•  

  pokaż komentarz

  W 1865 roku, czyli na 100 lat przed misją Apollo 11, Juliusz Verne napisał powieść „Z Ziemi na Księżyc”.

  1. Kosmonauci z książki oddychają za pomocą specjalnego urządzenia filtrującego powietrze, a ich kapsuła zbudowana jest z aluminium – materiału, który jest szeroko stosowany we współczesnych statkach kosmicznych a wówczas był bardzo rzadkim metalem i niezwykłe drogim w produkcji .

  2. Start w powieści Verne'a odbył się z Florydy z miejscowości Stones Hill - gdzie niedaleko 137 mil od obecnie jest umiejscowiony kosmodrom Cap Canaveral.. Nie był to przypadek; Verne wybrał to miejsce przynajmniej z jednego z tych samych powodów, dla których NASA zrobił (jego bliskość do równika)

  3. Powracająca z Księżyca kapsuła wylądowała w Atlantyku, podobnie jak statki Apollo.

  4. Załoga była trzyosobową tak jak i załoga Apollo.

  5. Rakieta - pocisk Verne-a miała stożkowaty kształt i nosiła nazwę "Columbiad" - podobna sylwetkę miał moduł dowodzenia "Apollo-12", nazwany "Columbia".

  6. Verne obliczył, że Columbibiad, podróżując jedenaście kilometrów na sekundę, około czterdziestu tysięcy kilometrów na godzinę, dotrze na Księżyc za cztery dni, a dokładniej za dziewięćdziesiąt siedem godzin, trzynaście minut i dwadzieścia sekund. Apollo 11, którego prędkość wynosiła około trzydzieści dziewięć tysięcy kilometrów na godzinę, osiągnął Księżyc w ciągu czterech dni, sześciu godzin i czterdziestu sześciu minut.

  7. Podobnie jak współczesny "Apollo", "Columbia" został wyposażony w silniki rakietowe, które wyprowadziły go z orbity księżycowej i służyły jako silniki hamujące przy wejściu do ziemskiej atmosfery.

  8. W powieści Verne'a obliczenia lotu kosmicznego - kąt wznoszenia, czas lotu i trajektoria - zostały wykonane w Anglii w Obserwatorium w Cambridge.
  Po stu latach obliczenia amerykańskich satelitów i lotów kosmicznych zostały wykonane przez Smithsonian Astrophysical Laboratory ... z Cambridge w Massachusetts.

  9. Podobnie jak nowocześni kosmonauci, którzy przyjmują "koncentraty" spożywcze , które nie zajmują dużo miejsca, zespół z Columbii używał mięsa i warzyw zredukowanych przez silną prasę hydrauliczną do małych rozmiarów.

  10.Jednym z najbardziej niezwykłych zbiegów okoliczności jest wyciek tlenu z Columbiade w drodze na Księżyc. Astronauci "Apollo 13" byli zagrożeni w wyniku wybuchu butli z tlenem w module serwisowym, a podróżującym w kosmos Verna była zagrożona śmiercią przez uduszenie i przeziębienie z powodu dużych strat ciepła. Co więcej, Vern przewidział podróż powrotną Apolla 13: jego Columbiad bezpiecznie wszedł w atmosferę ziemską i wpadł na Pacyfik, gdzie trzech astronautów zostało zabranych przez amerykański statek.

 •  

  pokaż komentarz

  "W koncepcji Verne’a kapitan Nemo miał być Polakiem, powstańcem styczniowym. Część jego rodziny wysieczono i pognano na Sybir, zaś córkę i żonę zgwałcili Kozacy. Ten tajemniczy język, którym mówią, ku zdumieniu przybyszy, na pokładzie "Nautilusa" to miał być język polski"

  https://www.polskieradio.pl/39/156/Artykul/1403617,Juliusz-Verne-kapitan-Nemo-mial-byc-Polakiem

 •  

  pokaż komentarz

  Miałem może 12 lat gdy mama przyniosla mi 20 tysięcy mil podmorskiej żeglugi i potem polowalem na każdą jego książkę , 30 lat temu nie bylo to tak proste jak dziś i choć wlielu nadal uwaza go za autora ksizek dla młodzieży nadal chetnie go czytam

 •  

  pokaż komentarz

  Podobno nie jaki Emmet Brown pomagał mu przy zbierani informacji do książki "Z ziemi na księżyc". Ale dziewczyna mu zabroniła gadać takie kłamstwa.

  źródło: 1559776634813.png

 •  

  pokaż komentarz

  Od jego książek zaczęła się moja podróż z czytaniem, dokładnie od książki W 80 dni dookoła świata.
  Dziękuję Pan Verne.