litwinów, tylko proponuję czasami przyjrzeć się sobie zanim zobaczymy w innych szowinizm i chamstwo. Czasami trzeba wyjść ponad stereotypy narodowe i uprzedzenia i przestać liczyć kto został bardziej skrzywdzony przez historię.

  •  

   pokaż komentarz

   @ManWithNoName: dzieki za cynk. Już zapiąłem w moim dzienniczka narodowości że litwinów mam nie lubić

  •  

   pokaż komentarz

   @ManWithNoName właśnie siedzi obok mnie Litwin i jest jednym z moich ulubionych "znajomych" z pracy.. byłem też kilka razy u niego na chacie a on był u mnie i wszystko spoko ¯\(ツ)

  •  

   pokaż komentarz

   Mit niezorganizowanej bandy dzikusów w skórach, futrach i z słabym uzbrojeniem to już nawet Jędrek prostował.

   @wolodia: proszę cię, nie powołuj się na jędrka
   koleś fajnie opowiada, ale zdarzało mu się powielać różne błędy historyczne
   apogeum to chyba odcinek o wyprawach krzyżowych

  •  

   pokaż komentarz

   proszę cię, nie powołuj się na jędrka
   koleś fajnie opowiada, ale zdarzało mu się powielać różne błędy historyczne
   apogeum to chyba odcinek o wyprawach krzyżowych


   @trebeter: Tak, Jędrek miał trochę błędów a tamten odcinek był jednym wielkim nieporozumieniem. Dlatego wrzuciłem wykład o Grunwaldzie profesjonalnego historyka, zaś na Jędrka powołałem się gdyż a) był i jest popularny na Wykopie, b) jest bardziej przystępny, c) w tej kwestii myślę że się nie myli.

  •  

   pokaż komentarz

   @Beobe: @rafal-heros: @wolodia: @ZnawczyniTematu: @janekplaskacz: Polecam poczytac angielska wikipedie o Litwie, Commonwealth, Polsce. Odkad poczytalem, a potem jeszcze inne zrodla z ciekawosci przejrzalem, odtad nie dziwie sie, ze Litwini mieli uprzedzenia. A, ze maja nadal... coz tak samo jak my do Niemcow, Rosjan, Ukraincow i innych nacji.

  •  

   pokaż komentarz

   Commonwealth, Polsce. Odkad poczytalem, a potem jeszcze inne zrodla z ciekawosci przejrzalem, odtad nie dziwie sie, ze Litwini mieli uprzedzenia. A, ze maja nadal... coz tak samo jak my do Niemcow, Rosjan, Ukraincow i innych nacji.

   @Piz-dur: Jest wiele elementów historii, które postrzega się różnie. Dla nas Rzeczpospolita Obojga Narodów to lata chwały i potęgi, ale dla wielu Litwinów mogą być odbierane inaczej gdyż stopniowo tracili na znaczeniu a szlachta się polonizowała. Podobnie jak Ukraińcy, gdyż Ruś była raczej kolonią niż częścią europejskiego mocarstwa.

   A niestety, jest wiele elementów współczesnej historii o których mówi się u nas mało. Zarówno II RP i PRL mają sporo na sumieniu jeśli chodzi o politykę narodowościową wobec mniejszości i nie można wszystkiego zbijać hasłem "skoro Ukraińcy nas mordowali na Wołyniu, to co z tego że 20 lat wcześniej my niszczyliśmy ich kulturę". Wolimy historię w której my jesteśmy tylko ofiarą, nigdy oprawcą, zaś stosunki narodowościowe są klarowane i jasne w interpretacji.

  •  

   pokaż komentarz

   @ManWithNoName: Dziwne, że jeszcze nikt nie napisał o tym kim są dzisiejsi Litwini, a kim są z kolei są ci, których za tych średniowiecznych Litwinów uważamy i zbyt wiele osób stawia tutaj znak równości pt. dzisiejsza Litwa = historyczna Litwa/WKL.

  •  

   pokaż komentarz

   @wolodia: litwini mieli głównie lekko zbrojna kawalerię. Nie mieli takiego ciężkiego wyposażenia jak wojska polskie i zakonne gdyż nie musieli- ich armia walczyła na stepach z tatarami i ganiała się z krzyżakami po lasach. Co do piechoty z widłami to była ona po stronie polskiej .obok ciężkozbrojnejgo rycerstwa

  •  

   pokaż komentarz

   @ManWithNoName też pracowałem i pewnie zależy od poziomu stanowiska i ludzi :) Jaką pracę wykonywałeś? Siedzę w branży IT i wszyscy mega pozytywni, czasem witaliśmy się powitaniem "Wilno nasze", zawsze starali powiedzieć coś do mnie po polsku, ogólnie wszystko mega sympatycznie i w przyjacielskiej atmosferze. Często rozmawiałem z ludźmi f2f apropo stosunków Litwa-Polska i każdy mówił, że przecież spora część Wilna to Polacy i nie wiedzą z czym ludzie mają problem, w końcu mamy wspólna historię. Śmiało mogę powiedzieć, że byłem traktowany lepiej niż tamtejsi pracownicy jako zagraniczniak i wspominam Wilno mega dobrze pod względem ludzi :)

  •  

   pokaż komentarz

   @Piz-dur:

   A, ze maja nadal... coz tak samo jak my do Niemcow, Rosjan, Ukraincow i innych nacji.

   Hmm, raczej nie. Nie mielibyśmy (nie mamy) żadnych problemów wejść w sojusz z Niemcami czy Ukraińcami pomimo tego co doświadczyliśmy. Natomiast Litwa czy Czechy nie chciały słyszeć o żadnym sojuszu. Poczytaj o tym jak Litwa przepuściła wojska radzieckie w 1919 i jak Czechy blokowały dostawy broni. I to wszystko robiły w obliczu zagrożenia instant komunizmem, który by dostały wraz z wygraną sowiecką.

  •  

   pokaż komentarz

   @wolodia: A nie jest też tak, że Litwini z którymi mieliśmy Unię to bardziej dzisiejsza Białoruś a dzisiejsza Litwa to dawna Żmudź?

  •  

   pokaż komentarz

   @microtv potwierdzam. Litwinki są super i dobrze się ruchają .

  •  

   pokaż komentarz

   Siły litewskie były liczne, dobrze zorganizowane

   @wolodia: no spoko, ale jaki to ma związek z krajem "Litwa" który teraz mamy na mapie poza nazwą?

  •  

   pokaż komentarz

   @wolodia:

   Krzyżacy przejmowali wiele elementów uzbrojenia i taktyki litewskiej.
   Niezupelnie, po prostu Krzyzacy opierali sie w bardzo duzej czesci na mieszkancach podbitych przez siebie Prus, ktorzy niewiele sie od Litwinow roznili. A uzbrojenie Baltowie mieli faktycznie calkiem niezle i dobrze dostosowane do tamtych warunkow. Zwlaszcza tarcze - paweze byly doskonale przemyslane i swietnie odpieraly wszelkiego rodzaju pociski. Za posrednictwem Czech przejela paweze cala Europa. Litwini przeciez w bardzo krotkim czasie podbili ogromna czesc Rusi.

  •  

   pokaż komentarz

   @Adsu dokładnie. To samo występuje u Polaków w stosunku do obywateli zachodu.

  •  

   pokaż komentarz

   @tekjow nie zauważyłem ( ͡° ʖ̯ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @delbana a nie tam jakieś ahy i ochy tutaj to nie lubię tam nie.... Są zajebiste.

  •  

   pokaż komentarz

   @ZnawczyniTematu: Oni wcale nie mieli jakichś wieśniaków z widłami. Mieli normalne wojsko, takie samo jak w Polsce, czy na Rusi. Kwestią pozostawało tylko to, że byli pogańscy. W ogóle wszyscy się kłócą o to, kto wygrał bitwę pod Grunwaldem. Z racji tego, że było tam wojsko ruskie, to dzisiaj nawet Ruscy mówią o tej bitwie jak o swojej XD

   W ogóle wszyscy, którzy mieli jakieś zatargi z Krzyżakami mówią o tym, że wygrali bitwę pod Grunwaldem. A że wszyscy sąsiedzi Krzyżaków mieli z nimi zatargi, to wszyscy uważają, że wygrali bitwę XDD

  •  

   pokaż komentarz

   @ManWithNoName: Często bywam w Wilnie bo dziadek i ojciec są Litwinami i przyznaję ci 100% rację.
   A z ciekawostek to 3 zwrotka hymnu litewskiego nawiązuje do czasów uni, kiedy to litewska kultura była tłamszona przez Polaków. Taka metafora.

  •  

   pokaż komentarz

   właśnie siedzi obok mnie Litwin i jest jednym z moich ulubionych "znajomych" z pracy.. byłem też kilka razy u niego na chacie a on był u mnie i wszystko spoko ¯(ツ)/¯

   @Beobe: Zdarza się. Są też normalni jak widać. Ja niestety nie spotkałem żadnego normalnego.

  •  

   pokaż komentarz

   @ManWithNoName a wiec nie powinieneś generalizowac bo to mega niesprawiedliwe.. może poprostu trafiłeś źle ¯\(ツ)

  •  

   pokaż komentarz

   dzięki, nie wiedzialam o tym, w szkole nas uczyli że Polska miala porządne wojsko a litwini to pospolstwo z

   @wolodia: Myślę, że to była ironia. W szkole mnie uczyli, że Polacy wspólnie z wojskami WKL i wojskami Tatarskimi pokonaliśmy wspólnie wojska Krzyżackie i ich najemnych wojaków.
   Nigdy nie było roztrząsane, kto był pospólstwem a kto był panami. Nawet jeżeli brak jest materiałów źródłowych - to nie koncetrujemy się na kronice Długosza. To co pamiętam z podręczników historii to rozdzielenie wróg - my: w moim czasie Germani - pozostali mieszkańcy tych ziem. Nigdy nie było roztrząsane kto był bardziej panem a kto poddanym w wojskach reprezentowanych przez króla Polski, który pochodził z Litwy. Uczyliśmy się o jedności i solidarności ludów niegermańskich w wojnie z odwiecznym wrogiem - Niemcami.

  •  

   pokaż komentarz

   @Beobe: Albo w okolicy miałem kumulację litwinów, którzy nie lubią polaków. Zresztą, wiele osób potwierdziło moje słowa więc coś jest na rzeczy.

  •  

   pokaż komentarz

   @ManWithNoName podejrzewam, że to jest na tej samej zasadzie jak byś zrobił sondę uliczną w Polsce i zadał pytanie: Czy lubisz Niemców/Ruskich? wynik pewnie znasz.. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @ManWithNoName: @ManWithNoName: tez z nimi pracowałem w Polsce i za granica i wg mnie pracowici tak normalnie jak i Polacy,ale mało inteligentni i jakoś tak słabo rezolutni...im trzeba było więcej tłumaczyć jak np Rosjanom...po pracy Rosjanie przewaznie byli z Polakami,a Litwini na boku i nie wiem do dzisiaj dlaczego?chyba taki smutny naród,bo radości w nich nie widziałem przez prawie rok...

  •  

   pokaż komentarz

   @SmokeProspector:

   A nie jest też tak, że Litwini z którymi mieliśmy Unię to bardziej dzisiejsza Białoruś a dzisiejsza Litwa to dawna Żmudź?

   Kulturowo jak najbardziej, wystarczy chociażby wspomnieć, że językiem urzędowym WKL był język starobiałoruski. A że w XIX wieku żmudzińscy chłopi przywłaszczyli sobie jego spuściznę to już inna historia

   https://pl.wikipedia.org/wiki/J%C4%99zyk_ruski

  •  

   pokaż komentarz

   Przykładów nie trzeba szukać daleko, wystarczy przypomnieć ostatniego fejknewsa o "pruskiej" warcie w Gdańsku, a jeszcze kilka lat temu restauracja historycznego napisu "Glück auf" na pruskiej sztolni w Zabrzu budziła kontrowersje i protesty.

   @wolodia: Nie bez powodu skoro w pierwszej sytuacji promuje się jakiś twór Wolne Miasto Gdańsk i żąda decentralizacji władzy a w drugim co jakiś czas wyskakuje jakiś RAŚ mówiący o autonomii.

  •  

   pokaż komentarz

   @ZnawczyniTematu zapomniałaś że pod Grunwaldem dowodził Litwin Jagiełło i jego brat Witold :) a dowodzili wojskami polskimi , litewskimi , ruskimi i mongolskimi

  •  

   pokaż komentarz

   Nie bez powodu skoro w pierwszej sytuacji promuje się jakiś twór Wolne Miasto Gdańsk i żąda decentralizacji władzy

   @ediz4: Decentralizacja władzy jest propozycją reformy (słuszną moim zdaniem) która nie ma nic wspólnego z rozbiciem dzielnicowym, jak usiłuje to sugerować prorządowa prasa.

   a w drugim co jakiś czas wyskakuje jakiś RAŚ mówiący o autonomii.

   @ediz4: Akurat autonomia Śląska ma swoje uzasadnienie historyczne. Natomiast RAŚ jest mniejszością na Śląsku która ma zerowy wpływ na sprawowanie władzy i nie znajduje większościowego poparcia nawet wśród osób identyfikujących się jako etniczni Ślązacy.

   Żadne z tych wydarzeń nie uzasadnia ignorancji historycznej jaka niestety pojawia się w polskiej przestrzeni politycznej. I bardzo łatwo się toczy bekę z lewactwa, ale jest to smutne gdy osoby deklarujące się jako patrioci i zatroskani o naszą tożsamość tak często prezentują elementarne braki wiedzy w tematach w których się wypowiadają. Bo to jest prawdziwym problemem gdy ktoś nie zna historii własnego kraju i regionu lub próbuje ją zafałszować w taki sposób, aby tylko pasowało do określonej narracji; o ironio, w przypadku "odwieczniego polskiego" i "piastowskiego" Śląska jest to narracja stricte komunistyczna. Zaś alergiczne reagowanie na jakiekolwiek podnoszenie w debacie publicznej tematu historycznej i kulturowej przynależności obecnych terytoriów RP mówi znacznie więcej o środowiskach patriotycznych i ich wewnętrznych kompleksach aniżeli o realnych zagrożeniach wobec jedności terytorialnej RP.

   Myślę, że bardzo byśmy zyskali gdyby dziennikarze, publicyści i politycy nie znający historii ziem polskich przestali tak gorliwie oddawać się formułowaniu tez polityczno-historycznych.

  •  

   pokaż komentarz

   Nigdy nie było roztrząsane, kto był pospólstwem a kto był panami. Nawet jeżeli brak jest materiałów źródłowych - to nie koncetrujemy się na kronice Długosza. To co pamiętam z podręczników historii to rozdzielenie wróg - my: w moim czasie Germani - pozostali mieszkańcy tych ziem. Nigdy nie było roztrząsane kto był bardziej panem a kto poddanym w wojskach reprezentowanych przez króla Polski, który pochodził z Litwy. Uczyliśmy się o jedności i solidarności ludów niegermańskich w wojnie z odwiecznym wrogiem - Niemcami.

   @Szanowny_Panie: Nie wiem kiedy chodziłeś do szkoły, ale sądząc po treści stawiam na lata przed 1989 roku. Podkreślanie odwiecznego zagrożenia z strony Niemiec było standardowym elementem propagandy w czasach PRL-u, co jest dość ironiczne gdyż najpierw Państwo Moskiewskie a potem Rosja była dla nas większym zagrożeniem i to przez dłuższy okres czasu.

   Oczywiście, takie przedstawienie sytuacji jest jednostronne i nieprawidłowe gdyż na wydarzenia z XV-wieku nakłada się XIX-wieczne pojęcia i odczucia narodowe. Ani ówcześni Litwini to nie dzisiejsi Litwini, chorągie smoleńskie to nie przedstawiciele Rosji (a takie głosy się pojawiają w Rosji), a przede wszystkim Krzyżacy to nie Niemcy. A po stronie krzyżackiej walczyli nawet śląscy Piastowie :)

  •  

   pokaż komentarz

   Decentralizacja władzy jest propozycją reformy (słuszną moim zdaniem) która nie ma nic wspólnego z rozbiciem dzielnicowym, jak usiłuje to sugerować prorządowa prasa.

   @wolodia: No bo przy okazji gadanie o federalizacji to przypadek. A wcześniejsze próby obchodzenia decyzji rządowej akurat w Gdańsku również. Decentralizacja w tym przypadku jest szkodliwa.

   Akurat autonomia Śląska ma swoje uzasadnienie historyczne. Natomiast RAŚ jest mniejszością na Śląsku która ma zerowy wpływ na sprawowanie władzy i nie znajduje większościowego poparcia nawet wśród osób identyfikujących się jako etniczni Ślązacy....
   Ale to nie ma znaczenia. Pojawiają się obawy to ludzie reagują.

   Żadne z tych wydarzeń nie uzasadnia ignorancji historycznej jaka niestety pojawia się w polskiej przestrzeni politycznej. I bardzo łatwo się toczy bekę z lewactwa, ale jest to smutne gdy osoby deklarujące się jako patrioci i zatroskani o naszą tożsamość tak często prezentują elementarne braki wiedzy w tematach w których się wypowiadają. Bo to jest prawdziwym problemem gdy ktoś nie zna historii własnego kraju i regionu lub próbuje ją zafałszować w taki sposób, aby tylko pasowało do określonej narracji; o ironio, w przypadku "odwieczniego polskiego" i "piastowskiego" Śląska jest to narracja stricte komunistyczna. Zaś alergiczne reagowanie na jakiekolwiek podnoszenie w debacie publicznej tematu historycznej i kulturowej przynależności obecnych terytoriów RP mówi znacznie więcej o środowiskach patriotycznych i ich wewnętrznych kompleksach aniżeli o realnych zagrożeniach wobec jedności terytorialnej RP.Myślę, że bardzo byśmy zyskali gdyby dziennikarze, publicyści i politycy nie znający historii ziem polskich przestali tak gorliwie oddawać się formułowaniu tez polityczno-historycznych....
   Ten fragment nie wiem do czego konkretnie się odnosi - takie lanie wody które można przypisać do każdej strony.
   Nie wiem co z twoją świadomością historyczną ale promowanie Wolnego Miasta Gdańska. Miasta stricte rządzonego przez Niemców gdze Polacy byli prześladowaną mniejszością które zaczęło się wiele lat za kadencji poprzedniego prezydenta chluby nikomu nie przynosi. A tym bardziej ludziom którzy nie widzą w tym nic zdrożnego.

  •  

   pokaż komentarz

   Nigdy nie było roztrząsane, kto był pospólstwem a kto był panami.

   @wolodia: To było tematem wpisu. Czy teraz jest to tak naświetlane w kontekście Bitwy?

  •  

   pokaż komentarz

   To było tematem wpisu. Czy teraz jest to tak naświetlane w kontekście Bitwy?

   @Szanowny_Panie: Nie wiem jak wygląda w sytuacji edukacji szkolnej, ale wykłady które wrzucałem wyżej pokazują iż przynajmniej kadra akademicka podchodzi do tego realistycznie. Perspektywa jest polska, tj. dowodził nasz Jagiełło, natomiast wojska i wkład litewski ocenia się bez uprzedzeń w postaci bandy dzikusów która uciekła z pola bitwy, a także analizuje się detale gry dyplomatycznej i niepewności sojuszu polsko-litewskiego.

   Nie spotkałem się ani z narracją poddanych i panów ani także z narracją słowiańskiego sojuszu przeciwko germańskiemu wrogowi.

 •  

  pokaż komentarz

  Musicie zrozumieć, że w byłych republikach ZSRR Rosjanie starali się wszczynać waśnie pomiędzy sąsiadami, w myśl makiawelicznej zasady "dziel i rządź". Nacje, które się nie lubią będą się osłabiać ku sile Sowietów. Litwinów od pokoleń uczono wrogości do Polaków w szkołach, bo taki był program od Rusków...

 •  

  pokaż komentarz

  I bardzo dobrze! Bo już kruwa wszystkie kraje w europie pop%$?#@$iło na łeb byle utrudnić polskim firmom wszystko co tylko możliwe, zwłaszcza gdy gramy fair.

  Szkoda że rząd od 30 lat jest miałki i nic nie zrobił by w końcu p%$?#@$nąć pięścią i umocnić ten kraj na arenie międzynarodowej. Tyle niewykorzystanych możliwości, a wręcz sprzedanych za liche pieniądze.

  •  

   pokaż komentarz

   @Dibhala Zgadzam się z tym, że zaniechania i uległość to atrybut wasala. Mamy więcej niż inne kraje naszego regionu. Mamy swoistą tablicę Mendelejewa pod skorupą ziemi. Mamy ogromne złoża gazu łupkowego, węgla którego najmniej opłacalne złoża, jak dowodzą badania można "zgazować" do postaci czystego wodoru. Mamy ogrom żyznych ziem na których można siać np konopie i stać się lidem Europy czy to włókienniczym czy odmian rekreacyjnych. To są tak Ciężkie pieniądze i zaledwie malutka garstka pomysłów, że aż serce boli że nie zaczęliśmy już kilka lat w stecz. Mamy oprócz tego najwiekszy w Europie współczynnik inżynierów jeżeli chodzi o szkoły wyższe. Jak pisałem wcześniej mamy ogromy potencjał, wystarczyło by gdyby rządzący skumali, fakt iz my potrafimy doskonale sobie dawać radę i że razem budujemy naszą przyszłość a nie tylko za nasze. My to ludzie którzy znamy swoje pochodzenie. Wiemy że każdy chce dla siebie i rodziny jak najlepiej. ktoś kiedyś powiedział, że wstyd w dobrze rządzonym kraju być biednym, tak jak wstyd w źle rządzonym kraju być bogatym

  •  

   pokaż komentarz

   I na koniec chciałbym dodać, że Wolności nie powinno dyktować się w obszernych obostrzeniach, ograniczeniach. Tylko wolny człowiek, mający prawa własności, wiary, przekonań , nigdy nie powinien dać się skuć w mentalne kajdany poprawności politycznej. Prawo jednym. ideologia czym innym. To nas powoli niszczy i zabija potencjał. Wykańcza naszą naturę. Kto w latach świetności RP pomyślałby że ktoś nam każe produkować mniej i my go potulnie usłuchamy. Kto z całej naszej 1000 letniej historii oddając życie pomyślałby, że będziemy podporzadkowani sugestii innych państw. Kto oddając życie za to byś mógł bez karnie czytać ten komentarz w oczystym języku, zgodziłby się byś płacił haracz większy od swoich dochodów licząc z dnia na dzień każdy grosz by stać Cię było na spłatę kredytu/lizingu po opłaceniu tych wszystkich chorych podatków. Czy tak widzieli wolność? Czy o to walczyli?

 •  

  pokaż komentarz

  Ja też pracowałem z Litwinami i z innymi postkomunistycznymi nacjami zagranicą. I tak szczerze mówiąc to połowa nas lubi, a druga połowa nie. Z naciskiem na nie. Ale jak było się dla nich w porządku to odpłacali tym samym. Nie wiem jakby było w ich kraju bo nie byłem.

 •  

  pokaż komentarz

  To było dobre. Litwini skarżą się na Rosję, że chrońcie nas przed Rosją, latajcie na naszym niebie, ratujcie ale jak przyszło co do czego to zlikwidowali tory w pierwszej kolejności by ... sprzyjać interesom rosyjskim (-‸ლ)